H.M. de Koningin richt zich tot Prins Bernhard I I Verkiezingsdienst „Sneeker Nieuwsblad” in samenwerking met de „Leeuwarder Courant” I Buitenlands Overzicht PARTIJ VAN DE ARBEID Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST 3e JAARGANG No. 51 VRIJDAG 2 JULI 1940 5 C. SMIT U.N.A.C. 1 I - V A Minister Lieftinck spreekt voor de afd. Sneek SNEEKER NIEUWSBLAD l WILHELMINA.” 14 snekers van 5 IX K.I. op weg naar Indie per Sloterdjjk. Lieftinck. Kantoor voor Abonnementen Fa. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 TeL 2872 Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het examen schei kundig ingenieur onze vroegere stadge noot de heer E. Zeilinga. Redactie-adresKLEINZAND 7 SNEEK Aan de chr. H.B.S. te Leeuwar den slaagden voor het eindexamen B: B. W. Goelema en J. B. Nauta, beiden te Ijlst. DIRECTRICE HL aSHOUDSCHOOL. Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd is met ingang van 1 September a.s. aan mej. T. Oosterbaan eervol ontslag verleend als directrice van de Huishoudschool te Sneek. Tot haar opvolgster is benoemd mej. Chr. H. van der Weide, directrice van de Landbouwhuishoudschool te Alkmaar. Ab.prijs 2.50 per half jaar Franco per post ƒ3.75 per half jaar Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Bureau voor Advertenties: Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 Telefoon 3005 Advertentieprijs 15 ct per m.m. Bij contract (handels- adv.) lager. te geven, omdat de westelijke geallieer den ook zonder die stad hun doel in West-Duitsland wel konden bereiken. Ook dat advies gaat wat ver, maar wie gelooft dat de regering Truman in dit verkiezingsjaar van de president, een preventieve oorlog zou ontketenen, gaat o.i. ook veel te ver. Het gevaar van de huidige toestand in Berlijn zit echter in het feit, dat ook al wil geen der partijen oorlog, men zich tenslotte zo vastwerkt dat men om der wille van eigen gezag niet meer terug kan en één vonk de uitbarsting kan brengen. Mis schien is het grootste gevaar daarvoor al voorbij als dit blad verschijnt, met een nieuw ontstaan van dergelijke situ aties zal men dan echter rekening moe ten houden, omdat een koude en zenu wenoorlog dezen nu eenmaal meebrengt, een werkelijke ontspanning is nog niet ingetreden. Reeds het uitbannen van Tito uit de Cominform zal nieuwe span ningen kunnen te voorschijn roepen. De Joego-Slavische communistische partij heeft nl. volgens berichten na het schrij ven van het bovenstaande binnengeko men, de beschuldigingen van de Comin form ten scherpste afgewezen en de Russen van alles beschuldigd o.a. dat zij BERLIJN. De Engelse minister van buitenlandse zaken Bevin heeft in het Lagerhuis ver klaard dat Engeland het met Amerika eens is dat men te Berlijn moet blijven. Er kan met de Russen alleen gesproken worden als ze de blokkade opheffen. Het vervoer van levensmiddelen met vlieg tuigen levert veel gunstiger resultaat, dan was verwac’ Aan het geref. gymnasium te, sloot met een woord van dank tot prof. Leeuwarden slaagde voor eindexamen A: J. J. Bade te Sneek. H. M. de Koningin heeft op zijn verjaardag jl. Dinsdag het navolgend schrij ven aan Prins Bernhard gericht: „Op uw laatste verjaardag tijdens mijn regeering, voel ik mij gedrongen u zeer hartelijk te danken voor al hetgeen gij op zoo velerlei gebied voor ons volk en voor het vaderland gedaan hebt, zoowel vóór als tijdens den oorlog en daarna. Nimmer zal ik vergeten, hoe gij mij bijgestaan hebt buiten mijn regeeringstaak gedurende de moeilijke jaren in Engeland, steeds op de bres staande voor de zaak der vrijheid. Gelijk met de troonsbestijging van Juliana zijt gij krachtens de geldende bepaling „de” Prins der Nederlanden. Ik doe een beroep op alle land- en rijks- genooten en niet minder op het buitenland u zoo te noemen. Alhoewel goed bedoeld is de vergissing vrij algemeen, dat gij in den vervolge Prins Gemaal zoudt heeten. Deze titel heeft echter hier te lande nimmer bestaan en is daarom onaanvaardbaar. Ik wensch u van harte toe, dat gij, voortgaande op den ingeslagen weg, uw gaven en uw werkkracht ten behoeve van Juliana en ons volk ten volle zult kunnen ontplooien. 50 er van is en dat in 1938 3 van t het nationaal inkomen voor sociale voorzieningen werd besteed, na 8 en deze verbetering van de factor ar beidsinkomen zou niet mogelijk geweest zijn als de rente 5 7 zou zijn ge weest. Men verwijt spr. ook wel dat hij in zijn belastingpolitiek te veel aan dacht schenkt aan economische en so ciale gezichtspunten, maar moet men dat dan niet, als 30 van ons nationale inkomen aan belasting wordt geheven? De opbrengst der vermogens.-?nwas- belastlng, welke alleen drukt op hen wier vermogen in oorlogstijd meer dan normaal vooruitging en die der heffing in eens, welke een veel minder zware is, hebben resp. ten doel de staatsschuld te verminderen en de vermogenden te doen bijdragen in de geweldige vermogens- verliezen van het gehele Nederlandse volk. Wat de gewone belastingen be treft, waar de belastingdruk zo zwaar is moet gestreefd deze lichter te maken voor de zwakke en zwaarder voor de stevige schouders, al hebben wij, vor mende slechts een deel van een coalitie kabinet nog niet alles kunften bereiken wat we wel wilden. De omzetbelasting is afgeschaft voor de eerste levens behoeften, voor weelde-artikelen is een weeldebelasting ingevoerd, welke ook economisch verantwoord is omdat de ar beidskracht in deze tijd niet in de eerste plaats aan de productie van dergelijke artikelen dient gew'jd. Ons land staat nog op een wankele economische basis, juist op tijd kwam de Marshallhulp om te voorkomen, dat het levenspeil van ons volk zou terugvallen tot het peil waarop in 1944 de bevolking van. Z.- Holland leefde. Door die hulp zullen wij ons huidige levensniveau kunnen hand haven, misschien met kleine verbeterin gen. en onze industrie herstellen en üit- oreiden, nodig om op de duur ons elk jaar met 100.000 zielen groeiend volk in staat te stellen weer geheel voor zich zelf te zorgen. De Marshallhulp zal 4 jaar duren, dan moeten we op eigen wieken drijven door onze export. Dat zal een enorme krachtsinspanning ver gen, met hard werken en sober leven. Spr. is echter overtuigd dat het Ned. volk tot die krachtsinspanning in staat is als het met kracht geleid wordt, dus door een regering, steunend op een par lementaire meerderheid, een parlemen tair kabinet dus, en wanneer aan een tweede, misschien nog belangrijker voor waarde ook wordt voldaan nl. dat ons volk de zekerheid heeft dat de sociale rechtvaardigheid wordt betracht. Daar om moeten wij voortgaan op de weg der sociale politiek, ook al kost dat wat. Spr. kan zijn gehoor niet de belofte doen van een gemakjjelijk en welvarend leven, doch als de P. v. d. A. gelegen heid krijgt invloed uit te oefenen op de nieuwe regering zal deze pal staan voor sociale rechtvaardigheid. Spr. wekte allen op, op 7 Juli no 1 van lijst 2 te stemmen, Joekes. Hetzelfde had voor prof. Lieftinck het woord kreeg, mevr. SpaanderKok gedaan, die als voor zitster van de Vrouwenclub der P, v. d. A. een kort woord tot de vrouwen richtte, en de heer Velema die na de rede van de minister als voorz. van de jongeren vereniging De Nieuwe Koers speciaal tot de jongeren sprak. De voorzitter de heer P. v. d. Veen, die in zijn openingswoord een scherp protest had doen horen tegen het feit dat het Gebouw v. Chr. Bel: gen voor een ernstige politieke vergadering van de grootste partij in Sneek, nog steeds gesloten blijft, terwijl het wel voor aller lei andere doeleinden wordt gebruikt, EINDEXAMEN R.H.B.S., SNEEK. Geslaagd voor het Eindexamen 1948: *A. Bakker, J. M. Coens, *J. J. H. M. Hanenburg, W. J. v. Houten, J. A. Ja- penga, *J. de Jong, J. D. de Jong, *D. J. Noorman, *C. P. Reinouts van Haga, L. J. Slippens, *T. Vleer, *Th. G. Walma v. d. Molen, Tj. Th. Wind, S. IJpma, allen uit Sneek; J. F. G. Knorr, Bols- ward; *H. E. Kramer, Bolsward; J. Wijnja, Eesterga; H. Reitsma, Exmor- ra; B. J. van Dijk, Hindeloopen; B. Gie- tema, Hommerts; J. A. Reinstra, Kou- dum; *J. de Jong, Meppel; M. R. Abma, Nijland; L. Tiersma, Oppenhuizen; L. Boersma, Oudega (H.O.N.); R. Westra, Oudega (W.); K. Felkers, Rauwerd; *U. J. Boersma, Tjerkgaast; D. Reit sma, Wommels; J. Groenhof en B. Th. Tjeerde, Workum; S. Kouwenhoven, Woudsend; H. Frankena en J. P. Hoo- mans, IJlst. Niet geslaagd 9 candidaten. zijn meisjes. De politieke atmosfeer was deze week gespannen. De beurzen te New York en Londen verrieden een zenuwachtige stemming, zoals ze dat immer deden als oorlogsgevaar dreigde. Is er een derge lijk gevaar? Is er kans dat de koude oorlog, de zenuwenoorlog, welke thans tussen de grote Westelijke geallieerden en Rusland gevoerd wordt, omslaat in een werkelijke oorlog met de wapenen? Wel niemand is in staat, op deze vraag een afdoend antwoord te geven. Zelfs niet de staatslieden der beide partijen omdat geen van dezen weet hoever de ene zal durven gaan in het dwars bomen van de verlangens der tegen partij. Wanneer men zich baseert op de factoren welke bepalen of landen mate rieel in staat zijn oorlog te voeren, is het antwoord gauw gegeven. Met uit zondering van een enkele grote mogend heid, de Ver. Staten, zijn in geen land die factoren aanwezig. Niet in Enge land, dat hevig worstelend om er econo misch weer boven op te komen, zelf te kampen heeft met stakingen van grote omvang als die der dokwerkers. Een on gedisciplineerde actie wel is waar, maar ene, welke de regering toch dwong de noodtoestand af te kondigen, om haar te kunnen breken, waarbij zij niet on- duidelijk liet doorschemeren, dat zij communistische actie aansprakelijk voor het optreden der dokwerkers achtte. Frankrijk is al evenmin of nog veel min der in staat oorlog te voeren, de rege ring vreest er opnieuw een grote sta kingsgolf en gegeven de nog altijd ster ke communistische invloed op de arbei ders, zullen deze stakingen al krachts inspanning genoeg van de leiding van de staat vergen. Niet voor niets is het juist de Franse minister van buitenland se zaken Bidault die ook in het huidige conflict tussen het westen en oosten om Berlijn een voorzichtig standpunt in neemt, tracht te bemiddelen en niet alles op haren en snaren wil zetten. Trouwens er zijn ook Engelse ministers, die het niet geheel eens zijn met Chur chills strijdkreet „geen tweede Mün chen” en de Russen desnoods Berlijn zouden willen laten, in ieder geval him het plezier gunnen er hun geld alleen in circulatie te brengen, wanneer dat op enigszins eervuiie wijze zou zjjn te ver krijgen. Maar daar zit juist de kneep’ Over het Russisch vermogen om oorlog te voeren, behoeft men nauwelijks te spreken. Door de dunne bezetting welke de Westelijke geallieerden in West- Duitsland hebben, zouden de Russen mis schien aanvankelijk successen boeken. Maar wie zou op de lange baan dit land, waarvan de opbouw door de afgelopen oorlog zo schrikbarend is vertraagd, werkelijk een kans geven tegen de Amerikanen, die de atoombom gereed hebben en wier fabrieken in korte tijd weer volledig op de oorlogsindustrie kunnen worden overgeschakeld Men zegt zelfs dat het Russisch economisch leven nog zodanig in de war is, dat men er in de nazomer, de pas afgeschafte distributie weer zal moeten invoeren. De gehele Sovjetpolitiek lijkt geenszins gericht op een conflict in de zeer nabije toekomst, doch eer op een veeljarig plan tot organisatie van Oost en Midden- Europa op zodanige voet dat op de duur een sterk blok, zij het met defensieve of offensieve bedoelingen, wordt ge vormd. In dat blok heeft Rusland on getwijfeld aan een plaats voor een on der communistische leiding staande Duitse eenheidsstaat gedacht. Nu ech ter de andere geallieerden West-Duits- laveren, zoals Finland dat doet, waar heden verkiezingen plaats vindien, waarvan het resultaat met spanning wordt afgewacht. Maar ook het gebeur de in Joego-Slavië wijst er op dat de toestand in O.-Europa gegeven ook het geheime verzet tegen de Russen In Tsjecho-Slowakije geenszins zo is dat Rusland hier kan rekenen op een hecht front, en dat is ook een factor, welke zou meespreken in een oorlog. Er Is, zo lang de Russen oog hebben voor de wer kelijkheid, dan ook geen reden te ver onderstellen dat zij op dit ogenblik de uitbarsting van een échte oorlog zouden wensen. Het enige land, dat deze wer kelijk zou kunnen voeren is Amerika en inderdaad gaan daar ook stemmen op die pleiten voor een oorlog nu, om de Russen voor goed uit te schakelen. Daarentegen zijn er ook bezadigder stemmen, een republikeins blad pleitte Redacteuren L. KIEZEBRINK en U.N.A.C. heeft ook hier gelukkig niet te klagen over gebrek aan mede werking. Gaven de leerlingen van o.l.s. 4 een voorbeeld door de Japi-actie in Juli voort te zetten ten bate van U.N. A.C., het gymnasium blijft niet ach ter. Na een uit.enzetting door de rector van het doel der inzameling, hebben een aantal meisjes-leerlingen een origineel plannetje gemaakt. Zij stellen zich in de maanden Juli, Augustus en September beschikbaar ten huize van ouders, die eens uit willen, een avond op te passen. Te gen vergoeding natuurlijk, maar die vergoeding wordt afgedragen aan U.N.A.C. De Vereniging Gezinshulp heeft zich voor bemiddeling beschik baar gesteld. Ouders, die eens een „oppaster” bij hun kinderen nodig hebben kunnen zich wenden tot mevrouw WilminkBoeken, Groot- zand 32. Er is meer goed nieuws: jn een aan tal bedrijven besloot het personeel reeds tot het beschikbaar stellen van een halve dag loon voor de U.N.A.C. En U denkt er wel om: 2, 3 en 5 Juli lijstcollecte, 7 Juli buscollecte bij de diverse stembureaux. Voor deze buscollecte heeft het co mité nog dringend behoefte aan meer collectanten. Wie nog mee wil wer ken geve zich spoedig op bij de secretaris W. Trenning, chef Sociale Zaken ter gemeentesecretarie. Amicitia sprak Woensdagavond in een openbare vergadering van de afd. Sneek van de Partij v. d. Arbeid prof, m r. P. Lieftinck, minister van finan ciën. Spr. constateerde dat ons volk nog door grote gevaren bedreigd wordt, de economische basis van ons volksbe staan is nog uiterst wankel, op het we reldtoneel kan God verhoede het elk ogenblik de strijd weer losbranden. Dus moet de overwinning bevochten, worden op de fronten angst, armoede en bestaansonzekerheid en voor de vorm, waarin we die strijd hebben te strijden hebben we de keuze tussen democratie en dictatuur, de laatste in de wereld van vandaag vertegenwoordigd door het moderne communisme. Voor het Neder landse volk is die keus niet moeilijk, het kiest de democratie, maar deze dient verdiept, verbreed en gezuiverd te wor den. Verdiept door versterking van haar beginselen: naastenliefde en eerbied voor de medemens, verbreed door de bevrij- ding van de mens niet alleen van poli tieke doch ook van economische over- m'acht en van elk soort ras-overheer- sing. De Indonesische kwestie dient van uit dit oogpunt benaderd, daar moet een 'nieuwe verhouding tussen Nederland en de delen van het rijk overzee, zowel in Oost als West ontstaan gebaseerd op vrijwilligheid en gelijkwaardigheid. Spr. is er vast van overtuigd dat de Partij v. d. Arbeid samen met het vooruitstre vende dee, van de K.V.P. de enige groe pering is, welke dit programma kan doorvoeren. Er aan herinnerend dat de A.R. tegen, de C.H. en V.V.D. slechts onder voorbehoud, voor de grondwets wijziging stemden waarschuwde spr. het Ned. volk dat als deze in tweede lezing verworpen wordt we een ontzaglijke verantwoordelijkheid ten overstaan van de internationale wereld, die zal conclu deren dat Nederland de tekenen des tijds niet verstaat, op ons nemen. De democratie dient niet alleen verdiept en verbreed, ook gezuiverd van valse tegen stellingen, als de antithese, die geen politiek bruikbare scheidslijn oplevert; ieder mens heeft de gerechtigheid en naastenliefde te dienen en die beginse len in de politiek tot gelding te brengen en hoort in de partij die deze begin selen het best in praktijk brengt. Naast de keus tussen democratie en dictatuur, hebben we die tussen kapitalisme en so cialisme, het eerste is in wezen slaver nij, overmacht van het vrije spel der economische «.racueen en van uv. winst motief. De sociale maatregelen tot nog toe genomen hebben geenszins het libe rale beginsel van onze huidige maat schappij in het hart getrotten, stap voor stap moet dat teruggedrongen. Het so cialisme van de P. v. d. A. is niet dog matisch, wel radicaal, niet gebonden aan een dogma, als de onvermijdelijk heid van de klassenstrijd en de volledige socialisatie van alle productiemiddelen, wel wil het echter het maatschappelijk onrecht bij de wortel aan tasten. Nadat spr., zonder te kort te willen doen aan het werk der andere ministers, in ’t kort heeft gewezen op wat minister Drees ten deze reeds presteerde op het gebied der sociale voorzieningen, mi nister Mansholt inzake het handhaven Voor de geheel bezette foyer van 1 van de prijzen en de voedselvoorziening, minister Vos op verkeers- en scheep vaartgebied en de .ministers Neher en In 't Veld inzake de wederopbouw, zeide hij dat hijzelf slechts een bescheiden aan deel in het werk had, hij had slechts voor ’t geld te zorgen! Maar het finan cieel beleid is een dankbaar punt voor aanvallen der tegenstanders. Men ver wijt spr., dat de staatsbegroting niet sluit. Ziehier de cijfers; in 1945 tekort 4 milliard gulden; 1946: 2.6; 1947: 2.1; 1948: 1.5 milliard en 1949 zal nog zeer veel gunstiger zijn. Maar we moeten ook naar de oorzaken van het tekort zien. In 1948 is 650 millioen daarvan veroorzaakt door bijdragen voor oorlogs schaden en wederopbouw, voorts 500 millioen voor levensbehoeften subsidies, waardoor hier de fatale spiraalbeweging noger prijzen, hoger lonen enz. verme den werd, tenslotte 350 millioen meer uitgaven voor leger en vloot dan zonder de moeilijkheden in Indonesië nodig ge weest waren, maar die volstrekt nood zakelijk zjjn willen we daar de weg .hanen voor het democratisch ideaal. Geen van het hier genoemde zouden wij willen prijs geven, en daarom moeten wij deze uitgaven doen en is het tekort verantwoord. Dan verwijt men spr. bankroetierspolitiek, de staatsschuld zou met 9 milliard gestegen zijn en links en rechts zouden wij lenen. Voor de oorlog was onze staatsschuld 4 milliard, in 1945 23.2 milliard, in 1948 24 milliard, een stijging in de laatste jaren dus van 800 millioen, dat is een heel ander cijfer dan de 9000 millioen waarmee A.R. en V.V.D. komen, maar zij maken de fout bij hun cijfer voor 1945 niet direct de vergoedingen wegens oorlogsschade op te nemen, welke wel in hun cijfer voor 1948 is begrepen, bovendien gingen ze uit van de geraamde tekorten op de begrotingen, welke in werkelijkheid, dank zij een snelle stijging der belas tingopbrengst meevielen. Wat de be schuldiging dat we bankroetierspolitiek voeren, betreft, we hebben in de laatste jaren 2y2 milliard in het buitenland ge leend, zou dat mogeiijk geweest zijn, ais men geen vertrouwen in ons had; van cat vertrouwen spreekt ook het feit dal onze dollarlening aan de New Yorkse beurs hoger noteert dan die van Austra le, Denemarken ei. Noorwegen. Een an der verwijt is de lage rente-politiek. In 1938 bedroeg onze staatsschuld 4 milli ard met een rente van 220 millioen b£ een volksinkomen van 5 waar van oie rente dus 4 was. Nu hebben we 24 milliard staatsschuld, met een rentelast van 8C0 millioen bij ’n volks inkomen van u milliard, waarvan de rentelast dus 9 is; bovendien stonden tegenover die 4 milliard van 1938 aller lei waardevolle goederen, tegenover een groot deel van de 24 milliard van nu staat niets, we hebben ze op ons geno men in verband met Duits wanbeheer en roof. De zaken ligge thans zo dat we een hogere rente eenvoudig niet kun nen betalen; overigens de kort geleden geslaagde iy2 milliard lening b 3 bewijst dat men voor dat percentage op de markt terecht kan. Maar als men nu even let niet op het rente-, maar op het arbeidsinkomen blijkt dat dit in 1938 43 van het volksinkomen was .en nu Ons blad organiseert Woensdagavond a.s. in samenwerking met de Leeuwarder Courant een verkiezingsuitslagendienst, waarbij de uitslagen regelrecht van Leeuwarden uit per luidspreker zul len worden uitgezonden, zodra ze daar per telex en telefoon zijn ontvangen. De voornaamste uitslagen zullen onmiddellijk wor den gebulletineerd. De uitslagen worden afgewisseld met korte commentaren over het verloop en de tendenz van de ver kiezingen, terwijl van tijd tot tijd het op dat uur vermoedelijk aantal behaalde zetels aan de hand van de bekend geworden cijfers zal worden omgeroepen. Bijzondere aandacht zal worden gegeven aan de uitslagen uit eigen gewest. Wij hopen met deze organisatie te bereiken: een uiterst snelle dienst, die niet achter staat bij die van de radio; een zo compleet mogelijke opgave van alle kieskringen en -districten in den- lande een zeer snelle bekendmaking van de verkiezingsuitslagen in Friesland (waarbij de opgaven van de dorpen en steden ge specificeerd zullen worden als de tijd het enigszins toelaat) een onmiddellijke publicatie van de voornaamste uitslagen op een (verlicht) bulletinbord, waardoor men ruimschoots gelegenheid heeft de uitslagen van ’48 en ’46 te vergelijken; een juist overzicht te geven van het verloop der verkiezingen door korte commentaren. De uitzending en publicatie vindt plaats vóór het Bijkantoor van de Leeuwarder Courant, Kleinzand 37, te Sneek en begint om zes uur. Zij duurt tot twaalf uur of zoveel langer als nodig mocht blijken (b.v. in geval de vermoedelijke einduitslag niet lang meer op zich zal laten wachten). Wie de telling van de stemmen op de voet wil volgen, zij dus Woensdagavond om zes uur present voor bovenbedoeld bureau. DIRECTIE SNEEKER NIEUWSBLAD. Een dergelijke reeks beschuldigingen kan zeer» goed de inleiding zijn tot een definitieve actie der Russen de Oost- Duitse volksrepubliek te stichten. Hoe wel er ook nog andere redenen kunnen zijn dat zij niet terstond werd uitge roepen. Er zijn nl. landen in het ooste lijk blok, die nu niet bepaald verliefd zijn op een sterke Oost-Duitse staat, waarvan Molotoff nog altijd hoopt dat zij te eniger tijd onder communistische leiding met W.Duitsland verenigd zal worden. Polen noch Tsjecho-Slowakije zien gaarne een sterk Duitsland herrij zen, om van Z.Slavië maar niet te spre ken. Dat Zuid-Slavië was ook op de conferentie te Warschau vertegenwoor digd, maar niet op een vergadering van de Cominform, de bekende internationale communistische organisatie welke kort geleden in Roemenië is gehouden. En de grote verrassing der laatste da gen was de mededeling vanwege de Cominform dat op die laatste vergade ring de houding der leidende figuren van de Zuid-Slavische communistische partij ook maarschalk Tito wordt met name genoemd scherp is afge keurd. De beschuldigingen komen hier op neer, dat deze figuren een onvriend schappelijke politiek voeren tegenover de So-. „e’-Unie en de Russische communis tische partij en de theorie hebben aan vaard dat kapitalisten minder gevaar voor de onafhankelijkheid van Joego slavië betekenen dan de Sovjet-Unie. De communistische partij in Joego-Sla- vië dient slechts het nationalisme en heeft zien buiten de broederschap der communistische partijen gesteld. De op roep rient zich dan tot de Zuid-Slavi- sche communisten om, als hun leiders zich niet „toekeren, anderen te kiezen”. Ongetwijfeld een sensatie van de eerste rang deze mededelingen, welke zouden doen veronderstellen, dat een pijler, en tot nog toe de meest betrouwbare, van het oostelijk blok en communistisch front, aan net wankelen is geraakt. De vraag rijst nu, waar in Zuid-Slavië re gering en communistische partij prac- tisch een zijn, of Zuid-Slavië te War schau misschien heeft laten merken, dat het niet bepaald wegliep met de Rus sische plannen inzake O.Duitsland en meer samenwerking met het Westen w- nste. Men weet dai. de Russen voor Oost Europa een eigen Marshallplan organiseren, dat practisch hierop neer komt dat zij hun Oost-Europese bond genoten willen doen meewerken aan de opbouw van Rusland, zelfs ten koste van de welvaart dier landen. Daarom moest Tsjecho-Slowakije onder commu nistisch bewind gebracht worden, en het is niet onwaarschijnlijk dat de Z.- Slaven het vertikken om hun rol in het Russisch plan, dat ongetwijfeld te War schau is besproken, te spelen, doch een zekere onafhankelijkheid van Moskou wensen te behouden, ook om de industri alisatie van hun land, welke hun alleen welvaart kan brengen, en waarvoor ze niet op hulp van Rusland kunnen reke nen, met Westelijke bijstand ter hand te kunnen nemen. Het is wel een eigenaar dige loop der gebeurtenk-en, dat Tsjecho-Slowakije, dat eerst wel Mar shallhulp van de Ver. Staten wenste, daarvan op Moskou’s aandrang afzag, doch thans de tot nog toe trouwste aan hanger van Rusland, Joego-Slavië in verzet gekomen is. De gebeurtenissen zijn nog te vers en de verhoudingen te onzeker om er thans meer van te kun nen zeggen en te voorspellen wat Tito zal doen: het hoofd in de schoot leggen, land stevig in hun macht houden, en dit naar het Westen zwaaien beide lijken voor hun doeleinden organiseren, waar- onwaarschijnlijk of trachten zon toe de munthervorming een eerste en I beetje tussen Oost en West te blijven belangrijke stap was, willen de Russen zich ook tevreden stellen met een in hun blok ingelijfde Oost-Duitse volks republiek. Wel is het op de conferentie te Warschau, waar de Oost-Europese staten vorige week onder leiding van Molotoff vergaderd waren, niet tot de uitroeping van die Volksrepubliek geko men, maar stellig is er daar over ge sproken en zijn de voorbereidingen er voor getroffen. Voorbereidingen, welke dan gedeeltelijk bestaan uit een ver oordeling, in het over de besprekingen verschenen communiqué, van het optre den der Westelijke geallieerden inzake het Duitse vraagstuk. Zij worden er voor aansprakelijk gesteld dat geen be slissing over het vredesverdrag met Duitsland kon worden genomen, omdat zij West-Duitsland als een strategische basis tegen de Russen wilden gebruiken, doel, waaraan ook de Beneluxlanden hebben meegewerkt, volgens de Russen. er zelfs deze week voor Berlijn maar op al sedert de bevrijding met him geheime politie in Joego-Slavië werken. Zo hevig is de Joego-Slavische reactie jegens Moskou zelf, dat de Russen er wel meer dan ooit op uit zullen zijn het huidige bewind in Belgrado ten val te brengen. Russische inmenging in Joego-Slavië, bedekt of openlijk is dus geenszins on waarschijnlijk en dit zal op haar beurt weer deining in het Westen veroorza ken. Misschien komt de Veiligheidsraad er weer aan te pas, bij welke men van verschillende zijden nu ook tracht de Berlijnse kwestie aanhangig te maken. Het is alleen maar jammer dat deze maand als voorzitter van de Raad, die een belangrijk aandeel in de beslissing omtrent de agendapunten heeft, een Oekraïner, dus een Rus fungeert!

Sneeker Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1