e van Munster ngsjubileum gsfeest DE CANADESE ERFENIS Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRTISERADEEL en IJLST Piëteit U.N.A.C. Raadsvoorstellen Sneek Raadsvergadering Wymbritseradeel. SANG No. 55 3e JAARGANG No. 54 DINSDAG 13 JULI 1948 FEUILLETON I Wordt vervolgd. Redacteuren: L. KIEZFBRINK aan I 23 VI. Een incident. 50 per halt jaar post 75 per half jaar van het jaarlijks exploitatie-tekort voor ’s-Rijks rekening en 25 voor rekening van de gemeente. Bij vorenstaande ex- ploitatie-opzet is een rentepercentage De de Verbetering Huniadyk. Voorstel in vorig nr. De Voorzit ter deelde nog mede, dat de kosten verhoogd worden tot 351.909.49, daar op verzoek van het Waterschap inplaats van een enkele een dubbele duiker zal worden aangebracht. Het voorstel werd daarna z.h.s. aangenomen. Consolidering vlottende schuld. Voorstel vorig nr. Z.h.s. aangenomen. Beschikbaarstelling premie voor woningverbetering. Voorstel in vorig nr. Z.h.s. aldus be sloten. Ab.prijs f 2.50 per half jaar Franco per post ƒ3.75 per haif jaar over het e kunnen Kantoor voor Abonnementen Fa. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 TeL 2872 ?ling van ■n, welke Hen gel en met zal in :elijke Ere- en van het sstiviteiten, (en, optoch- de's, drie- zoor de ge- tsspelen en Jnluchtspel Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Bureau voor Advertenties: Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 Telefoon 3005 Advertentieprijs 15 et per m.m. Bij contract (handels- adv.) lager. ig zeer goed we- ig de vrije mens en, juist nu is er ■.ostelijke vrijheid nieten. Want die sen hebben alle andige ongebon- Het Konings- daérom een rijk tal de grondlëg- ikelijkheid bete- >r Abonnementen BRINK co. ’D 7 Tel. 2872 zigen in die zin, dat artikel 1 wordt gelezen als volgt: Artikel 1. Aan hen, <fie door of van wege de gemeente in vaste of tijdelijke dienst zijn aangesteld met uitzonde ring van hen, wier bezoldiging niet door of namens de raad is geregeld die op 31 December 1947 de hoedanigheid had den van ambtenaren in de zin van de Pensioenwet 1922 (Staatsblad no. 240) en aan vorenbedoelde ambtenaren, die vóór 1 Januari 1948 a uit de gemeentedienst zijn ontsla gen met toekenning van onmiddellijk in gaand genot van pensioen, wachtgeld of daarmede gelijk te stellen uitkering, of b. uit de gemeentedienst zijn ontsla gen en onmiddellijk aansluitend en on onderbroken tot 1 Januari 1948 een an dere dienstverhouding met de overheid hebben gehad, wordt, voor zover op hen door de ge meente een bijdrage voor eigen pensioen is verhaald, voor elke volle maand van 1947, waarover zulks is geschied, een bedrag uitbetaald van een twaalfde van 2% van hun pensioensgrondslag op de laatste dag van hun dienstverhou ding met de gemeente in 1947. n. te bepalen, dat het „Uitkeringsbe- sluit Gemeentepersoneel 1947” van over eenkomstige toepassing is op de secre taris, de ontvanger en de ambtenaren van de burgerlijke stand der gemeente. Aanvraag Rooms Katholiek Armbestuur alhier, om inge volge artikel 72 der Lager- onderwijswet 1920 gelden uit de gemeentekas beschikbaar te stellen voor de aanschaf fing van leer- en hulpmidde len voor het inrichten van het vak handenarbeid ten be hoeve van het voortgezet ge woon lager onderwys aan de onder zijn bestuur staande R.K. Meisjesschool. B. en W. adviseren: Het Rooms Ka tholiek Parochiaal Armbestuur alhier ONTPLOFFING. Er heeft zich een hevige ontploffing voorgedaan in een fabriek voor ontplof bare stoffen te Oberarth (Zwitserland). Acht doden, voor het merendeel vrou wen, zyn uit het puin gehaald. ,.Werk, dat vijt dollar per dag geeft, laat je niet zo gauw schieten”. Eric was nog niet zo gekraakt, dat hij zich overwonnen wilde tonen. „Wij, gaan weg”, vertelden de New-Foundlanders plot seling met hun wonderlijke korte manier van spreken. Het was als gewoonlijk de oudste van de twee, die het woord voerde, hoe beperkt dat ook was. Hij was de aanvoerder en steeds sprak en besliste hij voor beiden. „Heb jullie ander werk?” „Timmerfabriek. Minder geld, maar niet zulk heidens werk”. De voormalige visser sprak haast vijandig. Hij kon het nog maar niet verkroppen, dat hij het leven op zee prijs had moeten geven. In zijn hart verfoeide hij dit gejakker op het land, maar vrouw en kinderen moesten nu eenmaal leven. De jongste was geen zee man in zijn hart. Hij wilde er wel voor uitkomen, dat hij blij was van de kou, de nattigheid en het stinkende geglibber van de vis af te zijn. Wat een getob om een paar dollars te verdienen. Dan was het hier beter. Hij kon droog en warm en gerust slapen, hij wist wat hij deze dag verdiend had en wat hij de volgende dag zou verdienen. Hij had aan de zee niets verloren. Maar een timmerfabriek! Neen, dat lokte geen der andere mannen aan. De bankdirecteur haakte naar een administratief baantje, de Japanner had een heilige afkeer van de lopende band, hij zocht licht werk, waar meer zijn schaduw, dan hijzelf in het oog viel. Voor Eric was het woord fabriek al een verschrikking. Voor hem was alle werk goed, als het maar in de open lucht was. De beslotenheid van muren, van zuiver machinale arbeid zou hem benauwd hebben. Hij moest zon en wind boven zich hebben en een breed landschap om zich heen om zo nu en dan eens over te staren. „Harvest excursion”, zei de halfbloed, „begint de vol gende week. Dan hoeft niemand te vragen, of hij ander werk kan krijgen”. Eric had het gevoel, dat zijn rug breken zou. Hij kon niet meer overeind komen, zonder zich ergens aan vast te grijpen. Maar om die pijnlijke en toch verlich tende manipulatie te verrichten, liet de machine hem geen tijd. Hij moest zorgen, dat alle steen mee genomen werd door de snel malende grijpschoepen. Geen seconde rust was er mogelijk. Wie een ogenblik wilde rusten, kwam achter en wie eenmaal achter was, had geen gelegenheid meer die achterstand in te halen. Alleen met de uiterste krachtsinspanning was het mo gelijk het tempo van de machine bij te houden. Met een benauwende regelmaat hoorde hij de motor van de gigantische cementmolen achter zich telkens aanzetten om een nieuwe vracht steen, zand en cement in de menger te hijsen, en even later hoorde hij de leeg gegoten reuzenschep weer op de grond ploffen om een nieuwe lading te ontvangen. Eric was er altijd van overtuigd geweest, dat er geen werk bestond, dat hem de baas zou worden. Het wagons lossen en cement stampen, dat zijn eerste werk aan de weg was geweest, had hij spelend afgedaan. Als hij dan ’s evonds in het kamp kwam, had hij er nog vrolijk een paar uurtjes overwerk bijgedaan, zonder zich de volgende dag ook maar enigszins vermoeid te voelen. Maar deze steenlader was hem te machtig. Het waren de hitte en de droogte en het verstikkende gas, die hem overweldigden. Zijn bestoven tong lag droog in zijn mond, zijn hoofd hamerde en bonsde, zijn rug voelde geradbraakt. Met hete, benauwende golven sloeg het bloed naar zijn gezichthij kreeg het gevoel te stikken. Dan zei hij bij zichzelf, dat het heetste deel van de dag al voorbij was. Straks was het vier uur; hij moest het nog twee uur zien vol te houden. Hij wilde niet bij het werk uitvallen. Gold hij niet voor een van de sterkste kerels van de ploeg? Maar het werd rood voor zijn ogen en de schop trilde in zijn handen. Het was hem bijna niet meer mogelijk met de machine gelijk op te werken. Kreeg je na op nissen in het vez- enten in 't heden van ons volk dit erk. En dat nog og'jonge indruk- i, waarin de vry- imma een ek de pri- sbben. met deze alle ge- n’Ieum en Sneek. I NEDERLAND EN DE REPUBLIEK. De hoofden der deelstaten hebben in Bandoeng een conferentie gehouden, waar gezocht is naar een compromis voor de onderhandelingen tussen Neder land en de republiek, welke practisch zijn vastgelopen. Voorstellen zijn ont worpen, welke zowel Batawia als Djocja zullen worden voorjelegd. 1 TWEE VRIJE DAGEN Bij regeringsjubileum en inhuldiging. van Rijksbemiddelaars in elk num- nededelingen en volle met >mité rekent hoopt door voor in aan- 3 te komen -betoon, als arbeid, o n- reden tot feest- deze feiten rea- ie een steentje lagen van dit feestvieren van eek zal daarbij Het college heeft aan werkgevers vergunning ver leend, buiten en behalve de vacantie- en snipperdagen, waarop de werknemers recht hebben, ten hoogste twee vrije da gen met behoud van loon te verlenen, resp. ter gelegenheid van de viering van het regeringsjubileum van H. M. de Koningin en ter gelegenheid van de in huldiging van Prinses Juliana als Ko ningin. deze manier een zonnesteek? Maar hij zou het niet vrijwillig opgeven! Hij zou wer ken tot hij er bij neerviel. Weer bonsde de schep van de cementmolen op de grond. „Daar gaat dat ellendige ding weer”, dacht Eric wan hopig, „maar op hetzelfde moment klonk het schrille fluitje van de opzichter boven alle lawaai van machines, motoren, vrachtauto’s en betonstampers uit en een on wezenlijke stilte viel over het werk. Er was een kabel van de molen gebroken. Het bedrijf lag stil. „Goddank”. En Eric liet zich languit op de stoffige berm van de weg vallen. Dat was op het nippertje! De drinkwaterwagen werd bestormd en een toevallig passerende koopman met sinaasappelen leeggekocht. Toen na vijfentwintig minuten de schade hersteld was en een nieuw fluitje het begin van het werk aangaf, was Eric door de inzinking heen. Maar hij had de schrik beet van op het werk ineen te zakken. Die avond zat hij tegen de spoordijk, waarnaast het wegwerkerskamp was opgeslagen, te praten met een paar mannen van het heterogene gezelschap, dat hier bijeen was. Een Deense bankdirecteur, die door de Duitse crisis failliet was gegaan, een Japanner van de kunstacademie uit Toronto, die in de zomer zijn studie geld wou verdienen, twee New-Foundlandse vissers, die van de kabeljauw niet meer konden bestaan, maar zich op het land niet lekker voelden en een halfbloed, half Schot half Indiaan, waren zijn kameraden van de avond. Een late trein ratelde voorbij. In de eetbarak waren de meeste mannen aan het pokeren; een paar anderen stonden zich buiten te scheren. „Hoe bevalt de steenlader, Scotty?” Het was de half bloed, die na een stilte de vraag stelde. „Vandaag heb ik het er haast bij neergegooid”, be kende Eric. „Stap er uit jongen, voor het werk jon te pakken krijgt. De heetste maand komt nog”. i Ver. „Oranje” 1 hoe gevormd e wijze te vie- g genomen de J. van Gelder, M. Nauta, D. sma, H. Tjaar- e Vries, H. J. Th. W. Zand- W. Zandstra neemt, terwijl heer D. Pot- 2063. ileum en Kro- intussen met ;onnen. Ver- jn samenge- regen toege- gaarne zijn overtuiging en gedragen iedereen zijn lit feest zal Van alle duivelse uitvindingen was die steenlader de ergste, meende nummer 189. Het gevaarte vrat zichzelf door een lange storting basaltslag heen, voerde dat met een Jacobsladder naar een grote bak en van daar uit viel het in de kipkarren voor de cementmolen. Sinds bijna twee maanden werkte Eric nu aan de nieuwe ver keersweg, met een nikkelen nummer op zijn pet. Maar eerst de laatste veertien dagen aan deze vervloekte machine. Heel de dag stond hij in een stofwolk ge bogen, terwijl de hete uitlaatgassen van de zware motor met nijdige stoten zo vlak achter hem uit ge bonsd werden, dat hij dag in dag uit zware hoofdpijn had, als het eindelijk ’s avonds zes uur was. Je ver diende er vijf dollar per dag mee, dat was waar, maar niemand hield het dan ook langer dan een maand aan deze machine uit. Deze dag was wel de ergste van alle. De gloeiende Juli- zon brandde ongetemperd en ononderbroken op zijn gebroken rug. De verbrandingsgassen schenen nog heter dan anders, het stof nog dikker, het lawaai nog onverdraaglijker. Als hij naar de andere mannen keek, wist hjj, hoe hij er uit zag: grijs bestoven, het stof in een dikke laag op gezicht en handen geplakt, dat ge zicht mistekend door de vuile sporen van naar omlaag gedropen zweetdroppels, stof aan de wenkbrauwen, aan de oogharen, in de neusvleugels; overal een dikke, ver stikkende laag, die als cement op huid en kleren koekte. SNEEKER NIEUWSBLAD en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 - SNEEK Lezer, weet u wat piëteit ie? Dat is het gevoel, waarmede in de Oudheid die twee zonen met een kleed hun vader bedekten, toen deze, onbekend met de funeste werking van de alcohol, ontdaan van alle kledingstukken, in een roes neder- lag. Piëteit, dat is het gevoel, waarmede in ’t begin van onze tijdrekening, twee vrienden de gesmade Kruiseling, een vorstelijke begrafe nis bereidden en Hem legden in een nieuw graf, in hetwelk nog nooit iemand gelegd was geweest. Piëteit, dat is het gevoel, waarmede twee leden van onze Ko ninklijke familie Hun Namen gaven tot zedelijke steun der OORLOGSGRAVENSTICHTING Piëteit, dat is het gevoel, waarmede tnans in deze Gemeente de dames- oollectanten twee aan twee rondgaan om in te zamelen uw bijdragen voor genoemde Stich ting. Piëteit, dat is het gevoel, dat ons nu belet op deze wijze voort te gaan en waarom wij slechts tekenen Het Sneker Comité der Oorlogsgravenstichting welker devies is „Opdat zij met ere mogen rusten”. Dezer dagen berichtte het A.N.P. dat in Nederland de U.N.AC. van alle kanten de bijdragen toestromen. Het half millioen gulden is gepas seerd, men hoopt echter dat Neder land een bijdrage van minstens 1 millioen zal leveren. We hebben dc indruk, dat Sneek in deze actie behoorlijk voor de dag komt. De lijstcollecte bracht 3945.72% op, de buscollecte op de stemdag 865.63 en de bedrijvenactie welke nog lang niet is afgelopen, tot heden 663.Totaal is er dus al bijna 5500.binnen. Het werkcomité wenst, hoewel de actie doorgaat, thans alvast zijn dank te betuigen aan allen, die tot het behalen van dit mooie resultaat meewerkten, de gevers, de collec tanten, de beide Sneker muziek korpsen, de jeugd die op velerlei wijze het hare deed, werknemers en werkgevers, de leden van het uit gebreide comité die steun verleen den enz. dienen te komen. Rekening houdende met ongeveer gelijk blijvende aflossin gen en een rentepercentage van 3 ’s jaars, zal ten laste van de gewone dienst voor 1949 derhalve komen wegens aflossing f 2140.en wegens rente: 3 van f 53.500.is f 1655.of samen rond f 3750.Gelet op de renteverla gingen, welke ter zake van een aantal door de gemeente aangegane geldlenin gen in het begin van 1948 zijn verkre gen, welke renteverlagingen nog niet in de gemeentebegroting voor 1948 zijn verwerkt, en op de normale teruggang der rentelast als gevolg van de gewone aflossing, behoeft voor 1949, vergeleken bij de raming voor 1948, niet op een ver zwaring van de totale rente- en aflos- singslast gerekend te worden. Bouw van 16 woningen aan de Amaliastraat. B. en W. adviseren: In ons voorstel, vervat in bijlage 28 tot het raadsverslag van 1948, tot het inrichten van bouw terreinen in het Sperkhem nabij de Amaliastraat, wezen wij er op, dat ook dit jaar waarschijnlijk weer een bepaald bouwvolume aan de gemeente zou wor den toegewezen. In tegenstelling tot het vorig jaar is de toewijzing evenwel slechts zeer bescheiden. Naast de bouw van enkele woningen door particulieren, waarvoor bouwvolume is afgestaan, is de gemeente op grond van de huidige toewijzing dit jaar slechts in staat ge steld de uitvoering van een betrekkelijk klein aantal woningen ter hand te ne men. De directeur der gemeentewerken heeft hiertoe een plan ontworpen voor de bouw van een complex van 16 wo ningen, waarvan 8 beneden- en 8 boven woningen. De woningen Zijn, blijkens de hierbij overgelegde situatietekening ge projecteerd aan de Amaliastraat. Het aan deze straat gelegen bouwterrein is het enige, dat thans voor onmiddellijke ingebruikneming beschikbaar is. De be bouwing van dit terrein zal echter zo danig dienen te geschieden, dat met de aldaar reeds bestaande bebouwing een passend geheel wordt verkregen. Aan gezien aan de overzijde van de Amalia straat woningen zijn gebouwd behorende tot een bebouwingsklasse groter dan die van de thans op te richten woningen is daarom de keuze op etagebouw, ge vallen. Architectonisch bezien zal o.i. het thans te bouwen blok woningen het karakter van de bebouwing daar ter plaatse niet verstoren. De benedenwo ningen bevatten: een grote zitkamer, 2 slaapkamers, een keuken, een douche ruimte met wasbak en een kelderkast. In de bovenwoningen zijn: een woonka mer, 3 slaapkamers, een keuken, een doucheruimte met wasbak, een balcon en een zolder. In de woningen is be hoorlijk kastruimte aanwezig, terwijl ten behoeve van alle woningen een schuur tje gebouwd zal worden. Het nadelig exploitatie-saldo komt ge heel voor rekening van het Rijk. Bij Ko ninklijk Besluit van 30 December 1947, Stbl. no. H 469, tot wijziging van het woningbesluit 1932, S. no. 7, is namelijk onder meer bepaald, dat de jaarlijkse lasten van het onrendabele deel der bouwkosten van zg. woningwetwonin gen, welke zijn gebouwd ter verruiming van de woningmarkt, zolang de buiten gewone omstandigheden zulks, naar het oordeel van de Ministers van weder opbouw en Volkshuisvesting en van Fi nanciën, noodzakelijk maken, geheel voor rekening van het Rijk komen. Vóór het totstandkomen van deze regeling kwam, zoals U bekend zal zijn, 75 delen wij U nog mede, dat het in ons voornemen ligt, bij aanneming van dit voorstel, de openbare aanbesteding nog vóór 1 Augustus e.k. te houden. Wijziging „Ultkeringsbesluit gemeentepersoneel 1947”. B. en W. stellen voor het „Uitkerings- besluit Gemeentepersoneel 1947” te wij- Adres byzondere school te Folsgare enz. Voorstel in vorig no. Hiertoe werd Z.h.s. hesloten. Lening voor financiering Woningbouw 1948. Voorstel in vorig no». Z.h.s. aldus be sloten. Verhuur van het zg. String te Scharnegoutum. Voor het voorstel zie men het vorig no. Hiertoe werd z.h.s. besloten. BorgsteUingsfonds voor Friesland. Voorstel in vorig no. De Raad ver enigde zich z.h.s. met dit voorstel. Verpachting dichtzetten. Voorstel in vorig no. Z.h.s. werd al dus besloten. heeft zich bij een op 31 Mei 1948 inge komen verzoek tot U gewend om over eenkomstig artikel 72 der Lager-onder- wijswet 1920 gelden beschikbaar te stek len voor de aanschaffing van leer- en hulpmiddelen voor het inrichten van het vak handenarbeid ten behoeve van het voortgezet gewoon lager onderwijs aan de onder zijn bestuur staande R.K. Meisjesschool. Blijkens de door het schoolbestuur overgelegde en by de stukken gevoegde, gespecificeerde be groting worden de kosten van de nodig geoordeelde aanschaffingen op ruim 300.begroot. De aanvraag voldoet aan de in artikel 73 der Lager-onder- wijswet 1920 omschreven vereisten, ter wijl door inwilliging van het verzoek de normale eisen aan het geven van lager onderwijs te stellen, niet zullen worden overschreden. Aangezien het vak han denarbeid een verplicht leervak is voor het voortgezet gewoon lager onderwijs en de bovenbedoelde aanschaffing niet strekt tot vervanging van leer- en hulp middelen, die ten gevolge van langdurig gebruik niet meer gebruikt kunnen wor den en ook niet tot aanvulling van de voorraad van schoolbehoeften in ver band met vermindering door gebruik, vindt de aanvraag steun in de wet en is mitsdien voor inwilliging vatbaar. Benoemingen. Voor de benoeming van een rector van het gymnasium bevelen curatoren aan: 1. dr. S. Blankert, leraar oude ta len te Kampen; 2. dr. Th. H. Sluiter, leraar oude talen te Utrecht; voor de benoeming van een leraar handelsreke- nen en boekhouden aan de handels- avondschool van 16 Sept. ’47 tot einde cursus '47-’48 wordt door B. en W. aan bevolen J. A Lokkerbol, hoofd van de R.K. U.L.O. alhier; voor onderwijzeres aan de openbare school voor buitenge woon l.o. in de vac. mej. Th. M. Spoel stra: 1 mej. T. Kuiken, onderwijzeres aan o.l.s. no. 1 alhier. iRD. Ie pro- irden is rklaren bespre ker het jen be- stie al- an die n aan en de leffing :huldi- tsland in, de Ita te tot de re ge- ipeeld ïkade e be- vloed Ping, ïheel zien, s de niet, rden de pre- isch >ord eer- bal- In- en- en, Notulen. De notulen der vergadering van 8 (Juni jl. werden op advies van de Com- financiering van de bouw. Van rege ringswege is evenwel medegedeeld, dat de gemeenten ter financiering van de binnen het kader van het woningbouw- programma 1948 in uitvoering te nemen woningwetwoningen in de eerste plaats zullen zijn aangewezen op door haarzelf aan te trekken kapitaal. In verband hiermede hebben de Ministers van Bin nenlandse Zaken en van Financiën be paald, dat het hoogst toelaatbare rente percentage van door de gemeentebestu ren bij een looptijd van 50 jaren en lan ger op annuïteitsbasis aan te gane geldleningen, 3% per jaar zal bedra gen. Wij zullen trachten een aanbieding voor het verstrekken van een geld lening op voorwaarden, welke niet in strijd zyn met vorenstaande richtlijnen, te verkrijgen. Binnenkort hopen wij U het voorstel tot het sluiten van een der gelijke lening te kunnen doen. Uiteraard zal de exploitatie bij het verkrijgen van gelden tegen een rente beneden 4 gunstig worden beïnvloed. Tegenover dit eventuele voordeel, dat aan de gemeente ten goede komt, staat een bij de nieuwe regeling inzake de door het Rijk te ver lenen bijdragen, aan de gemeente opge legde verplichting om, ter voorziening in de dekking van tekorten op de exploi tatie der woningen, welke in enig jaar mochten ontstaan, en die niet gerekend kunnen worden tot de hiervoor genoem de lasten van de onrendabele bouwkos ten, een reserve te vormen tot dekking van het hierboven bedoelde ten laste der gemeente blijvende verlies. De stortin gen in deze reserve bedragen in de regel 7 van de jaarhuren der desbetreffen de woningen, doch de Minister van We deropbouw en Volkshuisvesting kan in dien de gemeente tegen voordelige voor waarden heeft geleend, bepalen, dat deze stortingen tot 15 worden opge- IJsbrechtum aan W. Piersma te Nijega voerd. Zodra de reserve een omvang (H.O.N.); Mededeling van h.h. Ged. heeft bereikt gelijk aan viermaal het Staten voornoemd, d.d. 14 Juni 1948, dat bedrag van de jaarhuur mogen verdere 1 bij Kon. Besluit van 28 Mei 1948 is goed- stortingen achterwege blijven. Ten slotte gekeurd het raadsbesluit van 3 April jl. tot wijziging van de verordening op de heffing van een belasting op de honden. Schrijven d.d. 17 Juni 1948 van de Mi nister van Sociale Zaken, waarbij werd toegezonden een afschrift van het Kon. Besluit van 7 Juni 1948, waarbij F. S. Dotinga e.a. te Tirns niet ontvankelijk zyn verklaard in hun beroep tegen het B. en W. van Sneek bieden de raad o.a. de volgende voorstellen aan. Vernieuwing gedeelte walmuur Jouster- en Rienck Bockemakade. In ons voorstel, vervat in bylage no. 24, tot het raaclsverr ag van 1948, stel den wy U o.m. in kennis met het ver zoek van de Gedeputeerde Staten, om i.v.m. de zorgelijke materialenpositie slechts indien de urgentie van het werk verder uitstel niet gedoogt, tot het doen van kapitaalsuitgaven te besluiten en in dat geval de begrotingsposten eerst aan te brengen nadat de daaraan ten grond slag liggende plannen vorm hebben aan genomen In verband hiermede werd door U op ons voorstel de gemeentebe groting voor 1948 o.m. in die zin gewij zigd, dat de post „verbetering van stra ten en walmuren”, waarop f50.000. was geraamd ,werd afgevoerd. In de bij het desbetreffend raadsbesluit behoren de memorie van toelichting, stelden wy evenwel in het vooruitzicht, dat in de loop van 1948 de vernieuwing van enige walmuren, waarvoor het aanvankelijk geraamde bedrag nodig werd geacht, opnieuw aan de orde zou worden ge steld. Het is ons gebleken dat uitstel van de uitvoering van vemieuwingswer- ken aan een gedeelte van de Jousterka- de en een gedeelte van de Rienck Bocke makade in verband met het gevaar voor instorting of afglijding thans niet lan ger verantwoord is. De direc' eur der ge meentewerken heeft daarom plannen uitgewerkt voor vernieuwing van deze gedeelten, welke respectievelijk een lengte hebben van bijna 46 meter en van pl.m. 90 meter. Wat de vernieuwing van de wahnuur langs de Jousterkade betreft brengen wij U in herinnering dat verleden jaar als noodmaatregel ten einde het afglij den van de walmuur in de stadsgracht te voorkomen, achter deze muur over een lengte van pl.m. 30 meter een steek- heïïng is aangebracht. Toen tot deze maatregel werd besloten, was het be kend dat de gekozen oplossing niet af doende was en slechts als een voorlo pige moest worden beschouwd. Deze zienswijze is juist gebleken te zijn; uit de zich thans weer votxrdoende verzak kingen is op te maken dat de muur nog steeds werkt. Bij het gedeelte walmuur langs de Rienck Bockemakade doen zich sedert een aantal jaren soortgelijke ver schijnselen van verzakking voor. Reeds in de eerste oorlogsjaren is, wat dit ge deelte walmuur betreft, tot het treffen van een noodvoorziening in de vorm van het inheien van een aantal palen vóór de muur, overgegaan. Ook deze maat regel Heek, zoals verwacht werd, op de duur niet in staat te zijn het verval te gen te gaan. Dit gedeelte walmuur is reet’ weer in aanzienlijke mate verzakt en het is niet mogelrjk dit nog steeds voortschrijdende proces door het nemen van nieuwe noodmaatregelen voldoende te stuiten. Beide walgedeelten eisen dan ook op korte termijn algehele vernieu wing. Wij stellen U voor aan deze ver nieuwing Uw mecewerking te verlenen. Beide walmuren zullen worden gemaakt van gewapend beton met een bekleding van metselwerk, het geheel rustende op een houten paalfundering. Wat de finan ciële zijde van deze walvemieuwing be treft, delen wij U nog het volgende me de. De begroting is voor beide werken gezamenlijk opgezet, aangezien deze wijze van uitvoering de goedkoopste ge acht moet worden. Zoals uit de hierbij overgelegde kosten-berekening blijkt, wordt er op gerekend, dat met de uit voering een bedrag van in totaal rond f 53.500.gemoeid zal zijn. De geld lening ter dekking van deze kapitaals uitgaaf aan te gaan, zal o.i. in 25 jaar afgelost moeten worden. De eerste af- van 4 aangenomen. Dit is de rente, wel- lossing zal ten laste van de gewone ke het Rijk in rekening brengt voor uit dienst der gemeentebegroting voor 1949 i 's-Rijks kas verstrekte voorschotten ter Donderdagmorgen, 8 Juli, vergaderde de Raad der Gemeente Wijmbritsera- deel. Voorzitter: de heer F. Tjaberings, burgemeester. Secretaris: de heer K. Visser. Aanwezig alle (15) leden. Na opening met formuliergebed kwam aan de orde: missie, bestaande uit de h.h. Jongstra, Osinga en Schaap, van wie eerstge noemde als rapporteur optrad, onveran derd vastgesteld. Ingekomen stukken. Het rapport d.d. 24 Juni 1948 van de schattingscommissie voor het grond bedrijf, houdende taxatie van de in het grondbedrijf ingebrachte gronden, en het jaarverslag over 1947 van de Stich ting BorgsteUingsfonds voor Friesland, werden ter inzage gelegd voor de leden. Voor kennisgeving aangenomen wer den: Resolutie ■'•an h.h. Ged. Staten de zer provincie d.d. 7 Juni 1948, houdende goedkeuring van het raadsbesluit van 3 April jl. tot onderhandse verpachting van de tolinning bij diverse bruggen in de gemeente; Idem d.d. 14 Juni 1948, houdende goedkeuring van het raads besluit van 27 April jl. tot onderhandse i verkoop van een perceel bouwterrein te besluit van Ged. Staten van Friesland van 12 Januari 1948, le afd. no. 184, waarbij aan het gemeentebestuur ver gunning werd verleend tot uitbreiding van de asbelt te Tirns. Bij het punt betreffende de honden belasting merkte de heer Ge r b r an- dy op dat hij het gewenst achtte dat er meer contröle op de heffing van deze belasting wordt uitgeoefend. Hij had nl. de indruk, dat deze nog al eens ontdo ken wordt. De Voorzitter ant woordde dat er in de loop van het jaar reeds verschillende processen-verbaal zijn opgemaakt en dat deze zaak de aandacht heeft van B. en W. Een tweetal nagekomen resoluties van Ged. Staten betreffende goedkeu ring van raadsbesluiten werden even eens v.k.g. aangenomen. Grondbedrijf. Het voorstel van B. en W, vindt men in ons vorig nr. De heer Gerbrandy wees er op, dat de bouwrijpe gronden op vol:’lende hoogte gebracht moeten worden tegen 3 per m2. Ook dienaangaande is dus nivellering betracht. Maar als iemand wil bouwen komt hij in IJsbrechtum veel goedkoper uit dan in Jutrijp waar de landerijen veel lager liggen. Het ge- j volg daarvan is dat de animo om te bouwen in IJsbrechtum groter zal zijn dan in Jutrijp. Is ’t wel juist dat de ni vellering ook daarvoor geldt Voorzitter antwoordde, dat ophogingskosten door de bouwers be taald moeten worden, en gaf verder nog enige inlichtingen, waarmee de heer Gerbrandy tevreden scheen. Het voor stel werd althans z. h. s. aangenomen. Verkoop grond aan bouwspaarders. Het voorstel vindt men in ons vorig no. Z.h.s. werd aldus besloten.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1