rr r 11 DE CANADESE ERFENIS gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Officieel Orgaan van de Uitstel van betaling van de Belastingschulden 3e JAARGANG No. 50 DINSDAG 29 JUNI 1940 5 KINDEREN VOOR KINDEREN. I FEUILLETON I b I I 1 NIEUWSBLAD J.A.P.I. EN U.N.A.C. l on- KLEDING AANGEWEZEN. f> i i- Wellicht ten overvloede deelde de .J ±e Ki. iaem j totaal neu. merv. nern. geroepen te uro- I 11483.43. Uitgekeerd werd aan zie- j ningen, ds. J. N. de Ruiter te Sneek. I 19 i ten minste zonder kin- De minister sprak de hoop uit, dat de ernstige zorgen voor dit jaar thans zijn verzacht. Hij adviseerde voorts nadrukkelijk met betalen niet tot het laatste moment te wachten. Men kan thans de betalingen voorbereiden en dient te voorkomen, dat de voor be lastingen beschikbare middelen voor andere doeleinden worden gebruikt. De prijs, die de staat voor deze re gelingen betaalt, is een vertraging van de maatregelen tot beperking van de geldomloop. De minister is evenwel van mening, dat dit opweegt tegen de verlichting voor de belastingschuldi gen. In het algemeen is de inspec teurs aanbevolen de grootst mogelijke soepelheid te betrachten. In antwoord op een desbetreffende vraag zegde de minister toe een on derzoek te zullen instellen naar de mogelijkheid een dergelijke regeling te doen treffen bij de invordering van achterstallige schoolgelden. De leerlingen van de O. L. S. no. 4 (telef. 2019) te Sneek, buitengewoon verheugd met hun Japi-prijs zeggen alle papiergevers langs deze weg har telijk dank voor de royale medewer king en zouden deze dankbaarheid gaarne naar buiten willen tonen door een daad. Zij stellen U nl. voor de Juli-maand nog door te gaan met de papier-inzameling, dus tot de Grote Vacantie. De gehele opbrengst van dat ingezamelde papier zal worden af gedragen aan ’t plaatselijk Unac- Comité. „Behalve mijn onrust, neen. Maar ik ben geen blijver, zie je. Als ik je wat beloofde en die belofte niet hield, zou dat niet prettig voor je zijn”. Evelyn had het gevoel hopeloos misgetast te hebben. Ze kreeg weer dezelfde gewaarwording, als toen hij haar in Beaver Creek op die avond van haar misluk king, gezoend envan zich dfgeschoven had. De volgende dag was ze daardoor buiten de grenzen van het normale gegaan en hem om de hals gevlogen. Al die weken daarna had ze zich verlegen gevoeld en op zettelijk al haar vrouwelijke belangstelling voor Eric onderdrukt. En nu, deze avond, had ze zich niet meer in kunnen houden. Alles, wat zich vrijwel onbewust in die weken aan verlangens had vergaard, was losge broken. Maar weer werd ze vriendelijk getroost en op zij gezet. Ze kon toch niet zeggen, dat ze Jack op de duur zou moeten laten gaan en dat zij alléén niet op de boerderij zou kunnen doorwerken! Ze kon hem toch niet vragen, of hij alsjeblieft, om haar een plezier te doen, met haar trouwen wildeEn ze kon zich toch ook niet losmaken uit zijn omarming, waarnaar ze nu zo hevig verlangde. Ze kon niet ofschoon ze wel weg had willen lopen en zich verstoppen. .Toen ging Eric op een stapel hout zitten en trok haar op zijn knieën. „Je bent een wonder van een vrouw, Evelyn”, zei Eric na enige tijd. „Zo heb ik het me vaak gedroomd zonder te verwachten, dat ik een meisje zou vinden, dat zo sterk kon zijn”. „Maar ik ben niet sterk, Ericten minste niet voor mijn plezierIk moest wel, omdat ik de boerderij op mijn schouders kreeg. Jy kunt zoiets bijna spelend af, maar voor mij was het een gezwoeg. Ik ben zo blij, dat jij die zorg hebt overgenomen”. „En toch zul je het werk weer oppakken, als het nodig is”. „Als ik het nu ten minste nog dragen kan, als je nu t.e.m. L 12 zijn nog niet geldig. De bonnen H 1 t.e.m. H 4 en L 1 t.e.m. L 4 en de rantsoenbonnen FC en FD blijven voorlopig geldig. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Bureau voor Advertenties: Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 Telefoon 3005 Advertentieprijs 15 ct. per tn.m. Bij contract (handels- adv.) lager. Redactie-adresKLEINZAND 7 SNEEK SCHREIEDER WEER GEARRESTEERD. Op last van Leeuwarden. De procureur-fiscaal te Leeuwar den heeft Schreieder weer doen arres teren, op vermoeden dat deze de hand gehad heeft in de represaillemoorden op 11 April 1945 te Dronrijp, toen 14 personen gefusilleerd werden. LEEFTIJD OF LENGTE? Een 39-jarige dwerg in Italië is door de rechter veroordeeld tot 10 boete, omdat hij zonder kaartje in een trein reisde. De dwerg beriep er zich op dat hij slechts 90 cm. lang was; in Italië beslist nl. niet de leef tijd maar de lengte of een kind gratis mag reizen. De rechter vond dat in dit geval ook de leeftijd moest meetellen! I Amerikaanse en Australische lid der comm. v. goede diensten. Het blad pu bliceerde deze niet, doch de Ned.- Indische regering heeft blijkbaar in die telegrammen kunnen neuzen en, aan nemende dat deze gepubliceerd zou den worden, schortte zij de besprekin- gen op. Enige klaarheid over het niet ver schenen artikel dat aanleiding gaf tot het tijdelijk opschorten van de Ned. republikeinse besprekingen geeft het Am. weekblad Time zelf. Het blijkt dat haar correspondent te Batavia te legrammen aan het blad zond met de inhoud van de voorstellen van het Evelyn maakte zich los. Hij leek zo ver, zo onbegrijpe lijk ver. „Is je steun alleen bestemd voor hulpbehoevenden en ouden van dagen?” vroeg ze spottend. „Daar is het hier het land niet voor, jongen. Ridders zonder vrees of blaam behoren in Europa”. „Ik meen me te herinneren, dat ik zei, toen ik hier op het erf kwam, dat je drie dagen zicht had. Maai ik ben heel coulant, je kunt de geleverde waren alsnog terug zenden”. „Ach nee, je weet wel, dat ik dat niet bedoelde. Je KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Gro- er nu volgt”, voegde Eric er na enkele tellen van stilte aan toe. „Het is voor mijzelf steeds verrassing!” „En blijf je zo?” „Daar heb ik eigenlijk nog niet veel over gedacht.' Ik ben in ieder geval altijd zo geweest en ik geloof niet, dat ik hard verander”. „O!” Evelyn kon de teleurstelling niet uit haar stem houden. Hoewel ze in de drukke weken geen tijd had gehad om zich in toekomstbespiegelingen te verdiepen, was ze volkomen aan de tegenwoordigheid van Eric gewend geraakt en ze had, als iets dat vanzelf sprak, de dagelijkse leiding in zijn handen laten overgaan. Ze kon zich niet meer voorstellen, dat hij er op een ge geven ogenblik niet meer zou zijn. „Vind je dat vreemd? Ik heb zo’n wonderlijke onrust in me. Ik zou overal tegelijk willen zijn, ieder vak, dat me aantrekt willen doorleven. Ik heb eigenlijk wel tien levens nodig. Het is zo zonde om je hele leven niet anders dan één ding te doen en te zien”. „Een rollende steen vergaart geen mos”. „Neen, maar voor mos heb ik ook geen belangstelling. Ik wil niet ergens beschimmelen. Waarvoor heb ik trouwens mos nodig Misschien alleen om nu en dan een klein meisje uit de put te helpen?” of satijn, een Irfnge stofjas, een Kantoor voor Abonnementen Fa. KXEZEBRINK Co. KLEUNZAND 7 - Tel. 2872 MISSCHIEN RIJST VOOR ALLEN. Een lading' rijst, bestemd voor ons land, groot 2000 ton, is uit Birma on derweg naar Rotterdam. Binnenkort komt een tweede partij rijst voor ons land uit Egypte, groot 3000 ton. In aansluiting hierop verneemt „De Kruidenier” uit Den Haag, dat het in de bedoeling ligt deze partijen in dis tributie te brengen ook voor de vol wassenen. Het zal echter van de kwa liteit van de Egyptische rijst afhan gen, of dat mogelijk zal zijn. Valt deze 3000 ton in kwaliteit tegen, dan zal zij worden toegewezen aan de in dustrie tot verdere verwerking. In ieder geval komt er rijst voor de kin deren. TWEEHONDERD GRAM RIJST VOOR IEDEREEN. Op de bonnenlijst van 1 Juli zal een voorinleveringsbon bekend worden ge maakt voor tweehonderd gram rijst voor alle leeftijdsgroepen. Verwacht mag worden, dat in de tweede helft van Augustus de rijst ter beschikking van de consumenten zal komen. PRINS BERNHARDS VERJAARDAG. Heden zal de tweede voorzitter van de N.I.W.I.N., ir. P. F. S. Otten, een radiotoespraak houden ter gelegen heid van de verjaardag van de eerste voorzitter der N.I.W.I.N., Prins Bern- hard. De uitzending zal geschieden via Hilversum I van 19.45 tot 19.50 uur. AMERIKA EN DE INDONESISCHE REPUBLIEK. De heer mr. D. U. Stikker, die pas uit Indonesië is teruggekeerd en in een vergadering van de V.V.D. te Dordrecht van zijn ervaringen ver telde, zeide daar o.a., dat hij niet ge loofde, dat de Amerikaanse vertegen woordiger Dubois bij zijn optreden in de Commissie van Goede Diensten het Am ministerie van buitenlandse za ken achter zich had gehad. Maar hiernaast, ging spreker met nadruk verder, is een poging van Amerika aanwezig, om een nieuwe Oost-Indi- sche Compagnie op te zetten. Het Fox-contract, dat geleid heeft tot de oprichting van de American Indone sian Corporation spreekt boekdelen. In Indië is spreker in het bezit ge komen van stukken, waaruit blijkt, JEUGDLEIDER STORT VAN BERGWAND. M. Fallentin verongelukt. De heer M. C. Fallentin, een der secretarissen van de Christelijke Jon gemannen Vereniging is Donderdag' bij een afdaling van een bergwand bij Kandersteg in het Berner Oberland door een misstap van de 180 meter diepe wand omlaag gestort en veron gelukt. De heer Fallentin leidde een groep van 26 leden der C.J.M.V. op een va- cantietocht in het Berner Oberland. Hij was zeer gezien in de jeugdbewe ging, welke hij reeds 25 jr. diende. AFD. SNEEK—IJLST PROV. FRIESE VER. VOOR ZIEKENHUISVERPLEGING. Bovengenoemde afd. hield Vrijdag avond haar jaarvergadering in hotel Hanenburg onder voorzitterschap van de heer O. Lindeman. Deze wees er in zijn openingswoord op dat in het afgelopen jaar de zelf standige Ver. v. Ziekenhuisverpl. hier j opgeheven werd en veranderde in een kenhuizen, doktoren en vervoer pa- afd. van de prev. Friese Ver. Deitiënten: 3e k’as 13, 2e klas overgang had 1 Juli 1947 plaats toen j 5002.88, le klas 2483.88, bijverz. de ver. hier 18 jaar had bestaan. De I 2e klas 341.60, idem le klas 25.70, bedoeling van de overgang was het totaal 10906.19. De administratie- draagvlak te vergroten, daar anders j kosten enz. bedroegen in dat halfjaar VER. V. CHR. BELANGEN. Donderdagavond vergaderde boven genoemde ver. in haar gebouw onder leiding van ds. J. N. de Ruiter, die na Schriftlezing en gebed met een woord van welkom de vergadering opende. De secretaris, de heer P. Th. Potma, las de notulen en het jaarverslag, welke onder dank aan de samenstel-. Ier werden vastgesteld. Namens de kascommissie rapporteerde de heer D. Grondman dat zij de rekening en verantwoording keurig in orde had bevonden en voorstelde tot décharge, hetwelk geschiedde. De penningmees ter, de heer B. J. Deesker, gaf daarna een uitvoerige toelichting op de winst- en verliesrekening, die on danks de gewijzigde omstandigheden toch nog met een klein batig saldo sloot. Nadat enkele vragen gesteld en beantwoord waren, bracht de voorz. de heer Deesker warme dank voor zijn veelomvattende werkzaamheden. Het is, zo deelde ds. H. van Niel na mens het bestuur mede, langzamer hand gebleken, dat verschillende ver beteringen in het gebouw moeten worden aangebracht. Het podium zal moeten worden veranderd, er moet een versterkte geluidsinstallatie ko men, de verlichting moet verbeterd, aan en in de bovenzaal moet een en ander gebeuren. Het bestuur vroeg nu aan de vergadering machtiging om deze veranderingen tot stand te bren gen, waarvoor zij een crediet aan vroeg. Na breedvoerige discussie, waarbij tal van wensen werden geuit, werd het bestuursvoorstel aangeno men, waarbij het bestuur toezegde met de geuite verlangens rekening te houden. De aftredende bestuursleden, de h.h. R. Posthuma en B. Leeman, werden herkozen. In de financiële commissie werden benoemd de h.h. D. Grondman, F. Lok en D. Hageman. By de rondvraag werden enkele vra- gen gesteld, waarna ds. van Niel in dankzegging voorging. Redacteuren L. KIEZFBR1NK en C. SMIT THOMAS DEWEY REPUBLIKEINS CANDIDAAT VOOR HET PRESIDENTSCHAP. De republikeinse conventie te Phi ladelphia heeft Thomas Dewey, gou verneur van de staat New York, tot candidaat dezer party voor het presi dentschap der Ver. Staten gekozen. Hij is 46 jaar, zoon van een winkelier uit Owosso in Michigan, die naar New York kwam om operazanger te wor den, maar zich bedacht, rechtsgeleer de werd en in de politiek ging. Hij is gehuwd met een gewezen revue- artiste en heeft 2 zoons. Op buiten lands politiek gebied kan men van hem, als hy gekozen wordt, wat waar schijnlijk is als de Democratische par ty weer met Truman als candidaat komt, een voortzetting van ’t huidige beleid verwachten, al is het niet on mogelijk dat hij wat minder royaal met de Marshallhulp zal zijn. Trou wens het feit dat de huidige regering de toewijzing voor de eerstvolgende maanden ook met 200 millioen dollar heeft verlaagd, wijst er wel op dat ook zij de kiezers in deze richting wat tegemoet wil komen. Earl Warren, gouverneur van Californië wordt de candidaat der republikeinen voor het vice-presidentschap. Hij is een krach tig voorstander van de buitenlandse politiek zoals die thans tegen Rus land gevoerd wordt en van de Mar shallhulp. Het is erg druk geweest tij dens de conventiedagen in Phila delphia, een hotelkamer kostte voor die paar dagen 2500. MR. M. KOOPMANS t Te Leeuwarden is op 62-jarige leef tijd oyerleden mr. M. Koopmans, be kend advocaat aldaar. De heer Koop- m»ns, die het door zelfstudie van on derwijzer tot rechtsgeleerde bracht, woonde aanvankelijk i,e Sneek en ves tigde zich later te Leeuwarden. Onze stadgenoot, de heer Tj. Broersma, behaalde’ te Utrecht de derwijzers-acte staatsexamen Aan de Rijkskweekschool te Heerenveen slaagde voor de L.O.-acte meh IJ. Lusthof alhier. Onze vroegere stadgenoot, de heer P. J. L. de Wit, slaagde te Lei den voor het artsexamen. „Jack is geen boer. Jij bent de enige hier. Ik ben een zwerver en vind alles prachtig, waar ik voor het ogen blik in opga. Van de winter vond ik het werk in ’t bos geweldig en nu geniet ik weer iedere dag van het open breken van de grond. Zó ben ik houthakker en zó ben j weet net zo goed als ik, dat je ons geweldig geholpen ik boer. En zo ben ik ook weer boer af Wie weet, wat j hebt. Niet alleen met de paarden, juist omdat je i i -w-, i i n ,.i, i voorbehoud afwijking van de regel voor die gevallen, waarin de wet onmiddellijk ingrijpen voorschrijft of de ontvanger 2107 op 31 Dec. 1947 was teruggelo- dit noodzakelijk acht. Grond-, personele en vennootschapsbe lasting vallen niet onder de regeling, zomin als de vermogensaanwasbelas- ting op de zwarte aanwas. Als tweede tegemoetkoming aan de moeilijkheden, is de ongeveer een jaar oude maatregel, dat de definitie- name-gevallen bedroeg in het le half- Ab.prrjs 2.50 per half jaar Franco per post ƒ3.75 per half jaar weg zou gaan voorgoed weg ik weet ’t nietIk weet niet, of ik dan nog zo zou kunnen volhouden”. Ach, waarom deed hij toch, of hij weer weg zou gaan? Eric begreep, dat dit meisje niet zorgeloos kon lief hebben. Zij kon niet minnen om de wille van de min, zij kon van het leven geen spel maken, geen luchtig, vro lijk, fantastisch en snel wisselend spel. Zij kon hard werken en sterk liefhebben. Haar leven scheen opge bouwd uit rotsen, uit stevige blokken, aaneengevoegd door toewijding en opoffering. Zij kende geen speelse overgave en geen speelse vlucht; in haar bestaan kon den geen halfheden zyn. Zij eiste alles, wat een mens kon geven, zo in werk als in liefde. En hy, Eric, wat stelde hij daartegenover? Hij voelde, dat hij bezig was zich aan die rotsen te ketenen. Wat hij kon geven was stralender, tintelend van vreugd en passie, maar zijn liefde was een snel verschietend Noorderlicht onder het hoge en onvergankelijke sterrenbeeld van Evelyns hart. Hij had de moed niet de liefelijkheid van de avond te verstoren, hoewel hij in de grond van zijn hart zyn houding laf vond. Het meisje wilde zo graag geloven, dat zy tweeën nu voor altijd hun levens te zamen zouden voegen. En hijzelf werd met een onweerstaanbare kracht naar deze bloeiende jonge vrouw getrokken. Trouwens, hij hield van haar; nog nooit had hij een vrouw ontmoet, die hem meer geboeid en ontroerd had. Maar hij geloofde niet in een blijvende liefde van zijn kant. Enerzijds dreef een machtig verlangen hem naar haar toe, anderzijds vreesde hij zich aan banden te leggen, die hij niet dacht te kunnen dulden. Ze waren opgestaan en liepen door het natte gras. De verkoelende nachtlucht streek langs gezicht en haren en bette de gloed der zinnen met het vloeibaar kristal van avonddauw. Stil gingen zy het huis binnen en zochten in het donker hun slaapkamers. Wordt vervolgd. zélf gebleven bent al die weken, is alles zo goed ge- gaan. Je hebt misschien nog harder gewerkt dan Jack i en ik. En daarom en zie je Neen ze kon hem toch ook niet zeggen, dat ze het liefst had, dat hij voorgoed bleef. Erics arm gleed weer om haar heen. Maar nu vaster; zoëven was het nog pure vriendschappelijkheid ge weest. Nu lag er iets in, dat haar onzeker maakteplot seling sloeg het bloed in een gloeiende blos naar haar gezicht en hoewel het donker was, keerde ze instinct matig het hoofd af. De gespierde arm dwong haar terug. Er was iets in de pittige lucht, dat week en zoet was. Eric zag het plot seling hijgende meisje met haar geheim voor zich en hij had de macht niet om te beletten, dat zijn lippen de hare zochten. Ze sloot, met haar hoofd tegen zyn schouder, zich dichter tegen hem aan. i „Erie”. „Meisje”. „Méén je dat, dat je weggaat „Ik was het wel van plan. Ik had eigenlijk alleen maar aan mezelf gedacht. Het was nog niet in me opgekomen jou in mijn plannen te betrekken”. „Er is toch niets, dat je weghaalt?” de contributies te hoog zouden wor- 1759.02, en er was een nadelig saldo den. Het is ook thans nog een war- i van 1148.49. In het tweede halfjaar boel op het gebied der ziekenhuisver- had de afd. louter een administratieve pleging in Nederland, door de strijd taak, tegenover de door haar betaalde tussen deze verenigingen en de zie- administratiekosten stond de uitke- kenfondsen, en nog steeds heeft Den ring daarvoor van de prov. Haag beiderlei terrein nog niet afge-1 f-4: bakend. De steeds doorgaande verho-1 gingen der verpleegkosten enz. schep pen een ander element van onzeker heid. De Prov. Ver. heeft daarom haar contributies ook al weer moeten verhogen. Nadat de secretaris, de heer Jel- g e r s m a de notulen had gelezen, welke onveranderd werden vastge steld, bracht de administrateur, de heer H. Feenstra het jaarverslag uit en de penningmeester, de heer E. P. H. K i n g m a het financieel ver slag. Uit een en ander bleek dat hoofdzakelijk door de overgang van een aantal leden uit de derde klas naar een ziekenfonds en het afvoeren van een aantal dienstplichtigen het ledental van 2454 op 31 Dec. ’46 tot Termijnen van navorderingen en de bijzondere heffingen mogen met vier maanden worden verlengd. Ter tegemoetkoming aan de moei lijkheden bij de betaling van navorde ringen en de bijzondere heffingen door hen wier betalingsmogelijkheden met zyn berekend op de grote eisen, die daaraan thans worden gesteld, zijn alle w’ettelijke betalingstermijnen voor de inkomsten-, vermogens- en ondernemingsbelastingen en onder nader te noemen beperkingen, ook voor de bijzondere heffingen, in het algemeen naar een vier maanden later vallena tijdstip opgeschoven, aldus deelde minister Lieftinck op een Vrij dag te Den Haag gehouden perscon ferentie mede. De minister zette uiteen, dat de vertraging in het uitzenden der aan slagen voor de belastingschuldigen tweeërlei nadeel beduidt: de onzeker heid omtrent de grootte der aansla gen en het risico, dat achteraf blijft, dat men meer heeft uitgegeven dan de aanslagen toestaan. Nu door het „roffelvuur van aan slagen”, zoals de minister zich uit drukte, deze nadelen worden opgehe ven, doemen er nieuwe op: materiële moeilijkheden en psychische spannin gen. Weliswaar kunnen velen de aan slagen voldoen uit geblokkeerd te goed of verplichte of vrijwillige ze- kerheidsstellingen, doch dit neemt niet weg, dat anderen thans in moei lijkheden geraken. Om hieraan tege moet te komen worden thans de ter mijnen van aanslagen in de genoemde belastingen, voorzover deze in 1948 zijn of zullen worden uitgezonden, met vier maanden verlengd, hetgeen beduidt, dat de eerste termijn moet worden betaald binnen ongeveer 5 maanden na de dagtekening van de aanslag, de tweede tot en met vijfde termijn binnen 9 maanden en de ver dere termijnen binnen 13 maanden. Ten aanzien van de bijzondere hef fingen geldt deze regeling slechts voor natuurlijke personen en dan al leen, als het inkomen niet meer is dan 5000 en bovendien de belastbare som voor de vermogensheffing ineens niet meer dan 35.000 bedraagt. Dit bedrag van 35.000 komt overeen met een vermogen van 50.000 voor gehuwden deren. Dit alles geldt onder van ver., zo dat de exploitatierekening der afd. over dat halfjaar sloot met een batig saldo van 32.78. In dat halfjaar be- droeg de contributie-ontvangst voor deze afd. 3e klasse 4429.83, 2e kl. 5634.67, le kl. 2474.35, 2e kl. bij verzekerden 517, le kl. id. 123.58. totaal 13.179.43. De Uitkeringen in deze afd. bedroegen 3e kl. 3948.28, 2e kl. ƒ3686.29, le kl. ƒ3116.21, 2e kl. bijverz. 198.27, le kl. idem 72, totaal 11.021.05, bovendien werd 411.64 voor polikl. hulp in 31 ge vallen uitgekeerd. Wat de balans der afd. per 31 Dec. 1947 betreft, de om slag wegens tekort over 1946 heeft 4243.07 opgebracht, daaruit is dit tekort, zowel als dat over het le half jaar 1947 gedekt, waarna een reserve resteert van 553.64. Het bureau der prov. Ver. is thans te Sneek gevestigd en wel a. d. Kleine Kerkstraat 6, waar ook de afd. zetelt. Op advies der controlecommissie bestaande uit de h.h. H. v. d. Veen en 1 (1946: 497), bij- B. Oosterhoff werd het financieel ver- naar de alg. verg, der prov. Ver. werd benoemd de neer J. Nijhuis. Herkozen werden de aftredende be stuursleden de h.h. O. Lindeman, B. Engelsma en S. Jelgersma. Bij de rondvraag werden enkele interne kwesties besproken. In aansluiting op het spontane aan bod van de leerlingen van School IV meldt het Sneker Unac Comité ons, dat het ten zeerste is ingenomen met dit voorstel en dat het hoopt dat de leerlingen van de andere scholen ter plaatse hetzelfde willen doen. De Unac-leus: „Geef een dag!”, wordt door zo’n prachtige daad van de schoolkinderen tot: „Geef een maand!” Dus milde papierverstrekkers met Uw oud papier weer naar school 4 Er U doet Uzelf, de schoolkinderen, en de Unac een groot plezier. Namens het Unac-Coinité Sneek hartelijk dank. dat aan deze corporatie, bij het vesti gen der macht van de Republiek enorme kapitalen ter beschikking staan en een monopolie op alle in- en export voor 15 jaar. Dit is een duivelse opzet, aldus de heer Stikker, NIEUWE BONNEN VOOR WERK- waarbij achter een oppervlakkige vrij- heidstendens van het Amerikaanse Het C. D. K. deelt mede, dat thans volk, zich de berekening fen het kou- ook de bonnen voor werkkleding H 5 de en harde 'grootkapitaal verbergt. en L 5 tot nader order geldig zijn 5 Nederlandse militairen zyn op voor het kopen van werkkleding. Op Java in een hinderlaag gelokt en ge- de bonnen H 5 kan men kopen: een 1 dood. Elders werden bij een overval overall, een werkpak van drill, keper een politie-agent en een militair do- lange delijk gewond. witte jas, een laboratoriumjas of een 1 mouwschort. Op de bonnen L 5 kan men kopen: een werkbroek of werk jasje van keper, drill, satijn, beaver- teen, Engels leer, Manchester of pi- low, een korte witte jas, een koksbuis of een korte stofjas. j De bonnen H 6 t.e.m. H 12 en L 6 pen, het aantal verzekerden daalde daardoor van 4978 op 31 Dec. ’46 tot 4194 op 31 Dec. ’47 nl. 1786 3e kl. (1946: 2434), 1539 2e kl. (1946: 1679), 470 le kl. verzekerden 2e kl. 359 (1946: 318), slag goedgekeurd. Tot afgevaardigde le kl. 40 (1946: 50). Het aantal op- ve aanslagen in de inkomstenbelas- jaar ’4780 en in het 2e halfjaar 75. ting voor de jaren tot en met 1946 in totaal 155, tegen 186 in 1946. Het vijf termijnen mogen worden betaald, I eerste halfjaar ’47, toen de ver. nog uitgebreid tot de jaren. 1947 en 1948. 'Zelfstandig werkte, leverde het vol- Wellicht ten overvloede deelde delgende resultaat: ontvangen contribu- minister nog mede, dat de normale ties 3e kl. 3962.03, 2e kl. 4673.58, mogelijkheden tot het verkrijgen van le kl. 2323.25, 2e kl. bijverzekerden uitstel bij de ontvanger blijven be-416.94, le kl. idem 107.63, totaal staan.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1