Munster jbileum ÏSt DE CANADESE ERFENIS Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST BERLIJN, HET GESPREK VAN DE DAG DINSDAG 6 JULI 1948 3e JAARGANG No. 52 G No. 55 U.N.A.C. I halt jaar half jaar en FEUILLETON Een 3 L INITIATIEF COMITÉ VOOR HET FRIESE BEDRIJFSLEVEN. (LC.O.B.E. „Dat zullen we eens zien”. Eric pakte een zwiepende, losgeploegde wortel en legde die als een zweep over de paarden. Met een ruk vlogen ze vooruit, maar de ploeg bewoog niet. Wéér een slag, kreunend stortten de paarden zich in het tuig entuimelden bijna voor over. De ijzeren trekknuppel was gebroken. Eric stond er vloekend naast. „Zie je het nou!” schreeuwde Jack woedend. „Daar heb van alle krachten uitgerukt. En als de ploeg zo muur vast liep, dat ze wel móésten stoppen, pakte Eric vloe kend de bijl om met een paar welgemikte, maar te woeste slagen de hindernis op te ruimen. Een paar keer had Jack al gedreigd het werk te sta ken, als hij niet bedaarde, maar het scheen of Eric net ien een pri- DIRIGENT L.O.F. Tot le dirigent van de Ljouwerter Orkest Foriening „L.O.F.” (Leeuwar der Orkest Vereniging) is benoemd de heer Willem Steijn uit Zaandam. eze ge in te Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Bureau voor Advertenties: Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 Telefoon 3005 Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handels- ady.) lager. Ere- het ilen, :och- irie- ge- i en spel 21 li st n num- lingen e met ■ekent door aan- omen i, als o n- tot feest- Siten rea- steentje van dit iren van 1 daarbij goed we- vrije mens st nu is er <e vrgheid Want die ibben aile ongebon- Konings- a een rijk grondl'eg- teid bete- GROOT OORLOGSKERKHOF IN AANLEG. Bij IJsselstein onder de gemeente Venray is een groot kerkhof in aan leg, bestemd voor in Nederland ge sneuvelde Duitsers en voor Neder landse SS’ers. Deze laatsten zullen daar als statenlozen worden begra ven. De dienst Identificatie en Ber ging is al enige tijd bezig met het op graven der gesneuvelden op de ver schillende kerkhoven in Nederland. De stoffelijke overschotten worden zo mogelijk geïdentificeerd, in eenvoudi ge linnen zakken geborgen en per vrachtauto naar IJsselstein vervoerd. Daar zijn reeds 10.000 graven in de woeste Peelbodem gedolven. Wanneer het werk voltooid is, zal IJsselstein met 35.000 graven het grootste oor- logskerkhof in Nederland zijn ge worden. en stootten hijgend de adem uit hun opengesperde neusgaten. Daar liep de schaar weer vast onder een INDONESIË IN DE VEILIGHEIDSRAAD. I De vertegenwoordiger van Neder land, mr. Van Kleffens, heeft Don derdag in de Veiligheidsraad ver klaard, dat Nederland een voorstel tot wijziging van de werkmethode van de Commissie van goede diensten niet in overweging zal kunnen ne men. De heer Palar, die de republiek vertegenwoordigt, vroeg om meer vrij heid van handelen voor de Commissie van goede diensten, of anders om de aanwijzing van één bemiddelaar, zo als in het geval van Palestina. Palar ontving daarbij de steun van de afge vaardigde van India, Pillai, terwijl Engeland het Nederlandse standpunt steunde. Een voorstel van Canada om de Commissie van goede diensten te ver zoeken de Raad op de hoogte te hou den van zekere bestandsschendingen en daarbij de door de Commissie no dig te achten maatregelen te treffen, kon geen steun vinden. Een voorstel van China om de Commissie te ver zoeken om een afschrift van het com- promis-voorstel aan de Raad te doen toekomen, werd na uitvoerige discus sie verworpen, omdat het aantal ver eiste stemmen (zeven) niet werd ge haald. Voor stemden Canada, China, Columbia, Syrië, Oekraïne en Rus land. Argentinië sloot zich aan bij de Verenigde Staten, Engeland, Frank rijk en België, die zich van stemming onthielden. Het debat werd beschouwd als een overwinning van het Neder landse standpunt. De vergadering werd gesloten zonder dat er een da tum voor de behandeling op een vol gende vergadering werd vastgesteld. Later is echter een nieuwe vergade ring op heden vastgesteld. In vyf-en-veertig landen zijn tot dusverre U.N.A.C.-comité’s opge richt, die tezamen vijftien millioen dollar hebben opgebracht. De inzameling op Ijsland lever de ruim 10 gulden per hoofd der bevolking op! De tl.N.A.C. heeft tot dusverre uit Nederland 400.000 gulden ont vangen aan vrijwillige bijdragen. Voorts hebben 40.000 Nederlandse families zich bereid verklaard tij delijk ondervoede kinderen uit het buitenland in hun huizen op te ne men. De collecten in Haarlem brach ten op veertigduizend gulden. In Amsterdam ving Vrijdag de collecte aan, die eerste dag ontving men ruim 100.000, de één-dag- salaris actie is hier niet bij inbe grepen. Als dit blad verschijnt is de lijst- inzameling hier te Sneek al ge ëindigd. Maar dan is er nog de buscol- lecte op morgen 7 Juli bij de stem bureaux. Daar kan nog heel wat in, ook van hen, die niet op de lijsten te kenden of tot de conclusie kwamen, dat zij eigenlijk toch wat te weinig gaven voor een doel dat de redding van 20 millioen hongerende kinde ren beoogt. De bedrijven-actie is nog in volle gang. De Jan van Nassauschool stelde 100 kg. oud papier ter beschikking van de U.N.A.C. De collectanten, die met lijsten liepen, kunnen deze heden, dus Dinsdagavond van 79 of a.s. Donderdagavond van 7 tot 9 uur bij de afd. Sociale Zaken, Markt straat, inleveren. worden hier niet verwerkt. Wij maken hier ook geen papier, zeep, staal, kunstmest, textiel of huishoudaarde- werk, evenmin als chemicaliën, medi cijnen of motoren. Wij hebben geen scheepsbouw, noch een electro-tech- nische industrie, maar wel een perma nent tekort aan alle bouwmaterialen en metaalwaren. Wij hebben ons steeds gespecialiseerd op de agrari sche sector en zijn daarin geslaagd, maar Friesland is dermate hecht ver bonden met de industrieën in de an dere delen van ons land, dat het slechts een eigen economie zou kun nen voeren op straffe van ondergang. Dat wij ook geen delfstoffen (ko len, zout) bezitten noch petroleum is jammer, maar moet worden geaccep teerd, evenals het feit, dat de Frie zen geen sito-verkeer, internationale handel en scheepvaart. „Nou zeg, ik geloof, dat ik hier straks wel gemist kan worden! Jij en Evelyn zijn geboren boeren, maar ik heb, zoals mijn zuster zegt, geen pioniersbloed. Ik zou het niet kunnen me voor altijd op een boerderij be graven; ik heb er altijd het land aan gehad, vroeger thuis ook al”. „En heb ik het je in eens zó tegengemaakt, dat je wegloopt? Wat moet je zuster beginnen, als jij naar een fabriek gaat?” „Noumet jou trouwen bij voorbeeld”, grinnikte Jack.' Eric werd rood tot in zijn nek en zei eerst niets. Hij scheen geweldig hard bezig te zijn met het klaarleggen van het tuig voor de paarden. „O, dacht je dat”, zei hij ten slotte volkomen vlak, maar binnenin kookte hg van woede. Dat moest er nog bij komen, dat hij hier met de erfenis van hun koppige, oudste broer zou worden op geknapt. Wat had hij zich met die gekke paarden- koperij in de nesten gestoken! Evelyn speelde een beetje met hem en hu speculeerde Jack er ook nog op, dat hij de vracht zou opnemen, die een ander liet vallen. Dat zouden ze dan eens zien! „Kom, laten we gaan eten”, begon Jack hulpeloos, die wel gemerkt had, dat hij te veel gezegd had. „Evelyn heeft nog niet geroepen, maar het ontbijt zal wel klaar zyn”. Verliefde mensen deden ook altijd zo idioot. Hij had liever, dat Eric opgevlogen wasdat norse nukkige zwijgen was veel minder goed te verdragen. Het ontbijt was klaar, allang. Tweemaal had Evelyn in de deur gestaan, om zbals gewoonlijk door haar IN WEELDE BADEN? „Friesland, het agrarisch zo rijke Friesland wordt in een tijd, dat het zich in weelde zou kunnen baden (als het nl. zijn producten zelf tegen we reldmarktprijs mocht verkopen), vol komen tot de bedelstaf gebracht”. Uit: Wy Seis! Nü. 3, uitgave van het Striidboun „Fryslan Frij!”. Laat men nu eens met dit ondoor dacht gepraat ophouden. Het is niet waar, dat de wereld marktprijs momenteel hoger is dan de prijs, die de Friese boer ontvangt, in tegendeel, op velerlei gebied is deze prijs aanzienlijk lager. Men kan het dus beter zo stellen: Friesland zou er veel en veel minder aan toe zijn en op de duur tot de bedelstaf gebracht worden wanneer het gedwongen werd zelf zijn producten tegen wereld marktprijs te verkopfen en zijne beno digdheden terug te kopen. Reeds nu gaan bijv, grote partijen zuivelpro ducten beneden kostprijs de grens in Kro- m met Ver- nenge- toege- ie zijn uiging iragen sn zijn st zal .Oranje” gevormd i te vie- >men de i Gelder, auta, D. Tjaar- s, H. J. Zand- andstra terwijl D. Pot- Kantoor voor Abonnementen Fa. KIEZEBRINK Co. KLEENZAND 7 - Tel. 2872 inementen Co. Tel. 2872 Men denkt wat dat betreft thans niet meer in weken, maar eerder in maan den. De minimum-aanvoer van voed sel, die nodig is om niet alleen de vrouwen en kinderen, maar de hele bevolking van de Westelijke sector in het leven te houden, wordt geraamd op ongeveer 12.000 ton per week en aangezien men thans in de naaste toe komst voldoende luchttransport be schikbaar hoopt te hebben om, al naar gelang van de weersomstandigheden, tussen de 10 en 14.000 ton per week aan te voeren, zou men dus met een beetje geluk met het weer net uit komen. In dit verband kan nog wor den gemeld, dat een beroep is gedaan op de dominions, alsook op enkele West-Europese landen, zoals Neder land, om mede te werken aan het sla gen dezer grootscheepse luchtactie, door speciale voedingsmiddelen van licht gewicht en grote voedingswaar de, die daarvoor nodig zijn, beschik baar te stellen. Een onderhoud, dat op voorstel van de Engelse opperbevelhebber, deze, de Amerikaanse en Franse bevelheb bers met de Russische maarschalk Sokolovsky, hadden, heeft geen re sultaten van betekenis opgeleverd. De Rus verzekerde, dat zijn troepen hun best deden de spoorweg tussen Ber lijn en het Westen te herstellen. De Russen beweren nl. dat dit herstel nodig was en dat zij daarom het ver keer moesten stopzetten. Dit is na tuurlijk slechts een voorwendsel, doch in zoverre is dit nog geruststellend omdat als de Russen tot de conclusie komen dat de westelijke geallieerden niet zullen wijken, ze nog een weg* voor een eervolle terugtocht hebben, door bij het weer openen van het ver keer te verklaren dat de spoorweg hersteld is. Intussen is het de vraag óf de Russen ooit zullen beseffen dat het ’t Westen menens is! Er zijn thans ongeveer 400 Engelse en Amerikaanse vliegtuigen ingescha keld in de voedselvoorziening van Berlijn. toe is de winst geheel aan de gealli eerde kant, want de Russen zullen een openlijke oorlog willen vermijden. Iets anders is echter hoe het ten slotte aangelegd moet worden om Duitsland van de Russen bevrijd te krijgen, tenminste tot de huidige Pool- se grens (die overigens wel niet defi nitief zal blijken te zijn). Alle inspan ningen van het «vesten zjjn tevergeefs als de Russen half Duitsland in hun greep houden en daardoor hun scha duw over geheel Europa werpen. Vroeg of laat zal Duitsland weer een eenheid moeten worden, hetzij onder Russisch, hetzij, onder geallieerd toe zicht. Iedere voorspelling daarover is ijdel, maar wel weten we, dat alles wat thans gebeurt, dit veel grotere doel aan de horizon heeft. Het zal groot meesterschap in de diplomatie, enorme zelfbeheersing en een Zeer doeltreffende economische politiek vergen om het rechts-omkeert van de Rustten, dat door nagenoeg alle Euro peanen aan deze kant van de Russi sche grens wordt gewenst, zonder kleerscheuren tot stand te brengen. Dat intussen de geldsanering, gecom bineerd met de reeds genoemde maat regelen en de Marshallhulp een fikse stap in de goede richting is, wordt af doende bewezen door het kabaal, dat de Russen erover maken. VERKLARING VAN DE MINISTERPRESIDENT. Naar aanleiding van de gepubliceer de proclamatie van het bestuur der Communistische Partij Nederland, als zouden leidende kringen te Batavia en in Nederland hebben besloten tot een nieuwe militaire actie in Indonesië, deelt de Minister-President mede, dat hij in deze publicatie, welke in flagrante strijd is met de werkelijk- DE MARSHALLHULP. Vrijdag is te Den Haag de overeen- heid, niets anders ziet dan een be komst tussen de Ver. Staten en Ne- denkelijke verkiezingsmanoeuvre. derland getekend betrekking hebbend op de uitvoering van het Europees herstelprogramma (Marshallhulp). Nederland belooft o.a. plechtig aan ’t herstel van Europa mee te werken, zoveel als in zijn vermogen ligt. Maar als mensen verliefd werden, waren ze met meer toerekenbaar. Nu maar afwachten, wanneer Eric op kwam dagen. O, daar was hij al! Dan was het ruzie, besliste Jack. Verliefdheid zou tot gevolg hebben, dat het ontbijt heel wat langer dan normaal duurde. Zwij gend gingen ze naar de akker en begonnen te ploegen. Eigenlijk wel zo goed zo; nu konden ze tenminste óp schieten en het werk zou Eric misschien wel wat doen bgdraaien. In plaats daarvan liep Eric zichzelf op te winden. Het blauwtje, het gebrek aan slaap en ten slotte het voor- i uitzicht, dat Jack hem voorgespiegeld had, maakten 1 hem ontoegankelijk voor iedere redelijkheid. Zou hij zich zo’n steen aan zijn nek laten binden? Hij had in het ve.-- ln ’t heden ns volk dit n dat nog ge indruk- ■in de vrg- meer men de technische problemen van de noodbevoorrading van Berlijn bestudeert, hoe optimistischer men namelijk is geworden over de moge lijkheid, dat men het met behulp van luchttransporten nog een hele tijd kan uitzingen, hetgeen betekent, dat dus ook de diplomatieke „Sitzkrieg” j Friesland heel ver bij overig Neder- nog aanzienlijk langer kan duren dan land achter. Ons stro, onze veenaard- oorspronkelijk mogelijk werd geacht. appelen, onze suikerbieten, onze wol handen heen de jongens te roepen, maar iedere keer had ze er niet toe kunnen komen. Ook zij wist niet, hoe ze zich houden moest. Gelukkig daar kwam Jack aan; wat zou Eric doen? Hoe zou ze daar nu mee aan moeten? „Ga maar!” haa Eric gezegd. „Ik moet eerst de paar den nog optuigen”. En Jack was afgedropen. „Waarom heb je niet geroepen?” „O, ik was nog met iets bezig. Ik moet strijken van daag. Waar bljjft Eric?” Jack wees zwijgend met zijn duim over zijn schouder naar de schuur. Ze hadden het zwaar te pakken, die twee. Daar begon Evelyn ook al gekke dingen te doen. Strijken! ’s Morgens vroeg! Om je dood te lachen. En anders had ze voor dergelijke dingen geen ogenblik over, zolang er nog op het land gewerkt kon worden. Daar zat hij in zjjn eentje. O, was dat ’t? Wilden ze hem alleen laten eten om straks ongestoord samen te zijn? Dat konden ze hem dan ook wel ronduit zeggen. Hij ging liever vandaag weg dan morgen. Toen hij half klaar was, kwam Eric aanslenteren. Was ze binnen? Neen, niet te zien. Des te beter. Haastig at hij in een drukkende stilte. Evelyn kwam even binnen met verse thee. Een ogenblik keek Eric op, maar liet zijn blik onmiddellijk weer van het vertrokken gezicht wegglijden. Wat een ergernis! Vrouwen waren wel de onredelijkste wezens, die je bedenken kon. „Ruzie”, dacht Jack, „of zo verliefd, dat ’t op hetzelfde neerkomt”. Merkwaardig, dat daar zo weinig verschil tussen te zien is! Dat zou wel weer bydraaien. Het beste was, dat hij maar gauw buiten gezicht kwam. Weer fluitend, maar thans om argeloos te schijnen, slungelde Jack terug naar de schuur. Of ze niet een week hadden kunnen wachten met die grappenmakerij, i dan was al het ploegen er nien afgelopen geweest. drijven. Deze beperking is thans ook vervallen, zodat de verplaatste per sonen in hun nieuwe woonplaats weer een bestaan kunnen opbouwen. Er is méér te koop. De eerste dagen van de geldsane ring bracht vele voorraden in de win kels, die tot nu toe waren achterge- houden. De winkeliers hadden door het van onwaarde verklaren van het oude geld een dringende behoefte aan contanten en brachten dus zoveel mo gelijk waren in de verkoop. Daardoor is een goederenstroom ontstaan, die zoals begrijpelijk is een goede indruk heeft gemaakt. Het blijft echter de vraag of de aanvulling in voldoende snel tempo kan geschieden. Hierbij rekent men op de resultaten van de Marshallhulp en het is dan ook geen wonder, dat de Duitse geldsanering eerst is ingevoerd, nadat het Ameri kaanse parlement de definitieve om vang van deze hulp had vastgesteld. In ieder geval maakt het Duitse volk weer kennis met een poging het leven dragelijker en de productie vlot ter te maken. Slaagt deze poging, dan zullen de geallieerden een grote stap hebben gemaakt tot herwinning van het vertrouwen der Duitsers. En daar om is het tenslotte begonnen, want de paradox van deze tijd is, dat beide overwinnaars dingen naar de gunst der overwonnenen. Zowel de gealli eerden als de Russéh begrijpen heel goed, dat de steun van Duitsland be slissend is bij de machtsverhoudingen i in de naaste toekomst. Vandaar dan ook, dat de Russen voor geen enkele SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteuren: L. KIEZEBRINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 - SNEEK vaar de wind hem blies. Daar bleef die ellendige ploeg weer steken! Het ging nem de keel uithangen. Om de haverklap zat dat lamme ding vast. „Allé, Turk, Witvoet! Trek op!” Een slag met de leidsels zette er kracht bij. Trekken zouden ze! De beesten waren verwend. „Kalm aan”, schreeuwde Jack achter de ploeg. „De schaar zit vast”. „Die scheur ik er wel uit. Vooruit die paarden!” Van oorlogsstemming is echter geen sprake. De Londense correspondent van de N. Rott. Crt. schreef dezer dagen aan zijn blad: Nu minister Bevin in het Lagerhuis heeft bezworen, dat het de Westelijke mogendheden inderdaad ernst is met hun besluit om tot elke prjjs in Ber lin stand te houden, draaien alle ge sprekken te Londen om de vraag, ot de Russen voor dit vertoon van on verzettelijkheid zullen wijken dan wel bereid zullen zijn het op een gewapend conflict te laten aankomen. In diplo matieke kringen te Londen sch-jnt men nog steeds vol vertrouwen, dat zij dit laatste niet zullen aandurven, al is dit vertroi m wel enigszins ge schokt door het bericht, dat de Rus sen thans ook definitief een eind heb ben gemaakt aan de bijeenkomsten der opperbevelhebbers van de 4 mo gendheden. Daaruit blijkt immers, dat zij, althans voor het ogenblik, van inbinden nog niets willen weten, en blijven doorgaan met elke klap van het Westen met een tegenklap betaald te zetten. Niettemin wil het er bij de meeste bevoegde waarnemers toch nog niet in, dat Moskou de uitdaging, welke Bevin namens de Grote Drie aan dit adres heeft gericht, werkelijk zal aan vaarden. Men gaat er daarbij klaar blijkelijk van uit, dat de Russen deze uitdaging even ernstig zullen opvat ten als zij bedoeld is, want dat zij ernstig bedoeld is en dat de Westelij ken thans inderdaad besloten hebben hun dappere woorden, desnoods met geweld, waar te maken, schijnt nu wel vast te staan. Maar zullen de Russen dat ook begrijpen, of menen zij ook thans nog, dat zij, zonder al te veel gevaar, de proef op de som kunnen nemen Redenen voor die mening zouden zij, zonder zichzelf al te veel geweld aan te doen, zelfs nu nog ge noeg kunnen vinden. Van militaire voorbereidingen op grote schaal is immers in het -Westen nog weinig te merken, zoals er ook nog geen sprake is van de emotionele temperatuurs- verhoging ,die daarmee gepaard moet gaan, wil men de Westelijke volken, als het moet, in een oorlog mee. kun nen krijgen. De pers doet loyaal haar best om den volke ervan te overtui gen, dat het thans erop of eronder gaat, maar veel succes heeft zij tot nu toe daarmede waarschijnlijk niet gehad. Men praat over oorlog in re geringskringen, maar van een strijd lustige stemming bij de massa, zoals in de zomermaanden van 1938 en 1939, is naar de mening van de cor respondent nog heel weinig te be speuren. Zoals reeds gemeld, is het echter ook nog niet zo ver gekomen met de huidige internationale poker- partij, dat het ogenblik, waarop de spelers hun kaarten op tafel moeten leggen, reeds voor de deur staat. Hoe over, niettegenstaande het feit, dat deze kostprijs kunstmatig laag ge houden wordt door dure buitenlandse grondstoffen (veevoer) ver beneden aankoopprijs ter beschikking van de boer te stellen. En wat onze andere welvaartsbron- Ab.prijs ƒ2.50 per half jaar Franco per post ƒ3.75 per half jaar uitermate kwetsbaar is door de grote formaliteiten waren vervuld. De op- van dit stelsel heeft een grote grond is weiland) deze en ook andere 'druk van het publiek af genom en en bovendien duizenden mensen vrijge maakt voor productieve arbeid. In de zelfde lijn ligt de opheffing van de beperking der vestigingsvergunnin gen. West-Duitsland zit vol met vluch telingen uit het oosten, die geen recht hebben in hun nieuwe woonplaats een bedrijf te beginnen. Dit was geschied ter bescherming van de bestaande be- WAAR HET OM GAAT TE BERLIJN. Het schaaktournooi, dat onlangs te Moskou werd gehouden en eindigde met een Russische overwinning, was kinderspel vergeleken bij de reuzen schaakpartij, die thans te Be 'ijn wordt gespeeld tussen de Russische autoriteiten enerzijds en de geallieer den anderzijds. Van beide zijden tracht men elkander schaakmat te zettten onder ademloze spanning van het toekijkende Duitse volk. Er wordt hier een diplomatieke slag om Berlijn geleverd en uitgevochten met econo mische wapenen, die beslissend zal zijn niet alleen voor Berlijn, zelfs niet al leen voor geheel Europa, maar voor de gehele wereld. Want de inzet van het spel is de greep op het Europese vasteland; het gaat er om of de Rus sische dictatuur, dan wel de Wes terse democratie Europa naar zich toe zal trekken en daarmee de grootste macht ter wereld worden. De sanering van het Duitse geld is daarbij slechts één zet, zij het een zet, die de opening van het hele spel be heerst. Het vervangen van de „Reichsmark” door de „Deutsche Mark” zou als op zichzelf staande maatregel niet die geweldige opschud ding hebben veroorzaakt. Het feit echter, dat tegelijkertijd diepgaande economische veranderingen tot stand zijn gebracht, maakt deze maatregel tot grondslag van een plan tot weder oprichting van Duitsland als zelfstan dig werkende statenfederatie. Wat toch is het geval? De „Bank uu“-> uav 6sabotage, hoe grof ook, terugschnk- deutscher Lander die in de plaats om de ge en Amerikaanae van de Reichsbank is getreden, heef en te laten mislukken. Tot nu 1 de bevoegdheid gekregen maximaal x j tien milliard nieuwe marken uit te I geven. Deze biljettencirculatie mag al- 1 leen worden verhoogd, wanneer zes I landen en driekwart van de leden van I het bankbestuur daartoe machtiging i verlenen. Bovendien mag telkens i slechts een circulatie-vergroting met maximaal één milliard worden toege staan. De bedoeling daarvan is infla tie te voorkomen en het geld schaars te houden, wat zal leiden tot lage prijzen. Om dit verder in de hand te werken is de distributie van een aantal grondstoffen voor de landbouw ge heel opgeheven, evenals die van een aantal voedingsmiddelen. Dit betreft voor de landbouw: kalk, kali, zaai zaad, paarden, hooi en stro; voor de levensmiddelen groenten, fruit, gevo gelte, honing, wijn en andere alcoholi sche dranken en binnenkort wellicht ook eieren. Voor de zeer schaarse ar tikelen als textiel en schoenen is het aankoop-vergunningstelsel vervangen door eenvoudige rantsoenering, waar door een geweldige massa bureaucra tie verdwijnt. Zo heeft men berekend, diensten verlenen in tran- dat het vervaardigen van een hemd :_x-i- ij_i 1 yjjf arbeidsuren vergt, maar dat aan de distributie van dat hemd volgens Het is wel zeer te betreuren, dat het oude stelsel niet minder dan 2000 enkelen in Friesland, waar men zo uren moesten worden besteed, eer alle 1.L ..111. L H. HW* C.V eenzijdigheid (80 van de cultuur-1 heffing y-K-- TT»r>l 1 ry y-i z-J rlmn Ars *1 zQ nVA 1 Ir’ Xf waarheden niet beter beseffen. Door de brochures, die door hen worden uitgegeven, kweekt men slechts on tevredenheid en tweedracht. Voor zo ver wij zien is dit het enige, wat de nen aangaat, op industriegebied staatStrijdhond tot nu toe heeft bereikt. striemende slag dreef het span tot een nijdige ruk en werkelijk schoot de ploeg los. „Zie je wel, dat gaat best, als ze maar trekken”. „Zo verniel je het tuig en de ploeg”, protesteerde Jack. „Op die manier maken we geen tien omgangen! Wat mankeert jou vandaag?” „Wat mij mankeert? Niets, maar we moeten opschieten. Dacht je, dat ik van plan was om nog lang hier te blijven Woest dreef hij zijn span rond. Dat moest buigen of barsten. En hij zou niet buigen! Dan moest die ploeg maar barsten. Al zijn woede vierde hij bot op de paar den, op de weerbarstige grond, op Jack en op zichzelf. Wild scheurde de bodem open. Als een brede golf Evelyn wel willen hebben, natuurlijk wel willen trou- j grond gulpte de ploegvoor over het rister en werd ver wen, maar niet dadelijkAlsjeblieft nietEn die boer- op zij geslingerd. Nu eens kreeg de ploeg een schok van derij was nu wel aardig om er een voorjaar op te links, dan van rechts. Wortels werden met inspanning ploeteren, maar om hier oud te worden, dat was een andere zaak! Hij had met plezier gewerkt. Maar hij moest toegeven, dat meer dan de helft van het pleziei bestaan had uit de volgzaamheid en de bewondering van dat prachtige meisje. Die drommelse meid! Vrou wen konden zoiets nooit eens op zichzelf zien. Ze maakten er dadelijk een hele roman van. Als je even steeds wilder werd. De paarden dropen van het zweet met ze vrjjde, werd je dadelijk al beschouwd als een huisvader, ’t Idee! Eric, als een eerzame „echtgenoot en vader”! Neen, zolang de wind woei, zou hij gaan, i oude knoest. I „Stop! Het kan niet”, gilde Jack.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1