Nieuws over de Sneek-Week DE CANADESE ERFENIS Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Jubileumfeesten - Sneek 3e JAARGANG No. 62 DINSDAG 10 AUGUSTUS 194G FEUILLETON BELANGRIJK BERICHT! minister 31 Wordt vtt A?'gd r niet op zich laten zitten en Lg?n zijn gejammer, maar door twee van h.h. van Stikker, taris van het Comité, Mr. G. F. W. Hartung, Provinciehuis, Leeuwarden, betrekken. Giften kunnen worden overgemaakt op postrekening no. 4349 van de Pen ningmeester, Kingma’s Bank N.V. te Leeuwarden. rang te verlenen aan diegenen, die thans slachtvee van de klasse AA en A leveren. Aan hen, die in de week van 914 Augustus leveren, zal voor zich tot een eer zal rekenen dit be drag te doen overschrijden. Volgende Comité Regeringsjubileum- en Kroningsfeesten te Sneek. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Bureau voor Advertenties: Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 Telefoon 3005 Advertentieprijs 15 et. per m.m. Bij contract (handels- adv.) lager. De groepswedstrijden. Voor de groepswedstrijden Fries landGroningen, Holland—Overijsel in de 16 M2 klasse zijn de volgende groepen samengesteldFrieslandAn neke, st. B. J. Gros, LeeuwardenDirk Tom, B. de Haan, Sneek; Butterfly, H. v. d. Veen, Joure; Alie, F. J. Jan- sma, Grouw; Betty, S. v. d. Steeg, Leeuwarden. GroningenWhirlwind, R. Helder, Paterswolde; Riemke, G. B. Vegter, Groningen; Karrekiet, W. Visser, Paterswolde; Favonius, Jaap Helder, Paterswolde; Fenris, Joop Helder, Paterswolde. Holland: Nix, G. H. van Harten, N. Loosdrecht; Mar- jolijn, J. C. van Tienhoven, Reeuwijk; Geteri, R. Brummer, Baarn; Second, G. R. Keulen, Den Haag; Woelwater, A. de Man, Woerden. Overijsel: Kemp haan, K. H. Lukkien, Zwolle; Favo- rita, J. v; d. Zee, Kampen; Somero, J. Koopmans, Enschedé; Tjif-taf, J. H. F. Reesink, Enschedé; Skries, C. H. Singer, Zwolle. B.M.klasse. In de groepswedstrijden voor de B.M.klasse komen de volgen de groepen uit: Friesland: Favoriet, P. Heins, Heerenveen; Narval H, A. Visser, Heerenveen. GroningenHi- rondelle, J. Alsema, Zuidlaren; Wet- terwille HI, J. Bruiiyng, Midlaren. Overijsel: Geja II, H. Reesink, En schedé; Meteoor H, D. Reesink, Zut- fen. Kantoor voor Abonnementen Fa. KTF7.F.RRTNK Ca KLEENZAND 7 TeL 2872 Ab.prtJs ƒ2.50 p«r half jaar Franco per post ƒ3.75 per half jaar UW DIEREN IN VACANTIETIJD. Men schrijft ons: Vacantie, tijd van ontspanning, van genot en genoegen. Helaas ook van ellende voor dat deel der Schepping, waarover wij mensen hebben te waken en dat onze zorg niet kan ontberen. Het zijn de dieren, speciaal de huis dieren die onze aandacht vragen, en die maar al te vaak als de familie met vacantie gaat, onverzorgd worden achtergelaten, overgeleverd aan de zorg van medelijdende buren en de dierenbescherming. In de asvaten moeten zij hun voedsel zoeken, het vuile water van de straat dient om hun dorst te lessen. Gebruik maken van het dierenasyl wordt niet aan ge dacht Een verzoek aan buren of ken nissen tijdelijk de zorg voor de hond of de poes op zich te nemen is te veel werk. Poes redt zich wel en de hond zal wel aan de kost komen. Over dreven, zegt gij lezer, steek uw licht op bij de dierenbescherming en u zult versteld zijn wat u te horen krijgt. Een recent geval. De deur gesloten, de familie is met vacantie. Poes is aan haar lot overgelaten. Zij is in blijde verwachting. Geen voedsel, geen plaats om haar jongen te brengen en te verzorgen. Een fietsenhok met een betonnen vloer wordt haar toevlucht en kraamkamer. Poes treft het, de eigenaar van het fietsenhok draagt de dieren een goed hart toe. De betonnen vloer wordt verwisseld voor een zacht kussen, voedsel en drinken wordt ver strekt en poes kan haar moederplich ten ten volle vervullen. Een geval dat goed afloopt, meestentijds loopt het anders. Hier is een goede daad ver richt, een daad die wel schril afsteekt tegen de zorgeloosheid van de eige naar der poes. Dat hij, die zo handelt strafbaar is wordt niet aan gedacht en toch is dat zo. Immers art. 254 van het Wetboek van Strafrecht zegt o.m. dat hij, die aan een dier, tot welks onderhoud hij verplicht is, het nodige levensonderhoud onthoudt, gestraft kan worden met gevangenisstraf van ten hoogste zes maanden of een geld boete van ten hoogste driehonderd gulden. Men zij gewaarschuwd, de dierenbescherming waakt en haar asyl kan u helpen procesverbaal te voorkomen. Ten slotte kwam de kans onverwacht. Jack kwam uit Beaver Creek met een opgewonden verhaal thuis. Hij was voor het eerst sinds weken bij de smid geweest om wat machinerieën te laten repareren en de smid had hem verteld van die Zweedse vriend van hem, die nu op hetzelfde karwei werkte als zijn zoon. „Hij verdient geld als water”, had Monkton gezegd. „Vijf dollar per dag vast en dan nog overuren. Dat maken jullie op je boerderij niet”. Meer was niet nodig geweest om Jack in vlam te zetten en al zijn oude wrevel tegen de afgelegen ontginning op te rakelen. Hij vroeg de smid honderd uit, over het werk en de streek, het loon en het volk, dat ze er hadden. Wild jaloers op Eric kwam hij thuis. Wat was hij toch een sufferd om hier op die armzalige boerderij te blijven ploeteren. Eric was heel wat verstandiger. Die had het gauw gezien, dat er op hun land niets te beleven en niets te verdienen viel. Maar die zat ook niet onder de plak van Evelyn! „Ik geef het op”, verklaarde hij resoluut toen hij thuis kwam. „Ik bedank er voor om hier nog langer mijn tijd te verknoeien. Dat beetje oogst van ons kan me niks schelen. Dat levert toch niets op. De boel verdort nou al. Ik ga naar dat werk toe, waar Eric is”. „Ben je gek geworden? Je kunt hier toch zo maar niet uitlopen? We kunnen de oogst toch niet op het land laten staan? Wat zou er van terechtkomen?” Van schrik en verontwaardiging was Evelyn vuurrood geworden. Ze greep Jack bij een arm. „Zeg je bent niet goed snik. Dat kan toch niet!” .„Dat kan best! Monkton heeft me een brief van zijn zoon laten lezen en die schreef, dat er bij hen wel boe ren werken met hun knechts en hun paarden; die heb ben eenvoudig de hele boerderij stilgelegd. Ze kunnen aan de weg veel meer verdienen „En hun bedrijf wordt een wildernis. En wat moeten ze dan, als het werk af is, of als van de winter hun i ’t Comité heeft natuurlijk een be- zijn, hun vee tot later tijdstip aan te groting, naar welke de festiviteiten houden. Om een betere verdeling van de ten K. Vrolijk, Sneek (Regenbogen) en Jaap Helder, Paterswolde (16 M2, klasse). Ook hierover hopen w$ bin nenkort nadere bijzonderheden te kunnen mededelen. aparaten en ek is yn Gaesterlan in skoft lang de V2 ófsketten. De twadde sprekker wie Prof. Dr. J. Hoekstra, dy’t koartlyn ta heech- learaer yn it Frysk oan de Gem. Uni- versiteit to A’dam bineamd is. Prof. Hoekstra haldde in referaet oer: Eerst in deze onbarmhartige zomer leerden Jack en Evelyn Noord-Ontario kennen. Niet de lange winter was het zwaarste, hoewel die toch bar genoeg was, en niet de harde arbeid was een ondraaglijke last, veel erger was het felle steken van de zon, die het moeizaam veroverde uit de handen der ontginners rukte. Onduld- baarder dan de snijdende sneeuw in de winter, waren de .muggen ’s nachts en de bloedzuigende steekvliegen overdag, die arbeid en rust vergalden. De paarden had den er het hardst onder te lijden. De venijnige vliegen zetten zich juist op die plekken vast, waar de dieren onder het werk niet met kop of staart bij konden ko men. Machteloos zwaaiden ze de fijnbeaderde koppen nu links dan rechts, zonder de hardnekkige kwelgeesten kwijt te kunnen raken. Met netten en bebladerde tak ken trachtten Jack en Evelyn hun kameraden te be schermen. Maar het was ondoenlijk. Om de haverklap werden ze zelf gebeten. Armen, hals en benen zaten vol met pijnlijke bulten en het werk vorderde slecht. Het was of alles tegenstribbelde en hun humeur leed er onder; het plezier was van de arbeid af. Beiden werden ze brommerig en lastig. Dikwijls kibbelden ze weer op dezelfde manier als in het begin van de winter. „Hadden we de boel maar in het voorjaar verkocht”, klaagde hij. „Toen zag alles er nog betrekkelijk goed uit. Als iemand zo’n zomer meegemaakt heeft als deze, heeft hij voorgoed genoeg van een boerderij in deze buurt”. Dat kon Evelyn dan - heftig protesteerde ze Door enkele vorige publicaties is u op de hoogte gebracht van wat er tijdens deze feestweek alzo in Sneek voor festiviteiten zullen plaats vinden. We hopen, dat één en ander uwe in stemming zal hebben, hoewel het co mité zich natuurlek bewust is, dat ondanks de grote verscheidenheid in het programma, niet iedereen zijn wensen volkomen vervuld ziet. Niet temin is er toch naar gestreefd een waardig feest te vieren, en als we alle plannen, die nu tot uitvoering ko men de revue laten passeren, dan me nen wij, op zijn minst genomen, tevre den te mogen zijn. Nu weet natuurlijk iedefeen, dat deze festiviteiten geld kosten, en waar het een feest betreft voor de gehele burgerij, is het comité van het vertrouwen uitgegaan, dat ook elk hierin naar vermogen zijn steentje zal bijdragen. Wij zijn dankbaar, dat wij deze feesten in ons dierbaar vaderland mogen vieren. Laat deze dankbaar heid in uw gift tot uiting mogen komen Toestemming is verkregen om voor onze feesten een huis aan huis inza meling te houden. Spontaan hebben een aantal jongelui zich hiervoor be schikbaar gesteld. Enkele onderdelen van het programma worden ook door deze jongelui verzorgd. De samenwer king is vlot, ook die met zeer veel buurtverenigingen, die voor een mooie straatversiering zorgen of in de op tocht uitkomen. Laat deze samenwer king nu individueel ook zo mogen zijn, dat de gehele burgerij spontaan een financieel offertje brengt, wanneer de jongelui op morgen Woensdag 11 Augustus de lijsten huis aan huis zullen aanbieden. Wil zo goed zijn, wanneer u dit artikeltje leest, direct met uw huisgenoten overleg te plegen hoeveel u voor dit doel wel zult kun nen geven. U wilt graag een MOOI feest, welnu houdt hier rekening mee bij het vaststellen van uw bedrage. Er zullen in uw gezin misschien- bok huisgenoten zjjn, die een zelfstandige werkkring hebben, en zij zullen ook gaarne iets willen bijdragen. Spreek SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteuren: L. KIEZEBRINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 SNEEK FAKANSJELEARGONG PRCV. UNDERWYSRIE FAN FRYSLAN. Op 2, 3 en 4 Aug. organisearre de Underwysrie syn jierlikse fakansje- leargong. Lyk as oare jierren bea ek diz’ kear it Programma wer gans forskaet, sadat der foar eltsenien wol in underdid by wie, dat syn bilang- stelling hie. As earste sprekker kaem Moandeitomoarn master H. Twerda fan Bakhuzen mei in ynlieding oer „Frjemd Folk yn Gaesterlan”. Dizze Gaesterlankenner bihannele de perioa-een gelijk aantal dieren, als zij in ge- den fan de beide wraldoarloggen. Yn noemde week hebben geleverd, voor de earste perioade hawwe der yn rang verleend worden in de eerste Gaesterlan sa'n 2400 Belgyske flech- week van beperking van de aanvoer, telingen tahalden, wylst under de bi- In de tweede week van beperking van I I scheen, ook rechtstreeks bij de secre- setting in 400 Dütskers yn in kamp de aanvoer zal op dezelfde wijze voor- taris van het Comité, Mr. G. F. W. to Sondel sieten. Hja bitsjinnen luster- rang verleend worden aan hen, die ge- werkprogramma van het comité, en leverd hebben in de ^eek van 1621 j een zeer belangrijke. Wij hopen, dat u Augustus. „Nijsgjirrige bipalings yn üs aide wetten”. Ta bislüt fen de earste dei spriek de hear J. Dykstra, chirurch to Woer den oer: „De üntjowing fan de chi- rurgy”. Dat nijsgjirrige Onderwerp waerd taljochtte mei in fjouwertal filmkes fan operaesjes. De twadde deis spriek de skriuwer L. Brolsma fan Grou oer eigen wurk. Hy lies in haedstik tofoaren üt de ro man „De Tocht fan de Salamander”, dy’t mei gauwens forskynt. De hear Tsj. de Jong fan Boalsert hie it oer „it sosiael-ekonomysk per- spektyf fan de swiere greidhoeke”. Folie nije mooglikheden lizze der yn dy hoeke mei Wommels as midpunt net mear. De fruitteelt hat miskien jitte in kans. De jouns spriek Ir. K. A. Rienks oer „De Wettersteatkundige üntjo wing fan it Middelségebiet”. In tige nijsgjirrige lêzing fan in by ütstek deskundich man. Ir. Rienks hat nammentlik mei Ir. Walther yn 1948 in fan de Fryske Akademy ütskreaune priisfraech oer de „Binnen en slieperdiken” woun. De tredde en léste dei waerd bi- sletten mei in ütflecht nei Skylge, dêr’t men, nei fan it gemeentebistjür üntfongen to wêzen, yn de Jeugdher- berch troch Dr. J. C. Roggen, it ien en oar oan ’e weet kaem oer „Skylje- lan yn aide en nije tiden”. Fierders waerd it seiskip yn in pear autobus sen oer it eilan toerd. De Underwysrie kin op in goed slagge leargong weromsjen. Dat de bilangstelling op in oar jier wer hwat greater wêze mei. HET NIEUWE KABINET. Vrjjdag is het nieuwe kabinet, on der presidentschap van de heer W. Drees, tot stand gekomen. De kabi netsformateur, mr. J. R. H. van Schaik, neemt zitting als minister zonder portefeuille, en waarnemend het ministerie van Verkeer en Wa terstaat, waarvoor een vakminister zal worden benoemd. Mr. van Schaik zal optreden als ondervoorzitter van de ministerraad. Het kabinet is Zaterdagochtend door de Prinses-Regentes beëdigd. Het is een extraparlementair kabi net, dat Donderdag met zijn program voor de Kamer zal verschijnen. Het bestaat uit: W. Drees (P.v.d.A.), minister van Algemene Zaken, minister-president; Mr. J. R. H. van Schaik (K.V.P.), minister zonder portefeuille, die ad interim zal optreden als minister van Verkeer en Waterstaat; Mr. D. U. Stikker (V.V.D.), minis ter van Buitenlandse Zaken; Mr. Th. R. J. Wijers (K.V.P.), mi nister van Justitie; Mr. J. H. van Maarseveen (K.V.P.), minister van Binnenlandse Zaken; Prof. dr. F. J. Th. Rutten (K.V.P.), minister van Onderwas, Kunsten en W etenschappen Prof. Mr. P. Lieftinck (P.v.d.A.), minister van Financiën; Mr. W. F. Schokking (C.H.U.), mi nister van Oorlog en Marine ad inte rim; Mr. Dr. J. in ’t Veld (P.v.d.A.), mi nister van Wederopbouw en Volks huisvesting; Prof. Dr. J. R. M. van den Brink (K.V.P.), minister van Economische Zaken; S. L. Mansholt (P.v.d.A.), minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening Mr. A. M. Joekes (P.v.d.A.), minis ter van Sociale Zaken; Mr. E. M. J. A. Sassen (K.V.P.), minister van Overzeese Gebiedsdelen; L. Götzen (partijloos), zonder portefeuille. Nieuwe ministers zijn de Schaik, Joekes, Sassen, Wijers, Rutten en Schokking. Uit het oude kabinet keren niet terug dr. Beel, mr. Witteman, dr. Gielen, It. ko lonel Fievez, ir. Vos en mr. Jonk man. Dr. Beel schijnt voorbestemd een van het driemanschap te zullen wor den dat dr. van Mook die als luit.- gouverneur-generaal schijnt heen te gaan zal vervangen, generaal Spoor zal ook lid van dat driemanschap worden. Het blijkt ook nu weer dat, ondanks de verminderde belangstelling voor de kleine zeilwedstrijden, de animo voor de Sneek-Week nog steeds zeer groot is, en dat het heffen van inleggeld geen nadelige invloed op het aantal inschrijvingen heeft. Uit het gehele land komen de zeilers, waaronder alle bekende cracks, van 14 t.e.m. 19 Aug. naar Sneek, zodat deze grote en grootse Noordelijke zeilweek weer zeer belangrijk belooft te worden. Maandagmorgen waren er totaal reeds 254 schepen aangegeven, waar bij geen rekening is gehouden met de eenmanswedstrijden die Dinsdagmor gen, voorafgaande aan de vlootrevue en het admiraalzeilen, gehouden zul len worden. De inschrijvers zijn als volgt over de klassen verdeeld: Draken 5, schou wen 8, Regenbogen 24, 30 M2 klasse 14, 22 M2 klasse 15, Pampusklasse 17, Valken 24, 16 M2 toerklasse 5, 16 M2 klasse A 26, 16 M2 klasse B 45, Sharpies 3, Vrijheidsklasse 9, B.M. klasse 11, Olympiajollen 10, 12 v. Jollen 12, Larken 11, Gemengde klasse 15. koor meer sfeer te geven en tegelij kertijd het gebouw als zodanig zo min mogelijk aan te tasten. Toch moest dit de opgave zijn, omdat een volledige restauratie van het koor thans niet mogelijk is, gezien het ontbreken van elk plan voor restauratie van de kerk zelve. Het is dan ook begrijpelijk, dat de Rijksmonumentenzorg in be ginsel alleen een restauratie van het koor zal toestaan, wanneer tegelijker tijd kan worden aangetoond, op welke wijze deze werkzaamheden binnen het kader van een totale restauratie zul len worden gevat. Is derhalve van een restauratie in de gebruikelijke zin van het woord hier geen sprake, toch is er de laatste weken door velen zeer hard gewerkt. Muren zijn afgekapt, slechte vloergedeelten zijn weggeno men, veel natuursteenwerk is hersteld, nadat wekenlang het koor het aan zien had van een steenhouwerswerk- plaats: voor het herstel van het Oranjepoortje, dat als fragment wel volledig gerestaureerd wordt, zijn alle te vernieuwen stukken zandsteen hier ter plaatse gehakt en bewerkt! Bij het verplaatsen van de trap kwamen ook enkele grote oude zer ken te voorschijn, die om technische redenen op die plaats niet konden blij ven, welke gelegenheid dankbaar is aangegrepen, om deze stenen, beho rende bij personen, eertijds deel uit makende van het stadhouderlijk hof in het koor te plaatsen. Stucadoor en schilder, evenals electriciën zijn druk aan het werk en wanneer men dan nog weet, dat op verschillende plaat sen, ook buiten de kerk de Friese am bachtslieden ijverig bezig zijn meu belmakers, houtsnijders, koperslager en smid dan krijgt men een indruk van de bedrijvigheid, die heerst rond om de Grote Kerk, waar op 4 Septem ber a.s. het werkstuk, door samenwer king van de Friezen in en buiten Friesland tot stand gekomen zal wor den overgedragen. Er moet nog veel gebeuren, maar allen geven hun beste krachten! Onder de titel „De laatste rust plaatsen der Friese Nassau’s” is thans het boekwerkje verschenen, dat op verzoek van het comité Fries Huldeblijk door wijlen dr. A. L. Heer- ma van Voss, rijksarchivaris in Fries land werd geschreven. Het beoogt propaganda voor de deelneming in het huldeblijk en is een blijvend aan denken voor hen die deelnamen. Het boekje, dat verlucht met reproducties een compilatie van grotendeels nimmer gepubliceerde gegevens bevat, welke Dr. Heerma van Voss gedurende de laatste maan den rond de thans onderhanden res tauratie van de grafruimte der Friese Nassau’s in de Grote Kerk te Leeu warden verzamelde, zal worden toe gezonden aan hen, die voor het Hul deblijk, dat door de Friezen aan H. M. de Koningin zal worden aangeboden ter gelegenheid van Haar 50-jarig re geringsjubileum, 5 of meer beschik baar hebben gesteld. Men kan dit boekje, waarvan slechts een beperkte oplaag ver- Groepswedstrijden Valkklasse. Hieraan wordt deelgenomen twee groepen van „De Kaag”, van de K.Z.V. „Sneek”, een „Aegir”, Amsterdam en een van de K.Z.V. „Oostergoo”, Leeuwarden. De samenstelling van deze groepen zullen we een volgende maal opgeven, tege lijk met de teams die voor de bekende Holland—-Friesland wedstrijden in de Regenboogklasse uitkomen. In elk team zullen 5 jachten starten. Vlootrevue en Admiraal- trap met de aansluitende galerij wa ren weggenomen en ook andere later ingebrachte getimmerten waren ver- wijderd, kon het eigenlijke Werk van de „restauratie” beginnen. I Het is voor de architect geen een- I voudige opgave om de ruimte van het innerlyk deed ze dat niet meer met de vaste overtuiging van vroeger. Wat haar het meest hinderde, was dat ze niemand had met wie ze over al haar teleurstellingen en moeilijk heden kon praten. Al weken was ze van plan eens aan Eric te schrijven. Ze had zijn adres. Hij had hun dat, toen hij pas aan de weg werkte, met een enkel brief kaartje laten weten, maar Evelyn had er nooit toe kunnen komen te antwoorden en Eric van zijn kant had ook nooit weer geschreven. Zou ze hem nu schrijven? Ze kon er niet toe komen. Zou Eric dat niet beschouwen als een bedekt verzoek om terug te komen? Het was haar zwaar de eerste stap tot toenadering te doen. In de grond van de zaak was zij ’t, die gelijk had en dus moest een erkenning van ongeljjk van zijn kant komen. Misschien, misschien zou Evelyn bereid zijn geweest ten lange 'este haar koppigheid te betomen, als ze de zekerheid had gehad, dat Eric dan ook inderdaad terug zou komen. Maar wie zou haar zeggen, of ze niet voor de derde maal behandeld zou worden als een huilend zusje in plaats van als een volwassen vrouw? En dat, die terugwijzing, die afwijzing, dat was, wat ze het ergste vreesde. Het waarschijnlijkste was wel, dat Eric haar al volkomen vergeten had. Wat zouden die enkele weken betekenen voor hem, die voortdurend van de ene plaats naar de andere trok? Vroeg of laat zou hij zijn paarden wel komen opeisen en dan natuurlijk op een ongelegen ogenblik. Dat zou je nu altijd zien! Evelyn betrapte zich er nu en dan op, dat ze in stilte wenste, dat de paarden iets overkwam, dat er een wegliep of zo, of dat er een gestolen werd. Dan had ze een reden om aan Eric dringend te schrijven en dan zou hij zich wel met de boerderij en dus met haar moe ten bezighouden. Maar dan werd ze aanstonds kwaad op zichzelf om zulke onverantwoordelijke dingen te denken en ze liep gauw naar de stal om té zien of alles nog in orde was. die overtuiging ook mag hebben, en zoals gezegd er is op u gerekend. Bij De heer J. Hoekstra, onderwij- voorbaat onze dank, zer aan de O. L. School no. 1 alhier, slaagde te 's-Cravenhage voor het examen Hoogduits L. O. verdiende geld op is? Begrijp je nu niet, dat die boeren hun eigen ondergang veroorzaken?” „Nee, dat begrijp ik niet en dat is ook niet zo. Ze ver dienen daar in een paar maanden meer dan hun hele boerderij in een jaar oplevert”. „En jij gelooft maar alles, wat die jongen van de smid schrift? Durf jij daarop het kleine beetje grond onder de voeten, dat we nu hebben, in de waag te stellen? Je bent een kind, Jack, een groot kind!” Al haar overredingskracht had Evélyn nodig om haar broer van een overhaast vertrek te weerhouden. Toen ze zei, dat hg van haar toch geen geld meekreeg om er heen te gaan, dreigde hij zonder geld weg te lopen en met auto’s en vrachtwagens mee te rijden, totdat hij er was, maar ten slotte kreeg ze hem er toch toe eerst aan Eric te schrijven om inlichtingen. Klopten die met wat Jack van de smid had gehoord, dan zouden ze daarna een beslissing nemen. Dat is ten minste een paar dagen uitstel, dacht Evelyn, en tegelijk schoot het door haar gedachten, dat ze nu eindelijk een ongezochte gelegenheid had om die brief te versturen, waarover ze al zo lang had gedacht. En reeds die overweging deed haar de eenzaamheid minder gevoelen. De brief zou één, of anderhalve dag later bij Eric zijn. De verwijdering was dus nog te overbruggen. Ze was niet zo eenzaam, als het haar had toegeschenen. Die avond zorgde ze voor het eerst sinds weken in een opgeruimde stemming voor het huishouden, nadat het werk op het land afgelopen was. Een warm gevoel in haar borst maakte haar minder bedrukt en somber. Een enkele brief was in staat de beklemming van vele weken te verbreken. Daar gloeide nog een kooltje onder de as en één vleugje wind was genoeg om de vlam doen oplaaien. AANVOER VAN SLACHTVEE. Zoals men weet, is de aanvoer op de slachtveemarkten reeds gedurende enige tijd zo gering, dat de regering zich genoodzaakt heeft gezien het vleesrantsoen tijdelijk te verlagen. Verwacht moet worden, dat deze geringe aanvoer mede tot gevolg zal hebben, dat in het najaar zoveel slachtvee zal worden aangeboden, dat het Bedrijfschap voor Vee en Vlees niet in staat zal zijn de gehele aan geboden hoeveelheid aan de be- en verwerkers van vlees toe te wijzen of door het Vee- en Vleesaankoopbureau uit de markt te doen nemen. De vee houders zullen dan voorzover zij niet direct af, dan klopt- men Woens- een door de Provinciale Voedselcom- dag niet tevergeefs aan. Ieder geve missaris te verstrekken „aanvoerbe-naar vermogen, ieder helpe mee! wijs” kunnen overleggen genoodzaakt I Comité heeft natuurlijk een be- i1-4.4- I Protinf' naar waIIta Ha f AQti vit Alt at\ j zijn opgezet, en ook komt hierop voor als bron van inkomsten de huis aan aanvoer in de hand te werken is be- 1 huis collecte. Nu willen we niet ver sloten gedurende een beperkt, nader klappen, hoe hoog dit bedrag is, maar te bepalen, aantal weken, waarin de laten we afspreken, dat iedereen het aanvoer afgeremd zal worden voor- i zlch tot een eer zal rekenen dit be drag te doen overschrijden. Volgende I week zullen we het bedrag der inza meling publiceren. Maakt u ook eens een taxatie! Wedden, dat we meer krijgen? U is benieuwd welk bedrag het wordt, nu wij niet minder, maar ge zien wat er tot nu toe werd bereikt, heeft het comité 11e vertrouwen. Dit is dan weer een étappe in het FRIES HULDEBLIJK GOUDEN REGERINGS JUBILEUM 1948. De werkzaamheden in het koor van de Grote Kerk te Leeuwarden vinden j geleidelijk voortgang. Nadat eerst de zeilen. Als admiraal voor het admiraalzei- len op Dinsdag 17 Augustus is aange wezen de bekende 30 M2 zeiler Dr. W. B. v. d. Meer te Grouw, die wordt bij gestaan door de groepscommandan-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1