Hartelijke ontvangst van de Oorlogsvrijwilligers uit Sneek en omgeving Ook de Prinses-Regentes naar de Vlootrevue 1 DE CANADESE ERFENIS Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST g Jubileumfeesten - Sneek Boottocht, Officiële ontvangst en Feestavond En waarschijnlijk H.M. de Koningin 3e JAARGANG No. 58 1 FEUILLETON 27 vn I DINSDAG 27 JULI 1948 ,1 '1k De feestavond. Treinreis. Comité Regerings- en Kroningsfeesten Sneek. carillon, klanken Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Bureau voor Advertenties: Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 Telefoon 3005 Advertentieprijs 15 ct. per tn.m. Bij contract (handels- adv.) lager. Zacht wuiven de takken heen en weer. De nacht is fris en donker. Een enkele auto kruipt achter de vooruit grijpende stralenbundels van de lampen aan. De stam men der bomen springen een ogenblik uit het donker naar voren; enkele seconden maken ze zich los van de nacht. Dan tuimelen ze weer in de duitsernis. Moeizaam zwoegt een zware vrachtwagen tegen een lange helling op. „Als de top maar eenmaal bereikt is” denkt Eric, „gaat het weer harder”. Het stond hem wel aan, deze onderbreking. Zeven dollar per dag, dat kon hij gemiddeld zeker niet maken, als hij naar de graan velden van het westen trok. Dit was lichter en zekerder werk dan het gejakker van de oogst. Zorgeloos zit hij achter he( stuur te fluiten. Hij houdt er van alleen in het donker te rijden. Als uitgesneden toneelcoulissen hangen bebladerde takken in het felle licht van zijn wegen. De nacht verstart de natuur. En de onwerke- lijkaend wordt nog versterkt door het schimmig op duiken van zwijgende huizen ter zijde van de weg. De huizen slapen. Staat nu zo ook het huisje in Mac Intosh Valley te dromen Sinds Eric ücb losgemaakt heeft van het kamp, komen Om 7 uur kwamen onze militairen, hun ouders, verloofden en kennissen in de foyer van „Amicitia” bijeen. De zaal was met Nederlandse en Friese vlaggen feestelijk aangekleed, op de taaltjes la gen toepasselijke oranje kleedjes met rood-wit-blauwe rand en bij de ingang kregen alle bezoeke. zoals het bij een goed feest behoort, een bloem met een takje groen in het knoopsgat van de revers of op de japon. Op het platvorm zetelden onze populaire Sneker artist Henk Stuurop, de ven bekende violist Frans Hesmerg en de accordeonisten De oorlogsvrijwilligers uit Sneek en omgeving zijn na hun behouden terugkeer in het Vaderland wel zeer hartelijk door de afd. Sneek van de Band NederlandIndië, waarvan ze tijdens hun verblijf in Indonesië ook al zo veel goeds hadden genoten, ontvangen en gehuldigd. Vrijdag maakten ze eerst een reuze gezellige boottocht, Zaterdagmiddag werden de Snekers onder hen officieel door Burgemeester en Wethouders op het Gemeentehuis ont vangen, waarna als klap op de vuurpijl nog een feestavond volgde, die klonk als een klok. Kantoor /oor Abonnementen Fa. KIEZEBKLNK Ca KLEINZAND 7 - Tel. 2872 bestaande uit het Fries Volkslied dat een waardig slot vormde van deze mooie avond waaraan allen die hem meemaakten, nog lang met heel veel Er zou nog wel wat anders gemaakt worden dan azijn. Ze zouden hem allicht niet bjj de eerste reis de beste met drank de weg opsturen. Als het gevaarlijker werd, kon hij altijd nog opzeggen. Tot zolang zou hij de zeven dollar per dag nemen; iedere dag was er één. Was hij verantwoordelijk, voor wat de eigenaar van de fabriek uitspookte Eric was nieuwsgierig om te zien, waar hij te land zou komen aan het eind van de tocht. Er zat nog eens spanning in. De eerste gebouwen van de industriële voorstad van Toronto; reeds lang rijdt hy tussen de rjjen straat lantaarns door die hem altijd een beetje ergeren. De koplampen van zijn wagen geven hem meer voldoening. Hij kan de duisternis wel aan zonder die onnozele pitjes langs de kant. Het geheimzinnige is van de nacht af, als het starre licht van de lantaarnreeksen de weg en de huizen er langs beschijnt. Dan is de aardigheid eraf om in het donker te rijden; dan is het slechts een gestorven stad en geen slapende natuur meer. Slordige gebouwen flankeren de*weg. Haveloze, houten keten naast grote, lompe fabrieken. Zwarte, lege ter reinen, waar afval op geworpen is, naast gonzende, verlichte vensters van een continubedrijf. Nu nadert de weg een spoorweg-emplacementtalloze booglampen over een pezig net van sporen. Een koploos stel ran- geerwagens glijdt domweg over de rails, om zich ergens aan het eind op een stilstaand treingedeelte te storten. Buffers klinken helder op, de automatische koppe lingen klikklakken in elkaar, de bufferstoot plant zich tinkelend voort van wagon tot wagon. Ze schommelen en schokken na, tot ze even dom, als ze in beweging Naar wij vernemen, zal ook de Prinses-Regentes aan boord van de Piet Hein de vlootrevue en het admiraalzeilen op Dinsdag 17 Augustus a.s. op het Sneekermeer bewonen. Zelfs bestaat er kans, dat ook H. M. de Koningin meekomt. Verder zullen de Commissarissen der Koningin uit de provincies Friesland, Groningen, Drenthe en Overijssel aan boord zijn. Van de Commis sarissen van de andere provincies is nog geen antwoord ontvangen. Aan het Admiraalzeilen zullen drie groepen van 16 jachten (30 M2, Regen bogen en 16 M2) deelnemen. Zij staan onder bevel van een Admiraal die tevens het bevel voert over zijn eigen groep, en wordt bijgestaan door twee Schouten bij Nacht, die ieder ook een groep commanderen. Het Admiraalzeilen zelf bestaat uit groepszeilen, en'zeilen in kiel- en front linie, alles op aanwijzingen van de Admiraal, die aan boord van zijn schip vlaggeseinen geeft. Het is een zeer interessant schouwspel. Voor de vlootrevue wordt aan de pleiziervaartuigen een ankerplaats toe gewezen. De deelnemende schepen m> ten nl. stil liggen, ook al omdat alleen stilliggende vaartuigen mogen pavoiseren, wat ze, zoals verwacht wordt, allen zullen doen. De Koninklijke bezoekers en de andere hoge gasten nemen dan de revue af door iangzaam met de Piet Hein langs de gepavoiseerde schepen te varen, op dezelfde wijze als bij het leger een erewacht geïnspecteerd wordt. Een volgende keer hopen we de namen van de Admiraal en de Schouten bij Nacht, en eventuele verdere bijzonderheden te kunnen mededelen. De officiële ontvangst op het Gemeentehuis vond plaats om 4 uur, waarbij ook enkele genodigden aanwezig waren. Het college van B. en W. was geheel voltallig en de grote raadzaal was feestelijk met bloemen op de tafels versierd. De vreugde over de aanwezigheid van de teruggekeerde stadgenoten werd echter getemperd door het feit, dat zeven makkers niet terug keerden. De voor hen bestemde stoelen bleven leeg Burgemeester Rasterhoff heette allen hartelijk welkom, in ’t bij zonder hen, die na het vaderland te heb ben gediend in de overzeese gebieden, thans weer in hun haardstede zijn te ruggekeerd. Het is mij een vreugde, aldus spr.,. u hier te kunnen begroeten. Een vreugde omdat gij weer In onze plaatselijke gemeenschap zijt terugge keerd na ver van huis en hof uw plicht te hebben gedaan. Wij prijzen ons geluk kig u weer in ons midden te hebben. Persoonlijk is voor mij aan deze bijeen komst nog deze vreugde verbonden, dat het mij gegeven is de eerste militairen, die in groter verband in ons midden uit dat Nederland in Indië had. Wij weten i wel dat gij niet allemaal heilige boon tjes zijt geweest in Indië, dat ook gij wel eens tekort zijt geschoten, maar een uitspraak, zoals. Ik zoeven aanhaalde, vervult ons toch met trots. En wij brengen u voor uw optreden, uw hou ding en plichtsbetrachting, dank en hul de. Ik hoop dat alles wat gij hebt mee gemaakt, u ook geestelijk heeft beroerd, zodat uw verblijf in indië heeft mede gewerkt aan uw vorming tot mens, in de ware zin van het woord, zodat gij geestelijke waarden hebt opgedaan en reeds aanwezige waarden hebt ver sterkt. En moge vooral gij er tor heb ben bijgedragen dat de brug tussen blank en bruin, die op ruwe wijze is ver nield door ons vijandig gezinde machten, wordt hersteld. Thans hebben wij u weer in ons midden opgenomen en gij verkeert ongetwijfeld nog in de roes van het weerzien na een lange scheiding. Maar het leven het soms zo harde leven zal aanstonds ook u zijn wet ten weer dicteren. Problemen van ar beid, van verdere studie, van scholing, van huisvesting en wat al dies meer zij, zullen naar voren treden. Gij zult in aanraking komen met de zorgen en moeilijkheden, waarin wij ons nog steeds na de oorlog bevinden. En het kan welhaast niet anders gij zult bii uw streven om datgene te bereiken wat gij u tot doel hebt gesteld teleurstellin gen ondervinden. Het gevaar dreigt dat gij u zult scharen aan de zijde van de ontevredenen, die onze samenleving thans in zo grote mate telt. Ik zou u willen toeroepen, weest voorzichtig in uw oordeel. Nederland, het door de oor log zo verarmde Nederland, worstelt nog steeds om zijn bestaan, vecht voor zijn plaats in de wereld en arbeidt voor de wederopbouw. Veel is al bereikt, wij slaan geen slecht figuur tussen de lan den, die met dezelfde problemen hebben te kampen, maar wij zfjn er nog lang niet. Gebrek aan materiaal en arbeids krachten spelen ons, naast andere facto ren, doorlopend parten. Maar op allerlei gebjed zult gij, vergeleken met het ogen blik toer gij vertrok, grote verbeterin gen kunnen constateren. Heb een oog voor onze moeilijkheden .n schaar u niet in de rij der kankeraars. Sluit u aan bij hen, die metterdaad helpen aan de we deropbouw. In Indië hebt gij uw plicht gedaan, waarom zoudt gij het hier niet doen. Wij hebben u hier niet minder nodig dan daar ginder. Ook in dit op zicht hebben wij volledig vertrouwen in u. De dank, die de natie u brengt en waar gij recht op hebt, gaat gepaard met een reeks demobilisatie-"oorzienin- gen, waaruit inzicht in de problemen, waarvoor gij komt te staan, spreekt. Het Nederlandse volk dat zo intens met u meeleefde toen g;j in de tropen ver toefde, staat thans gereed om u weer in zijn samenleving op te nemen. Het tracht u, zoveel dat mogelijk is, de weg die daartoe leidt, te effenen. Laten wij allen ten slotte bij ons werken en stre ven in de toekomst een voorbeeld nemen aan Haar wier wapenrok gij zo lange tijd droeg, en die straks 50 jaren in oorlog en vrede in b’o< i en in neergang, onvermoeid en op voorbeeldloze wijze Haar plicht tegenover land en volk heeft vervuld: aan H. M Koningin Wilhel mina. Na een gezellig samenzijn, waarin een verversing werd aangeboden, verenigde het gezelschap zich op het bordes, waar met het aanhoren van het Wilhelmus en het Fries Volkslied de ontvangst werd besloten. De boottocht werd door een der deelnemers als volgt beschreven Door het bestuur van de „Band Ne derland—Indië”, afd. Sneek was in sa menwerking met het Districts Demobi lisatie Comité voor de militairen, die sedert de laatste maanden uit Indië wa ren teruggekeerd een boottocht georga niseerd. Het doel van deze tocht was om aan hen, die gedurende 2!/2 a 3 jaar in de tropen verbleven, een blijk var waar dering en erkentelijkheid aan te bieden. Om half negen werden de touwen van de Wetterwllle en roerist losgemaakt, en onder begunstiging van heerlijk zo merweer werd koers gezet over Snee- ker meer naar Aklnum. Koffie met koek, later gevolgd door vele versnape ringen, werden rondgedeeld en om on geveer 12 uur werd aan een stuk land aangelegd. Met het houden van ver schillende wedstrijden werden de jonge lui aangenaam bezig gehouden. Na dit oponthoud werd koers gezet naa. Eerne- woude. Vooral voor de Snekers is de aanblik van al de zomerhuisjes langs de waterkant een beetje vreemd. Toch met al die bomen en het vele riet een mooi stukje in Frieslands merengebied. Van daar ging het naar Grouw, waar in het Hotel Oostergo de maaltijd werd ge bruikt. Het is te begrijpen, en het be hoeft geen betoog, dat de kok eer van zijn werk had. De gratis medewerking van de heren Henk Stuurop en Frans Hesmerg werd zeer op prijs gesteld. Het woord voerden de voorz. van de Band, alsmede het Hoofdbestuurslid van de Band. Na uitdeling van de prijzen van de gehouden wedstrijden sprak één van de militairen een hartelijk woord van dank voor alles wat hun aange boden weid. Het was inmiddels zes uur geworden en via Irnsum ging het op huis aan. De wind was gaan liggen. Wjjde vergezichten met op de achter grond de mooie boerderijen met het vele vee. Wat heeft ons HeitelAn toch veel aantrekkelijks! Om ongeveer negen uur kwam Sneek in zicht. Velen stonden op de kade op familie en bekenden te wach ten. Er was bij allen dankbaarheid voor hetgeen zij gezien en meegemaakt had den. Indië zijn teruggekeerd een welkomst woord toe te spreken, nadat ik ongeveer drie jaar geleden in de vroege ochtend de eerste groep soldaten, die naar Indië vertrok, de beste wensen mocht mede- geven. Maar, zoals zo dikwijls in het leven, is de vreugde die ons thans be zielt, niet onverdeeld. Er ligt een schaduw over. Zeven plaatsen zijn er leeg in ons midden. Dat betekent: zeven jonge mensenlevens zijn geknakt. Ze ven gezinnen zijn in rouw gedompeld. Door vijandelijke handelingen, door on geval of door ziekte zijn uit onze ge meente in Indië gestorven: Jan Spitse, overleden te Batavia op 14 Juni 1946, Thewis de Boer, overleden te Soerabaja op 22 Juli 1946; Klaas Ooms, overleden te Tjilamata op 2 Sept. 1946; Auke Post- ma,- overleden te Buitenzorg op 4 Febr. 1947; Douwe van Foeken, overleden te LingadjattiCheribon op 12 October 1947; Anne de Vos, overleden te Kam pong Sadang op 30 October 1947; Jo han Thijssen, overleden te Salatiga op 31 Mei 1948. Zij zijn het slachtoffer van hun plicht geworden en hun lichamen zijn ver van hun vaderstad aan de schoot der aarde toevertrouwd. Zij laten in hun ouderlijk huis een lege plaats achter, die niet weer vervuld zal worden en die leegte zal telkens weer worden gevoeld. Toe komstverwachtingen, idealen en schone hoop van ouders, echtgenoten en ver loofden z(jn met één sjag vernietigd. Diepe wonden zijn daardoor geslagen, wonden die immer zullen schrijnen en in deze dagen, waarin de stad zich ver heugt in de behouden terugkomst van het Friese bataljon, opnieuw zijn open gereten. Laten wij hen gedenken en in gedachten een ere-saluut brengen. Terwijl het muziekcorps „Harmonie” op de Marktstraat „Ases Tod” uit de Peer Guint suite van Edverd Grieg speelde, werd dit in de raadzaal staande door de aanwezigen aangehoord. Na deze korte plechtigheid vervolgde de burgemeester: Dat zij rusten in vrede en dat hun verwanten de kracht mogen dat hen SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteuren: L. KIEZEBRINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 - SNEEK Ab.prijs f 2.50 per call jaar Franco per post ƒ3.75 per half jaar worden, want wij mogen de jongens die nu in Indonesië zijn, onze steun niet ont houden. Daarom wekte zij alle terug gekeerde militairen op lid van de Band te worden, evenals alle andere aanwezi gen, di» daartoe nog niet behoorden. Verder drong zij er bij de ouders op aan hun teruggekeerde jongens geestelijke steun te verlenen, om hen staande te houden en de werkgevers om hun werk te verschaffen, want, zei zij: it is in earetaek foar Fryslkn üs jonges in taek yn ’e maetskippij to jaen. Mar seis moatte de jonges ck oanpakke, sa se dat yn Indië leard hawwe. Meitsje jim takomstich paed goed skjin. Bitrou op alle ynstAnsjes dy’t foar jlmme klear stean, en help mei üs lAn en üs folk great to meitsjen. Oan jimme de died! Een hartelijk applaus volgde op deze treffende woorden. Namens de militairen dankten 2e lui tenant Jongejans uit Sneek en de sol daten v. d. Kuur, Bolsward en de Vries, Bozum, de Band voor alles wat deze voor hen in Indonesië en bij deze ont vangst heeft gedaan. De heer Jongejans roemde vooral het werk van mevr. Cas- telein, die voor hen symbool was van hun moeders, vrouwen en verloofden. En wat mevr. Castelein hier was, was mevr. Spoor in Indië. Die zorgde voor bloemen, fruit enz. voor onze jongens in de hospitalen, wat ook allemaal door de Band verzorgd werd, en waarbij Sneek een zeer goed figuur heeft ge slagen. Aan ’t eind /an de avond haalde voor zitter Bljlsma ook nog even een marine man voor het front: S. de Haan, die de slag in de Java Zee heeft meegemaakt en die hij hulde bracht voor zijn voor beeldig gedrag in de oorlog tegen de Jappen. Deze woorden werden door luid en langdurig applaus onderstreept, en de Haan werd het „Lang zal ie. leven” toegezongen, waarbij ook de muzikanten zich niet onbetuigd lieten. De Haan, die binnenkort weer naar Australië ver trekt, dankte, zoals men van een Hol landse zeeman kan verwachten: kort en bondig. Tot slot bracht de voorzitter nog dank aan alle medewerkers waaronder zich ook de bekende Friese goochelaar Martolinl en Abe Brouwer (met Friese humor) bevonden, die weer prachtige staaltjes van hun kunst vertoonden voor hun belangloze medewerking. Ze kregen allen een bus Drabbelkoeken, mevr. Stuurop bloemen en haar man een koperen sigarenbakje met inscriptie als herinnering aan zijn beide tournee’s door Indonesië. De Band NederlandIndië en de Sneker zal-, jraieoen die er aan meewerkten deze huldiging zo prachtig te doen slagen, kregen beide drie hoe- ra’s, Henk Stuurop zegde voor een vol gende gelegenheid weer gaarne zijn medewerking toe, omdat hij alles voor de „ouwe jongens” over heeft, en toen was tegen middernacht het einde daar, genoegen zullen terugdenken. kwamen, weer hun rust vinden. Maar ergens langs de lijn, op een locomotief in een wisselhuisje, moeten de mannen zijn, die deze zwijgende groepering en her groepering veroorzaken, al doen ze dan niet anders dan telkens signalen opvangen en die omzetten in lang tot sleur geworden handgrepen. „Stom bedrijf”, denkt Eric, „dat uit elkaar plukken en weer in elkaar voegen van treinen”. Hij zou niet graag aan zo’n emplacement vastgekoppeld zijn. Maar tegelijk schiet hem de gedachte door het hoofd, dat hijzelf nau welijks op kan wegen tegen zo’n rangeerder. Hij is nog minder; hij is maar een wagon, die zich van het ene eind naar het andere laat slingeren al naar de stoot, die h(j krijgt, van links of van rechts komt. En voor het eerst begrijpt hij het beeld van de rollende steen. Ja, hij is een rollende steen en weet niet, waar hij naar toe rolt. Alléénen plotseling ziet hij dat met grote scherpte: een steen rolt nooit naar boven, maar altijd naar beneden. Wat weet hij van zijn nieuwe werkgever, wat weet hij van het adres, waar hij nu naar toe gaat? Wie weet welk vuil werk hij opknapt! Maar geen zorgen vóór de tijd; hij zal ’t wel zien! Een figuur doemt op uit het twijfelachtige licht: zeker de man, die hem met een zaklantaarn zou op wachten. „Zo, ben je daar met je vrachtje”, zegt de man, als hjj instapt. „Rij maar op!” Ze rijden langs een leeg stuk land tussen fabrieks- blokken langs de spoorlijn. „Ben je nieuw in de drankzaak?” vraagt de man. Wordt vervolgd. ontvangen om het grote leed, heeft getroffen, te dragen. Wanneer straks het nieuwe dat inmiddels gegoten is, zijn over onze stad zal uitstorten, zal één van de klokken het volgend opschrift dragen De klokjes sille klinke Snits en d’ omkriten oer Die ’t hearre mei bitinke God jowt üs swiet en sür. Zo is ’t, het leven geeft ons bi’ afwis seling goede en slechte dagen. Voor u en ook voor ons, die ons in uw terug keer verheugen, zijn het thans goede dagen. De moeilijke ogenblikken, die gij ongetwijfeld in de achter u liggende jaren hebt moeten doormaken, zijn voorbij. Naast onze vreugde over uw terugkeer zullen wij ook woorden van hulde en dank moeten uiten en ten slotte nog over de toekomst spreken. Toen ik in 19»c de vertrekkende manschappen toesprak, heb ik hen op het hart gebonden, in ue vei.e gebieden de Friese vlag en de naam van Sneek hoog te houden. Het verheugt mij te kunnen constateren dat gij in dit op zicht niet beneden de maat zijt gebleven en het vertrouwen dat wij in u stelden niet hebt beschaamd. Het Friese batal jon, zo luidde de uitspraak van onver dachte en deskundige zijde, was één van het beste, zo niet het beste onderdeel de herinneringen aan de weken met Evelyn weer boven. Hoe zal de oogst daar geworden zijn? Hoe zou Evelyn zich erdoor slaan? Waarom zou hij niet teruggaan of schrijven? Maar hoe? Wat moest hij schrijven? De leegte van zijn bestaan knaagde toch in hem en hij ver langde naar de hevige dadendrang van dat zelfbewuste en onberekenbare meisje. Maar dat een rollende steen geen mos vergaarde, dat was niet waar. Zijn bankboekje in zijn binnenzak is daar om het te bewijzen. In de twee maanden, die hij nu aan de weg heeft gewerkt, is zijn saldo met bijna honderdveertig dollar toegenomen. Nee, een rollende steen kan wel mos vergaren, als hij maar uitkijkt, waar hij naar toe rolt. Zijn winterverdiensten lopen daar in de vorm van twee stevige paarden, in Mac Intosh Valley. Die winter was ook geen verloren tijd. En nu dit baantje als chauffeur. Dat zal hem weer heel wat dollars in zijn zak brengen! Waarom zou je je voor een klein beetje geld en veel hard en ondankbaar werk op een ontginning begraven? Het leven, zoals hij het op- j vat, is afwisselender en levert meer op. Dit was een avontuur! Rechtstreeks in het onbekende, geen gepieker en geen afwegerjj van voor of tegen. EnEric zat graag achter het stuur. Dat chauf- feurswerk lokte hem wel, al was dit zaakje waarschijn lijk niet helemaal zuiver. „Azijn”, had de man in de fabriek gezegd. Azijn zat er in de vaten, die op zijn j wagen waren geladen. H’m, ’t rook er zuuf in da fabriekje. Goed, hij zou wel geloven, dat ’t azijn was. Wat ging het hem aanhij reed de wagen en leverde d< vracht af. Natuurlijk was hem het flauwe gistings luchtje niet ontgaan, dat er rondom de gebouwen hing. Beste meisjes en jongens. Op 1 September vinden op 22 vel den in het Sportpark aan de Leeu- warderweg de wedstrijden plaats voor de eerste tot en met de zesde klas. Alleen de jongens en meisjes, die de eer hebben hun school te vertegen woordigen voor voetbal, slagbal of kaatsen, komen pas 2 September aan de beurt. Op 1 September komen we 8.15 uur allemaal te samen op het Martiniplein, tenminste als de burgemeester het goed, vindt en dan gaan we met mu ziek naar het Sportpark. Nu krijgen jullie gauw vacantie en dus een mooie gelegenheid om je te oefenen. Weten jullie de wedstrijden al? Niet? Nu, dan maar eens goed lezen wat hieronder staat: Klas 1. Blokjes rapen, afstand 4, 6 en 8 Meter. Klas 2. Vlaggetjes steken, afstand 8 Meter. Klas 3. Blokjes rapen met hinder nis, afstand 15 Meter. Klas 4. Zaklopen, afstand 20 Meter. Klas 5. Meisjes. Zaklopen met pa ren, afstand 15 Meter. Klas 5. Jongens. Zeilkruipen, af stand 15 Meter. Klas 6. Meisjes. Zaklopen met pa ren, afstand 15 Meter. Klas 6. Jongens. Zeilkruipen, af stand 15 Meter. Weet je al welke lagere scholen al lemaal meedoen? Lees maar verder: le Gemeenteschool met 6 klassen, onge eer 205 kinderen; 2e Gemeente school met 5 klassen, geveer 90 kin deren; 3e Gemeentes... jol met 5 klas sen, ongeveer 195 kinderen; 4e Ge meenteschool met o klassen, ongeveer 170 kinderen; Jan van Nassauschool met 6 klassen, ongeveer 310 kinderen; Julianaschool met 6 klassen, onge veer 325 kinderen; Openbare Schip persschool met 5 klassen, ongeveer 40 kinderen; Montessorischool met 5 klassen, ongeveer 100 kinderen; R.K. Meisjesschool met 5 klassen, onge veer 150 kinderen'; R.K. Jongens school met 5 klassen, ongeveer 160 kinderenOpenbare B.L.O.-schooi met 5 klassen, ongeveer 80 kinderen; Koningin Wilhelminaschool met 6 klassen, ongeveer 260 kinderen. Zoals je wel ziet doen alle scholen mee, dat kan uus voor jullie een fijne dag worden. Op het Sportveld krjjg je een tractable en je kunt mooie prijzen winnen. Nu maken we een afspraak. Je 1 mag net zoveel plezier maken als je 1 wilt, maar als je zit of praat en je hoort ons Volkslied spelen, dan sta je op, praat niet meer, maar hoort staande ons Volkslied aan. Letten jullie goed op, in één van de i volgende kranten plaatsen we de speeltijden en speelveld n. En nu een mededeling voor de OUDERS. Tijdens de wedstrijden is het Sport veld voor een ieder gratis toeganke lijk. We rekenen op veel Ouders, hun kinderen bezig te zien. De wedstrijden worden gehouden op: 1, 2 en 3 Sep tember a.s. Jellema en Wiersma van de Muziek school Schuil, die mei hun fleurige mu ziek de stemming er direct in brachten; alle mensen waren blij, de meisjes van onze soldaten zagen er lief en charmant uit, ieder had een kaart met een flink aantal consumptiebonnen, die rijkelijk gehonoreerd werden, kortom al' facto ren waren aanwezig or i van deze avond een „knal’ avond te maken. Na het gezamenlijk zingen van het Volkslied, sprak voorzitter Bijlsma, zo als we dat van hem gewend zijn, een enthousiast openingswoord, waarin hij allen, in 't bijzonder de O.V.W.ers, naar wie zo lang is uitgezien, hartelijk ver welkomde. Met liefde en toewijding hebben wij jullie zaak gediend, toen jul lie over zee waren, aldus spreker, die de „jongens” hartelijk gelukwenste met hun behouden thuiskomst, maar er daarna op wees, dat het in deze dagen niet voor allen vreugd^ is. Dertig man nen van het Friese Bataljon zijn nl. niet teruggekeerd. Om bun nagedachtenis te eren werd een minuut stilte in acht ge nomen. De heer Brjlsma zette daarna zjjn openingswoord voort en wees er met grote voldoening op dat de Sneker za kenmensen geweldig aan deze ontvangst hebben meegewerkt. De boottocht, de artisten, de zaal enz. enz. alles is ons geheel belangloos aangeboden, en daar voor verdienen allen onze hulde. Nadat Henk Stuurop een paar num mers ten beste had gegeven, kwam bur gemeester Rasterhoff, ook nog even aan het woord, om de jongens in eer. geestig speechje maar met een ernstige ach tergrondte wijzen op de moeilijkhe den waarvoor ze in de burger-maat- schappij komen te staan: woningnood, arbeid, enz. Er wordt alles op gezet de maai de Demobilisatieraad kan alleen niet alle moeilijkheden oplossen, daar ze maar over beperkte middelen beschikt, demobilisatie vlot te doen verlopen, Maar toch adviseerde spr. hen zjch met hun moeilijkheden tot de provinciale of plaatselijke demobilisatieraac te wenden (adressen resp. Luitenant Bultsma, Leeuwarden en de heer E. Kanon, Kerk- hoflaan 3, Sneek). Verder sprak mevr. Castelein v d. Hem, hoofdbestuurslid van de Band een ernstig en bezielend woord in het B ries, waarin zij de aankomst van de „Zuider kruis” in Rotterdam beschreef en de ijde stemming die daar aan boord en aan de kaden heerste, cm vervolgens sti’ te staan oij de grote opdracht d- -> de jongens in Indonesië hebben volbiaeht Verder memoreerde zij de teleurstellin gen en moeilijkheden waarmee onze mi ll lairen over zee in 't begin hadden te kampen, maar waaraan de Band ge lukkig voor een groot deel een einde leeft kunnen maken. In Friesland zijn thans 17 afdelingen, en over ’t gehele land staan 20000 huisgezinnen achter de Band, waarvan spr. de taak nader uit eenzette. Ook nu moet doorgewerkt

Sneeker Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1