wS SM ft Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Uitslagen „Sportenspel” rx m-- IP 3e JAARGANG No. 71 I DINSDAG 14 SEPTEMBER 1948 Redacteuren L. KIEZEBRINK en RANTSOENBONNEN, DIE ONGELDIG WORDEN. ENORME BRAND IN AMSTERDAM Staatsie-foto van Koningin Juliana en Prins Bernhard. Kantoor voor Abonnementen Fa. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 - TeL 2872 Ab.prijs 2.50 per half jaar Franco per post ƒ3.75 per half Jaar Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Bureau voor Advertenties: Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 Telefoon 3005 A.dvertentleprijs 15 ct. per cn.ni. Bij contract (handels- adv.) lager. SNEEKER NIEUWSBLAD C SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 SNEEK werd om 7 uur nog eens een rondgang gemaakt door het dorp met de muziek voorop. Velen maakten zich op om naar de tent te gaan voor een bezoek aan en het was een zeer geslaagde uitvoe ring, waarvoor de medewerkenden alle lof toekomt. Met veel genoegen kan men op deze twee geslaagde feestdagen te rugzien. Nijboer, 2e Aaltje Nijboer; Klas V, meis jes, le Wietsche Kooistra, 2e Annie Koe nen; jongens, le Bram Koenen, 2e Dou- we de Vries. Montessori-school: Klas I, le Wijtze Veldman, 2e Rienk Alberda; Klas II, le Chris Wagenmakers, 2e Wanda Naeff; Klas III, le Daan v. Delden, 2e Tjeerd v. d. Baan; Klas IV, le Hendrik v.d. Zijpp, 2e Jan Wisselink; Klas V, jongens, le Henk Kuipers; meisjes, le Thilma Spaander; Klas VI, jongens, le Wouter Wagter, 2e Andries Zandstra; meisjes, le Nellie Abma, 2e Mattie Bakker. Slagbal meisjes t.e.m. 13 jaar: le pr. Kon. Wilhelminaschool; 2e pr. School I; 3e pr. Mont.school; 4e pr. R.K. Meisjes school. Handballen, meisjes t.e.m. 15 jaar: le prijs Openb. U.L.O., 2e pr. R.H.B.S.; 3e pr. R.K. U.L.O. Voetballen jongens t.e.m. 13 jaar: le prijs School IV; 2e pr. Kon Wilh. school’ 3e pr. R.K. Jongensschool; 4e pr. Juli- anaschool. Koningin Wilhelminaschool: Klasse I meisjes le prijs Minke Tolsma, 2e Ali v. Bruggen; Jongens le Gerrit Runia, 2e Henkie Boograaf; Klasse II meisjes: le Femke Bootsma, 2e Agnes Molenmaker; jongens le Anne Kainstra, 2e Johan Boersma; Klasse m meisjes: le Grietje Krediet, 2e Liesje Koopmans; jongens le Gerrit Lodewijks, 2e Pieter Schraa; Klasse IV meisjes le Teatske Runia, 2e Trijntje v. Gosliga; jongens le Fre Dijk stra, 2e Jan v. d. Kuur; Klasse V meis jes, le Lolkje Bruinsma, 2e Richtje Gjel- tema; jongens le Willem Molenmaker, 2e Pier Tijsma; Klasse VI meisjes le Antje Tolsma, 2e Jiskje Bijl; jongens le Henkie Slagter, 2e Bauke Lodewijks. O.L. School I: Klas I jongens le A. v. d. Meer, 2e J. Siesling; Klas n meis jes le IJ. Wijbenga, 2e B. Bakker; Klas Hl jongens le M. Terpstra, 2e Fr. Dou- ma; meisjes le H. Osinga, 2e IJ. Brug- genkamp; Klas IV jongens le Eppie Bruining, 2e Jokie v. d. Zee; meisjes le lepie Vlap, 2e Geertje Boonstra; Klas V jongens le R. Siesling, 2e I. Zijlstra; meisjes le G. Riemersma, 2e S. v. Else- lo; Klas VI: jongens le Hennie Verwey, 2e Guus Bakker; meisjes le Ca th. Hof- stra, 2e Anny Pot. O. L. School no. 2: Klas I: le Piet Wagenmakers, 2e Joke Piersma; Klas H le Gerrit v. d. Duim, 2e Janny Osin ga; Klas Hl le Jaitje Dijkstra, 2e Auke Kuipers; Klas IV: le Sjoukje Osinga, 2e Janny Wagenmakers; Klas V en VI: jongens le Jacob Rasterhoff, 2e Bertus Ritsma; meisjes le Elizabeth Dormaar, 2e Adri van Winden. O.L. School 3. Klas 1: jongens en meisjes: le Alie v. d. Zee, 2e Dirk Dijk stra; Klas H: jongens en meisjes: le Lolke Bootsma, 2e Johanna Nijland; Klas III: jongens en meisjes le Rijkje de Haan, 2e Valentijn Zoodsma; Klas IV: jongens en meisjes: le Tjitze Faber, 2e Sjoukje Cnossen; Klas V: jongens, le Buddy Croes, 2e Jan v. Delden; meisjes bij paren: le Rieteke Zandstra en Riekje v. d. Werf, 2e Annie Oppenhuis en Jan- nie Sjkma; Klas VI: jongens le Folkert Corbee; meisjes: le Agnes Reen. O.L. School 4: Klas I: meisjes le Christina Bakker, 2e Sjoukje v. Gor- kum; jongens le Fedde Bergsma, 2e Rudi Koopmans; Klas H meisjes, le Zusje Klasema, 2e Jannie Walstra; jon gens le Roelof de Vries, 2e Geert Jas per; Klas Hl meisjes le Jittie Klasema, 2e Jannie de Vries; jongens le Kees de Boer, 2e Sjoerd v. d. Werf; Klas IV, jongens, le Gerrit Boonstra, 2e Wim Wobma; meisjes, le Hinke de Vries, 2e Bettie Henstra; Klas V: meisjes, le Tjitske Kolk en Tineke Joustra, 2e Gooitske Niemendal en Geertje Laag- lg,ng; jongens, le Tjibbe v. d. Laan, 2e Voetballen jongens t.e.m,. 15 jaar: le prijs R.K. U.L.O,; 2e pr. R.H.B.S.; 3e pr. Schippersschool. Kaatsen, jongens t.e.m. 15 jaar: le prijs R.H.B.S. met de kaatsers W. v. d. Schaaf, W. de Boer, C. Couperus; 2e pr. R.H.B.S. met de kaatsers: S. Hoekstra, J. Mollema, U. Kiestra; 3e pr. A.B.S. met de kaatsers: W. Oppenhuls, J. Kolt; hof, J. Brattinga. Kaatsen, jongens 16 jaar en ouder: le prijs R.H.B.S. met de kaatsers W. Wes ter, Tj. Bottema, P. Wieringa; 2e prys R.H.B.S., T. Bakker, J. v. d. Werf, W. Nawijn; 3e prijs A.B.S., J. IJsselstein, J. Span, J. Kok. De andere spelen be stonden resp. uit blokjesrapen, vlagjes- steken, zaklopen, zeilkruipen over div. afstanden. mers in oud-Fries costuum en enige ge- maskerden. le pr. H. Wiersma, Lutke- wierum; 2e pr. H. J. Bootsma, Loënga; 3e pr. Th. v. d. Laan, Schamegoutum. Extra prijs mooiste geheel B. de Jong, Soargen en Seine. De tent was overvol Goënga. ’s Avonds vond de uitreiking der prjjzen voor de verschillende spelen plaats op het plein van de Geref. school door de voorz. van de Oranjever., die daarbij een toepasselijk woord sprak. Een woord van dank komt het bestuur van de Oranjever. toe voor al het werk dat het heeft verricht om deze feest dagen te doen slagen en aan het plaat selijk muziekcorps, dat zijn volle mede werking heeft verleend. JUBILEUM- EN KRONINGS FEESTEN TE HEEG. HEEG. De eerste dag werden ’s mor gens door herauten te paard de gebeur tenissen betreffende de troonswisseling officieel aangekondigd. Het dorp had reeds een zeer feestelijke aanblik gekre gen. Fraaie erepoorten prijkten overal en slingers van dennengroen, opgefleurd met oranje, rood, wit en blauw sierden de straten. Om negen uur werden in verschillende kerken wijdingsdiensten gehouden. Te half elf vermeldde het programma een wielerwedstrijd over Gaastmeer en Oudega. In vier groepen werd gestart. Van groep I waren de winnaars D. IJpma en P. Muurling; van groep n Tj. Bonte en Witteveen; van groep HI A. Speerstra en J. Speer- stra en van de dames resp. no. 1 en 2 mej. J. Visser en mej. S. v .d. Hoek. De eerste middag was verder voor de jeugd. Eerst een optocht door het dorp en daarna kinderspelen op het terrein. In de optocht zagen we b.v. Hans en Grietje met de heks en haar huisje met en dak van echte pannekoeken, een keu rige groep meisjes als kroondraagsters, enkele kleuters haast niet te onder scheiden van echte haasjes in een groen knollenland, kortom deze optocht van de jeugd was een alleraardigst schouw spel. Ook van hun spelletjes op het ter rein werd danig genoten, ’s Avonds werd begonnen met de allegorische op tocht door het prachtig verlichte dorp. De illuminatie van verschillende gevels, de Oranjeboom bij ’t Gem. Tehuis voor ouden van dagen, de verlichte brug en kerktoren, dat alles gaf een sprookjes achtige aanblik. Na de optocht volgden volksspelen, koekhappen voor dames en hoepelen met autoband voor heren, ieder in de groepen voor ouderen en jongeren. Na afloop hiervan stoelendans. De tweede dag werd geopend met ringrijden op het weiland van dhr. C. Cnossen. Ruim 30 paren, bijna allen op leuk ver sierde tilbury’s namen hieraan deel. Daarna volgde sprietvechten over de Zijl. Dank zij het prachtige zomerweer, dat beide dagen de feesten zo gunstig beïnvloedde, had ook dit nummer groot succes. Rijen dik stonden de mensen langs ’t water opgesteld en een luid hoera steeg telkens op, als één uit het duel weer in het water werd geslingerd. Nadat ’s middags opnieuw de allegori sche optocht was gehouden, volgden weer volksspelen, zoals bloklopen voor paren kuipjesteken, estafettewedstrij- den en „Zoek de man”, (beide voor da mes) en touwtrekken voor heren. Voor het avondfeest was het Selskip Tetman de Vries, uitgenodigd, dat in de grote feesttent op het terrein het stuk „Sim- merwille” opvoerd». Fijne flitsen uit het Friese leven beeldde het uit, velen heb ben er intens van genoten. Tot slot bracht het gezelschap nog een speciaal Jubileumnummer. Met dit waardige slot werden de feesten beëindigd, nadat dhr'. W. ten Hoeve namens het Oranje-comi- té verschillende medewerkers nog had bedankt, onder wie dhr. Bouma, die het terrein belangloos had beschikbaar ge steld. De heer N. v. d. Werf vertolkte de dank van de burgerij jegens de co- mité-leden. ’s Middags konden niet alle spelen worden afgewerkt, zodat deze Vrijdagavond nog zijn gehouden. De vol ledige uitslag van de volks- en kinder spelen volgt nog. IJLST. Uitslagen volksspelen bij de Jubileums- en Kroningsfeesten, 6 Sept, ’s morgens: Praamduwen: le pr. Aukje Wildschut, Jelle Visser, S. J. Buma; 2e pr. Richtje ten Kate, Hans Zysling, Jan Feenstra; 3e pr. Aaltje Hoomans, Jac. Muizelaar, Corn. Zysling. Vlottrekken: le Hotze Brekeveld, 2e Henk Hes, 3e Meine Jansma. Door de Sneker Lucht- vaartclub werd op de eerste dag een nummer zweefvliegen uitgevoerd, waar mee de aanwezigen aangenaam werden bezig gehouden. Prijzen werden hiervoor niet toegekend, ’s Middags: Ringfietsen dames: le Annie Hes, 2e Hieke Nooit- gedagt, 3e Popkje Kerstma; Ringfietsen heren: le Jouke Wouda, 2e Bouke Fyl- stra, 3e J. Seepma; Touwklimmen: le Hessel Andela, 2e P. Goelema, 3e Ype Nooitgedagt; Even snoepen: le Tjitske Minkema, Foeke Buwalda; 2e Jeltje Walidga, Rink Lantinga; 3e Betty Hoo mans, Rein Bijsterveld; Surrogaat voet ballen: le G. CanrinusVoetberg, 2e M. de JongBuma, 3e A. Andela Bergstra. ’s Avonds: Stoelendans: le J. v. d. MeentNijdam, 2e Annie Staper- sma, 3e Hieke Nooitgedagt, 4e Aaltje Hoomans, 5e Alie Bakker, 6e G. Kam- stra; Touwtrekken, le R. Hogenterp, G. Nijdam, Fr. Bakker, Jochum de Vries, J. Boorsma, G. Walinga; 2e M. Nop, W. Mejjer, R. Lantinga, Jan Veninga, A. Molenaar, H. Zijsling; Uitslag gondel- vaart: le „Paleis Soestdijk”, 2e „Sprook jesland”, 3e Zwaan. FEESTEN TE OUDEGA (W.). Was de eerste dag ingezet door de aankondiging der feesten door 3 herau ten te paard buiten en in het dorp, de tweede dag werd onder prachtig weer begonnen met de opstelling van de op tocht bjj de heer Sj. de Vries te Idzega, om dan naar ons dorp te trekken. Met het muziekcorps voorop en de vele wa gens die volgden werd een mooi efrect verkregen, en toen men in het dorp aankwam, stond er een grote schare langs de weg. Na afloop begaf men zich naar het feestterrein. De voorz. der Oranjever. sprak hier over de inhuldi ging van onze nieuwe Koningin, waarna twee coupletten van het Wilhfelmus werden gezongen. Intussen werd er voortgang gemaakt met de verschillen de wedstrijden. De etalagewedstrijd, waarvan de uitslag ’s middags werd be kend gemaakt, luidt als volgt: le H. Boonstra, 2e R. Wassenaar, 3e mej. wed. S. Hogendorp; Gevelversiering: le I. van Slageren, 2e R. Wassenaar, 3e Yke W. Valkema; Erepoorten: le Haijebuurt, 2e R. de Groot en anderen, 3e Sibe Buert; Sprietlopen le Bouke Terpstra en le Nanne Kroeze; Optocht A. Wagens: le pr. A. Zuiveldistributie; le pr. B. Je Maintiendrai, 2e pr. Nijverheid, 2e pr. Ooievaar, 2e Hulde, 2e Flora, 2e Groe- nekruiswagen, 3e Hulde, 3e Koningin en Prinses, 3e Alve stêdden, 11 dames, 3e Coloradokever, 3e Gouden Jubileum, 4e Theemutsen, 4e Vroegere vorsten. Eervolle vermelding Kroningsplechtig heid. Diversen: 2e Vleesreclamewagen, 3e versierde boog, eervolle vermelding Bloemenkoopman. Na de wedstrijden De rantsoenbonnen H 25 (voor één rantsoen vermicelli E D of 400 gr. brood) en de rantsoenbonnen H 27 I (voor één rantsoen gebak of 400 gr. brood) zullen t.e.m. 25 September geldig zijn voor het kopen van brood. Na 25 September zijn deze bonnen {niet meer geldig. FEESTEN SCHARNEGOUTUM. SCHARNEGOUTUM. Een zeer ge slaagd feestprogramma heeft het be stuur van de Oranjever. Schamegoutum en omstreken de bevolking aangeboden. Maandagavond werd begonnen met een dankdienst in de Ned. Herv. Kerk, waar de beide plaatselijke predikanten het woord voerden, ’n talrijk publiek woon de deze dankdienst bjj. Al vroeg wap perden Dinsdagmorgen de vlaggen van torens, fabriek en vele particuliere wo ningen. De dag werd begonnen met een optocht van de kinderen van beide scho len, het was een lust de kindervreugde en de daarmee gepaard gaande ouder vreugde te aanschouwen. In vrolijk marstempo marcheerde men door het dorp naar het nieuwe sportterrein, waar kinderspelen werden gehouden en ver snaperingen rondgedeeld; aan ieder schoolgaand kind werd bovendien een aardig cadeau uitgereikt, ook de niet- schoolgaande kinderen werden getrac- teerd. ’s Avonds werd voor de gehuw den opgevoerd: De Stikelbaerch, in Elim. Dit stuk dat door enige ingezetenen met als regisseur de heer Joh. Koopmans werd gespeeld oogstte veel bijval. Het gebouw was tot aan de laatste plaats bezet, velen moesten zich met een staanplaats tevreden stellen. De tweede dag begon met een optocht van ver sierde wagens en groepen, welke grote belangstelling trok. De eerste prijs werd toegekend aan A. Dijkstra; 2e prjjs aan: J. Bajema, W. Bruinsma, R. Mollema, M. de Jong, M. de Jong; 3e pr. aan: R. Schaap, D. v. d. Meer, J. Bajema, A. v, d. Meer. Muziekcorps, Janke S. de Jong, ’s Middags hadden de volksspelen plaats: fietsen met hindernissen voor jongens van 13 t.e.m. 20 jaar: le pr. Tj. Jansma, 2e T. Wiersma, 3e Ids Veldhuis, 4e Th. v. d. Meer; Ringfietsen van meis jes van 13 t.e.m. 20 jaar: le Hitty v. d. Wal, 2e Geertje Postema, 3e Riemke Mollema, 4e Hinke Punter; Stoelendans voor dames en heren van 21 t.e.m. 45 jaar: le mej. R. Bootsma, 2e mej. H. J. Veenstra; Heren: le M. Faber, 2e J. G. Bootsma; Houtjesrapen voor dames en heren boven de 45 jaar: le mej. A. de Jong, 2e mej. F. Dijkstra; Heren le J. H. Koopmans, 2e P. de Vries; Estafette dames en heren van 21 t.e.m. 45 jaar: le pr. mej. Wieke Kamstra, le pr. Atti Dijkstra, le pr. Harm Gerbrandy; 2e pr. Hinke Beuckens, mej. B. de Boer, R. Heeringa; 3e pr. mej. T. Schiffaert, J. Bajema, B. Jellema en W. Overal; 4e pr. mej. J. G. Bootsma, Auke Bootsma, Gr. Zyistra; 5e pr. mej. Jeltje Zijlstra, Jou ke Beuckens, Sijmon Eisma, ’s Avonds trad nogmaals de toneelclub met het zelfde stuk op. Ook nu was het gebouw weer geheel bezet. Onder grote belangstelling wertï hier voorts op de kroningsdag een ringrijde- rij gehouden. Een 26-tal deelnemers had zich voor deze ringrijderij, die zeer in de smaak van het publiek viel, opgegeven. Vooral vielen op de deelne- Zaterdagochtend vroeg werd brand ontdekt in de loods Amerika van de N.V. Blaauwhoedenveem-Vriesseveem op de Oostelijke Handelskade te Am sterdam. In dit koelhuis waren grote hoeveelheden boter, vet, eieren en ook Argentijns vlees opgeslagen. De brandweer rukte uit met haar meeste en sterkste materiaal, ook de drijvende spuiten, maar kon niet veel meer be reiken dan het aangrenzende koelhuis Australië beveiligen, al wierp ze 35000 L. water per minuut in de vuurpoel. Tegen de middag was het gevaar voor verdere uitbreiding be zworen, maar „Amerika” brandde uit, inderdaad woedde het vuur nog voort en zou het naar verwacht werd eerst Woensdag gedoofd zijn. De brand is niet minder dan een nationale ramp vooral ook door verlies van dit koel huis, een der grootste van Europa. De verliezen aan voedselvoorraden, voor ’t grootste deel bestemd voor export, zijn niet onoverkomelijk. Aan boter ging 1.700.000 kg. verloren. Piet Jasper; Klas VI jongens, le Henk Ligthart. Julianaschool: Klas I, jongens, le Kees Vogelsang, 2e Dikkie van Doorn; meisjes, le Annie Bosma, 2e Martha Kroon; Klas Ha, jongens, le Jan Ring- nalda, 2e Klaas Terpstra; meisjes, le Anna Maria v. d. Kamp, 2e Feikje v. d. Werf; Klas Ilb, jongens, le Cor Visser, 2e Durk Weyma; meisjes, le Sjoeki Speerstra, 2e Mattie Wiersma; Klas III, jongens, le Tjalling Dijkstra, 2e Sippie Plat; meisjes, le Geertje Tjaarda, 2e Maaike Bosgraaf; Klas IV, jongens, le Gerben Hendriksma, 2e Eelke de Jong; meisjes, le Wiepie de Rapper, 2e Akke Jansen; Klas V, jongens, le H. P. Been, 2e A. de Bruin; meisjes le Adri de Jong, 2e Minke Bosgraaf; Klas VI, jongens, le Siebe Bakker, 2e Henk de Bruin; meis jes, le H. Modderman, 2e L. Hogeboom. Openbare School v. Buitengewoon On derwijs: Groep I, le Greta Siemonsma, 2e Gatze Haanstra; groep n, le Lutzen Visser, 2e Jeltje de Boer; Groep III, le Grietje Feenstra, 2e Greta de Vries; Groep ,IV: le Siette de Wit, 2e Jan v. d. Werf. R.K. Meisjesschool. Klas I, le S. de Boer, 2e Tr. Visser. Klas H, le T. Post- ma, 2e M. Hamersma. Klas III le G. de Vries, 2e B. v. Uden. Klas IV, lé S. Hollander, 2e L. Jelmersma. Klas V, le C. Groeneveld, 2e E. Bonte. Klas VI, le D. Hollander, 2e F. Siemonsma. «R.K. Jongensschool: Klas I: le Mart.' de Bok, 2e Julius Smit; Klas II, le Kees Smit, 2e Quino Ringnalda; Klas III, le Corn. Jillings, 2e Joop Tippersma; Klas IV, le Vincent van Hulst, 2e Ant. Sil- vius; Klas V, le Harry Poiesz, 2e Tony Diekstra. Jan van Nassauschool. Klas Ia, jon gens le Hage Kedde, 2e Jan Baarda; meisjes le Froukje van Popta, 2e Beltsche Metz; Klas Ib, jongens, le Klaas de Jong, 2e Kokkie Canrinus; meisjes, le Sietske Gorter, 2e Hotske v. Wieren; Klas H, jongens, le Tino IJn- tema, 2e Henk Frankena; meisjes, le Renske Reen, 2e Jannie Vlas; Klas Hla, jongens, le Meinte Faber, 2e Foeke Sy- brandy; meisjes, le Ali Visser, 2e Jouk- je de Jong; Klas IHb, jongens, le Jeile de Jong, 2e Roelof Feenstra; meisjes, le Grietje Swart, 2e Annie Faber; Klas IV, le Age de Bruin, 2e Jan Pieter Dijkstra; meisjes, le Jopie v. d. Goot, 2e Neeltje Winsemius; Klas V, jongens, le Piet Bijlsma, 2e Piet Sybrandy; meisjes, le Lucie Visser, 2e Trijntje de Haan; Klas VI, jongens, le Folkert Koopmans, 2e Jan Pronk; meisjes, le Ika Faber, 2e Grietje Schots. Openbare Schippersschool. Klas I, le Wouter Vaartjes, 2e Rinse Seinen; Klas H, le Jaap Koenen, 2e Jan Nijboer; Klas III, le Willem van der Zwaag, 2e Geeske Posthuma; Klas IV, le Aukje iïft -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1