Buitenlands Overzicht DE CANADESE ERFENIS I WAT IS U.N.A.C. Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST 3e JAARGANG No. 47 I serve zal 9. V| 16 Wordt vervolgd. OFFICIËLE BONNENLIJST voor het tijdvak van 20 Juni tot en met 3 juli 1948. voor een Enkele uren eerder had Evelyn deze weg afgelegd in een heel ander tempo. Naar Mac Intosh Valley terug suisde haar Ford. Deze keer minderde ze geen vaart op de top van Newmans Hill, maar vloog over de hoogte heen om met toenemende vaart haar eigen gebied in te duiken. Beneden moest ze de landweg naar hun boer derij inslaan, dje twee dagen eerder nog onder water had gestaan. Het water was nu nagenoeg weg, al was de beek, die op korte afstand stroomde, nog sterk ge zwollen. Ze gunde zich geeh tijd om de veranderingen van de laatste dagen precies in zich op te nemen, ze had al haar aandacht nodig om de bocht met deze snelheid goed te nemen. Plotseling hoorde ze een striemend gekletter tegen haar spatborden en een straal modder spoot langs haar heen. Op hetzelfde moment voelde ze de wagen stuur loos onder zich uitglijden. Instinctief hield ze het stuur rad strak in haar gespannen handen, zodat de wagen kans kreeg om met een mooie zwaai in een met slib bedekt graslandje uit te lopen. Toen de vaart zover verminderd was, dat Evelyn dacht wel weer gas te kunnen geven, draaiden de wielen als dol door en het 10. 11. 12. 7. 8. 1. 2. 3. 4. 5. 6. GEEN RUSSISCHE WAARNEMERS EN PALESTINA. De Veiligheidsraad heeft het Rus sische verzoek ook waarnemers naar Palestina te mogen zenden, afge weten. FRANSE NATIONALE VERGADERING NEEMT LONDENSE BESLUITEN AAN. Meerderheid slechts 8 st. De Franse nationale vergadering heeft de Londense besluiten Donder dagochtend aanvaard met de zeer ge ringe meerderheid van 8 stemmen. VRIJDAG 18 JUNI 1948 Aan onze postabon.-é’s Tot 1 Juli a.s. geven wij gaarne aan onze postabonné’s de gelegenheid het abonnementsgeld voor het tweede halfjaar 1948 ad 3.75 op onze giro rekening 50748 (ten name van Firma E. J. Drijfhout) bij te schrijven. Na deze datum zal. door ons wor den gedisponeerd. De Administratie. weg te halen; dan zijn we veel eerder van het water af”. Pas toen we aan de gang waren met bijlen en haken en touwen, kwamen we op de gedachte, zoveel mogelijk hout op de kant te trekken”. „Vader zal in zijn schik zijn, als hij ziet, dat het lage land droog is gekomen”, merkte de jonge Beautier op. „Zeg Roger”, zei Evelyn, „wat doe je? Ge je thuis eten of kom je met ons mee? Je bent beiden drijfnat”. „Ja, en een honger, dat ik heb! Kom mee, Roger, ons huis is dichter bij dan dat van jou. Maar we zullen moe ten lopen, want de wagen komt nooit door de modder heen”. „Er kan niets gebeuren, waar hij nu staat. Als Eric vanavond komt, kan hij de auto er met de paarden uit trekken. Kom nu eerst maar mee voor een warm maal en droog goed. Roger en jij gaan zeker nog tot de avond verder?" „Ja hoor! We verdienen hier meer mee dan met op het land te werken”. „Je bent een geboren strandjutter, Jack”, lachte Evelyn. „Neen”, zei Roger, „hij had ingenieur moeten worden. Je had moeten zien, hoe hij de versperringen in de beek liet wegspoelen door precies de brokken weg te halen, die de boel bij elkaar hielden. Ik had daar zo geen kijl op”. Evelyn keek haar broer eens aan. Voor het eerst zag ze het boerenvak niet als het hoogst denkbare, dat er voor enig familielid van haar bestaan kon. Misschien had Roger wei gelijk en was Jack beter geschikt voor ingenieur dan voor boer. Maar dat was slechts een vluchtige gedachte. Ze zaten op een boerderij en moes ten dus boeren zijn. Toch dacht ze die middag milder over Jacks technische aanleg. Trouwens, als Eric er was Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MG, MH 807 (bijz. arbeid, a.s. moeders qn zieken) Geldig zijn de bonnen van strook J. Hoe het begon. In December 1946 stond de Alge mene Vergadering der Verenigde Na ties voor een groot probleem. Het hulpwerk van Unrra, dat zoveel men senlevens had gered, liep ten einde. Er moest iets worden gedaan om de tijd te overbruggen, die lag tussen dit ogenblik en de tijd, waarop de ge troffen landen met steun van spe ciale organen van de Verenigde Na ties voor zichzelf konden zorgen. De gedachten van elk der leden gingen uit naar de kinderen, die nooit zouden kunnen opgroeien tot gezonde, wel denkende wereldburgers van de we reld van morgen, wanneer zij nu niet geholpen werden. De Noorse afgevaardigde, de heer Aake Ording, landgenoot van de be kende Dr. Nansen, de ziel van het hulpwerk na de eerste wereldoorlog, stelde voor dat aan iedereen over de gehele wereld zou worden gevraagd één dag loon of salaris af te staan voor de hulp aan de noodlijdenden. Dit f Jan, zo groot en toch zo eenvou dig in zijn grote menselijkheid, sprak direct tot de verbeelding van alle af gevaardigden. De Algemene Verga dering nam een resolutie aan, waarin volledige instemming met dit plan werd betuigd en waarin gevraagd werd het idee in details uit te werken. Van plan tot werkelijkheid. Na vele besprekingen tussen de heer Ording en internationale organi saties en maatschappelijke werkers werden de plannen en de bijzonder heden uitgewerkt, welke op 29 Maart 1947 eenstemmig werden goedgekeurd door dc Economische en Sociale Raad. De Secretaris-Generaal kreeg opdracht voort te gaan met de orga nisatie van een bijzondere oproep tot de gehele wereld en de heer Ording werd tot Directeur benoemd van Uni ted Nations Appeal for Children. Nadat het definitieve programma was goedgekeurd door de Raad nam de Algemene Vergadering op 20 No vember bij acclamatie een resolutie aan tot steun aan Unac, die de vol ken van alle landen opwekt mede te werken aan het succes van de oproep. Hier tonen de Verenigde Naties ook werkelijk „verenigd” ie zijn, nu het er om gaat het kind te redden. Hoe U.N.A.C. werkt. Unac is een krachtsinspanning der volkeren. Onze regering en de rege ringen van andere landen hechten er hun volle goedkeuring aan, maar het zijn de burgers der verschillende lan den, die de actie moeten voeren. Hij was glad vergeten, hoe hij geringschattend over die huismussen van boeren had gedacht, toen hij in de bossen leefde en zijn bitse bijl in de bomen beet. Nu riepen zon en aarde hem en hg wilde werken in die wijde vlakte. Hoe had hij het zolang in het bos kunnen uithouden! Allé Turk, stap wat harder! 6 liter melk 7 liter melk 100 gram vlees 300 gram vlees 250 gram boter of Voor het eerst in haar geschiede nis doen de Verenigde Naties een be roep op elke persoon en vragen om een daad nu direct. Het is een po ging de vrede op te bouwen een poging, waaraan iedereen kan deelne men. Het gaat er om de nood te leni gen van millioenen kinderen en van aanstaande en jonge Moeders over de gehele door de oorlog geteisterde wer reld, zonder onderscheid van ras, ge loof, nationaliteit of politieke rich ting. Het gaat om voedsel, kleding en medische verzorging. „Geef één dag” voor de kinderen van deze wereld dat is de kern van de oproep. Het werk van één dag of het loon van één dag is de bijdrage, die Unac vraagt van iedere burger van dit land en van andere landen. UITREIKING DIPLOMA’S GEM. HANDELSAVONDSCHOOL. Het is een gewichtige dag voor jul lie, aldus sprak de heer H. J. Hay- tink, voorzitter van de Commissie van Toezicht, tot de acht gelukkigen, aan wie Woensdagavond in de kleine raadszaal ten stadhuize het einddi ploma van deze school kon worden uitgereikt, want er is thans een vaste hoeksteen voor je toekomst gelegd. Jullie hebt groot gelijk gehad dit on derwijs te volgen, want wie aan de toekomst werkt, werkt niet voor niets. Het diploma moet echter niet het einddoel zijn, doch een basis, waarop verder gestudeerd kan worden. Ver volgens reikte hij het diploma uit aan de dames J. J. Bosma, L. C. Potma, C. D. M. Brouwer, (allen met aanteke ning voor Frans, Duits en Engels), B. v. d. Berg (aant. Eng.) en de he ren H. J. J. Doodkorte (aant. D. en E.), Y. Sikma (aant. E.), H. Scholten (aant. E.) en Y. de Vries (aant. E.). Eén leerling moest worden afgewezen. De directeur der school, de heer J. H. Döodkorte, voerde daarop het woord en was het dag. bestuur der gemeente, vertegenwoordigd door de wethouders, erkentelijk voor zijn aan- wezigheidj. Voorts bracht hij dank aan de commissie van bijstand voor het examen, welke in niet gemakkelijke omstandigheden haar taak had moe ten verrichten. Zich richtende tot de leerlingen, zeide hij, dat de eindstreep LWSTNUMMERS KAMER- VERKIEZING. Maandagochtend heeft het Centraal Stembureau in de oude trouwzaal van het Stadhuis te ’s-Gravenhage een vergadering gehouden, waarin de nummering van de candidatenlijsten voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer is vastgesteld. De thans zittende politieke partijen had den van het voorkeursrecht gebruik gemaakt. Voor de overige ingediende lijsten is de nummering bij loting ge schied. Hoewel van de in de kieskrin gen V en IX door de Rev. Comm. Par tij ingediende lijsten geen verzoek om verbinding was ingekomen, kreeg de ze partij bij de loting toch hetzelfde lijstnummer. De uiteindelijke nummering luidt als volgt: Katholieke Volkspartij Partij van de Arbeid. Anti-revolutionaire partij. Comm. Partij Nederland. Chr. Hist. Unie. Volkspartij voor Vrijheid en De mocratie. Staatk. Geref. Partij. Vooruitstrevende Partij voor Wereldregering (oude S.D.A.P. Onafh. Nationale Groep (Feuil- letau de Bruyn) Lijst Welter. Middenstandspartij. Rev. Comm. r’artij. I niet het einddoel, want op de hoek steen moeten nog andere stenen wor den gemetseld, en daarom verheugde het spr. zeer, dat er reeds één steen bijgekomen is, want van de Minister van Econ. Zaken is bericht ontvan gen, dat het einddiploma van de Han- delsavondscholen thans vrijstelling geeft van het Middenstandsdiploma. Wij kunnen nog steeds constateren dat de nodige ernst om te studeren over het algemeen niet aanwezig is, doch jullie hebt getoond voldoende energie te bezitten om het diploma te behalen. Denkt echter in je verder leven aan de spreuk „Kennis is Macht’want dat blijft ook nu nog gelden. Nadat namens de leerlingen mej. B. v. d. Berg de leraren had be dankt voor het genoten ónderwijs, zeide wethouder Boeijenga dat het van het allergrootste belang is, dat er in onze stad goed handelsonderwijs wordt gegeven en al is het jammer dat dit onderwijs niet meer uitgaat van de vereniging „Middenstand”, we prijzen ons gelukkig, dat de cursus is gered. Hij bracht dank aan de exa mencommissie voor haar uitnemend werk en aan directeur en leraren voor hun toewijding bij het onderwijs, dat zij hebben gegeven. De naam van de cursus is gezien de resultaten in ere gehouden en hij feliciteerde de ge slaagden hartelijk met het behaalde succes, dat niet zonder moeite en in spanning is verkregen. We leven in een tijd dat er veel opgebouwd moet worden en de jeugd moet hierbij hel pen. Zij dient echter te beseffen dat er naast de zorg voor zich zelf, ook een diehende functie te vervullen is en dat het vaak nodig is andere men sen te helpen. Hij wenste de geslaag den tenslotte veel succes en geluk in hun verder leven, waarop Gods zegen moge rusten. Redacteuren: L. KIEZEBRINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 - SNEEK SCHEERZEEPBONNEN. De scheerzeepbonnen Tabak A-re- blijven tot 19 Juni geldig. CACAO IN JULI. In de bonnenlijst van 2 Juli de leeftijdsgroepen A, B en C bon worden aangewezen voor 50 gram cacao. Voor de D- en E-groepen wordt een rantsoen van 100 gram verstrekt. Bonkaarten KD, KE 806 953 Melk 12 liter mi Ik 956, 957 Vlees 100 gram vlees 958 Boter 250 gram boter of marga rine of 200 gram vet 959 Boter 125 gr m boter of marga rine of 100 gram vet 970 Algemeen 400 gram brood (gel dig t.e.m. 26 Juni) 971 Algemeen 400 gram brood of 1 rantsoen vermicelli e.d. 972 Algemeen 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas' 974 Algemeen 2 eieren 963 Reserve 400 gram brood (geldig t.e.m. 26 Juni) STEMMEN ELDERS. to Aan het verzak om elders dan in dienen in verband daarmee hun maat- van de school is bereikt, maar nog de gemeente, in welke men op de kie-1 regelen te nemen. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 806 451 Melk 453 Melk 456 Vlees 457 Vlees 458, 459 Boter margarine, of 200 gram vet 470 Algemeen 1600 gram brood (geldig t.e.m. 26 Juni) 471 Algemeen 400 gram brood of 1 rantsoen vermicelli e.d. 472 Algemeen 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 473 Algemeen 50 gram thee 474 Algemeen 2 eieren 475 Algemeen 125 gram koffie 463 Reserve 1200 gram brood (gel dig t.e.m, 26 Juni) 464 Reserve 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 466 Reserve 400 gram brood (geldig t.e.m. 26 Juni) Plannen en leiding gaan uit van een Internationaal Advieslichaam, geheel onafhankelijk van de regeringen. Vele grote particuliere organisaties hebben zitting in dit orgaan, dat voorts wordt bijgestaan door een kleine commissie van zeven leden uit de Economische en Sociale Raad. Zijn taak is van advies te dienen en sa menwerking tussen de verschillende landen tot stand te brengen. Het is in het leven geroepen om het werk te stimuleren, doch het geeft geen bin dende opdrachten aan de Nationale Comité’s, Ieder Nationaal Comité (in ons land het Nederlands Comité UNAC de Verenigde Naties helpen het Kind) is geheel vrij de oproep in eigen land op eigen wijze te organise ren. De drang tot actie moet van bin nen uit komen. Toestanden, levens omstandigheden en gevoelens zijn in elk land verschillend en de werkwijze van het ene land zou in het andere soms geen enkel succes hebben. De nood. De voorzitter van United Nations Appeal for Children, mr. Chester Bowles, heeft zes Europese landen be zocht: Frankrijk, Italië, Tsjechoslo- wakije, Hongarije, Polen en Engeland en hij zegt: „Ik zou willen dat een grote commissie van burgers van alle landen het droevige schouwspel kon den zien, waarvan ik getuige ben ge weest; dat zij met eigen oren de kreet der kinderen konden horen voor wie niet genoeg voedsel te vinden is en dat zij de stomme bede om hulp in hun ogen konden zien, die voor mij onvergetelijk is. Ik denk dat zo’n commissie de schreeuwende koppen uit de kranten en de luid klinkende radio zou vergeten en direct de han den zou ineen slaan om deze kinderen te redden”. „Nee”, zei Jack, „dat is ongelooflijk! Waarom deed-ie bracht: „Laten we proberen de opstopping stroomaf dat?” „Vraag het hemzelf, als hij straks komt. Hij zei tegen mij, dat hij bang was zijn opgespaarde loon anders op een manier uit te geven, waar hij niet veel aan had”. „Hoe laat kan hij hier zijn? Wanneer is hij weggegaan uit Beaver Creek?” „Tegen elven en het is zestien mijl”. „Loopt een span drie mijl in het uur? Nee, zó hard niet, en over die afstand helemaal niet. Hij zal onder weg ook nog wel moeten rusten; dan kan hij pas tussen zeven en acht uur vanavond hier zijn”, be rekende Jack. „Dat zal wel zo ongeveer. En ’t is nu twaalf uur. Laten we eerst maar gaan eten. Wat voeren Roger en jij hier eigenlijk uit?” „O, wij hebben een goed daggeld verdiend. Heb je niet opgelet, dat het water veel lager is?” „Ja, dat is zo. Jullie werk?” „Precies! En een flinke vracht hout hebben we op de kant gehaald. Dat was op zichzelf al de moeite waard. Hoeveel zouden we hebben, Roger?” „Minstens twaalf „cord” en van middag halen we er nog een partij uit. Dat scheelt ons van de winter wel veertien dagen hakken”. „En er zijn ook stammen bij, die de moeite van het ver zagen in timmerhout waard zijn. We hebben onze tijd niet verloren, hé Eef?” En Jack gaf zijn zuster een vriendschappelijke klap op de schouder. „Maar ben je nog langs de buren ge./eest om te vra gen, of ze ons konden helpen?” „JaweL Maar toen ik bg een stuk erf drie bot had ge» vangen, heb ik de rest voor zover mogelijk met de tele foon afgedaan, ’t Was toch allemaal tijdverlies voor niets. Onderweg had ik op vijf, zes plaatsen het land onder zien staan en overal dreven blokken en stammen. Daarom zei ik tegen Roger, toen.ikwhun wagen terug- zerslijst staat, zijn stem te kunnen uitbrengen, zit vast de persoonlijke verschijning ter gemeentesecretarie. Welke gemeentesecretarie dit is, doet niet ter zake; de kieswet laat de kie zer hierin volkomen vrij. Wil iemand, die b.v. te Leeuwarden op de kiezers lijst staat, te Amsterdam mededelen, dat hij te Rotterdam op 7 Juli wil stemmen, dan heeft hij daarmede alle nodige formaliteiten vervuld. De kie zer heeft er echter rekening mee te houden, dat 22 Juni de laatste dag is, waarop hij deze mededeling van zijn verlangen om elders te stemmen, 1 doen. Begrijpelijk, immers van de se cretarie uit, waar de mededeling is gedaan, moeten de secretarieën der plaatsen waar de kiezer wil stemmen, worden ingelicnt en deze secretarieën men op de kie- j regelen enige effect was, dat een douche van modder achter 1. auto werd opgespoten. Verder rijden was uitgesloten. Een ogenblik foeterde het meisje hevig. Toen hield ze het feit van haar stranding voor aangenomen en stapte uit. „Niet slecht gedaan voor een noodlanding”, hoorde ze een bekende stem roepen. Enigszins verstoord keerde Evelyn zich naar de kant, vanwaar de stem kwam. Ze hield er niet van uitge lachen te worden, als ze in een hulpeloze positie ver keerde; soms kon ze fel opvliegen, als iemand haar plaagde. Ze keek met gefronste wenkbrauwen in de richting vanwaar de stem kwam en zag tivee bemod- derde figuren staan tussen de struiken langs de oever van de beek. Ze moest even scherp turen om te zien, wie het waren; toen schoot ze zelf even in een lach. Het was Jack met Roger Beautier. de tweede zoon van hun buurman, die grauw besmeurd, als een paar indianen in de grond verf, naar haar stonden te kijken. Ze deed haar mond open om te vragen, hoe ze in zo’n staat gekomen wa ren, maar Jack riep: „Hoe is het gegaan, Eef?” Toen schitterden haar ogen, ze vergat de modder, ,,’t Is in orde!” galmde ze .terug. Jack kwam al aandraven, zo vlug als het op het glib berige gras mogelijk was. „Heb je geld losgekregen? Heb je al paarden gekocht? Van wie?” Evelyn bewaarde haar triomfantelgk geheim nog een ogenblik, toen zei ze: „Herinner je je Eric Lindquist nog?” „Eric Lindquist? Ja, die Zweed op de boot. Nou en....?” „Die was in Beaver Creek en toen ik nergens geld kon krijgen op een aannemelijke manier, heeft hij paarden voor ons gekocht en hij is er al mee onderweg hier heen”. I i r U I L b X. X h I Ab^prijs 12.50 per heil iae> Franoo per post 13.75 per heil teer Kantoor voor Abonnementen! 'a. KIEZEBRIML Jo. KL0NZAND 7 - Tel. 2872 en tot rcg toe angstvallig uit de rij waarnemers welke Bernadotte bij tianrhaven van de wapenstilstand staan, had geweerd, heeft geëist ook Russen voor die taak zullen worden aangewezen. Het is mogelijk dat de Vei ligheidsraad dit toestaat omdat de aan wezigheid van een enkele Rus in Pales tina de andere mogendheden niet zal verontrusten, maar heel anders zou het worden als de vrede in Palestina niet door overleg tot stand kwam en deze door een internationale macht zou moe ten worden opgelegd. Secretaris gene raal Lie van de Ver. Naties heeft on langs in een rede nog eens gewezen op de noodzakelijkheid dat de Ver. Naties over een dergelijke macht beschikten. Maar het idee is nauwelijks uitvoerbaar omdat die macht zowel groeperingen der Westelijke mogendheden als der Oostelijke zou moeten omvatten en de organisatie noch het optreden er van mogelijk is zolang onderling wantrou wen deze groepen verdeelt. En was dit wantrouwen opgeheven dan zou er nau welijks behoefte aan zo’n sterke arm zijn omdat de Ver. Naties dan met een slag zo n gezaghebbend orgaan waren geworden dat geen-natie ter wereld het zou wagen haar te weerstaan. Dat het wantrouwen nog steeds voortwoekert heeft president Truman dezer dagen nog eens ruiterlijk gezegd in een verkie- zingsredevoering in Californië: „Laat de Sovjet-Unie haar verlangen naar vrede bewijzen door een einde te maken aan de dwang, die zij uitoefent en aan haar openlijke agressie”, zeide de president, „poor toedoen van Rusland blijft de we reld in een periode van schemerlicht tussen een oorlog^ welke tot zulk een hoge prijs werd gewonpen, en een vrede, die nog aan onze greep ontsnapt”. Ver schillende economische systemen kon den, aldus Truman, wel in vrede naast elkaar leven, maar dan moest niet het ene systeem vastbesloten zijn het an dere te vernietigen. Amerika zou zich, terwille van de vrede, ook ih de toe komst laten gelden. Dat laatste heeft ook de Amerikaanse bevelhebber in West-Duitsland nog eens gezegd, naar aanleiding van de steeds toenemende Russische pogingen, de Westelijke ge allieerden uit Berlijn weg te werken, „de Ver. Staten blijven er”, zeide hij kort en krachtig. De Amerikaanse en Engelse autoriteiten in West-Duitsland gaan intussen voort voorbereidingen te treffen voor de uitvoering van de be sluiten van de Londense conferentie over de organisatie van een West-Duit- regering. Die besluiten z(jn thans SNEEKER NIEUWSBLAD Verschjjnti DINSDAGS en VRIJDAGS Bureau voor Advertentie» Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 95 Telefoon 3005 Advertentieprijs 15 ct. per tn.rn- Bij contract (handelsadv.) lager Groot nieuws is er op het moment, dat dit overzicht wordt geschreven niet, al zijn er misschien belangrijke dingen in aantocht. In Palestina, waar de wa penstilstand thans behoorlijk door beide partijen in acht schijnt te worden ge nomen, doet de bemiddelaar, graaf Bernadotte, moeite, uit deze wapenstil stand een vrede te voorschijn te bren gen. En dat zal niet zo gemakkelijk gaan, want de Arabieren zijn nog even fel tegen de Joodse staat gekant als toen ze de oorlog begonnen en die Joodse staat is er nu eenmaal. Israel is geboren in het bloed en de tranen van het Joodse volk, het lijkt ondenkbaar dat een vrede mogelijk is zonder de er kenning van deze staat. Zeer moeilijk lijkt ons dan ook de vredestaak van Bernadotte, zelfs al zou hij de steun van alle grote mogendheden olrven genieter. dat Is twijfelachtig. Moskou, dat ffi-v der het bij- dat beter dan de Gaulle, die zich fel tegen de besluiten verzet, dat de Ver. Staten noch Engeland verdere concessies aan Frankrijk ten koste van Duitsland zul len doen. Als dit blad verschijnt, zal de beslissing waarschijnlijk al zijn gevallen, hopelijk heeft dan de meerderheid van het parlement Bidaults zijde gekozen. Een verwerping van de besluiten van Londen zou niet alleen Frankrijk kun nen isoleren, maar ook andere West- Europese landen duur kunnen komen te staan, omdat het Amerikaanse Congres er misschien aanleiding in zou kunnen vinden weer wat meer de handen van geheel West-Europa af te trekken; die mogelijkheid hebben we gevoeld in de vermindering van de Marshallhulp door het Huis van Afgevaardigden, welke, gelukkig, voor het grootste deel door de Senaat te niet gedaan is. Frankrijk heeft thans niet, als voorheen wel het geval was, de keus tussen twee mach tige groeperingen van bondgenoten, het Westen of het Oosten. Zich thans tot Rusland wenden zou betekenen zich overgeven aan de communisten, en daarvan is het Franse volk in meerder heid niet gediend. Zoals elders heeft ook in Frankrijk bij grote groepen het op treden van de communistische en op Rusland georiënteerde Hongaarse rege ring tegen de katholieke scholen daar hevige verontwaardiging gewekt, de Hongaarse kerkelijke autoriteiten ver zetten zich met hand en tand tegen het besluit der regering deze Inrichtingen tot staatsscholen te maken, maar zij zullen het wel niet kunnen verhinderen. Ook in Tsjecho-Slowakrje, waar de communist Gottwald thans tot presi dent gekozen is, zullen dergelijke maat regelen wel niet lang op zich laten wachten. Zorg baren het Westen ook de steeds duidelijker blijkende communis tische invloeden onder de zelfbesturen- de volken in Z.O.-Azië. Zo heeft de eer ste minister van Burma openlijk ver klaard dat hij zijn land wenst te oriën teren op Moskou, al staan de buur landen dan ook onder Westelijke invloed. Britse kenners van Burma achten de kans op succes -'an het communisme daer vrij groot omdat de bevolking er in zeer armelijke omstandigheden ver keert. Met de groei van het communis me in China samen acht men de toe stand dan ook verontrustend, temeer omdat Sovjet-Rusland, nu het in het Westen door de krachtige houding van de Ver. Staten en Engeland geen ver dere vorderingen kan maken, zijn aan dacht misschien meer aan Azië zal wijden. se regering. Die besluiten zjjn thans kan aanvaard door de Ver. Staten, Engeland en de Benelux; de Duitsers zullen het nog moeten doen en terwijl wij dit schrijven, strijdt Bidault in het Franse parlement een moeizame strijd ze er daar door te krijgen. Hij doet dit niet van heler harte, ook hij had graag meer gewild, maar als man aan het roer van Frankrijks buitenlandse zaken weet hij

Sneeker Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1