DE CANADESE ERFENIS Bestrijding van de Malariamug en andere ziekten verspreidende dieren n Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRiTSERADEEL en IJLST Waar is de Rembrandt? 3e TAARGANG No. 46 DINSDAG 15 JUNI 194S FEUILLETON io ïi 7 8 een sent voor de terugreis. 15 IV Geen halfheden. Wordt vervolgd. KMp-klap, klip-klap, klipgingen de hoeven. Beaver Creek lag achter hem. Golvend was het land, strak was de lucht. Blauw van einder tot einder, slechts aangestipt met wolkentoppen, 9 2 3 4 5 6 Ato-prijs f2.50 per hah jeer Franco per post f3.75 per Kok rear xantoor rooi Abonnementen ,’a. afiZEBiUflJe. KLHNZAND 7 - Tel 2872 SNEKER PADVINDER VOOR MOEDIGE DAAD BELOOND. Op 22 Februari van dit jaar heeft de 16-jarige Jan Schurer tijdens een schaatstochtje twee meisjes van resp. 10 en 11 jaar, die op de Woud vaart door het ijs waren gezakt en in levens gevaar verkeerden, gered. Het feit, dat Jan padvinder is hij is verken ner Van de President Rooseveltgroep had tot gevolg, dat er Donderdag avond in het troephuis van de St. Ni- colaasgroep in het Josephgebouw een korte plechtigheid plaats had. In het bijzijn van zijn makkers en ouders en in de sfeer der padvinderij werd hem hier door de wnd. districtscommissa ris, de heer Coppy van Franeker, de gouden medaille voor moed uitge reikt. Hopman J. Toor sprak een kort welkomstwoord tot de genodigden en deelde mede, dat het Hoofdkwartier de daad van Jan Schurer zeer ge waardeerd heeft en hem daarvoor de onderscheiding, waarvan er thans circa 2500 aan padvinders zijn uitge reikt, heeft toegekend. De heer Cop py richtte zich daarop tot de jonge redder en schetste de betekenis van zijn daad in het licht der padvinderij, die er steeds op gericht is de paraat heid onder de leden aan te kweken. Toen Jan in de gelegenheid was iemand te helpen, heeft hij dit direct gedaan en daarmede onze leus „weest paraat en weest bereid” in toepassing gebracht. Hij heeft dit niet gedaan om zich te onderscheiden, maar om anderen van dienst te zijn en hij is daardoor ons allen tot voorbeeld ge weest. Namens het Hoofdkwartier overhandigde hij Jan de medaille, waarmede hij hem van harte geluk wenste. De vader van de geredde meisjes, de heer H. de Vries, dankte Jan daarna voor zijn prachtige en moedige daad, waarop achtereenvol gens nog de vertegenwoordigers van de Leeuwarder en Eelder groep de laatste namens het gehele district Groningen en de districtscomman dante van het meisjesgilde, het woord voerden en Jan Schurer met zijn on derscheiding feliciteerden. Met het zingen van het Wilhelmus werd de bij eenkomst besloten. grilligheid was weg, maar een nieuwe schoonheid lag’ voor zijn voeten. De open vlakten, die hij nu doortrok, voelde'hij, die de ganse winter geleefd had in de be klemming der bossen, plotseling als een bevrijding. Op akker na akker gingen de paarden af en aan, de aarde openleggende en het graan zaaiende. Die vlakte was niet leeg, zij leefde! Op iedere glooiing en langs iedere welving bewogen figuurtjes, die hun kracht paarden aan de onmetelijke rijkdom van de grond, die hen droeg. Waren zij aan die bodem gekluisterd? Neen, zij wekten iets in die sluimerende aarde, zij maakten er iets los, zij brachten haar van dromen tot daden. De boer leek Eric nu toch niet de aarde-slaaf, waarvoor hij hem altijd gehouden had; niet de grond was de meester, maar de bóér, die een greep doet naar de natuurkrachten, zoals een schipper tracht de wind te vangen in de brede boiling van het zeil. Eric klom op de rug van de oude Turk om een beter uitzicht te hebben. Klip-klap, kUp-klap, klipgingen de hoeven. Hij genoot van de zon en de wind en de bruine aarde en van de mensen, die erop werkten en kreeg een wild verlangen om naast hen te beginnen. Wat stapten die paarden toch langzaam; zestien mijl stapvoets, dat was een terging Klip-klap, het tempo was niet te versnellen. Niet vóór de avond zou hij op de ont- ginning zijn. Voor het eerst van zijn leven voelde hij zich met kracht tot het boerenleven aangetrokken. Morgen zou hij zijn paarden voor de ploeg zetten en, net als deze mannen hier, bij het wenden een zonne straal in het blanke ijzer vangen om het als een signaal over de vlakte te laten scheren. Vore na vore zou hij trekken en het land zou onder zijn handen opbloeien. PROTESTANTS INTERKERKELIJK THUISFRONT. Vrijdagavond werd een bijeenkomst gehouden van belangstellenden, ouders en verloofden in de eerste plaats, in het lot en welzijn van onze jongens in Indië. De hoofdveldpredi ker kol. ds. A. T. W. de Kluis, heeft in een vlotte, meermalen met humor gekruide causerie, een en ander ver teld over de geestelijke verzorging en wat daarmee samenhangt in Indië. Toen spr., die oorspronkelijk predi kant was in Rotterdam, in 1943 naar de krijgsgevangenkampen in Duitsland vertrok, heeft hij daar het leven met onze mannen gedeeld en nadat de be vrijding was gekomen, had hij ge hoopt weer in zijn ambt te kunnen terugkeren, doch hij werd al spoedig geroepen tot het veldpredikerschap. Hij is een keer in Indië geweest en vertelt, dat velen van zijn medepas sagiers Jast hadden van de lucht ziekte. In Siam moest men door een tropisch onweer een dag overblijven, en kreeg hij gelegenheid het Engels koloniaal beheer te leren kennen, en bij een vergelijking met ons beheer, heeft hij de verzuchting geslaakt, waarom de Engelsen zich zo druk ma ken over onze zaken, waar ze genoeg zgn niets in te ademen, dan binden we een zakdoek of een klein lapje tij dens het werk losjes voor neus en mond. Nu willen we iets vertellen over het aanbrengen. Voor huishoudelijk ge bruik hebben we in ons land voorlo pig alleen, nog de beschikking over pompjes van het type van de ouder wetse flitspuit. Sommige gelukkige bezitters van een stofzuiger met zuig- èn afblaas-systeem kunnen de hierbij dikwijls geleverde, eenvoudige vloei- stofverstuivers zeer goed gebruiken. In Amerika heeft men voor het in klein gebruik sproeien van DDT- vloeistoffen reeds enige keuze in goedkope handpomp jes. Verwacht mag worden, dat ze spoedig geïmpor teerd worden en dan algemeen ver krijgbaar zullen zijn. Modellen of be schrijvende brochures van importeurs ontvingen we nog niet. Met DDT-oplossingen kunnen zon der angst voor blijvende vlekken worden bevochtigd: behangsels, ge verfde of gestucadoorde plafonds of wanden, houtwerk al of niet geschil derd, gordijnen enz. Eerst kortgeleden behangen, gestukadoorde of geschil derde kamers bi. ..andele men de eer ste weken niet, omdat hier het gevaar van vlekken wèl bestaat. Alvorens te spuiten brengen we onze gelakte en gepolitoerde meubelen, schilderijen, spiegels en alles, wat we niet met DDT in contact willen hebben, in het midden van de kamer en bedekken dit, evt. uit een oogpunt van veilig heid, met een paar lakens. Levensmid delen worden vanzelfsprekend goed opgeborgen en om brandgevaar tij dens het spuiten, door morsen, te voorkomen, (kerosine is een verbin ding, verwant met petroleum) doven we vuren, theelichtjes enz. gedurende de behandeling. Wanneer een druppel oplossing in een stopcontact of tussen een lampfitting zou komen, bestaat gevaar voor kortsluiting. Wij spuiten dus niet te dicht bij electrische con tacten of bedekken deze altijd op een of andere manier. Op glas en spiegel ruiten blijft DDT altijd als een zeer zichtbare laag achter, daarom wor den ze nooit bespoten. De techniek van een bespuiting is heel eenvoudig. We hebben gekocht een 3 -oplossing, d.w.z. dat we dus over 30 gr. DDT per liter oplosmiddel beschikken. Een goed resultaat, dat maanden lang werkzaam blijft, be reikt men door het aanbrengen van 1 gr. per m2 oppervlak. Als regel zul len we dus, alvorens te beginnen, een schatting maken omtrent de benodig de hoeveelheid, door na te gaan, hoe groot het oppervlak is, waarop de te vernietigen insecten als regel zitten. We nemen ons voor op druk bezochte plaatsen wat meer te spuiten. Na afloop van de behandeling ma ke men zich niet ongerust, als het be hangselpapier, door *t opgenomen vocht, van iets andere kleur lijkt. Na het drogen blijven er geen sporen meer achter en is de dunne laag DDT- kristallen onzichtbaar. Natuurlek moet men het residu nu rustig laten zitten. Behandelde plaatsen moeten Uitermate voldaan, in zijn handen wrijvend en nu eens op het ene been, dan weer op het andere balancerend, genoot Eric var zijn schitterend effect. „Waarom heb je dat gedaan?” vroeg ze, de paarden loslatend. „Wel, ik had een bankier nodig, zie je. Ik was bang, dat mijn geld hier op die doodgewone banken niet vei lig was. Toen dacht ik, dat jij het beter voor me be waren kon en omdat je toch zo iets nodig had, heb ik maar meteen een span gekocht”. Toen was het Evelyns beurt om haar armen om Eric te slaan. Ze zoende hem eerst aarzelend op de wangen en daarna heftig op de mond. „Stop”, riep Mrs. Collins hevig verontwaardigd, „kom Binnen”. Heel haar Britse ingetogenheid kwam in op stand tegen een dergelijke vertoning in bet openbaar. Haar huis was een onbesproken huis en dat zou het blijven! Ze moest voor de manieren en de naam van haar Hollandse dochter waken. Tactvol beheerste ze de situatie. De felle blos, die even op haar appelwangetjes verschenen was bij het schandelijke schouwspel, ver dween. „Kom binnen”, zei ze, „Mr. Lindquist, bind je paarden aan het hek en kom ontbijten. AHes staat klaar”. Het was met een zocht van verlichting, dat ze enkele ogenblikken later de voordeur zorgvuldig stoot, na eerst nog met een steelse blik de straat geïnspecteerd te hebben. Niemand toonde gelukkig belangstelling. Met stralende ogen zat Evelyn aan tafel Weer kon ze SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteuren: L. KIFZEBRINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 SNEEK aan eigen hebben. In Batavia moest hg in de Willemskerk preken en het verbaasde hem, dat deze grote kerk tjokvol militairen was, niet alleen sol daten, doch alle rangen. Ook de Mar- va-meisjes waren er, en spr. wil een lans voor haar eken, want ’t is ab soluut onwaar, wat over haar verteld wordt; ze zijn gerecruteerd uit de beste families en moeten hard wer ken, wat van alle thuiszittende meis jes niet gezegd kan worden. Het trof spr. dat de jongens zo’n zin voor hui selijkheid hebben, dat ze overal een stukje Holland weten te scheppen. De kerk heeft spr., door een groot be drag in geld te schenken, in de gele genheid gesteld, een hele stapel boe ken naar de jongens te zenden en het Ned. Bijbelgenootschap gaf een ruime voorraad N. T. in nieuwe vertaling, en telkens vindt je die op de schapjes bij hun harmonicabed terug, geflan keerd door de portretten van ouders en hun „Griet”. Waren er thuis wel jongens, die onhebbelijk waren, nu spreken ze met grote eerbied over hun moeders, de trek naar hun ouders leeft zeer sterk bij hen. Het is dan ook een praatje, dat er zoveel jongens naar de kelder gaan. Overal vindt je deugnieten, maar het groot ste percentage zijn flinke kerels. Er zijn drie dingen, waar je ze mee kunt verblijden, dat is: veel brieven, siga retten en andere kleinigheden. Breng ze de dingen uit je omgeving over, vertel ze dagelijkse kleinigheden, b.v. dat je een rode kop van de zon hebt gekregen, maar zanik niet, vertel niet dat'tante Piet en Dirkje met elkaar overhoop liggen, want dat kan hun geen biet schelen. Maar wees bovenal eerlijk. Als het thuis niet goed gaat, windt er geen doekjes om, want an ders gaan ze daarover piekeren. De jongens kankeren graag, maar als ze ’t niet doen zijn ze niet gezond; je moet dat maar met een korreltje zout nemen. De kerk, vooral die in het Noorden, loopt niet warm voor het leveren van veldpredikers. De Geref. Kerk maakt nog de beste beurt. Spr. heeft nu 86 dominees, maar hij moet er nog 28 bij hebben. Onze jongens hebben ze broodnodig en hier kan men wel èens preeklezen. In Indië zijn ze kameraden, waar de jongens gaan gaat de veldprediker mee, beide doen ze wat van hen verlangd wordt. Er zijn veldpredikers, die niet kunnen preken, maar het zijn prachtkerels in de omgang met de jongens. Ze zoeken ze op in hun moeilijkheden en als te genprestatie willen de jongens Zon dags hun de klandizie niet opzeggen. Ze rijden meermalen 3 uur op een truck, om een dienst te kunnen bijwo nen. Het onderscheid in allerlei ker ken vindt men er niet; ze zijn allen één. De verhouding met de inlandse bevolking is uitstekend. Voor de oor log waren de Hollanders alleen toe ans, nu hebben ze gezien, dat de jon gens kunnen en willen werken. De In dische kwestie is veel moeilijker dan de doorsnee Hollander zich voorstelt, maar onze jongens hebben op hun manier een oplossing gevonden. Waar zij zijn is rust en orde en bloeit de handel weer op. Spr. heeft zelf gezien hoe de extremisten hele gebieden on der water zetten, waar vroeger drie maal geoogst werd en welke enorme moeite en inspanning onze jongens aanwenden om de zaak wéér voor elkaar te krijgen. En als men dan weet dat er een actie zal worden in gezet en er slachtoffers zullen vallen, niet eten, niet beter dan enkele minuten geleden. Maar toen was het van zorg en nu van vreugde. Eric redde echter Mrs. Collins’ goede humeur door alles, wat ze ter tafel bracht, schoon op te maken. Zijn ontbijt in het hotel was hij al lang en breed vergeten. De oude dame glom van plezier; voor zo’n man loonde het nog eens de moeite iets extra’s klaar te maken! „Nu”, zei Eric ten slotte, „pak jij de wagen en rij naar huis. Ik volg met de paarden; in de loop van de mid dag ben ik op de boerderij”. Deze keer had Evelyn geen opwekking nodig. Eric ging eerst met de wagen zijn bagage uit het hotel halen en afrekenen, terwijl zij bij de paarden stond, ze streelde, er rond omheen liep, brokjes brood voerde. „Jullie moet nog namen hebben”, zei ze. „Jij met je witte sokjes om de hoeven van je achterpoten, jij heet Wit voet. En jij donkere, wat voor naam is voor jou ge schikt? Je bent helemaal effen; neen je hebt een wit halfmaantje op je voorhoofd. Goed! Jij zal Turk heten”. De doopplechtigheid was verricht. Een half uurtje later stoof ze zingend het stadje uit, zonder zich te storen aan kruisingen, kuilen of wat dan ook. De wereld leek haar één bloeiende weide, één en al warme weelde en één roep om arbeid. „Naar huis, naar huis, naar huis”, zong het in haar binnenste. „We kunnen weer werkenWij blijven wij blijven met zijn drieën!” Verschijnti DINSDAGS en VRIJDAGS Bureau voor Advertenties F». DRIJFHOUT GROOTZAND 95 Telefoon 3005 Advertentieprijs 15 ct, per DL tn- Bij contract (handeisadv.lager wel ondernomen worden tegen mug gen en vliegen. De gevaarlijke mala riamug tracht in de herfst een don ker, ietwat verborgen hoekje te vin den om te overwinteren; zulke schuil plaatsen zal men dus willen behande len. Vliegen zoeken gaarne hoekjes op bij de lamp, de kachel en de ven sterbanken en ook zitten ze veel op allerlei van de zolder neerhangende voorwerpen. Het is een voordeel, dat een vlieg zeer beweeglijk is; de kans dat hij dus op een met DDT behan deld vlak of voorwerp komt te zitten, is daardoor veel groter, dan bij de lang op één plaats rustende muggen. De ervaring heeft geleerd, dat de in secten door de met DDT behandelde plaatsen niet worden af geschrikt; er dus gewoon op gaan zitten. Met 1 liter 3 oplossing kan men ruim 20 m2 oppervlak goed behande len. Ter bestrijding van vliegen is een behandeling van bovengenoemde, druk bezochte plaatsen, gewoonlijk af doende. Voor hen, die in een uitge sproken malaria-fioek wonen is het raadzaam om ter bescherming tegen de malariamug kort voor de herfst de plafonds en bovenste hoeken van de slaapkamers, voorts donkere hoeken achter balken op zolder enz. in hun geheel te bespuiten. Natuurlijk wil len de huisvrouwen de motten ook graag kwijt. Welnu, er is niets tegen om, wanneer dé kleerkasten eens een dag worden uitgeruimd, de wanden en de deur van binnen te bespuiten. Ook zonder spuit kan men de vloeibare DDT-oplossingen zeer goed gebrui ken. Indien U de vloeistof op venster banken e.d. met een kwast in een dun ne laag uitstrijkt, blijft na verdam ping ook het werkzame DDT achter. In „De Boerderij” beveelt Dr. Hem mes terecht ook aan enige stukken dik gordijnkoord in de DDT-oplossing te drenken en in de kamer op te hangen. Ook hierin blijft de DDT dan achter en doodt de vliegen, die er op rond wandelen. Het handig in de kamer ophangen van een eind koord is altijd een nog minder storend en aangena mer gezicht dan het hebben hangen van een lelijke, kleverige vliegenvan ger. Met de DDT-kerosine-oplossingen kan men ook nog andere insectenpla gen ver weg houden, het succes is daarbij echter dikwijls niet zo groot als tegen muggen en vliegen. Stal- proeven tezamen met Dr. Cseh Firtos te Franeker ondernomen, hebben ons geleerd, dat men door het middel toe te passen, in door vliegen en müggen druk bezochte stallen ook spinnen, pissebedden en andere minder alge mene insecten kan uitroeien. Het be handelen van de stallen met DDT komt, zoals Dr. Wartena reeds eerder opmerkte, het vee ten goede. De be handeling van het vee zelf zullen we later nog even ter sprake brengen. Helaas blijken dieren als kakker lakken en oorwormen bestand te zijn tegen DDT. Tegerr wandluizen wordt het spuiten met DDT, ook weer in grote concentratie, aanbevolen. Zelf hebben we hieromtrent geen ervarin gen. Uit de literatuur weten we, dat ook hier het middel met succes wordt toegepast. Daarnaast is ons een geval bekend, waarbij een DDT-behandeling niet voldoende was om een wandlui- zenplaag voor goed uit te roeien. De tijd zal moeten leren, of de DDT-toe- passing het moeilijke en gevaarlijke cyaneren van de wandluishuizen kan verdringen. In de praktijk zijn de DDT-oplos singen van veel grotere betekenis ge worden dan de poeders. Maar, dat wil len we er direct aan toevoegen, bij de toepassing moet men zich ook terdege bewust zijn met een gif te werken! Gelukkig is het niet zo, dat ook de oplossingen niet aan particulieren ter beschikking zouden kunnen worden gesteld. Voor een klein gebruik in wo ningen leent zich de 3%-oplossing van DDT in kerosine uitstekend. Voorlopig achten wij het nog raad zaam om bij eigen gebruik in huis geen sterkere concentratie toe te pas sen. Een dergelijke opmerking öchrikt U misschien af, daarom willen we een en ander nader toelichten. De DDT- oplossingen zijn te gebruiken als spuitvloeistoffen, die in de vorm van kleine druppeltjes vanaf korte af stand (enkele decimeters) tegen het te behandelen vlak worden aange bracht. DDT-oplossingen mogen dus in woningen en stallen niet verneveld worden, zoals wij dat vroeger met de Shelltox en de Flit deden. Volgen we dit voorschrift niet op en vernevelen we toch, dan gaat er zeer veel vloei stof, zonder ook maar enig nuttig effect door nawerking te geven, ver loren. (Residu-werking van enige be tekenis kan men van vernevelde DDT nl. niet verwachten). Bovendien ko men we zelf in de nevel te staan en ademen de kerosine-damp met de DDT-deeltjes in. Dit inademen en staan in de nevel is, indien het niet bij herhaling gebeurt, niet direct ge vaarlijk, maar wel onaangenaam! De gevolgen zijn: branderige, rode ogen, prikkelende slijmvliezen, vochtig wor den van de huid en, al is het mis schien zeer weinig, we krijgen iets van de giftige stof in onze maag. Bij het DDT-spuiten in onze woning en in stallen laten we de ramen tijdens de behandeling openstaan. Gemorste druppels op handen of gezicht wor den na afloop van de bespuiting door goed wassen met water en zeep weg genomen. Willen we tenslotte zeker school aan verbonden. De meesten der bezoeksters namen een aanden ken mee naar huis. Volgde voor ont spanning nog een tochtje naar Ap pelscha. Voor de volgende middag stond er een rondvaart op het pro gramma. De tocht ging over het Snee- ker meer naar de Goingarijpster poe len. Dit viel bij de gasten zeer in de smaak. Om drie uur was er een fees telijke vergadering, waar mej. Braam sprak over „Boerenleven in Denemar ken”. Spreekster had dat zelf meege maakt en vertelde veel over de inrich ting van de boerderij, de maaltijden e.d. iets wat de vrouwen nu eenmaal erg interesseert. Mevr. Heeringa sprak zeker namens allen toen ze mej. Braam voor haar causerie har telijk dankte. De middag werd opge luisterd door pianospel van de dames Brekeveld en Steensma en het was er zee. gezellig. Mevr, de Pree dankte de gastvrouwen namens de gasten en hoopte haar in Zeeland terug te zien. Tot slot werd de huishoudschool nog dus niet na afloop met water en zeep, bezichtigd. De volgende morgen wa- andere schoonmaakmiddelen, of schu ren allen weer om 8 uur in Sneek pre-1 rende borstels worden afgenomen. De meeste spuitcampagnes zullen daar waar in grauwblauwe schemer de verre bossen lagen. Klip-klap, klip Naast hem schoot de rivier weg; haastig en zwijgend spoedde het vuilbruine water zich naar een nog onge weten monding, alsof het zich schaamde over zijn troe- i bele last en een drang naar reiniging en rast het over steen en stronken joeg. Als een waaier ontplooide zich het land met de lang- gestrekte kam van Newmans Hill als hoogste punt. Eric stapte dat land binnen met de klepperende paar den achter zich aan en trachtte zich voor te stellen, hoe eens in vroeger jaren de eerste blanken dit land ge vonden zouden hebben. Hij schiep zich een beeld van dezelfde streek, maar dan zónder huizen, zónder fa brieken, zónder spoorlijn. En natuurljjk zonder mensen. Wie weet, misschien had eens op de hoge heuvel achter de plaats, waar nu Beaver Creek lag, een afge dwaalde jager gestaan met een geweer in de hand; en de andere hand boven de ogen om de ganse vallei te kunnen overzien. Daar had de man gestaan, ver rukt over de wijdheid van het land, bevreesd voor de zwijgzaamheid der wouden, die wellicht verbitterde „Rode Mannen” verborgen. Nog was de streek wijd en groots, nog zwegen de bos sen; het moest zijn dat een fluistering van voor- jaarsverwachting van boom tot boom sloop. Doch het land was niet ongerept meer. Het was ver deeld in Wokken, doorsneden met wegen, bespikkeld met huizen, opengescheurd met ploegen, gekrabd met eggen en eindelijk had de zaaimachine er kaarsrechte lijnen over getrokken, die prilgroene streepjes op het bruine land toverden, waar verbaasd het eerste voor- jaarsgraan uit de kluiten brak. Eric, die aanvankelijk de verknipping van het land als een nrWhdatering had gevoeld, vertederde. Iets van de Panis Angelicus Vlieger-mars With Sword and Lance (mars) Herm. Starke Pauze Mars et Vita uit Judex Chr. Gounod Bella Bianca Ouverture J. Watelli Carmen Sylva Wals J. Ivanovici Over de Top mars H. J. Crosby Koraal. B.V.O.L. „SNEEK EN OMSTR.” Men schrijft ons: Op de avond van 31 Mei arriveerden onze Zeeuwse gas ten, er waren 29 met vier Zwitserse meisjes. Ze werden door de diverse gastvrouwen afgehaald en naar de plaats van bestemming meegenomen. De eerste dag werd in eigen omge ving doorgebracht. Op 2 Juni werd gezamenlijke excursie gemaakt naar de tuinbouwschool in Frederiks- oord, waar men door de directeur rondgeleid werd en o.a. tal van tropi sche gewassen zag. ’s Middags bracht men ëen bezoek aan de rietvlecht- school in Noordwolde. Hier vertelde een lerares iets over het ontstaan van de school. Er worden daar heel mooie voorwerpen gevlochten. Er is een timmerwerkplaats en een huishoud- Heden, Dinsdag 15 Juni zal de AVRO een heruitzending geven van de luisterwedstrijd voor UN AC. Er is een Rembrandt ver dwenen, Paul Vlaanderen neemt de verhoren af, en U moet antwoor den op de vraag „Waar is de Rembrandt Oplossingen per briefkaart inzen den aan UNAC Den Haag. U moet boven het gewone porto 50 cent extra bijplakken ten bate van UNAC (z.g. duifjes-zegels zijn ongeldig!). Er zijn prachtige prijzen beschik baar: een geschenk naar keuze ter waarde van 2500.reizen per K.L.M. naar Stockholm en Schot land voor twee personen, en nog 497 andere waardevolle prijzen. De heruitzending vindt plaats om kwart voor tien ’s avonds. dan is het moeilijk er niet over te spreken. Zijn ze gevallen, dan is dat om het leven van duizenden inlanders te sparen en om orde, veiligheid en recht te brengen. Wij moeten de mond niet zo vol hebben, dat de jon gens straks bij teragkeer zich maar bij ons moeten aanpassen. Het zou wel eens kunnen zijn, dat wij ons bij hen moeten aanpassen. Want het zijn kerels geworden, die geleerd hebben de handen uit de mouwen te steken. Er werden verschillende vragen ge steld, waarna ds. de Ruiter de spr. hartelijk dankte voor deze goede bij eenkomst en deze laatste in dankge bed voorging. TWEEDE VOLKSCONCERT uit te voeren door de Chr. Muziek vereniging „Harmonie” te Sneek in de muziektent op het Martiniplein op 17 Juni ’s avonds 8 uur. Programma Koraal Titanenmars K. Stork Watermuziek (2e deel) G. Fr. Handel César Franck Herm. Dostal

Sneeker Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1