1 Buitenlands Overzicht DE CANADESE ERFENIS 1 O/ficieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Jubileumfeesten - Sneek DE SNEEK WEEK 3e JAARGANG No. 61 VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1942 I FEUILLETON 100 30 Wordt vervolgd. PRINSES IRENE NEGEN JAAR. Gisteren is prinses Irene 9 jaar ge worden. Prins Bernhard, die de Olympi sche spelen bijwoont, kwam die dag naar Nederland, om het verjaarfeest in huiselijke kring te vieren. Heden zou de prins zich wederom per vliegtuig naar Londen begeven. sen verdreven zijn en heeft tevens ter behandeling de klacht van Zuid-Slavië over de uitvoering door Engeland en de Ver. Staten van het Italiaanse vredes verdrag ten opzichte van Triest, die de i -ternationale vrede in gevaar zou bren gen. REEDS BIJNA 100.000 TON GROENTEN UITGEVOERD. Op de vergadering van de commissie uit de tuinbouwveilingen heeft de heer Bureau medegedeeld, dat ons land dit jaar tot 17 Juli naar verschillende lan den reeds bijna 100.000 ton groenten en fruit heeft uitgevoerd. Bovendien 40.000 ton voor de burgerbevolking van Duits land, echter zonder een goedgekeurde betalingsregeling. 1 Verschijnt MNPDAGS eu VRIJDAGS Bureau voor Advertenties: Pa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 Telefoon 3005 Advertentieprijs 15 et. per m.m. Bij contract (handels- adv.) lager. Kantoor /oor Abonnementen Fa. KIEZEBRLNK Co. KLEINZaND 7 - Tel. 2872 De zomer werd een beproeving. Op de korte lente volgden een paar gloeiende maanden, die de aarde deden verdorren. Na het hooien groeide er geen jong, fris gras meer op de weiden, maar verbrandde het veld tot een bruine woestenij. Slechts langs de oevers van de beek bleef het nog een tijdlang groen, doch de waterloop werd al smaller en smaller, totdat er ten slotte maar enkele poeltjes overschoten, die door een nauwelijks levend stroompje gevoed werden. De paar den moesten nu ’s avonds, eer ze het land ingingen, nog een ruif hooi hebben om voldoende te krijgen. Dat ging weer m mindering van hun wintervoorraad. De koeien lieten ze maar vrij langs en door het bos dwalen om hun kost zelf op te zoeken, al werden ze daarbij ge kweld door alle mogelijke insecten. Met schapen gaat dat goed, maar koeien brengen van het grazen in het wild niet veel terecht en ao vermagerden de dieren mid den in de zomer. Het graan, dat in het begin zo mooi stond, werd veel te snel rijp. Tevergeefs puurden de wortels in de losgewerkte grond naar vocht, dat steeds dieper wegtrok. De zon blakerde de stengels en de bladeren, schroeide ae geel, spleet de-aarde in duizend scheuren en pijnigde de mensen, die machteloos het verdorren van de oogst moesten aanzien. gemaakt. Voor de boerderij had ze betrekkelijk weinig zorg. Dat was een kwestie van werken en volhouden. Dat kon een jaar of korter duren, eer alles regelmatig liep, maar op de duur kon dat niet missen. Maar dan? Wat was haar eigen leven? Ze had nooit ge dacht aan de mogelijkheid, dat ze hier langzamerhand oud zou worden en vereenzamen. Jacks beschrijvingen van de staat van oude vrijster, die haar wachtte, had den tot nu toe alleen maar haar lachlust opgewekt. Nu voelde ze met een schrik, die pijn deed in haar hart, dat de jongen in zijn blagerige spot meer waarheid had gelegd, dan hij waarschijnlijk zelf vermoedde. En daarom werd het zo zwaar voort te gaan. Zo zwaar te arbeiden, als de hoop gehavend iszo zwaar sterk te zijn, als er niemand is, die steun geeft of steun vraagt. Evelyn kón niet langer uitsluitend opgaan in de boerderij. Wat ze met een meisjesachtig enthousias me was begonnen, kon ze nauwelijks nog in handen houden, nu ze als vrouw ontwaakt was. Haar kinder- lijke zelfverzekerdheid had plaats gemaakt voor de aarzeling van de volwassene, die meer weet, meer voelt en meer vermoedt. Hierin kon Mrs. Collins, haar Canadese moeder, haar niet helpen. De oude dame was lief en goed genoeg. Ze kon troofeten en vertroetelen, maar Evelyn zou haar nooit haar twijfel en haar angst voor de toekomst bloot leggen. Als Mrs. Collins een enkele maal eens schuch ter vroeg: „Wat zijn je plannen, meisje?” ot „kun je dat wel aan?” dan deed ze luchthartig en zorgeloos, zonder dat ze daarmee de oudere vrouw om de tuin leidde. Mrs. Collins voelde, dat Evelyn het nu veel zwaarder te verantwoorden had, dan vóór Erics tijd. En Evelyn wist, dat de goede oude ziel zich bezorgd over baar maakte, maar wat er in baar binnenste Veel had ze erover nagedacht in de afgelopen weken, zonder echter haar handelwijze noch haar gevoelens geheel te kunnen doorgronden. Wat deed het er trou wens toe; het was gebeurd en nu moest ze zien zich er verder weer alleen door te slaan. Thans waren er twee taken, die ze te volvoeren had. Daar was allereerst de boerderij, zoals vroeger, doch waarvan de leiding haar nu nog zwaarder woog dan voor Erics komst. Maar dan was er nu ook een antwoord te geven op de vraag wat haar eigen toekomst zou zijn. Ze had daar over eigenlijk nooit gedacht; ze had het werk aan vaard, zoals het voor haar lag en zoals ze meende, dat haar plicht het meebracht. Nooit had ze haar toekomst los van het werk gedacht. Ze had geleefd in rustig ver trouwen, dat met bet vorderen van haar arbeid, haar leven als vanzelf vrucht zou dragen. Het was geen ogenblik in haar opgekomen, dat zij wel eens alleen en verlaten voor een door niemand begeerd huis zou komen te staan. Ze had in Canada geleefd in de onbe stemde en twijfelloze verwachting, dat te juister tijd een man naar baar smaak zou komen opdagen. In het dorp in Holland was ze bij de jongens niet gezien. Die vonden haar veel te bazig. „Je zult je heel wat moeten veranderen, Eef”, had haar moeder dikwijls gezegd. „Zo nukkig, lastig en eigen zinnig als jij bent, wil geen jongen je nebben”. Die opmerkingen kwamen meestal, als er thuis strub belingen waren, als ze niet wou doen, wat vader of VERWERKINGSVERBOD VAN EIEREN VOOR DE HORECABEDRIJVEN. In de Nederlandse Staatscourant no. 148 van 2 Augustus 1948 is een beschik king van de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening gepubli ceerd, welke aan Horecabedrijven het verbod oplegt zowel kippen- als eenden eieren of spijzen, waarin eieren zijn ver werkt, te verkopen, af te leveren of voorhanden te hebben. Bij overtreding van dit verbod kan ook de verbruiker worden vervolgd. Het verbod is ’t gevolg van de beëindiging van de tijdelijke ver strekking van eieren aan Horecabedrij ven, zoals dat ook het vorige jaar bij het minder worden van de eierenpro ductie in het gevorderde legseizoen, het géval is geweest. W. A. EISMA t De heer W. A. Eisma te Leeuwarden, een in Friesland zeer bekende drukker en uitgever, is op 79-jarige leeftijd over leden. De belangstelling voor de komende Sneek-week is weer geweldig, getuige o.a. de vele inschrijvingen, die reeds zijn binnengekomen, terwijl de aangifte pas a.s. Zondag sluit. Zo is de aangifte voor de Regenbogen reeds van die aard, dat het wel vrijwel zeker is, dat deze klasse gesplitst zal moeten worden. Voor de 16 M2 klasse zal men op 2 A-klassen en 2 B-klassen moeten rekenen. Pampusjachten zijn er thans reeds 11 aangegeven. Vrijheids- klasse 6. Ook de Valkjachten beloven een mooie klasse te zullen geven: niet minder dan 8 Kaag-zeilers zullen in deze klasse uitkomen. Zelfs is er een verzoek om inlichtin gen binnengekomen van ee.i lid der Züricher Segelklub, die voornemens was uit te komen. De belangstelling blijkt aan de andere kant uit hét feit, dat door een groot aantal Friese zaken Hoofd- en Wissel- prijzen zijn uitgeloofd. Behalve de be staande Wisselprijzen in de 16 M2 Een- heidsklasse, de Toerklasse, de 30 M2 klasse, de Regenbogen, de Olympiajollen en de Larken en de Zilveren Water poort, die dit jaar in de Regenboogklas- se wordt verzeild, zijn dit jaar nieuw aangeboden: de Menno-Wisselbeker in de Regenboogwedstrrjd van S.Z.C. op Zondag; door de fa. Joh. Schijfsma’s Zilverfabrieken een wisselbeker voor de Pampusklasse op Maandag; door de Zeilver. Ald-Hof, een silveren scheer hout met tuigje, voor de Schouwen klasse op Maandag. Daarnaast zijn Hoofdprijzen beschik baar gesteld door: in de Regenboog- klasse de N.V. Sneeker Jachthaven een Beker voor de 3 dagen van de S.Z.C.de firma IJme Bakker een Kunstvoorwerp voor dezelfde dagen voor de 22 M2; de firma J. F. Repko een Beker voor de zelfde dagen voor de 16 M2 B; het wa- tersporttijdschrift De Golfslag een Ko peren Scheepslantaarn voor deze drie dagen voor de 30 M2 klasse; het Snee ker Nieuwsblad een Bekér voor alle 5 dagen voor de 16 M2 A; het Instituut Groote een Beker vo:r Zaterdag, Maan dag, Woensdag en Donderdag voor de Pampusklasse; de Leeuwarder Courant een Schilderij van B. v. d. Sloot voor alle 5 dagen voor de Valkklasse; de Heerenveensche Koerier een Beker voor alle 5 dagen voor de Olympiajollen; de firma Urne Bakker een Kunstvoorwerp voor de 2 dagen van de K.Z.V.S. voor de 30 M2 klasse. Voorts stelde de firma Van Houten, nu de Van Houtenbeker het vorige jaar definitief gewonnen is een nieuwe wis- selprijs beschikbaar voor de Regenboog- klasse bij de K.Z.V.S., nl. een grote bronzen plaquette met een afbeelding van het Regenboogjacht De Steur. Voor de dag van de Vlootrevue blijkt een enorme belangstelling te bestaan; tal van verenigingen o.a. denken die dag voor hun leden een boottocht naar het Sneeker Meer te organiseren. Over de regeling hiervan hopen wij in een vol gend nummer nadere bijzonderheden te publiceren. KEURING LICHTING 1950. Met de keuring der lichting 1950 zal 8 September a.s> worden begonnen en wel in twee gedeelten: in het eerste gedeelte, van 8 Sept, t.e.m. 31 Jan., zullen zoveel mogelijk diegenen worden gekeurd, die zijn geboren tussen 1 Jan. en 30 Juni 1930. In het tweede tijdvak, 1 Febr. 1949 tot het einde der zitting, zijn diegenen aan de beurt, die in de tweede helft van 1930 zijn geboren. moeder van plan waren. In de meeste gevallen was daar hoegenaamd geen jongen bij betrokken en als moeder dan weer een toespeling maakte op de gedweeë leidzaamheid, die de jongens uit de buurt van hun meisjes zouden verlangen, barstte ze nog eens zo heftig los. „Wie praat er nou over jongens? Loop ik ze soms na? Wat heeft dat er nou weer mee te maken?” „Nee, niks”, zei moeder dan, „maar ik denk aan je toe komst en daar mocht je zelf ook wel eens aan denken”. Ze had er om gelachen. Die toekomst, daar zou ze zelf wel voor zorgen! Ze spotte met moeders bezorgdheid, even luchtig als met de broekemannetjes uit het dorp, die ze eigenwijs en groen en grof en onbenullig vond. „Je rijdt een rare schaats, meidje”, had de oude oom Aart eens tegen haar gezegd, toen ze na een mislukte kermisvierderij, in de volle overtuiging van haar eigen voortreffelijkheid, de mannelijke jeugd uit de buurt allerlei honende benamingen had gegeven. „Een rare schaats misschien”, had ze teruggebeten, „maar een vlugge in ieder geval”. „Ja”, zei de oude man toen weer met zijn trage kraak- stem, „ja, zo vlug, dat je nog eens in de bijt rijdt, voor dat je het weet”. Wonderlijk, dat dit haar nü juist weer in de herinne ring schoot, terwijl ze bijna nooit meer aan Holland dacht. Oom Aart had toch gelijk gehad; doordat ze Eric weggehoond had, zat zé in de bijt. En ze had het pas gemerkt, toen ze er goed en wel in zat. Het ergste was, dat haar vaste recept van hard werken hier de moeilijkheid niet kon oplossen en de fout niet kon. herstellen. Voor het eerst voelde ze, wat een ge miste kans is en voor het eerst begreep ze, dat de af wikkeling van het leven wel eens helemaal niet over eenkomt met de verwachtingen, die je voor jezelf hebt Zaailand, Waar de eigenlijke officiële I M. Prins, voorzitter van het Centraal omging, kon ze met de beste wil van de wereld niet aan haar laten zien. Niet voordat een totale ineenstorting haar weerstand zou hebben gebroken. Ieder mens heeft schatten, waarvan alleen de scherven aan een ander getoond worden. GEEN PRIJSVERHOGING VOOR SLACHTVEE. In tegenstelling tot geruchten, wel ke in landbouwkringen circuleren met betrekking tot een spoedig te ver wachten verhoging van de overname prijs voor slachtvee, deelt het Mi nisterie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mede, dat niet het voornemen bestaat een dergelijke maatregel te treffen. De veehouders dienen er rekening mede te houden, dat in het najaar in geen geval méér vee op de slachtvee- markten ter overname zal worden toegelaten dan door het Bedrijfschap voor Vee en Vlees kan worden toege wezen voor directe consumptie en op slag in de vrieshuizen. Maatregelen, die de aanvoer beperken, kunnen dus eventueel wél worden verwacht. Met veel genoegen zuilen de Russen niet naar Belgrado gegaan zijn, waar op het ogenblik dat we dit schrijven, de Donauconferentie nog wordt gehouden. „Nog” schrijven we, omdat het kan zijn dat als dit blad verschijnt, ook deze conferentie reeds onverrichterzake uit een is gegaan. Toen eind ’46 door de raad van ministers van buitenlandse za ken deze conferentie werd vastgesteld, hebben de Russen niet kunnen vermoe den dat 1% jaar later hun betrekkingen met Tito zo verstoord zouden zijn, an ders had Molotoff allicht voorgesteld de bijeenkomst elders te doen plaats heb ben. Intussen schijnt Zuid-Slavië on danks zijn ruzie met Rusland, toch het standpunt der Russen inzake het be heer van de Donau te delen. Tot nog toe waren ook Engeland, Frankrijk en Ame rika de eerste twee met de oudste rechten in de Beheerscommissie voor de Donau vertegenwoordigd, doch Rus land wil deze in het vervolg alleen doen samenstellen uit vertegenwoordigers van elk der oeverstaten, met uitzonde ring van Duitsland en Oostenrijk, laatst genoemd land zou vertegenwoordigd worden als het vredesverdrag is ge tekend. Ofschoon de Russen voorstellen dat de Donau zal openstaan voor de handelsvaartuigen van alle landen op voet van gelijkheid wat de te betalen rechten betreft, nemen Engeland en Frankrijk niet zonder meer genoegen met hun verwijdering uit de commissie, zij vrezen, en gezien de huidige interna tionale verhoudingen hebben ze daartoe alle reden, dat het Donaubeheer op deze wijze een zuiver Oos*-Europese, lees Russische, zaak zal worden, en zij heb ben er nu ondervinding genoeg van wat dat kan betekenen. Wanneer Rusland om een of andere reden vertoornd zou zijn op een bepaald land, zou het wel middelen weten te vinden het ook in zijn Donau-scheepvaart te treffen. Er zijn dan ook al zeer harde woorden op de conferentie gevallen, de Engelse en Franse vertegenwoordigers hebben te kennen gegeven dat zij hun landen niet zonder meer hun rechten lieten ontne men. De Russen hebben daarop zeer scherp geantwoord en zij hebben met hun aanhang van Öost-Europese staten 7 stemmen tegenover de 3 van het Westen, en kunnen dus hun zin doordrij ven, al kunnen de Westelijke geallieer den op grond van het internationale recht protest aantekenen. Ook deze Donaukwestie kan slechts een bevredi gende oplossing vinden in het kader van een volledige verzoening en overeen stemming tussen Rusland en de andere geallieerden. Doch de houding der Rus sen juist op deze conferentie zowel als hun telkens weer scherper wordende maatregelen in Berlijn wijzen er in het geheel niet op dat zij deze verzoening zoeken. Al zijn er dan ook optimisti sche geruchten uit Moskou naar aanlei ding van het onderhoud dat, op verzoek van de Ver. Staten, Engeland en Frank rijk de vertegenwoordigers dier landen Maandag met Stalin hadden. De grootst mogelijke geheimhouding wordt thans betracht over dit eerste diplomatieke contact, om te verhinderen dat mis plaatste propaganda enig gunstig resul taat bij voorbaat zal uitsluiten. Ge ruchten dat Stalin bereid zou zijn alle problemen die het Westen van het Oos ten scheiden, nog eens te bespreken op de basis van de brief welke destijds Wal lace, de candidaat van de progressieve partij voor het presidentschap der Ver. Staten tot hem richtte kunnen even goed waarheid bevatten als uit de lucht gegrepen zijn. Natuurlijk weet men ook argumenten aan te voeren waarom er met Rusland thans wel weer eens zou zijn te praten. Al is de toestand in West Europa nog verre van ideaal, het wint toch voortdurend aan kracht, de onder linge verbondenheid der West-Europese landen wordt sterker, de Marshallhulp is op gang. En, zo zegt men, het moet voor de Russen ook weinig aantrekkelijk zijn toe te zien hoe West-Duitsland met zijn 45 millioen inwoners gaandeweg po litiek en economisch alleen door het Westen op de been geholpen wordt, welk proces eenmaal voltooid, West-Europa enorm zou versterken en bovendien de Oost-Europese satellieten van Rusland zou tonen dat een niet-communistische economie heel wat vermag. Dit alles zou reden voor Rusland kunnen zijn thans op een aanbod nieuwe onder- handelingen te openen, in te gaan mede omdat zijn satellieten, al durven zij er niet alle even openlijk voor uitkomen, meer en meer lust tonen ook met het Westen de handelsbetrekkingen te ver sterken en zelfs gaarne van de Marshall hulp zouden profiteren. Deze begeerte wordt door Moskou thans wel onder drukt, maar zij is aanwezig al uit ze zich in het ene land feller dan in het andere. In Zuid-Sla: is er tenslotte bijv, openlijk verzet gekomen tegen Moskou’s dwang het land geheel in de Russische economie op te nemen, in Hongarije daarentegen krijgen de aan hangers van Moskou steeds meer de overhand, president r_lldy, stichter der partij van de kleine boeren is daar nu weggewerkt, en het land is op weg naar een volledig communistisch stelsel in de Moskouse lijn. In Roemenië worden thans alle particuliere en kerkelijke scholen genationaliseerd en wordt het Russisch verplicht leervak vanaf het 4e schooljaar. In Bulgarije gaat het de zelfde kant uit. Al hebben de Russen dus in sommige delen van Oost-Europa meer vrucht van him propaganda dan in andere, het is mogelijk dat zij ook ter- wille van het economisch herstel hunner satellieten zelf inzien dat het openen van besprekingen met het Westen in ieder geval de moeite zou kunnen lonen, nu zij naast andere ook de Berlijnse troef in handen hebben. Maar besprekin gen openen betekent nog geenszins dat ze vruchtdragend zullen zijn. De Russen zullen bijv, stellig weer voor de dag komen met hun eis tot stichting van een Duitse eenheidsstaat welke op kor te termijn door alle bezettingstroepen zou moeten worden verlaten, welke eis in het bijzonder door de West-Europese vastelandsmogendheden onder leiding van Frankrijk als onaanvaardbaar zou worden beschouwd. Want een Duitse eenheidsstaat op korte termijn vrij van bezetting, zou, samenwerkend met Rus land, een ontzaglijk gevaar voor West- Europa betekenen. Ook de nieuwe Fran se regering van André Marie waarin als minister van financiën Reynaud fungeert, die de Franse arbeider langer wil laten werken om de economische toestand te herstellen wat hem moei lijkheden met de vakbonden zal bezor gen zal zich stellig hardnekkig tegen dergelijke Russische voorstellen verzet ten. We geloven trouwens niet dat Ame rika en Engeland er voor zouden zijn te vinden. En dit is maar een der proble men welke bij eventuele nieuwe vier- mogendheden besprekingen aan de orde zouden komen, er zijn zeer vele meer. Als en dit is nog geenszins zeker, vooral niet als de Westelijke geallieer den hun eis dat eerst de Berlijnse blok kade moet worden opgeheven, hebben gehandhaafd het tot dergelijke be sprekingen komt kan het tenslotte best blijken dat de crisis slechts verschoven is. Hetgeen overigens ook van betekenis zou zijn omdat tijdwinst ook voor het Westen nog waarde heeft. Al ware het alleen maar omdat intussen misschien het Palestijnse probleem kan worden op gelost nu een deel der Arabische leiders meer neiging dan voorheen toont het met de Ver. Naties over deze kwestie eens te worden. De Veiligheidsraad overweegt thans maatregelen ter be scherming der honderdduizenden Pales tijnse Arabieren, die uit hun wocnplaat- DE ONTVANGST DER FRIESE MILITAIREN TE LEEUWARDEN. Maandag werden de uit Indonesië teruggekeerde Friese militairen te Leeuwarden officieel verwelkomd. De dag werd geopend met herdenkings diensten. Aanvankelijk lag het in de bedoeling de militairen, genodigde fa milieleden en militaire en civiele auto riteiten in de Grote Kerk bijeen te laten komen. Deze was echter te klein om allen te bergen en daarom gaf men ook een dienst in de Noor- derkerk, die nog voor een aanzienlijk deel vol kwam. De diensten stonden onder leiding van prof. dr. C. G. Wa- genaar, die na de gebeden een inlei dend woord sprak naar aanleiding van Psalm 103. De garnizoensaalmoe- zenier C. J. M. Strijbos sprak over „Zij die voor ons vielen”, waarna de vlootpredikant ds. A. W. Wijminga uiteenzette „Waarom zij vielen”. Met samenzang van twee coupletten van het Wilhelmus eindigde de dienst. Mevr. H. C. Sissing—Stark zorgde er voor, dat de hongerige magen van de militairen ’s middags in het Beurs gebouw gevuld werden, waarna om twee uur verzamelen werd geblazen op het Veemarktterrein. Van hier marcheerde het personeel van de ma rine, van de landmacht, van de lucht strijdkrachten alsmede de stafcom- pagnie en de eerste, tweede en derde compagnie van 19 R. I. naar het SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteuren L. KIEZEBRINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 - SNEEK ontvangst plaats vond. Mr. H. P. Linthorst Homan heette daar als commissaris der Koningin in de provincie Friesland en tevens als voorzitter van de provinciale Demo- bilisatieraad de gedemobiliseerde mi litairen en de talloos vele genodigden van harte welkom. Hij juichte vooral de aanwezigheid toe van generaal Op- somer, de bevelhebber van het vierde militaire gewest, van generaal-majoor De Waal van het KNIL en voorts van de vice-voorzitter en secretaris van de Nationale Demobilisatieraad. De commissaris der Koningin reikte daarna de onderscheiding uit aan de commandant van het Friese bataljon, luitenant-kolonel E. Wiersma, die kortgeleden was benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau met de zwaarden. De commissaris wees er op, dat ook de troep met deze onderscheiding ge- eerd wordt. „Evenzeer, zo zeide hij, prijzen wij gelukkig allen, die onder u dienst hebben gedaan. Zij hebben die dienst verricht goed, eenvoudig en flink”. Tevens roemde spr. de be scheidenheid, de rust en de flinkheid, waarmee Luit. Kol. Wiersma de troep had gecommandeerd. „Ik meen ook namens de bevolking te spreken wan neer ik u, uw familie en het gehele Friese Bat. met deze onderscheiding geluk wens”. Nadat op Luit. Kol. Wiersma drie hoera’s waren uitgebracht, herdacht de Commissaris der Koningin ook in de bredere kring van de bevolking de gevallenen. Stram in de houding werd „De laatste Post”, ten gehore ge bracht door enkele leden van de L.S.K.-kapel, aangehoord. Intussen werden de vlaggen voor het Paleis van Justitie een ogenblik halfstok ge hesen. Hierna werd nog het woord gevoerd door de heer Meier, oud-commandant B. S., die het Bat. mede gevormd heeft, en de heer Schootstra namens de Vereniging ’40’45. In zijn dankwoord roemde Com mandant Wiersma de steun, die hij van hoog tot laag van zijn manschap pen had ontvangen. „Ook zij, die nooit voor het voetlicht treden, hebben hun plicht gedaan. Het was mij niet mo gelijk, een aantal mannen voor te dra gen voor een onderscheiding. De lijst zou veel te lang worden”. Voorts sprak hij z’n dank uit jegens z’n supe rieuren en allen, die meegewerkt had den de aankomst in Nederland over weldigend te maken. Na deze plechtigheid volgde een mars door de stad. Een avondfeest in de Prinsentuin, waarbij het gezelschap Tetman de Vries optrad, schonk de militairen en hun familie een bijzonder prettig slot van deze mooie dag. Zoals in het voorlopig programma in de courant van Dinsdag jl. werd ver meld is het plan op 31 Aug. een kano- wedstrijd en op 6 Sept, een gondelvaart te houden. De kanowedstrijd wordt ge houden ’s middags 2.30 en vindt plaats in de Westersingel. Deze wedstrijd is voor 2 pers, kano’s. Men moet zich dus in paren opgeven (boven 15 jaar). Daar de tijd beperkt is, kunnen er maar 30 paren aan deelnemen. De aangifte kan nu’ reeds schriftelijk geschieden bij de seer. R. Visser, Singel 78, Sneek. Te vens bestaat er nog gelegenheid zich mondeling op te geven in de voorzaal van Aere Perennius op 20 Aug. van 7.30 9 uur. Ook eventuele inlichtingen kun nen hier worden gevraagd. De gondelvaart wordt ’s avonds 9 uur gehouden. Met stoomboten waarop de muziekkorpsen voorop, wordt ge start van de Zwettebrug, met als eind punt de Kolk. Hier vindt nog een mu ziekuitvoering plaats, waarna bengaals vuur deze grote dag en tevens het einde van deze, zo wij hopen, onvergefelijke dagen zal besluiten. Hier mogen alle schepen, z.a. kano’s, roeiboten, zeiljachten, motorboten e.d. aan mee doen. Voor sleepboten wordt gezorgd. Tal van prijzen zijn beschik baar gesteld voor diegenen, die hun boot het mooist versieren en/of verlichten. De aangifte kan hiervoor schriftelijk ge schieden bij mej. H. Cnossen, Oppenhui- zerweg 10 en tevens mondeling op vorengenoemde datum in het gebouw Aere Perennius. Op 4 Sept, ’s middags 2 uur vindt in het Sportpark een gecostumeerde hand- balwedstrijd plaats voor dames en heren Er zijn nog enkele plaatsen over. Gega digden kunnen zich alsnog schriftelijk melden bij H. v. d. Hoek, Hendrik Casi- mirstraat 2. Dit zijn weer enkele punten uit het programma. Het woord is nu aan u. Door u op te geven voor deze wed strijden, laat u zien dat u meewerkt aan een paar goede feestdagen, zoals Sneek nog niet heeft gekend. Dus niet met kritiek, maar medewer king komen. Subcomité, afd. Jeugd, Regeringsjubileum en Kronings feesten te Sneek. Ab.prijs 2.30 per naM jaar Franco per post ƒ3.75 per haif jaar OFFICIËLE BONN EN LIJ ST voor het tijdvak van 8 t-e.m. 21 Aug. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: Bonnen voor brood en vlw*> 0872 Brood 800 gram brood (gel dig t.e.m. 14 Aug.) 0882 Brood 200 gram brood (gel dig t.e.m. 14 Aug.) 089 Brood 400 gram brood (geldig t.e.m. 14 Aug.) 084 Vlees (reeds aangewezen) gram vlees (geldig t.e.m. 28 Aug.) 085 Vlees 300 gram vlees (geldig t.e.m. 28 Aug.) 086 Vlees 100 gram vlees (geldig t.e.m. 28 Aug.) Alle bonkaarten 808 094 Algemeen 40Ö gram brood of 1 rantsoen gebak Tabaks- en versnaperingenkaarten QA, QB, QC 808 85, 86, 89 Tabak 2 rantsoenen siga retten of kerftabak De niet-aangewezen bonnen van strook 2 kunnen vernietigd worden.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1