Buitenlands Overzicht Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Raadsvoorstellen Sneek i VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1948 3e JAARGANG No. 72 I ALLEEN VOOR LUCHTPOSTBLADEN NOG LAAG TARIEF. TENTOONSTELLING NEDERLANDS NIEUWE KERKEN. Redactie-adrest KLF.INZAND 7 SNEEK zijn zijn Is dat echter thans in een speciale zitting bijeen is om nog wat op de macht van het Hogerhuis te beknibbelen. Tot nog toe kon een wet, door het Lagerhuis aangenomen, maar door het Hogerhuis verworpen eerst na twee jaar worden doorgevoerd, de regering wil er thans een jaar van maken, zij wenst nl. haar wet tot nationalisatie van de staal industrie, waartegen het Hogerhuis Is, zo snel mogelijk ingevoerd te zien, nl. nog voor de nieuwe parlementsverkie zingen in 1950. De kwestie der Italiaan se koloniën gaat naar de Ver. Naties; de ta haast, op Russisch verzoek bijeen geroepen vier ministerconferentie, die dat niet was want er waren slechts Deze zaak zal met de gehele Duitse kwestie binnenkort een onderwerp van 70 en 81 cent per fles van 380 c.c. De maximumprijs van zwartbessensap is op 81 cent gehandhaafd. Flessen met een andere inhoud hebben een prijs naar ver houding. Voor de Fryske Akte is geslaagd P. Jongejans alhier. Geslaagd voor onderwijzer de heer J. Beetsma, Sneek. Geslaagd voor onderwijzer de heer R. S. Dijkstra te Sneek. Kantoor voor Abonnementen Fa. KIEZEBRTNK Oo. PTT ACTNgAND 7 - Tel. 2872 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Bureau voor Advertenties: Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 Telefoon 3005 Advertentieprijs 15 et per m.m. Bij contract (handels- adv.) lager. plaatsvervangers, kon niet tot overeen stemming komen, KLEURENFILM VAN HENK ALSEM IN BESLAG GENOMEN. De verwijzingsofficier van de com- Ab.prtjs ƒ2.50 per half jaar Franco per poet ƒ8.75 per half jaar MAXIMUMPRIJZEN BESSENSAP, De maximumprijzen van roodbessen- sap en frambozensap zijn vastgesteld op SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteuren L. KIEZEBRINK en C. SMIT Benoemd tot notaris te Zutphen, als opvolger van win. notaris H. Capel, onze vroegere stadgenoot de heer H. S. Tromp, cand. notaris te Apeldoorn. Door de heer O. de Boer, bakkerij „De Klimop”, Vesperstraat alhier, werd op de bakkerij-tentoonstelling de Fri- bato, gehouden te Leeuwarden, een le prijs behaald in afd. Koek, met nage maakte Deventer koek. H. M. DE KONINGIN EEN DAGJE NAAR LONDEN. Dinsdag heeft H. M. Koningin Juliana onverwacht een particulier bezoek aan Londen gebracht. Z. K. H. Prins Bern- hard bestuurde zelf het vliegtuig. De Koningin bracht meer dan een uur door in de John Ruskin-sphool voor gedeel telijk blinde kinderen. Zij toonde diep gaande belangstelling voor de moderne middelen en methodes, die op deze school in gebruik zijn. Een woordvoer der van de Londense gemeenteraad, die de leiding heeft van de school, zeide dat het bezoek „geheel particulier en offi cieus" was. Dinsdagavond is Koningin Juliana weer teruggekeerd. Nader vernemen wij, dat de moeder van prinses Maryke, die in haar prilste jeugd een oogoperatie onderging, zich wilde oriënteren over de op de genoem de Londense school gevolgde methoden, mede als voorlopig onderzoek naar de eventuele mogelijkheden een soortgelijke school in ons land te doen oprichten. BIJZONDER GERECHTSHOF LEEUW.ARDEN. Voor dit gerechtshof stond Dinsdag terecht Wilhelmus Vogels, een 25-jarig ketelmonteur uit Veghel. Deze had in 1943 als gevangene in het kamp Ommen voor de keus staande naar Rusland te worden gezonden of bewaker te worden, het laatste gekozen. En toen hij "t een maal was gedroeg hij zich beestachtig. Hij schoot zekere Comelis Ottens met opzet neer om 4 dagen verlof en 25. te verdienen, de premie die op het voor komen van zg. „ontvluchtingen” stond. Hij werkte ook mee aan de controle dienst in Friesland, om personen die zich aan tewerkstelling in Duitsland hadden onttrokken op te sporen. Zo werden met zQn medewerking te Sneek gepakt 1. Rlenstrft, oartonnagebewer- ker, 8. Cnossen, fabrieksarbeider die bfi een omsingeling van de bioscoop in Duitse handen viel en Chr. (Jorbler, hulp- stoker. De els was 12 jaar, doch het Hof besliste dat een psychiatrisch en me disch onderzoek inzake verdachtes toe stand zal worden ingestelg, COMMUNISTISCHE AGITATIE IN INDONESIË STRAFBAAR VERKLAARD. In een communiqué deelt de Ned. In dische regering mede dat communisti sche agitatie in Indonesië met alle ten dienste staande wettige middelen zal worden bestreden. De ontwikkeling van de communistische actie gedurende de laatste maanden in Z.O. Azië en elders heeft duidelijk de methoden en doel einden van deze actie in het licht ge steld, aldus het communiqué. ONGEREGELDHEDEN IN DE REPUBLIEK INDONESIË. Bij botsingen, die Maandag en Dins dag in Soerakarta plaats vonden, zijn veertien personen gedood en verschei dene andere ontvoerd, meldt U.P., vol gens een bericht van radio-Djokja. De rust zou zijn weergekeerd en het trein verkeer tussen Djokja en Soerakarta weder hersteld. Volgens Antara bevinden zich onder de ontvoerden zeven republikeinse leger officieren en verscheidene leden van de communistische partij en van de Pesin- do, de communistische jeugdorganisatie. Over de oorsprong der botsingen doen tegenstrijdige berichten de ronde. Klaar blijkelijk betrof het hier een strijd tus sen communisten en de Moslim-partjj. Volgens een ander bericht is de moge lijkheid niet uitgesloten, dat elkander 'bekampende communistische organisa ties, de Pesindo en de revolutionnaire jeugdorganisatie, de strjjd aanbonden. Gemeentelijke personeels aangelegenheden. B. en W. stellen voor de gemeente Sneek te doen toetreden tot de gemeen schappelijke regeling betreffende de be handeling van gemeentelijke perso neelsaangelegenheden. Deze regeling be oogt het doen verzamelen en bewerken van gegevens betreffende de arbeids- en dienstvoorwaarden van gemeente- personeel en het beschikbaar stellen van deze gegevens. 2. Het doen geven van adviezen op het gebied van arbeids- en dienstvoorwaarden van gemeenteper- soneel. 3. Het centraal doen voeren van georganiseerd overleg met centrales van algemene landelijke organisaties. De er varing heeft geleerd, aldus het Centraal Orgaan in een tot B. en W. gerichte brief, dat door middel van de gemeen schappelijke regeling op het terrein der gemeentelijke personeelsaangelegenhe den een vruchtbare samenwerking mr- gelijk is tussen de gemeenten onder ling, tussen het Centraal Orgaan en de Centrales voor overheidspersoneel, als mede tussen het orgaan en het mi- HET NIWIN-WERK. De Niwin wil de mannen in Indonesië boven hetgeen waarop zij als militair aanspraak hebben, een aanvullende wel- zijnsverzorging geven, die ongerekend de materiële waarde wil getuigen van hartelijkheid en dankbaarheid, doch vooral ook een bewijs wil zijn, dat het Nederlandse volk zijn zonen niet ver geet, ook al zjjn zij vele duizenden kilo meters van het vaderland verwijderd. Deze woorden zei Prins Bernhard Dinsdagavond in een radiorede voor het Nationaal Programma, waarin hij op wekte het werk van de Niwin te steu nen. In de afgelopen twee jaar is het de Niwin mogelijk geweest negen en een half millioen gulden te besteden, dank zij de activiteit van de circa 500 plaatse lijke Niwin-comité’s en van de 39 steun punten in het buitenland. De Prins wees er op, dat wij voor dit werk alles onbaatzuchtig moeten doen en niet voor elk geschenk een „dankje” willen ont vangen. En als er klachten komen, moe ten we trachten het steeds beter te doen. Het bedrag van negen en een half millioen is gebruikt voor uitzending van artisten, filmapparaten, muziek, sport- materiaal, toneel, steun aan geestelijke verzorgers en pakketten-acties. Het was veel, maar betekende in twee jaar voor 200.000 personen slechts zes en een halve cent per man per dag. De Prins herinnerde er verder aan, dat thans de derde Kerstpakkettenaotie in volle gang is en hij deed een beroep op offervaar digheid en medewerking, daarbij dank zeggend aan de in de Niwin samenwer- kende organisaties, KAPPERSVAKEXAMEN. Maandag slaagden te Sneek voor het vestigings-diploma de volgende candi- daten van de kappers-vakopleiding: voor damesvak: mej. C. Haaxen, Am sterdam en de heer C. Wüst te Lemmer. Eén candidaat werd afgewezen. Voor het herenvak: de heren D. Cleveringa, Leens; M. Dorenbos, Leeuwarden; A. van Dijk, Ter Idzardt; Ch. Feyen, As sen; A. Kroon, Zuidhorn; J. Nagelhout, Nibbixwoud en F. Oostindie, Steenwijk. Afgewezen één candidaat. MOEDERCURSUS. Men schrijft ons: Dinsdagavond werd de eerste der 10 lessen van de aange- kondigde moedercursus gegeven door Zr. de Haas, districtsenquêtrice voor kinderhygiëne van het Prov. Fr. Groene Kruis. Er gaven zich 16 deelneemsters op, een wel voldoende maar toch niet geheel bevredigend aantal, wanneer men bedenkt, hoe belangrijk de stof is, die op deze cursus grondig en uitgebreid be handeld wordt. Belangrijk, niet alleen voor jonge en a.s. moeders maar ook voor haar die behulpzaam zijn in gezin nen waar een baby is, omdat ze door deze lessen inzicht en handigheid krij gen in het verzorgen van de zuigeling. Ook zij, die de opleiding voor kraamver zorgster overwegen, zullen veel nut hebben van het volgen van deze cursus, daar de opleiding haar dadelijk in het praktische werk betrekt. De aangifte kan tot a.s. Dinsdag nog dagelijks ge schieden bij mevr. Beekhuis, Water- poortsgracht 24. NIEUW AANGEWEZEN BONNEN Voor het tijdvak van 19 September tot en met 9 October zijn de volgende bon nen voor vlees aangewezen: 204, 206 Vlees 100 gram vlees 205 Vlees 300 gram vlees Mohammedaanse Daarom is de Plechtige afkondiging wij ziging Grondwet. Er is een openbare vergadering van de raad der gemeente Sneek op Maan dag 20 Sept. a.s. des namiddags 14.30 uur. Na de plechtige afkondiging van de bij de wetten van 3 Sept. 1948 vast gestelde veranderingen in de grondwet komen diverse punten aan de orde. Bij de ingekomen stukken o.a. een adres van het hoofdbestuur van de bedrijfs organisatie van Nederlands Overheids personeel (B.N.O.P.) houSende verzoek: le de bezoldiging van het gemeenteper- soneel zodanig te verbeteren, dat het minimum salaris voor een volwassen persoon wordt vastgesteld op 2400. per jaar, resp. ƒ48.per week; 2e in afwachting van de totstandkoming van een dergelijke herziening te rekenen met ingang van 1 Januari 1948 aan dat per soneel voor zover hun salaris een be drag van 3500.per jaar niet over schrijdt, onmiddellijk een duurtetoeslag van 15 toe te kennen. B. en W. stel len voor dit adres voor kennisgeving aan te nemen. Voor de benoeming van een lid van het bestuur van de gemeentelijke instel ling voor sociale zorg, aangezien de heer J. H. Wilmink zijn benoeming niet heeft aangenomen, bevelen B. en W. aan de h.h. M. Hiemstra, Amaliastr. 56; H. P. Hendriksma, Tjotterstraat 8. Met ingang van 1 October zal voor de correspondentie met militairen in Indonesië tegen het verlaagde tarief (10 cent) uitsluitend gebruik mogen worden gemaakt van luchtpostbladen. Er komt hiervan een nieuw model, dat meer schrijfruimte zal bieden. Voor brieven zal het gewone luchtpost- tarlef van 30 cent per 10 gram gelden. Brieven (tot 20 gram) die met 10 cent zijn gefrankeerd, gaan na 1 October per zeepost. De ministers van Oorlog en Marine a.i. en van Overzeese Gebieds delen hebben deze maatregel moeten ne men, omdat het gewicht van de hoeveel heid post 6000 kg. plus 1400 kg. kran ten per week bedroeg en bezuiniging no dig werd «onder het aantal biteven te beperken. De nieuwe lucMpostfcladen, «e ver krijgbaar zullen z(Jn zodra de oude zijn uitverkocht, «uilen ongefrankeerd zijn en 1 cent kosten (de oude waren gefran keerd en kostten 11 cent). nlsterie van Binnenlandse Zaken. De aan de aansluiting verbonden voor- manderend generaal heeft de kleuren- HoUr, film, die de cineast Henk Alsem ge maakt heeft van de inhuldigings- en ju- bileumsfeesten in beslag genomen. Te vens is de heer Alsem geschorst in zijn functie van kapitein bij de legerfilm- dienst. Deze schorsing geldt voor de tijd van het onderzoek tegen de heer Alsem, die er van wordt verdacht de film, wel ke hij voor de Legerdienst opnam, voor eigen particuliere doeleinden te exploi teren. De heer Alsem beweert de film als particulier met eigen materiaal te hebben gemaakt. Hij ontkent 30.000 van het Metropole theater te Den Haag voor de film te hebben ontvangen. VERHOGING TARIEVEN CONSENTEN EN VISAKTEN. Bij de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal is een wetsontwerp tot wijziging van de Visserijwet ingediend, waarin een belangrijke verhoging van de tarieven voor de consenten voor de kustvisserij en voor de visakten voor de rivier- en binnenvisserij wordt voorgesteld. Blij kens het wetsontwerp is het de bedoe ling het tarief voor de consenten voor de kustvisserij te verhogen van 0.50 op 1.ingaande 1 Januari 1949. Wat de visakten betreft worden de volgende tariefsverhogingen voorgesteld: Grote visakte A van 7.50 op 10.grote visakte B van 2.50 op 4.kleine visakte van ƒ1.op ƒ2.hengelakte van 0.25 op 0.50. In de Memorie van Toelichting deelt de Minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening mede, dat, in verband met het streven de inkomsten van de Staat te verhogen o.m. door de diensten, die worden be wezen, te doen belonen overeenkomstig een thans geldc.d indexcijfer, het nodig is gebleken ook de in de Visserijwet ge noemde tarieven te herzien. Wel is reke ning gehouden met reeds vroeger tot stand gekomen verhogingen. Hoewel het in de bedoeling ligt een afzonderlijke akte op te nemen voor het vissen met bepaalde vistuigen in daarvoor nader aan te wijzen streken van het land, moet hiervan althans voorlopig worden afge zien in verband met het stadium van voorbereiding, waarin zich een ontwerp van wet betreffende uitgifte van vis recht thans nog bevindt. Op 25 September a.s. zal om 15 uur in het Prinsenhof aan het Martinikerk- hof te Groningen de Tentoonstelling Nederlands Nieuwe Kerken officieel worden geopend. Deze tentoonstelling zal te bezichtigen zijn tot en met 10 October. Het doel van de tentoonstel ling is een bijdrage te leveren tot het verwerven van nieuwe of vernieuwde inzichten omtrent kerkbouw bij de ker kelijke instanties en de architecten, zo wel als bij het publiek. en met 2 October zijn van de Tabaks en versnaperingenkaarten enz., QA, QC 808 aangewezen de bonnen: 103, 107 Tabak 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak. De niet-aangewezen bonnen van strook 1 kunnen worden vernietigd. NIEUWE VLEESBONNEN DRIE WEKEN GELDIG. De vleesbonnen, die deze week aangewezen, zullen opnieuw een geldig heidsduur hebben van 3 weken. Het pu bliek zal er rekening mede moeten hou den, dat in vele gevallen op deze bonnen gedurende de eerste dagen niet kan worden gekocht, omdat de bevoorrading van de slager slechts in langzaam tem po kan plaats hebben. NIEUWE BONNEN VOOR BRANDSTOF. Met ingang van 15 September geldig verklaard de bonnen 03 en 04 van de brandstoffenkaart TA 806. Elk dezer bonnen geeft recht op het kopen van 3 eenheden vaste brandstoffen. Om de handel tijdig te kunnen bevoorraden is het noodzakelijk, dat de aangewezen bonnen zo spoedig mogelijk, in ieder ge val vóór 1 October a.s., bij een leveran cier worden ingeleverd. Er wordt op ge wezen, dat het tekort aan anthraciet nog steeds zeer groot is, zodat de ver- toegedacht, bruikers er genoegen mede zullen moe ten nemen, dat op de bonnen 03 en 04 ook ditmaal ten dele andere soorten worden geleverd. Hieruit blijkt, dat de in omloop zijnde geruchten over het bin nenkort vrijkomen van eierkolen en gas cokes ongegrond zijn. Het ligt niet in het voornemen, voor het stookseizoen 19481949 een verdere bonaanwijzing te doen geschieden. De brandstoffen- landen, die leden onder Duitse roof. kaart TA 806 moet evenwel zorgvuldig worden bewaard. Met betrekking tot de brandstoffenkaarten voor kamerbewo- debat in het Engelse Lagerhuis vormen, ners volgt een nadere publicatie. OOK VRUCHTENBROOD VRIJ IN PRIJS. Behalve voor het zuiver witbrood, met ingang van heden ook de prijs van vruchtenbrood vrijgelaten. Onder vruchtenbrood wordt brood verstaan, waarin andere vruchten zijn verwerkt dan rozijnen en krenten. De prijs van krenten- en rozijnenbrood is dus niet vrij. alles doen om verzet daartegen de kop in te drukken. West-Berlijners die bij een anti-communistische betoging in handen der Russen waren gevallen zijn maar even tot 25 jaar dwangarbeid ver oordeeld, onder hen is een student van 16 jaar. De verontwaardiging van de Berlijnse bevolking over deze gruwelijke straf is groot en steeds heviger wordt de aandrang van die bevolking op de Westelijke geallieerden om Berlijn niet aan de Russen over te laten. Men vreest er nog altijd dat Berlijn als ruil object tussen beide partijen zal worden gebruikt. Ook dit maakt de onderhan- delingen tussen Westen en Oosten zeer moeilijk. Vermoedelijk zullen de Weste lijke geallieerden zich wel eens afvragen wat zij eigenlijk met de Berlijnse kwes tie zijn begonnen. Voorlopig de deling van Duitsland in een Russische en West-geallieerde invloedssfeer aanvaar dend, hadden zij aanvankelijk kunnen erkennen dat Berlijn practisch tot de Russische behoorde; door zich echter aan Berlijn vast te klampen hebben ze zich nu de terugtocht onmogelijk ge maakt zonder groot verlies van prestige en van het vertrouwen van het Duitse volk. We zijn nu zover dat, nu de be sprekingen te Berlijn op niets zijn uit gelopen, die te Moskou door de Weste lijke geallieerden zijn heropend met de bedoeling nu eens een duidelijke uiteen zetting van het Russische standpunt te krijgen. Blijkt overeenstemming dan on mogelijk dan gaat ook de Berlijnse kwestie voor de Veiligheidsraad, zo heeft de Amerikaanse opperbevelhebber in Duitsland, generaal Clay, meegedeeld. Hij geloofde overigens niet dat Rusland van Berlijn het voornaamste strijdpunt in de Duitse kwestie zou maken, erkende dat de West-geallieerde troepen in Duitsland niet voldoende sterk waren om in een oorlog tegen Rusland weer stand te bieden, maar geloofde ook niet dat die oorlog zo direct nabij was. In tussen heeft Engeland de dienst der troepen, welke gedemobiliseerd zouden worden met 3 maanden verlengd, wat de sterkte eind 1948 80.000 man groter maakt dan anders het geval zou zijn, en is last gegeven de productie van jachtvliegtuigen te verdubbelen, ook om de bondgenoten van Engeland op het vasteland van het nodige te voorzien. Ook ander oorlogsmateriaal gaat Enge land weer in groter hoeveelheid produ ceren en de regering hoopt dat dit haar exportprogramma niet al te zeer zal verstoren, aldus verklaarde zij Dinsdag in het Lagerhuis. Reden voor een pa niekstemming was er niet, zei minister Morrison. En inderdaad is die er niet, zolang men het nog met diplomatieke middelen en een behandeling in de Vei ligheidsraad wil proberen. Twee maan den geleden wilde Frankrijk de Berlijn se kwestie al voor die Raad brengen, toen voelden de Ver Staten er niet voor. Voor het ak van s tember tot Thans schijnen de Westelijke geallieer den het hierover eens en heeft de zwakste sq^akel in hun verbond blijk baar bepaald welke actie op een even tueel mislukken der Moskouse onder- handelingen zou volgen, de Amerikanen hadden aanvankelijk veel scherper maatregelen gewild. Die zwakste scha kel is natuurlijk Frankrijk, dat zijn al lernieuwste kabinet heeft onder minis ter-president Queuille, die zelf minister van financiën is en voor de zware taak staat de schatkist, welke totaal leeg was toen het nieuwe ministerie geboren werd, weer te vullen. Dat zal moeite kosten en moeilijkheden veroorzaken en een lang leven zal het kabinet wel niet beschoren zijn. We twijfelen er aan of het een periode van rustig werken ge schonken zal worden, voldoende om de financiën te hérstellen en de nieuwe kieswet in te voeren, welke het nodig acht voor nieuwe verkiezingen worden gehouden. Een lichtpuntje blijft dat de Marshallhulp thans flink op gang komt, de 19 landen welke deze in Europa ge nieten zijn tot een accoord gekomen over de verdeling der Amerikaanse hulpgelden voor 1948. Groot-Brittannië krijgt 1263 millioen dollar, Frankrijk bijna 1000 millioen, Nederland bijna 500 millioen, waarvan 84 voor Indonesië. De BritsAmerikaanse zóne van Duitsland krijgt 414 millioen, dat is meer dan haar aanvankelijk werd t maar de Amerikanen willen dit hart van Europa nu eenmaal snel op de been helpen. Dat blijkt ook uit het feit dat ze geen verdere Duitse fabrieken als schadeloosstelling naar andere landen willen doen overbrengen. Engeland heeft protest tegen dit Amerikaanse voorne men aangetekend en zal daarbij onge twijfeld de steun genieten van al die Naast de spanningen welke de ver houding tussen het Westen en Rusland veroorzaakt, vragen thans ook die in Azië tussen de Hindoe- en Mohamme daanse wereld de aandacht. De onmid dellijke oorzaak van die gestegen span ning is het besluit van de regering van India haar troepen te doen oprukken in Hyderabad. We hebben kort geleden nog even op die kwestie gewezen. Hydera bad is omgeven door gebied van India en waar voorts de bevolking in meerder heid Hindoe is, was het verlangen van India begrijpelijk dat deze staat zich bij haar, de grote Hindoebuur, zou aanslui ten, toen de Engelsen Brits-Indië het recht van zelfbeschikking gaven. De vorst of nizam van Hyderabad, een ont zaglijk rijk man, die Mohammedaan is, weigerde echter die aansluiting. Toen de Engelsen vertrokken hadden alle In dische staten, welke door een vorst ge regeerd worden, het recht gekregen te kiezen tussen aansluiting bij India of Pakistan of zelfstandig te blijven en de Nizam wenste het laatste. Zijn eigen voorliefde zal misschien uitgegaan zijn naar aansluiting bij de Mohammedaanse staat Pakistan, maar gezien de ligging van het land en het feit dat de massa der bevolking slechts de ambtelijke en militaire groepen zijn Mohammedaan door Hindoes gevormd wordt, was die aansluiting practisch niet uitvoerbaar. Zo bleef Hyderabad zelfstandig. India bleef druk uitoefenen op de kleinere na buur tot aansluiting en in Hyderabad weerde een strijdbare Mohammedaanse organisatie, die der Razakaren zich fel tegen die druk, waardoor Hindoes in de gebieden waar die organisatie machtig was het niet gemakkelijk hadden en on lusten voorkwamen. Dit heeft India het argument geleverd haar leger tegen Hyderabad te doen oprukken, de bedoe ling is uiteraard die staat te dwingen zich bij haar aan te sluiten. De Nizam heeft zich tot de Veiligheidsraad ge wend met een klacht over dit Indische optreden, de Arabische liga steunt die klacht. Toch zou deze gemakkelijk in het vergeetboek kunnen raken of de be handeling er van zo lang gerekt kunnen worden dat Hyderabad al was gelikwi- deerd, voor er een besluit was genomen, wanneer op de achtergrond van dit con flict niet een van veel groter formaat dreigde nl. tussen India en Pakistan, de zelfstandige Mohammedaanse staat wel ke tegelijk met India uit het oude Brits- Indië geboren werd, een grote staat ook, al heeft hij slechts ongeveer 1/3 van het aantal inwoners van India dat er 250 millioen telt en staat het ook eco nomisch zeer ten achter bij laatstge noemd rijk. De industrie staat er pas in de kinderschoenen, in India ontwikkelt zich deze daarentegen enorm snel. Een hechte samenwerking tussen beide sta ten zou vooral Pakistan ten goede ko men, maar van die samenwerking kwam na de ontbinding van het Engels-Indi- sche rijk niets, economische en vooral godsdienstige geschillen gaven aanlei ding tot scherpe wrijving, de deling heeft tot massavolksverhuizingen, grote verwoestingen en slachtingen geleid en Pakistan zowel als India steunen in de gebieden waar nog niet definitief over aansluiting bij een der rijken is beslist uiteraard de Mohammedaanse resp. Hindoepartij. Daarom is de inval van Indische troepen in Hyderabad zo’n ernstig feit, omdat deze elk ogenblik tot een oorlog tussen India en Pakistan kan leiden en tot een bloedige vervol ging van de minderheden in beide rij ken. India acht de kwestie met Hyde rabad een intern Indische, welke de Veiligheidsraad niet aangaat, Pakistan denkt er niet zo over. Wel zeer ontijdig komt nu de dood van Djinnah, de gou- vemeur-generaal van Pakistan, een lei der van formaat, die zijn land met veel tact naar de vrijheid heeft gevoerd, en wiens verzoenend ontreden thans grote betekenis zou hebben gehad, maar die geen opvolger van eenzelfde invloed heeft, zoals in India Gandhi dat in Nehroe had. Er dreigen dan ook ernsti ge moeilijkheden in het voormalige Brits-Indische rijk, welke hun weerslag in geheel Azië kunnen hebben en koren op de molen kunnen zijn van het com munisme dat, zoals ook de verschijnse len in de Indonesische republiek bewij zen, er fel aan het wroeten is. Men wijt dit zoals bekend mede aan het feit dat Moskou, door de vastberaden houding van het Westen verhinderd verder ter rein in Europa te winnen, thans vooral zijn netten zou uitzetten in Azië. In tussen merkt men er nog niet veel van dat de Russen zich in Europa gestuit weten. De besprekingen te Moskou mo gen dan aanvankelijk een resultaat heb ben beloofd, waarmede het Westen te vreden kon zijn, toen het aan de tech nische uitwerking van de overeengeko men oplossing omtrent Berlijn toe was, welke uitwerking door de militaire be velhebbers in de Duitse hoofdstad moest geschieden, kwamen daar de nodige moeilijkheden aan de dag. Feitelijk komt het hierop neer, dat de Russische regering in de conferentie met de ver tegenwoordigers van het Westen wat toegaf,maar haar militaire bevelhebber te Berlijn instructies moet hebben ge geven nieuwe eisen te stellen, welke de zaak hopeloos in de war stuurden. Zo kan men nooit tot een bevredigende op lossing komen, temeer niet waar de Russen hun pogingen om via de Duitse communisten de macht in Berlijn in han den te krijgen blijven yoortz.etten en delen rechtvaardigen naar de mening van B. en W. ten volle de kosten, welke met de toetreding zijn gemoeid t.w. 1.50 per 1000 Inwoners of naar ruim 19000 zielen 30.per jaar. Gratificatie gemeente- personeel. B. en W. stellen voor aan het daar voor in aanmerking komend deel van het gemeentepersoneel over 1948 een gratificatie toe te kennen, in verband met een schrijven dienaangaande van de minister van Binnenlandse Zaken waar in de gemeenten worden uitgenodigd deze gratificatie vast te stellen naar analogie van die voor het rijkspersoneel, welke 2 van de bezoldiging of het loon berekend over het gehele jaar be draagt met een maximum van 50. Evenals in 1947 is het recht op een gra tificatie beperkt tot die personen, wier loon niet boven een bepaald (limietbe- drag) komt. In deze gemeente is dit limietbedrag zowel voor het gehuwde als voor het ongehuwde personeel 4320.Met deze gratificatie is een bedrag van rond 7500.gemoeid. Begrotingstekort 1945. B. en W. stellen voor de begroting van inkomsten en uitgaven der gemeente voor het dienstjaar 1945 te wijzigen, waardoor het geraamde tekort op die begroting van 345.030.13 tot 267.112.71 zal worden teruggebracht. Openstelling bruggen. Ged. Staten hebben o.a. een wijziging in het tijdvak van openstelling der provinciale bruggen gebracht op Dins dag en Vrijdag gedurende het tijdvak van 1 October tot 1 April. Deze open stelling, welke was bepaald op de tijd ruimte van 4 uur voorm. tot 10 uur n.m. wordt vervangen door de tijd van 5 uur voorm. tot 10 uur nam. B. en W. stel len voor de voor deze gemeente gelden de regeling daarmede in overeenstem ming te brengen. B. en W. stellen voor de huurprijs voor de woning Geeuwkade 28, thans bepaald op 2.50 per week, nader vast te stellen op 2.75 per week. Op ver zoek van de bewoner is in deze woning een electrische verlichtingsinstallatie aangebracht. De kosten hebben totaal f165.bedragen. De bewoner betaalt hiervan een bijdrage van 40.terwijl het resterend bedrag vereffend wordt door deze huurverhoging van 0.25 per week. GEVONDEN VOORWERPEN. In de week van 8 t.e.m. 15 Sept, wer den de volgende voorwerpen als gevon- den aangegeven: rozenkrans, de Groot, Gijsbert Japikstraat 27; zwart bruine hond, Asyl; bruine meisjesmantel, Veen- stra, Molen de Hen 5; rijwiel, Bijlsma, Galigastraat; sportriem, Holkema, Was- senberghstraat 56; broche, de Jong, Smidsbuurt 12; witte ceintuur, Visser, Boschstraat 10a; paar motorhandschoe- nen, van Gorkum, Ubbo Emmiusstraat 19; zilveren broche, Valkema, Joh. W. Frisostr. 7levensmiddelenkaart, Cnos sen, 2e Woudstraat 21; zwemkaart, v. d. Meer, 2e Zomerrakbuurt 19; kaart „zware arbeid”, Jelmersma, 3e Zomer rakbuurt 20; zwarte beurs met inhoud, Zuidema, Leliestraat 3; zwarte bood schappentas, ten Cate, Prinsengracht 23; rjjwiel, Zandstra, Oosterdijk; wit kindersokje, Schurer, le Frittemahoven- straat 11; wit zwart hopdje, v. d. Zee, Singel 64; blauw babymutsje, IJkema, Franekervaart 17; grijs bruine ceintuur, Zwolle, 2e Woudstraat 12; beurs met inhoud, Velleman, Emmastraat; ring met 2 sleutels, Budlng, 3e Woudstraat 12; zwarte vulpen, Klijnstra, Ubbo Em miusstraat 4; handschoen, Kuik, Bour- bonstraat 9; kindertasje, Faber, Wester- singel; zilveren armband, Zwaga, p.a. de Jong, Jousterkade 8; wit wollen kinder- mutsje, Welling, Kruizebroederstr. 30>; armbandhorloge, Londema, Winsemius- straat 14; pikhaak, Smit, Klooster- dwarsstraat 50; wit sokje, de Bruin, Nauwe Noorderhome 10; zwart vest, Silvius, Gijsbert Japikstraat 3; geldstuk, Gijsen, le Selfhelpstraat 5; halve duim stok, de Haan, Lemmerweg 20; grijze ceintuur, Bethlehem, Boschstraat 19; twee zilverbonnen, Velleman, School straat 40; wollen hoofddoek, Kruis, Maria Louisestraat 29 (kamer 22). Op de daarvoor vastgestelde tijden zqn aan het bureau van politie te be vragen; kastsleuteltje, ceintuur van regenjas, koperen huissleutel, een arm bandhorloge (gev. 6/9/48).

Sneeker Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1