De Feestelijkheden te Sneek 1 Prachtige inzet Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST De Koningin tot het Nederlandse Volk v-eJdhxMw- dat gij. itenfi yuiJt pjn” Wilhelmina gaf kroon nieuwe glans i| "~BW s I H 3e JAARGANG No. 69 VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1948 1. BR vWH Hl m ts W _..7 A Ui jlJI SNEEKER NIEUWSBLAD Min.-Pres. Verechgnt DQtFDAOB en VRIJDAGS Bureau voor Advertenties: Fa. DRIJFHOUT GBOOT21AND 55 Telefoon 8005 Advertentieprijs 15 ct per m.m. Bij contract handels - adv.) lager. nedag schalde al vroeg het bigde geluid der muziek van onze belde corpsen, die een rondgang door de met vlaggen en groen gesierde stad maakten. Straks zouden zich in deze klanken ook de ern- stig-zware der kerkklokken mengen die de burgerij voor dankdiensten naar haar kerken riepen. En op het Waagplein hees de Sneker padvinderij de vlag en gedacht kapelaan Noordman daarbij de jarige Vorstin in zijn gebed. Te ongeveer half elf, alles was zo goed georganiseerd, dat het niet veel later werd, volgde de Historische optocht. Historische optochten zijn kostbare gevallen en eisen veel van de regie en van hen, die er aan meedoen. Tenminste als alles in de puntjes wil zijn en als men het gevaar zich aan anachronismen te bezondigen wil ontgaan; Zo nauw mag men echter niet kijken bij feestelijk heden als deze, welke met beperkte middelen worden opgezet. Qua kijkspel heeft het duizendkoppige publiek er van genoten en er zat lijn in het vertoonde doordat men groepen uit opeenvolgende perioden der historie had genomen, op Batavieren en Romeinen volgden Karei de Groote en Bonifatius, ridders waren er uit middeleeuwen en 1572, er waren Drees. De Minister-President, de heer W. Drees, heeft Dinsdagmiddag in het na tionale programma over beide Hilver- sumse zenders de volgende rede uitge sproken: Deze 31e Augustus, de vijftigste sinds H. M. de Koningin Wilhelmina de rege ring aanvaardde, de dag waarop Ne derland zich opmaakt om een in ons land uniek jubileum feestelijk en luister rijk te gedenken, is tevens ten dele een afscheid, omdat het ook de laatste ver jaardag zal zijn, waarop Koningin Wilhelmina de draagster der Kroon is. Het jubileum en het komende afscheid beide, doen de gedachten teruggaan over heel het lange tijdperk van haar regering, maar zeer in het bijzonder over de latere jaren, waarin Koningin en volk zo zwaar werden beproefd. Mi nister Drees schetste de moeilijkheden, waarvoor de Koningin zich in de halve eeuw van haar bestuur geplaatst zag en vervolgde: paling, hoe juist en hoe waardevol ook, kan de draagster der kroon ontheffen van het gevoel van verantwoordelijkheid in hogere dan staatsrechtelijke zin voor het lot van haar volk. Alllerminst een vorstin als Koningin Wilhelmina is. En zo heeft zij in de halve eeuw van haar bewind, dat in de beginne door de zon van voorspoed werd beschenen, ten slotte een verantwoordelijkheid te dra gen gehad, voor menselijk vermogen bijna te zwaar. Koningin Wilhelmina is langer aan het bewind geweest dan enige Konlng of stadhouder uit het Oranjehuis. In dat bewind, waaronder het Nederlandse volk lange tijd geleidelijke en verheu gende vooruitgang heeft gekend en ten slotte, hoe zwaar ook geteisterd, de grootste zegen, de vrijheid, heeft her wonnen, is ook de verbondenheid ster ker geworden dan ooit. Minister Drees kwalificeerde Koningin Wilhelmina als moeder des lands, moe der van het verzet. Zij vertegenwoor digde tegenover de Duitse geweldenaar de eenheid van ons volk en wist de bes ten te bezielen tot weerstand tot het uiterste. Zij beeft overeenkomstig de eed, 50 jaar geleden afgelegd, de onaf hankelijkheid en het grondgebied van de staat met al haar vermogen verde- Zanghulde. Te half twee zanghulde van een aan tal klassen van alle lagere scholen op de Marktstraat voor het Stadhuis. Onder leiding van de heer J. H. Doodkorte en met begeleiding van het Stedelijk Mu ziekcorps werd gezongen het „Wilt he den nu treden", Dona Nobis Pacem, It Heitelan en 3 coupletten van het Wil helmus. Koevele schoolkinderen in Ne derland zullen op deze dag in gelukkige eensgezindheid met hun jonge frisse stemmen op dergelijke wijze onze jarige Koningin gehuldigd hebben en hoeveel burgemeesters met de onze aan het slot een „Deve de Koningin” hebben inge zet? Met burgemeester Rasterhoff wa ren op het bordes van het stadhuis o.a. aanwezig de beide wethouders, gemeen tesecretaris en de leden van het comité regeringsjubileum en kroningsfeesten, op initiatief van de ver. Oranje ge vormd en dat zich zo heeft ingespannen de festiviteiten te organiseren en te doen slagen. De ere-voorzitter van dit comité de heer F. Brinkman was mede aanwezig. ZONNIGSTE KONINGINNEDAG IN VIJFTIG JAAR. De reeks van vgftig Koninginnedagen heeft een waardig slot gehad. Dinsdag was het te De Bilt de zonnigste 31 Aug. van de laatste vijftig jaar, de zeer war me en zonnige Koninginnedag van 1929 werd in dit opzicht nog overtroffen. Ook had De Bilt Dinsdag weer een zomerse dag, d.w.z. dat de maximum temperatuur hoger was dan 25 graden. I |a voorgekomen dat er op Kontoginne- Dit was sedert 1942 niet meer op 31 <jag regen valt dan dat het geheel droog blijft. Niet meer dan 21 van de vijftig dagen verliepen zonder een d^Mppel iggen. Kantoor voor Abonnementen Fa. K1EZEBR1NK Co. KLEINZAND 7 - Iel. 2872 Woensdag en Donderdag vooral voor de jeugd. Woensdag overdag was de school jeugd aan het woord in „Sport en Spel”. Het weer liet zich eerst niet gunstig aanzien, zodat de aanvang der wedstrij den in het Sportpark moest worden uit gesteld, maar tegen de middag klaarde het op en zo had alles nog een vlot ver loop. ’s Avonds gaf onze muziekver. Harmonie, directeur de heer S. de Boer, met medewerking van het pijpercorps van Advendo een concert op de Markt straat (Waagplein) en konden de vele belangstellenden hun hart ophalen aan een uitgebreid programma van volks zang. Na afloop maakte Harmonie nog een rondgang door de binnenstad, wat voor velen een aanleiding was op onge dwongen wijze uiting aan hun feest vreugde te geven. Kleuterfeest op Donderdag. Terwijl Sport en Spel in het sportpark werd voortgezet, hadden de Sneker kleuters, na een optocht, welke veel belangstelling genoot, feest op hun scho len, genoten zij van een tekenfilm in het Amicitiatheater en gaven zg een aubade voor het stadhuis. Een alleraardigste aanblik bood deze kleurige groep van zeker wel 1000 onzer jongste burgeres sen en burgers, die er zulke mooie lied jes zongen. Loco-burgemeester Boetjenga burgemeester Rasterhoff was in ver band met ambtsbezigheden ultstedig bracht in een leuk speechje de kinderen dank. Ook aan het personeel der scho len, dat niet weinig werk zal hebben ge had al de kleuters van zo’n mooie hoofd tooi te voorzien! Hij ging allen voor in een „Leve de Koningin”, waarmee een der aardigste gebeurtenissen der feeste lijkheden eindigde. ’s Avonds zóu er een concert zijn op de Middenbrt^g van het Grootzand door Excelsior van Nijland, en een openlucht film op het Martiniplein. De 3e uitvoe ring van Soargen en Seine ging niet door, wel zou Vrijdagavond nog een wor den gegeven. onderdanen beschermd. Zo is de consti tutionele monarchie onder het huis van Oranje ook in deze grote worsteling een waarborg der volksvrijheid geweest. Betekenis van de Kroon. De kroon, die nieuwe glans heeft ge wonnen in de wijze, waarop zij door Ko ningin Wilhelmina werd gedragen, zal bij de wording van nieuwe verhoudingen tussen de delen van het koninkrijk, Ne derland, Indonesië, Suriname en de Nederlandse Antillen, nieuwe verhoudin gen, waarin een synthese zal moeten worden gevonden van zelfstandigheid en samenwerking op voet van gelijkheid, een binding van zeer bijzondere beteke nis blijken te zijn. De Minister-President besloot zijn rede met heilwensen voor de levens avond der scheidende Koningin. Gymnastiekdemonetratie. Te 4.30 uur traden de vier plaatselij ke gymnastiekverenigingen aan. Deze hielden onder grote belangstelling een jubileum-mars door de stad, na afloop waarvan op 1 Martiniplein demonstra ties gegeven werden, een herhaling van ’t programma dat onlangs werd geboden tijdens de gezamenlijke uitvoering in In de zonnige morgen van Koningin- groepen uit de tijd van Lodewijk XVI en 1813 en een Biedermayer groep. Op de historische optocht volgden enige wagens met voorstellingen van sprook jes, en een buitengewoon geslaagd ge heel bood de groep gecostumeerde mo torrijders van de motorclub J.C.V. Daarna kwam de jeugd met versierde fietsen, autopeds en allerlei voorstel lingen, kleurig en fleurig en altijd weer een attractie voor de kijkers. En hier is de uitslag van de optocht- wedstrgd: Groep Wandelaars: Ereprijs: Pierret te en Pierrot, S. en M. Ruiter, Oos- terdijk 51; le pr. Boog van H. en J. Canrinus, Prins Hendrikkade 38; 2e pr. Kroon van S. en R. Jonkmans, Park- buurt 35; 3e pr. Boog van W. en Sj. Kooi, Jodenstraat 7. Versierde fietsen: Tonie Verdaasdonk, Koopmansgracht 2, ereprijs; Dick Vol- beda, Wassenberghstraat 15, le prijs; Grietje Zglstra, Rozenstraat 15, 2e pr.; uucle Zijlstra, J^pzenstraat 15, 3e pr. Autopeds: Anna Marie Nauta, le pr.; Yse Eneas Lodewijk, 2e pr.; Hanny Faber, 3e pr.; Ineke Alta, 4e pr. Versierde wagens: Ereprijs: Groep Geref. Verpleeghuis; le prijs de Vries, Hooiblok; 2e pr. Krook, Waterpoorts- gracht; 3e pr. Cornells, Stationsstraat. Groep Diversen: Zeeverkenners le pr., Nico Silvius, 2e pr. Motorrijders: ereprijs G. Abma, W. de Zwijgerstraat 98; le pr. C. v. Wijk, Win- semiusstraat 6; 2e pr. S. Douma, Rienck Bockemakade 15; 3e pr. W. Moraal, Priorstraat 25. Deze prijswinnaars kunnen Zaterdag middag 4 Sept, tussen 4 en 5 uur hun prijs afhalen in de bovenzaal Ónder de Linden. Haaet te zware verant- woordelgkheid. Naar ons staatsrecht is voor alles wat vanwege de kroon geschiedt een minis-o *®r, niet de vorst of vorstin verantwoor- j digd en bewaard en de algemene brjzon- delHk - De Kano-wedstrjjd. Onder zeer grote belangstelling vond te 2.30 uur in de Westersingel tussen de brug Stationsstraat en de Geeuwkade een wedstrijd plaats van kano’s waar voor zich 30 paren hadden laten inschrij ven. Na zeer felle strijd werden de prij zen, die uit medailles bestonden, gewon nen door Joh. v. d. Zee en mej. W. Cnossen le prijs; J. Dijkstra en mej. T. Douma, 2e prijs; Gez. Koopmans won nen de 3e prijs. Enkele deelnemers (sters) geraakten met de ranke vaartuigjes om maar alles liep goed af. De andere aan- gekondigde volksspelen konden wegens te geringe deelneming niet plaats vinden. VLOOT OP HET IJ GEÏLLUMINEERD. Een groot aantal oorlogsschepen heeft voor de duur van de feeste» U^dieden in Amsterdam ligplaats gekoaen in het IJ, waar hun con touren des avonds in het Bcht van talloze gloeilampen en schijnwer pers tegen het donkere water afste ken. Ook de etablissementen en schepen van de grote rederijen zijn geïllumineerd. Een overzicht van het Binnen-U met links op de voorgrond de „Karei E.trnn”. Redacteuren: L. KIEZEBRINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 - SNEEK Ab.prgs 2.50 per halt jaar Franco per post ƒ3.75 per half jaar „Ik vertrouw dat gij sterk zult zijn en veel zult verwezenlijken van wat na de bevrijding als toekomstdromen in ons allen leefde en thans nog leeft. Aan de vooravond van mijn troonsafstand bind ik U dit op het hart”. Aldus sprak de Koningin Dinsdagmiddag in het Olympisch Stadion te Amsterdam bij het begin van het Jubi leumspel. Voor velen te de werkelijkheid na de bevrijding een teleurstelling geworden. Ik vertrouw dat gij sterk zult zijn en veel zult verwezenlijken van wat toen als toekomstdromen in ons allen leefde en thans nog leeft. Aan de vooravond van mijn troons afstand bind ik u dit op het hart. Met erkentelijkheid denk ik voorts aan velen, hetzij hoog of laag geplaatst, die gedurende deze lange jaren mij bij het vervullen van mijn taak hebben bij gestaan. En thans gaan mjjn gedachten terug naar het verre verleden, naar mijn kin derjaren en de liefde van mijn onverge telijke grijze vader. Ik denk aan mijn moeder, aan wie ik zo onuitsprekelijk veel verschuldigd ben, aan haar, de wijze regentes, die mij opvoedde en met haar moederlijke liefde en zorg omringde, aan haar, wier hart steeds uitging naar de lijdenden in ons volk. Ik denk aan'mijn innigbetreurde man, die mij bij het vervullen van mijn taak tot grote steun is geweest en wiens na gedachtenis bij ons volk steeds in het teken zal staan van dienende liefde. Nu wend ik mijn blik naar de naaste toekomst, naar de troonsbestijging van mijn dochter. Het is voor mij als moeder een aan grijpend ogenblik, nu mijn kind een stap zet als deze. Zij aanvaardt haar taak in een moei lijke en ingewikkelde tijd, een tijd die vraagt om sterke mensen. Als vanzelf rijst nu voor mij op het beeld van onze stammoeder, wier naam zij draagt. Groot was het geloof, groot waren de taaie volharding en offervaardigheid, groot was het verstand, de bezieling en het moederlijk hart van Juliana, de moeder van de Vader des Vaderlands. Ik kan mijn dochter geen betere wens meegeven, dan dat zij, geheel als kind van haar eigen tijd, bezieling moge put ten uit deze lichtende gestalte, voor wie als voor vele Nederlanders van vroe ger en latere tijd geldt; ik heb de goede strijd gestreden ik heb de loop beëindigd ik heb het geloof behouden”. „Ik dank alle aanwezigen, aldus be gon H. M., voor hun tegenwoordigheid alhier op dit ogenblik. Met vreugde be groet ik de vertegenwoordigers uit In donesië, Suriname en de J^iderlandse Antillen, die hierheen zjjn gekomen om mijn jubileum te herdenken en de in huldiging van mijn dochter bij te wonen. Dat ik mij, vanwege mijn leeftijd, tot enkele uren feestbetoon heb moeten be perken, doet mij leed, maar ik geef allen de verzekering, dat ik met hun herden king meeleef en met ware belangstel ling volg al hetgeen zij hebben onder nomen om mijn jubileum te vieren. In het bijzonder waardeer ik daarbij het streven om niet alleen een feest te vieren zonder meer, maar om dingen tot stand te brengen van blijvende waarde voor onze toekomst. Een kleine vergoe ding voor hetgeen mij ontgaat is, dat ik thans door de microfoon tot u kan spre ken en zo in persoonlijke aanraking met u kan zijn. Ik zal u niet vermoeien met een op somming van al wat geschiedde in deze vijftig jaren; slechts wil ik een enkel woord zeggen over het alles beheersende gebeuren van de jongste tijd, het verzet hier en in Indonesië, onze vrijheidsstrijd. In het bijzonder richt ik een woord tot allen, die in die strijd, op welke wijze ook, hebben meegestreden. Ik wend mij tot hen, die nog dage lijks offers brengen in het leed, dat zjj hebben te dragen. Ik gedenk de duizenden die hun leven hebben gegeven. En allen, de levenden en hen die zijn heengegaan dank ik voor hun vaderlandsliefde en voor wat zij mij gegeven hebben in hun samenwerking. Het is voor mij een vreugde te weten, dat ook mgn beide kinderen, ieder op verschillende wijze, hun uiterste krach ten hebben gegeven in de grote strijd voor de bevrijding van het vaderland en met u allen mijn actieve medewerkers »jjn geweest. Zij kennen als gij het jong ste verleden: als ikzelf hebben zij met u medegeleefd en begrijpen zij u. Thans loopt dit tijdperk voor mij ten einde. De strijdende taak, die wij allen tezamen gehad hebben, die wij zovele Jaren tezamen hebben vervuld, ga ik neerleggen. Veel is er in de oorlogsjaren ge droomd en verwacht van de toekomst. Dit was sedert 1942 niet i Augustus gebeurd. Het aantal zomerse Koninginnedagen is daarmee gegroeiC Hot 7. Verder is gebleken, dat het «aker delijk, maar geen staatsrechtelijke be j dere vrgheid en de rechten van alle hare H. M. de Koningin is Maandagmiddag in de hoofdstad aangekomen. De Vorstin en de overige leden van de Koninklijke Familie op Radiorede van KONINKLIJKE FAMILIE BIJ JUBILEUM SPEL. By de opvoering van Carel Briels’ Jubileumspel „In Neerlands Tuin” Dinsdagmiddag in het Olympisch Sta dion te Amsterdam, waren de meeste leden der Koninklijke Familie aanwezig. In de Koninklijke loge v. 1. n. r. Prinses Beatrix, Prinses Juliana, Koningin Wilhelmina, Burgemeester d’Allly, Prins Bernhard, Prinses Irene en Baron de Vos van Steenwijk, Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland. het sportpark. Ook nu weer werd het een groot succes. Alle vier verenigingen ontvingen uit handen van de voorz. van ’t feest-comité, de heer Th. Zandstra, een herinneringsmedaille. Na het spelen van ’t Wilhelmus door ’t Stedelgk Mu ziekcorps werd een driewerf „Leve de Koningin” door de talrijke menigte op de jarige Vorstin uitgebracht. Het tam boer- en pijpercorps van Advendo trad hierbij voor de eerste maal op, en gaf een uitstekende indruk. De Jubileum-Uitvoering. Het groepje spelers, dat Dinsdag avond in het jubileumspel „Soargen en Seine” optrad, heeft voor een waardig slot van de zeer geslaagde feestdag ge zorgd. Dit Friese stuk, dat speciaal door Th. Polstra voor het 50-jarig regerings jubileum werd geschreven, beoogt een overzicht te geven van de voor- en tegenspoed in de jaren opder het be wind van Koningin Wilhelmina en het tracht dit te doen in de lotgevallen van de boerenarbeider Pier, die op Kronings- dag trouwt met Tet, en dus op dezelfde dag als de Koningin een nieuw leven begint. Wellicht zijn er tegen het stuk wel enkele bezwaren aan te voeren, doch de spelers hebben er door hun prachtig spel een mooie avond van ge maakt Vooral in de laatste bedrgven, waarin de tijd van de Duitse bezetting werd weergegeven, waren ze uitstekend op dreef. Het talrijke publiek toonde zich dan ook op de eerste avond zeer tevreden. Zonder de andere spelers te kort te doen, willen we speciaal noemen Pier (Harm Lodewgk), Tet (mevr. WierdaWoudstra) en Harm Kwak, de Md koloniael (J. Hofmeester). Zij ver tolkten hun rol prima. Niet minder echter droegen de verzorgers van de verbindende tekst tussen de taferelen, de spreker (H. de Boer) en de spreek sters (de dames Schaap en Damhuis) vooral de laatste was subliem er toe bg dat de avond een succes werd. De regie was in de vertrouwde han den van de heer P. de Boer, terwijl de muzikale leiding berustte bij de heer Flucie v. Bergen. De uitvoering werd o.a. bijgewoond door het voltallig college van B. en W. en de ere-voorzitter van de vereniging „Oranje”, de heer F. Brinkman. De versiering en verlichting. Sneek, de binnenstad, deftig gezegd: de city, vooral is royaal voor de dag ge komen, er is rijk versierd met groen en vlag en licht. Er zou daarvan heel wat te zeggen zijn in een vergelijking met 1898, toen men wat het groen betreft, het zocht in veel zwaardere versiering als erepoorten enz., nu zijn het lichte bogen van groen welke een aardig ef fect geven, zoals men kan zien op Oos- terdijk, W. en N. Burgstraat mooi die hoek daar en Grootzand, waar de verlichting en het water alles nog groter aantrekkelijkheid geven. De warm-ver lichte bomen aan begin en einde van het Grootzand doen het uitstekend, evenals de Middenbrug. Hebben deze voorname winkelstraten door het vele gebruikte groen zekere eenheid in stijl van versie ring, Schaapmarktplein, Wip en Suup- markt geven aan het hartje van de stad weer een apart karakter, er wordt daar veel met licht gewerkt, wat er ons aan herinnert dat we sedert 1898 de electri- sche verlichting gekregen hebben, waar- het balcon van het Paleis op de Dam. mee ongetwijfeld fraaie effecten zijn te bereiken. Men zie de Wip maar eens en ook de Suüpmarkt, en toch denken we met zeker heimwee aan de vetpotjes van ’98; in lange slingers langs alle grachten gaven ze aan de gehele bin nenstad een eigen stijl en schiepen ze in de avond met hun flakkerende beweeg lijkheid, weerspiegelend in het stille wa ter, een wondere sfeer van romantische feestelijkheid, waaraan thans nog het meest de verlichting aan de Wester singel herinnert. Nu is die romantische sfeer er veel minder, alles is wat harder geworden, al is er dan ook winst in al lerlei mogelijkheden die men toen niet had, als de kleurige fonteinen in de Wip, terwijl men op het Kleinzand een knap effect heeft bereikt met het aan brengen van een aantal verlichte bogen over het water waardoor ook al iets aparts verkregen werd. Ook de brug daar doet het goed. Een massaal ge bruik van vlaggen en vlagjes geven Kruizebroederstraat, N. Noorderhome en Wijde Noorderhome een feestelijk aanzien, de verlichting van de N. Noor derhome schept er een gezellige sfeer; sfeer is er ook in de versierde en ver lichte Peperstraat, met een fraaie af sluiting aan de Marktstraatkant. Wat met groen en een betrekkelijk sobere verlichting te bereiken valt, toont een anders wat saaie straat als de Oude Koemarkt en de bewoners van de Ga- ligastraat zouden geen ware Galiga- straters zijn als ze niet gezorgd hadden dat hun straat dik in de versiering zat, met de verlichte kroon, welke zo opvalt op dit belangrijke kruispunt. Men ga vooral ook eens de verlichting zien van het plantsoen in het Sperkhem, die zo voortreffelijk tot haar recht komt, omdat al het omliggende duister is gehouden. Natuurlijk voeren tal van gebouwen, particuliere woningen en winkels hun eigen bijzondere versiering, en soms zeer rijke illuminatie. Welk een aardig effect het gebruik van vetpotjes kan geven kon men thans nog eens zien bij hotel de Wijnberg en de trapgevel van Onder de Linden. Menigmaal paart ook een voud zich op gelukkige wgze aan originaliteit, het scheepvaartmuseum is er één voorbeeld van, de Ambachts school aan de Schoolstraatzijde een an der, en we zouden er nog vele meer kunnen noemen. En dan de étalages Werkelgk Sneek doet haar best in deze feestweek! WW?

Sneeker Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1