Hoogtepunt van de Sneekweek 1948 Het Prinselijk Gezin bij Vlootrevue en Admiraalzeilen V Buitenlands Overzicht Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRHSERADEEL en IJLST d 20 A-^ÜSTüi 1948 3e JAARGANG iMo v5 j Redacteuren I L. K1EZEBRINK en C. SMIT Redactle-adres t KLEINZAND 7 SNEEK - wedstrijden, want behoorlijke koelte Kantoor voor Abonnementen Fa. KIEZEBR1NK Co. KLEINZAND 7 TeL 2872 Ab.prijs 2.50 per half jaar Franco per post ƒ8.75 per half jaar Verschgnt DINSDAGS en VRIJDAGS Bureau voor Advertenties: Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 Telefoon 8005 Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handels- adv.) lager. heer Buisman hem verteld had van mijn werkzaamheden en van mijn successen, want aan deze laatste heb ik het te danken, dat ik uitverkoren ben geweest om commandant te wor den van de 16 M2 klasse”. Jaap Helder was getroffen door de eenvoud en de hartelijkheid van de ontvangst en er trots op, dat hij en zijn medezeilers het Prinselijk Paar een schouwspel hebben kunnen voor zetten, waarvan de hoge gasten ver klaarden, „nog nooit zoiets gezien te hebben”. Dit laatste kunnen we ons inden ken, want nog niet eerder heeft de Nederlandse zeilwereld, en in het bij zonder de Noordelijke, in haar spon taniteit zulk een ogenblik meege maakt. DE DINSDAG. Wat de wedstrijden betreft, was de Dinsdag ook dit jaar de kalmste dag van de Sneek-Week. ’s Morgens wer den er alleen éénmanswedstrijden ge houden in vijf klassen. Overigens zijn dit interessante wanneer er een staat en dat was ook deze dag weer het geval, wordt er heel wat van de zeilerscapaciteiten en handigheid van de stuurman gevergd. Dr. van der Meer startte met de Li in de 30 M2 klasse het best, doch hij slaagde er niet in de route deze keer baan 3 het eerst af te leggen. Burgemeester Hoekstra van Mant- gum toonde zich in de eindspurt iets sterker. A. O. van Calcar van Haren eindigde als derde. Bij de 22 M2 klasse ging de toon aangevende Maria Mechteld te vroeg van honk. Desondanks bleek Rijk- mans’ zeilkunst ook nu weer superi eur aan die van zijn tegenstanders, want hij won onbedreigd. De Storm vogel van S. J. Wiersma van Leeu warden werd tweede. In de Regenboogklasse werd fel ge streden tussen de Sneker Alberda en de Leidenaar Theunissen. Vlak voor de finish was niet te voorspellen wie als overwinnaar te voorschijn zou komen, doch tenslotte slaagde de Fries er in zijn tegenstander met zeer miniem verschil voorbij te streven. Klaas Poelman zorgde met de Swan voor een verrassing, doordat hij als derde finishte, terwijl hij anders in de wedstrijden met volledige bemanning weinig succes heeft. Bergsma van Voorburg werd vierde. De Leidenaar Ouwerkerk kwam, zag en overwon weer met zijn Eider in de Pampusklasse. Lofvers van Sneek werd op verdienstelijke wijze tweede voor burgemeester Reitsma van Witmarsum en de Sneker W. J. Nieuwenhuis. In de Valkklasse was ook het vrou welijke element vertegenwoordigd en wel door mevr, van SlootenKaan en mevr. Breuning—Mulder resp. met de Bu en de Soelaas, zodat hier feitelijk Kolmeersland, geleek het er veel op dat onze „Hardzeildag” een misse dag zou worden. De regen wekte de somberste ver wachtingen, maar het pessimisme was niet gerechtvaardigd, want later klaarde het weer gelukkig op, zodat de „grote” dag, welke de Woensdag van de Sneek-week nu eenmaal is, nog een geslaagde zeildag is geweest. Het bezoek van boten en mensen on dervond echter merkbaar de invloed van de enorme belangstelling van de vorige dag, hoewel.er op de „kermis- polle” een gezellige drukte heerste, welke niet weinig werd verhoogd door de muziek van het „Stedelijk Muziek corps”. Jammer was, dat de wind te krach tig was, de „dikke smeer” uit ’t zuid westen had ten gevolge dat de sche pen het zwaar te verantwoorden had den en het spreekt van zelf dat de kleinere hieraan de meeste tol moes ten betalen en enkele Valkjes en Olympiajollen liepen dan ook nogal wat averij op. Bovendien schrikte het stormachtige weer vele zeilers af, zo dat de meeste klassen erg gedund aan de start verschenen. Friesland neemt de leiding in de teamwedstrijd. De belangstelling ging vooral uit naar de teamwedstrijd Holland Friesland in de Regenboogklasse. Dr. v. d. Zijpp, de Hollander Bergsma, Oppenhuizen en Vrolijk de laatste startte het laatst hadden bij de boei in Gossepalen reeds een kleine voorsprong, doordat zij deze ineens nden aanleggen. Bergsma had hier SNEEKER NIEUWSBLAD Nog nooit tevoren heeft zeilend Ne derland een zeilfestijn meegemaakt als op deze Dinsdag van de Sneek-Week. ’s Morgens vroeg was het reeds merkbaar dat er iets bijzonders op til was en op de kaden was een sfeer, die men er anders alleen op „Hardzeil dag” aantreft. Op het water was het de gehele morgen een uittocht van schepen en de vele stoom- en motor boten brachten later duizenden men sen naar „de meer”. Reeds ver van tevoren verbeidde op de Jousterkade en omgeving een grote menigte men sen de komst van het prinselijk gezin, dat precies om half drie op de Jous terkade aankwam. Hier volgde een hartelijke begroeting door burgemees ter Rasterhoff, de burgemeesters van Wijmbritseradeel en Doniawerstal, de Procureur-Generaal, Gedeputeerde Mr. A. W. Haan en autoriteiten uit de zeilwereld. De jeugdige Nieske v. d. Zijpp reikte de Prinses een bouquet rozen en rose anjers over en Abel, een der zoontjes van burgemeester Rasterhoff, had voor elk der vier prin sesjes een zakje met snoep, want al was prinsesje Marijke niet meegeko men, haar Moeder nam voor haar de snoepjes in ontvangst. Na deze begroeting zette de Piet Hein koers naar het meer, waar in tussen alles voor de Vlootrevue en het Admiraal zeilen in gereedheid was gebracht. Dank zij de Waterpolitie had hier alles een ordelijk en vlot verloop. De gepavoiseerde zeilschepen lagen met gestreken zeilen in de Gossepalen tot aan de Sijbesloot, de motorboten vanaf de Sijbesloot naar Heerezijl en tenslotte de grote stoomboten en vrachtschepen vanaf de Heerezijl naar de Roekoepolle. Zo was een wij de boog rond het meer verkregen en deze omzoming leverde een prachtig gezicht op. De belangstelling was enorm en zal wellicht nooit meer worden overtrof fen. Vanaf de starttoren werd de mededeling gedaan, dat er in totaal 5000 schepen aan de vlootrevue deel namen, waarvan circa 1000 motorbo ten en dat het aantal toeschouwers op 30.000 werd geschat. Het was een indrukwekkend mo ment, toen het prinselijk jacht rond het Kolmeersland voorbij de startto ren voer, waar het publiek juichte en waar de vlaggen van de drie organi serende verenigingen en de vaderland se driekleur een groet aan de Hoge bezoekers brachten en daarna langs de lange rij schepen voer. Daarna begon het Admiraalzeilen, dat een imposant schouwspel was. In frontlinie, netjes in drie groepen op een rij vooral de zestien kwa- draats onderscheidden zich en later in kiellinie, voeren de 30 M2 sche pen, de regenbogen en de zestien kwa- draats om de Piet Hein, terwijl de Prins de manoeuvres filmde. Na af loop was er scheepsraad aan boord van het prinselijk jacht, waarbij aan de admiraal, dr. v. d. Meer, tevens commandant v^n de 16 30 M2 sche pen, de vice-admiraal K. Vrolijk, te gelijk bevelhebber van de zestien re genbogen en aan de schout bij nacht Jaap Helaer, die de zestien 16 M2’ers aanvoerde, een oorkonde werd uitgc reikt, waarin de Prins zijn bewonde ring uitsprak voor de prestatie van de vlootvoogden en hun mannen. „De ontvangst was heel genoege- lijk en eenvoudig”, vertelde de heer Helder aan «en verslaggever van het Nieuwsblad van het Noorden. „We werden door de Commissaris der Ko ningin aan de Prins voorgesteld, die onmiddellijk versnaperingen liet aan rukken en zijn dank betuigde voor het gepresteerde. „Ik heb genoten van het admiraals- zeilen”, zo zei de Prins, en ook de Prinses verzekerde „ten volle genoten te hebben”. Nog nooit had het Prin selijk Paar iets dergelijks gezien. „Het ging alles zo heel gewoontjes” aldus Jaap Helder. „Vlot, welhaast in de loop weg, gaf de Prinses ons de hand, maar even later moest ze „even passeren”, want ze moest naar de kinderen kijken, die in het gangboord aan het spelen waren. „Bij het af scheid nemen zei de Prins tegen mij: dus U bouwt in Paterswolde die scheepjes zelf. En dat alleen omdat de Pampusklasse: 1. wisselprijs, Eider, B. Ouwerkerk, Leiden; 2. Boe- canier, W. Visser, Enschedé, st. D. Bakker; 3. Ruiter, R. Reitsma, Wit marsum; 4. Ljip, P. de Jong, Sneek. 16 M2 Eenheidsklasse A I: 1. Favo- nius, Jaap Helder, Paterswolde; 2. Kemphaan, M. W. Visser. Paterswol de, st. M. H. Lukkien, Zwolle; 3. Whirlwind, K. Smid, Gronifigen, st. R. Helder, Paterswolde; 4. Dirk Tom, B. de Haan, Sneek. 16 M2 Eenheidsklasse A H: 1. Bet ty, Siep v.,d. Steeg, Leeuwarden; 2. Fenris, Joop Helder, Paterswolde; 3. Anneke, T. IJntema, Roordahuizum, st. B. J. Gros; 4. Butterfly, H. v. d. Veen, Joure. 16 M2 Eenheidsklasse BI: 1. hoofdprijs, Woelwater, mej. Marko- vits, Woerden; 2. Drijfhout je, J. B. Stronkhorst, Groningen; 3. Insulinde, R. Elsinga, Bergum, st. E. E. Zijlstra; 4. Sont IH, S. Gaastra, Workum, st. P. Gaastra. 16 M2 Eenheidsklasse B H: 1. Ci- conia, P. de Dood, st. W. de Dood; 2. Ri, E. v. d. Veen, Leeuwarden; 3. Fa- vorita, J. v. d. Zee, Kampen; 4. Roer domp, A. Steneker, St. Nicolaasga, st. F. Gerlofs; 5. Aeolus, W. van Loo, Zwolle. Valkenklasse Groep I: 1. War Dy, R. Lemstra, Amsterdam; 2. Bu, H. G. van Slooten, Leeuwarden; 3. Vier Winden, H. Snoeck, Den Haag; 4. Vi vian, J. J. v. d. Veen, Leeuwarden. Valkenklasse Groep H: 1. Rirette, R. Mulder, Langweer; 2. Whippet, Ir. H. F. Zuiderbaan, Gouda; 3. Fiamet- ta, J. van Slooten, Leeuwarden; 4. Josyta, W. A. de Riduer, Schiedam. 16 M2 Toerklasse: 1. Dolfijn, S. Haagsma, Oudega (W.). Schouwen1 Old Hof-wisselprijs, Zeillust, M. Tromp Visser, Deventer; 2. Foarüt, S. v. d. Veen, Oppenhuizen; 3. Meerkol, F. F. Atsma, Oppenhuizen. 12 M2 Sharpies: 1. Rap, P. Miede- ma, Hoogezand. B.M.klasse: 1. Wetterwille Hl, Jan Bruining, Midlaren2. Meteoor II, Dick Resink, Zutphen; 3. Hirondelle, Jan G. Alsema, Zuidlaren. Vrijheidsklasse: 1. hoofdprijs, Th. J. v. Tol, Uitgeest; 2. Frij, Dr. T. S. Goinga, ITlst. Olympiajollen; 1. Popeye, mej. A. N. van Gooi, Amsterdam; 2. Willem Gosewijn H, W. A. C. Metel rkamp Cappenberg, Amsterdam; 3. Fram, P. Vlaskamp, Sneek; 4. Paddeltje, H. Bos, Groningen. 12 v. Jollen: 1. Lucky Truck, P. Hellema, Koog a. d. Zaan; 2. Mistral, B. P. Hageman, Leiderdorp; 3. Tip- peltje II, H. v. d. Weiden, Haarlem. Larken: 1. O.K., J. D. Meijer, Ap- pingedam; 2. ’t Watergeusje, J. v. d. Veen, Leeuwarden. S. J. Olij ridder in de Orde van Oranje Nassau. Intussen was de heer S. J. Olij, de nestor van.de Friese zeilsport, in de zeilwereld beter bekend als „Oom Sie- men” van het startterrein ontboden en naar de Piet Hein gebracht, waar Prins Bernhard hem de heuglijke tij ding deed, dat de in de watersport grijs geworden heer Olij was benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Wat er toen gebeurde, zal als een onvergetelijk moment in onze herinne ring voortleven. Alle zeilschepen he sen de zeilen en in een ommezien van tijd was de Piet Hein omgeven door een bonte mengeling van schepen, die als muggen om een kaars rond het prinselijk jacht dwarrelden. Het was een grootse betoging van aanhankelijkheid van het Friese zei- lersvolk aan het Vorstenhuis en ze heeft op de hoge gasten een diepe in druk gemaakt. Verleden jaar zei de Prins: „Wij komen terug”. Wat ons betreft, mag u er een tra ditie van maken, verzekerde burge- mees’ter Rasterhoff hem ditmaal en zeilend Friesland zal zich gaarne bij deze woorden willen aansluiten. En de Commissie, welke dit schone schouwspel, dat in Nederland vermoe delijk alleen op ons Sneeker Meer zo tot zijn recht kon komen, heeft ge organiseerd en voorbereid, verdient ons aller dank. Het duurde ruim een uur voor men de situatie meester was en om zes uur lichtte de Piet Hein de ankers om via de Noorder oude weg de terugtocht te aanvaarden. En thans gaan we weer over tot de verslaggeving der wedstrijden. 3e dag. Ook de laatste dag van de wedstrij den der S.Z.C. slaagde bijzonder goed. De wind was, toen Maandagmorgen begonnen werd, n- g steeds zuidwest, maar draaide later iets meer naar het oosten, ’s Morgens stond er een stijve bries, die tot een uur of drie aanhield, maar toen weer in kracht afnam. Het Werd echter lang niet zo stil als Zon dagmiddag enige tijd het geval was, zodat er tot aan ’t eind toe flink ge zeild kon worden. Groninger zege in beide groepswedstrijden. De Friezen kregen geen kans hun achterstand van Zondag in te halen, daar de Groningers als duivels voeren en doorlopend de eerste drie plaatsen bezet hielden, v. d. Steeg, de eerste Fries, bezette de 4e plaats, zijn groepsgenoot v. d. Veen de 5e. De Groningers haalden uit deze wedstrijd 78 punten tegen Friesland 66, Over- ijsel 42 en Holland 16. De Overijselse groep was echter danig gehandicapt door de disqualificatie van Lukkien, die te laat arriveerde n bij het 5 mi nuten signaal nog aan de wal lag. Hij ging wel door de start, maar werd di rect daarna uitgesloten. Toch behaal de hij hiermee nog één punt voor zijn groep. Van de Hollandse groep, waar in van Harten niet verscheen, werd de Man uitgesloten wegens het aanva ren van een boei. De Groningers had den eveneens pech. Vegter bemerkte nl. niet dat hjj teruggeroepen werd, en werd daarop pas opmerkzaam toen hij de boei in Gossepalen al een mooi eind achter zich had. Hij keerde toen nog terug en vertrok dus met een grote achterstand, maar eindigde toch nog met 5 punten. Maar zoals gezegd, gen, zij hebben zo even in het door hen bezette Zuid-Korea de republiek afge- kondigd, welke zij op hun beurt over geheel Korea willen zien uitgebreid. Thans is nog niet te voorzien hoe de stiijd hier zal aflopen, waarop uiteraard mede van invloed zal zijn de uitslag van de strijd tussen nationalisten en com munisten in het grote nabuurland China waar de positie der nationalisten tegen over de communisten wankel blijft. De Amerikanen hebben in dit deel der we reld ongetwijfeld nog een zeer sterke troefkaart in handen door de bezetting van Japan, de andere Westelijke mo gendheden hebben er aanzienlijk aan in vloed ingeboet, vooral sedert de Brit ten er belangrijke posities prijs gaven als bijv, in Burma, dat zij de onafhan kelijkheid gaven, welke de Burmanen thans gebruiken om elkaar onderling te bestrijden, zo fel zelfs dat het veel op een burgeroorlog lijkt. Er schijnt een sterke communistische stroming te zijn zoals ook op Malakka, waar de Engel- sen te elfder ure ingrepen om hun po sitie te handhaven. De vrees dat ook het laatste greintje invloed der Engelsen in de dominions India en Pakistan te loor zou gaan is in het eerste jaar hunner onafhankelijkheid, niet bewaarheid, bei de bleven binnen het Britse Gemene best. Maar de onderlinge verhouding dezer beide landen is sterk gespannen door geschillen over de aansluiting van enige vorstendommen. De Maharadja van Kasjmir, een Hindoe, wil zijn land bij India aansluiten, maar de bevolking, in meerderheid Mohammedaans voelt voor Pakistan. Het gevolg is dat troe pen van India en Pakistan elkaar in Kasjmir bestrijden. De vorst van Hyde rabad is een Mohammedaan, en voelt weinig voor aansluiting bij India, de meerderheid der bevolking is Hindoe en is sterk voor die aansluiting, India wil de vorst dus daartoe dwingen desnoods met de wapenen en Pakistan zou in dat geval de vorst steunen. Er dreigt zelfs een formele oorlog tussen beide domi nions; de Ver. Naties bemoeien zich al met de zaak en mocht het hier tot een uitbarsting komen dan zou Engeland voor de moeilijke keus staan, welk do minion het zou moeten steunen. In dit geval gaat het wel niet om spanningen door Moskou en zijn aanhang veroor zaakt, maar ze verdienen de belangstel ling omdat ze toch tenslotte ook de po sitie van het Westen in het algemeen verzwakken en veroorzaken dat Enge- y lands aandacht niet geconcentreerd kan worden op de toestand in Europa alleen. Daarop wijst ook het pas afgelopen be zoek van de koning of sjah van Iran (Perzië) aan Londen. Het huidige Per zische kabinet Hagir wordt door het Westen niet volkomen betrouwbaar ge acht en staat onder invloed van partijen, welke de macht van het volk ten koste van die van de vorst willen vergroten. Een democratisch verlangen, dat echter wordt doorkruist door het feit dat de Invloed van het communisme onder het volk vrij groot is en dat Rusland de grote buur is, even begerig naar de olierijk dommen van het land als het Westen. Het bezoek van de sjah te Londen wordt nu wel uitgelegd als een Engelse poging deze vorst aan te moedigen zijn kabinet naar huis te zenden en zichzelf weer wat groter invloed op de gang van zaken toe te eigenen, opdat Perzië weer volkomen betrouwbaar voor het Westen wordt, wat te meer van be lang wordt geacht omdat de Westerse positie in dit gehele gebied minder sterk is geworden door wat er in Palestina geheel Korea uit te bre’iden. Maar 1 gebeurt, waar het Westen eigenlijk de Amerikanen hebben andere bedoelin- bezig is zowel de sympathie van Joden als Arabieren te verspelen. Een Ara bisch leider heeft al gedreigd dat de Arabieren zich in de armen der Sovjet unie zouden werpen, indien het Westen voortgaat de Joden te steunen. Zo vormt het Verre en Midden Oosten tij dens de politieke crisis in Europa een warnet van spanningen en diplomatieke intriges, dat de vrijheid van beweging van het Westen aanzienlijk beperkt. deden zijn teamgenoten Joop, Jaap en Riet Helder het zo uitstekend, dat er geen vuiltje voor hen aan de lucht was. Bovendien bleef het tegen de 58 ingediende protest onbeslist, waar door zij hun punten van Zondag be hielden en in totaal dus 149 behaal den. Friesland bezette de tweede plaats met 132, Overijsel de derde met 80 en Holland de vierde met 48. De Gruno-beker kwam voor een jaar in ’t bezit van Joop Helder, die in zijn groep met een eerste en een derde plaats de beste prestaties leverde. De strijd in de B.M.groepen werd met het maximum aantal van 22 pun ten eveneens in het voordeel van de Groningers beslist, die in beide wed strijden le en 2e waren. Jan Bruining uit Midlaren kreeg de Bütenboun- wisselbeker. Friesland eindigde met 9 punten als 2e, Overijsel met 8 als 3e. De middagwedstrijden. brachten weer fraaie en sensationele starten en hevige strijd op de grote kruisbanen. In de beide Regenboog- klassen was het overwicht van de Snekers nu niet meer zo groot als de beide vorige dagen. Wel behaalde Al berda een zeer overtuigende overwin ning in de eerste groep, maar Berg sma, Voorburg en v. d. Velde, Den Haag, werden na een uiterst spannen de eindstrijd resp. eerste en tweede in groep H. Bovendien was Hofland, Rotterdam, 2e in I en Theunissen, Leiden, derde in die groep. Hendriks, die in groep H na een buitengewoon fraaie start bij het in gaan van de tweede route tweede was achter Oppenhuizen, en bij de boei in Gossepalen zelfs de leiding veroverde, kon zich, evenmin als Oppenhuizen aan de kop handhaven. Hij eindigde ech ter nog als 3e, maar werd wegens een aanvaring fnet Oppenhuizen uitge sloten. Ip groep I moest Vrolijk de strijd reeds in het begin beëindigen wegens een bakboord-stuurboord-geval. Dokter v. d. Meer en Vollema le verden in de 30 M2 klasse eveneens een zeer sensationele eindstrijd. Even leek het er op dat Vollema, die in de tweede en derde route de leiding had, op ’t laatst toch nog zou verliezen, omdat hij iets te ver was doorgevaren en vrij wat hoger lag dan dokter. Pas in de laatste seconden viel de beslis sing in zijn voordeel. De tweede plaats voor dokter v. d. Meer was echter nog voldoende om hem de hoofdprijs te bezorgen. De nieuv Maria Mechteld van Rijk- mans, Meppel, was ook nu weer eer ste, zodat haar eigenaar tevens de hoofdprijs won. In de 16 M2 eenheids klasse viel deze eer te beurt aan mej. Markovits die vandaag met een eerste prijs de kroon op haar werk zette. De Leidenaar Ouwerkerk behaalde z’n derde overwinning in de Pampusklas se en won nu tevens de wisselprijs, welke fraaie prestatie eveneens gele verd werd door Jan Bruining te Mid laren, die voor de derde achtereenvol gende maal in de B.M.klasse trium- feerde, door van Tol, Uitgeest en Meijer, Appingedam, die hetzelfde kunststukje in de Vrijheidsklasse en de Larken uithaalden. Reino Mulder zorgde voor de ver rassing van de dag door in de Valken Ir. Zuiderbaan met flink verschil te verslaan, maar ook in de Schouwen gebeurde iets dat niet verwacht was, nl. de nederlaag van Atsma tegen zijn dorpsgenoot v. d. Veen, die 2e, en dokter Tromp Visser uit Deventer, die eerste werd en daardoor voor de eerste maal winnaar van het zilveren scheerhout met tuig, welke wisselprijs door de opgeheven zeilvereniging „Old Hof” beschikbaar is gesteld. Nellie van Gooi deed het ook weer uitste kend, want evenals Zaterdag voerde zij ook nu weer het peloton aan in de Olympiajollen. De volledige uitslagen waren: Uitslagen Maandag. Draken: 1. Ellida, R. Visser, Ber gen (N.H.); 2. Victoria, C. N. P. Va der, Alkmaar. 30 M2 klasse: 1. Swealtsje H, S. Bijlsma, Grouw, st. A. Vollema; 2 hoofdprijs, Li, Dr. W. B. v. d. Meer, Grouw; 3. Carmen, H. C. Geveke, Leeuwarden. Regenboogklasse I: 1. Algri, J. Al berda, Sneek; 2. Beneventum, J. Hof land, Rotterdam; 3. Horne, st. F. A. D. Theunissen, Leiden; 4. De Bruiser, R. A. v. d. Sluis, Sneek. Regenboogklasse H: 1. Eelko, W. Bergsma, Voorburg; 2. Duke, J. C. v. d. Velde, Den Haag; 3. Sprinter, J. de Wilde, Sneek; 4. Jan van Gent, Dr. J. W. v. d. Zijpp, Sneek. 22 M2 Klasse N.N.W.B.: 1. hoofdprijs, Maria Mechteld, S. Th. Rijkmans, Meppel; 2. Maple Leaf, T. Molenaar, Grouw; 3. Stormvogel, S. J. Wiersma, st. J. Wieisma, Leeuwar den; 4. Lucie, A. Knol, Marrum. de benaming „éénvrouwswedstrijd” beter op haar plaats as. Zij konden echter niet op tegen het sterke ge slacht. Tussen de rivalen Mulder en Zuiderbaan ontspon zich een felle strijd om de zege. Mulder had het voordeel dat hij de boei met de Friese vlag precies kon aanleggen. Zuider baan kon dit net niet en doordat hij nog een slagje moest maken, verloor hij op het nippertje. Paludanus van Ir. v. d. Poel werd derde en Fiammetta van J. van Slooten vierde. De volledige uitslag luidt: 30 M2 klasse: 1. Tsjerk Hiddes, Mr. W. Hoekstra, Mantgum; 2. Li, Dr. W. B. van der Meer, Grouw; 3. Ma donna, A. O. van Calcar, Haren (Gr.). 22 M2 klasse: 1. Maria Mechteld, S. Th. Rijkmans, Meppel; 2. Stormvogel, S. J. Wiersma, Leeuwarden. Regenboogklasse: 1. Algri, J. Al berda, Sneek; 2. Horne, F. A. D. Theunissen, Leiden; 3. Swan, K. Poel man, Sneek; 4. Eelco, W. Bergsma, Voorburg. Pampusklasse: 1. Eider, B. Ouwer kerk, Leiden; 2. Parnassia, N. Lof vers, Sneek; 3. Ruiter, R. Reitsma, Witmarsum; 4. Wederik, W. J. Nieu wenhuis, Sneek. Valkklasse: 1. Rirette, R. Mulder, Langweer; 2. Whippet, Ir. H. F. Zui derbaan, Gouda; 3. Paludanus, Ir. A. W. v. d. Poel, Sneek; 4. Fiammetta, J. van Slooten, Leeuwarden. De „Hardzeildag”. Toen we Woensdagmorgen 9 ui voor de vijfde maal op de „Unden-' ming” stapten voor de reis naar hc Nieuwe gezichtspunten over de on- derhandelingen te Moskou hebben zich sedert ons vorig overzicht niet voorge daan. In het Westen vreesde men enige ongunstige invloed op deze besprekin gen van de particuliere ruzie welke zich inmiddels tussen de Ver. Staten en Rusland over spionnagekwesties heeft ontwikkeld. Dat er gespionneerd wordt kan men gevoeglijk aannemen. Dat de Russen dat in de Ver. Staten ook via het personeel aan hun ambassade en consulaten verbonden trachten te doen eveneens. En dat zij, als leden van dat personeel iets uit de school willen klap pen, trachten die leden het zwijgen op te leggen, behoort niet alleen tot het Russisch systeem, maar is iets waartoe iedere geheime dienst in noodgevallen zijn toevlucht neemt. Men kan veilig aannemen dat ook de Ver. Staten hun geheime dienst in Rusland aan het werk hebben, trouwens de Russen komen naar aanleiding van de Amerikaanse beschuldigingen betreffende Russische spionnage in Amerika, al met tegenbe- schuldigingen, zij hebben ook al een Amerikaans officier ontdekt verbonden aan de Amerikaanse ambassade in Moskou, die zich met dit werk inlaat. De Amerikaanse onthullingen hebben een sensationeel karakter gekregen door dat de Commissie welke in de V. S. het wroeten van het communisme na gaat, de Russen die iets weten van het geheime doen en laten van de Russische vertegenwoordigingen in Amerika en die iets daarover los willen laten heeft gedagvaard voor haar te verschijnen om inlichtingen te geven. Nadat de offi ciële Russische instanties tevergeefs ge tracht hadden deze personen het gaat hier om 2 leerkrachten die de kin deren der Sovjet diplomaten les gaven, in handen te krijgen of te houden, hebben zij later van de regering der Ver. Staten geëist dat zij deze personen aan de ambassade zou uitleveren, hetgeen na tuurlijk geweigerd is. Maar de Ameri kaanse regering zal toch de bedoelde commissie weinig dankbaar zijn voor het geven van openbaarheid aan het feit dat enige Russische ambtenaren be reid waren wat te verklappep. Men had er allicht meer aan gehad als alles ge heim gebleven was en had daarmee ook voorkomen, dat nieuwe wrijving tussen de twee regeringen de sfeer bederft tij dens de zo tere onderhandelingen te Moskou. Hier en daar wordt de ver onderstelling geuit, dat als die onder handelingen zullen leiden tot een nieuwe conferentie der grote vier, waardoor de Russen hun agressieve politiek in Euro pa wat zouden moeten matigen be halve dan tegen Tito, die de Russische vriendschap heeft verspeeld zonder aan spraak te kunnen maken op bescher^ ming van de zijde der Westelijke gealli eerden .zij weer scherper in het Verre Oosten zullen optreden, om daar wat er nog over is aan machtspositie van het Westen af te breken. In Korea hebben we practisch hetzelfde geval als in Duitsland, het Noorden is door de Rus sen bezet en tot een „Volksrepubliek” uitgeroepen die bedoeld is zich later over

Sneeker Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1