I i P.E. FRANSE - AATSERS NAAR SNEEK. ONDER MOEDERS PARAPLU. wt i Voor de Vrouw. EEN.... AVONDJURK! met Oorlogsslachtoffers, waltje 10 te Leeuwarden. OOK DE FISCUS VOETBALT. Er is een ambte.laren-voetbal club De Fiscus opgericht, welke a.s. Vrij dagavond in het Sportpark zal debu teren in een match tegen een Hubert- elftal. Zoals we reeds in een vorig num mer meldden, zullen de acht Franse kaatsers, die naar Friesland komen eu o.a. in Leeuwarden spelen, ook in onze stad uitkomen. De wedstrijden hebben Dinsdagavond 27 Juli plaats op het Martiniplein. Er wordt Fries spel en jeu de pelote gespeeld. BOKSVORDERINCEN EXAMENS SPORTCLUB SNEEK. Voor het diploma-boks-vorderingen slaagden verleden week alsnog de heren K. van Elburg (Sneek) en G. Zijlstra (Oppenhuizen). DIENSTPLICHTIGEN TEN ONRECHTE AFGEKEURD. Vier Belgische artsen te Luik zijn gearresteerd, omdat ze voor 10 a 20 duizend francs een bewijs van vrijstel ling verstrekten aan dienstplichtigen. FRANCO SCHENKT TITELS. Ter gelegenheid van de herdenking der Spaanse revolutie verhief Franco 3 bekende figuren uit die revolutie tot graaf of hertog. De verheffing brengt mee dat de betrokken families gedu rende 2 geslachten vrijstelling van be lasting genieten. ONDERSCHEIDINGEN DOOR PRINS BERNHARD UITCEREIKT. In de Burgerzaal van het paleis op de Dam heeft Prins Bernhard, na mens de Koningin, aan 120 militairen van het K.N.I.L., Kon. Marine, Kon. Landmacht en aan leden van de Koop vaardij, die zich gedurende de oorlog voor het vaderland verdienstelijk heb ben gemaakt, onderscheidingen uitge reikt. Hieronder bevonden zich 4 mili taire Willemsorden 4de klasse, verder bronzen leeuwen, bronzen kruisen, kruisen van verdienste en vliegerkrui- sen. Ieder van hen kan daarvoor beboet worden m?t 10 pond per dag, maar tot dit uiterste zal men wel niet dade lijk overgaan. Opgemerkt moet nog worden, dat het begrip „zelfstandi gen” nogal ruim getrokken is en dat veroorzaakt moeilijkheden, omdat de ze zelfstandigen geen werklozenuit- kering krijgen. Iemand, die een kar weitje aanneemt of een werkvrouw, die het schoonmaken van lokalen ver richt, krijgt daardoor geen steun, maar een dienstmeisje wel. Zo zijn er nog wel meer onlogische dingen in deze wet, die echter in de loop der jaren wel zijn definitieve vorm zal krijgen. Intussen kan thans de gehele Britse natie schuilen onder de grote paraplu van de N.I. (National In surance Nationale Verzekering), zodat men tenminste beschut is tegen de ergste buien van de ongunst, die het leven kan opleveren. dragen ongeveer 5 milliard gulden per jaar, nl. een bedrag van 454 mil- lioen pond. Daarvan betalen de werk gevers 177 millioen pond, de werkne mers 118 millioen en de staat 158 millioen pond. Alle dokters- en zie kenhuiskosten komen nu voor reke ning van de verzekering: ziekenhui zen en sanatoria, die in Engeland doorgaans particuliere instellingen waren, komen nu in nationaal beheer. Desgewenst kan men particulier bjj- betalen, zowel bij dokters als bij zie kenhuizen. Bij werkloosheid ontvangt men gedurendj het eerste half jaar 26 shilling per week; is de werkloze getrouwd, dan ontvangt hjj voor zijn vrouw 16 sh., voor het eerste kind 71/2 sh. en voor ieder volgend kind 5 sh. erbij. Voor man, vrouw en een kind komt dat op ruim 25 per week. Bij overlijden wordt 20 pond (ruim 200) uitgekeerd, terwijl de weduwe gedurende 13 weken 36 sh. ontvangt en daarna 33% sh, zolang zij kinde ren van leerplichtige leeftijd heeft. Voor wezen wordt 12 sh (ruim ƒ6) per week uitgekeerd. Het ouderdoms pensioen bedraagt 26 sh per week voor alleenwonende personen en 42 sh voor man en vrouw. De regeling is te ingewikkeld om geheel weer te geven en ook de En- gelsen zijn nog helemaal niet op de hoogte van alle knepen en kneepjes. Maar zij ontmoet toch meer sympa thie dan critiek. Hierbij moet men be denken, dat de dokterstarieven in En geland b;jna onbetaalbaar hoog wa ren en dat het ziekenhuiswezen onder particulier beheer bepaald een mis stand was. Vroeger, toen de bezitten de klasse in Engeland enortn veel ver diende, werkte het systeem drage lijk, maar sinds de vorige wereldoor log e vooral sinds de crisis van 1929 ging het mis. De grote inkomens ver dwenen of worden door de fiscus zwaar besnoeid. Daardoor bleven de ziekenhuizen met onvoldoende in komsten achter bij de voortdurende stijging van de uitgaven. Er moest dus wel ingegrepen worden, hetgeen thans op radicale wijze is geschied. Intussen hebben van de drie milli oen personen, die niet in loondienst zijn, doch die verplicht zjjn zich zelf aan te melden, niet minder dan 2.280.000 niet aan die pljcht voldaan. s- Op 5 Juli is in Engeland de Natio nale Verzekering van kracht gewor den, waarmee in dat land de meest volledige sociale voorzieningen zijn in gevoerd van alle landen ter wereld. Deze verzekering omvat alle burgers, ond( nemers zowel als arbeiders en dus de grootste fabrikant net zo goed als d«. lift jongen. Iedereen is hierdoor verzekerd tegen werkloosheid, ziekte en ouder.dom. De lasten, die daarmee op de gemeenschap worden gelegd be- bloelende Phlox amoena en de Phlox subulata. 24 Juli. Een sierlijke bontbladerige wingerd, afkomstig uit China, is de Ampelopsis heterophylla elegans. Feite lijk is ze een klimplant, doch in de bloemwinkels is ze ook als potplant verkrijgbaar. Door haar fraai gespik kelde bladeren eu haar mooie afhangen de rode ranken is ze op de vensterbank of in een serre van bijzonder decoratieve waarde. Door de bloemisten wordt ze ook veel in bloemenmanden gebruikt. In het volle licht komen de fraaie bladeren en ranken des te mooier tot ontwikke ling. Des winters wordt ze in een vorst- vrije kamer gehouden. Ze verliest dan haar blad en gaat in 't voorjaar weer uitlopen. BEDRIJFSVOETBAL. H.J.S.C. IHeogeveen 11. De vorige week te Hommerts ge speelde wedstrijd tussen H.J.S.C. I en Hoogeveen is geëindigd in een gelijk spel, 11. Aanvankelijk leek het of Hoogeveen het spel in handen zou nemen, want na nauwelijks drie mi nuten spelen liep de Sneker spil dwars door de H.J.S.C.-verdediging heen en gaf met een mooi doelpunt zijn club de leiding 01. Daarna was het ech ter voornamelijk de thuisclub, die in het offensief was en de Sneker ver dediging had het somtijds zwaar te verantwoorden. De meeste aanvallen strandden echter op de persoon van J. de Ruiter, die met recht de rots in de branding kon worden genoemd. Ook de Sneker doelman verrichtte goed werk. Kort voor de rust be landde de bal bij de H.J.S.C.-voor- hoede. F. de Jong liet een goede kans onbenut, door de bal vlak voor het vijandeljjke doel nog door te geven naar rechts. De bal kwam echter te rug en dezelfde speler gaf ditmaal doelman Efdee geen kans, 11. Zon der rust werd docrgespetld. De Sne ker aanvallen en die van H.J.S.C. wisselden elkaar af en de spanning steeg ten top, vooral toen het kort voor het einde wel zeker was, dat de overwinning was aan degene, die nog een doelpunt zou weten te maken. Dit mocht echter geen van beide partijen gelukken, zodat met gelijke cijfers het einde kwam. Een mooie wedstrijd, die door scheidsrechter Pot uitstekend geleid werd. OM EEN SCHOOLMEESTER. Kwestie tussen Haarlem en Beverwijk opgeruimd. Sinds 1625 betaalde de gemeente Haarlem trouw elk jaar de som van 125 aan Beverwijk, ingevolge een overeenkomst aangegaan tussen de toenmalige Prins en de Staten van Holland ter ene en de Burgemeester en Regeerders van Haarlem ter an dere zijde. Indertijd accordeerde Haar lem het bedrag als vergoeding voor een gemeenschappelijke schoolmees ter, die uit de opbrengst van twee con venten werd gesalarieerd. Zowel Haarlem als Beverwijk vinden het oude accoord verre van aangenaam en Haarlem heeft er onderuit probe ren te komen met de bewering, dat sinds lang de verhoudingen dermate zijn veranderd, dat er eigenlijk al sinds 1919 geen enkele rechtsgrond voor de jaarlijkse betaling aanwezig is. Ergo: Haarlem vorderde 3500 terug. Beverwijk vond dat op zijn beurt niet in de haak en gaf Haarlem te kennen, dat er over die rechtsgron den nog wel eens te praten zou zijn. Om een langdurig twistgeding dat ongetwijfeld juridisch gezien belang wekkende aspecten zou kunnen heb ben te voorkomen, hebben beide partijen resoluut de zaak af gehan deld: Beverwijk ziet voortaan af van de jaarlijkse bate en Haarlem trekt zijn vordering ad 3500 in. PALESTINA. Zowel Joden als Arabieren hebben voldaan aan de eis van de Veiligheids raad om het vuren te staken, de Ara bieren echter voorwaardelijk. BOUWVAKARBEIDERS ONTVANGEN GEEN BIJSLAG OP DE VACANTIEBONNEN. Ingevolge een beslissing van de mi nister van sociale zaken mag aan bouwvakarbeiders géén bijslag op de vacantiebonnen worden verstrekt. Al leen aan de volgende categorieën ar beiders kan een bijslag tot het bedrag der overbruggingsuitkering worden verleend: 1) bouwvakarbeiders, die na het verlaten van de cursus aan een rijkswerkplaats niet voldoende va cantiebonnen hebben kunnen sparen; 2) niet-bouwvakarbeiders, werkzaam bij de D.U.W.3) gedemobiliseerde militairen-bouwvakarbeiders, die niet in het bezit zijn van voldoende vacan tiebonnen. IJLST, 17 Juli. De veteranen ko men ook in actie. De eerste wedstrijd werd gisteravond gehouden met Woudstnd, dat hier op bezoek kwam. De uitslag was 31 voor Woudsend. T U I N K A L E N D R. 19 Juli. Vaste planten, die in Juli en Augustus een ongelooflijk aantal snij bloemen voortbrengen zijn de gele of bruine Helenium, de prachtige bruin rode Gaillardia en de Witte Margriet of Chrysanthemum maximum, het witte Gipskruid of Gypsophylla en de oranje kleurige Alstromeria. Men probere het eens met deze rjjkbloeiende planten in eigen tuin. 20 Juli. Aanstonds zijn weer de bollen van de Droogbloeier of Herfsttijloos verkrijgbaar. Haar botanische naam is Colchlcum autumnale. Deze bol bezit de merkwaardige eigenschap dat ze voor haar bloei niet in de aarde behoeft te worden gezet en het ook zonder water kan stellen. Men zet de bol maar ergens op de vensterbank of op een kast of andere pelk in de kamer neer en daar gaat ze vanzelf bloeien. In Augustus en September prijkt de Droogbloeier met haar lila-rose bloemen. Na de bloei gaat men de bollen op een diepte van 8 a 10 centimeter buiten in de tuin uitplanten. In het voorjaar gaan zich de bladeren ontwikkelen. In de nazomer komt ze dan ook weer in de tuin tot bloei. 21 Juli. Wie in zijn tuin het volgend jaar eens viooltjes en Vergeetmijnietjes wil kweken, kan deze in de tweede helft van Juli zaaien. Dit kan geschieden op een beschaduwde, doch lichte plek in goede, losse, vochthoudende aarde. Wie een bak met broeiramen heeft kan de viooltjes ook wel onder glas zaaien. De aarde houdt men natuurljjk voldoende vochtig! Nadat de jonge zaalplantjes reeds enkele blaadjes hebben gevormd, worden ze dicht naast elkaar verplant. In het najaar of het vroege voorjaar gaat men ze tenslotte op de bestemde plaats op de borders of perken uit planten. De viooltjes vindt men in de zaadprijskranten vermeld ■'Is Viola tri color Maxima. Voor de liefhebbers: de botanische naam van het vergeet-mij- nietje is Myosotis. 22 Juli. In de zomer ziet men op ver schillende planten vlokjes schuim, welke in de volksmond wel „Koekoekspog” worden genoemd. De koekoek is er ech- tter volmaakt onschuldig aan. Het schuim vormt het beschermend omhul sel van de larven van de schuimbeestjes, die bekend staan als zogenaamde cica den. Veel schade richten deze beestjes meestal niet aan. Men kan de larfjes in het schuim met vinger en drukken. Ook kunnen ze wel worden bestreden door een bespuiting met een zeepspiritusoplossing of een nicotine- oplossing. Op de rozen wordt nog een andere cicade aangetroffen, waarvan de larven aan de onderzijde der bladeren het bladmoes wegzuigen en talrijke wit te vlekjes doen ontstaan. Deze kunnen ook door bespuiting worden bestreden. 23 Juli. Een ouderwetse vaste plant die in vele tuinen wordt aangetroffen is de Phlox paniculata. In haar rose, purpere, zalmkleurige, paarse en witte kleuren staat ze thans in bloei. Er be staan ook kruipende soorten, die in rots- tJHipsn worden gebruikt, en wel de vroeg VACANTIEKAMP „HET VIERDE PRINSENKIND”. Onder auspiciën van de Stichting „Het Vierde Prinsenkind”, gevestigd te Dordrecht, wordt ook deze zomer voor kinderen, wier vader ten gevolge van oorlogsomstandigheden is omge komen of blijvend invalide is gewor den, een gratis vacantiekamp georga niseerd. Voor de kinderen uit Fries land worden twee kampen gehouden en wel voor de R.K. kinderen in het tijdvak van 19 t.e.m. 26 Juli, voor de overige kinderen in het tijdvak van 4 t.e.m. 11 Aug. Aan het eerste kamp wordt door 10 kinderen, aan het twee de kamp door pl.m. 140 kinderen deel genomen. Het verblijf is gevestigd in een D.U.W.kamp te Norg (Dr.). De over de gehele provincie verspreid wonende kinderen werden vanaf ver zamelpunten per autobus naar Norg vervoerd. Ook de terugreis wordt zo volbracht. De voorbereidende werk zaamheden werden verricht door het Prov. tevens Districtsbureau Verzor ging Oorlogsslachtoffers, Heeren- DE BERLIJNSE KWESTIE. Nu de Russische antwoordnota zo is uitgevallen dat de internationale spanning niet verminderd is en het moment van een krachtmeting meer en meer nadert, begint men hier en daar in het Westen te aarzelen. Er gaan stemmen op, die betogen, dat Berljjn geen derde wereldoorlog waard is en de West-Europese landen op het vasteland beseffen dat als er een oorlog komt, zij te weinig Ameri kaanse hulp hebben om met succes aan een Russische opmars weerstand te kunnen bieden, ook al hebben de Ver. Staten 60 superforten op oor logssterkte bemand, naar Engeland gezonden om indruk op de Russen te maken. In Franse diplomatieke krin gen meent men, dat de Westelijke ge allieerden zich onder Amerikaanse druk voortijdig in een krachtmeting met de Russen hebben gestort en dat het geenszins zeker is, dat bij het thans gespeelde spel van diplomatieke bluf generaal Clay, de Amerikaanse bevelhebber in Duitsland, aan de win nende hand is. De Fransen staan op het standpunt, dat een veel grotere consolidatie van West-Europa nood- zakelijk is, alvorens de Duitse kwes tie op de spits kan worden gedreven en hechten om die reden grote bete kenis aan de bijeenkomst van Frank rijk, Engeland en de Beneluxlanden, die gister in Den Haag is begonnen. Op deze bijeenkomst is dus blijk baar ook al over de Berlijnse kwestie gesproken en zullen de Fransen wel gepleit hebben voor nieuwe onderhan- delingen van de Grote Vier over het gehele probleem Duitsland, zoals de Russen die ook wensten. Of onder de ze omstar ngheden de eis in de pro- testnota’s der Westelijke geallieerden aan Rusland gesteld om vóór onder- handelingen kunnen beginnen eerst de blokkade op te heffen, wel zal wor den gehandhaafd, lijkt twijfelachtig. In het algemeen is de positie van het Westen verzwakt, nu de Fransen min of meer openlijk van hun aarze lingen hebben laten blijken. NEDERLAND VAN ALLE KANT. De stichting Pelita, die zich o.m. ten doel stelt de woningnood der In dische oorlogsslachtoffers te lenigen, heeft te Ede acht woningen aange kocht. Dit zijn de eerste van een serie van 125, welke de stichting nog dit jaar denkt aan te kopen. De bliksem sloeg in de boerderij van de landbouwer H. Voortman te Gelselaar (gem. Borculo). Het ge bouw stond in een ommezien in lichter laaie, zodat de brandweren die spoe dig ter plaatse verschenen, slechts weinig konden uitrichten; bijna de ge hele hooioogst ging verloren. Te Lemmer is op het graf van de verzetsman L. Mulder, die in 1945 met negen anderen te Doniaga is ge fusilleerd, een gedenkzuil onthuld. Een ontwerp architectenwet, be ogend wettelijke bescherming van het architectenberoep, heeft het departe ment van Onderwijs, K. en W. ver laten; het is thans bij de Raad van State. Naast de prijzenregeling voor schilderswerkzaamheden op basis van het aantal uren, is met ingang van 20 Juli 1948 voor nieuw schilderwerk een regeling per M2 getroffen. Voor buitenschilderwerk is de prijs 2.60 per M2, voor binnenschilderwerk 2.70 per M2, beide inclusief materi aal. Honderd Tsjechische, Poolse en andere uitgeweken studenten, die zich op het ogenblik te Parijs bevinden, zullen in de zomermaanden een werk kamp bij Grijpskerk betrekken. In een woonwagen bij Genemui- den liep dezer dagen een kind ten ge volge van het omvallen van een bran dend petroleumstel zware brandwon den op. Het letsel bleek zo ernstig, dat het kind kwam te overlijden. De moeder liep eveneens brandwonden op, doch zij verkeert thans buiten levensgevaar. Op de onbewaakte overweg bij Mariënberg werd een trailer door een trein gegrepen, de bestuurder Wil lemsen uit Hengelo sprong uit de wa gen en werd overreden en gedood. De Haagse rechtbank heeft dr. de Vries en de kunsthandelaar Katz, gearresteerd in verband met de be kende schildergenzaak, op vrije voe ten gesteld. Door de hoge waterstand liggen de steenfabrieken langs de Waal stil, men zal dit jaar niet meer dan 2/3 van de normale productie halen. Te Buitenpost is het 7-jarig dochtertje van de heer P. Postma, dat onvoorzichtig de weg overstak, door een vrachtauto gegrepen en gedood. Op een schoolreisje, dat de kin deren van de o.l.s. te Deinum hebben gemaakt naar Emmen, hebben tijdens het parkeren van de luis Onbekenden geld uit de tasjes en portemonnaies van de kinderen gestolen. Bij de po litie is aangifte gedaan. Te Hilversum is mevr. Rost van Tonningen gearresteerd, de echtge note van de beruchte N.S.B.er. Zij kwam clandestien uit Duitsland terug. Te Ukkel in België is het Ned. echtpaar JanssenRetrae gearres teerd, wegens onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. Deze wonderdokters hadden een rij van 300 personen, die hun wilden raadplegen, voor hun huis staan, toen ze opgepakt werden. Te Doesburg is een jongetje van 2 jaar in een teil met kokend water gevallen en aan de gevolgen over leden. Een kruidenier in Arnhem Zuid had op zijn winkelraam een papier gezet dat hij met vacantie was. Die ven knoopten dit in hun oor en de winkelier is nu 15000 rantsoenen le vensmiddelen armer. De gemeenteraad van Bolsward heeft besloten tot verkoop van het z.g. „barakgebouw” aldaar; het zal een internaat voor a.s. gezinsverzorg- sters worden, vanwege de stichting „Maatschappelijk werk in Friesland” der Ned. Herv. Kerk. De conducteur der Rotterdamse Tramweg-Maatschappjj, J. de Leeuw, die dienst deed op de veerboot Mid delbandsHellevoetsluis, is ’s nachts vermoedelijk te water geraakt en ver dronken, toen de veerboot midden op het Haringvliet was. De Lord Provoost van Edinburg, A. H. A. Murray, heeft bij zijn bezoek aan Walcheren ’n chéque aangeboden van 20.000 voor de bomenactie. Het geld werd voor dit doel bijeenge bracht in Edinburg, Glasgow en door de Lowland-divisie. De nestor der imkers, oprichter van de bekende honing- en wasmarkt te Eerbeek en schrijver van het hand boek der bijenteelt, de 96-jarige on derwijzer G. Pannekoek is te Eer beek overleden. Te Wouterswoude is door de stichting Friesland 1940’45 een ge denkzuil onthuld op het graf van de verzetsstrijder Geale Postma, die in de. Noord-Oost-Friese illegaliteit een grote rol heeft gespeeld; hij werd in ’45 door de Duitsers gefusilleerd. De Duitser Johann Tief el, ge boren 14-9-1910, zou in het concen tratiekamp Dachau Nederlandse ge vangenen, hebben mishandeld; bij het Amerikaanse militaire tribunaal te Neurenberg is thans een aanklacht tegen hem ingediend en allen, die in lichtingen kunnen geven, wordt ver docht dit te doen aan het Bureau coördinatie van het directoraat gene- ONZE AMERIKAANSE VOOGD. De Tweede Kamer heeft met grote snelheid het verdrag met Amerika goed gekeurd, waarin de regeling van de Marshallhulp is vastgelegd. Ieder van de landen, die van het Marshallplan pro fiteren moet een dergelijk verdrag aan vaarden en dat moest voor de 5e Juli in kannen en kruiken zijn, omdat op 3 Juli de termijn van drie maanden afliep, waarin Paul Hoffman, de administra teur van de Marshallhulp op eigen ge zag goederen kon verschepen. Alle lan den hebben dus met spoed een dergelijk verd ag goedgekeurd, maar men be hoeft niet te verzwijgen, dat daarmee een stuk Europees zelfbewustzijn is ver nietigd. De verdragen zijn er op gericht het economisch herstel van Europa zo vlot mogelijk te doen verlopen en daar bij is het onvermijdelijk, dat aan de Amerikanen een soort oppertoezicht over ons economisch leven en onze va luta wordt toegekend. Voor de grote landen als Engeland en Frankrijk is het een al .heel moeilijk te slikken pil zich door Amerika te laten voorschrijven hoe zij hun buitenlandse handel moeten or ganiseren. Even onprettig is het al het laatste woord over de wisselwaarde van het geld over te dragen aan de admini strateurs van het Marshallplan en toch is dit, wat de consequentie van de ver-, dragen is. Het staat er heel vriendelijk in, dat over de valuta gemeenschappe lijk overleg zal worden gepleegd, maar dat betekent, dat de wisselkoersen over eenkomstig de inzichten van de Ameri kanen moeten worden geregeld. Toch moet men dit ook niet als een groot ge vaar zien, want de koersen zijn destijds bij de overeenkomst van Bretton Woods op een veel te starre, wijze vastgelegd en het is dus niet zo verwerpelijk, wan neer thans een regeling wordt gemaakt, die zich meer bij de practijk kan aan passen. Tegenover de banktechnische dogma’s van het Internationale Mone taire Fonds zullen thans de practische waardeverhoudingen worden gevolgd. Het bezwaar is aUeen, dat wij nog meer in onze vrijheid worden beperkt. Ditzelfde geldt ook ten aanzien van de buitenlandse handel. Niet alleen moe ten wij de Amerikanen volledig op de hoogte houden van onze economische toestand en moeten wij de grondstoffen, die ons hiér of overzee tér beschikking staan opgevén aan de Amerikaanse^ad-» ministratie, maar ook worden de lan den, die thans hulp moeten aanvaarden, verplfthv te handelen naar de inzichten van de Amerikaanse economen. Zo bijv, is thans reeds de bepaling opgelegd, dat geen goederen van strategische of mili- .taire waarde aan Rusland en zijn satel lieten mogen worden geleverd. Op zich zelf kan iedereen het daarmee eens zjjn (behalve de communisten), maar ten slotte wil ieder land voor zichzelf een besluit van die strekking nemen en het piet opgelegd krijgen door een Ameri kaanse voogd. Toch was deze regeling noodzakelijk, want het is denkbaar dat in een van de landen een communisti sche regering aan het bewind zou kun nen komen, die dan de Amerikaanse goederen zou doorgeven aan Rusland. Het is te begrijpen, dat de Amerikanen dit bij voorbaat onmogeltjk willen ma ken. Van invloed is hierop trouwens ook geweest, dat de Engelse regering thans nog straalvliegtuigen aan de Russen levert, wat op het ogenblik niet bepaald verstandig te noemen is. Door Amerikaanse bril. Toch geeft dit alles ons het onpret tige gevoel, dat wij onder Amerikaanse curatele zijn gesteld. En daar uiteraard de Amerikanen de wereldproblemen door Amerikaanse bril en niet door een Europese bekijken, zullen er stellig me ningsverschillen ontstaan. Wij kunnen gedwongen worden een bepaalde munt- of handelspolitiek te volgen, waarmee wij het in Europa niet of niet geheel eens z(jn. Daarom zou het verstandig zijn als de zestien Marsnall-landen nun belangen gezamenlijk verdedigden. Door het afsluiten van de bilaterale verdra gen (d.w.Z. tweezijdige verdragen), waarbjj Amerika met ieder der gesteun de landen afzonderlijk een overeenkomst aangaat, staat ieder dier landen bui tengewoon zwak tegenover de machtige Amerikaanse voogd. Als de zestien voogdijkinderen echter gezamenlijk op treden staan zij als werelddeel tegen over werelddeel en kunnen zij veel meer gewicht in de schaal leggen. Wij zijn erkentelijk voor de Amerikaanse hulp, maar hebben toch ons gevoel van eigen waarde en juist daarom zal een Ver enigd Europa moeten beginnen bij de gemeenschappelijke Europese belangen- verdediging, waartoe de condities van -het Marshall-plan ons waarschijnlijk in duim dood- een nafrye toekomst zullen nopen. Ja, we weten, dat duizenden vrou wen, wanneer zij een avondjurk in de krant afgebeeld zien, verdrietig de schouders ophalen en hun ogen laten dwalen naar prentjes, die hen minder herinneren aan de tijd waarin wel haast elke vrouw als zij eens een feestavond met of zonder bal na bij woonde zich in een gewaad kon hullen, dat bij het feestelijke karakter van de avond paste. Onze avondjurkenZij hebben in en na de bezetting het loodje moe ten leggen, al zijn er inderdaad nog velen, die de textielzorgen oplosten zonder de schaar te zetten in hun „uitgaansjapon". En nu er weer fees telijkheden te over zijn, nu men op uitnodigingen voor gezellige avonden met bal na - al weer leest „Avondkleding gewenst”, kan ook de moderubriek niet achterblijven. Bekijk daarom zonder verdriet de afgebeelde avondjurk, waarin de mo derne halslijn onmiddellijk de aan dacht vraagt, evenals het voorpand dat onder de strikjes een weinig is in gehaald. Het gedeelte van taille tot heup wordt ook ing:rimpeld en loopt op de rug door in een paar losse strikken, die men ook in een toef kan laten eindigen. Precies: het effect van een „queu”. Dit laatste is heus niet zo ouder wets in een tijd, dat de strijd tussen korte en lange rokken hoog is opge laaid. Men lette ook op de driekwart- mouw, welke een uiterst elegant ca chet aan het geheel geeft. In gedekte zowel als pasteltinten zal dit avondtoiletje het stellig „doen temeer omdat het voor alle leeftijden geschikt is. Alleen zij die een wat zwaarder figuur hebben moe ten de strikken op de rug laten ver vallen en het gerimpelde heupstuk door laten lopen. FILMBOYS—K.N.M. 12—1. Ondanks al dit Juli-water, En een donk’re koude lucht, Zijn wij, mensen van ’t theater Lekker weer wat doorgelucht. Evenzo ging het de mensen Van de boter en de kaas. Want zij hadden ook die wensen: Voetbal vreugd zonder geraas. Heerlik is het toch vertoeven Op het groene voetbalveld. En je zelf eens aan te schroeven; Weren als een voetbalheld. Ook al is het koud en nattig, Staat het water in je schoen, Och, de speler wordt niet kattig Maar hij voelt zich fris en groen. Sprinten over groene zoden, Schieten tegen lat en paal, Dat zijn mooie episoden; Dan komt ieder op verhaal. En al roepen ook de mensen Om een doelpunt aan de lijn, Ga j’ als speler dat ook wensen Dan zal ’t... net geen doelpunt zijn... Dergelijke variaties, Lezer, och, U kent ze wel, Waren Woensdag ook tractaties Bij het „film en boter spel”. Wie de wedstrijd heeft gewonnen Kamt er feit’lijk niet op aan. Willen wij iets op gaan sommen, Dan komt vreugde bovenaan. En natuurlijk nog dat zitje Na de match in de Foyer; Heel genoeglijk bij een „pitje” Dat was reuze! Echt Oké! ’t Was een hele leuke middag, ’n Dankwoord moet nog uit de pen Voor onz’ Directeur heer Miedema En Directie K.N.M. raai voor bijz. rechtspleging, Carel van Bylantlaan 3 in Den Haag. Het gemeentebestuur van Am- sterdam gaat tweekamerwoningen bouwen, die door een kleine verbou wing later tot vierkamerwoningen kunnen worden samengevoegd. Dit om zoveel mogelijk personen aan een woning te helpen. Er zijn trouwens in Amsterdam meer dan 25000 woning zoekenden waaronder alle jong gehuwden waarvoor het Centraal Bureau voor Huisvesting niets kan doen, zij moeten zelf voor onderdak zorgen. In ’t gezin KeetelaarLiebrand te Gaanderen is een drieling geboren, alle jongens. Moeder en kinderen ma ken het uitstekend. In de haven van Beverwijk is bij baggerwerkzaamheden een Duitse bom van 350 kg. gevonden. De drie gebroeders D., vormende de directie van de bekende behangsel- fabriek R. en D. zijn gearresteerd, verdacht het rijk bij de uitvoer van hun product voor 800.000 deviezen tekort gedaan te hebben. De directie erkent een fout, maar niet de opzet van deviezensmokkel. Een half millioen Nederlanders gaat er jaarlijks in de vacantie een tent op uit om te kamperen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 3