Buitenlands Overzicht DE CANADESE ERFENIS Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Jubileumfeesten - Sneek VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1948 3e JAARGANG No. 67 FEUILLETON NEDERLANDSE VROUWEN VRAGEN VLEES. Ons a.s. Dinsdagnr. zal inplaats van die dag in de stad a.s. Maandag worden bezorgd. Vroegtijdige in zending van advertenties verzocht. NOODLOTTIGE DUIKVLUCHT. OFFICIËLE BONNENLIJST De Uitgevers. 165 en 99 1 Re: P. 36 dan ’t vorig jaar niet naar „B. C.” gegaan?” Wordt vervolgd Comité Regeringsjubileum en Kroningsfeesten te Sneek. Deze uitwijzing is door Rusland beantwoord met opheffing van al zijn consulaten in de Ver. Staten en dezen uit te nodigen dat ook met de Am. con sulaten in Rusland te doen. De sfeer wordt door deze zaak dus wel bedorven. Een deputatie van de Nederlandse Vrouwenbeweging is naar het Mi nisterie van Landbouw geweest met het verzoek om verruiming van de vlees-distributie. Daar het niet ge lukte de Minister te spreken te krij gen, is een brief overhandigd, waarin aangedrongen wordt op beschikbaar stelling van vlees. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Bureau voor Advertenties: Fa. DRIJFHOUT.' GROOTZAND 55 Telefoon 3005 Advertentieprijs 15 et per m.m. Bij contract (handels- adv.) lager. Kantoor /oor Abonnementen Fa. K1EZEBRLNK Co. KLEENZAND 1 Tel. 2872 Zijn gedachten keren terug naar het eenzame huis in de nacht, dat enkele minuten geleden langs de trein suisde. Óok het huis is een factor in het leven van de man. Indien de vrouw de wijding van zijn leven is, dan is het huis het altaar van zijn arbeid. Maar de zwerver heeft geen vrouw en geen huis, geen wijding en geen altaar. Hij leeft bij de dag en lijdt bij de eeuwigheid. Daarom wil hij de dag zo beleven, dat hij de eeuwigheid vergeet. Verloren is de zwerver, in wie de belevenis van de dag niet meer toereikt om al het andere te vergeten. Dan wordt hij triest, sentimenteel en als daaruit geen uit komst is te putten, bedrinkt hij zich en doet alle moge lijke dwaze dingen, tenzijtenzij hij niet langer de dag plukt, maar de dag dient. De trein graaft zich verder het westen in en Eric be seft, dat ’t heimwee is, dat hem schrijnt. Hij wordt ge pijnigd door twee verlangens; één trekt hem naar het westen, het andere naar het oosten. Hij sluit de ogen en voelt de snelheid, waarmee het westen wint. Eric moraliseert niet meer. Hij weet, dat hij heel een voudig hartstochtelijk verlangt naar het meisje in Mac Intosh Valley. Hij denkt over een huis, omdat zij in dat huisje woont; hij peinst over de natuur, omdat zij daar boerin is; hij filosofeert over de vrouw en de liefde, omdatwel omdat hij op Evelyn verliefd is en het eerst deze nacht zichzelf klaar bewust is geworden. Op deze zelfde avond dwaalt Evelyn over haar land en De trein laat zijn reizigers vallen. Hier twee, daar tien; op enkele plaatsen pikt hij er ook weer een paar bij op, die reeds eerder in het westen aangekomen waren en nu verderop hun geluk willen beproeven. De ver- trekkenden waarschuwen de mannen, die aankomen, om in deze of gene plaats niet af te stappen. De boeren zyn er gierig of de oogst is er slecht of het eten is onvoldoende. Slechts zelden wordt de raad opgevolgd, want de enige les, die mensen ter harte plegen te nemen, is ondervinding. Als mannen hun zinnen op een bepaalde plaats hebben gezet, dan staan ze er ook op hun geluk in die plaats te beproeven. Zijn er, wie het daar slecht is vergaan, dan wijten zij dat aan de hoge eisen of de geringe prestaties van de weglopers. Ze pakken hun bundeltje en springen uit de wagon; misschien om drie dagen later weer jen volgende trein op te wachten en op hun beurt waarschuwingen te roe pen naar de onverstandigen, die op deze magere plaats willen uitstappen. Maar dan worden zij op hun beurt uitgelachen en gehoond. Zo wisselt de bevolking in de treinen en de „oude HET STAATSIE-TOILET VAN KONINGIN JULIANA. Het staatsie-toilet, dat Koningin Juliana ter gelegenheid van de inhul diging zal dragen onder de kronings mantel, is ontworpen door de 19- jarige Zwitser Erwin Dolder, aldus een bericht in de Volkskrant. Het toi let is bestikt met parelen van hals snoeren der Koningin en werd ver vaardigd te Wassenaar, waar de jon ge mode-ontwerper zijn ateliers had ingericht. Door bemiddeling van een Neder landse dame, die hem een opdracht gaf en beloofde hem aan het hof te introduceren en na wisseling van di verse telegrammen kwam Erwin op 3 Maart van dit jaar voor het eerst ten paleize. Hij kreeg meteen een op dracht: het witte pakje en de witte toque bestaande uit 140 aigrettes, be kend van foto’s van de Prinses-Re- gentes uit de laatste tijd. Voor de op dracht van het staatsie-kleed van Ko ningin Juliana maakte hij verschillen de ontwerpen, waarvan er een uitge kozen werd. Ook de toiletten van de hofdames onwierp hij. Erwin zal met zijn moeder de plech tigheid in de Nieuwe Kerk bijwonen. Na de feesten vertrekt hij naar Ame rika en Canada, o.a. om mevr. Roose velt te bezoeken, en een opdracht voor Josephine Baker uit te voeren. DUITSERS WORDEN HERBEGRAVEN. In de Noord-Limburgse Peel-streek ligt onder IJsselstein de centrale be graafplaats voor de Duitse militairen die bij de inval der Duitsers in ons land of tijdens de bezettingsijd de dood vonden. Naar deze begraaf plaats worden alle elders in ons land begraven Duitsers, die door de Dienst der identificatie en berging worden opgegraven, overgebracht. Ongeveer tienduizend Duitsers zijn reeds op dit vijftig ha grote terrein herbegraven en nog ongeveer twintigduizend wach ten op overbrenging. N.S.B.ers en Ne derlandse S.S.ers, die door dienstne ming in vreemde krijgsdienst hun na tionaliteit hebben verloren en veelal tussen Duitse militairen liggen begra ven, worden op deze begraafplaats te IJsselstein afzonderlijk begraven. Ab.prijs 2.50 per half jaar Franco per post ƒ3.75 per half jaar Onze belofte vervullende, deze week de uitslag bekend te maken van de huis aan huis inzameling voor onze Nationale Feestviering, willen we hieromtrent in de eerste plaats uwe nieuwsgierigheid bevredigen. Het be drag, dat bij de huis aan huis inzame ling werd gecollecteerd bedroeg slechts 1487.50, wat verre beneden onze verwachting was. Gelukkig kwa men de dag daarop de grote giften binnen waardoor het ingezamelde be drag steeg tot 2250.42. Vanmorgen kw n een telefoontje, dat wederom totaal 300,was ontvangen, zodat per heden de totaal ontvangen som bedraagt 2550.42. Onze begroting van 2000.is hiermede overschre den, en tiet comité is dankbaar voor de ook in deze ontvangen en wel zo noodzakelijke financiële steun. Moch ten er nog inwoners zijn, die tijdens de inzameling met vacantie waren, en toch ook hun steentje willen bijdra gen, dan kunnen deze hun gaven nog geven aan de heer Wilmink, Rotter- damsche Bank op het Grootzand (gi ro 515825). Ook zij die menen dat hun offertje toch wel wat erg aan de lage kant was, kunnen deze gelegenheid nog mooi benutten. Nu enkele mededelingen voor mede werkers. Willen de dames en heren die zich opgaven bij het Jeugd-Comité voor de historische optocht, Maan dagavond 7 uur aanwezig zijn in Zaal Brandsïna, Nieuwe Veemarkt. - Er wordt op allen gerekend. Mededeling aan heren hoofden van scholen. De opstelling voor de afmars naar het Sportpark op Woensdag 1 Sept, ’s morgens half negen zal plaats vinden in de straten, omgeving Ju- lianapark. Wilt u hier met uw jeugd tijdig aanwezig zijn. Tenslotte nog een algemeen bericht. Aan de te hou- ren grote optocht op Dinsdag 31 Aug. ’s morgens half elf kan iedereen mee doen. Vooruit aangeven is niet nodig. Men zorge tijdig aanwezig te zijn op de plaats van opstelling Nieuwe Vee markt. Dit geldt ook voor de Volks spelen. Overigens raadplege men het offi ciële programmaboekje, hetwelk Za terdag verkrijgbaar is, en waarin u alles kunt vinden, wat u dient te weten. VRIJHEIDSFAKKEL KOMT LANGS OPMARSROUTE NAAR ONS LAND. Veldmaarschalk lord Montgomery, chef van de generale staf van het Britse Imperium, zal 13 September te Portsmouth (Hampshire) een vrij- heidsfakkel ontsteken, die ter herden king van de komst der Engelse troe pen in Nederland, de herovering van Eindhoven en de slag om Arnhem naar Nederland gebracht zal worden. De fakkel zal per schip naar Bayeux in Normandië vervoerd worden, waar na hardlopers haar door Frankrijk en België naar Eindhoven brengen. URGENTIE-PROGRAM. STICHTING VAN DE LANDBOUW. In haar dezer dagen ingediend ur- gentie-program voor de land- en tuin bouw, dringt de. Stichting' voor de Landbouw er met kracht bij de rege ring op aan, dat zo spoedig mogelijk wordt overgegaan tot uitbetaling van mannen”, die er al van Ontario af in meereizen, be ginnen een zekere saamhorigheid te gevoelen, die hen bijeenhoudt tegenover de zwervers, die hier of daar naar binnen klimmen. De uitbundige stemming is be daard. Tony Macaroni is in Winnipeg al spoorloos ver dwenen en zal nu wel met een servet onder zijn arm door een restaurant draven. De Finnen kijken niet op of om. Ze gaan naar Alberta en laten op de stopplaat sen onberoerd alle drukte bij de trein langs zich heen gaan. Het zal hun eerst belang inboezemen, als ze. op de plaats aankomen, waar ze van plan zijn uit te stappen. Maar dan kragen ze op een avond plotseling de hef tigste ruzie. Een van het groepje, die in de kruideniers winkel bij een stationnetje was gaan fourageren, heeft sardientjes inplaats van zalm meegebracht. Rode kop pen, heftige verwijten, dan mokkend zwijgen. De vijf splitsen zich in twee groepjes, van drie en van twee man. Tegen de avond ruimt de minderheid het veld. Als ze uitstappen, kijken de andere drie over hen heen, alsof het volkomen onbekenden waren, die daar voor bijgaan. Een Canadees zet „Anny Laurie” in. Maar hij krijgt geen ondersteuning en zijn gezang sterft weg als een gramofoon, waarvan de veer is afgelopen. Er wordt minder gelachen en gekaart in de trein en meer ge praat. De oude mannen horen de nieuwkomers uit over de kansen om werk te vinden en de lonen, die betaald worden. Er zijn er bij, die al jaren regelmatig ieder seizoen naar het westen trekken. Die gaan naar vaste adressen, waar men hen kent van vroeger. Zij zjjn zeker van arbeid en verdiensten en daarom voelen ze zich een graadje hoger dan de groentjes, die op goed geluk uitgetrokken zijn. de van overheidswege in het vooruit zicht gestelde toeslag aan de zand- bedrijven en van een overbruggings- toelage aan de kleine bedrijven, voor zover deze niet op de zeeklei liggen. Deze toeslag, zo licht de Stichting na der toe, hebben de boeren hard nodig, juist omdat zij bedoeld is als com pensatie voor de onvoldoende bedrijfs- uitkomsten over 1947. De Stichting is verder van mening, dat met de uit kering niet gewacht behoeft te wor den op de goedkeuring door de Sta- ten-Generaal van het wetsontwerp tot verhoging van de opbrengst van en kele belastingen. Deze koppeling van de beide aangelegenheden acht de Stichting namelijk onnodig, onjuist en misleidend. Haar mening is dat de benodigde gelden voor deze toeslag uit het Landbouw-egalisatiefonds op genomen behoren te worden. Als tweede punt dringt de Stich ting er op aan, dat de regering met kracht streeft naar een spoedige en volkomen gelijkstelling van de belo ning van de landarbeid met de lonen van gelijkwaardige arbeid in andere vergelijkbare bedrijfstakken. Zij ziet hierin de enige mogelijkheid om de achterstand van het aantal landarbei ders ten opzichte van de andere ar beiders in te lopen. Voorts wenst de Stichting ,dat er spoed wordt betracht met de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer op het wetsvoor stel, dat de bedrijfspensioenfondsen voor de landbouw zal regelen. In dit program wordt verder aandacht ge vraagd voor de belangen van de tuin bouw en de getroffen gebieden. Ten slotte dringt de Stichting o.m. aan op inschakeling van het bedrijfsleven, waar dit maar enigszins mogelijk is. met name ook bij de voorbereiding van de Economische Unie met België en Luxemburg, op verhoogde activi teit op het gebied van inpolderingen en cultiveringen van de gronden, op een actieve emigratiepolitiek. misschien tot een opschorting van de West-geallieerde plannen inzake West- Duitsiand. Een conferentie, waar, nadat sedert Yalta de diplomatieke bespre kingen tussen Rusland en de andere grote geallieerden geleidelijk zich bin nen steeds enger grenzen bewogen tot ze zich nu uitsluitend op het punt Ber lijn hebben gericht, dit diplomatieke ver keer weer in breder banen kan geleid. Een conferentie, welke Rusland, naar men meent, thans ook sterk begeert om dat het in de snelle politieke en econo mische ontwikkeling van West-Duits- land een gevaar ziet. Nog daargelaten dat de verbetering daar de Oost-Duit- sers, bij wie de economische toestand alles te wensen overlaat, nog meer af kerig maakt van het sovjetsysteem, de Russen hebben er net de verkiezingen moeten uitstellen, omdat zij weten dat de communistische partij er thans zeer slecht zou wegkomen. Zo is West-Duits- land een sterke troef in West-gealli eerde handen, en schijnt het eigenlijk slechts een kwestie van sterke zenuwen en geduld om de Russen op aanneme lijke voorwaarden aan de conferentie- tafel te krijgen. Eerste eis daarvoor is echter dat de drie Westelijke geallieer den hecht aaneengesloten blijven en noch al te grote Franse toegevendheid noch al te grote haast en zelfbewustheid van de Ver. Staten de kansen bederven. Want ongetwijfeld is dat laatste gevaar er ook. De uitwijzing van de Russische consul generaal te New York uit de Ver. Staten, wegens zijn onbetamelijk ge drag bij pogingen de Russische onder danen, die wat over de Russische spion- nage in Amerika wilden verklappen in handen te krijgen, moge volkomen ge rechtvaardigd zijn,*) een,feit is het dat de Amerikanen ook de West-Europese landen vaak moeilijk begrijpen. Zij heb ben weinig oog voor en geduld met de onderlinge geschillen tussen deze lan den, welke zich ook weer, geopenbaard hebben te Parijs waar de naties die Marshallhulp genieten, over de verde ling daarvan confereren. Deze landen zijn niet zo gemakkelijk in het gareel te brengen als Rusland het de Oost-Euro- pese landen deed, al spant het ook daar, speciaal met Zuid-Slavië. Men krijgt overigens de indruk dat Tito’s positie daar niet zo sterk is als het wel wordt voorgesteld, in hoge militaire kringen schijnt verzet tegen de maarschalk en sympathie voor Rusland, terwijl in aan grenzende landen, speciaal vanuit Al banië dit verzet aangevuurd wordt. Laatstgenoemd land trekt ook weer de aandacht doordat het de Griekse op standelingen, die geleidelijk door de Griekse regeringstroepen zeer in het nauw gebracht worden, gelegenheid geeft zich op zijn grondgebied te her groeperen, wat reeds aanleiding heeft gegeven tot een klacht van Griekenland bij de Veiligheidsraad. In de meest ern stige zaak waarin deze gemengd is, de Palestijnse is een lichtpuntje gekomen door de mededeling van Joodse zijde dat er ergens besprekingen tussen Joden en Arabieren aan de gang zijn welke een vredesconferentie zouden kunnen inlei den. Overigens schijnen de Arabieren te streven naar sterker samenwerking en zelfs samensmelting van hun legers om betere resultaten, die tót nog toe inder daad zeer pover waren, in de strijd te behalen, als die toch weder zou los barsten. Schreven wij hierboven dat de Amerikanen soms weinig begrip tonen voor de gevoeligheden van Europese landen, men kan hun dat niet ontzeg gen in de kwestie der Europese „kolo niën” op het Westelijk halfrond. Zoals bekend hebben enige .Zuid-Amerikaanse landen die zelf een oogje hadden op deze gebieden op de inter-Amerikaanse conferentie destijds te Bogoté. gehouden voorgesteld een aparte conferentie te wijden aan de positie van die „kolo niën”. Deze conferentie zou in Septem ber te Havana worden gehouden, maar SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteuren L. KIEZEBRINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 - SNEEK de Amerikaanse' regering schijnt te overwegen er niet te verschijnen, omdat zij de betrekkingen met Engeland, Frankrijk en Nederland, die allen ge biedsdelen hebben, welke op deze confe rentie ter sprake zouden komen, niet wensen te verstoren. Komen de Ver. Staten niet, dan is de conferentie tot mislukking gedoemd. Dinsdagmiddag om 3 uur is een vliegtuig van het vliegveld Valken burg type Fire-Fly in duikvlucht neergestort in de kom van het dorp Valkenburg. De twee inzittenden wer den gedood en minstens vier perso nen die zich nabij de plaats van de ramp bevonden, ernstig gewond. De piloot van het vliegtuig was de 21- jarige adelborst-vlieger F. J. C. Meu- lenberg, het andere slachtoffer is de 18-jarige matroosschrijver 2e klasse F. J. Palings uit Gestel. Beide waren ongehuwd. Bovendien blijken er drie lichtgewonden te zijn, die naar een Leids ziekenhuis zijn vervoerd. On middellijk na het ongeluk waren twee ambulancewagens van het vliegveld Valkenburg op de plaats van het on geval. Ook ander dan geneeskundig personeel van het vliegveld spoedde zich direct naar het verongelukte toe stel. Het vliegtuig behoorde tot het vierde squadron van het vliegtuig- moederschip „Karei Doorman” en was voor de tijd dat de „Karei Door man” in Amsterdam was, op Valken burg gestationneerd. Met de andere vliegtuigen van het squadron werden Dinsdagmiddag oefeningen in duik vlucht gehouden. Een ambtenaar van het gemeentehuis te Valkenburg deel de mede, dat hij omstreeks 2.45 uur een fluitend geluid hoorde als van een vallende bom. Bijna tegelijkertijd joeg een enorme stofwolk langs de ramen. Het toestel is dan ook 150 meter van het raadhuis aan de Broek- weg neergestort, dit is tussen het vliegveld en het dorp, ongeveer ten zuid-westen van Valkenburg. Door brokstukken van het toestel werden enige woningen licht beschadigd. Na een vrij lange pauze zijn te Mos kou de besprekingen van de afgezanten der grote Westelijke mogendheden met de Russen vervolgd, zelfs ook met Sta lin. Die vrij lange pauze schijnt veroor zaakt door het feit dat de Westelijke geallieerden het zelf onderling oneens waren over de concessies welke men de Russen zou doen om tot een opheffing van de Berlijnse blokkade te komen, waarna een nieuwe viermogendheden- conferentie over het gehele Duitse vraagstuk zou kunnen worden gehou den. De Fransen schenen tot wat groter concessies bereid dan Engeland en de Ver. Staten. Dat is geen wonder gezien hun militaire zwakheid en hun strategi sche positie, welke meer blootgesteld is dan die der anderen. Die positie schijnt zelfs enige tijd geleden tot diep geheime besprekingen tussen de hoogste Franse staatslieden en militaire deskundigen te hebben geleid, waarbij een plan werd op gesteld om als er een oorlog met Rus land zou komen en de Russen marcheer den op naar het Westen, het Franse le ger naar Noord-Afrika te doen uitwij ken. Dat geheime plan kwam op nog niet verklaarde wijze Engeland ter ore en schijnt toen tot heel wat haastig overleg tussen Fransen, Engelsen en Amerikanen geleid te hebben, waarbij Frankrijk zekere toezeggingen omtrent snelle steun als er onverhoopt wat zou gebeuren, zouden zijn gedaan. Wat hier van waar is valt niet te beoordelen, het Franse plan kan ook bedoeld geweest zijn druk op de Amerikanen uit te oefe nen om wat sneller over de brug te ko men met hun plannen tot militaire steunverlening aan de Westelijke Unie. Men kan als men wil, ook de besprekin gen welke Attlee, de Britse minister president in het begin van deze week met zijn militaire raadgevers, waaron der Montgomery, had over stopzetting der Engelse demobilisatie, zien in het licht van eventuele snelle hulpverlening aan Frankrijk, maar hoe dit zij, de po sitie van Frankrijk blijft van die aard dat het steeds meer dan de andere Wes telijke geallieerden geneigd zal zijn tot concessies aan de Russen. En het zal dus voor Parijs een grote opluchting ge weest zijn dat een bijna 5 uur durend onderhoud van Maandagavond met Sta lin en Molotof de weg heeft geëffend voor verdere besprekingen omdat „er nieuwe ideeën waren geopperd”, aldus een zegsman van het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken. Welke die ideeën waren werd niet bekend ge maakt, en we zullen er maar niet naar raden ook. Een der struikelblokken is steeds geweest dat de Westelijke gealli eerden wel bereid waren de Sovjetmark voor geheel Berlijn als enig betaalmiddel te aanvaarden, doch slechts onder toe zicht der vier mogendheden samen, ter wijl de Russen alleen hun eigen contröle wensten, en dit invoeren van hun betaal middel als een eerste stap zagen naar het pr(js geven van geheel Berlijn door de Westelijke geallieerden, waar deze niet aan willen o.a. om de miserabele in druk welke dit zou maken op de gehele Duitse bevolking. Of ook de voorberei dingen door de Westelijke geallieerden om tot vorming van een federatie van West-Duitse staten te komen al onder werp van bespreking te Moskou geweest zijn is niet bekend geworden. Deze voor bereidingen gaan intussen voort. Een Duitse commissie van deskundigen der elf West-Duitse staten heeft een eerste ontwerp-grondwet voor een Duitse fede ratie gereed gemaakt, dat, zoals van de Duitsers te verwachten was, ruim schoots de deur openlaat voor deelne ming ook van Berlijn en van de Oost- Duitse staten. Dit ontwerp zal worden voorgelegd aan de West-Duitse consti tuerende vergadering die begin Septem ber te Bonn bijeenkomt. Wanneer in tussen tenminste de besprekingen te Moskou niet hebben geleid tot èen vier- mogendhedenconferentie en daarmede huilt haar eenzaamheid uit en ze weet niet, dat haar beeld zich dieper en dieper groeft in de geest van een eenzaam man, wiens vrezen en begeerten in de warme avond langzaam verdromen tot een kiem van geluk. De onstuimige trein stuift voort en voert hem mee. Hij is moe van een pijnlijke weemoed en zo staart hij in de lichte nacht over de blinkende rails, die onder de trein uitschietentwee messcherpe lichtstrepen, die elkaar vinden in een oneindig ver punt, die zich verliezen in de oostelijke verte en recht leiden naar het hart van haar, in wie zich symbool en vrovw v enigen. voor het tijdvak van 29 Augustus tot en met 11 September 1948. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: Bonnen voor brood en vlees 164, 166 Vlees 100 gram vlees (gel dig t.e.m. 18 Sept.) Vlees 300 gram vlees (geldig t.e.m. 18 Sept.) 1671 Brood 800 gram brood (gel dig t.e.m. 4 Sept.) 168 Brood 400 gram brood (geldig t.e.m. 4 Sept.) Alle bonkaarten. 169 Algemeen 400 gram brood of 1 rantsoen vermicelli e.d. 170 Algemeen 250 gram boter of margarine of 200 gram vet 171 Algemeen 100 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kin dermeel 172 Algemeen 500 gram suiker, bo- terhamstrooisel enz. of 1000 gram jam, stroop enz., of 500 gram versnaperingen. Bonkaarten KA, KB, KC 810 177 Algemeen 225 gram huishoud zeep of 180 gram toiletzeep 176 Algemeen 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 175 Algemeen 250 gram boter of margarine of 200 gram vet B 189, C 191 500 gram boter of mar garine of 400 gram vet Bonkaarten KD, KE 810 183 Algemeen 450 gram huishoud zeep of 360 gram toiletzeep 182 Algemeen 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas 181 Algemeen 125 gram boter of margarine of 100 gram vet E 195 500 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel of kinderbiscuits Tabak- en versnaperingenkaarten QA, QB, QC 808 ‘7 rsnaperingen 200 gram ver snaperingen of 200 gram sui ker, boterhamstrooisel enz. of 400 gram jam, stroop enz. Haperingen 100 gram ver snaperingen of 100 gzarn suiker, boterhamstrooisel enz., of 200 gram jam, stroop enz. e G Tabak, Reserve E Versna peringen, Reserve H Ver snaperingen 100 gram ver snaperingen of 100 gram suiker, boterhamstrooisel enz., of 200 gram jam, stroop enz. Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 810 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen van strook Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. De bonnen 164, 165, 166 Vlees blij ven geldig t.e.m. 18 September. „Je kunt natuurlijk boffen”, zegt er een op een toon van gezag, „maar je kunt ook wanboffen. Als je tel kens een paar dagen moet zoeken naar nieuw werk, geeft het je niet veel, als je zo nu en dan een paar goede dagen maakt”. „Ik heb het wel meegemaakt”, valt een ander in, „dat we eerst ruim drie weken achtereen volop werk hadden en best verdienden. De boeren vochten gewoon om volk. En na drie weken was ’t ineens afgelopen. Ze konden ons wel wegkijken. Nou, toen werd het een zoeken en reizen in het wilde weg. Er zijn er genoeg, die weer even platzak terugkomen als ze gegaan zijn”. Eric luistert belangstellend naar de verhalen; vroeg of laat zal hij zijn voordeel doen met de ervaringen van anderen. Hij hoort hoe iemand nadrukkelijk aan een ieder aanraadt om na de oogst door te trekken naar „B. C.”, dat is Brits Columbia, Canada’s westelijkste provincie. Daar zijn bossen op de hoge bergen, waar altijd houthakkers gevraagd worden; er zijn vee- ranches, die stevige koewachters kunnen gebruiken. „Je kunt beter met een veetransport teruggaan naar het oosten. In die bergen is het een wildernis”. Hier is de man, die hangt aan de grote steden; en de voor stander van „B. C.” hakt er onmiddellijk op in: „Beter brood in de bergen, dan honger in de steden. Wat voor werk zal je vinden in Toronto of Montreal, als je daar van de winter zit? Voor ons soort mensen is daar maar een klein kansje. Ben jij zo graag aboimée op de soeploods „Ik niet”, zegt de aangevallene weer. „Maar kom jij ook niet uit de buurt van die steden? Waarom ben je

Sneeker Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1