3 I •I I t DE CANADESE ERFENIS 13 Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Raadsvergadering Sneek 3e TAARGAFTG No. 44 DINSDAG 8 JUNI 1948 vet FEUILLETON r Wordt vervolgd. ALS ’T EEN FEESTDAG IS IN AMERIKA. Het drie-daagse Memorial-day week eind in de Verenigde Staten heeft ook dit jaar weer een groot aantal slacht offers geëist. Maandagmiddag waren reeds 375 dodelijke ongelukken geteld. Het verkeer eiste daarvan 190 doden, 58 mensen verdronken en 127 kwa men om bij andere ongelukken. DE TROONSAFSTAND EN INHULDIGING. Vrijdag is officieel bevestigd het in ons nr. van die dag reeds gepubli ceerde bericht dat Koningin Wilhel mina op 4 Sept, afstand van de Kroon zal doen, en op die dag Prinses Juli ana dus de regering zal aanvaarden. De inhuldiging van de nieuwe Ko ningin zal op 6 Sept, plaats vinden. Toen hij bijkwam, lag hij in het stikdonker. Zijn hoofd gonsde en hamerde en deed verschrikkelijk pijn. „Auto- ongeluk”, was zijn eerste gedachteNeen, toch nietHij was immers veilig uit een wagen ge stapt O ja, die wagen van BillyHij probeerde zijn handen op te tillen. Eerst dacht hij, dat het niet zou gaan; ja toch, hij kon ze bewegen. Zijn ogen staarden in het duister. Een ondoordringbaar zwart omhulde hem aan alle kanten. Was het zo pikdonker of was hij blind geworden? Zijn handen gleden over zijn ge zicht Vies en kleverig!Bloed? Waarschijnlijk wel.... Zijn ogen deden toch geen pijn!.... Zou hij kunnen opstaan Voorzichtigomkeren eerst ai, wat deed dat een pijnNu op de handen steu nen zou er iets zijn om je aan op te trekken? De handen zochten in het zwarte niets, maar kwamen geen’ enkel steunpunt tegen. Op de grond lag stro; het was niet koud. Waarschijnlijk lag hij in een schuur. O, na tuurlijk; die vechtpartij! Hij had gevochten! „Stom meling!” schold hij zichzelf uit. „Hoe kun je ook zo’n streek uithalen”. Op handen en voeten kroop hij de schuur rond; hij voelde zich ellendig met een scheurende pijn in zijn hoofd en te onvast om te proberen op zijn benen te gaan staan. Eindelijk vond hg een deur, die slechts half dichtgeduwd was. Goddank! hij kon zien! Door de kier in de deur zag hij de nachtelijke silhouetten van een paar bomen, waar de wind doorheen speelde. Da delijk kwam een stuk van rijn zelfvertrouwen terug. Ja, frisse wind en koud water, die zouden zijn brandend hoofd goeddoen. Voorzichtig trok hij zich op aan de deurpost. Dat ging beter, dan hij gedacht had. Nog maals inspectie. Gezicht vol bloed, kleren in wanorde, maar niets gebroken. Ja, ja, nu wist hij het weer! Een kerel had hem met een fles neergeslagen. Buiten de deur stonden verschillende auto’s, waarmee de gasten waren gekomen. Eric hoorde, dat binnen het feest nog steeds aan de gang was. Dat zou zo door gaan tot ze allen te dronken waren om op te staan en enkelen zouden drie dagen bewusteloos blijven tenge volge van de giftige alcohol. Verkoelend streek de wind langs hem heen. Heel stil was de nacht, een warme voorjaarsnacht. Fijntjes ritselden de blaadjes aan de bomen, alsof de aarde zuchtte onder de dwaasheid der mannen, die zich vergiftigden en zichzelf en anderen vernielden, terwijl de goede aarde slechts vroeg om be wonderd en bewerkt te worden. Een beekje murmelde voorbij, een smalle stroom van koud en klaar water. Eric boog zich over het water om de bezoedeling van zich af te wassen. Hg waste rijn hoofd, zijn handen, rijn mond, dronk met diepe teugen. Hij stond op, versterkt envernederd. Boven hem flonkerden de sterren en een warme geur van de vruchtbaar wor dende grond woei hem tegemoet. Hij schaamde zich en van woede over rijn dwaasheid kneep hij rijn handen in elkaar tot vuisten. Wat nu? In de eerste plaats: wêg! Zo spoedig mogelijk verdwijnen uit deze vergaarbak van ploertigheid, die hem trouwens zelf reeds uitgestoten had. Een gedachte flitste door hem heen. Haastig betastte hij rijn kleren. Natuurlijk, hij had niet anders kunnen verwachten. Alles was weg, zijn geld, rijn horloge, rijn mes. Wat een meevaller, dat hij maar dertig dollar had mee genomen en-dat hij zijn pas niet bij zich had gehad! De snelste manier om weg te komen was een van de auto’s te pakken. Met enige moeite vond hij de auto, TWAALF PARTIJEN HEBBEN EEN LIJST INGEDIEND. Twaalf partijen of groepen hebben jl. Vrijdag hun candi.iatenlijsten voor de komende verkiezingen ingediend. Tien hebben in alle 18 kieskringen van ons land een lijst ingeleverd, nl. de K.V.P., de P.v.d.A., de A.R., de V.V.D., de S.G., de C.P.N., de C.H.U., de Middenstandspartij, de Onafh. Nat. Groep en de Igst Welter. In de kieskringen Arnhem, Nijme gen, Rotterdam, Den Haag, Leiden, Wat zou rijn moeder opkijken, als ze hem eens zo zag aankomen met een half stukgeslagen hoofd. Toch viel het eigenlijk nog meehij was er op een’ pijnlijke plek in zgn hoofd na heelhuids afgekomen. Ze had den hem net zo goed dood kunnen slaan! „Wat een .bof, dat die kerel me met de eerste slag bewusteloos sloeg. Als ik langer had kunnen vechten, was er heel wat ergers gebeurd en ik zou toch het onderspit ge dolven hebben. Alles bij elkaar gerekend mag ik niet ontevreden rijn”, zei de onverbeterlgke optimist bij zichzelf. Plotseling schoot hg in een lach. Wast zou die Billy raar ópkijken, als hg na zijn roes zgn wagen kwam zoeken en het ding was verdwenen. Op die manier had hij, Eric, toch nog het laatste woord! Het leek hem veiliger om met deze wagen niet de stad binnen te rijden; je kon nooit weten, wat daar voor VIJFDUIZEND TON RIJST. Naar aanleiding van een bericht in het Vrije Volk over hervatting van de rijstdistributie in het najaar meldt de N. R. Ct. dat men er in geslaagd is, vijfduizend ton rijst aan te kopen. Zo dra deze er is, zal men tot distributie overgaan. Eerst komen de ziekenhui zen in aanmerking en de kindergroe pen; pas daarna zal men overwegen of ook de volwassenen iets kunnen krijgen, doch dit laatste is zeer twij felachtig. HET VERHOOGDE RANTSOEN VOEDINGSVETTEN VOOR DE JEUGD. Zoals bekend, is het rantsoen voe- dingsvetten voor de leeftijdsgroepen B en C met ingang van* 6 Juni ver hoogd met 125 gram per week. De op de bonnenlijst voorkomende bonnen 434 Reserve (B-kaarten) en 437 Re serve (C-kaarten) geven recht op het kopen van 500 gram boter of marga rine of 400 gram vet. Zolang de tegenwoordige bonkaar ten in gebruik rijn, is het om distri- butie-technische redenen niet moge lijk de verhoging van het rantsoen voedingsvetten voor deze leeftijds groepen gelijkmatig te verstrekken, b.v. door eens per veertien dagen een bon aan te wgzen voor 250 gram. Volstaan moet worden met eens per vier weken een bon aan te wgzen voor 500 gram. Enig overleg bij de besteding van deze bon is derhalve geboden. verwikkelingen uit voortvloeiden. Een halve mijl boven de stad reed hij de Ford dus aan de kant, stapte er wat stijfjes en pijnlijk uit en nam in een overigens voor treffelijke stemming afscheid van het voertuig, dat hem zulke uitstekende diensten bewezen had. „Bye bye, Lizzie”, zei hij tegen de oude kar, „doe de groeten van mij aan Bill”. En monter ging hij te voet verder naar de stad. „Eerst maar naar het hotel”, dacht Eric. „Een beetje opknappen en dan slapen. Dertig dollar weg. Zonde”. En dan te bedenken, dat die Evelyn alle mogelijke moeite deed om enkele honderden dollars bij elkaar te krijgen. Evelyn, die sliep nu in het huis van Mrs. Collins, haar Canadese moeder! Ze had hem verteld van de lieve oude dame, die haar verwende, als ze in moeilijkheden zat. Toch prettig; zo’n huis, waar je kon aanlopen, als je wat had. Hij had niets; hij was een zwerver, een vagebond. Ach, hij Kende zichzelf weh Als over een half jaar de herinnering aan deze nacht nagenoeg weggevaagd was, zou hij in en landerige bui weer zo’n stomme streek uithalen. Eigenlijk moest een mdn toch een ankerplaats hebben en het geld, dat je verdiende, moest je liever ook niet zo zonder bestem ming in je zak of op je bankboekje hebben. „Wel verdraaid”, dacht hij plotseling, „laat ik het be leggen!” Hij marcheerde juist langs een houtzagerij en hoorde er in de stal paarden bewegen. Halsterkettingen rammelden langs de voerbakken; een paard proestte en krabde met een poot het stro van de stenen grond. Welbekend en gezellig geluid. Ha, nu wist hg waar hij rijn opgespaarde geld in beleggen zou. In paarden! Laat ik er paarden voor kopen voor Evelyn. Dan heeft zij paarden en ik heb geen kans meer, dat ik het er door lap. Hij had nog ruim driehonderd zestig dollar op de bank staan. Daarvoor zou hij wel een span op de kop tikken. RANTSOENBONNEN VOOR BOTER OF MARGARINE. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede; dat de distributiediensten in den vervolge eenvoudigheidshalve uitsluitend rantsoenbonnen voor bo ter of uitsluitend rantsoenbonnen voor margarine zullen uitreiken aan hen, die voor rantsoenbonnen voor deze artikelen in aanmerking komen. Zowel op de rantsoenbonnen voor bo ter als op die voor margarine is nl. naar keuze boter, margarine of verkrijgbaar. kingen maken. Er wordt gesproken van afzonderlijke loketten waar de om steun komenden zich kunnen melden. Spr. pleit echter voor een vertrekje, waar voor een eerste ontmoeting de steun behoevenden en de vertegenwoordigers van de instelling samen kunnen komen, dat werkt elders uitstekend. In art. 26 2e lid van het reglement wordt gezegd dat „maatschappelijk ongeschikten, in dien het bestuur, zo nodig na inge wonnen geneeskundig of ander deskun dig advies, geen bezwaren aanwezig acht, mede in „Cruycebroedershof” kun nen worden opgenomen en verzorgd”. Is dat niet wat ruim gesteld? Er zouden ongewenste toestanden uit kunnen voortvloeien, als mensen zouden worden opgenomen die eigenlijk in een bepaalde inrichting thuis horen, waardoor het peil in Cruycebroedershof zou worden omlaag gedrukt. Spr. zou juist willen voorstellen dat de plaatsing van onvol- waardigen zoveel mogelijk werd be perkt. Tenslotte: een woord van dank is hier op zijn plaats jegens de tegenwoor dige armvoogden, die hun werk ten bate der behoeftigèn met zoveel zorg hebben gedaan. De heer de Vries had een ogenblik de gedachte gehad dat voordat dit voorstel formeel bij de raad kwam, deze daarover eerst eens was gehoord. Maar nu spr. het bestudeerd heeft acht hij het een zeer goed voorstel, dat ge lukkig de samenwerking van gemeente en burgerij bewaart. Spr. zou nog gaar ne willen weten welke taak de sociaal werkster zal hebben en welke personen het 3e lid van art. 26 op het oog heeft, waar er van gesproken wordt, dat voor zover het bestuur dit wenselijk acht, ook andere ondersteunden dan die in lid 1 en 2 var art. 26 bedoeld, in Cruyce broedershof kunnen worden opgenomen en verzorgd. De heer Dokkum heeft geen bezwaar tegen het voorstel, een goede organisatie is van grote betekenis, maar spr. wil er toch de nadruk op leg gen, dat het aankomt op de uitvoering en de personen, die daarbij betrokken zijn. En daarom is het zo gewenst dat, zoals ook wordt voorgesteld, het bur gerlijke element in het bestuur wordt opgenomen, zodat de instelling buiten de ambtelijke sfeer blijft. Wat de loket tenkwestie betreft, „loket” en liefdadig heid zijn eigenlijk tegenstellingen, met mevr. Spaander dringt spr. er dus op aan dat B. en W. een gelegenheid zul len scheppen, waar een vertrouwelijk onderhoud kan plaats hebben met de steunaanvragers. Ook wil spr. er nog eens de nadruk op leggen dat het secun dair karakter van deze steun zoveel mo gelijk dient gehandhaafd, de wettelijk alimentatieplichtige en kerkelijke en burgerlijke instellingen dienen gelegen heid te krijgen hun taak en roeping in deze volledig te vervullen. Vooral ook de kerk, die krachtens roeping de steun- behoeftige tegemoet dient te treden. De heer v. d. Veen had ook de loketten- kwestig ter sprake willen brengen, maar dat is nu al voldoende geschied. Spr. acht de naam der instelling een zeer ge lukkige keus én hij hoopt dat de gehele burgerij er aan zal medewerken deze naam zo spoedig mogelgk gemeengoed te maken opdat de oude naam nog zo weinig mogelijk wordt gebruikt. Voor het verrichten van het werk der instel ling is niet alleen bekwaamheid maar vooral ook geschiktheid van grote be tekenis, het hart moet .er een grote rol in spelen. Spr. geeft nog een enkele wijziging van het reglement in overwe ging, in art. 22 wordt bepaald dat aan de te verlenen steun bepaalde voor waarden kunnen worden verbonden, doch dat die niet in strijd mogen zijn met de godsdienstige overtuiging van aanvrager. Spr. _.ou dat willen wijzigen in godsdienstige of humanistische over- i tuiging. De heer Dokkum wijst er op j dat in het reglement hier en daar nog ROODE KRUIS. Tussen 20 en 26 Juni, zal Sneek staan in het teken van het Ronde Kruis! De jaarlijkse collecte staat voor de deur. Alweer dat Roode Kruis? Weet U wel, dat het werk van het Roode Kruis, in ons eigen land, en over de grenzen, om niet te vergeten in de overzeese gebiedsdelen, ieder jaar opnièuw duizenden guldens kost? Het Roode Kruis kan, waar het zijn zegenende arbeid verricht, niet wor den gemist. Waar ellende heerst, waar nood is, waar hulp nodig is, is het Roode Kruis op rijn post, tot heil en steun van de gehele mensheid. Het Roode Kruis vraagt ook U w steun, opdat het»rijn werk tot ver zachting van leed, en genezing van wonden, in onze chaotische, geslagen wereld, kan blijven verrichten. Zon der Uw steun gaat het niet. Vele handen maken licht werk. Vele kleine gaven, die éne grote, die het Roode Kruis-werk mogelijk maakt! We vra gen van U allen persoonlijk een klei ne gave, om tot dit grote, en grootse resultaat te komenDenkt om en stort iets in de blauwe bus met het rode kruis, als de collectanten ook bij U komen. Het bestuur van de afdeling Sneek zag gaarne dat collectanten en collec- trices zich vrijwillig aanmeldden, liefst schriftelijk met vermelding van adres, om tussen 20 en 26 Juni met de bus- sen rond te gaan. (Zie advertentie in dit blad). Aanmelding bij een der be stuursleden: Dr. H. HOFSTRA, voorzitter, Wijde Noorderhorne 15 L. WITTEVEEN, penningm., Nauwe Burgstraat 10 M. J. D. HALBERTSMA—Blan- son Henkemans, secr. Hooi- blokstraat 13. Redacteuren: L. KIEZFBRINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 - SNEEK LEVERING VAN SLACHTVEE. Geen aanslag voor 1948 tot verplichte veelevering. Ter bevordering van een regelma tige vleesvoorziening en ter waarbor- ging van het normale vleesrantsoen, werd in de afgelopen jaren aan elke veehouder een z.g. aanslag voor de 1 levering van een bepaald kwantum slachtvee opgelegd. Van deze aanslag tot verplichte veelevering werd (spo radisch) gebruik gemaakt op tijdstip pen, waarop de vleesvoorziening dat noodzakelijk maakte, nl. in perioden van onvoldoende aanvoer van vee uit de eigen veestapel dan wel van stag natie in de voor de vleesvoorziening nog altijd noodzakelijke import van vlees. Hoewel het vleesrantsoen nog aan zienlijk beneden het vleesverbruik van voor de oorlog ligt en hoewel de Vieesdistributie niet binnen afzienbare rijd kan wordpn opgeheven, rijn de omstandigheden en de vooruitzichten wel zodanig gewijzigd, dat de vee- aanslag niet meer nodig blijkt om verplichting tot levering van vee op nader vast te stellen tijdstippen op te leggen. Mfoe, omdat bezuiniging van bete kenis op personeelskosten kan wor den verkregen, heeft de Minister van Landt» uw, V’sserij en Voedselvoor ziening thans besloten voor 1948 geen aanslag vast te stellen. De vee houders kunnen dus voortaan zelf be palen, op welk tijdstip zij hun voor de slacht bestemd vee wensen af te zet ten. Wel zal op het tgdstip van leve ring invloed worden geoefend door een variërend schema van prijzen voor slachtvee. Het vervallen van de aanslag brengt geen enkele wijziging in de voorschriften voor de afzet van en de handel in slachtvee. De gang van zaken blijft, dat alle voor de slacht bestemd vee op een door het Bedrijf schap voor Vee en Vlees ingestelde overnamemarkt, waarvan de organi satie voorshands ongewijzigd blijft, dient te worden aangevoerd. Verkoop van slachtrijpe runderen en schapen blijft slechts toegestaan aan een er kende veehandelaar in slachtvee ter rechtstreekse levering op een over namemarkt of leveringsplaats. Als aan deze verplichting niet voldaan wordt, dan kan het Bedrijfschap voor Vee en Vlees overgaan tot inbezit-» neming van het vee. Al is de veeaanslag voor 1948 thans vervallen, een zo goed mogelijk over het gehele jaar verdeelde aanvoer blijft van betekenis voor een goed verloop van de vleesvoorziening, zo wel als voor de veehouders. Het Be drijfschap voor Vee en Vlees was in de najaren van 1946 en 1947, tenge volge van de grote aanvoeren, die niet op een behoorlijke wijze konden worden verwerkt, genoodzaakt de aanvoer van slachtvee te remmen. Ook in het komende najaar kan een zelfde situatie ontstaan. Indien nood zakelijk zullen dan gelijke maatrege len als in het vorige jaar worden ge troffen. Dergelijké maatregelen zul len minder streng behoeven te rijn naarmate de veehouders vrijwillig de 1 aanvoer van slachtvee over een lan gere periode verdelen. WORDT DE MARSHALLHULP VERMINDERD? Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft de Marshallhulp van 6533 millioen dollar voor 12 maanden verlaagd tot 5980 millioen voor 15 maanden. De Am. regering zet er thans alles op dit voorstel door de Senaat ongedaan te doen maken. Misschien lukt dat wel, maar deze houding van het Huis schept een on zekerheid, welke zeer nadelig is voor de economische opbouw van de gehol pen landen. Dordrecht, Amsterdam, Haarlem, Utrecht, Leeuwarden, Groningen en Maastricht heeft voorts de oude S.D.A.P. Vooruitstrevende Partij voor Wereldregering een candidaten- lijst ingediend, terwijl in de kieskrin gen Rotterdam en Amsterdam nog een twaalfde partij een lijst met can- didaten heeft ingeleverd nl. de Re- volutionnair Communistische Partij. De Protestantse Unie, de Bellamy Partij en de groep Rodrigues Lopez hebben niet opnieuw Igsten inge leverd. ri A Vervolg verslag vorig no. Regionale Omroep Noord. B. en W. stelden voor op een schrijven van het Actie-comité Regionale Omroep Noord, houdende verzoek instemming te betuigen met de door dat comité ge voerde actie om te komen tot verbete ring van de positie van de regionale om roep, te antwoorden, dat de raad zich niet competent acht over deze aangele genheid een oordeel uit te spreken. De heer Lindeman acht het in ’t alge meen juist, dat de raad niet competent is, maar dat is ook niet nodig om het oordeel uit te spreken dat deze omroep in een behoefte voorziet en er nog een belangrijke taak voor is weggelegd. Als men dit antwoordt, geeft dat toch steun aan deze actie. De heer Koolmees is het hiermede volkomen eens en zal een dergelijk voorstel in die richting steu nen. De heer v. d. Veen daarentegen plaatst zich geheel achter het stand punt van B. en W. Deze zaak is in stu die bij de omroepverenigingen en ook die weten nog geen oplossing. Zelfs zou men door vervolmaking van de regio nale zenders kans lopen, zo heeft spr. wel eens vernomen, bij de herverdeling der golflengten de enige goede golf te verliezen, welke we nog hebben. Beter is het de zaak aan het oordeel van des kundigen over te laten. Wethouder Boegenga meent dat de raad zich niet met het radio-bestel moet bemoeien. Na de oorlog hebben we eerst de om roep van het M.G. gehad, toen Herrij zend Nederland, daarna Radio Neder land in Overgangstijd, nu hebben we de Radio-Unie. De zaak is in wording en naar spr. meent zal de reorganisatie binnen afzienbare tijd haar beslag krij gen. De grote omroepverenigingen heb ben onderling over het radiobestél over legd en zijn tot overeenstemming geko men en de regering heeft daarmee haar instemming betuigd, zodat een wetsont werp weldra kan worden verwacht, en dan wordt bij dit overleg dus ook het volk betrokken via de volksvertegen woordiging. De raad houde zich hier bui ten. Voor een welgefundeerd oordeel zou men stapels papier moeten doorwerken, nu is dit lichaam niet competent. Twee dingen moet men echter wel uit elkaar houden: de regionale zender en de re gionale omroep, de eerste is gevolg van technische oorzaken. Bij de besprekin gen der omroepverenigingen is ook aan dacht aan de gewestelijke belangen ge schonken. De regeling zal dus stellig daarmede rekening houden. De heer Lindeman doet geen voorstel, ge hoord de stemmen in de raad, daar het toch geen kans zou hebben. Z. h. s. ver enigt de raad zich alsnu met het voor stel van B. en W. Z. h. s. stelt de raad alsnu de reke ningen van diverse bedrijven en dien sten over 1947 voorlopig vast evenals die van het O.B.W. Reorganisatie Burgerlijke armenzorg. Het voorstel van B. en W. hierom trent is in een onzer vorige nummers opgenomen. Mevrouw Spaande r Kok wil uiting geven aan haar grote waardering én dankbaarheid nu B. en W. met een voorstel tot wijziging van deze verouderde instelling komen. De toelichting geeft haar ook vertrouwen in de nieuwe vorm waarin de zorg voor de steunbehoevenden zal worden ge goten. Het is gelukkig dat ook weer burgers met warme belangstelling voor dit sociale werk in het bestuur kunnen worden opgenomen, zo lat de instelling niet zal opgaan in de ambtelijke sfeer en misschien verstarren. Spr. uit de hoop dat mensen bereid zullen worden gevonden in deze instelling een functie te aanvaarden die verstand van, maar in de eerste plaats hart voor dit werk hebben. Spr. wil, het voorstel in grote lijnen aanvaardend, enkele kleine opmer- waarmee Billy de vorige avond gereden had. Hij kon moeilijk eerst aan de eigenaar gaan vragen, of hij zgn wagen lenen mocht. Hij duwde de wagen een eindje het erf af, startte zo voorzichtig mogelijk en reed vol gas weg. Hij keek niet om, maar rijn vertrek scheen niet opgemerkt te worden. Het was hem een grote opluch ting, toen hij enkele mijlen verder de rivier voor zich zag liggen. Niemand had blijkbaar iets van rijn ver- dwijning gezien. Al rijdende voelde Eric zich opknap pen. De noodzaak om te sturen en zgn aandacht bg de motor te houden, terwijl de frisse nachtwind, waar tegen het open Fordje hem niet erg beschermde, langs rijn nog steeds brandende hoofd streek, maakte hem weer geheel helder. Het snorren van de motor deed hem weldadig aan, als iets veiligs en vertrouwds, zoals vroeger thuis het spinnen van een kat of het zingen van een ketel. Evelyn had toch niet zo helemaal ongelijk met haar werken voor een eigen huis. Het zou hem wat waard zgn nu een tehuis te hebben! x antoo voo, Abonnementen a. .«.ItZEBKL». -o. KLEINZAND 7 - Tel 2872 Verschijnti DINSDAGS en VRIJDAGS Bureau voor Advertenties Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 95 Telefoon 3005 Advertentieprijs 15 ct. per m.m- Bij contract (handelsadv.) lager Borgstellingsfonds voor wijziging reglement avondschool. GEDURENDE VACANT1ES EEN BONNENLIJST PER VEERTIEN DAGEN. Het C.D.K. deelt mede, dat geduren de de vacantietgd van 4 Juli t.e.m. 11 Sept, éénmaal per 14 dagen'een bonnen lijst gepubliceerd zal worden. Dit wil dus zeggen, dat o.m. de suikerbonnen een week vroeger gepubliceerd worden. Aan het einde van de vacantieperiode zal door het weer overgaan op weke lijkse bonnenlijsten jen periode van drie weken verlopen tussen twee aanwijzin gen van suikerbonnen. In de aanwijzing der brood- en ta baksbonnen zal geen wijziging komen. De broodbonnen worden dus éénmaal per week bekend gemaakt, terwijl de bonnen voor tabak en gebak op de nor male tijd zullen worden aangewezen. SNEEKER NIEUWSBLAD Ab.-prijs 12.50 per haH iaa» Franco per post 13.75 per hell jeer Friesland en gem. handels- van armlastige wordt gesproken, het is beter ook dat woord te vervangen. De Voorz. verzoek, de raad B. en W., te machtigen dergelijke uitdrukkingen door minder schrijnende té vervangen, wat z. h. s. geschiedt. De heer Linde man vraagt of de ambtenaar 2g klasse in de buitendienst een contrölefunctie krijgt. De V o o r'z.Die dient met de behoeftigen thuis contact te houden en te beoordelen hoe het gezin leeft, een kleiner deel van zijn taak zal de con- tröle zijn. De heer Lindeman acht wel 2 controleurs nodig. De Voorz.: „de ervaring leert het tegendeel”. De heer Lindeman: en welke taak heeft de sociadl werkster De Voorz. zegt dat B. en W. de waardering hier geuit over het voorstel zeer op prijs stellen. Wat de opname van maatschappelijk ongeschikten, in art. 26 2e lid geregeld, betreft als regel zullen deze niet opge nomen worden, er is immers een ge neeskundige verklaring en een speciaal besluit van het bestuur voor nodig. Maar is het niet hard allen te weige ren? Er zijn er nu die zich er gelukkig gevoelen en er geen hinder veroorzaken, moeten die er nu uit? Dat zou de be trokkenen geen goed doen. Er zijn vol doende waarborger dat de inrichting niet zal ontaarden. B. en W. hebben -.elf nog geen volledig inzicht in de taak van de maatschappelijk werkster, zij zal moeten trachten a-sociale gezinnen of die er heen drijven op te heffen en ove rigens is er al herhaaldelijk sterke be hoefte aan een dergelijke werkster ge voeld, de praktijk zal moeten uitwijzen hoever haar taak zich zal uitstrekken. Spr. zou nog enige verdere mededelin gen over het voorstel in besloten zitting willen doen, waarom hij de openbare vergadering schorst. Na heropening stelt de heer Stoelwinder voor de door de heer v. d. Veen voorgestelde aanvulling „godsdienstige of humanisti sche overtuiging” welke hij nog te be perkt vindt, te lezen als volgt: „gods dienstige of levensovertuiging”. Mevr. Spaande rK o k -Tl geenszins de maatschappelijk onvolwaardigen die er nu zijn, uit Cruijcebroedershof zetten, doch zij wenst te waarschuwen dat het bestuur het peil van het toekomstige huis niet beneden het normale en wense lijke brengt door mensen op te nemen die elders onderdak moeten gebracht. Er is nu na de reorganisatie en in ver band met de voorzieningen voor Ouden van Dagen kans peil en sfeer hoger te brengen en dat mag niet verhinderd worden door opname van ongeschikten. De Voorz. antwoordt dat B. en W. menen, dat er al voldoende waarborgen daartegen zijn, er zullen geen toestan den ontstaan, die niet aanvaardbaar zijn. Wat de vraag van de heer de Vries inzake lid 3 van art. 26 betreft, nu kun nen alleen alleenstaanden in het huis worden opgenomen, op de duur kunnen misschien ook anderen er een plaats vinden, daarvoor opent dit 3e lid de mogelijkheid. De heer v. d. Veen heeft geen bezwaar zijn voorstel ten gunste van dat van de heer Stoelwinder in te trekken, waarna dit laatste z. h. s. wordt aangenomen, evenals het gehele voorstel van B. en W. Z. h. s. of discussie worden daarna nog aangenomen de voorstellen van B. en W. inzake bezoldiging secretaris en ontvanger, jaarwedden wethouders, be zoldiging gemeentepersoneel, garantie

Sneeker Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1