DE CANADESE ERFENIS WYMBRITSERADEEL en IJLST Officieel Orgaan van de gemeenten SN] I I Nationaal Huldeblijk voor H. M. de Koningin I Bestrijding van de Malariamug en andere ziektenverspreidende dieren DINSDAG 25 MEI 1948 3e JAARGANG No. 40 pen, hetgeen op keuzebonnen verkrijg- FEUILLETON MM3 MM I i I i i i 'ij-1 van het zonder bon FEESTDAG OP 31 AUGUSTUS. zijn 7.30 uur. slotte kom je altijd weer op je benen terecht”. 9 1 BRIEVEN VOOR HET BATALJON „FRIESLAND”. De adressering van de post be stemd voor Bataljon „Friesland” op en na 1 Juni a.s. vanuit Neder land te verzenden, is in verband met de te verwachten terugkeer als volgt: Rang. Naam en voorletter. Legernummer Cie. I - 9 R.L Bat. „Friesland” Aan boord „SIBAJAK”. IETS MEER BROOD EN VOEDINGSyETTEN. Met ingang van 6 Juni zal gehouden. In totaal «verd in 136 ge vallen tegen resp. ondernemers pro- ces-verbaal opgemaakt. meenschapsbezit zijn, voor het onder houd waarvan we samen moeten zor gen, maar waarvan we ook samen kunnen genieten. En hoe mooier ze zijn, des te groter is het genot. Laten de ouders de kinderen daarop ook eens wijzen, want wat die vernielen, moeten z ij tenslotte betalen Ab.-prijs 12.50 per hef» jeer Franco per poet <3.75 per half |oai Cantoor voor Abonnementen. XIEZEBaUih. -o. KLEtHZAND 7 - Tel. 2Ö72 Redactie-adresKLEINZAND 7 SN EEK Nederlanders in de komende maanden de speld zullen dragen en daarbij gif ten op een der rekeningen zullen stor ten ten bewijze van hun nationale ge voelens en van hun dankbaarheid je gens H. M. de Koningin, daardoor een nationaal geschenk bijeen zullen bren gen, dat Hare Majesteit tot grote blijdschap zal stemmen en nog lange tijd tot heil zal strekken voor de ge hele bevolking. De jubileumspeld zal over enige we ken in omloop worden gebracht. Het ligt in de bedoeling, dat het insigne zal worden gedragen t.e.m. 6 Septem ber, de dag waarop de Prinses-regen- tes als Koningin zal worden ingehul digd en Hare Majesteit het gezag neerlegt. Dé rekeningen bij de ge noemde bankinstellingen, postgiro en gemeente-giro worden geopend op 1 Juni a.s. FOUT IN SPOORBOEKJE. In de nieuwe reisgids van 9 staat op tabel 107 B een CONTROLE DUURT VOORT. De controle op de 'rijzen van le vensmiddelen, welke enige weken ge leden was aangekondigd, blijkt niet nutteloos te zijn geweest. Ondanks de aankondiging was het aantal proces- sen-verbaal dat moest worden opge maakt nog vrij groot. Er kwamen daarbij voornamelijk trucjes in over tredingen aan het licht, die in de regel slechts worden toegepast door dege nen, wie aan het oirbaar handelsge bruik weinig gelegen is; bij het uit meten van de melk d~ maat schuin houden, waardoor ondermaat wordt gegeven; eieren met een klein ge wicht, die in de hoogste gewichts- klasse worden gestempeld; pakjes boter die een 10 gram te licht zjjn en brood dat minder weegt dan waarop de bonnen recht geven, zijn geepnsta- met dat *8’ bestrijden moeten, j yye voldoen gaarne aan dit verzoek, omdat de parken en plantsoenen ge- lot; ook zij verkochten enkele arti kelen te duur. nulllu In het geheel werden 1139 controles sente’riebacil Bij deze> vooral ’s „Haal jij nog even wat boodschappen voor me, Evelyn”, commandeerde Mrs. Collins. Dat „werkjes-geven” was een van haar vaste recepten bij mistroostige buien. „Bezigheid”, zei de lieve oude dame, „bezigheid is het beste middel tegen verdriet en domme streken”. En weer glimlachte het meisje om de moederlijke red- derigheid van de oude vrouw. Haar stemming werd iets beter, ze schoot haar jas aan en liep de winkelstraat van het stadje in. „Wél, Eef Vandermare, ik wist niet, dat je zo coquet zou worden in Canada”, hoorde ze plotseling achter zich zeggen, terwijl ze de etalage van een modewinkel stond te bekijken. Evelyn keerde zich met een ruk om en stond voor een lange jonge man, gekleed in een te nieuw zomers pakje, dat wonderlijk afstak bij de on miskenbare sporen op gezicht en handen van een lang verblijf in de bossen. Ze keek hem een ogenblik aandachtig aan. Dan schoot een flits van herkenning door haar heen. „O, Eric Lindquist! Hoe kom jij hier verzeild?” „Uit de bossen, mijn lieve kind, uit de bossen. Juist gisteren weer in de bewoonde wereld teruggekomen”, grinnikte de jonge jongen. „Wat een bof, dat ik je hier tegenkom! Ik liep me eigenlijk al weer te vervelen. Ik had me net wat laten opknappen”. „Ja, dat zie ik”, lachte Evelyn, ,,’t Staat je nog wat onwennig, dat mooie goed en zo’n keurig gekapt hoofd. MELK KAN NIET WORDEN VRIJGEGEVEN. Ook vlees niet van de bon. Minister Mansholt heeft in een te Rotterdam gehouden vrouwenverga dering van de Partij van de Arbeid blijkens verslag in het Vrije Volk ge zegd, dat het onverantwoordelijk is van de melkhandel de eis te stellen, thans de melk vrij te geven. „Onver antwoordelijk omdat wij niet de zeker heid hebben, dat in de a.s. winter vol doende melk en melkproducten voor radig zullen zijn om bij de dan gerin ger wordende productie een normale distributie te garanderen. Als het kan dan graag”, zei de minister, „want het zou ons belangrijke kosten en arbeid sparen. Het is echter nood zakelijk voldoende melk te reserveren, bijv, in melkpoeder, opdat ieder aan zijn trek kan blijven komen, bijv, de schooljeugd, waarvan bekend is, dat ZÜ nog steeds niet in een bevredigen de voedingstoestand verkeert”. Over het vlees zei de minister, dat er geen sprake zal kunnen zijn van de opheffing van de distributie. Een an dere vorm dan de bestaande verplich- i te veelevering betekent nog geen dis- door hard te werken en weg te cijferen, genoot zou er ook wel weer zou alle dollars waarop ze maar gen, bij elkaar schrapen bij haar steeds het eind schotten naar de fabriek i maar men stampt maar zo geen fa brieken uit de grond en bovendien: er zou daarvoor geen dagelijks werk zijn. Door afzet naar Duitsland kan veel vernietiging worden voorkomen. Ove rigens is de hoeveelheid doorgedraaide groenten maar een zeer, zeer geringe fractie van de totale productie, mis schien het vorige jaar 1 per mille. Voor het fruit geldt hetzelfde. Mis schien zullen voor kersen weer maxi mumprijzen worden vastgesteld. Alleen als de suikervoorraad het toelaat, kan overwogen worden voor de inmaak een extra-toewijzing te geven. Kan het, dan zal het vroeg gebeuren. Toezeggen kon de minister, niets. De distributie in het algemeen is nodig om ook de prijzen in de hand te houden. Heft men haar op, dan zul len sommige artikelen alleen naar de genen gaan, die geld lebben. Daarom ook moet de distributie blijven, al lijkt de voorraadspositie gunstig. Vereenvoudiging in de distributie bespaart hoge kosten. Eén bon meer voor brood kost bijv, 10.000 en tal rijke ambtenaren. de datum gebracht /an 250 op 375 gram per week. De broodrantsoenen zullen na deze wijziging per week bedragen: A-groep (21 jaar en c_2__ lange tijd voor typhus is gehouden en ermee is verwisseld en verder, dat de huid vlekjes gaat vertonen. De oorzaak is een heel klein bacil- letje; besmetting geschiedt door de kleerluis. Kleerluizen hebben de ba- cilletjes in hun darmkanaal. Als de luizen vanuit de kleren de huid gaan j om bloed te zuigen, depone- hun ontlasting op de huid; Weet men, dat iemand aan dysen- tegen de hierdoor opgewekte jeuk terie lijdt, dan kan men door 1 SKEEKER NIEUWSBLAD RedacteurenL. KIEZEBRINK en C. SMIT twintig jaar) met ingang jan dezelf- WANDELAARS: OP DE PADEN! Sneek bezit een aantal mooie par- ken en plantsoenen, welke geregeld worden onderhouden en er altijd wel verzorgd uitzien. Het publiek werkt echter niet voldoende mee, en schijnt liever op het gras naast de paden, dan op de paden te lopen, waardoor de kantzodén, hoe vaak ze ook wor- den vernieuwd, steeds weer worden vertrapt. De Dienst van Gemeente Plantsoe- nen heeft daarom aan de pers ge- vraagd de bevolking op deze verkeer- I de gewoonte te wijzen en haar te ver zoeken voortaan alleen op de paden I en niet op de kantzodén te lopen. viering van het van de Koningin en van onafhankelijkheid van heetst vastgesteld op Dinsdag 31 Aug. I overbrengen. eerst maar weer op gang zijn, is het toch prettiger op je eigen land te werken”. „Later misschien wel”, gaf Eric toe. „Ik heb nu nog geen rust. Eerst wil ik een paar jaar rondtrekken”. „Kom”, zei Eef, „ga mee naar Mrs. Collins. Ze kookt erg goed en ze is niet duurder dan een Chinees restaurant”. „Best; het zal gezellig zijn, weer eens.in een gewoon huis te eten. Dat is me haast niet meer overkomen sinds ik uit Zweden wegging. De laatste maanden heb ik gewoond in een loods bij een houtzagerij met een man of dertig. Wel goed hoor, maar op de duur wil je toch wel weer eens andere gezichten zien”. Mrs. Collins was ingenomen met haar plotselinge gast, zoals ze iedere bezoeker met haar stralende moeder lijkheid begroette. „Het zal Evelyn goed doen”, dacht ze, „niets beter voor dat kind dan een opgeruimde jongen om mee te praten” Ze had gelijk. Na het maal was Evelyn een heel stuk opgemonterd. Wat kon het je toch goed doen met iemand te praten, die je van je eigen moeilijkheden af leidde. Eric had onder de maaltijd door verteld van zijn zwerftochten en ze had wel begrepën, dat het jaar niet zo gemakkelijk was geweest, als hij het eerst had laten voorkomen. Maar hij bewees, dat ten slotte toch iedere nare tijd ook weer voorbijging en daar zat hij nu: bruin, gezond, vrolijk. Heldere, wonderlijk bruinblauwe ogen onder donkerblond, enigszins golvend haar. Een toonbeeld van zorgeloosheid, hoewel hij al zes en twintig was. Kon zij ook maar zo opgeruimd zijn als Eric, die als stelregel had: „De misère hoort er bij, dus die moet je maar zonder protest accepteren. Als je maar zorgt, dat je de plezierige dingen waardeert, hou je T wei uit teerde feiten, die niet zijn goed te broodrantsoen voor de leeftijdsgroe- praten. Zij werden verspreid over het hele land gevonden. In de provincies Groningen, Fries- land en Drente werd tegen 36 bakkers proces-verbaal opgemaakt wegens ’t te duur verkopen van wit- en-of rog gebrood. 4 kruideniers deelden hun i van III Bij een tweede reeks van ziekten, waarvoor wij Uw aandacht willen vra gen, speelt de gewone huisvlieg (Mus ea domestica) een rol. Lijders aan deze ziekten scheiden de bacteriën, die de ziekte verwekken, met de ont lasting uit. Wordt de ontlasting op een in hygiënisch opzicht juiste wijze verwijderd (b.v. door waterspoeling, gesloten beerputten, septic tanks, riolering) dan kan een besmetting van andere personen er eigenlijk niet door worden veroorzaakt. Maar dit is lang niet altijd het geval; hier en daar, en niet zo heel zeldzaam, wordt de ontlasting naar mestvaalten ge bracht; we kennen deze in soorten (particuliere bij woningen en boerde rijen, gemeenschappelijke in dorpen, „aslanden” enz.). Deze mestvaalten vormen een zeer bedenkelijke bron van besmetting. Vooreerst wordt de grond ter plaatse en het water van aangrenzende sloten besmet en hieruit kunnen op velerlei wijze bac teriën de mens bereiken. Op deze plaats Willen wij meer in het bijzonder wijzen op de bemiddelende rol, die vliegen kunnen spelen. Vliegen bezoe ken mestvaalten geregeld; ze lopen over de ontlasting en krijgen daarbij bacteriën aan hun poten. Vliegen ze later de huizen binnen, waar zij voed sel zoeken, dan kunnen bacteriën op dat voedsel worden achtergelaten. Men heeft vliegen over voedingsbo dems voor bacteriën laten lopen (pla ten, bestaande uit agar-agar en ande re bestanddelen) en gezien, dat op de plaatsen, waar de poten gestaan had den, bacteriënkolonies tot ontwikke ling kwamen. Mensen, die het aldus besmette voedsel nuttigen, kunnen dan ziek worden, waarmee de keten: i mensontlastingvliegvoedsel I mens is gesloten. I Onder ziekten, die op deze wijze kunnen worden overgebracht, noemen wij allereerst dysenterie, buiktyphus en paratyphus, die gewoonlijk de „be smettelijke darmziekten” van de I mens worden genoemd. De dysente rie, die in ons land het meest voor komt, wordt veroorzaakt door de dy- zo- I mers veel voorkomende ziekte („zo- merdiarrhee”treden als meest op vallende verschijnselen op veelvuldige bloeddiarrheeën, met hevige krampen. I De zware gevallen kunnen binnen een paar dagen met de dood eindigen; pepermuntstokken kunnen voor zover hiernaast komen veel lichtere vormen het kermissen betreft, zonder bon verkocht worden. Buiten het terrein van een officiële kermis in winkels dus en aan kraampjes mogen le genoemde ar tikelen alleen op de suiker- of ver- snaperingsbonnen worden verstrekt. De kermisexploitanten verplichten zich echter in hun kramen alleen het kermissnoepgoea te verkopen en geen andere op de bon verkrijgbare arti- Mei kelen. verraderlijke I fout. Het betreft de bootdienst van de N.V. Terschellinger Stoomboot Mij. van land naar Harlingen. Alle genoemde vertrekuren van beide eilanden zijn 15 minuten Een fonds voor kanker bestrijding. Het nationaal huldeblijk, dat aar H. M. de Koningin zal worden aange boden ter gelegenheid van haar 50- jarig regeringsjubileum, zal zijn: een fonds voor de kankerbestrijding. Dit besluit is genomen na overleg met de Koningin zelve, die de wens heeft geuit, dat het huldeblijk zodanig zou worden gekozen, dat ’t ieder lid van de bevolking ten nauwste zal be roeren. Hare Majesteit heeft gemeend dat een fonds, waaruit het onderzoek en de bestrijding van een van de meest gevreesde ziekten kunnen wor den bekostigd, hiervoor het meest ge schikt is. Hare Majesteit heeft verder de wens geuit, dat de bedragen, die in de andere delen van het Rijk, in Oost en West, zullen worden bijeengebracht, zullen worden besteed voor een fonds ten behoeve van de volksgezondheid in die gebiedsdelen. Hierover is reeds contact opgenomen met de Gouver neurs van Indonesië, West-Indië en de Antillen. Hoe de gelden bijeen gebracht worden. De géiden voor dit fonds zullen worden bijeengebracht door dé ver koop op grote schaal van herden- kingsinsignes. Voorts zal de gelegen heid worden opengesteld bijdragen te storten op voor dit doel te openen bankrekeningen en op de postgiro. Aan de verspreiding van de insig nes zullen alle burgemeesters in het land meewerken. Hun zal verzocht worden zich te belasten met organi satie van de verkoop der speldjes. Het ligt in de bedoeling de insignes te verspreiden in verenigingen, grote instellingen enz. Het insigne dat ontworpen is door de beeldhouwer M. Kutterink uit Voorschoten, heeft het aanzien van een postzegel, uitgevoerd in brons kleurig lichtmetaal, groot IV2 bij 2^2 cm. Het toont de gekroonde beelde naar van H. M. de Koningin, sober omrankt door bladmotieven van de Oranjeboom en draagt de jaartallen 18981948. Deze jubileumspeld zal slechts worden uitgevoerd in één soort metaal en in één uitvoering en zal verkrijgbaar zijn voor de prijs van 50 cent. De opbrengst van de ver koop zal worden gestort in een te vor men fonds. De prijs van de speldjes is laag gesteld, om iedere Nederlander in de gelegenheid te stellen zich een speldje aan te schaffen. Uiteraard zal de opbrengst niet zo groot kunnen zijn, dat het beoogde fonds voor de kankerbestrijding hier uit gevormd kan worden. Daarom doet het nationaal comité, waarin naast alle ministers en commissaris sen der Koningin zitting hebben de burgemeesters van de prov. hoofd steden, belangrijke staatsfunctionaris- sen en vertegenwoordigers van alle kerkgenootschappen, vrouwenvereni gingen en jeugdorganisaties, een be roep op elke Nederlander, een bi‘ drage te storten op een der rekenin gen van het nationaal comité bij: Zoals wij boven bespraken, was het vroeger uiterst moeilijk kleerluizen te en heeft de DDT hier de Het is zeer een- pen A, B, C en D met 100 gram per week worden verhoogd. Voor de B- groep wordt daarenboven nog 400 gram per week extra verstrekt. Het broodrantsoen voor zuigelingen (E- kaarten) zal dan i^et 100 gram wor den verminderd tot 800 gram per week. Het rantsoen voedingsvetten wordt voor houders van B- en C-kaarten (leeftijdsgroepen van vjjf tot en met voor, waarvan sommige zo licht ver lopen, dat aan zo’n „gewone diarrhee”, „loop” of „darmcatarrh” nauwelijks aandacht wordt geschon ken. Het zijn deze licht-zieke patiën ten, die de bestrijding moeilijk maken, wat in nog veel sterkere mate geldt van de bacillendragers, personen, die bacillen in de darm hebben en met de ontlasting uitscheiden en daarbij geen bezoeken ziekteverschijnselen vertonen. I ren ze 1. gaat men krabben en de bacil geraakt (21 jaar en ouder) 2200 gram; B- groep (15 tot en met 20 jaar) 3400 gram; C-groep (5 tot en met 14 jaar) 2600 grain; D-groep (2 tot en met i jaar) 1400 gram. Hierbij is inbegre- J 112 -u o werden I van 1 KERMISSNOEP VAN DE BON. Zuurballen, nougat en kaneel- en door B. WARTENA, Arts, Geneeskundig Inspecteur de Volksgezondheid. Een ernstiger, maar gelukkig min der vaak voorkomende ziekte is de buiktyphus, veelal kortweg typhus genoemd. De Engelsen noemen deze ziekte de ziekte van „food, fingers, flies”, hetgeen wij kunnen vertalen met eveneens een alliteratie nl. „voed sel, vinger^, en vliegen”. Inderdaad speelt voedsel een grote rol, doordat uitgescheiden typhusbacillen op veler lei wijzen op voedsel terecht kunnen komen; worden de bacteriën niet ver wijderd (reinigen) of vernietigd (ko ken) dan is besmetting mogelijk. Een belangrijke en weer geniepige bron van besmetting vormen ook hier de bacillendragers; genezen typhus- patiënten kunnen nog vele jaren ba cillen bij zich dragen en uitscheiden; verder komen er licht-zieke typhus- patiënten voor, die niet weten, dat ze typhus hebben, blijven rondlopen en bacillen uitscheiden. Die bacillendra gers krijgen licht bacillen aan hun handen en kunnen, als ze hun han den b.v. na het gebruik van de W.C. niet wassen, allerlei voorwerpen be smetten. Zo heeft men aan deurknop pen bacteriën aangetoond! Ook voed sel kan besmet worden als de bacil lendrager met voedsel verkoop (melk venters, visverkopers, slagers) erf voedselbereiding (keukenpersoneel) te maken heeft. Van vliegen tenslotte volgt de betekenis uit het bovenver melde nu wel vanzelf. De belangrijkste vorm van para- typhus gelijkt veel op typhus; het verloop is alleen in alle opzichten veel milder. De vliegen kunnen eenzelfde rol spelen als bij de vorige aandoenin gen. Sommige onderzoekers vermoeden, dat ook bij een zeer bekende en ge vreesde ziekte, nl. de kinderverlam ming (poliomyelitis) insecten een rol spelen. Of dit dan vliegen zouden zijn of andere, is niet bekend. Het is echter zeker, dat lijders aan deze ziekte de verwekkers (een zeer klei ne smetstof, een zgn. virus) met de ontlasting uitscheiden. Besmetting, al of niet met insecten als transportmid del, is weer mogelijk. In dit stadium van het onderzoek kunnen wij hier over nog niets definitiefs meedelen. Behalve muggen en vliegen kun sen ook luizen ziekte overbrengen. Het meest bekend is in dit opzicht de vlek- typhus, een ernstige ziekte, die in andere landen, bv. Oost-Europa landen, bv. Oost-Europa heerst en een enkele maal, na oor logen, ons land kan bereiken. De naam duidt er op, dat deze ziekte lange tijd voor typhus is gehouden Verschijnt 1 DINSDAGS en VRtJf>AGS Bareau voor Advertenties Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 95 Telefoon 3005 Advertentieprijs 15 ct. per nutn. Bij contract (handelsadv.) lager tributieopheffing. Er is te weinig veevoeder; de varkensstapel, die de belangrijkste vleesbron voor ons volk is, .blijft daardoor te beperkt. Van de dure boter blijft er wat over. Tegen het einde van het jaar zal dit misschien 10.000 ton zijn, die we dan moeten exporteren. Per kg. sub sidieert de regering reeds nu 1.30. Dat kan niet méér worden. Ze kost 4.60 per kg. Waarom Voor één kg. is circa 28 liter melk nodig a 18 cent, (prijs voor de boeren). De melk (en dus de boter) is zo duur, omdat te recht de landarbeider behoorlijk beloond wordt tot het peil van de in- dustriearbeider en de algemene kos ten sterk zijn gestegen”. „Rekent U maar uit”, zei de mi nister. Onze kwaliteitskaas moeten - wij exporteren, daar is grote vraag b3-8-1- is- Deze ver e enngen naar, ook om de eindjes aan elkaar te niogelijk mede oor e wer knopen. Aangezien we met boter niet het plan-Mars a meer kunnen concurreren (bijv, tegen de veel goedkopere Nieuw-Zeelandse) moeten wij onze melkindustrie om schakelen op condens, poeder e.d., waar grote wereldvraag naar is. De groenten zijn niet aan prijzen te binden. De vrouwen moeten de goed- Waarom eerste, De Nederlandsche Handel Mij. te dure bloemkool, als er de voor de voe- Amsterdam; C b Amsterdam; postgiro no. 26000 of ge meente giro van Amsterdam D 600. ten slotte kom je aiuja weer op je Evelyn, die alleen maar moeilijkheden kon overwinnen haar eigen genoegen geheel van zijn luchthartigheid. O, zq doorkomen. Als ze geen geld kreeg, ze alle vee verkopen, het gekochte vee afbestellen, - enigszins beslag kon leg- En dóórzetten! Dat was van iedere redenering. I „Je geeft die Hubbs maar flink de wind van voren”, 1 had Eric gezegd, toen ze opstond om nogmaals te be proeven haar reis tot resultaat te brengen. „Ik ga van middag mijn afrekening halen en vanavond loop ik nog wel even langs om te horen, hoe het gegaan is Een kwartier later zat Evelyn in het kleine kantoortje van een kort, dik mannetje met een rood, bot en toch sluw gezicht, dat haar allesbehalve aanstond. Overi gens was hij allerminzaamst Buitengewoon mede lijdend hoorde hij de geschiedenis van haar ongeluk aan. „Zeker, zeker, daar moest iets gedaan worden Natuurlijk zal ik U helpen, dat spreekt vanzelfIk voel me nooit prettiger, dan wanneer ik flinke jonge mensen uit de klem kan helpen.... Ik zal U zoveel voorschieten, als U nodig hebt.... Denaarden zijn hier op het ogenblik natuurlijk wel duur”. „Ja, ik zal minstens vierhonderd dollar nodig hebben”. „We zullen straks wel eens een contract je opstellen en dan is die zaak gauw geregeld. Ja, ja, wij hier in het noorden moeten elkaar nu en dan eens helpen Zelf voldaan grinnikte de dikke heer Hubbs en speelde met zijn sigaar. de bacillen, hem uitgescheiden, onschadelijk in de krabwondjes. De minister van binnenlandse za- maken de eilanden Terschelling en Vlie- ken heeft aan burgemeesters en wet- chloorkalk. dat de ministerraad de datum voor de (lichte zieken, gezonde bacillendra- oplossing gebracht. ZZZ Vliegen kunnen op de bo- of in bedden of kasten met dit middel Nederlandvenaangegeven wijze de besmetting doden. De minister van binnenlandse za- maken door desinfectie, bv. wij niet, houders der gemeenten medegedeeld, iemand dysenteriebacillendrager regeringsjubileum gers) dan blijft die maatregel allich. youdig de luizen in gedragen kleren de 300-jarige achterwege. Vliegen kunnen op de bo- of in bedden of kasten met dit middel TVzarlaT»! o trom Q QnorpO’PVP.n W11Z6 Ó.6 bCSmCtting AfVrlPTI. kope groenten kopen. de Kasvereeniging te ding zo voortreffelijke spinazie is. Het doordraaien zal niet altijd kun- .vroeger dan in de reisgids staan nen worden voorkomen. Als de natuur aangegeven. Dus bijv. 7.45 uur móét Het comité verwacht, dat zeer vele overvloedig geeft, dan zouden over- Je moest wel vragen, of ik soms coquet werd! Maar vertel eens, wat heb je allemaal beleefd in het laatste jaar?” Al winkelende en zijn verhaal doorkruidende met aller lei opmerkingen over de mensen, die ze tegenkwamen, bracht Eric zijn Verslag uit. Ze hadden indertijd met elkaar kennis gepiaakt op de boot van Engeland naar Canada. Jack had uitstekend met de vrolijke Zweed op kunnen schieten en van meet af aan hadden ze een trio gevormd, dat lange marser over het dek maakte of spelletjes deed. En een enkele keer had Evelyn ’s avondg met de Zweed gedanst. Als dikke vrienden hadden ze in Montreal afscheid genomen en wederzijds beloofd te zullen schrijven, als Eric maar eenmaal een adres had gekregen. Evelyn had echter nooit meer iets van hem gehoord en was hem nagenoeg vergeten. „En dat is alles”, zo besloot hij zijn verhaal. „Ik heb het hele jaar door gewerkt. Eerst een tijdje bij de boe ren, toen een paar maanden in een steengroeve en sinds het invallen van het slechte weer in de bossen. En vertel nu eens hoe jij en Jan „Jack”, verbeterde Evelyn. jij en Jack er voorstaan?” (7 „Tot gisteren best en sinds gisteren slecht. Onze paar den zijn door de express overreden en daarom ben ik juist hier. Ik moet nieuwe paarden hebben”. Vlug ver telde ze alle gebeurtenissen van de vorige dag en de afgelopen morgen. „Dat is een strop! En dan te denken, dat ik het vorige jaar jaloers op jullie tweeën was, omdat je dadelijk op een eigen boerderij kon beginnen en ik mijn geluk maar moest zoeken! Dan kun je toch nog beter rond zwerven”. „Ja, maar nu loopt het ons ook wel erg tegen. Ais we

Sneeker Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1