Fries huldeblijk Gouden Regerings jubileum 1948. Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Jubileumfeesten - Sneek 3e JAARGANG No. 66 DINSDAG 24 AUGUSTUS 1948 t J I nacht door, heeft reeds 2% millioen stuks afgeleverd en is hard op weg naar de 3 millioen, er komen per dag 90000 gereed en dat is nodig ook want van alle zijden wordt nabesteld, wegens de grote vraag. opwekken, uw plicht ten deze te ver staan. Niet slechts uw plicht tot dankbaarheid jegens onze vorstin, doch ook uw plicht om mede te wer ken aan de bevrijding van ons volk van het gevaar. Fonds voor de kanker bestrijding. Minister-president W. Drees hield voor de radio een rede over het natio nale huldeblijk aan H. M. de Ko ningin: het fonds voor de kankerbe strijding in Nederland. De heer Drees zeide o.m.Er moet gewerkt worden niet enkel aan de toekomstige weten schap over de kanker, maar ook aan toepassing van de kennis, die reeds is vergaard. Het hele volk moet tot het inzicht worden gebracht dat er in be paalde stadia, met name in het aller eerste begin, terdege iets aan kanker te doen valt, dat er een reële kans op genezing bestaat, wanneer men maai zo vroeg mogelijk de kwaal herkent en medische hulp inroept. De dokto ren moeten worden voorgelicht, opdat zij zo volledig en zo snel mogelijk op de hoogte worden gesteld van de nieuwe vondsten, die het wetenschap pelijk onderzoek heeft opgeleverd. De gelegenheid moet hun worden gebo den, om ten bate van elk hunner pa tiënten toegang te krijgen tot de specialistische kennis van diegenen, die van de kankerstudie en kankerbe strijding hun levenswerk maken. De ze specialisten moeten worden opge leid en zij moeten de gelegenheid krij gen aan de artsen weer die technische kennis en vaardigheid bij te brengen, die zij bij de eerste behandeling van de kanker nodig hebben. De strijd te gen de kanker is een nationale en so ciale strijd, waaraan ieder naar beste vermogen moet deelnemen. Het jubi leumgeschenk aan Hare Majesteit de Koningin, het Wilhelminafonds opent daartoe de mogelijkheid. Uit dit fonds zal zowel het wetenschappelijk onder zoek als de organisatie van de kanker bestrijding zelf worden gefinancierd. Overtuigd van de onschatbare waar de, die een dergelijk fonds, die een goed opgebouwde organisatie tot be strijding van kanker voor het welzijn van ons volk bezit, moge ik u allen Raadsvergadering Wymbritseradeel. Redacteuren: L. KIEZEBRINK en C. SMIT Redactle-adresKLEINZAND 7 - SNEEK SNEEKER NIEUWSBLAD 1 I en Q I. r L DE INSIGNES VOOR HET NATIONAAL HULDEBLIJK. HET NATIONALE HULDEBLIJK AAN H. M. DE KONINGIN. zoeken, tot het gebruikelijke maximum van 15 per jaar. Z. h. s. a’dus besloten. Oprichting Landbouwhuishoud- school te Westhem. Nadat de Aartsdiocesane R.K. Boeren De insignes voor het Nationaal Hulde blijk zullen thans te Sneek ook huis aan huis worden aangeboden. Meisjes komen er mee rond, de minimumprijs is ƒ0.50. Grenswijziging Wonseradeel Wijmbritseradeel. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Bureau voor Advertenties: Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 Telefoon 3005 Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handeis- adv.) lager. wo- wo- wo- AL BIJNA DRIE MILLIOEN! De fa. J. M. Bookelaar te Roosen daal bewerkt de door de Rijksmunt geslagen penninkjes van ’t Koningin Wilhelminafonds voor Kankerbestrij ding galvanisch. Ze werkt dag en AANHANGWAGEN MET RIJST EN SUIKER TE WATER. Half millioen schade. Vrijdagmorgen raakte een grote aan hangwagen van de firma Rozenman en Bijler te Almelo in het AlmeloVriezen- veenkanaal. De wagen was geladen met suiker, rijst en flessen wijn, bier en der- gelijke. Alle rijst en suiker girgen ver loren. De aanhangwagen was 's nachts in een garage nabij het kanaal gepar keerd. ’s Morgens duwde het personeel de wagen naar buiten, maar kon hem op een gegeven ogenblik niet meer de baas. Het verlies aan de suiker en rijst wordt geraamd op ƒ500.000. Kantoor /oor Abonnementen Fa. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 - Tet 2872 FEESTEN TE IJLST. IJLST. Naar ons ter ore kwam, zit ’t bestuur der Oranjever. alhier met de a.s. feesten niet stil. Er wordt dag en nacht gewerkt. Degene, die dan ook een kijkje in IJlst gaat nemen tussen de 31e Aug. en de 6e Sept.' zal hier vast geen spijt van krijgen. Iedere avond is de plaats schitterend geïllumineerd. In de stadsgracht prachtige fonteinen in di verse kleuren. Wat de etalages betreft, ook deze zijn ’n kijkje ten volle waard, aangezien er ’n etalagewedstrijd aan verbonden is. Aan de vooravond van de 31eAug. is er een kerkdienst, met na afloop ervan concert en zang op ’t sportterrein. Op de Koninginnedag kin derspelen, zweefvliegen en vliegerwed strijden. De dag wordt besloten met ’n historisch spel in de grote tent voor 1500 personen. Op de dag van 6 Sent, vormt de kroning, naar ’t voorbeeld van de echte kroning in Amsterdam, ’t hoogtepunt van de dag. De dag wordt aangevuld met nieuwe volksspelen, 's Avonds gondelvaart. Verder hoorden we, dat ’t bestuur kans heeft gezien een elftal te charteren uit Paramaribo, dat ’s avonds bij verlichting een voetbal wedstrijd hoopt te spelen tegen één van de beste Noord-Ned. veteranen-elftallen. Als slot van de avond een vuurwerk met 67 nummers, 't Mooiste dat de firma Schuurmans in Leeuwarden op dit ge bied kon leveren. en juist deze dagen moet er hard en veel gewerkt worden om alles vlot te doen verlopen. Ieder werke hieraan mede, ’t Officiële programma zal nog een ver rassing zijn, maar het Comité is er bij vcoibaat van overtuigd, dat het gebo- dene in alle opzichten de moeite van het kijken waard zal zijn. Wilt U thans even Uwe aandacht schenken aan de adver tentie in dit blad en straks ook aan die in het volgend nummer. Er is op U ge rekend! Comité Regerlngs-Jubileum Kroningsfeesten te Sneek. fonds een bedrag van minimaal rond 1050 moeten storten. De nieuwe rege ling is voor de gemeente aanmerkelijk voordeliger dan de oude regeling. Blij kens de Memorie van Toelichting op de gemeentebegroting voor 1948 bedroeg het berekende exploitatietekort op de in 1946 en 1947 gebouwde woningwet-wo- nnigen 7.24 per week, waarin het rijk naar de toen bekende gegevens deel voor zijn rekening nam. Voor de ge meente bleef derhalve X 7.24 of 1.81 per week per woning. Naar 59 woningen zou de gemeentelijke bijdrage derhalve hebben bedragen 59 X 52 X 1.81 of 5565 afger. Volgens de nieu we regeling berekend bedraagt de ge meentelijke bijdrage in het reservefonds in totaal afgerond 1050.Dit bete kent derhalve een voordeel voor de ge meente van rond 4500.Waar de bijdrage, volgens de oude regeling bere kend, reeds op de begroting voor 1948 was geraamd, welk bedrag in aanmer king was genomen voor de berekening van de bijzondere uitkering, hebben de in dit voorstel verstrekte financiële ge gevens slechts administrateve beteke nis, en zodra de bijzondere uitkering door het rijk zal zijn vastgesteld en in verband daarmede de nodige wijzigin gen nog in de begroting voor 1948 zullen moeten worden aangebracht, zullen ook de uit de gewijzigde bijdragenregeling voortvloeiende mutaties in een begro tingswijziging worden opgenomen. Deze nota wordt voor kennisgeving aangenomen. Onderhoud woningwetwoningen. De Minister heeft besloten, indien de gemeentebesturen zulks mochten wen sen en daartoe tot hem het verzoek richtten voor 15 Juni jl. de aflossing op de schuldrestanten van de verleende bouwvoorschotten, voorzover deze voor 9 Mei 1940 zijn afgesloten, voor een ter mijn van 2 jaar, ingaande op de a.s. vervaldatum van de annuiteit, voorzover deze ligt na 31 Augustus 1948, op te schorten, opdat met de op deze wijze vrijkomende gelden de woningen, waar voor de bouwvoorschotten voor 9 Mei 1940 zijn verleend, opgeknapt kunnen worden. B. en W. hebben een dergelijk verzoek tot de Minister gericht aange zien zij met de Woningstichting Wijm britseradeel van oordeel zijn dat de oude woningwetwoningen noodzakelijk aan grondig onderhoud toe zijn. De ver valdatum van de in 1948 verschuldigde annuïteiten van de voor de bouw van deze woningen verstrekte leningen is 18 December 1948. De betaling der aflos- singsbestanddelen van de per 18 Decem ber 1948 en 18 December 1949 ver schuldigde annuiteit wordt dus opge schort. Met deze door de gemeente over de jaren 1948 en 1949 voorlopig te be sparen gelden de looptijd van de le ningen wordt met 2 jaar vr-lengd, dus Overal in den lande is men druk bezig met de voorbereidingen voor de a.s. Ju bileumfeesten. Als men door de grote steden reist, ziet men prachtige feest verlichtingen, terwijl ook andere ver sieringen reeds worden aangebracht. Sneek zal hierin niet achterblijven. Bij meerdere gelegenheden heeft Sneek in dit opzicht haar sporen reeds verdiend. De versiering van de binnenstad is vrij wel in kannen en kruiken, en na de marktdag van vandaag wordt in ver schillende straten een aanvang gemaakt. Aan enkele gevels is reeds een illumi natie aangebracht, en meerderen zul len volgen. Het comité stelt voor de mooiste straatversieringen alsook voor de aardigste gevelversieringen een aan tal prijzen beschikbaar, die zullen be staan uit herinneringsmedailles. Wie nog niet zijn voorbereidende maatregelen heeft getroffen, doe dat vooral nu, er is nog een kleine week tijd, en met wat goede wil valt er veel te bereiken. Het comité heeft hier en daar zijn oor eens te luisteren gelegd, waarbij de overtui ging werd opgedaan, dat de versieringen en illuminatie in de stad werkelijk wat bijzonders beloven, ’t Zal in de feest- week zeker druk worden in Sneek, en de bewoners uit wijde omtrek zullen onge twijfeld een kijkje komen nemen, vooral nu het rijke programma een bezoek aan Sneek mede meer dan lonend maakt. Zakenmensen zetten hun beste beentje voor en alle etalages zullen bijzonder aantrekkelijk zijn. Zonder tot een speci ale etalagewedstrijd over te gaan, wil het comité ook voor enige mooie en speciale etalages een herinneringsme- daille beschikbaar stellen. De grote optocht op 31 Augustus des morgens staat wel in het brandpunt der belangstelling. Vooral het historische gedeelte, hiervoor zijn reeds mooie groe pen gevormd. Maar ook de andere afde lingen, de allegorische, de groep versie- ringswedstryd van versierde fietsen enz., enz., alsmede de afdeling reclame zullen goed voor de dag komen. Het of ficiële programmaboekje verschijnt bin nen enkele dagen, ’t wordt een boek werk van minstens 40 pagina’s met alle officiële gegevens, welk boekje een ieder ongetwijfeld zal willen bezitten. De oplage is niet onbeperkt, een ieder voor zie zich dus tijdig. Willen die verenigin gen, corporaties, personen en zakenmen sen, die aan een of ander gedeelte van het programma meedoen, zich nog even melden, voorzover dit nog niet geschied is. ’t Programmaboekje kan dan zo vol ledig mogelijk worden. In dit verband verwijzen wij naar onze advertentie in dit blad. Ook enkele andere onderdelen van het programma vragen in die ad vertentie de aandacht. Door samenwer king bereiken wij wat, laat het aan de uiteindelijk moet dit aflossingsbestand- Uwe ook niet ontbreken. Nog enkele deel wel betaald worden en is het der- dagen scheiden ons van de a.s. feesten, halve slechts een verschuiving wordt een fonds gevormd voor achterstallig onderhoud. Dit fonds wordt door de ge meente, na overleg met de besturen van de desbetreffende woningbouwvereni gingen naar behoefte aangewend voor dekking van de kosten van achterstallig onderhoud van de woningen. Het fonds wordt uiterlijk één jaar na de laatste storting geliquideerd, terwijl een even tueel overschot naar behoefte ten goede dient te komen aan de desbetreffende woningen. De liquidatie vindt plaats uiterlijk 18 December 1950, hetgeen dus zegger. wil, dat feitelijk de in het onder- houdsfonds gestorte gelden verbruikt d’enen te zijn 18 December 1950. Per 18 December 1948 moet de gemeente een annuiteit betalen groot ƒ12.567.06, waarvan het aflossingsbestanddeel be draagt 5423.35. In totaal komt der halve beschikbaar 2 X ƒ5423.35 of 10846 70. De gemeentebegrotingen over 1948 en 1949 worden dus door de vor ming van dit onderhoudsfonds niet extra belast. Immers hetgeen over deze jaren in het fonds wordt gestort zou anders betaald zijn aan het rijk wegens aflos sing op de bouwvoorschotten. De finan ciële gevolgen van een en ander zijn verwerkt in een begrotingswijziging, welke B. en W. ter vaststelling aan bieden. Z. h. s. aldus besloten. Gratificatieregeling 1948. B. en W. adviseren: De Minister van Binnenlandse Zaken heeft ons bij circu laire van 4 Augustus jl. verzocht het besluit van de Prinses-Regentes d.d. 3 Augustus j.l. tot toekenning van een gratificatie over 1948 aan een deel van het burgerlijk rijkspersoneel van over eenkomstige toepassing te verklaren op het daarvoor in aanmerking komend ge- meentepersoneel. Dit betreft een grati ficatie over 1948 van 2 der bezoldi ging met een maximum van 50. Voor de analoge toepassing kunnen als limietbedragen worden aangehouden voor gemeenten der le, 2e en 3e klas respectievelijk 4500.4320.en 4140.in die gemeenten, waar de z.g. tweede 5 %-toelage reeds op de jaar wedden van het gemeentepersoneel is toegepast, hetgeen in deze gemeente het geval is. B. en W. stellen voor om voor het personeel der gemeente op de aan gegeven voet de gratificatie-regeling voor 1948 toe te passen. Z. h. s. aldus besloten. Aan het einde der vergadering hield de V o o r z. een rede naar aanleiding van het ajs. regeringsjubileum en de troonsafstand van H. M. Koningin Wil helmina. Op deze rede en de discussie bij de verschillende punten komen wij in het volgend nr. terug. Vergadering van de raad der gemeente Wijmbritseradeel op Maandag 23 Aug. ’s voorm. 9.30 uur. Voorzitter de heer F. Tjaberings, burgemeester. Secreta ris de heer K. Visser. Aanwezig alle (15) leden. Na opening op de gebruikelijke wijze en goedkeuring der notulen wordt mede deling gedaan van de goedkeuring van diverse raadsbesluiten door hogere in stanties. O.a. zijn door Ged. Staten goed gekeurd de grondaankopen c.a. voor verbetering van de weg-IJpecolsga. Niet echter is goedgekeurd de afkoop som van 3000.aan het waterschap Woudsend c.a. voor het vervallen der vaargelegenheicj door de te dempen Weg sloot. Z. h. s. besluit de raad op voorstel van B. en W. aan de heer F. Kuipers, ploeg baas wegen, wonende te Westhem, op diens verzoek eervol ontslag te verlenen met ingang van 1 Nov. a.s., wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. B. en W. adviseren: Door Ged. Staten is officieel aan ons meededeling g.daci van het standpunt der gemeente Won seradeel met betrekking tot de grens wijziging tussen beide gemeenten. Dit standpunt luidt, zoals u reeds uit de pers bekend is, afwijzend. Niettemin is Wonseradeel’s raad bereid, blijkens een door Ged. Staten bijgevoegd schrijven van onze ambtgenoten dier gemeente, om ten behoeve van een behoorlijke uit breiding en ontwikkeling van Blauwhuis aan de totstandkoming van een grens wijziging mede te werken, volgens wel ke aan Wijmbritseradeel wordt overge dragen het Noordelijk gedeelte van het ten Oosten van de Lortenvaart binnen Wonseradeel gelegen gebied, zulks overeenkomstig het bij dezerzijds schrij ven van 27 Mei 1942, no. 770 waarbij de onderhandelingen over grenswijzi ging werden geopend aan Wonsera deel voorgelegde plan H. Dit plan houdt als tegenprestatie in de overdracht aan Wonseradeel van het ten Westen van Blauwhuis gelegen gebied, dat daar in Wonseradeel’s territoir inspringt in de vorm van een laars. De te ruilen gebie den komen in oppervlakte nagenoeg overeen, bok in economische en maat schappelijke betekenis. Zo wordt dus door het standpunt van Wonseradeel’s raad uiteindelijk toch teruggegrepen op het in eerste5 instantie door Wijmbrit seradeel opgestelde zeer eenvoudige plan II van grenswijziging, dat toenter tijd als te bescheiden van opzet gold in de ogen van het dagelijks bestuur van Wonseradeel. Als gevolg hiervan werd nader overleg gepleegd dat tenslotte leidde tot het veel meer omvattende plan III, dat nu is afgewezen. Het is ons uiteraard goed, dat uiteindelijk tot ons eigen plan n wordt teruggekeerd, als basis voor grenswijziging. Hoofdzaak is namelijk, dat er een goede oplossing wordt gevonden om Blauwhuis ten Zui den te kunnen uitbreiden op eigen terri toir. Dit wordt ook door plan n moge lijk gemaakt. Het houdt tevens in, dat door onze gemeente in eigendom, onder houd en beheer wordt overgenomen van Wonseradeel het gedeelte weg Blauw- huisterlaan ter lengte van pl.m. 300 M. van het dorp af in Westwaartse richting tot de nieuwe grens. Dit ge deelte weg is, blijkens een onderhoud dat wij onlangs met onze ambtgenoten en deskundigen hebben gehad, dermate door Wonseradeel verbeterd, met name wat de toegepaste constructie betreft, dat geen redelijke aanleiding bestaat om voor overname van het onderhoud door onze gemeente een afkoopsom te verlangen. De afdekking van het ver beterde wegvak zou nog door en op kosten van Wonseradeel geschieden. Wij 'stellen U thans voor aan Gedeputeerde Aankoop eigendommen ten behoeve van bouwterrein te Blauwhuis. B. en W. adviseren: De onderhande lingen met belanghebbende eigenaren over de aankoop van eigendommen c.a. ten behoeve van de verkrijging van bouwterrein te Blauwhuis, zijn thans be ëindigd, nu ook met de laatste eigenaar overeenstemming is bereikt. Voor straataanleg en inrichten van bouwter rein heeft de gemeente nodig: Kadastr. bekend gemeente Nieuwland, sectie E, a. no. 728, erf van wijlen Joh. J. Rijp- ma, groot 1000 M2., waarvan benodigd ongeveer de helft 520 M2; b. no. 820/822 erf van P. P. Veldmans, groot 1399 M2., waarvan benodigd 910 M2 van no. 822 en 50 M2 van no. 820; c. no. 727, erf van Y. B. v. d. Meer, benodigd ongeveer 60 M2; d. no. 717, weiland van Tj. J. Wit- teveen, groot 5730 M2, waarvan beno digd pl.m. 4100 M2. Voor de onder a. t.e.m. c. genoemde perceelsgedeelten, welke erf zijn, is een prijs overeengeko men van 0.50 per M2. Voorts is ten aanzien van de percelen a. en c. afge sproken, dat voor het teloor gaan van vruchtbomen en verdere beplanting op de over te nemen erfgedeelten een scha devergoeding zal worden betaald te be palen door een deskundige in gemeen schappelijk overleg. Met Veldmans is uiteindelijk overeengekomen, dat hem een tegemoetkoming zal worden betaald in de kosten welke hij aan zijn pand krijgt door verbouwing in verband met de benodigde ruimte voor straataanleg. Deze afzonderlijke tegemoetkoming in de door hem te lijden schade, is bepaald op 900.Het onder d. genoemde land wordt van Witteveen aangekocht voor 3000.met inachtneming van enkele nog bedongen voorwaarden, o.m. betref fende de afscheiding van het over te nemen land. Wij achten de gevraagde koopsommen en vergoedingen billijk en stellen U voor tot aankoop van bedoelde eigendommen in de aangegeven zin te besluiten. Na enige discussie aldus besloten. Verdere woningbouw 1948. B. en W. adviseren: Van de Provinci ale Directie van Wederopbouw en Volks huisvesting ontvingen wij de mededeling, dat voor dit jaar nog een toewijzing van vier Woningwetwoningen kan worden gegeven. De voorbereidende maatrege len hiertoe moesten zo spoedig mogelijk worden getroffen, opdat vóór 24 Aug. a.s. de cijfers der aanbesteding bekend zijn en ter goedkeuring ingezonden met het oog op de nodige machtiging tot gunning. Vooropstellende dat deze extra- toewijzing ons welkom is, hebben wij ons beraden over de vraag waar deze 4 woningen gebouwd zouden moeten wor den en dienaangaande ook contact op genomen met het bestuur der Woning stichting. In gemeenschappelijk overleg zijn wij tot de slotsom gekomen dat ook bij de verdere woningwet-bouw de vol gende overwegingen richtsnoer moeten zijn: a. de beschikbaarheid van bouw rijpe grond; b. de mate van behoefte aan overheidsbouw, voorzover die aan de hand van binnengekomen aanvragen en verdere gegevens is op te maken; c. het betrachten, met inachtneming van het onder a. en b. vermelde, van een zo groot mogelijke maar ook economisch verantwoorde spreiding. Thans zijn in aanbouw of gereedgekomen te Scharne- goutum 34 woningwetwoningen; Heeg 8 woningwetwoningen; Woudsend 9 ningwetwoningen; Oppenhuizen 4 ningwetwoningen; IJsbrechtum 2 ningwetwoningen; Folsgare 2 woning wetwoningen. Te Jutrijp en Blauwhuis is tengevolge van het aanvankelijk ge mis aan medewerking van de zijde der grondeigenaren nog geen bouwrijpe grond beschikbaar. De bovenstaande richtlijnen verder in aanmerking ne mend, zijn wij tot de conclusie gekomen dat de extra-toewijzing het best besteed kan worden door een dubbele woning te Tiras te bouwen, waarvoor juist vol doende bouwrijp terrein aanwezig is naast de brugwachterswoning en geschikt voor huisvesting van personeel van de reinigingsdienst, benevens nog een dubbele woning te Folsgare, waar voor ook bouwrijpe grond voorhanden is. Bij een volgende toewijzing kunnen dan Oppenhuizen en Jutrijp aan beurt ko men. Vooral op dit laatste dorp, waar de gemeente bouwgrond gekocht heeft, hoewel nog niet bouwrijp gemaakt, heeft de Woningstichting de aandacht gevestigd. Ook Blauwhuis houdt onze aandacht. Vermeld zij nog, dat ook voor de financiering van deze vier woningen niet op rijksvoorschotten valt te reke nen. De gemeente zal zich de gelden hiervoor op de particuliere geldmarkt of door een beroep op de rijksfondsen moe ten verzekeren. Met de vier bovenstaan de woningen meegerekend, ziet het bouwplan 1948, waarvoor bouwvolume is toegezegd, er nu als volgt uit: 12 wo ningwetwoningen, 4 bouwspaarderswo- ningen; 4 particuliere woningen volgens de Financieringsregeling Woningbouw 1947. Wij stellen U voor de nodige mede werking voor de bouw an bedoelde vier woningwetwoningen op de aangegeven .plaatsen te verlenen. Na uitvoerige discussie aldus besloten. Regeling der bijdragen inge volge de Woningwet voor Woningwetwoningen. Volgens de nieuwe regeling voor de woningwetwoningen volgens het bouw plan 1946, 1947 en 1948, zal waar de Woningstichting Wijmbritseradeel niet bij machte is de voorgeschreven reserve voor onvoorziene tekorten te kweken, de gemeente zelve jaarlijks in dit reserve- Ab.prijs ƒ2.50 per halt jaar Franco per post ƒ3.75 per half jaar en Tuindersbond reeds sedert voorjaar 1947 een landbouwhuishoudcursus te Westhem (Blauwhuis) had doen geven, waarvoor de raad destijds de nodigver- klaring uitsprak, wil deze bond thans deze cursus omzetten in een landbouw- huishoudschool. B. en W. achten het voor een gemeente als Wijmbritsera- deel met haar overwegend landbouwen de bevolking van algemeen belang dat aan de totstandkoming van deze school wordt medegewerkt en stellen dus voor de nodig-verklaring uit te spreken. Het rijk geeft 70 subsidie in de netto- kosten, 30 komen dus ten laste der gemeente, waarvan subsidies en bijdra gen van lichamen en particulieren in mindering kunnen worden gebracht, ter wijl andere gemeenten, van wie leerlin gen deze school bezoeken (en dat zal met name uit Wonseradeel het geval zijn), tenzij deze gemeenten een gelijk soortige school zelf hebben, verplicht zijn voor ieder dezer leerlingen aan de ge meente van vestiging 20 van het ge middeld bedrag per leerling der netto- kosten te vergoeden. Volgens de ver strekte gegevens zal de school bezocht worden door 72 leerlingen. Nadat een voorstel van de heer G. D ij k s r a tot aanhouding van dit voorstel tot de volgende vergadering met 78 st. was verworpen, werd z. h. s. conform het voorstel van B. en W. besloten. B. en W. stellen voor nog een aantal grondstroken ten behoeve van de ver betering -van de weg-IJpecolsga aan te kopen. Totaal gaat het hier om 43515 m. Z. h. s. aldus besloten. Benoeming wegwerker uitvoerder. In verband met de ontslagaanvrage per 1 Nov. a.s. van de heer F. Kuipers, ploegbaas-wegen, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, moet in deze vacature worden voorzien. Er zijn bij de dienst van gemeentewer ken momenteel twee ploegbazen, en wel één als ploegbaas bij het walsen van wegen en één bij het teren van wegen. De thans gevolgde werkwijze bij het on derhoud van wegen is, dat zowel de wals, als ook de teermachine, gelijktij dig bij de oppervlaktebehandeling wordt gebruikt, zodat B. en W. van mening zijn, dat in de vacature Kuipers geen ploegbaas behoeft te worden benoemd. De ploegbaas, D. Boorsma, wonende te Nijland, kan zowel bij het walsen als bij het teren en bq het gecombineerd wer ken van wals en teermachine als ploeg baas optreden. Voor het ressort Oudega, t.w. vanaf de Hemdijk nabij de drie sprong bij Katzijl over Oudega tot Hom- merts met zijtak Hegerschatting tot de boerderij van Jorrltsma en vanaf Lyts- huizenHeegGaastmeer—Sandfirden— Oudega met zijtak tot klokhuis te Idze- ga zal dan een wegwerker-uitvoerder moeten worden benoemd. B. en W. bie den de volgende voordracht aan: 1. Mel- lius de Jong te Woudsend; 2. Willem Vellinga te Offingawier. De jaarwedde voor een wegwerker-uitvoerder is vast gesteld op 20462196. T>e benoeming geschiedt met een proeftijd van één jaar. De standplaats voor de nieuw te be noemen wegwerker-uitvoerder is Oude ga. Met alg. st. wordt de heer de Jong te Woudsend benoemd. B. en W. stellen voor op een verzoek van de Hervormde school te Gauw om medewerking te verlenen voor de aan schaffing van enige leermiddelen, gun stig te beschikken wat de aanschaffing van een moderne methode voor het lees onderwijs betreft, tenminste voor zover de deeltjes nog niet waren aangeschaft, doch af te wijzen de aanvraag wat be treft het aanschaffen van een aardrijks- kunde-methode, daar het hier gaat om de vervanging van materiaal dat ver sleten is en dit dient uit de exploitatie vergoeding te worden bestreden. Zonder hoofdelijke stemming aldus besloten. De schoolbesturen te Scharnegoutum en dat der Hervormde school te Oudega hebben verzocht medewerking te ver lenen voor de aanschaffing van materi aal voor het onderwijs in lichamelijke oefening. Te Scharnegoutum wenst men 10 veldstokken (honkpalen) en 60 M. veldtouw aan te kopen; te Oudega 15 tennis- en 2 kastieballen. B. en W. stel len voor de gevraagde medewerking te verlenen. Z h. s. aldus besloten. Benoeming onderwijzeres in vaste dienst te IJsbrechtum. Nu de L.O.wet 1920 zodanig is ge wij - eigd dat bepaald is dat het hoofd ener school bijgestaan wordt door ten minste 1 onderwijzer, zodra het aantal leerlin gen 31 bedraagt, (tot nog toe 36) kan naar B. en W. adviseren zonder bezwaar overgegaan worden tot benoeming van een onderwijzeres in vaste dienst aan de o. 1. school te IJsbrechtum. B. en W. stellen voor de reeds tijdelijk daar werk zame mej. E. J. Bakker te Drachten alszodanig te benoemen met ingang van 1 Sept. Met alg. st. wordt mej. Bakker benoemd. B. en W. stellen voor aan T. Castelein te Nijhuizum op diens verzoek een ver goeding uit de gemeentekas toe te ken- Staten als Uw mening te kennen te nen in de kosten, welke deze moet ma- geven dat het door Wonseradeel gepre- ken om zijn zoon de openbare lagere fereerde plan van grenswijziging plan school te Workum te kunnen doen be- 11 ook Uw instemming heeft. Na enige discussie aldus besloten. B. en W. stellen voor tot herbenoe ming over te gaan van de leden der ad viescommissie bij de vordering van woonruimte. Aldus besloten. Op 4 September a.s. zal in de Grote Kerk te Leeuwarden een plechtigheid plaats vinden, welke beoogt: eerherstel aan de nagedachtenis van de Friese Nassaus. In het choor van deze kerk werd eertijds hun grafkapel ingericht; op deze plek rustten eens de stoffelijke overschotten van de voorzaten van H. M. Koningin Wilhelmina, t.w. van „Us Heit” (t 1620) tot „Marijke Muoi” (t 1765). Gelijk bekend, werd de rust, welke rond de vorstelijke begraafplaatsen heerste, in 1795 door vandalen wreed verstoord. Op waarlijk barbaarse wijze werd huis gehouden met het gevolg, dat choor en sepulture (bovengrondse be graafplaats) ontluisterd achterbleven en niets meer herinnerde aan de glo rie van weleer. Het choor werd gedegra deerd tot voorportaal en toegang tot het kerkgebouw terwijl de voormalige sepulture naderhand werd ingericht tot consistoriekamer. Het was de onlangs overleden rijks- archivaris in Friesland, wijlen de heer A. L. Heerma van Voss, bij wie de ge dachte opkwam, dat 1948, herdenkings jaar van het gouden regeringsjubileum van H. M. Koningin Wilhelmina (èn van de Vrede van Munster) bij uitstek het tijdstip is, waarop Friesland en de Frie zen bij wijze van eerherstel een daad moeten stellen, die te lang werd uitge steld. Onder leiding van Ir. J. J. M. Vegter, vertegenwoordiger van Rijks Monumen tenzorg in Friesland, wordt een project uitgevoerd, waarmede niet beoogd wordt een vooruitlopen op een eventuele res tauratie van het kerkgebouw, noch een nabootsing va'n wat in het choor oor spronkelijk is geweest, maar dat de be dot hng heeft aan de ruimte van het choor meer sfeer te geven, hetgeen zal worden bereikt door het opruimen van de trap en gaanderij naar de kraak, het aanbrengen van een nieuwe toegang tot de grafkelder, het bevestigen van een gedenkplaat, vermeldende zeer in het kert de historie van deze plek en de na men der Nassaus, die in de kerk werden bijgezet, het ophangen van de wapen schilden van deze Nassaus en het in- en uitwendig restaureren van het Oranjepoortje. Het is de bedoeling, dat de kosten van dit bij uitstek Friese Huldeblijk bijeen gebracht worden door samenwerking van Frieslands bevolking in haar breed ste lagen en door de belangstellende Friezen buiten het Heitelan, terwijl ook een beroep zal worden gedaan op de Friezen in het buitenland. Onder leiding van de burgemeester heeft zich hier ter plaatse een comité gevormd, dat in de komende dagen een bijdrage van de burgerij zal vragen. In ons blad van Vrijdag a.s. volgen hieromtrent nadere mededelingen. Wij wekken onze lezers op hun mede werking hieraan niet te onthouden.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1