Herdenking vrede van Munster 50-jarig Regeringsjubileum en Kroningsfeest De Krachtproef in Oost-Europa WELKOM. Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST l De betekenis van de strijd om Berlijn en de maatregelen van de regeringen van West-Europa. VRIJDAG 16 JULI 194S 3e JAARGANG No. 55 1 SNEEKER NIEUWSBLAD 250 067 (geldig t.e.m. 068 of 250 gram dat deel van ons continent, dat C 069 (geldig t.e.m. 071 Algemeen 073 Algemeen D 077 E 079 enz. 81 Versnaperingen 200 ver- T. OOSTERBAAN. v. d. te Comité Regeringsjubileum en Kroningsfeesten te Sneek. Geslaagd Staatsexamen voor onze Algemeen Algemeen CONSUMENTENCREDIET BESCHIKBAAR. De ministers van Sociale Zaken en van Financiën hebben besloten per 1 October a.s. het resterende deel van het consumentencrediet beschikbaar te stel len; dit is 15 voor elke 100 toegekend crediet. Voor de bonnen in het waarde- bonboekje zullen nieuwe bonnen worden uitgereikt tegen inwisseling van de oude bonnen. Dit geldt ook voor de reeds gel dige bannen, welke nog niet zijn be steed. Er zullen dus geen nieuwe bonnen uit het waardebonboekje geldig worden verklaard, zodat alleen de rechtmatige houder van een bonboekje de beschik- GEVONDEN VOORWERPEN WIJMBRITSER A DEEL. Reservewiel met band van auto, Th. Koof mans, Hommerts 118; Reserve wiel met band van auto, L. Stavinga. Hommerts 61. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Bureau voor Advertenties: Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 Telefoon 3005 Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handels- adv.) lager. DR. BEEL KABINETSFORMATEUR. Dr. Beel heeft van de Prinses Regen tes de opdracht gekregen voor de vor ming van een parlementair kabinet, dat een zo groot mogelijk vertrouwen van DE MUDHOUN YN ’E REINWETTERS3AK Under lieding fan de hear J. Pie- benga hold de Algemiene Fryske Un- derrjucht Kommisje Sneontomiddei yn ’e Klanderij in gearkomste. For- skate lesjowers oan de Bolk- en Gea- leargongen en ürderwizers wiene by- wêzich. De hear D. A. Tamminga fan Snits hold m lêzing oer ,,De müd- houn yn ’e reinwettersbak”. Lyk as de müdhoun it drinkwetter suveret, docht it Frysk ünderwiis dat üs folks- libben. Alhoewol ’t der gans forbette- ring to merkbiten is, kinne wy hyn ofte nei net tofreden wêze. In tredde part fan de learkrêften is it Frysk net machtich en gans oaren, dy’t it wol binne, wolle der neat fan witte of binne to sleau har der foar yn to spannen. It ünderwiis yn it Frysk sil ek ütwreide wurde moatte. It krcmke dat oant nou ta jown wurdt, is fier- stento min. Fierders sil der foar goe de learmiddels soarge wurde moatte. Op ünderskate punten, dy’t Tammin ga nei foarren brocht hie, folge jitte in yngeand neipetear. van het crediet. Voor de inwisseling van bonnen is een regeling getroffen, welke nader wordt gepubliceerd. De nieuwe waardebonnen zullen gel dig zijn van 1 October 1948 tot en met 28 Februari 1949. De uitreiking zal in Augustus beginnen. 1 r g' B h< d. O' k r< tx g V n h t« li t< v li t t t 3 1 S 2 1 1 senjaar in de studie van de ene school naar de andere. Ook bij de overgang van de school naar het kantoor, of een andere betrekking. Op oudere leeftijd komt men zo moeilijk tot het volgen van volledig huishoudonder- wijs en het gemis van een goede huis houdelijke opleiding wreekt zich later heel dikwijls. Men is minder geschikt voor de gezinstaak of men heeft er minder plezier in. En by een kamer leven is men te zeer afhankelijk van anderen, bijna iedere vrouw vindt het op oudere leeftijd prettig zichzelf te kunnen helpen bij huishoudelijke kar weitjes. In het buitenland b.v. in Zweden is het huishoudonderwjjs verplicht gesteld voor alle meisjes en daar volgen zelfs vele jongens de kook lessen. Men voelt daar dus wel zeer het nut en het belang van dit onder wijs. BINNENKORT UITVERKOOP TEXTIELGOEOEREN. Vrjj of voor weinig punten. Het ministerie van Economische Za ken deelt mede, dat aan de textiel- detailhandel gelegenheid zal worden ge boden binnenkort uitverkoop te houden. Gedurende een periode van ongeveer veertien dagen zal de detaillist textiel- goederen vrjj of tegen verlaagde punten waardering mogen verkopen, mits hij de prijzen met tenminste tien procent ver laagt. Amersfoort en Grieks Benoemd tot leraar aan de Chr. U.L.O.-school alhier de heer P. Molen te Steenwijk. SCHILDERIJEN VOOR HET FRIES SCHEEPV AARTM USEUM. Door het Fries Scheepvaartmuseum zijn in bruikleen verworven van dj Stichting Nederlands Kunstbezit” een drietal 17e eeuwse schilderijen, van de schilders Nooms, Muller en van Diest, alle zeestukken. Voorts van Notaris Ottema te Leeu warden een fraaie verzameling; von 'ster afkomstig uit één terp nabij Deinnm. Kantoor zoor Abonnementen Fa. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 - Tel. 2872 RAADSVERGADERING SNEEK. Vergadering van de raad der ge meente Sneek op Dinsdag 13 Juli, ,’s avonds 7.15 uur. Voorzitter burgemeester L. Rasterhoffsecre taris: de heer K. Kosteraanwezig alle (17) leden. De notulen van de vergadering van 2 Juni hebben ter visie gelegen en worden onveranderd vastgesteld. Aan de heer A. Terpstra, onderwijzer a. d. openbare school voor u.l.o. wordt op zijn verzoek eervol ontslag verleend, met ingang van een door B. en W. te bepalen datum. Enige ingekomen verslagen worden voor kennisgeving aangenomen. Tot rector van het gym nasium wordt met 16 st. benoemd dr. S. Blankert, leraar oude talen te Kampen, nr. 1 op de aanbeveling van curatoren. 1 stem was uitgebracht op dr. Jonkers. Tot leraar in handelsre- kenen en boekhouden aan de handels- avondschool, te rekenen van 16 Sept. 1947 tot het einde van de cursus 1947/’48 wordt met 17 st. benoemd de enige door B. en W. aanbevolene nl. de heer J. A. Lokkerbol, hoofd R.K. U.L.O.-school alhier; eveneens met 17 st. wordt tot leraar in de Franse taal aan die inrichting voor het tijdvak 26 Jan. tot en met 29 Febr. 1948, in verband met ziekte van de heer A. P. J. du Bois, benoemd de heer J. G. Leppink, leraar R.H.B.S. alhier. Tot onderwijzeres aan de open bare S' i’.col voor buitengewoon lager In dc Russen beschouwen als hun veilig heidsgordel, waaraan niemand raken mag, rommelt het geducht. In de naar verhouding kleine communistische klieken, die Moskou aan het hoofd van de O.-Europ. Staten heeft gesteld, blijkt het nationalisme veelal groter te zijn, dan de trouw aan het Kremlin. Tito rebelleert reeds openlijk tegen zijn meesters. Tijdens de verkiezingen in Finland hebben de Finnen duidelijk te verstaan gegeven, dat zij van een eenzijdige oriëntatie op de Sovjet unie niets moeten hebben. De Russen kunnen deze dingen niet over hun kant laten gaan en zullen ongetwijfeld hemel en aarde bewegen om hun positie achter de lijn welke van Petsamo over Stettin naar Triëst en vandaar langs de Noordelijke Griekse grens loopt, voor goed te consolideren. Het Russische blad „Nieuwe Tij den” spreekt in dit opzicht duidelijke taal. Het Kremlin, aldus dit blad, kan de Oost-Europese Balkanstaten hun zogenaamde onafhankelijkheid niet lang meer laten. Deze landen hebben hun vrijheid alleen te danken aan de Sovjet-Unie. De nationale belangen van deze landen zijn niet meer dan vermomde imperialistische belangen. Deze uitlating bevestigt de geruch ten, welke reeds enige tijd in omloop zijn, dat Moskou uit is op volledige inlijving van het Europese gebied, BIJZONDER GERECHTSHOF LEEUWARDEN. Tegen de 39-jarige Jan Buma te Heerenveen, die als beroepslandwachter de Duitsers in hun funest werk bijstono werd Dinsdag 8 jaar geëist. Hij heeft met 20 anderen o.a. in Febr. 45 deel genomen aan een razzia ten huize vin de heer Bergstra te Abbega Terwijl an dere onderduikers wisten te vluchten viel een Joods echtpaar daar echter in handen der onverlaten, de 69-jarige mar overleed in Let huis van bewaring te Leeuwarden, de vrouw kwam in Wes- terbork terjcat, doch keerde terug. BUURTVERENIGING „NOORDERHOEK”. Men schrijft ons: Met de buurtvlag in top lag de boot van Bakker 14 Juli te wachten op de oudste leden van de buurt. En we hebben een tocht gemaakt om nooit weer te vergeten. Zelfs de Bilt kon niet tegen zoveel enthousiasme op en liet het bij één bui blijven. In War- tena stonden de tafels al gereed en er werd heerlijk gegeten, uit volle borst gezongen en de „oudjes” speechten er maar op los! Zelfs de „Boer en Lapke- keapman” ontbraken niet. In Grouw hielden we een .gezellige wandeling naar het geboortehuis van Bruorren Halbert- sma, standbeeld en graf van dr. Eeltsje en het prachtige gemeentehuis. Eén der bestuursleden gaf een kleine maar pret tige uitlegging en deed dat in de Friese taal, waardoor alles nog eens zo mooi werd. Om kwart voor zes waren we weer thuis in deze dag zal ons lang in het geheugen blijven. Het werd door de heer v. d. Pas zo juist gezegd: „Zo leren we elkander kennen en van elkaar hou den”. Het was goed en meer dan goed. ture mej. Th. M. Spoelstra wordt met 17 st. benoemd de enige door B. en W. voorgedragene nl. mej. T. Kuiken, on derwijzeres aan o.l. school no. 1 al hier. In een voorstel tot wijziging van de „Bezoldigingsregeling gemeenteperso- neel 1947” stellen B. en W. o.a. voor de reeds lang bestaande praktijk dat B. en W. de beloningen voor een aan tal ondergeschikte betrekkingen, welke voor belanghebbenden veelal nevenfuncties zijn aststellen inplaats van de raad, wettelijke grondslag te verlenen, doordat de raad thans een besluit tot overdracht van die be voegdheid neemt. De heer Linde man vindt dat men altijd voorzich tig moet zijn met delegatie van het benoemingsrecht; onder deze functies zijn er waarin niet veelvuldig vaca tures voorkomen, een van de redenen waarom T. en W. deze delegatie aan bevelen, spr. noemt bijv, de betrek king van amanuensis aan het gymna sium. Dergelijke betrekkingen dienen naar spr. meent uit deze delegatie van bevoegdheid geschakeld te wor den. De V o o r z. constateert, dat er een misverstand bij de heer Linde man bestaat. Het gaat hier niet om delegatie van deze benoemingen, die zijn al jaren geleden aan B. en W. ge delegeerd, maar om het recht ook de beloningen vast te stellen. In de prak tijk doen B. en W. dat reeds jaren. Nu wordt voorgesteld die praktijk wette lijke grondslag e geven. Het voorstel van B. en W. wordt alsnu z. h. s. aan genomen, evenals die betr. een wij ziging van het uitkeringsbesluit ge- meentepersoneel 1947, betreffende de aanschaffing van leermiddelen aan de R.K. Meisjesschool, het voorstel van B. en W. nopens de bouw van 16 wo ningen aan de Amaliastraat, en tot vernieuwing van gedeelten walmuren. Al deze voorstellen vindt men in ons vorig nr. HUISHOUDSCHOOLNIEUWS. Nu de examens aflopen komt bij velen pas echt de gedachte naar vo ren: „Wat nu?” Het bleek zo moeilijk hier eerder aan te denken, men wilde eerst zeker heid hebben over overgang of eind uitslag. En eigenlijk wilde men dan ook nog graag eerst even vacantie hebben. Het is alles zeer begrijpelijk, maar het maakt het vaststellen van oplei dingen of cursussen soms wel zeer moeilijk. Jaar op jaar heb ik deze gang van zaken meegemaakt, gere geld kwamen er zelfs in Sept, nog enkele leerlingen toelopen. Is de opleiding voor Augustus vast gesteld en kunnen er nog enkele leer lingen toegelaten worden, dan is dit niet erg. Het kan echter ook voor komen, dat juist deze enkelen voor het vaststellen van de opleiding nodig waren geweest. Ên dat dus door het uitstel van enkelen allen teleurge steld moeten worden. Van belang is het dus dat vóór Augustus wordt be slist. Voor het geven van inlichtingen in de school en aangifte (monde’mg) zijn nu nog 2 dagen bepaald (zie de advertentie). Door bijzondere om standigheden kan men alleen nog op d i e dagen in de school voor aan gifte terecht. Gaarne zal ik hiertoe nog in het bizonder animeren, vooral nu ik weet, dat de tijdsomstandig heden het voor velen moeilijk maken het huishoudonderwjjs te volgen. Met enige goede wil kan men dan toch dikwijls een schikking maken om 2 dagen te komen. Onze landbouwhuis- houdcursussen (opleidingen met 2 lesdagen per week) zijn zo bjjzonder geschikt voor alle meisjes die ouder zijn dan 15 jaar en moeilijk 4 lesda gen kunnen komen. Dikwijls wordt gedacht, dat deze cursussen enkel bedoeld zjjn voor meisjes buiten de stad, doch dit is allerminst het ge val. Het is werkelijk zo jammer, dat niet alle meisjes huishoudonderwjjs krijgen. Het onderwijs is nodig voor allen en een éénjarige Vormingsklas- se zou voor studerende meisjes zeker Redacteuren: L. KIEZEBRINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 SNEEK hetwelk het als zijn invloedssfeer be schouwt. Van bijzondere betekenis is hierom de strijd die thans gaande is om Ber lijn. De Duitse hoo^dstad is het grote gat in het ijzeren gordijn, dat de Russen thans tot een stalen gordjjn willen maken. Om dit gat te dichten, moeten de Westelijke mogendheden uit Berlijn weg. Het Russische aanbod om nieuwe onde' handelingen over Duitsland te beginnen, past geheel in dit kader. Waarschijnlijk is het Krem lin in deze kwestie en in de Oos tenrijkse tot grote concessies be reid, indien het Westen maar uit Ber lijn wil wegtrekken. Washington, Londen en Parijs hebben echter nog eens onomwonden te kennen gegeven, dat zij zich door geen dreigementen en andere Russische acties uit Ber lijn zullen laten verdrijven, en dat zij evenmin zullen onderhandelen met de dolkpunt van de Berlijnse blokkade op de borst. Dit betekent, dat het hard tegen hard moet gaan. Zo wordt dus op dit moment in Berlijn over de toekomst van geheel Europa beslist. In West-Europa zijn duidelijk ken tekenen merkbaar, dat de regeringen de situatie vastberaden onder ogen zien. Markante getuigen hiervan zjjn de reeds tot stand gekomen blokvor mingen, zoals de W est-Europese Unie, het Scandinavisch Blok en de Grieks- Turkse Unie. Belangrijke gebeurtenissen in het vel leden en grote evenementen in ’t heden beïnvloeden de historie van ons volk dit jaar wel uitermate sterk. En dat nog wel, terwijl wij allen nog "jonge indruk- ken hebben van een tijd, waarin de vrij heid gebonden was. Juist nu wij allen nog zeer goed we ten, hoezeer verdrukking de vrije mens tot wanhoop kan brengen, juist nu is er alle aanleiding om die kostelijke vrijheid met volle teugen te genieten. Want die historische gebeurtenissen hebben alle betrekking op de zelfstandige ongebon den staat van ons volk. Het Konings huis is voor Nederland daérom een rijk bezit, omdat het eenmaal de grondleg ging van onze onafhankelijkheid bete kende. Inderdaad is er alle reden tot feest vieren en ieder die zich deze feiten rea liseert zal zeker gaarne een steentje bijdragen tot het welslagen van dit feest. Nederland gaat feestvieren van 31 Aug.6 Sept, en Sneek zal daarbij niet achterblijven. Op initiatief van de Ver. „Oranje” heeft zich een comité ad hoe gevormd om dit feest op waardige wijze te vie ren. Hierin hebben zitting genomen de heren J. H. Doodkorte, T. J. van Gelder, A. Jansen, W. Marra, A. M. Nauta, D. Potma, P. Postm-, K. Sijtsma, H. Tjaar- da, W. A. Visser, Jac. de Vries, H. J. Wilmink, S. de Wolf en Th. W. Zand- stra, van wie de heer Th. W. Zandstra het voorzitterschap waarneemt, terwijl als secretaris fungeert de heer D. Pot ma, Grootzand 35, Telef. 2063. Dit comité Regeringsjubileum en Kro ningsfeesten te Sneek is intussen met zijn werkzaamheden begonnen. Ver schillende sub-comité’s zijn samenge steld, die elk hun taak kregen toege wezen. Het comité heeft gaarne zijn taak aanvaard in de vaste overtuiging dat deze mede zal worden gedragen door de gehele burgerij en iedereen zijn volle belangstelling voor dit feest zal geven. Het ligt in de bedoeling in elk num mer van deze krant enige mededelingen te doen opdat de burgerij ten volle met de plannen meeleeft. Het comité rekent op aller medewerking en hoopt door samenwerking met alle daarvoor in aan merking komende instanties te komen tot een waardig fe<iviteits-betoon, als uiting van hulde en dankbaarheid, o n- ze stad waardig. Naast de te houden Kerkelijke Ere diensten omvatten de plannen van het comité o.a. de volgende festiviteiten, t.w. straat- en gevelversieringen, optoch ten, défilé, kinderzangaubade’s, drie daags feest „Sport en Spel” voor de ge hele schoolgaande jeugd, volksspelen en kinderspelen, concerten, openluchtspel of andere uitvoeringen, enz. Mede staat op het programma een groot vuurwerk, waarvan Sneek de pri meur voor het Noorden zal hebben. Men tone zijn instemming met deze plannen door persoonlijk ook alle ge vraagde steun te verlenen. De volgende week hopen wij over het één en ander bijzonderheden te kunnen Pieter Jaasma, Snits; S. Quak, Snits; Hyltsje Brandsma, Reahüs; Johan Bouma, Nijlan. Ab.prtjs 2.50 per halt jaar Franco per post ƒ3.75 per half jaar De Zuiderkruis met het Friese batal jon aan boord kwam Woensdag vijf uur voor de Lloydkade te Rotterdam aan, waar de bijna 16G0 militairen verwel komd werden door de vertegenwoordi ger van de Prinses Regentes, luitenant ter zee van Boetzelaer, de minister van oorlog Fievez de vertegenwoordiger van Prins Bernhard, luitenant kolonel de Boer. Een Friese deputatie bestaande uit overste J. G. Sissingh, majoor S. Camping, en de luitenants E. Bultsma en T. Kingma was aanwezig om speci aal het Friese bataljon te verwelkomen. Te zijner ere speelde de militaire kapel van I R.I. uit Assen het Fries Volks lied. De debarkatieformaliteiten verlie pen vlot, 70 bussen stonden gereed om de mannen te vervoeren, waarvan 25 voor Friesland bestemd. In ’t holst van de nacht, zo tussen 3 en 5 uur kwamen zo de teruggekeerden hier in ’t Noor den aan, waar stad en dorp al de gehele dag door veel vlagvertoon uiting had den gegeven aan de vreugde van het weerzien. Wij zagen hier ter stede zelfs voor een huis, waar een zoon terugkeerde, een erepoort opgericht. Een symbool, die poort! Symbool van wat onze jon gens hebben verdiend daar in Indonesië door hun optreden en gedrag. De geschiedenis van dit bataljon ligt nog vers in ’t geheugen. November 1945 naar Engeland jungletraining in Ma- lakka Maart 1946 naar Java en tot midden October van dat jaar deelne ming m de campagne, tot de order „Staakt het vuren” afkwam. Van 20 Juli tot 4 Augustus 1947 politiële actie 19 Juni ’48 inscheping op de Zuider kruis, 14 Juli aankomst in het vader land, dat hun zo veel verschuldigd is. Niet allen zien thans dat Vaderland terug, dertig man rusten op de ere begraafplaatsen van Bandoeng en Ban- joemas, meer dan dat aantal vonden een werkkring in Indonesië, enige keerden reeds eerder huiswaarts. Nu echter is het bataljon als geheel ongeveei 500 man weer op Friese bodem en is er blijdschap in vele wo ningen. Er zal ook feestbetoon zijn, ver- welkomingsplechtigheden, enz. Ook hier hebben Band Nederland Indië afd. Sneek en het districts demobilisatie- comité zich ingespannen: boottocht, offi ciële ontvangst en gezellige avond staan op het programma voor Vrijdag 23 en Zaterdag 24 Juli. Op 2 Aug. volgt te Leeuwarden de algemene officiële ver welkoming van alle uit Indonesië naar Friesland teruggekeerde militairen. Dat alles is mooi, maar natuurlijk niét voldoende. Als men zo eens rond hoort onder militairen die reed'- eerder terugkeerden, dan beluistert men vaak enige ontstemming en vervreemding. Dat is geen wonder; zij, met hun erva ringen in het verre land, en wij, met de onze hier, zijn wat van elkaar verwijderd geraakt en we moeten weer naar elkaar toegroeien, in familiekring zowel als in de maatschappij. Aan dat laatste kun nen wij allen medewerken. Wij weten wel: de Prov. Demobilisatieraad, de dis- trictsraden, de Arbeidsbureaux zullen het hunne doen om de teruggekeerden de toegang tot de maatschappij gemak kelijker te maken. Maar meer dan deze, kunnen, wij allen samen doen, door hen, die daarginder zich inzetten voor de be langen van Nederland en de Friese naam hoog hielden, met begrip voor hun moeilijkheden, met onze genegenheid, onze dankbaarheid en onze welwillend heid tegemoet te treden. Moge het warme welkom, dat Fries land zijn zonen toeroept, voortspruiten uit ons aller ernstige voornemen het de teruggekeerden op deze wijze gemakke lijker te maken. BEREIDVERKLARINGEN VOOR TEXTIEL NIET LANGER VEREIST. Het C.D.K. deelt mede, dat de bereid verklaringen welke tvt dusverre door dit kantoor werden verlangd voor het ver krijgen van vergunningen voor woning- inrichting-artikelen e.d. in den ve olge niet meer vereist zijn. Zij, wier aanvrage om deze artikelen reeds werd toegestaan, doch aan wie nog geen vergunningen werden strekt, daar zij nog niet over de vereiste bereidverklaringen beschikten, zullen nog door de distributiedienst worden op geroepen tot het in ontvangst nemen van de vergunningen. Zij, die zowel over een vergunning als over een bereidverklaring beschi ken, doen uiteraard verstandig als zij hun in kopen doen bij de zaak welke hun de bereidverklaring heeft verstrekt. HET RUSSISCHE ANTWOORD. Het Russische antwoord op de pro- testnota’s der Westelijke geallieerden is bekend gemaakt. De Russen verklaren geen bezwaar te hebben tegen bespre kingen der vier mogendheden over het gehele Duitse vraagstuk, wel tegen be sprekingen van de Berlijnse kwestie al leen en zij wensen het openen van die besprekingen ook niet gebonden aan voorwaarden. Zoals bikend eisen de Westelijke geallieerden eerst opheffing van de blokkade. De Russen beschuldi gen deze mogendheden er van Duitsland in twee delen te w "en scheuren, de overeenkomst van Potsdam en Yalta te schenden en betogen dat Berlijn tot de Russische zóne behoort en de andere ge allieerden hun recht hebben verspeeld om het mee te besturen. De blokkade was nodig om de Russische zóne te be schermen tegen de schadelijke invloed van de West-Duitse munthervorming. Desnoods zijn de Russen bereid geheel Berlijn zelf van het nodige te voorzien. Dit Russische antwoord sluit dus de deur voor verdere besprekingen niet, doch is voor de Westelijke geallieerden onbevredigend omdat het weigert de blokkade op te heffen voor de bespre kingen aanvangen en Berlijn practisch voor de Russen opeist. Nu is het woord of de daad aan de Westelijke geallieer den. Van Amerikaanse zijde is een bal letje opgeworpen de zaak voor het In ternationale Hof van Justitie te bren gen, doch terecht zeggen de Engelsen. OFFICIËLE BONNENLIJST voor het tijdvak van 18 t.e.m. 31 Juli. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: Bonnen voor brood en vlees. 044, 046 Vlees 100 gram vlees 045 Vlees 300 gram vlees 047-1 Brood 800 gram brood (geldig t.e.m. 24 Jtli) 1 Brood 200 gram brood (geldig t.e.m. 24 Juli) Alle bonkaarten Algemeen 500 gram suiker, boter- hamstrooisel enz., of 1000 gram jam, stroop enz., of 500 gram versnaperingen Algemeen 400 gram brood of 1 rantsoen vermicelli e.d. Algemeen 250 gram boter of mar garine of 200 gram vet Algemeen 1 ei Bonkaarten KA, IB, KC 808 Algemeen 125 gram koffie 50 gram thee 200 gram kaas of gram korstloze ka^s Algemeen 250 gram boter of mar garine of 200 gram vet Algemeen 225 gram huishoudzeep of 180 gram toiletzeep 800 gram brood 24 Juli) 200 gram kaas korstloze kaas 400 gram brood 24 Juli) Bonkaarten KD, KE 808 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas 072 Algemeen 125 gram boter of mar garine of 100 gram vet 450 gram huishoudzeep of 360 gram toiletzeep 800 gram brood (geldig t.e.m. 24 Juli) 500 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kinderbiscuits of kindermeel Tabak- en versnaperingenkaarten QA, QB, QU 808 oram versnape ringen, of 200 gram suiker, bo- terhamstrooisel enz., of 400 gram jam, stroop enz. 84 Versnaperingen 100 gram versnape ringen, of 100 gram suiker, bo- terhamstrooisel enz., of 200 gram jam, stroop enz. Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZE, MD, MF, MH 808 (b(jz. arbeid, a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen van de strook L. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. FRYSLAN-DIPLOMA A EN B. Foar it Fryslan-diploma B is slag- ge Sippe Hogeboom, Twellegea, en Tsjerk Bottema, Raerd (R’him). Slagge foar it Fryslan-diploma A: Aesge Hofstra, GoajjengarypGerrit Hofstra, Goaijengarypfrou A. van der LeyPostma, Terkaple; Betty Smits, Tims; frou H. Dotingvan der Meer, Tirns; In. Bouma, Snits; F. Tjaberings, Snits; frou W. Zylstra Nauta, Snits; A. ter Horst, Snits; S. Visser, Snits; A. Sietsma, Offen- wier; frou A. SietsmaDotinga, Of- fenwier; Barenatsje Brandsma, Snits; Douwe Kuperus, Snits; Sietske van der Eems, Ysbrechtum; Jantsje de Jong, Ysbrechtum; J. Bosker, Snits: S. van der Bosch, Sibrandabuorren melden. DE KRACHTPROEF IN OOST-EUROPA :nhoo IwesT-suRoPesq unie dat dit veel te veel tyd zou eisen. de Tweede Kamer geniet. king zal krijgen over het laatste deel onderwas, ter voorziening in de vaca- ook gewenst zjjn als afzonderlijk tus- stadgenoot A. Th. v. d. Werf.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1