Het Prinselijk bezoek, de Vlootrevue en het Admiraalzeilen II Buitenlands Overzicht Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRIISERADEEL en IJLST Jubileumfeesten - Sneek 3e JAARGANG No 63 VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1948 In het kader van de Sneek-Week een voorspel op de Jubileumfeesten B 147 B 148 C 149 9” V K. gezellig program- ONTSPANNINGSAVONDEN GEBOUW V. CHR. BELANGEN. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Bureau voor Advertenties: Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 Telefoon 3005 Advertentieprijs 15 ct. per tam. Bij contract (handels- adv.) lager. Tabak- en versnaperingenkaarten QA, QB, QC 808 93 Versnaperingen 200 gram versna peringen of 200 gram suiker, boterhamstrooisel enz., of 400 gram jam, stroop enz. haperingen 100 gram versna peringen of 100 gram suiker boterhamstrooisel enz., of 200 gram jam, stroop enz. Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD. MF MH 808 (bjjz. arbeid, a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen van de strook N. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. Thans iets over de optocht, die op 31 Augustus in de voormiddag zal plaats vinden. Deze optocht belooft wat bijzonders te worden. Er begint tekening te komen in de samenstel ling zoals die door net comité beoogd wordt, ’t Is nu zover, dat het comité gaarne opgave ontvangt van zo veel mogelijk deelnemers, corporaties, ver enigingen, groepen, buurtverenigin gen, ondernemingen enz., die aan deze optocht zullen deelnemen. De optocht zal bestaan uit verschil lende afdelingen, t.w.: Ie. de histori sche groepen; 2e. de allegorische af deling; 3e. gecostumeerd en de ver- sieringswedstrijd voor de jeugd met versierde bogen, autopeds, fietsen, enz.; 4e. reclame. Voor alle afdelingen zullen prijzen beschikbaar worden gesteld. Het comité is bezig met de samen stelling van een officieel programma boekje, waarin alle festiviteiten ge durende de feestweek zullen worden vermeld, met volledige omschrijving van wat er plaats vindt, en nauwkeu rige opgave van tijd en plaats, als mede vermelding van de samenstel ling van alle mogelijke onderdelen. Teneinde deze gegevens tijdig be schikbaar te hebben, is het gewenst, dat men zich voor deze optocht dus even meldt, hetzij persoonlijk, schrif telijk of telefonisch bij het secreta riaat, de heer D. Potma, Grootzand 35 Tel. 2063. Mogen wij ook hierin weder op Uwe medewerking rekenen, en hen, die tot nu toe hun plannen nog niet gereed maakten daartoe opwekken? Sneek maakt zich klaar voor een herdenkingsfeest, waaraan wij allen meewerken, en welk feest juist door deze samenwerking zeker zal slagen. Comité Regeringsjubileum en Kroningsfeesten. thans op 67-jarige leeftijd een einde gekomen. De herinnering aan Feike van der Meer zal echter by hen, die het voorrecht hebben gehad hem te leren kennen en waarderen, lang blij ven voortleven. Gisteren is zijn stoffelijk overs'-bot op Westerveld verast. AANRIJDING OP DE LEMMERWEG. Het 4-jarig zoontje van de veehou der Koopmans a. d. Lemmerweg stak plotseling de weg over en werd door een juist passerende luxe auto aange reden. Met een wond boven het oog en lichte hersenschudding liep dit on geval nog af. met deze film ook een kindermatinee gegeven. Zoals al traditie gewonden is, is er van Zaterdag tot en met Donderdag avond groot Zeilersbal in de foyer van HANDEL IN SIGARETTEN EN BONNEN. Aangehouden is S. O. terzake han del in distributiebonnen en het verko pen van sigaretten zonder bonnen. In deze zaak werd tegen een 4-tal perso nen eveneens procesverbaal opge maakt wegens het kopen of verkopen van rookartikelen zonder daarvoor de vereiste distributiebescheiden af te geven, of in ontvangst te nemen. P.T.T. Op 18 Augustus a.s. (hardzeildag) zal het P.T.T.-kantoor te Sneek na 11 uur voor de postdienst, behalve voor de zegelverkoop, gesloten zijn. Voorts komt de 2e buslichting te vervallen, terwijl de 2e (middag-) bestelling van de brief- en pakketpost niet zal wor den u it gevoerd. DE KERMIS. Vroeger heette het de Kermisweek, waaraan dan Hardzeildag bijzondere luister bijzette, nu al vele jaren is het de Sneekweek of Zeilweek en is de ker mis meer op de achtergrond geraakt, al is dat eigenlijk niet het juiste woord voor een zoveel lawaai makende gast, die intussen in het bijzonder de attrac tie ook voor de vele vreemdelingen is, die hun avondvertier willen hebben. Dat verschaft dan toch echter in de eerste plaats ons eigen mooi Amicitia-Theater. De heer Miedema heeft voor een zeer bijzonder en aantrekkelijk programma gezorgd. Dit bioscooptheater geeft van heden Vrijdag tot en met Maandag een daverende showfilm met ’s werelds beste orkesten. Bovendien gaat voor de jeugd op morgen Zaterdag en Zondag in een matinee te 2.30 „De kleine Prin ses” met Shirley Temple. Een speciale kinderattractie in kleuren. Van Dins dag te.m. Donderdag komen dan die onweerstaanbare komieken Stan Laurel en Oliver Hardy op het witte doek met hun meest komische film: Twintig jaren op wacht. Woensdagmiddag 4 uur wordt gekomen. WEER BOEREN NAAR CANADA. Het emigrantenschip „Kota Inten” is voor de zesde maal naar Canada vertrokken. Behalve vierhonderd Ne derlandse boeren met hun gezinnen, opnieuw voornamelijk uit de noorde lijke provincies, bevinden zich onge veer honderd Belgen, Zwitsers en Scandinaviërs aan boord, alsmede 250 Mennonieten, die uit Bremerhafen zijn DE JUBILEUM-RIJMPRENT. Van de jubileum rijmprent van Ber- tus Aafjes en Piet Worm zullen 600.000 exemplaren naar de Neder landse scholen gaan. „D e K a a g”. het Amicitia-Theater, met de Midnight Swingers. Ook zaal Kingma biedt van Zaterdag tot en met Woensdag gelegenheid tot dansen. Daar treedt op Velzings Dans- orkest met de bekende radio trompetist Frans Scholte; Zaal Rozenberg biedt de danslustigen ook iedere avond een kans bij muziek van het gezelschap Leem burg. Op de Kleine Palen staat de schouwburgtent van die bekende the- aterfamilie Hart, van wie leden zowel in Hollywood als in Antwerpen werken, maar die ook in Nederland op het ge bied van het Volkstoneel zo’n goede naam hebben. Hier komen ze met Mot tige Janus, De getemde schoonmoeder, Wiens Hand, Moeder en Martelares. De titels zijn veelbelovend. Vele er van zijn trouwens van ouds bekend als sterke speelstukken. Het spel is bij telgen uit de Hart-stam gesproten in goede han den. Dinsdagmiddag een kinder- en fa milievoorstelling met: De guitenstreken van Tijl Uilenspiegel. In Caïé-Restaurant „Onder de Lin den” treedt Herman Rinkets Band op. Van 58 uur is er Dinermuziek. En dan verzoekt men ons even mee te delen dat Geert de Haan dit jaar niet met zijn viskraam op de kermis staat, maar zijn clientèle naar zijn winkel in de Kruizebroederstraat verwijst. Kantoor /oor Abonnementen Fa. KIEZEBRINK Co. KLEJNZAND 1 - Iel. 2872 Wij verwijzen naar een adv. in dit nr. waarin de aandacht wordt ge vraagd voor de ontspanningsavonden welke er van 14 t.e.m. 18 Augustus worden gehouden. Men heeft iedere avond een goed en ma. TEXTIELPUNTEN KAART VA 705 WORDEN ONGELDIG. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de bonnen van de oude textielkaart VA 705 na 24 Octo ber a.s. niet meer geldig zijn. De bon nen der thans in gebruik zijnde kaar ten VA 804 blijven voorlopig geldig. DIEFSTAL VAN BLOEMEN. Tegen A. de V. alhier werd proces verbaal opgemaakt wegens diefstal van bloemen. Deze had nl. snijbloe men gestolen uit een tuin en was daarmede reeds aan het venten. Kon. Z e i 1 v e r. „Snee k”, Groep I met Rirette, R. Mulder, Langweer; Fi- ammetta, J. v. Slooten, Leeuwarden; Groep H met Soelaas, M. C. Breuning, Langweer of mevr. BreuningMulder; G. v. SlootenKaan, Leeu- OPPENHUIZEN. Door onbekende oorzaak ontstond er brand in de bak kerij van Mulder alhier. Met ver eende krachten wist men erger te voorkomen, waardoor de schade be perkt bleef. SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteuren: L. KIEZEBRINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 - SNEEK Als dit nummer verschijnt, staan we aan de vooravond van de Sneekweek en dat is te merken ook. Er zijn veel vreemdelingen in de stad morgen Wordt hun aantal nog vermeerderd dooi de aankomst van een 50 tal Eng-1 sen uit Merton and Morden, die hier het zeilfestijn zullen meemaken en vee’ jachten in de havens en daarbuiten. Con- certreert zich in andere jaren in hei bijzonder de aandacht op de Woensdag onze traditionele Hardzeildag, ditmaa’ gaa- de Dinsdag er mee wedijveren, nu het Prinselijk Paar de mogelijkheid dat H. M. de Koningin ook aanwezig zal zijn is niet uitgesloten doch haar komst is niet zeker de vlootrevue en het admiraalzeilen zal komen bijworen en daardoor aan een herleefde traditie extra luister bijzetten. Ditmaal zal het zelfs meer dan een herleefde traditie zijn, want het wordt eer speciaal voorspel toi de a.s. jubi leumfeesten van alle vier Noordelijke provinciën, georganiseerd door de K.Z.V. Oostergoo, de K.Z.V. Sneek en de S.Z.C., waaraan schepen uit al deze provinciën zullen deelnemen. Aldus werd ons mee gedeeld in een voorspel tot dit voorspel, nl. een persconferentie ten provincie- huize te Leeuwarden. Betreffende het bezoek van Prinses Regentes Juliana en Prins Bernhard kan gemeld dat het Prinselijk paar per auto om ongeveer 1 uur de Friese grens bij Blesse zal bereiken. Over Wol- vega, Heerenveen en via Rijksweg 43 over Joure wordt naar Sneek gereden naar de Jousterkade waar prinses en prins, na ontvangen te zijn door de daar opgestelde autoriteiten, zie1- vm 2 uur op de Piet Hein zullen inschepen, daar het hier uitsluitend een bezoek aan de wa tersport betreft. De Piet Hein komt die morgen voor dit doel uit de richting Lemmer, via Sijbesloot en Houkesloot naar de ligplaats aan bedoelde kade. Om 2.30 vertrekt de Piet Hein dan met de Hoge Gasten naar het Meer, waar mén om 3.15 arriveert. Om ongeveer half vier begeeft de Koninklijke Fami lie zich van de Piet Hein aan boord van de politie-motorboot voor het afnemen van de revue, welke om 4 uur geëindigd is waarna tot 5 uur het Admiraalzeilen plaats heeft. Om half zes vertrekt de Piet Hein met het Prinselijk paar aan boord naar de brug te Uitwellingerga waar de Hoge Gasten het schip ver laten en per auto vertrekken. Vlootrevue en Admiraal zeilen beloven een schit terend schouwspel. Zoals wij reeds schreven is het de be doeling de Hoge en alle bezoekers te doen genieten van een schoon water- sportfestijn, zoals de vier Noordelijke provinciën dat met haar schepen kun nen bieden. Men weet dat het Prinselijk paar het vorig jaar zeer heeft genoten van het bezoek aan de Friese wateren en de wens te „ennen gaf dit jaar terug te komen. De Commissarissen der Ko ningin van alle vier Noordelijke provin ciën zullen met hun echtgenoten ook aanwezig zijn. Voor de bezoekers die het schouwspel van het Kolmeersland wil len gadeslaan is het van grote betekenis dat dit land aan de meerzijde geheel vrijgehouden zal worden van schepen, zodat men een vrij uitzicht heeft. We hebben in het vorig nr. reeds iets mee gedeeld over het admiraalzeilen. In to taal zijn 48 schepen, in 3 klassen, welke elkaar in snelheid niet veel ontlopen, zodat in formatie kan worden gezeild, uitgenodigd, nl. 30 M2., Regenbogen en 16 M2. Admiraal is dr. W. B. v. d. Meer (zijn schip voert de admiraalsvlag nl. de nationale vlag met 3 stippen) die te vens de 30 M2, schepen commandeert, vice-admiraal (nationale vlag met 2 stippen) de heer K. Vrolijk die de Re genbogen aan voert, Schout bij Nacht (nationale vlag met 1 stip) de heer Jaap Helder die de 16 M2, leidt. De schepen welke aan dit admiraalzeilen deelnemen zijn zover dat mogelijk was uit alle 4 provinciën gekozen. De for matie komt van de richting Sneek uit de Houkesloot en zeilt een driehoek. Men volge stipt alle be velen op en lette op de wenken hieronder. Het zal zeer waarschijnlijk die dag buitengewoon druk worden op het Meer. Er zijn daarom een aantal regels voor het handhaven van de orde opgesteld, en men houde zich daaraan stipt. 18 boten van politie en provinciale waterstaat zullen een oog in het zeil houden en alles regelen. Via een centrale opgesteld bij de Starttoren kunnen zij onderling contact houden. Hier volgen dan een reeks wenken. Om allen in staat te stel len ten volle i in het schouwspel te genieten, make men aan boord van sche pen en op het land geen muziek; klank- misbaar kan veel genot bederven. Het is voorts de bedoeling dat als de revue wordt afggenomen de schenen zoveel mogelijk met de kop naar het meer ge richt liggen. Voor 2 uur moet ligplaats zijn gekozen. Op dat uur worden alle toegangen tot het Sneeker Meer voor alle verkeer gesloten nl. de Terhornster De besprekingen te Moskou duren voort. Maandag is er voor de derde maal een onderhoud geweest tussen de vertegenwoordigers der Westelijke ge allieerden en Molotow en er werd ver klaard dat er waarschijnlijk nog verdere discussie zou volgen. Blijkbaar zoekt men nog altijd naar een weg tot een officiële viermogendhedenconferentie over het gehele Duitse vraagstuk te ko men zonder dat een der partijen te veel aan prestige verliest. Zoals bekend heb ben de Westelijke geallieerden geëist dat de Berlijnse blokkade zou worden opgeheven voor het tot een dergelijke conferentie kan komen. De Russen voe len daarvoor weinig, wanneer zij er niets voor krijgen, en zo hoort men al dat de Westelijke geallieerden Rusland zul len toestaan de Odst-Duitse valuta als wettig betaalmiddel in geheel Berlijn in te voeren. Dat zou al een Russisch suc ces zijn en nog groter zou het worden als ook de vorming van een West-Duitse staat onder EngelsAmerikaanse be scherming werd opgeschort. Wel gaan de West-Duitse staatslieden die in op dracht van de EngelsAmerikaanse be velhebbers de vorming van deze staat moeten voorbereiden daarmede voort, maar men krijgt de indruk dat de mo gelijkheid dezer opschorting in 't ver schiet ligt. En jnen moet er dus op voorbereid zijn dat deze inleidende be sprekingen te Moskou met concessies der Westelijke geallieerden aan de Rus sen zullen eindigen, omdat het Westen nu eenmaal een viermogendhedenconfe rentie wil. Waarom men eigenlijk zo ge brand is op die conferentie? Het Wes ten kan toch nauwelijks hopen op zo’n conferentie, welke is begonnen met een serie concessies aan de tegenstander, grote resultaten te behalen. Waarschijn lijk is de bedoeling slechts tijd te win nen. In dat licht bezien klinkt de uit lating van een der bladen „dat men op timistisch is voor de nabije, pessimis tisch voor de meer verwijderde toe komst” niet zo gek. Optimistisch is men dan over de mogelijkheid dat het tot een conferentie zal komen, pessimistisch over de mogelijkheid dat deze ten slotte overeenstemming tussen de vier mo gendheden over het Duitse vraagstuk zal brengen en daarmede de wereld een goed eind op weg naar een langdurige vrede brengen. Trygve Lie heeft in het jaarverslag der Ver. Naties ook nog «■“ns gewezen op de betekenis welke overeenstemming over het Duitse vraag stuk voor de wereldvrede zou hebben, al betreurde hij nog meer dan het ont breken daarvan, het falen van maat regelen ter controle van de atoom energie en van andere vernietigings- middelen als het bacteriewapen enz. Hetgeen ook ongetwijfeld juist is, daar het aanvaarden dezer contröle feitelijk zou betekenen dat de mogendheden in principe afzagen van oorlog als middel tot beslechting van geschillen, wat een veel groter winst voor de wereld zou zijn dan overeenstemming over één be paald politiek geschilpunt als het Duit se vraagstuk, hoe belangrijk dat op zich zelf dan ook is. De poging der Weste lijke geallieerden om weer een confe rentie over dit onderwerp te beleggen beoogt waarschijnlijk, zoals gezegd, tijd winst, welke het Westen nodig heeft om zich sterker te maken, al vraagt men zich af of er met al dat onderhandelen wel zoveel tijd gewonnen kan worden als nodig is voor het verkrijgen van de nodige kracht, en de Russen reeds niet eerder zodanige eisen zullen stellen dat men him toch een tot hier toe en niet verder zal willen toeroepen. De Fran sen hebben altijd gevreesd voor een on tijdige krachtmeting ook op het diplo matieke veld met de Russen en het is geen wonder dat zij het deden, want Frankrijk is van de drie grote Weste lijke geallieerden het zwakst, econo misch en militair. De nieuwe Franse re gering doet nu een poging tot econo misch herstel, de minister van financiën en economie, Reynaud heeft van de na tionale vergadering de nodige volmach ten verkregen, zij het dat de socialisten slechts met zekere onwil medewerkten, de communisten ’aren natuurlijk tegen. Door deze volmachten zal de regering een aantal maatregelen tot verbete ring van de economische toestand kun nen nemen, zonder dat ze eerst de na tionale vergadering moeten passeren, al zullen ze achteraf en na verloop van enige tijd wel door dat lichaam moeten worden goedgekeurd. Ook met deze vol machten zal de regering nog een zwaar karwei hebben Frankrijk voor 1952 als alle Marshallhulp eindigt, op eigen be nen te doen staan, nu leeft het immers nog voor ongeveer de helft van Ameri kaans crediet. Hoe het berooide Frank rijk echter aan de middelen zal komen om zjjn militaire kracht te herstellen, blijft een vraag. Wil men werkelijk een krachtig West-Europees blok tegen het Oosten stellen, dan zullen de Ver. Sta ten Frankrijk ook op militair gebied tegemoet moeten komen door het wa penen enz. te verschaffen. Zoals de za ken thans staan blijft Frankrijk de zwakste schakel bij da grote Weste lijke geallieerden en zal het daardoor ook steeds geneigd blijven meer voor Russische druk te wijken dan de ande ren, die daardoor gehandicapt worden in het voeren van een krachtige poli tiek. Al zullen de Ver. Staten in het bijzonder toch in deze oorbesprekingen te Moskou ook wel eens krachtig optre den en verkeren wij waarschijnlijk in OFFICIËLE BONNENLIJST voor het tijdvak van 15 t.e.m. 28 Aug. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van Bonnen voor brood 1271 Brood 800 gram brood (gel dig t.e.m. 21 Augustus) 1281 Brood 200 gram brood (gel dig t.e.m. 21 Augustus) Alle bonkaarten 133 Algemeen 400 gram brood of 1 rantsoen vermicelli e.d. 132 Algemeen 750 gram suiker, bo terhamstrooisel enz., of 1500 gram jam, stroop enz., of 750 gram versnaperingen. 131 Algemeen 250 gram boter of margarine of 200 gram vet 130 Algemeen 1 ei Bonkaarten KA, KB, KC 808 136 Algemeen 250 gram boter of margarine of 200 gram vet 137 Algemeen 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 138 Algemeen 50 gram thee 139 Algemeen 125 gram koffie 140 Algemeen 375 gram zachte zeep 250 gram soda 800 gram brood (geldig t.e.m. 21 Augustus) 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 400 gram brood (geldig t.e.m. 21 Augustus) Bonkaarten KD, KE 808 151 Algemeen 125 gram boter of margarine of 100 gram vet 152 Algemeen 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas 153 Algemeen 750 gram zachte zeep 500 gram soda D 157 800 gram brood (geldig tie.m. 21 Augustus) E 159 500 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel of kinderbiscuits FEIKE VAN DER MEER OVERLEDEN. Het bekende café van de heer F. v. d. Meer aan de L. Veemarktstraat bleef Dinsdag gesloten. De eigenaar was de avond daarvoor nl. vrij plot seling overleden. Zijn vele klanten die, zoals steeds op marktdag het geval was, al vroeg voor de deur stonden, waren verslagen toen zij dit droeve nieuws vernamen, maar ook buiten de kring van de veemarkt heeft dit on verwachte verscheiden grote ontroe ring gewekt, o.a. in de Sneker Jacht haven waar hij een geregelde be zoeker was en onder zijn vele zei- lersvrienden, voornamelijk van de oudere garde, die in hem een prettige kameraad verloren hebben. Practisch beoefende v. d. Meer de zeilsport niet meer, maar toch trok zijn hart nog altijd naar het water en was hij een geregelde bezoeker van de zeilwedstrijden waarin hij vroeger ook zo menigmaal met succes was uitge komen. Zijn glorietijd beleefde hij met zijn D’er „Anna”, het jnelle jacht dat, met zijn vriend Simon Olij aan de helmstok, jaren aaneen bijna onver slaanbaar was, en zowel in Friesland als in Holland een zeer groot aantal prijzen veroverde. Toen de „Anna” verkocht was, betekende dat geens zins het einde van zijn zeilersloop- baan. Toen stapte hij nl. bij anderen aan boord, o.a. by Sijbren Kuipers, met wie hij vele wedstrijden in diens eertijds zo bekende Regenboogjacht „Waterrot” heeft gevaren. Het zei len zat hem nl. in het bloed en die sport is hij tot ’t laatst toe trouw ge bleven. Een week of zes geleden nam hij ook nog met zijn bekende enthou siasme deel aan de seniores-wedstrijd in de Regenbogen. Maar naast de zeilsport hadden ook andere sporten zijn grote belangstel ling, o.a. de gymnastiek en de ijssport. Hij was een van de oprichters en thans erelid der Sneeker Gymnastiek Vereniging van wie thans alleen de heer P. Sijperda nog in leven is en vele jaren bestuurslid en voorzitter van de Ijsvereniging „De Friesche Jeugd”, die hem na zijn aftreden tot ere-voorzitter benoemde. Van de Snee ker Zeilclub was hij vele jaren pen ningmeester. Ook in de kring van zijn vakgeno ten maakte hij zich verdienstelijk. Van de afd. Sneek van Horecaf was hij nl. gedurende een reeks van jaren voor zitter, in welke functie hij zich even eens zeer actief betoonde. Voorts be hoorde hij lange tijd tot de Brand weer, waarin hij opklom tot de functie van brandmeester. Helaas is aan al die werkzaamheid Ab.prijs ƒ2.50 per naif jaar Franco per post ƒ3.75 per half Jaar een periode van scherp loven en bieden om tot een basis voor de conferentie der vier te komen. Zo zullen de Westelijke geallieerden vrij gemakkelijk de invoe ring van het Oost-Duitse betaalmiddel voor geheel Berlijn kunnen accepteren als dit als een zuiver economische maat regel wordt beschouwd, omdat Berlijn nu eenmaal door de Russische bezet- tingszöne omringd is. Zeer moeilijk zal echter overeenstemming te bereiken zijn als de Russen deze concessie op eco nomisch gebied wensen te beschouwen als een politieke, die hun het recht zou geven Berlijn geheel onder hun beheer te nemen en de andere geallieerden medezeggingschap daarin niet zouden gunnen. Hoe dit ook zij, het feit dat Frankrijk thans zo zwak is en het feit dat de Westelijke geallieerden Rusland tijdens de oorlog tal van toezeggingen deden, maakt de positie van het Wes ten bij onderhandelingen nogal wankel. Daarom gaat ook de invloed van die geallieerden op het Donaubeheer te niet. Tijdens de oorlog heeft het Westen in de overeenkomst van Jalta Rusland de heerschappij over Zuid-Oost-Europa toe gestaan, Moskou heeft daarvan ten volle gebruik gemaakt en het feit dat de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk nu in de conferentie te Belgrado door de Oost-Europese staten uit het Do- naubestuur zijn weggewerkt is een lo gisch gevolg van een en ander. Zoals de beloften van Engeland in de eerste we reldoorlog aan Joden en Arabieren ge daan eigenlijk de gehele Palestina- kwestie tot nasleep hadden. Daar in Palestina, doet graaf Bernadotte met grote inspanning zijn best de beide par tijen tot overeenstemming te brengen. Buitengewoon moeilijk is het vraag stuk der honderdduizenden Arabieren die uit het Joodse gebied gevlucht zijn en aan grote ellende ten prooi. Ook die Arabische leiders, die bereid schijnen met de Joden tot overeenstemming te komen, stellen toenadering echter af hankelijk van een snelle oplossing van het vraagstuk dezer vluchtelingen. De Joden op hun beurt hebben de Arabi sche landen vredesonderhandelingen aangeboden, doch deze hebben het aan bod afgewezen, o.a. omdat het openen van onderhandelingen reeds een er kenning van de Joodse staat Israël zou betekenen. Bu, mevr, warden. Sneeker Zeilclub, met Vivian, J. J. v. d. Veen Leeuwarden; Puppus, F. v. d. Veen, Leeuwarden. Sluis (deze al te 1.45 al is een beperkte vaart mogelijk waarvoor we naar een mededeling van Ged. Staten in de adv.- rubriek verwijzen), de Sijbesloot, de Heerezijl, het Kolmeersgat en het Roe- koegat. Tevens zullen om 2 uur door de schepen, '-elke deelnemen aan de vloot revue, de volgende ligplaatsen moeten zijn ingenomen: Zeilschepen: in de „Gossepalen” ten Zuiden van de merktekens ge plaatst op het Kolmeersland en bij de Sijbesloot, dus in het Zuidelijk deel van het Sneeker Meer. Roeiboten: idem. Particuliere Motorboten: ten Oosten van de lijn: merkteken Sijbe sloot tot aan de boei met rode vlag in de richting Heerezijl. Stoomboten, grote tjalken, grote Motorboten voor passagiers etc.: be noorden de lijn: Roospolle boei met rode vlag richting Heerezijl. Zeilschepen met gestreken zeilen; alle schepen zoveel mogelijk gepavoiseerd. Om 2.30 n.m. vertrekt de Piet Hein uit Sneek met de Koninklijke Gasten. Om 3.15 uur: aankomst van de Piet Hein op het Sneeker Meer. Om 3.30 uur begeeft zich de Ko ninklijke familie aan boord van de Po litie-motorboot, voor het afnemen van de revue. Om 4 uur: einde van de Vlootrevue en begin van het Admiraalzeilen. Om 5 uur: einde van het Admiraal zeilen. Pas op dat moment is het toegestaan de ankers te lichten en zeil te maken. Men zal dan in grote bogen met de zon mee om de Piet Hein mogen va ren, waarbij een afstand van minstens 50 meter van de Piet Hein in acht moet worden genomen. Om 5.30 uur: vertrek van de Plet Hein naar de brug bij Uitwellingerga. Ruw weer: Wanneer naar het oordeel van de Commissie de Vlootrevue niet op het Sneeker Meer kan worden gehouden, zal deze in de Houkesloot en het Kruiswater worden afgenomen. Dit zal op de Jachthaven en diverse punten in de stad bekend gemaakt worden. Ankergerel: Men zorge er voor, dat het ankergerei zich in prima toestand bevindt. De laatste aanwijzingen herinneren er aan dat ook de weergoden bij dit groot se gebeuren een woordje hebben mee te spreken. Moge het een gunstig woordje zijn! SNEEK-WEEK. Teamwedstrijd Holland Friesland Regenbogen. Voor de teamwedstrijden Holland Friesland in de Regenboogklasse zijn de volgende teams samengesteld: Holland Duke, J. Jesse, Den Haag, stuurman J. C. v. d. Velde; Eel- ko, W. Bergsma, Voorburg; Beneven- tum, J. Hofland, Rotterdam; Horne, F. A. D. Theunissen, Leiden. Friesland: Dolfijn, K. Vrolijk Fzn., Sneek; Hennie, M. Hendriks, Sneek; Jan van Gent, Dr. J. W. v. d. Zijpp, Sneek; Hendrika, D. Oppenhuizen, Sneek. Aan de Vereniging? Groepswedstrij den in de Valkklasse nemen deel: Kon. Z.R. M.V. Groep I met Whippet, Ir. H. F. Zuider- baan, Gouda; Pierewiet, T. Brinks, Lei den’; Groep II met Piet Jan, W. Rit- man, Gouda; Vier Winden, H. Snoeck, Den Haag. W a t e r s p o r t v e r. „A e g i r” met Bufra, P. v. Buren, Rotterdam; Accipi- ter, J. C. Lichtenauer, Utrecht.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1