I I I Statenkring Sneek Christ. Hist. Unie Buitenlands Overzicht DE CANADESE ERFENIS 14 Oiiicieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST 1 s 1 Rede van het Tweede Kamerlid de heer Krol J, 3e JAARGANG No. 45 VRIJDAG 11 JUNI 1948 te r I. k l I FEUILLETON MM A 1. t f Wordt ysrvQjgd. R i ia mo- r -> ti r waarbij hij zijn gehoor bepaalde hoogste beginselen, waarom het NIEUWE KONINKLIJKE TREIN OVERGEDRAGEN. In de oorlog is de koninklijke trein geheel verwoest. Hij is thans vervan gen door een nieuwe, welke de direc- teur-generaal der Nederlandse Spoor wegen, ir. F. Q. de Hollander, Maan dag op het station Resteren, tijdens haar bezoek aan de Betuwe, aan H. M. de Koningin heeft overgedragen. De nieuwe trein bestaat uit twee wagons. iCantoor *001 Abonnementen! 'a. CIEZEBRINK Jo. KLEH4ZAND 7 - Tel 2872 Ab.-prijs *2.50 per half iaa' Franco per post f3.75 per halt iear tuur overlevert; hernieuwde pogingen in België om een verzoening met ko- ning Leopold tot stand te brengen; het feit, dat de wapenstilstand in Palestina nog steeds niet is tot stand gekomen, hoewel beide partijen hun toestemming er toe gaven. WAPENSTILSTAND IN PALESTINA. De wapenstilstand schijnt heden te zullen ingaan, beide partijen hebben zich verenigd met de voorwaarden van graaf Bernadotte dienaangaande. De be middelaar is thans bezig voorstellen voor een werkelijke vrede, welke ge steund zouden worden door Engeland en de Ver. Staten, voor te bereiden. IMPORT VAN KERSEN UIT BELGIE. Vanaf Woensdag jl. is de import van kersen uit België weer mogelijk voor erkende groothandelaren in groenten en/of fruit, aan wk door het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit een invoervergunning is uitgereikt. Zulk een vergunning betreft de in voer van ten hoogste 5 ton kersen, en heeft een geldigheidsduur van 8 werk dagen zonder mogelijkheid van ver lenging Voor de betaling der aan het Bedrijfschap verschuldigde heffing en administratiekosten moet per 5 ton product een waarborgsom worden ge stort van 2000. De invoer is uitslui tend toegestaan via 'de grenskantoren Wernbout en Eysdenland, waar de ambtenaren hun controle uitsluitend i overdag uitoefenen. In het kader van het door de Benelux-landen met elkaar overeengekomene ten aanzien van minimum-prijsstellingen voor te warmte, in haar gewekt. Waarom had hij haar tot het schrijnende besef van haar eenzaamheid gebracht? Evelyn kon niet vermoeden, dat Eric meende haar juist door die zoen een steuntje te hebben gegeven. Hij had het gedaan, zoals hg een vriend een stevige klap op zijn schouder zou hebben gegeven. Hij had er geen ver moeden van, dat hij bijna de laatste weerstand onder het strijdende meisje had weggeslagen. „Eric is weg en zwerft onbezorgd rond en ik moet hier blijven en tegen een overmacht vechten”. Misschien dat zij straks, als ze weer op de boerderij was n de grond, waaraan zij zich had gewijd onder de voeten voelde, haar rug weer zou spannen, maar voor het ogenblik voelde ze zich geslagen en ze zag tegen de bezoeken, die ze zich voorgenomen had, op als tegen een berg. Midden in deze niet opwekkende overpeinzingen over de kansen, die haar nog overbleven, vernam ze buiten het onregelmatige en toch rhythmische geklepper van paardenhoeven. „Daar gaan paarden”, dacht Evelyn onder haar mis troostig gepieker door, „paarden, die wij missen, die wij hard nodig hebben, paarden van een ander, paarden, die voor mij onbereikbaar zijn, paarden, die deze deur voorbijgaan”. Niets was meer geschikt om haar neerslachtige ge dachten te versterken en ze had moeite om niet in tranen uit te barsten. Zozeer was ze op dat moment met haar eigen gedachten bezig, dat ze niet eens op merkte hoe het geluid der stappende paarden niet weg stierf, maar plotseling ophield. Ze schrok pas op, toen ze de voordeur hoorde open gooien een een stem riep: „Hallo Evelyn, waar zit je?” „O, daar is Erie toch nog”, dacht ze, „die komt even goedendag zeggen voor hij verder trekt”. Ze sprong op, maar de gedachte aan hun afscheid van Verschijntt DINSDAGS en VRIJDAGS Bweau voor Advertenties i Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 Telefoon 3005 Advertentieprijs 1 5 ct. per m.m- Bij contract (handelsadv.) lager zouden worden genodigd en de A.R. niet, de C.H met daarin moeten trappen. Maar gezien een dergelijke houding is het dan billijk dat wij met medeweten van prof. Gerbrandy en J. Schouten door Rijkseenheid buiten de deur wor den gegooid? Wg pleiten ook bij deze verkiezingen weer voor een nationaal kabinet. Wij wensen voor alles ons volk te waar schuwen tegen het gif van de klassen strijd, tegen de eenzijdige omzetting van het proouctie-apparaat naar de geleide economie. Wij C.H. komen ook thans tot ons volk met de verkondiging van de broederschap in Christus, indien men zich tot God wil keren kan met vrucht worden samengewerkt tot opbouw van het vaderland. Spr. beantwoordde nog enige vragen, voor zover die de Indische kwestie be treffen, vindt men die beantwoording verwerkt in het verslag hierboven. Ds. Verbaas sprak een bezielend woord bij de gaat. De Hoe laat zou het nu zijn? Misschien drie uur. De lucht begon al te breken. Je kon nu niet ergf 3 iemand op kloppen en vragen, of hij paarden te koop had. Dan toch maar eerst naar het hotel en wat slapen. „Wek me om zeven uur”, schreef hij op zijn deur, toen hij eenmaal binnengekomen was door de achterdeur, die altijd opengelaten werd voor de laatkomers. Twee minuten later lag hij in bed en de slaap maakte zich zonder verdere complimenten van hem meester. Om zeven uur had hij eerst moeite om wakker te wor den op het geroffel op zijn deur, maar toen de gedachte aan de paarden door zijn hoofd schoot, wipte hij er meteen uit en waste zich stevig met ijskoud water. Dat deed goed! Die enkele uren slaap hadden hem wêer ge heel opgeknapt. Hij was een man in de kracht van zijn jonge jaren en een stootje kon hij wel verdragen. Zijn achterhoofd stak nog een beetje, maar dat was een kleinigheid. In de groezelige gelagkamer at hij een stevig ontbijt en ging toen op pad naar de zagerij, waar hij die nacht paarden had horen stampen. Hij bleek de onderbaas te kennen en het geluk was met hem, want ze konden wel een span missen. Eric ver telde, tdat hij ze nodig had voor een ontginning, liet de man in de waan, dat hij voor eigen rekening begon en kreeg het span ten slotte los voor driehonderdveertig. Hij schreef een chèque en terwijl de onderbaas even telefoneerde naar de bankdirecteur om te horen, of het in orde was met die chèqut, bracht Eric zijn paarden 'buiten. Het waren twee bruinen. Niet zo heel jong en op een prik en waren en gevolgd door SELECTIE VOOR HET VOORTGEZET ONDERWIJS. De Minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft een commissie ingesteld, die hem moet adviseren over: a. Aan welke eisen een onderzoek moet voldoen om een goed oordeel te vormen inzake de aanleg van jeug dige personen, in verband met de voor hen meest geschikte onderwijs instelling van Nederland; b. Welke maatregelen getroffen kunnen worden rekening houdend met ieders persoonlijke vrijheid op dat de toelating tot de onderwijs instellingen enerzijds slechts mogelijk zal zijn en anderzijds zoveel gelijk bevorderd worden voor diege nen, die op grond van hun aanleg daarvoor in aanmerking komen. Tot voorzitter werd benoemd Mr. J. Cramer te Assen, tot vice-voorzitter Prof. De Quay te ’s-Hertogenbosch. Uit Friesland heeft in deze commissie zitting de heer H. Algra te Leeuwar den. dat dit laatste gebeuren zal zowel tus sen de Westelijke geallieerden onder ling als met het Duitse volk en met de Russen. Van het verdere nieuws ver melden we: het aftreden van president Benesj, die daarmede de verplichting ontgaat de nieuwe grondwet te tekenen, welke Tsjecho-Slowakije aan de dicta- en wederopbouw van West-Duitsland, eerst daarvan iets terug willen zien voor er van schadevergoeding aan de andere huurlieden iets kan komen. Al mag de Benelux meepraten, tenslotte delen deze groten de lakens uit; ook al weer niet geheel ten onrechte trouwens omdat ze zulke enorme bedragen aan West- Duitsland ten koste leggen en het leeu wendeel der bezettingslasten moeten dragen, zolang Duitsland nog militair toezicht nodig heeft. Al met al zal er van alle partijen, zowel van de zijde der Ver. Staten en Engeland, van die der Benelux als van Duitsland zelve veel goede wil en begrip voor eikaars moei lijk- en mogelijkheden nodig zijn om tot een bevredigende oplossing te komen. Zelfs Engeland toont nauwelijks vol doende neiging om de gevoeligheden van zijn bondgenoten op het vasteland van Europa te ontzien. Blijkens uitlatingen van de hoogste Engelse militaire auto riteiten in Duitsland streeft men daar reeds naar een verbroedering met de Duitsers, welke niet eerder op haar plaats lijkt, dan nadat dezen van hun goede wil nu eens nadrukkelijk hebben blijk gegeven. En ook de houding der Ver. Staten wordt in West-Europa nau welijks begrepen. Het zou Engeland, Frankrijk en de Benelux bijv, al heel wat waard zijn als de Ver. Staten zich tot militaire steun aan de Westelijke Unie verplichtten in geval van agressie van een andere mogendheid, wat de vrees voor nieuwe Duitse agressie aan zienlijk minder zou doen worden en de Duitsers zou beletten te speculeren op die vrees en daardoor soepeler maken. Men weet eigenlijk nog niet recht wat men aan de Ver. Staten heeft. Zelfs niet op het gebied van de Marshallhulp, welke het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden maar ruwweg verminderde. Het is mogelijk, zelfs waarschijnlijk dat de Senaat ditmaal die vermindering on gedaan zal maken, maar het verschijn sel als zodanig wijst op onberekenbare factoren in de Amerikaanse politiek, welke zeer nadelig voor Europa kunnen zijn. Er wordt zelfs gezegd dat het Huis van Afgevaardigden het besluit tot vermindering van de Marshallhulp nam in de mening dat Rusland toena deringspogingen tot het Westen deed en Europa daardoor in staat zou zijn zelf wat meer aan zijn economische op bouw te doen. Nergens is echter nog van die geneigdheid tot toenadering in omlijnde vorm gebleken. 'Wel schijnén de Russen in hun Duitse bezettingszóne wat soepeler tegen de bevolking op te treden, maar men wijt dit veelal aan Russische tactiek om als de Westelijke geallieerden een West-Duits statencom plex op federale grondslag oprichten, een Oost-Duitse staat te stichten ge grond op de eenheidsgedachte van het Duitse rijk, welke op de bevolking van West-Duitsland de nodige aantrekkings kracht zou moeten uitoefenen om haar de plannen van de Westelijke geallieer den te doen saboteren. Zo ziet men dat 4 jaar na de invasie de Russen heb ben op de herdenkingsdatum gezegd dat die invasie eigenlijk helemaal niet no dig geweest was, ze hadden het alleen wel af gekund! en 3 jaar na de be- vrijding we nog maar heel weinig zijn opgeschoten met het grote vraagstuk van de vrede met Duitsland. Wat nu voor ons ligt, het zeslandenplan heeft nog geenszins die algemene steun en in stemming verworven, welke het tot een werkelijke basis voor die vrede zouden maken. Het enige voordeel dat het er is, is dat men nu een plan heeft waarover men eens kan praten, er worden zekere lijnen gegeven. Hetgeen natuurlijk ook weer zijn gevaren meebrengt, omdat men eindelijk eens niet meer in de ruimte kan praten, maar zich moet be perken tot hét ontwerp en dus de ver schillen van mening scherper aan het SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteuren: L. KIEZEBRINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 - SNEEK voorzitter, de heer W. Nauta, die bij de opening had doen zingen Ps, 86 6, enkele verzen uit Ps. 95 had gelezen, en was voorgegaan in gebed, liet aan het slot van de avond, na de sprekers dank gebracht te heb ben, Ps. 86 3 zingen en sloot met dank gebed. De besluiten der zeslandenconferentie Ver. Staten, Engeland, Frankrijk en de Benelux te Londen over de toe komst van West-Duitsland zijn thans gepubliceerd. Overeenstemming is be reikt over het volgende: 1. Internatio nale controle van het Ruhrgebied door een lichaam, dat is samengesteld uit vertegenwoordigers van Engeland, de V. S., Frankrijk, Nederland, België, Luxemburg en Duitsland. 2. Instelling van een constituerende vergadering voor West-Duitsland. De militaire gou verneurs van de drie Westelijke bezet- tingszónes van Duitsland zullen een vergadering bijeenroepen van de mi- nister-presidenten der Duitse staten in hun zóne. De minister-presidenten zul len gemachtigd worden een constitu erende vergadering voqr geheel West- Duitsland bijeen te roepen, die tot taak heeft de grondwet voor een toekom stige West-Duitse regering voor te be reiden. 3. De vorming van een militaire veiligheidsraad voor de Westelijke zónes van Duitsland gedurende de periode, dat Duitsland bezet is. Als dé bezetting is geëindigd, zo zijn de zes landen over eengekomen, zal in het Westen een systeem van controle en toezicht op de industrie worden gehandhaafd ter waar borging van de ontwapening en de de- militarisatie. Uit de toelichting blijkt, dat de instelling van een internationaal contróle-lichaam voor het Ruhrgebied niet betekent politieke afscheiding van de rest van Duitsland, het heeft slechts ten doel een economisch toezicht, dat zorgt voor een verdeling der producten van dit gebied over alle landen die sa menwerken in een economisch program voor JDuropa met inbegrip van West- Duitsland zelf en ook wil het voorko men dat de opeenhoping van industrie in dit gebied Duitslands militaire kracht weer ten goede komt, De Franse rege ring heeft dus in deze haar eisen laten varen, die beoogden een politieke af scheiding van het Ruhrgebied, waardoor ze meende voor altijd gewaarborgd te zijn tegen nieuwe militaire agressie der Duitsers. Men zal moeten afwachten of ook het Franse parlement de nieuwe regeling zal slikken, deze week nog schijnt daarover de beslissing te zullen vallen en vooral de Gaullisten roeren zich fel. Niet alleen de oplossing van de kwestie van het Ruhrgebied is er overigens een van geven en nemen geweest ook op andere punten is er een compromis tot stand gekomen. Zo heeft de Benelux er genoegen mee genomen dat de door haar verlangde grenswijzi gingen ten nadele van Duitsland in dit ontwerp nog niet vastgelegd werden, doch dat daarover nog zal worden on derhandeld. Ten deze laten de West- Duitsers geen onzeker geluid horen, ze voelen voor die grenscorrecties niets, zomin als voor de controle op het Ruhr gebied en zeggen dat het gehele besluit niet het resultaat is van een vrijwillige overeenkomst waarbij ook Duitsland aandeel in de besprekingen had, maar een opgelegde regeling. Dat klinkt wei nig vriendelijk, en men kon ook niet anders verwachten want de Duitsers hebben tot ‘nog toe weinig begrip voor de opvattingen der volken, tegen wie ze agressie pleegden getoond, ze hebben zich wel altijd verzet tegen voorstellen der Westelijke geallieerden, doch nimmer opbouwende voorstellen daartegenover gesteld. Vaag hebben zij toegegeven, dat zij verplicht waren de volken, die leden onder Duitse agressie, langs economische weg vergoedingen te verstrekken, maar hoe, hebben zij nim mer duidelijk gemaakt. Nu is de posi tie der Duitsers moeilijk, zij verkeren nog in diepe ellende en nood, welke het hun moeilijk maakt ook aan hun be rooide huurlieden te denken, te meer omdat de grote geallieerden, Engeland en Amerika, die thans ontzaglijke be dragen ten koste leggen aan bezetting senmen van mening scueiper auu nei -■ j-■=- licht moeten treden. En er is alle kans kinderen. de ander twaalf jaar oud, maar ze kenden het werk daardoor voor het doel buiten gewoon geschikt. Het was kwart voor negen, toen Eric de paarden bij de halsterriemen nam het span naar de stad stapte. Woensdagavond sprak in het Geb. v. Chr. Belangen voor bovengenoemde Statenkring het Tweede Kamerlid de heer Krol uit Haren over: Onze ver houding tegenover andere partijen. Spr. betoogde dat het voor de Chr. Hist. Unie geen vraag was of na de bevrij- ding het bestaan van chr. partijen nog gerechtvaardigd was. Niemand kan im mers een ander fundament leggen, dan gelegd is, nl. Jezus Christus; de door Ned. Volksherstel en P. v. d. A. ge wenste doorbraak door de, de chr par tijen opgedrongen, antithese-gedachte maakt o.i. het bepalen van een juist standpunt tegenover de politieke vraag stukken van de dag onmogelijk. Spr. komt het niet toe een oordeel te vellen over de zielsgesteldheid van die men sen van rechtzinnige levensbeschouwing die tot de P. v. d. A toetraden, doch begrijpt ze geenszins; hij begrijpt het niet als een predikant op Zondag van de kansel het „voor of tegen de Christus” verkondigt, op werkdagen naar verga deringen gaat, welke niet met gebed worden geopend en gesloten en waar rode liederen klinken en die lid is van een partij waarin over de kerk, planting Gods in onze bodem, en over het huwe lijk, waarvan wij de heiligheid belijden, volgens Vorrink geheel verschillend kan worden gedacht. Zoals bekend hadden wij in 1946 een nationaal kabinet ge wild, doch de P. v. d. A. wenste geen samenwerking met C.H., A.R., V.B. en slikte om met de K.V.P. te kunnen sa menwerken een aantal r.k. desiderata. Wg waren geenszins begerig in een re gering te zitten, welke het zo moeilijk heeft en moet werken met een schuld van nu al 26 milliard en een begrotings tekort van 1500 millioen gulden. Zo arm als de mieren zijn we, maar deze rege ring doet nog of het geld niet op kan, er zijn legio ambtenaren, omdat zij de geleide economie wenst te handhaven, welke o.i. slechts zo lang moet gelden als er tekort aan eerste levensbehoeften is. Eerste eis zij, gegeven onze armoede dat wij zuinig zijn en hard werken, waarmede niet gezegd is dat als de C.H. in de regering zouden hebben gezeten de grote tekorten hadden kunnen worden voorkomen. Ons grote bezwaar tegen •-« regering is, dat ze een gevaar voor ons koninkrijk vormt. Als we straks H. M. de Koningin bij haar 50-jarig rege ringsjubileum gaan huldigen kan het best zgn, dat we haar een gebroken koninkrijk hebben aan te bieden. Bij de Indische kwestie bleek, waarom de P. V. d. A. bij de kabinetsformatie de r.k. desiderata had aanvaard, zij kreeg in ruil daarvoor, door prof. Schermerhorn de leiding in de Commissie Generaal. Deze en prof. Logeman en dr. Van Mook, die inplaats van de stoere Star- kenborch op de troon van Buitenzorg kwam, en minister Jonkman, mensen van de Stuwgroep, die de grondwet niet juridisch, maar „psychologisch" heten te bekijken en naar een Indië los van Holland streven zgn verantwoordelijk voor wat in Indië is gebeurd. Het was ook de eis van de P. v. d. A. en niet die van de Veiligheidsraad welke leidde tot het stopzetten van de politiële actie, een stopzetting, door de Amerikaanse consulgeneraal te Batavia een stommi teit genoemd omdat binnen nog twee maal 24 uur het Djocjase broeinest zou zijn uitgeroeid. Overigens had o.i. van Kleffens de vergadering van de Veilig heidsraad moeten verlaten, toen men met 1 kind daar besluiten nam, welke onze souve- i reiniteit aantastten. Al met al heeft on- achter; J Gouw te Velp35 jaar en ongehuwd; H. van 00 verschrikkelijke verantwoordelijkheid op zich genomen, men denke ook maar eens aan - ONTPLOFFING IN EEN BUNKER. 5 doden. Dinsdagmorgen omstreeks half 12 is in een grote bunker aan de Ko ningsweg te Schaesbergen, bij het vliegveld Deelen een ontploffing ge beurd die aan vijf personen het leven heeft gekost. In deze omgeving is de Mijnenopruimingsdienst, in samenwer king met de Hulpverleningsdienst uit Arnhem, al geruime tijd bezig de bos sen van munitie en verder ontplofbaar materiaal te zuiveren, dat dan in de grote, door de Duitsers gebouwde bunker „Rijzenburg” wordt opgesla gen. Deze bunker ligt aan de Ko ningsweg tegenover het vroegere sa natorium „Koningsheide”. Toen die ochtend vgf leden van de Hulpverle ningsdienst, alle burgers in Arnhem woonachtig, zich in de bunker be vonden, heeft zich een zware ontplof fing voorgedaan. De slag was tot ver in de omtrek te horen en tot op enige kilometers afstand dreunde de grond. In de omliggende huizen sprongen alle ruiten, doch véél schade werd verder niet aangericht, omdat de bunker in de bossen is gelegen. Van vele zijden snelde men toe, doch veel hulp kon niet meer geboden worden. De vijf personen, die zich in de bunker be vonden, waren op slag gedood; de stoffelijke resten zijn inmiddels ge borgen. Later bleek, dat de 5 man bezig zijn geweest een vliegtuigbom van 2Ö00 K.G. te behandelen, die een tweede ontsteking, waarvan ze niets wisten moet hebben gehad. De 5 overledenen zijn: A. van Balkom, 43 jaar, wonen de te Nijmegen, vader van 6 kinde ren J. Deckers, 54 jaar oud, wonende te Tilburg, laat vrouw i-- - Evelyn was klaar met ontbijten en stond met Mrs. Col lins te praten. Naar wie zou ze nu toegaan? Ze hadden in de afgelopen winter hout geleverd aan een grote zagerij-maatschappij, die in Beaver-Creek een kantoor had. Zou ze aan die mensen eens voorstellen een partij hout in voorkoop te betalen Of zou het ook mogelijk zijn een span paarden te huren? Ze piekerde over haar toestand, een nieuwe ge waarwording. Vroeger had ze iedere hinderpaal begroet met een stortzee van energie, die alle moeilijkheden eenvoudig wegspoelde. Maar dat ging in dit geval niet op, ze zat in een strik en wist niet los te komen. Mrs, Collins kon met alle zorg en alle troost het enige grote, het enige belangrijke feit niet verzachten, dat ze de paarden had verloren en geen kans zag dat verlies op een aanvaardbare manier aan te vullen. Ze had geen vertrouwen in de pogingen, die zij deze ochtend van plan was te doen. Die houtkopers zouden haar natuur lijk ook geen voorschot geven en paarden huren voor een heel seizoen was heel bezwaarlijk, verondersteld, dat er werkelijk te huur waren! Die Eric had gemakkelijk praten; hij had geen zorg voor een boerderij. Toch wel prettig om geen zorg en geen verantwoordelijkheid te hebben. Als het je ergens niet meer aanstond, trok je weg. Ja, dan trok je weg, zoals hij gisteren weggetrokken was, dacht ze met bitterheid. Toen had ze een ogenblik luizslend achter de deur gestaan, die hij dichtgetrok ken had. Waarom had hij haar gezoend en was hg met- een weggelopen? Die vluchtige zoen had plotseling een meer en daardoor wat goedkoper. De een was negen i vrjjwel onvermoede hunkering naar wat innigheid, wat den, en tegen wier lot in de Kamer nau welijks wordt geprotesteerd, de chr. vrouwen van Nederland hebben er ech ter schande van gesproken. Tenslotte kwam de regering met een grondwets herziening opgesteld door een staats commissie, en het is de houding door de C.H. kamerfracties tegenover deze geamendeerde herziening aangeno men, welke haar het verwijt heeft op de hals gehaald, 1 zij zouden zijn ge zwenkt. Wij hebben, dit ontkennen wij niet, voor een vaag stuk gestemd, maar wij wisten dat de Nederland goed ge zinde partijen in Indië, ook de chr., geen groot vertrouwen in ons beleid hadden. Wg wilden recht doen aan hun senti menten en verhinderen dat ook deze goedgezinden door Djocja werden mee gezogen. Onder geen enkel beding ech ter wensten wij mee te doen aan het breken van het koninkrijk en dat zou o.i. definitief geweest zijn als de grond wet zou hebben bepaald dat aan het hoofd der Unie Koningin Wilhelmina en haar wettige opvolgers zouden staan. Wij wensten dat er zou staan dat het hoofd der Unie de Kroon zou zijn en per amendement is dat bereikt. Het gaat nu maar om de vraag of ie regering de eonsekwenties inziet en aanvaardt van dit amendement, nl. dat de Unie een af zonderlijke staat is. Spr. vreest dat zij er aan zal trachten te ontkomen, doch in dat geval zullen wij, terwijl wij nu hebben voorgestemd, dan zeer beslist tegenstemmen. Deze geschiedenis nu heeft er toe geleid, dat de heer Schou ten ons verwijt dat wij zijn gezwenkt, ofschoon prof. Gerbrandy niet op dat standpunt staat. Nog eens: ons was het er om te doen de ons goedgezinde groe pen in Indië te overtuigen dat het ons menens was de koloniale verhouding af te schaffen; wat moeten die groepen echter bijv, denken van een uitlating van de heer Bruins Slot in de Kamer, die geen koloniale verhouding meer zegt te willen, doch betoogde dat van Nederlandse zijde het in de Indische kwestie enkel gaat om vervulling van Ned. recht, en die dus een regeling wil over, maar buiten de Indische volken om. Spr. krijgt de indruk dat in de ver kiezingspropaganda van A.R. en Rijks- eenheid-zijde er de nadruk op wordt gelegd, dat als zij aan de macht komen er vrijwat ongedaan zal worden ge maakt. Laat men zich dit toch niet voorstellen, met bloedend hart zullen wij de wrange vruchten van de revo lutie der laatste 2 jaar hebben te aan vaarden, er is niets meer aan te doen, de Indische kwestie is een internatio nale geworden. Trouwens prof. Gerbran dy heeft zelf erkend dat men Ling- gadjati niet ongedaan kan maken, maar Schouten verwijt ons wel „zwenken” maar zwijgt als de heer Gerbrandy zo iets zegt. Spr. betreurt het zeer dat C.H. en A.R. ten opzichte der grond wetsherziening uiteengingen, maar heeft, toen dit bleek naar beide zijden de raad gegeven elkaar niet te ver ketteren. Het spijt spr., dat de h.h. Schouten en Bruins Slot zich daaraan niet houden. Prof. Gerretson staat vol komen achter onze le en 2e Kamer fractie, ook al sprak het comité Rijks eenheid uit dat steun alleen diende ver leend aan de lijsten der A.R., Welter en Feuilleteau de Bruyn. Juist naar aanlei ding daarvan wilde prof. Gerretson een conferentie tussen spr. en het co mité doch spr. weigerde dat, nadat dit comité de C.H. fracties zo zwaar had be ledigd door te zeggen dat zij hare tak- t'ek zouden hebben gewijzigd en zijn gezwenkt. In verband met dergelijke insinuaties wil spr. hier als zgn per- j de 18000 Nederlandse onder- soonlijke mening openlijk verklaren dat importeren producten is de minimum- danen, die nog altijd in concentratie-1 als bij een eventuele nieuwe kabinets- importprijs voor Belgische kersen kampen rond Djocja worden vastgehou-1 (omatie de C.H. aan de ministertafel vastgesteld op B. frs. 10.per kg. de vorige avond weerhield haar er van naar de deur te gaan. Mrs. Collins was intussen al naar de voordeur gedribbeld; zo’n daverende mannenstem was muziek in haar oren. Een moment later zwaaide de deur van de kamer open en Eric, aan de mouw geleid door een stralende Mrs. Collins kwam naar binnen. Hij’ nam on middellijk de taak van gids van de oude dame over, pakte Evelyn bij een arm en nam haar mee naar buiten. „Waar blijf je? Kom eens even mee, ik heb je wat te laten zien”. Verbaasd en lijdelijk liet Evelyn zich gaan. Op de drem pel van de voordeur maakte Eric een breed gebaar en zei alleen maar: „Paarden!” Daar stond een span, de trouwhartige koppen dicht naast elkaar. Evelyn deed een stap vooruit, keek strak naar de glanzende, rustige dieren; onwillekeurig lichtte ze haar handen een beetje op. Ze keek naar Eric, die vol trots en voldoening zgn nieuwe aanwinst be schouwde. Dan wendde Evelyn zich weer naar het span. „Heb je”, begon ze hees, dat een ander zóveel geluk moest hebben en juist krijgen, wat zij zo sterk ver langde „heb je werk gekregen op een boerderg, of misschien bg een houtmolen? Van wie zijn die paarden?” „Ja, verdraaid!” bulderend lachte Eric, „ja, ik heb I werk gekregen en op een boerderijOp jóuw boerderij, slimmerd! Snap je dat nou niet? Ik kom met die paar den bij jou werken!” „Watwat bedoel je?” hijgde Evelyn. „Ik bedoel, dat ik ze gekocht heb. En jg mag ze zolang van me hebben. Ik heb ze toch niet nodig. Lijkt je dat wat?" Evelyn was stap voor stap naar de paarden gelopen. Ze ging tussen de twee dieren in staan, legde een arm om iedere nek en drukte de koppen tegen haar gezicht. i reiniteit Hoof, 39 jaar, wonende te Vught, gehuwd en 6 kin- deren; Th. Leenders uit Nijmegen was 47 jaar, gehuwd en vader van 4

Sneeker Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1