wymbritserad Redt het hongerende kind van de ondergang en IJLST Buitenlands Overzicht DE CANADESE ERFENIS Officieel Orgaan van de gemeenten SN] 3e JHARGAKG Ko. 41 VRIJDAG 28 MEI 1948 FEUILLETON 10 in MM i Pnnses-regentes Juliana: r om P Derr met i Zachte zeep en soda zullen niet heer Joustra is een oud-stadgenoot. het gemeentebestuur ka I in de melkprijs 19481949. De terugtocht 7 Wordt vervolgd. 1 1 HOGERE TABAKSACCIJNS. In een ontwerp van wet wordt voor- Ab«-pr$s (2.50 per helt ja*. Franco per post f3.75 per hak iee> Later hoopt Zij nog vaak blijk te kunnen geven van Haar grote belang stelling voor hetgeen op tal van gebie den door het Nederlandse volk wordt verricht. accijnsverhoging een prijsstijging Een pakje siga- H. M. ZAL VOLLEDIGE RUST HOUDEN. De particuliere secretarie van H. M. de Koningin deelt in antwoord op vele vragen, die de Koningin bereikt hebben, mede: In de eerstkomende maanden is de „Hallo Scotty”, zei Billy Ross tegen Eric, die juist het bankgebouw uitstapte. De Zweed had zijn afrekening met de houtzagerij, waar hij de ganse winter gewerkt had, in orde gemaakt en het geld op zijn bankrekening laten overschrijven. Bij al zijn zorgeloosheid strooide hij zijn geld toch niet om zich heen. Thuis was hij het te armelijk gewend geweest om niet te weten, dat geld geen gootwater is. Hij was niet krenterig, maar hij had geen behoefte aan gokkerijen en drinkpartijen, zoals de meeste andere houthakkers. Als hij een luste loze bui had, deed hij wel eens mee, maar over het algemeen had hij meer plezier in de kracht van het harde leven in de bossen. Hij viel dan ook sterk uit de toon in de loods, waarin de houthakkers waren onder gebracht en een populaire figuur was hij in het kamp nooit geweest. DE ARABISCHE STATEN EN PALESTINA. De Arabische staten hebben gewei gerd de order van de Veiligheidsraad „staakt het vuren” op te volgen. De Veiligheidsraad zal heden weer over deze kwestie beraadslagen. 3 Kantoor voor Abonnementen* .’a. XIEZEBRINK Jo. KLEIMZAND 7 - Tel. 2872 SNEEKER NIEUWSBLAD TELEVISIEZENDER TE HILVERSUM. Binnenkort zullen de Philipsfabrie- ken een tweede televisie-zender op stellen en wel te Hilversum. Ont vangst van 'televisie-uitzendingen zal dan te Amsterdam niogelijk zijn. Over de televisiezender te Eindhoven ge schieden geregeld experimentele uit zendingen. Amateurs te Arnhem en te Utrecht zijn er, ondanks de grote af stand, in geslaagd het beeld op te vangen. Dit is mogelijk bij een egale bewolking. RAADSVERGADERING SNEEK. Op Woensdag 2 Juni ’s avonds 7.15 uur vergadert de raad der gemeente Sneek. Op de agenda. komen, behalve het voorstel van B. en W. tot reorga nisatie van het burgerlijk armbe stuur, dat men eldei^ in dit blad vindt, nog 21 andere punten voor. O.a. een voorstel van B. en W. tot vaststelling van de rekeningen van het gas- en waterleidingbedrijf over 1947. De rekening van het gasbedrijf toont een voordelig saldo van 21665.57, van het waterleidingbe drijf een idem van 23275.04. Daar entegen laat ’t reinigingsbedrijf over dat jaar een nadelig saldo van 103.452.43, het slachthuisbedrijf een idem van 3684.27. Inzake een' schrijven van het actie comité Omroep Noord, houdende ver zoek instemming te betuigen met de door dat comité gevoerde actie om te komen tot verbetering van de positie van de regionale omroep, stellen B. en W. de raad voor tc berichten dat deze zich niet competent acht over deze aangelegenheid een oordeel uit te spreken. Evelyn, die eerst verheugd was geweest over de vlotte ontvangst, werd langzamerhand ongerust over deze al te grote vriendelijkheid. De glibberige, pafferige Mr. Hubbs betuigde vaker dan nodig was zijn bereidheid om haar te helpen, maar hij had tot nu toe geen enkel zakelijk voorstel gedaan. Waarom treuzelde die man zo? Wat zouden zijn condities zijn? Evelyn wist ook niet, dat zijn boekhouder intussen bezig was informa ties in te winnen over de waarde van het bezit van de Vander mares, waartoe Hubbs hem met een enkele regel schrift opdracht had gegeven. Ze voelde zich als een muis, waar een dikke, vette kat omheen draait. En Hubbs ging maar door met zijn zalvende praatjes. Even later ging de telefoon en Hubbs maakte enkele aantekeningen. Hij had juist gezien: de boerderij was de moeite waard, hij kon veilig een vierhonderd dollar voorschieten. Bij de Bank had ze de kous op de kop gekregen. Hubbs knorde bijna van plezier, een ge makkelijke en voordelige zaak. Het was Evelyn, die eindelijk de draad van het ge sprek weer opnam. „Zou U mij nu willen vertellen, wat Uw condities zijn?” vroeg ze. „Natuurlek, daar kom ik juist aan toe. Ik kan het natuurlijk niet voor niets doen, dat begrijpt U wel, maar U zult toch tevreden zijn. Ik ben niet iemand, die zijn medemensen het vel over de oren haalt en zeker niet, als zijn medemens zo’n pittig'meisje is als U”. „Toe man”, dacht Evelyn, „zeg nu eens, wat je wilt”. Ze had een gevoel, of ze het niet veel langer meer zou uithouden. DE MIDDENSTAND. Dinsdag heeft te Utrecht het Ver bond van Middenstandsverenigingen (de vroegere Nederlandse Midden standsbond) met algemene stemmen een motie aangenomen, waarin wordt overwogen, dat de vrije ongebonden economie moet plaats maken voor ordening en in de publiekrechtelijke bedrijfschappen in hoofdzaak het be drijfsleven die taak moet opnemen, teneinde een groot ambtenarencorps en verstarring van het economisch le ven te voorkomen. In deze vergadering is voorts nog een motie aangenomen, voorgesteld door de Bond voor bedrijfsautover- keer in Nederland, waarin de zelf standige middenstanders in Neder land worden uitgenodigd hun vervoer te doen bewerkstelligen door zelf standige ondernemers in het vervoer bedrijf, zulks uit overweging, dat die ondernemers in hun bestaan worden bedreigd door de vervoerspolitiek van N.S.ATO en de daarmede samen werkende dochtermaatschappijen. DE VERKIEZINGEN IN ZUID AFRIKA. De partij van Smuts heeft de abso lute meerderheid in het Zuid-Afri- kaanse parlement behaald. ten te binden, bezig om beider jonge leven vast te kno pen aan de boerderij, terwijl ze tegelijk de beschikking over het land feitelijk in handen gaf aan deze walge lijke, gluiperige vent. Een golf van drift en woede joeg in haar op en ze vloog uit haar stoel. Hubbs liet haar uitrazen, zeker van de uiteindelijke overredingskracht van contant geld. Maar met een ruk brak Evelyn haar tasje open, tastte met zenuwachtige vingers naar de cheque, smeet die op tafel en stapte naar de deur. Even plotseling als ze woedend was geworden, werd ze snijdend koel en uit de hoogte. Ze was Hubbs nu immers de baas. Zo zouden ze Evelyn Vandermare niet vangen! „Dank U, Mr. Hubbs”, zei ze, „dank U zeer!” En weg was ze. Zoals te verwachten was heeft de En gelse ontruiming van Palestina geleid tot een oorlog tussen de Arabische sta ten ener- en de direct uitgeroepen Jood se staat Israël anderzijds. De Ver. Na ties bleken niet in staat die oorlog te voorkomen en het staat nog te bezien of zij er in zullen slagen er een eind aan te maken. Ditmaal is dat niet de schuld van Rusland, dat evenals de Ver. Staten de nieuwe Joodse staat erkende en niet tegen een optreden van de Vei ligheidsraad ter bescherming van die staat tegen de Arabische landen was. In het midden blijve of het snel erken nen van de Joodse staat door beide grote landen niet voortvloeide uit onderlinge wedijver, maar in ieder geval trokken Washington en Moskou ditmaal één lijn. Het was echter Engeland, dat ditmaal een krachtig ingrijpen van de Veilig heidsraad verhinderde, 'daargelaten of dit ingrijpen ook succes zou hebben ge had, daar deze raad tot nog toe over geen enkel machtsmiddel beschikt om een besluit door te zetten. Dat machts middel zou uit een internationale troe- pènmacht moeten bestaan, en we ver moeden dat op het ogenblik dat deze macht gevormd zou worden, het ook met de eensgezindheid van de Ver. Sta ten en Rusland gedaan zou zijn, want Amerika zou er vermoedelijk niets voor voelen als onderdeel van de internatio nale strijdmacht ook Russische troepen in Palestina toe te laten. Maar die vraag komt thans niet aan de orde, want Engelands houding veroorzaakte dat de Veiligheidsraad voorlopig niet verder kwam dan de order „Staakt het vuren” aan beide partijen, en het zenden van een officieel bemiddelaar, graaf Bernadotte. Het was voor de Engel- I sen ook een zeer moeilijke positie. In de I eerste plaats zijn er onder de Engelse dominions, welke met hun sympathie volkomen achter de Arabieren staan o.a. het Mohammedaanse Pakistan. Een dergelijke toestand in ons eigen Neder landse rijk, dat overzee in Indonesië grote groeperingen Mohammedanen telt, verhindert Den Haag bijv, ook Amerika te volgen in een directe erkenning van de Joodse staat Israël. Daarnaast wens- j ten de Engel sen de Arabische staten zelve niet voor het hoofd te stoten. En- i daarvoor een te be- I langrijke groepering in het Midden Oos- I ten, die rijke oliegebieden beheerst en I welker macht gewicht in de schaal zou I werpen als er een conflict met Rusland hun pion, hij breiden en de ondernemingsbelasting.” voor de jaren 1948 en 1949 te verho- Verschijnti DINSDAGS en VRIJDAGS Bureau voor Advertenties Fa. DRIIFHOUT GROOTZAND 55 Telefoon 3005 Advertentieprijs 15 ct. per m.tn. Bij contract (handeisadv.lager De minister van Landbouw heeft de maximumprijs voor brood, gebakken met uitsluitend patentbloem (witbrood) met ingang van heden vastgesteld op de bestaande maxi mumprijzen voor brood van normale samenstelling, vermeerderd met 4 cent per 800 gram. Het wittebrood is uitsluitend op kevzebon te kopen maar dat geldt niet voor de op de broodbon verkrijg bare kleine broodjes van ten hoogste 50 gram (max. 30 gr. droge stof), die vrij in prijs zijn. Kleinbrood, noordelijke provincies te treffen op zwaarder dan 50 gram, mag niet te- In Europa helpt de UN AC thans ongeveer vier millioen kinderen, maar door gebrek aan fondsen blijven daar zestien millioen, en vele 'millioenen buiten Europa, overgeleverd aan mensonterende omstandigheden. De UN AC (organisatie der Ver enigde Naties tot hulp aan kinderen) doet ook op het Nederlandse volk een beroep om zich te scharen in de rij van vijftig landen, die deze wereld- actie maken tot een gebeurtenis van grote betekenis. Aldus prinses-regentes Juliana Dinsdagavond in een radiotoespraak, waarin zij het woord voerde als ere voorzitster van de Nederlandse afde ling der „United Nations Appeal for Children”. In de woorden „de Verenigde Na ties helpen het kind” klinkt niet al leen de noodkreet van millioenen kin deren, die ten onder dreigen te gaan, maar ook de roep van de volkeren waarachtige internationale sa menwerking. De prinses-regentes sprak hierna over het ontstellende feit, 'dat naar schatting 200 tot 300 millioen kinderen in deze wereld niet die voeding; ont vangen, die voor hun gezonde ont wikkeling nodig is. Maar ook gaat het om de kinderen, voor wie het uitblij ven van hulp lichamelijke of geeste lijke ondergang betekent. Naast de directe dreiging van ziekte en dood staat het wellicht nog grotere ge vaar van verwildering, wanhoop en doffe apathie. „Dus uw rente is begon ze. „Wel, als we eens zeiden eh 15 rocent”. Evelyn duizelde even; vijftien procent! Maar dadelijk daarop dacht ze„Och, zo heel erg is dat toch ook weer niet; misschien heb ik het geld maar voor een halfjaar nodig”. En ze móést toch immers &eld hebben! Ze moest blij zijn, als ze het kreeg. Aandachtig bestudeerde Hubbs het gezicht van zijn cliënte. Toen hij uit haar gelaatsuitdrukking op maakte, dat ze zich voldoende vertrouwd had gemaakt met de gedachte van de hoge rente, verzoette hij het bittere drankje door te zeggen: „U kunt het geld met een krijgen. Ik zal U een chèque geven. U koopt van avond een span paarden bij een van de houtzagerijen, die nu wel een span kunnen missen. Morgen laat U de paarden thuisbrengen en Woensdag is het werk al weer in volle gang. Ik zal U een aanbeveling meegeven voor een zagerij, waarmee ik op goede voet sta en dan zal men U zeker een paar paarden willen verkopen”. Hubbs rekende er al op, dat hij van die kant ook nog een commissie in de wacht zou slepen. Dat werd een goed zaakje. Evelyn voelde zich opgelucht Stel je voor: Woensdag alle angst voor een mislukking van het werk voorbij! ,.,We zullen even een papiertje opmaken”, vervolgde Hubbs, „om de zaken geheel tussen ons te regelen”. „Zeker”, zei Evelyn, „we moeten nog het een en ander vaststellen. Hoe gaat het met de terugbetaling?” „O, heel eenvoudig; tot aan de oogst betaalt U niets. Dus U kunt het jaar rustig doorwerken, zonder zorgen. Laat U het maar gerust aan mij over”. Tegelijk pakte hij een chèqueboek en schreef een chèque voor 400 dollar, die hij losscheurde en aan Evelyn gaf. Ondanks haar vrees voor verborgen be drog, gaf de ontvangst van het papiertje, dat redding uit de onmiddellrjke moeilijkheden betekende, Evelyn een kleine sensatie van voldoening en zorgvuldig borg laatsten gewend met de mededeling dat Londen zijn verplichtingen jegens de Ver. Naties hoger moest stellen dan die jegens de Arabische staten en van de laatsten verwachtte dat ook zij de order tot een wapenstilstand zouden opvolgen. Het enige wat Engeland nog voor hen bereiken kon was, dat zij 48 uur uitstel van de termijn, door de Veiligheidsraad gesteld, kregen om onderling overleg te plegen. Terwijl wij dit schrijven weten wij de uitslag van dit overleg nog niet, doch wel is het duidelijk, dat Engeland door de Ver. Staten daartoe gedwongen, zijn steun aan de Arabische staten zal moeten opgeven, als deze doorgaan met hun oorlog in Palestina Londen zal zich dan met de Ver. Staten en Rusland sa men in een of andere vorm tegen de Ara bische plannen in het heilige land moe ten verzetten. Wat dat in de praktijk zal opleveren, is een andere vraag, waarop het antwoord misschien nog wel even op zich zal laten wachten. Intussen had één lid van het Britse Rijk, nl. Zuid- Afrika, de Joodse staat Israël reeds er kend. In dat land, Zuid-Afrika hebben Woensdag verkiezingen plaats gehad voor het parlement. Sedert 1943 was het heft in handen van de partij van veldmaarschalk Smuts de zg. Verenigde Partij, welke over 89 zetels beschikte, en die nog veelal de steun genoot van de 6 leden der Arbeiderspartij. De opposi tie wordt vooral gevormd door de zg. Herenigde Partij met 48 zetels, onder leiding van dr. Malan. Deze laatste par tij wenst alle niet blanken, waarvan er 8 millioen zijn tegenover 2 millioen blan ken, naar speciale gebieden te zenden, terwijl Smuts partij tegenover het vraagstuk van het „zwarte gevaar” een gematigder standpunt inneemt. Hoewel de uitslag van deze verkiezingen, ter wijl we dit schrijven, nog niet bekend is, kan aangenomen worden dat de partij van Smuts opnieuw het regeerkasteel heeft veroverd en de wereld niet opge scheept wordt met een nieuw en zeer gevaarlijk probleem, een radicale schei ding tussen blank en zwart in de Z.- Afrikaanse Unie. De wereld heeft al problemen genoeg, waarvan het voor naamste, de AmerikaansRussische te genstellingen, nog even onoplosbaar schijnt als voor Pinksteren. Daarover is er geen belangrijk nieuws. Met zekere spanning wacht men echter de uitslag van de binnenlandse strijd in Finland af. Daar is de communistische minister van binnenlandse zaken, Leino, tót aftreden gedwongen omdat het parlement hem het vertrouwen opzegde. Het wil op die post geen communist. Maar de Finse Stalinisten willen dat juist wel omdat zjj daardoor kans zien het verkiezings- apparaat en de politie in handen te krij gen. Daarom trachten ze nu door sta kingen him zin te krijgen, doch het sta- kingsparool wordt lang niet algemeen opgevolgd. Toch herinnert de toestand in tal van opzichten aan die in Tsjecho- Slowakije voor de communistische staatsgreep. De Russen hebben net deze week met een veto in de Veiligheidsraad verhinderd dat een commissie van on derzoek zou worden ingesteld inzake beweerde Russische inmenging bij die staatsgreep. Melk, 370, 371, 372, 377, 874, 876, en <jag mee bezig deze Arabische staten aan - -Ho„.l. -- vinden, volledig gebruik de prijs, die zal worden ingecalculeerd gesteld de tabaksaccijns te verhogen, in de melkprijs 19481949. I de weeldebelasting enigermate uit te PRIJS VAN WITBROOD EN KLEINE BROODJES. De thans geldende prijzen voor zg. volksbrood en luxebrood, die gewes- van C. J. Maks en Jan Wils zijn buiten mededinging, overal direct verkrijgbaar zijn. Niet- de laatste in verband met het feit, dat Internationale plicht. Terecht, zo ging prinses-regentes Juliana voort, zijn reeds oproepen voor hulp gedaan, onder anderen door mevrouw Roosevelt, door de wereld raad der kerken en het wereldvak- verbond, dat de werkers heeft opge roepen zich mede verantwoordelijk te voelen voor de noodlijdende kinderen van vandaag, die zonder hulp be zwaarlijk kunnen uitgroeien tot men sen, waarop een gezonde maatschap pij kan steunen. Ten onrechte zijn er echter nog velen, die aan die oproep geen gehoor hebben gegeven, omdat zij menen aan eigen zorgen genoeg te hebben. Wij moeten onze menselijke roeping en internationale plicht verstaan. Thans is tot stand gekomen het Ne derlands comité UNAC, waaraan kerken, werkgeversorganisaties, vak verenigingen, onderwijskringen, so ciale instellingen en publiciteitsorga- nen medewerking hebben toegezegd. De prinses-regentes wekte op tot een toenemende krachtsinspanning tot redding van het kind. OLYMPISCHE INZENDINGEN OP KUNSTGEBIED. De definitieve lijst van Nederlandse inzendingen voor de kunsttentoonstel ling der Olympische Spelen te Londen ziet er als volgt uit: Schilderkunst: Gijs Kramer met .„Omziende wegrenner”, A. M. Luyt met „Polospel”, Kees Andrea met „Rustende baders” en C. J. Maks met „Hogeschoolrijder E. Schumann”. GebruiksgraphiekHans Meyer met affiche „Gem. Zwembaden”. GraphiekLivinus van der Bundt met „Wrestling match” en J. C. A. Goedhart met ..Cowesweek”. Architectuur: Walter van der Valk en Hans Janssen met „Rowing club”, Sj. Joustra met „Sportveldencomplex Veldwijk” en Jan Wils met „Sport and exposition hall”. Beeldhouwkunst: Co ..Skater”. I De inzendingen van aangewezen en vernietigd kunnen i hij lid is van de Olympische jury. De worden de bonnen364, 365. 864, 865 De Engelsen zijn er sedert jaar heer Joustra is een oud-stadgenoot. 970 871 979 9/7 8,4 S7fi J-Arnh,B,'hp staten 877 Reserve. TEGEN „ZW ART” BOUWEN. De Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft besloten maat regelen te nemen tegen gemeentebe sturen, die niet voldoende medewer ken tegen „zwarte” bouw. Wanneer blijkt, dat in een gemeente enig bouw werk zonder goedkeuring tot stand wordt gebracht, terwijl het gemeente bestuur hiertegen geen maatregelen heeft genomen en van deze „zwarte” bouw geen melding Leeft gemaakt, zal het aan deze gemeente toegewezen bouwvolume met het dubbele van het bedrag, dat besteed is aan het betrok ken „zwarte” bouwwerk worden ver- zich te binden, in het bijzonder is koning Abdoellah van Transjordanië j en zijn staat ontvangen per jaar van Londen dan ook belang rijke uitkeringen. Nu de Engelsen dwars tegen de Amerikaanse wensen inzake Palestina ingingen, heeft die fi nanciële steun in Washington ook erger nis gewekt. Men vraagt zich daar af of het wel aangaat de Engelsen Marshall hulp te verlenen, waardoo. dezen finan cieel wat meer armslag hebben en dus hun geldelijke steun aan Abdoellah c.s., j die bovendien nog wapenen van hen I krijgt, en wiens troepen door Britse of ficieren worden opgeleid en aange voerd, kunnen voortzetten. De Ameri kanen, vrezende dat een voortwoe“ke- rende oorlog in Palestina daar ten j slotte tot slinkse inmenging van o.a. Rusland zou kunnen leiden, waaruit een derde wereldoorlog zou kunnen ont- staan, hebben blijkbaar de Engelsen ten slotte zeer stevig aangepakt, ook de kwestie der Marshallhulp in t geding gebracht, en geëist dat zij nu kleur zou den bekennen. Toen de Veiligheidsraad dan ook besloot beide partijen in Pales tina te gelasten het vuren te staken en de Joden zich bereid verklaarden deze order op te volgen als ook de Arabieren het deden, heeft Engeland zich tot de len een blijvend karakter hebben. De minister van financiën wil de vijf-en- tachtig millioen gulden welke voor het verlenen van toeslagen voor de landbouwbedrijven op lichte gronden nodig zijn, op die wijze gedeeltelijk trachten te vinden. De voorgestelde zal voor sigaretten ten gevolge hebben, retten. dat nu 42 cent kost, zal straks ten minste 45 cent gaan kosten. De kerftabak gaat eveneens iets in prijs omhoog. Voor een pakje van een half ons, dat nu 39 y2 cent kost, zal men straks ten minste 42 cent moeten be talen. Onder de weeldebelasting zullen nu ook consumptieijs en personenauto’s en motorrijwielen vallen. De extra op centen op de ondernemingsbelasting zullen een extra belasting van 2 van de bedrijfsopbrengst betekenen. ze het kostbare papier weg in haar tasje. „Het is wel duur”, dacht ze, „maar we halen het er wel weer uit”. Ondertussen had de geldschieter een contract opgesteld, dat hij haar nu voorlegde. Ze las: „Onder getekende, enz., enz., veilplicht zich per 1 November 1932 terug te betalen de som van 500 dollar „Vijfhonderd dollar?” zei Evelyn. Ze schoot overeind 1 en staarde Hubbs aan. „Hoe, hoe „Maar mijn lieve juffrouw! Dat is met inbegrip van rente en de kosten. Vijftien procent, dat maakt zestig dollar en de kosten van onderzoek en dergelijke bereke nen we altijd op tien procent. Dat is heel gewoon, dat moet U overal betalen”. „O, juist”. Even slikte ze, „maar moet ik die hele 500 dollar precies op 1 November betalen? Zoveel kunnen We niet uit onze oogst overhouden. En dan, 1 Novem ber, dat is over zes maanden! Moet ik 15 procent over zes maanden betalen? Dat wordt 30 procent per jaar „U overdrijft”, protesteerde Hubbs vaderlijk glim lachend, „een boer kan toch alleen betalen na de oogst, dus het doet er niet toe of U met Novembei of het volgend voorjaar betaalt. Die volgende zes maanden moet U niet rekenen”. Intussen had Evelyn met een vuurrood hoofd het con tract verder doorgelezen, en nu hevig verontrust en beducht voor iedere zinswending: „optie op oogst en voorradencessie van land, vee en machines bij wanbetaling Het schemerde haar voor de ogen. Plotseling kreeg ze een idee van de moordende last, die ze op zich nam door dit onaanzienlijke papiertje te tekenen. Maar het geld? Ze had dat geld zo nodig! Zou ze Ze sloot haar ogen en probeerde te denken. Het enige wat haar in de gedachte kwam, was „en opmerking van Eric: „Bind je nooit ergens vast. Anders kun je mis schien niet weg, als je graag zou willen”. Ja, ze was bezig Jack en zich zelf aan handen en voe- OFFICIELE BONNENLIJST voor het tydvak van 30 Mei tot en met 12 Juni 1948. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KG 806 409 Algemeen 1600 gram brood (gel dig t.e.m. 5 Juni) 410 Algemeen 3 eieren 411 Algemeen 400 gram brood of 1 rantsoen gebak 413 Algemeen 250 gram zachte zeep 250 gram soda 415 Algemeen 750 gram suiker, bo- terhamstrooisel enz., of 1500 gram jam, stroop enz., of 750 gram versnaperingen 405 Reserve 800 gram brood (geldig t.e.m. 5 Juni) 408 Reserve 400 gram brood (geldig t.e.m. 5 Juni) Bonkaarten KD, KE 806 909 Algemeen 400 gram brood (gel dig t.e.m. 5 Juni) 910 Algemeen 3 eieren 911 Algemeen 400 gram brood of 1 rantsoen gebak 913 Algemeen 5.00 g>-am zachte zeep 500 gram soda 915 Algemeen 750 gram suiker, bo- terhamstrooisel enz., of 1500 gram jam, stroop enz., of 750 gram versnaperingen 905 Reserve 400 gram brood (geldig t.e.m. 5 Juni) 908 Reserve 500 gram bloen of zelf rijzend bakmeel of kinder meel of kinderbiscuits Tabaks- en versnaperingenkaarten enz., QA, QB. QC 802 55, 59 Tabak 2 rantsoenen sigaret ten of kerftabak 57 Versnaperingen 200 gram ver snaperingen of 200 gram suiker, boternamstrooisel enz., of 400 g.am jam, stroop enz. 60 Versnaperingen 100 gram versna peringen, of 100 gram sui ker. boterhamstrooisel enz., of 200 gram jam, stroop enz. geD.nd acht hen ten. die rijke oliegebieden beheerst Ken zwarte uuuwwcik telijk en plaatselijk verschillen, zijn gen. De beide eerste verhogingen zul- mindérd. Alleen in gevallen, waarin vastgelegd in de broodprijzenverorde- het gemeentebestuur ka” aantonen, nin§ 1942. Deze prijzen blijven^pnge- dat ook bij voldoende toezicht het be-1 wijzjgd^ - -- trokken „zwarte” bouwwerk niet had kunnen worden opgemerkt, zal de be doelde vermindering niet worden toe gepast. STROREGELING VOOR HET NOORDEN. In de hoofdbestuursvergadering van de Friesche Mij. van Landbouw is besloten een brief te richten aan de minister van Landbouw enz., waarin wordt verzocht in het belang der vee houderij een stroregeling voor de drie .14 4 ......4.4 4».4'4" zodanige wijze, dat aan veehouders, gen vrije prijzen worden verkocht. Koningin voornem ns van de Haardie zelf geen stro telen, een kwan- thans geboden gelegenheid om, ont- j turn wordt toegewezen van ten min heven van het regeringsbeleid, alge- ste 250 kg. per volwassen rund tegen hele rust te te maken. I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1