Het woningtekort is een sociaal probleem WYMBRITSERAD Buitenlands Overzicht en IJLST Officieel Orgaan van de gemeenten SN VRIJDAG 4 JUNI 1948 3e JAARGANG No. 43 RAAD SNEER: r I Redaetie-adresKLEINZAND 7 SNEEK der Brits-Indiërs daar F de A genen ‘2.50 per haft ja* Franco per poet <3.75 per heft jee- Kantoor voor Abonnement»» KIEZSBBIMk J©. KLEMZAND 7 - lel. 2872 B. en van OFFICIËLE BONNEXLTJST voor het tijdvak van 619 Juni ’48. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 806 6 liter mell 7 liter melk 100 gram vlees 300 gram vlees betoogd van- cge zijn vrouw een andere woning te moeten hebben, maar voelde er toch niet voor van ons aanbod in zake een toewijzing van bouwvolume ge bruik te maken, wat voor de gemeente een offer was, want ditzelfde bouwvolu me was voldoende voor 2 arbeiderswo ningen. Dat zijn van die onwelwillende Benoemingen enz. Op haar verzoek werd eervol ontslag verleend aan mej. Th. Spoelstra, als onderwijzeres a. d. school voor buiten gewoon 1. o. met ingang van een door B. en W. te bepalen datum. Aan dr. E. B. J. Postma, rector van het gymnasi um werd op diens verzoek eervol ont slag verleend met ingang van 1 Sept. 1948. Tot lid der commissie voor de ge- meentereiniging werd benoemd de heer Stoelwinder met 14 st, de heer de Jong had 1, de heer Schaper 2 st. Voor de be noeming van een lid in de commissie voor de gemeente-eigendommen verwier ven bij eerste stemming de hli. de Jong 6, Knol 2, Schaper 7 en Fijlstra 2 st.; bij 2e vrije stemming de h.h. de Jong 8, Knol 1, Schaper 7 en Fijlstra 2, bij her stemming tussen de h.h. de Jong en Schaper werd eerstgenoemde benoemd met 10 st, de heer Schaper had 7 st. Tot lid der commissie voor de gemeen telijke woningbouw werd benoemd de heer Knol met 10 st, de heer Schaper had 2, de heer Blok 5 st; tot voorzitter in de commissie voor rekeningen en be grotingen werd aangewezen de heer Dokkum met 13 st., de beer Fijlstra had t de heer V. d. Veen 2 en de heer Knol 1 st. Tot leraar in het Nederlands aan het gymnasium, met een proeftijd van een jaar, met ingang van 1 Sept. a.s. werd met alg. (17) st. benoemd de heer A. S. Wadman te Langweer, terwijl de raad met alg. st de benoeming beves- tigde van de heer R. ten Kate te IJlst als leraar in de oude talen a. h. gym nasium voor de periode 10 t.e.m. 28 April jL, in verband met ziekte van de heer A. V. Bruggen. van B. en W. (de meeste werden in vo rige nummers reeds opgenomen) wer den aangenomen, ook dat inzake de reorganisatie van de burgerlijke armen zorg. dustrie aan dat karakter geen afbreuk doet. Men kan de industrie hier node missen, de positie van Sneek is niet zo heel safe, eigenlijke dreigementen zijn in de adressen niet geuit. De heer Koolmoes weet dat de woningcom- missie niet meer kan doen, dan ze doet. Spr. weet heel goed dat de heer v. d. Veen geen fascist is, maar een feit blijft het dat de regering millioenen besteedt aan oorlog, waardoor ze niet zoveel kan bouwen als nodig zou zijn. Als lid van een daarvoor verantwoordelijke partij heeft de heer v. d. Veen die verantwoor delijkheid mee te dragen. Geld besteden aan oorlog is geen socialistische poli tiek, heeft met socialisme niets te ma ken. De heer de Groot zegt nog dat de industrie hier wel krachten kan aan trekken omdat deze elders geen woning kunnen krijgen en het dus hier proberen. De V o o r z. beaamt dit, ze komen al leen naar Sneek gelokt door een wo ning, de toestand elders is dus net zo. Als men 5 woningen,te verdelen heeft, heeft men de keus of mensen van bui ten te halen, of ze te verdelen onder hen, die hier onder ondraaglijke omstan digheden leven. Alle bedrijven kunnen thans arbeiders en woningen gebruiken, geeft men een bedrijf iets, dan ontstaat er ook bevoorrechting van dat bedrijf. De heer V i s heeft geen ogenblik wan trouwen jegens B. en W. en de woning- commissie gekoesterd over de verdeling der woonruimte. Spr. dankt voor de uiteenzetting, welke z.i. erg nuttig is geweest omdat ze het licht heeft doen vallen op de grote moeilijkheden van dit probleem. De adressen worden alsnu z. h. s. in handen van B. en W. ter afdoe ning gesteld. Een uitvoeriger verslag van de rest der vergadering geven we in het vol gend nr. We volstaan er mede thans nog te vermelden dat alle voorstellen Kijkt dat hier van de woningen, welke geschikt zijn voor industrie-arbeiders 40.8 toegewezen is aan dergelijke personen. Van de nieuwe woningen zijn 25 gereed, 36 zijn toegewezen aan personen werkzaam In de industrie. Ge zien deze cijfers kan men B. en W- niet verwijten dat zij ten opzichte van de be langen der industrie niet diligent zijn. Het E.T.I.F. heeft bij een rondschrijven de gemeenten verzocht ongeveer 25.9 der woningen voor personeel in de in dustrie beschikbaar te stellen, uit onze cijfers blijkt dus wel dat B. en W. in deze zeker niet te kort zijn geschoten, Voor 1947 staat spr. nog geen vergelij kingsmateriaal met bedrijven elders ten dienste, wel voor 1946, toen hier een winst van ƒ25000.werd gemaakt en van 22 dergelijke bedrijven elders slechts 3 winst wisten te behalen en Sneek nog het meeste; de rest der 22 bedrijven liet verliezen variërend van 1200. 227.000.Sneek maakt dus uitstekende indruk en dat is voor SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteuren L. KIEZEBRINK en C. SMIT tegenwoordiger van de Russen bij de Ver. Naties, die de Amerikaanse en Britse gevoeligheden beter kent. De Russen zouden hün houding tegenover de Marshallhulp willen wijzigen om er zelf ook van te kunnen profiteren. Het klinkt haast te mooi om waar te zijn, maar zelfs al worden de Russen soepe ler, dan wil dat geenszins zeggen dat zij de Oost-Europese staten, die zij vast in hun greep hebben, wat meer bewe gingsvrijheid zullen gunnen, hoogstens zou men dan kunnen verwachten, dat ze zich wat tegemoetkomender tonen in kwesties welke de vroegere geallieerden nog verdeeld houden cn nog geen oplos sing hebben gevonden, voldongen feiten zullen wel voldongen feiten blijven. Een der redenen, welke hoop op een verbete ring in de betrekkingen tussen de Ver. Staten en Rusland zouden geven, zou zijn het feit dat beide landen voortgaan min of meer één lijn te trekken in de Palestijnse kwestie. Maar ook de hou ding van Engeland ten opzichte van die kwestie is geleidelijk meer die van de Amerikanen en Russen genaderd. Het was zelfs een Engels voorstel dat, na dat een AmerikaansRussisch was ver worpen, tenslotte in de Veiligheidsraad een meerderheid vond en waarbij Joden en Arabieren werden uitgenodigd voor de tijd van 4 weken een wapenstilstand te sluiten, met verbod van wapenjeve- ranties gedurende die tijd naar beide zij den. De Sovjet-Unie ging het voorstel niet ver genoeg, zij wenste de Veilig heidsraad stevig te doen optreden, ter wijl deze er nu slechts op uit is tijdelijk vrede te scheppen, om de bemiddelaar der Ver. Naties, graaf Bernadotte, in staat te stellen zijn taak te vervullen. De Russen spraken echter him veto niet uit, doch onthielden zich van stemmen, terwijl de Ver. Staten voor stemden. Men hoopt thans dat, nu de drie groot ste landen het min of meer eens werden over de direct te nemen maatregelen inzake de Palestijnse kwestie, Joden en Arabieren beide water in hun wijn zul len doen. Als dat niet het geval blijkt, zal de Veiligheidsraad andere maatre gelen moeten treffen, maar het staat nog te bezien, of Londen, Washington en Moskou het daarover dan ook eens kunnen worden, in ieder geval hebben Joden en Arabieren nu de wapenstil stand aanvaard, zij het onder voor waarden, die nog grote moeilijkheden kunnen opleveren. Engeland, de Ver. Sta ten, Frankrijk en de Benelux schijnen het geleidelijk wel eens te worden over de positie van W.-Duitsland, waarover nu al vele weken overlegd wordt. In Frankrijk zelf heeft de Gaulle zich fel verzet tegen de z.i. al te grote toege vendheid der Franse regering inzake het beheer van het Roergebied enz., maar men doet beter eerst de volledige rege ling af te wachten voor er een oordeel over te vellen. Intussen mag niet on vermeld blijven, dat er in Duitsland nog altijd gevaren sluimeren, de raadsver kiezingen in de Amerikaanse zöne toon den dat aan, de nationale Beierse partij die alles behalve vrij is van nazi-invloe- den kreeg al weer 15.6 der stemmen. De soc.dem. hadden met 31 overi gens de leiding, de katholieke chr. dem. behaalden 18.5 en de communisten 10 der stemmen. De soc.dem. verlo ren vrij belangrijk, doch de chr. dem. nog veel meer, de communisten wonnen aanzienlijk. Al met al zijn deze verkie zingen geen succes voor de bezettings- autoriteiten, de ontevredenheid der be volking heeft zich geuit door de stem- menaanwas der uiterste partyen. Verschijoti DINSDAGS en VRIJDAGS Burea* voor Advertentie» Fa. DRljFHOUT GROOTZAND 55 Telefoon 3005 Advertentieprijs 15 ct. per num. Bij contract (handelsadv.lager in- zo- ■j te verlenen bij woning, te stellen i evenzo te handelen met een schrijven van de fa. A. Hoogeveen alhier om de be schikking te krijgen over enige arbei derswoningen voor haar bedrijf. De heer v. d. Veen aard, anders men zou kunnen handelen, maar er zijn ook andere maatstaven voor urgentie- toewijzingen mogelijk. Spr. zou gaarne horen welke B. en W. toepassen. De heer L i n d e m a n zegt dat zijn fractie van mening is, dat gezien de geringe arbeidersreserve hier, er wel weinig kans op vestiging van nieuwe indus trieën zal zijn. Maar daarom moet men de industrieën, welke hier zijn, naar redelijkheid zoveel mogelijk tegemoet komen, opdat ons later niet het verwijt treft, dat zij mede door ons toedoen de stad hebben verlaten. Aangezien hier 123 huizen gebouwd worden kunnen er toch wel enige toegewezen aan de in dustrie, dat geschiedt elders ook. De heer Vis heeft er geen bezwaar tegen dat B. en W. deze adressen zullen af doen, doch zou, waar het schrijven van de directeur van het Arbeidsbureau in extenso in het Sneeker Nieuwsblad werd gepubliceerd, gaarne zien dat ook B. en W. in het openbaar hun visie op deze zaak kenbaar maakten, in bepaalde be langrijke gevallen zou men de industrie misschien enige voorrang kunnen ver lenen om haar in stand te houden en gelegenheid te geven door te werken. De heer Koolmoes is. overtuigd dat B. en W. alles in het werk hebben gesteld om hier te laten bouwen. Zij noch de raad kunner meer doen dan gedaan is. De fout ligt elders. Deze adressen be hoorden niet hier maar bij de regering; de regeringspartijen de katholieken en de P. v. d. A. zeggen met Goebbels: „liever kanonnen dan boter” en beste den 5 millioen per dag aan oorlog De V o o r z. „Wij bespreken de wo- ningverdeling in Sneek”. De heer Koolmoes: Bij de regering ligt de schuld, zo komt men niet aan bouw toe en blijven ook hier ergerlijke toestan- I den bestaan, als het samenwonen van 2 gezinnen in een éénkamerwoning. zulke gezinnen hebben toch zeker elk recht op een woning. De V o o r z. B. en W. pryzen zich gelukkig dat zij thans in de gelegen heid zijn hun mening in deze kenbaar te maken. Zij konden overigens niet anders dan voorstellen deze adressen ter af- in hunne handen te stellen daar de zaak der woningverdeling tot hun taak behoort, waarvoor zij de raad ook geen verantwoording schuldig zijn. B. en W. hébben ‘bï erig'éhs niet ver wacht op dit gebied geen kritiek te zul len krijgen, noch zyn zij daarvoor be vreesd. Zolang er een woningtekort is zullen B. en W. tekortkomingen worden verweten, de industrie zal zich te kort gedaan voelen, maar ook de grote ge zinnen en zij die begaan zijn met het lot van mensen beneden 30 jr., die thans i re de industrie is niet op de achtergrond ‘.och op de voorgrond geschoven. B. en W zulten zich over het te geven ant woord op de adressen nog moeten be raden, doch het zal zeer moeilijk zijn alle gr. pen der bevolking te bevredi gen, maar spr hoopt dat de gegeven cijfers de raad hebben overtuigd dat de ogen van B. en W. niet gesloten zijn voor de uelangen der industrie. De heer de Vries is verheugd eens iets over de woningtoewijzing te rebben gehoord, dA raad verneen t zo veinig van het werk de oningcomnassie Gaarne on- d»’streep: spr. de woorden van de voorz. fat h'-t woningprobleem in de eerste plaats een sociaal vraagstuk is, dat d ent he te blijven ook. De heer Blok hi eft geenszins kritiek op het beleid van B. en W. in deze willen oefenen. Spr. heeft .slechts voorbeelden van uit gangspunten bij de woningtoewijzing ge noemd, doch niet willen zeggen dat deze voorbeelden werkelijk het richtsnoer moesten zijn. Spr. is het er volkomen mee eens dat dit probleem in de eerste plaats een sociaal is, zo moeten B. en W. het blijven zien en daaruit de urgen- tiegevallen afleiden. Wethouder de Groot zegt dat bij een punt als dit de voorzitter der woningcommissie moei lijk kan zwijgen. De vraag rijst of het werk dezer commissie wel voldoende waardering in de gemeente, ja zelfs in de raad vindt. Mei. weet in het alge meen niet hoe groot de problemen wel zijn. De directeur van het Arbeidsbureau is nog nooit op het bureau der com missie geweest en spr. deed zijn stukje in het Sneeker Nieuwsblad pijnlyk aan. Eigenlijk wordt er in gezegd dat de commissie haar licht niet vervult. Deze commissie heeft in de loop van haar be staan duizenden mensen te woord ge staan, eerst op elke zitting 30 40 personen, later moest dat aantal in gekort worden, steeds komen er echter het maximum, en van allerlei geaard heid, stand en vak. Mensen, die hier uit hoofde van hun vak niet moeten zijn, hebben geen kans hier opgenomen te worden, slechts met enkele gepension- neerden en renteniers geschiedde dat de toewijzingen over 1947 t.e.m. ’48 zien, onder zeer bijzondere voorwaarden. On ze richtlijnen zijn: le. menselijkheid, 2e behartiging belangen der gemeente in het algemeen, 3e. het sociale probleem dat als erfenis van Hitler hier achter bleef. Inderdaad deze oorlogswonden zijn diep. De industrie klaagt dat niet voldoende met haar belang wordt ge rekend, de burgemeester heeft dat al met de cijfers weerlegd. Maar we zit ten ook met de grote gezinnen, en met gezinnen in eenkamerwonmgen. Een voorbeeld: een gezin van 5 b 6 personen, alle boven 15 jaar in één kamer wonend en slapend, ontmoet bij ons bezwaar, dat is zedelijk niet verantwoord. Een nog tot een een groot deel te danken aan de leiding. Uit 100 kg. steenkool won men hier 44 m3, gas ondanks slechte ovens, een zeer gunstig cijfer, in 1946 was het 42.7 m3, ook hier behoorde het Sneker bedrijf tot de hoogste, 14 bedrijven waren la ger, een 1 Er is dus reden tot tevredenheid en I gescheiden waardering. De personeelssterkte was I-- „i hier lager dan elders, zodat men met minder mensen beter resultaat behaal- de. Er mag ook nog wel eens gezegd i njet voor een behandeling door de wo- worden dat de Sneker burgerij in bezet- njngComnlissie ju aanmerking komen, doch eigenlijk er wel bij horen. Wat de urgentiegevallen voor slechte woningen betreft, di.t zijn inderdaad zeer slechte woningen. Als men deze cijfers ziet is het geen wonder dat men klachten krijgt. Maar mogen wy nu eigenlijk dit probleem wel volledig betrekken in de sfeer van vragen als: „wat is goed en niet goed voor een gemeente Is het woninggebrek niet in de eerste plaats een sociaal probleem, waarbij gezins- en kindergeluk betrokken is. Als men het zo ziet zijn er toestanden welke om ver betering schreeuwen en kan men dit vraagstuk niet zetten in het middelpunt van geldverdienen en arbeidersreserve, wat grotendeels materiële overwegingen zijn, al zullen ze op een gegeven ogen blik moeten meetellen. Spr. heeft er echter bezwaar tegen ze als middelpunt van dit probleem te zien. Onjuist is het echter dat B. en W. geen oog zouden hebben voor de in de adressen te berde gebrachte zaken, vooral van een ambte lijke instantie had spr. verwacht dat zij eerst een onderzoek zou hebben inge steld en de feiten kende. Het gaat bij de industrie om het trekken van arbeids krachten uit andere gemeenten. Als we scherper zijde misschien van dit sociale probleem is wanneer twee getrouwde gezinnen in een 1 kamerwoning onder gebracht zyn, waarop de heer Kool moes al doelde, dergelijke gezinnen heb ben in de eerste plaats onze aandacht. Eerst later kan, gegeven de ernst van dit sociale probleem, de industrie aan de orde komen. En het moet spr. van ’t hart: Wat doet die eigenlijk zelf? Het is vrij gemakkelijk alles af te schuiven op de gemeente. Er zijn hier 2 firma's, die het vraagstuk zelf aanpakken en dat heeft onze grote en warme waar dering. Niet iedereen heeft ruimte en geld om voor zijn personeel te bouwen, maar er zijn die het wel kunnen. Er was hier een industrie, ie een vakman had, die slecht gehuisvest was en een an dere woning behoefde en anders sollici teerde naar een andere plaats, De di rectie verzocht om zo’n woning om die vakman, waarvan er maar 3 of 4 in Nederland waren, te redden. Wij had den geen woning beschikbaar, doch plotseling kwam er een vrij, die opge knapt moest, wat 100zou kosten. De huiseigenaar kón dat niet betalen, maar de betrokken industrie wel, maar de vakman kwam niet in die woning, want dat was haar deze man niet waard. Er was een andere zaak, die heette te val len en te staan met een bedrijfschef, die een woning behoefde. Wij hadden er geen, maar verwezen de zaak naar een ondernemer die woningen bouwde, en waarvan ze er een kon kopen. Toen had de zakenman echter geen behoefte meer aan die woning. Dat zijn slechts enkele grepen, maar op grond daarvan wijzen wij de verwijten van de industrie aan B. en W. af. De-fa. Hoogeveen dreigt nu dat zij haar bedrijf zou kunnen ver plaatsen, dergelijke dreigementen horen we telkens, andere mensen dreigen el ders te solliciteren. Spr. herinnert zich het geval van iemand met universitaire opleiding, die hier een zeer waarde volle plaats inneemt, en elke dag. 50 mensen van buiten ontvangt. Deze deelde ons mede dat als hij geen betere wo ning kreeg, hij de gemeente ging ver laten. Wij zouden het zeer betreuren als dat gebeurde. Maar overwogen mocht hierby dat de betrokkene volgens eigen mededelingen een inkomen van 50.000 60.000 heeft. Was het van onze kant overdreven voor te stellen deze I persoon bouwvolume toe te wijzen 1 waardoor hijzelf zou kunnen bouwen e niet de gemeente om een woning be is niet nieuwsgierig van zou hij wel eens willen weten hoe B. en W. denken te antwoor den en of er dan ook rekening zal wor den gehouden met de aanvragen, al ja- ren op de lijst voorkomende, van die mensen, die hun trouwen zolang hebben moeten uitstellen. Overigens verwacht spr. niet dat B. en W. zullen —ijken voor bedreigingen in de adressen geuit. De heer Blok vraagt welke richtlijnen B. en W. en de woningcommissie ongeveer volgen bii urgentie-toewyzingen. Men zou b.v. kunnen uitgaan van het stand punt dat industrie de bron is, waaruit het geld moet komen en redeneren dat deze daarom recht op zekere voorrang heeft. Dit is slechts een voorbeeld, hoe niet ae gerTcenie om een woning ut- wezen dan deze week, zodat pen veer- hoefde te vragen. De betrokkene had tien dagen in totaal op de A-kaarten 3600, op de B-kaarten 6000, op de C- kaarten 4400, op de»D-kaarten 2000 en op de E-kaarten 800 gram brood verkrijgbaar is op de gewone brood- bonnen. tingstijd dank zij de voorzichtige en vooruitziende politiek van de leiding, gas kon krijgen als er kolen waren, dat kon van vele bedrijven niet gezegd. Wanneer de vernieuwing van ovens en gashouder straks haar beslag heeft ge kregen zal ons bedrijf stellig nog een betere plaats innemen in de rij dezer ge meentebedrijven. Spr. meende ditmaal eens te moeten afwijken van de ge woonte, over dergelijke verslagen hier te zwijgen. Dit verslag en een aantal andere, welke ingekomen zijn worden alsnu voor kennisgeving aangenomen. De woningtoewijzing. W. stellen voor een schrijven van de directeur van het Arbeidsbureau alhier, verzoekende aan de arbeiders die voor de in deze gemeente gevestigde dustrieën van primair belang zijn, veel mogelijk voorrang U het toewijzen van een 1 in hun handen ter afdoening en Installatie 'nieuwe raadsleden Vergadering van de raad van Sneek op Woensdag 2 Juni, ’s avonds 7.15 uur. Voorz. burgemeester L. Rasterhoff, secretaris de heer K. Koster. Aanwezig 14 leden, afwezig de heer Disse, die la ter ter vergadering komt. Er zijn twee vacatures, waarin in deze vergadering wordt voorzien door de beëdiging van de h.h. M. Knol (in de vac. Groene veld) en K. Schaper (in de vac. v. d. Molen) De eerste legt in handen van de voorz. de vereiste eden, de laatste de beloften af, waarna de Voorz. hen gelukwenst met hun nieuwe functie, waartoe de kie zers hen hebben geroepen om met de andere raadsleden het bestuur van deze gemeente te verzorgen. De afgelegde eden en beloften brengen de verplichtin gen naar voren, welke gij hiermede op u hebt genomen. Gij hebt trouw gezwo ren aan de grondwet en wetten des rijks én beloofd de belangen dezer gemeente te zullen behartigen. Dat is niet louter een formule doch geeft weer wat van u wordt verwacht en verlangd. In de af gelopen jaren van dictatuur hebben we leren beseffen wat vertegenwoordigende lichamen, waartoe ook de raad behoort, betekenen en spr. hoopt en vertrouwt dat de nieuwbenoemden zullen willen medewerken de raad de rol te doen ver vullen overeenkomstig zijn betekenis. In het tweede deel van eed en belofte hebben de nieuwbenoemden beloofd de belangen dezer gemeente te zullen be hartigen, voor het behartigen van per soonlijke belangen is hier geen plaats, ook die van groepen of partijen dienen hier op de achtergrond te staan, op de voorgrond staan de algemene belangen van Sneek. Vat gij aldus uw taak op dan zult gij hier vruchtbaar werk in een, ondanks meningsverschillen, pret tige sfeer, kunnen verrichten. Gemeentebedrijven in 1947. Nadat de notulen van de vergadering van 16 April jl. onveranderd zijn vast gesteld, komen bij de ingekomen stuk ken een aantal verslagen van bedrijven aan de orde. Bij dat van de gemeente bedrijven over 1947, zegt de heer v. d. Veen, dat hij, zonder tekort te doen doening aan de verslagen der andere diensten - toch iets in waarderende zin over eerst genoemd ’1 zeggen. Sprekers geaard heid verzet zich tegen het uiten van waardering in overdreven bewoordingen, maar hij wenst toch even te wijzen op het gunstig resultaat der bedrijven over 1947 dat te danken is aan de heer Bak ker en het gehele personeel. 1947 was geen gëmakkelijk jaar, door de strenge winter en het gebrek aan materiaal. Toch leverde dat jaar voor de gas- fabriek weer een winst van 21000.niet geholpen worden, zullen daarin den tot kritiek vinden, anderen weer wie onderwijs en overheidsdiensten ter harte gaan, betreuren het dat voor de daarbij betrokkenen geen voldoende wo ningen worden gereserveerd enz. Zolang er zulk een schreeuwend woningtekort is, zal er kritiek zijn. Er zijn volgens de laatste gegevens 384. zeg rond 400 wo ningen nodig, 35 mensen boven 30 jaar hebben woningen nodig, van die 35 zijn er 7 in de industrie werkzaam. Het aan tal buiten Sneek wohenden, (niet in de onmiddellijke omgeving) dat hier werkt bedraagt 90, waarvan 20 in de industrie; voorts moeten 17 gedemobiliseerden ge- holp'en, aan urgentie gevallen, onvol- kwam niet hoger dan 32% m3. doend gehuisvesten of gezinnen, welke I gescheiden leven zijn er 89, terwijl 153 personen slechte woningen hebben. Hier-» I bij is niet in aanmerking genomen een I groot aantal samenwoningen, welke Tegen de verwachting in heeft de Ver. Partij van veldmaarschalk Smuts in Z.-Afrika bij de verkiezingen de ne derlaag geleden en heeft zy de leiding der zaken moeten afstaan aan de zg. Herenigde Partij vanjdalan. De beteke nis van Smuts nederlaag gaat ver uit boven die van een binnenlandse kwestie, want Engeland beschouwde Z.-Afrika als een nog stevige pijler van zijn we reldrijk, aan welke een grote rol zou toebedeeld worden, als onverhoopt weer een grote oorlog zou uitbreken. Aan die verwachting van Londen is door de ver kiezingsuitslag de bodem ingeslagen, want Malan en zijn partij zijn vóór uit treding van Zuid-Afrika uit het Britse rijk en uitroeping van de republiek. Zo ver is het echter, nog niet, want voor die uittreding is een meerderheid van tweederde nodig en daaraan mankeert nog heel wat. Toch moet het feit dat een partij welke anti-Brits is, thans de zaken in Zuid-Afrika leidt een onbe haaglijk gevoel te Londen wekken, te meer omdat ook op andere gebieden Malans politiek volkomen ingaat tegen het Engelse streven. Malan is zoals be kend voor een scherpe scheiding tussen de blanke en gekleurde bevolking van Z.-Afrika, Smuts en de Engelsen gingen in deze uit van een veel verzoenender politiek. Al blijft Z.-Afrika voorlopig in het Britse Gemenebest, dit schept toch grote spanningen binnen dit wereldrijk, omdat Malans rassenpolitiek zich ook richt tegen bijv, de vrij talrijke Brits- Reeds eenmaal heeft India zich over de behandeling met een klacht tot de Ver. Naties gewend, met Malan aan het bewind zullen ook deze tegen stellingen nog veel scherper worden, wat misschien bij het toch al weifelende India de doorslag zal geven ook uit het Gemenebest te treden. Zo heeft de uit slag der Z.-Afrikaanse verkiezingen de zorgen van Londen aanzienlijk vermeer derd. Brachten de Z.-Afrikaanse ver kiezingen een totaal onverwachte uit slag, die in Tsjecho-Slowakije hadden het verwachte verloop. Zij waren slechts een schijnvertoning, de kiezers werden practisch gedwongen om de' communis- ten te stemmen en het. is nog een won- i der dat bet aantal blanco cn ongeldige stemmen plus die van de niet opgeko men kiezers nog 20 bedraagt, terwijl de regering eigenlijk had verwacht- dat zij meer dan 95 der stemmen zou verwerven. Waarschijnlijk is de midden stand, die anders dan in Hongarije, Po len en Roemenië, in Tsjecho-Slowakije een belangrijke rol speelt, verantwoor delijk voor een groot deel van die 20 en men kan er zeker van zijn dat nu het communistisch bewind zijn macht. een schijnverkiezing, be vestigd ziet, het niet zal aarzelen deze middenstand zo snel mogelijk te likwi- deren. Te meer omdat dergelijke demo cratische groeperingen, welke ook in andere Oost-Europese landen, zij het in minder sterke mate, aanwezig zyn, een nog groter gevaar voor het communis me zouden vormen als Moskou zijn greep op deze staten eens wat losser maakte. Of daar kans op is? We be twijfelen het ofschoon de laatste tijd geruchten lopen dat de Russen bereid zouden zijn in de internationale poli tiek een wat soepeler houding aan te nemen. Byrnes, de vroegere Amerikaan se minister van buitenlandse zaken voorspelt dat, en Engelse bladen weten zelfs te vertellen dat Molotoff spoedig als minister van buitenlandse zaken zAl heen gaan en plaats zal maken voor Gromyko, de al reeds vervangen ver- 421 Melk 423 Melk 426 Vlees 427 Vlees 428, 429 Boter 250 gram boter of margarine of 200 gram vet 446 Algemeen 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 448 Algemeen 1600 gram brood (geldig t.e.m. 12 Juni) 449 Algemeen 400 gram brood of 1 rantsoen vermicelli e.d. 435 Réserve 1200 gram brood (gel dig t.e.m. 12 Juni) 434, 437 Reserve 500 gram boter of margarine of 400 gram vet 438 Éeserve 400 gram brood (geldig t.e.m. 12 Juni) Bonkaarten KD, KE 806 923 Melk 12 liter melk 926, 927 Vlees 100 gram vlees 928 Boter 250 gram boter of marga rine of 200 gram vet 929 Boter 125 gram boter of marga rine of 100 gram vet 946 Algemeen 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas 948 Algemeen 400 gram brood (gel dig t.e.m. 12 Juni) 949 Algemeen 400 gram brood of 1 rantsoen vermicelli e.d. 935 Reserve 400 gram brood (geldig t.e.m. 12 Juni) Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MG, MH 807 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) Geldig zyn de bonnen van strook G. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. Op de B- en C-kaarten raken de bonnen 433 en 436 Reserve los van de kaart. Deze bonnen zullen nog wor den aangev. ?zen. Men beware deze dus zorgvuldig. Op Donderdag 10 Juni zullen op de A-, B-, C- en D-kaarten bonnen voor 400 gram brood méér worden aange- Indiërs in Z.-Afrika. dingen, die wij dagelijks ontmoeten. We Z1’ d°°r zitten met het probleem van de inwo ning. Elke week wordt er woonruimte gevorderd, het gaat in een tempo zo snel als het kan, maar overal stuiten we op de grootst mogelrjke tegenwerking. Dat is verklaarbaar, en is geen ver wijt. Maar over ’t algemeen is de te genstand daar bet grootst, waar de mo gelijkheid tot inwoning ’t best is. ner gens zyn er zoveel zenuwzieken als in de grootste woningen en nergens zijn de hartkwalen gevaarlijker. Dat maakt ’t werk der woningcommissie lastig, moeilijk en onprettig, al zijn er grote woningen ook waar het samenwonen wel goed gaat, waarvoor de bewoners dank toekomt, want ieder die zijn steen tje bijdraagt voor de oplossing van dit geweldige probleem, een ramp voor ons land, heeft een welwillend woord ver diend. Wat de richtljjnen betreft, ver- gete men niet dat wij niet zoveel te ver delen hebben, mensen die vertrekken, ruilen veelal. Wij moeten het dus heb ben van enkelen die weggaan en van sterfgevallen, en dat alles geeft niet zo veel. Sedert 1940 zyn er 30 woningen bij gekomen, waarvan 25 van de ge meente, welke verdeling moet men nu toepassen om verwijten te ontgaan? Er staan nog 100 woningen op stapel maar door allerlei stagnatie by de aanvoer van *materialen en door gebrek aan werkkrachten, zullen deze als het zo gaat als nu, dit jaar niet alle gereed komen. Ook de hogerhand, door de heer Koolmoes beschuldigd, kan niets aan die vertraging doen, het geld stelde ze be schikbaar. Spr. herhaalt echter zijn toe zegging dat getracht zal worden al de- die in een 1 kamerwoning sa menwonen zo spoedig mogelijk te hel pen, maar wij kunnen niet meer geven dan we op een bepaald ogenblik tot onze beschikking hebben. De heer v. d. Veen was onaangenaam getroffen door de dreigementen in de adressen, als men industrie naar elders verplaatst treft men daar dezelfde toestand. De heer Koolmoes vergeleek de P. v. d. A. bij Goebbels het was Goering die de be ruchte woorden sprak maar dan zit de heer Koolmoes in hetzelfde schuitje, want pas enkele dagen geleden kregen we ’n briefje v. d. secr. van de afd. Sneek van de C.P.N. de Waarheid, waarvan de aanhef luidt „Waarde makkers”. Laat ons toch verstandiger zijn en dergelrjke beschuldigingen achterwege laten. De heer Lindeman zegt dat als de heer de Groot de raad verwyt niet genoeg waardering voor het werk der commis sie te hebben, deze toch ook niets deed de raad op de hoogte te stellen. Spr. er kent dat het woningvraagstuk in de eerste plaats een sociaal probleem is, maar meent dat het beschikbaar stel len van enkele woningen voor de in-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1