Hl 1 Fr j - I U.N.A.C. DE CANADESE ERFENIS Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST F f JR. DINSDAG 22 JUNI 1948 FEUILLETON 5 DRIEDAAGSE MARS DOOR HET NOORDEN. HERVAT HET OVERLEG, VRAAGT DE C.G.D. 1 i 4 I Ir 1 1 de Scheemda, 17 en om „Wel Jack, zestien mijl stapvoets, dat vermoeit je veel meer dan tien uur hard werken, wil je dat wel geloven! Ik ben blij, dat ik er nu zowat ben”. Eric was bezag om met Jack samen de paarden voor de auto te spannen met behulp van de tuigen, die reeds ’s middags van de boerderij waren meegebracht. „Ik zit ook hevei' in een auto”, aei Jack, „alles wat DE KONINGIN STEUNT DE HULP AAN KINDEREN. De Koningin heeft een gift doen toekomen aan de U.N.A.C. Tevens heeft zij een bedrag geschonken aan de Haagse bond Vacantiebezigheid voor schoolkinderen. ADELAAR ROOFT KIND. In Anatolie (Turkije) greep een adelaar een 7-jarige jongen en vloog met zijn buit naar de bergen, waar de vogel het kind op de rotsen te pletter het vallen. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Bureau voor Advertenties: Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 Telefoon 3005 Advertentieprijs 15 et. per rn.m. Bij contract (handels- adv.) lager. Nu begem een tijd van werken, zoals ze er nog geen hadden gekend. Ze waren een paar dagen achtergeko men en in de korte Canadese lente telt iedere dag. Alle voorjaarsgewassen moeten profijt kunnen trekken van de watervoorraad, die het smelten van de sneeuw en de voorjaarsregens in de grond hebben gebracht. In Mei groeit alles met een bijna overdadige weelderigheid, maar na de eerste weken van Juni wordt de zon reeds zo schroeiend heet, dat het grasland verdroogt en te laat gezaaide gewassen verdorren in de kiem. Alle mensen en dieren waren nu in touw. Van dag tot dag spande de feUe zon haar strakke boog verder om hoog en het leek, alsof daarmee ook de drie werkers de grenzen van hun uiterste inspanning steeds verder trokken. Dat moest ook. De ruwe vlakte was na het kappen van de bomen en het rooien van de stronken nauwelijks gelijkgemaakt. Deze naakte bosgrond moest nu in een stuk bouwland veranderd worden. Kuilen en bulten moesten worden weggewerkt en telkens stootte de ploeg weer op vergeten wortels en boomstronken. Eén man kon niet tegelijkertijd paarden en ploeg in de hand houden. Eric mende daarom het span en Jack hield de ploeg, waarop hij soms met zijn volle gewicht moest hangen om te voorkomen, dat de schaar uit de taaie grond werd gewrongen. Maar een volgend moment schoot dan het ijzer onder een stuk wortel en zat muur vast. Dan moest met man en macht de ploeg achter uit worden gesjord en de wortel eerst weggekapt. Jack had eqn ijzeren beugel aan de ploeg gemaakt, waarin de bijl hing, die steeds bij de hand moest zijn. Zo zwoeg den ze van de bleke ochtendschemering tot de violette avond en streep na streep veranderde het naakte land in een bewerkte akker. Evelyn besteedde de uren, die ze van het huishouden overhield, om de grond wat gelijk te maken met een spade, voordat de ploeg er aan toe was. Ze haalde nieuwe ploegscharen uit Beaver Creek, bracht onderdelen mee voor het paardetuig, waarvan telkens nu dit en dan weer dat stuk knapte, Aixprijs 2.50 per half jaar Franco per poet 3.75 per half jaar 1600 Man troepen in 10 km.- eolonne op mars. Enige gemotoriseerde onderdelen van de Koninklijkke Landmacht, be horende tot het 4e militaire Gewest, zullen op 30 Juni, 1 en 2 Juli a.s. een driedaagse mars houden door Fries land, Groningen en Drente, zulks in het kader van het a.s. regeringsjubi leum. Deze grote interprovinciale mars wordt nu reeds gehouden, aan gezien de troepen eind Augustus naar Indië vertrekken. Naast het feit van een jubileummars, is het de bedoe ling om de bevolking van de Noorde lijke provinciën eens kennis te laten maken met de troepen. Voorts is het een uitnemende oefe ning, terwijl de jongens tevens hun eigen gewest eens goed in ogenschouw kunnen nemen. De tweede dag wordt om 7.30 uur uit Dokkum afge marcheerd. De koffiemaaltijd zal door het Infanteriebataljon om 11.00 uur te Roodeschool worden gebruikt. Laat in de namiddag kwam Evelyn nog eens bij de beek terug met een mand, waarin ze brood en warme thee had. De jongens konden wel wat gebruiken na zo’n middag ploeteren in water en modder. „Weet je, wat i doe”, zei Jack, toen de mand leeg was. „Ik ga Eric tegemoet. Van de bomen heb ik voor van daag genoeg en Roger zal langzamerhand ook wel naar huis willen. Het laatste eind moet Eric toch iemand hebben, die hem de weg wijst en die helpt om de auto uit het slib te slepen, ’t Zijn twee bruinen, zei je, is ’t niet?” „Ik ga mee”, zei Evelyn. „Nee”, wierp Jack tegen, „doe dat nu niet. Zorg jij, dat thuis alles in orde is. Die jongen heeft natuurlijk een geweldige honger, als hij aankomt”. Evelyn moest toegeven, dat Jack gelijk had en het lokte haar wel aan om Erics aankomst te vieren met een welvoorziene tafel. Hij moest niet denken, dat hij in een houthakkershut kwam. sen aan sommige autoriteiten bekend moet zijn geweest. Het is niet te verwonderen, dat sommige raadsleden hier meer van wilden wetén. De Commissie van Goede Diensten verzocht Vrijdagavond de Naderlan- ders de onderhandelingen met de re publiek voort te zetten. Nu weer met Afghanistan. Soekarno blijkt ook de speciale ge zant der republiek in Afghanistan ge machtigd te hebben verdragen met dat land te sluiten. De republiek gaat dus voort op een terrein, dat uitslui tend aan de Nederlandse regering be hoort overgelaten. Druk op Nederland? Een lening van 100 millioen dollar van de Amerikaanse export Bank aan Nederland voor het herstel van In donesië is opgeschort in verband met het niet voortzetten van de Nederl. Indonesische besprekingen. ERNSTIGE TOESTAND OP MALAKKA. In de laatste dagen zijn tientallen blanke rubberplanters op Malakka door inlanders, men spreekt van com munistische benden, vermoord. Een Japans dokter die er de hand in had is gearresteerd. Kantoor voor Abonnementen Fa. KIEZEBRINK Co. KIÜNZAND 7 - Tel. 2872 Défilé te Sneek. De infanterie stijgt hier uit en defi leert te voet, gevolgd door de artille rie langs het Stadhuis (ongeveer 10 uur), waar de gemeentelijke autori teiten de parade zullen af nemen. Van Sneek marcheert de infanterie naar Bolsward, waar de koffiemaaltijd wordt gebruikt en de stafmuziek zal spelen. De Luchtdoelartillerie rust te Franeker, de pantserdoel- en meet- sectie te Harlingen. Gedurende deze rust zullen demonstraties worden ge geven. Na de rust rijden de onderdelen ieder afzonderlijk naar hun verblijf plaats voor die nacht. De Infanterie over FranekerHarlingenLeeuwar denQuatrebras naar Dokkum, de een doktersattest. „Het is niet ge noeg, dat een kind honger heeft, het moet ook ziek zijn. Zoiets overkomt je, wanneer je niet genoeg voedsel voor allen hebt”. d. Tsjechoslowakije. De juist weer enigszins aangevulde veestapel waarvan men vertrouwde dat hg het melkrantsoen tot ongeveer het nor male peil zou terugbrengen, moest worden geslacht. De weiden zijn kaal en de voedselsituatie is in bijna alle opzichten critiek. e. Frankrijk. Ook hier maakte de droogte een normale oogst ónmoge lijk. Afslachting van vee op grote schaal. Melk-tekort critiekalleen kin deren beneden vier jaar krijgen wat melk. In December 1947 was nog slechts melkpoeder voor kinderen voor één maand voorradig. I.C.E.F. voert nu melk aan voor ongeveer 290.000 Franse kinderen. f. Griekenland. 1.750.000 kinde ren zijn uitgeweken, Troepen van de ze kinderen trekken door het land de verwarring is ontstellend. Ernsti ge ondervoeding. Engelse ziekte tuberculose heersen en grijpen zich heen onder de kinderen. g. Polen. Tuberculose is een ern stige bedreiging voor de jeugd. Het land heeft de helft van zijn voor-oor- logse veestapel verloren. Voedsel- leveranties onvoldoende, en sterfte in steden en op het land schrikbarend. Denk U eens in, dat hier in Europa streken zijn, waar een kindersterfte van 10 normaal is; dat op enkele plaatsen dit percentage oploopt tot 40, 80, ja zelfs 100 Streken, waar geen kinderen in leven blijven. Zij sterven als zuigelingen, omdat de en zorgde dat de mannen naar de rest van het werk op het erf geen omkijken hadden. Het vorderde langzaam, maar het vorderde. Het ging bij meters slechts vooruit en als ze meer dan een halve acre op een dag konden ploegen, was het mooi. Soms moesten ze een halve dag stoppen om een bijzonder onbegaanbaar stuk land eerst met spnden en houwelen gelijk te maken. Dan gaven de jongens het span over aan Evelyn, die intussen het geploegde ging eggen, want de paarden mochten niet stilstaan. Maar één keer eggen maakte deze grond, die voor het eerst sinds de schepping onder de ploeg kwam, niet tot een zaaibed. Daar moest de eg nég eens en nog eens over, dwars en zig-zag, totdat eindelijk de aarde als een trage stroom van fijne kruimels gewillig tussen de ijzeren tanden doorliep. Dan pakten de jongens ieder een zaadbak en lieten het zaad uit de holte van hun hand zwieren in regelmatige grepen. Tot over hun enkels zakten ze in het nu weke land en op de maat van hun passen werd het graan gegrepen en gespreid. Evelyn volgde weer met de eg en dekte de korrels, die reeds voet zochten. Drie jaar geleden was dit land nog bos geweest. Eerst waren de bomen gekapt en weggesleept, toen waren struiken en takken op hopen gegooid en verbrand. En eer de boomstronken, die verwijtend uit de onttakelde grond opstaken, weer konden ontbotten, waren ze er met bijl en haken, met paarden en zelfs met dynamiet- patronen uitgerukt. Het bos was verdwenen en wat er overbleef, was een troosteloze leegte. Nu lag daar een vlakke akker, een warm, bruinzwart zaaibed. En het graan was in de grond! Het land was veroverd. „We hebben geen twee paarden, maar vijf”, lachte Evelyn op een avond. ,Jk geloof niet, dat ik ooit zo hard gewerkt heb als deze weken”. De derde dag vertrekt de infanterie en stafmuziek te zeven uur uit Delfzijl, de artillerie uit Noordbróek en Scheemda. Via Heiligerlee, Winschoten, Blijham, Onstwedde, Stadskanaal, Gasselternij- veen, Gasselte wordt naar Borger, Exloo en Odoorn gereden waar de koffiemaaltijd wordt gebruikt. Het plan bestaat dat hier aan de troepen koffie zal worden aangeboden döor meisjes in nationaal Drents costuum. In Emmen wordt daarna des middags Pantserdoel en Meetsectie gaan door J om twee uur gedefileerd, waarna de naar Ee. Door de Artillerie wordt na Borger de volgende route gevolgd: Borger, Buinen, Exloo, Odoorn, Valthe, Weer- dinge, Emmen, Dalen, Coevorden naar Wezep. Waar tenslotte deze demonstratie, zoals boven reeds werd aangegeven, DE INDONESISCHE KWESTIE IN DE VEILIGHEIDSRAAD. Vorige week is deze kwestie weer in de Veiligheidsraad behandeld. Be sloten is de Commissie van Goede Diensten te verzoeken over de schor sing der onderhandelingen tussen Ne derland en de republiek nadere in lichtingen te verschaffen. De Raad zal de behandeling der kwestie Woensdag voortzetten. Het debat gaf generlei beslissing en leverde volgens de N. R. Ct., geen tieuwe gezichtspunten op, doch er kwam vast te staan, dat de Ver. Sta ten, België en Canada gekant zijn te- gen enigerlei nieuwe instructie aan de Commissie van Drie, die naar zij be toogden, van het oorspronkelijke mandaat niet mag afwijken en onge hinderd moet kunnen voortwerkee. De Oekraïne, de Sovjet-Unie wensen de debatten voort te zetten, teneinde de huidige situatie nader in ogen- schcuw te nemen, waarop Australië en India eveneens aa..drongen. China bepleitte het houden van onpartijdige volksstemmingen en uitte de hoop, dat de Renville-overeenkomst niet door een politiële actie zal worden ge volgd, zoals na Linggadjati het geval was en verzocht Van Klef fens om de verzekering, dat de Ned. regering naar een vreedzame oplossing zal blij ven streven. langzaam gaat, vermoordt me”. „Ach, er zijn ook wel dingen, die ik graag op mijn gemak afdoe, maai dat gehobbeldebobbel van die knol len op de weg is irriterend. Paarden behoren op het land thuis, de weg is voor auto’s”. „Jammer, dat ze die weg niet dadelijk voor auto’s ge maakt hebben; ’t Is eigenlijk een oud spoor, daardoor zitten er zoveel bochten in. Vroeg of laat zal hg wel opnieuw gelegd moeten worden. En dan: honderd mijl per uur”. Jacks ogen glinsterden al bij de ge dachte. „Zover zijn we nog niet, vrind! Als we vanavond met een snelheid van ruim twee per uur thuiskomen, is 't mooi. Zie zo, Jack, mijn kant is klaar. Kan ’t?”' „Ga je gang; ik zal het stuur nemen, neem jij de paarden”. „Daar gaat ie dan. Turk, Witvoetallé hop!” Zonder moeite gleed de auto weg en twintig minuten later deed Eric met zijn wonderlijke karavaan zijn in tocht op de boerderij. „Hallo girlie”, zo had hij Evelyn vertrouwelgk begroet, die ten slotte toch niet binnen had kunnen wachten en naar buiten was gehold, zodra ze een glimp van Erie en zijn gevolg had opgevangen. „Hallo, hier zijn we; met drie dagen zicht. Als ’t niet deugt, stuur je het maar terug, net als bij de grote warenhuizen”. Evelyn wist met goed, wat ze zeggen zou, gaf hem vluchtig een hand en stapte mee het erf op, blozend, bloeiend, stralend en toch wat verlegen. Eerst aan tafel vond ze haar zelfbewustzijn weer terug, toen ze spraken over de arbeid van de komende weken. Van links naar rechts: F. J. Dethmers, L. A. T. Cock, H. Minkema, Benoit Meunier, Pres. Belg. Kaatsbond, W. Westra, Voorz. Ned. Kaatsbond, J. Wouters, Seer. Ned. Kaatsbond, R. Reitsma, Voorz. Kaatsver. „Sneek”, N. N., Belg. Supp., F. Ozinga, O. Hiemstra, hoofdb. Ned. Kaatsbond, K. Christian, Secr. Kaatsver. Sneek, Orphée Biévelez, Belg. Supp., R. Tjallema, D. Zuiderbaan. Belgische kaatsers v. 1. n. r.: Staande: Charles Hylebos, GeerardsbergenJean Deiaunoit, Geerardsbergen; Knielend: Florent Hylebos, Geerardsbergen; Edgard Ballon, Brussel; Alfred Soumillion, Geerardsbergen; Florimond Méganck, Brussel; Zittend: Emile de Grève, Buysinghen; Gustave Francois, Braine le Comte; Henri Moens, Herdersem; Robert Debilde, Lessines. (Bij het'artikel: „De eerste Belgen in Sneek” op pag. 3.) mede ten doel heeft soldaat en burger steeds nader tot elkaar te brengen, ligt het voor de hand, dat het ten zeerste op prgs zal worden gesteld, indien de burgerij in haar geheel de harten openstelt voor de deelnemers aan deze mars, die immers bestaan uit hun eigen zonen. Door de Pantserdoel, de Meetsectie en de Stafmuziek te Uithuizermeeden ook om 11.30 uur. De rust duurt een uur, gedurende welke tijd de muziek in Uithuizen zal spelen. Na de rust rijdt ieder onderdeel afzonderlijk af naar Delfzijl, via Uithuizermeeden». Roodeschool, Spijk, Holwierde, Appin- gedam. Vóór het binnenrijden van de stad wordt halt gehouden voor het ger maken voor net défilé, dat te 14.15 aanvangt. Na het défilé marcheren de Pant- serdoelartillerie en Artillerie-Meet- sectie door naar Noordbroek, en de Luchtdoel naar Scheemda, waar wordt overnacht. Het Infanteriebataljon wordt on dergebracht in Delfzijl en in Appinge- dam. De Stafmuziek speelt die avond in beide plaatsen. SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteuren: L. KIEZEBRINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 - SNEEK „Het brodeloze, dakloze geslacht, dat de oorlog ons heeft nagelaten, lijdt aan een vertwijfeling, die nijpen der is dan de zeer betrekkelijke ar moede van landen, die aan het eigen lijke oorlogsgeweld zijn ontkomen. Onze armoede is betrekkelijk. Die van hen is volkomen” (Aartsbisschop van Mexico op 6 Jan. ’48). Het tragisch bewijs, dat deze woor den geenszins overdreven zgn, wordt geleverd door vele rapporten met fei tenmateriaal, /die door het Internatio nal Children’s Emergency Fund (I.C.E.F.) zijn uitgebracht. Hier is er een van Donald Sabin, een van de medewerkers van I.C.E.F., nadat hij een bezoek had gebracht aan I.C.E.F. voedingscentra in Tsjecho slowakije, Frankrijk, Griekenland, Italië en Polen in Januari 1948. Hg geeft o.a. de volgende feiten a. Economische achteruitgang in Europa, die tengevolge heeft, dat dui zenden kinderen worden toegevoegd aan het enorme aantal kinderen, dat in zulk een nood verkeert, dat hun kans in het leven te blijven, twijfel achtig is. b. I.C.E.F. kan niet meer doen met de thans beschikbare fondsen dan een zeer klein gedeelte helpen. Bij een aantal van naar schatting 30.000.000 Europese kinderen, die in nood verke ren, beschikt I.C.E.F. slechts over voldoende middelen om voor 1/10 ge deelte (ongeveer 3.500.000) het pro gramma van extra voeding gedurende niet iheer dan zes maanden uit te voeren. c. Hartbrekende tonelen van niet te voorkomen onrechtvaardigheid wor-1 Moeders geen voedsel voor hen heb- den vermeld. Dikwijls moet een beslis-1 ben. Hier moet geholpen worden! sing worden genomen op basis van Deelnemers. Aan deze marsen zullen deelnemen de staf 4e militair gewest, een oor- logsbataljon van het 6e infanterie- depot uit Assen, een afdeling pant- serdoelartillerie uit Wezep, een afde ling luchtdoelartillerie uit Schalk haar, een afdeling artillerie meetsectie uit Wezep en de stafmuziek van I.R.I. _it Assen, zulks in totaal 1600 man terwijl het aantal voertuigen 225 be draagt. De lengte der colonne beslaat ongeveer tien kilometer en het voor bij trekken duurt ongeveer drie kwar tier. Het behoeft geen betoog dat aan deze gehele demonstratie vele organi satorische problemen vastzitten, spe ciaal op verkeersgebied. De troepen zorgen zelf voor verpleging, fourage, olie- en benzinevoorziening, reparatie enz., terwijl enkele aalmoezeniers de tocht zullen meemaken, als gold het een oorlogsmars. Gen.-majoor A. T. C. Opsomer, Be velhebber in het vierde militaire ge west, zal de leiding van de tocht heb ben en een verbindingsafdeling met radiowagens zal voortdurend met hem in contact staan. De tocht zal worden begonnen op Woensdagmorgen 30 Juni vanuit Steenwijk, waarna de troepen via Heerenveen op mars gaan naar Sneek, waar ze tussen 9 en 9.30 aan komen. X DISTRIBUTIE VAN ZUID VRUCHTEN GEDEELTELIJK OPGEHEVEN. Gedroogde zuidvruchten zullen voortaan bij eventuele invoer niet meer op bonnen of toewijzingen wor den gedistribueerd. Ook voor verse zuidvruchten of bananen zullen dan in het algemeen geen bonnen meer worden aangewezen, met dien ver stande echter, dat een uitzondering kan worden verwacht voor sinaas appelen, die in de periode van de Spaanse en Palestijnse exportseizoe- nen worden ingevoerd. In en voor de duur van bedoelde perioden zal dan voor sinaasappelen de distributie op bonnen weer gelden. De afschaffing van de bonnendistributie van bananen zal eerst van toepassing zijn wanneer de nog lopende bonnen voor dit arti kel geheel zullen zgn gehonoreerd. Wel zullen te zijner tijd voor de handel richtlijnen worden bepaald en maximum prgzen voor de afzet in het binnenland zullen blijven gelden. Be langhebbenden blgven inmiddels ge houden de thans nog geldende voor schriften van het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit voor de opslag, verdeling, enz. van zuidvruchten nauwkeurig op te volgen. De schorsing der besprekingen te Batavia. Een verwarrend element was het jongste incident, dat de Ned. delegatie aanleiding gaf om voorlopig de be sprekingen met de Indonesische dele- gatie met voort te zetten. Wat dit betreft, verklaarde Van I Kleffens nadrukkelgk, dat de onder handelingen niet zijn afgebroken, 1 doch alleen voor het ogenblik ge- j schorst. Van Kleffens vestigde ’s raads aandacht er op, dat dr. Van Méok en Hatta „een langdurig en nuttig gesprek voerden in volmaakt vriendschappelijke atmosfeer”. Er is dus. zeide hij, geen reden om aan een paniekstemming toe te geven. En hg besloot met de raadgeving zich aan het Engelse spreekwoord te houden: „Least said, soonest men ded”; dus: hoe minder woorden we er over vuilmaken, des te spoediger kan de zaak weer in het reine worden gebracht. Deze rede was blijkbaar bedoeld om olie te werpen op de golven van opwinding, verwekt door het incident van de publicatie van het vertrouwe lijk document, dat door Dubois op 10 dezer aan Van Mook werd overhan digd. De feiten inzake deze publicatie werden evenmin opgehelderd, want het desbetreffende te Batavia uitge geven communiqué van de C.v.g.d. vermeldt de verklaring van Dubois, die verwijst naar het artikel in „Time” dat in Amerika niet werd gepubli ceerd en waarvan Van Kleffens zeide, dat bedoelde verklaring niet direct verband houdt met de schorsing der besprekingen. Ook hier dus verwar ring, welke leidde tot tegenstrijdige conclusies, gebaseerd op een niet ge publiceerd of nog niet gepubliceerd persartikel, waarvan de inhoud intus- Metslawier, de Luchtdoel naar tocht voortgaat over Erm, Holsloot, Dalen, Hoogeveen, Eürsinge, Bellen, In Dokkum zal des avonds door de Hooghalen, Assen. Stafmuziek een concert worden ge geven.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1