De eerste troonrede van Koningin Juliana handelspolitieke samenwerking, waar mee gepaard gaat een regeling van het onderlinge betalingsverkeer. Het ligt in het voornemen om ook met de Neder landse Antillen soortgelijke regelingen te treffen. Buitenlands Overzicht Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST De Staatsbegroting op weg naar evenwicht VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1948 3e JAARGANG No. 74 C. SMIT SNEEKER NIEUWSBLAD Redactie-adresKLEINZAND 7 SNEEK over- Intussen Leden der Staten-Generaal, Slechts korte tijd is verlopen sedert ik, nadat mijn Móeder afstand deed van de troon en de regering door mij werd aanvaard, in Uw midden de eed aflegde en werd ingehuldigd. Met ontroering en dankbaarheid denk ik terug aan de wijze, waarop het 50- jarig regeringsjubileum van mijn Moe der werd gevierd en bij de troonswisse ling alom uiting werd gegeven aan war me gevoelens van aanhankelijkheid ten opzichte van Haar en aan de wijze, waarop men mij heeft welkom geheten. De herinnering aan dit alles zal mij ster ken bij het vervullen van mijn taak, die op mijn schouders is gelegd. Groot zal de inspanning zijn, die van ons allen wordt gevergd om het hoofd te bieden aan de moeilijkheden, waarvoor het nog zo zwaar onder oorlogsgevolgen lijdende koninkrijk gesteld is in een wereld, die nog geen wezenlijke vrede kent. De betrekkingen met het buitenland. LIJFWACHT VOOR DE GAULLE. Het blijkt dat de Gaulle, met goed keuring van de Franse generale staf van overheidswege een peloton gendar mes te zijner bescherming was toege wezen met 12 auto’s, acht motorrijwie len, enz. Dit peloton is thans ingetrok ken. De zaak kwam aan het rollen doordat bij een propagandatocht van EEN PLAN VOOR INDUSTRIËLE MOBILISATIE IN AMERIKA. Het Amerikaanse ministerie van de fensie heeft medegedeeld, dat de geza menlijke stafchefs de Munitie-raad een uitgebreid plan hebben doen toekomen voor industriële mobilisatie in de Ver. Staten in het geval van uiterste nood. Een woordvoerder van het ministerie verklaarde, dat er al voor een waarde van 700 millioen dollar aan grondstoffen van 50 verschillende soorten was ver zameld. Een 12.000 fabrieken zijn reeds aangemerkt als de meest efficiënte pro ducenten van dat militaire materiaal, dat in geval van nood in grote hoeveel heden nodig zal zijn. de generaal te Grenoble een botsing tus sen zijn aanhangers en communisten één doode en 64 gewonden ten gevolge had. Toen was echter de ordedienst, welke de generaal er zelf, buiten het peloton gen darmes om, op nahoudt, versterkt met gewapende kleurlingen uit de haven steden, die oorzaak van het bloedvergie-^ ten schijnen te zijn geweest. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Bureau voor Advertenties: Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 Telefoon 3005 Advertentieprijs 15 ct per tn.m. Bij contract (handels- adv.) lager. Ab.prijs 2.50 per half jaar Franco per post ƒ3.75 per half jaar De moord op Graaf Bernadotte en ko lonel Serot gepleegd door een Joodse terroristen-organisatie, moge mede op rekening komen van de regering van Israël omdat zfl geen voldoende maat regelen te hunner bescherming op haar gebied nam, hij stelt echter ook opnieuw de Ver. Naties in gebreke. Immers had deze over een internationale gewapende macht beschikt, welke zij daarheen kon zenden waar de vrede in gevaar was, dan waren deze beide mannen, die in dienst der Ver. Naties een humanitaire taak vervulden, gespaard gebleven. Dat deze internationale macht er niet is, evenals het feit dat schier geen enkel belangrijk internationaal geschil door bemiddeling der Ver. Naties en de Vei ligheidsraad kon worden opgelost is, zo als uit den treure is herhaald, het gevolg van de politieke tegenstellingen tussen Rusland en het We-’ten. Elk vraagstuk komt ten slotte in de sfeer van die te genstellingen terecht en daarmee is de kans op een oplossing verkeken. Dat daardoor het gezag der Ver. Naties enorm heeft geladen spreekt en dat de minachting voor alle internationale verplichtingen er door toeneemt is er een natuurlijk gevolg van. Hoezeer bijv, voor India een oplossing van het con flict met Hyderabad drong, de wijze waarop het die oplossing nastreefde, een militaire inval, kan allerminst door de beugel, noch de houding van de Veilig heidsraad, welke India 4 dagen toestond om een antwoord gereed te maken op de beschuldigingen van Hyderabad en om te bewijzen dat India’s opvatting dat Hyderabad in juridische zin geen staat was welke een beroep op de Veiligheids raad kon doen, juist was. In die vier dagen waren de troepen van India er al in geslaagd de buurstaat geheel te be zetten en werd de Nizam genoopt zich bij het gebeurde neer te leggen en zijn j klacht bij de Veiligheidsraad in te trek ken, waarmede deze vermoedelijk van een lastig geval af is. Voorlopig ten minste want stellig is er door deze kwestie kwaad bloed in de Mohamme daanse wereld gezet en kan daaruit nog allerlei ellende voortvloeien, vooral om dat er nog een dergelijke kwestie tus sen India en Pakistan bestaat, nl. over Kasjmir. Voor het ogenblik is men ech ter te Parijs waar nu de algemene Vergadering der Ver. Naties en dus ook de Veiligheidsraad bjjeen is, van de zaak af. Van de meer dan 600 Brits- Indische vorstendommen, waarvan er nog maar 30 geen onderdak bij India of Pakistan hebben, is .een der grootste thans opgeslokt. Intussen, de Ver. Naties staan nog voor meer lastige kwesties. Meer dan 70 punten „sieren” de agenda van haar algemene veagadering, waar onder Palestina de grote verdiensten van Bernadotte als bemiddelaar blijken wel uit het feit dat Marshall zjjn laatste rapport zonder meer als basis voor een overeenkomst aanbeveelt de Balkan, de Italiaanse koloniën, het vetorecht, de atoomenergie, ook weer de kwestie van een gewapende macht voor de V. N. enz. enz. Waarschijnlijk komt niet op de agenda der algemene vergadering maar op die van de Veiligheidsraad de Ber- lijnse kwestie. De besprekingen te Mos kou tussen de afgezanten der Weste lijke geallieerden en Molotoff hebben geen resultaat opgeleverd, Stalin was met vacantie, zodat de afgezanten hem niet te spreken konden krijgen en op de algemene vergadering der Ver. Naties Kantoor voor Abonnementen Fa. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 - Tel. 2872 wikkeling der geldzuivering, rechtshan delingen landbouwgronden, het tegen gaan van lichtvaardige echtscheidingen, de wijziging van het ontslagrecht, de regeling voor de opsporing, de vervol ging en de berechting van economische delicten, de credietverstrekking aan Ne- derlands-Indië, de oprichting van de Nederlands-Indonesische maatschappij tot financiering van het herstel in In donesië, en de tijdelijke voorzieningen ten behoeve van de wederopbouw en de bevordering van de bouwnijverheid. Veel zal dus van uw werkkracht wor den gevraagd. Met de bede, dat God ons allen de kracht en wijsheid moge schenken, no dig voor het vervullen van onze taak, verklaar ik de gewone zitting der Sta ten-Generaal geopend. Onderwijs. Bij de verschillende typen van onder wijs heeft het opvoedings- en vormings aspect de bijzondere belangstelling van de regering. Ter vervulling van de functie van het onderwijs ten opzichte van enkeling en gemeenschap zijn nau we verstandhouding en samenwerking tussen de leerkrachten bij de onder scheiden soorten van onderwijs nodig. De regering streeft er naar, dat uit zonderlijke aanleg in onze maatschappij vroegtijdig wordt onderkend en dat er meer gelegenheid wordt geboden om die begaafdheid tot ontplooiing te brengen. Om aan de eisen van de steeds verder voortschrijdende specialisering op we tenschappelijk gebied het hoofd te kun nen bieden, zal het nodig zijn om, zon der inbreuk te maken op de vrjjheid van onderwijs, fn overleg met de Instellingen van hoger onderwijs, op een taakverde ling aan te sturen. Tot behoud en verhoging van het peil van het culturele leven zal aan de zorg voor de kunst bijzondere aandacht wor den besteed. In gevorderde staat van voorbereiding zijn wetsontwerpen tot regeling van het kweekschoolonderwijs, tot regeling van het voorbereidend ho ger en algemeen vormend middelbaar onderwijs, tot regeling van het zuiver wetenschappelijk onderzoek en tot re geling van het tuchtrecht bij het pers wezen. Reeds zijn tal van belangrijke wets ontwerpen bij u aanhangig, op we’ker afdoening de regering prijs stelt. Ik noem in het bijzonder de ontwerpen in zake de regeling der materiële oorlogs schade, de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie, de ondernemingsraden, de wachtgeld- en werkloosheidsverzeke- |ring, de bedrijfspensioenfondsen, de af- NIEUWE NOTA’S AAN RUSLAND. Frankrijk, Engeland en de Ver. Sta ten hebben weer nieuw; nota’s tot Rus land gericht over de Berlijnse blokkade, blijkbaar een samenvatting gevend van het standpunt der Westelijke geallieer den, nadat het laatste onderhoud met Molotoff zeer onbevredigend schijnt ver lopen. De Ver. Staten hadden nu de kwestie direct voor de Ver. Naties of de Veiligheidsraad willen brengen, maar gingen tenslotte accoord met het stand punt van Londen en Parijs, dat men het eerst nog eens met een nieuwe nota aan Rusland zou proberen. Daarom kon de Engelse minister van buitenlandse za ken Bevin Woensdag in het Lagerhuis verklaren dat de drie Westelijke gealli eerden het volkomen eens waren over de te volgen politiek, ook wanneer de on- derhandelingen met Rusland mislukten. De voorziening van Berlijn door de lucht was ook gedurende de winter verzekerd en men zou Berljjn niet prijsgeven, een tweede München zou er niet komen. „Een oorlog stond echter niet direct voor de deur”, zei Bevin. De oppositie in het Lagerhuis schaarde zich geheel achter Bevins politiek, haar woord voerder verklaarde dat Bevin weer naar de algemene vergadering der V.N. te Parjjs kon terugkeren met de we tenschap dat heel het Engelse volk ach ter hem stond in z(jn houding tegenover Rusland. Bevin verklaarde nog dat ook Enge land Bernadottes rapport over een re geling der Palestijnse kwestie aan vaardt, De economische politiek. Het in de naaste toekomst wederom sluitend maken van de betalings-balans met het buitenland blijft een voorwerp van aanhoudende zorg, hoewel de resul taten, die tot nu toe, dank zij een ge meenschappelijke krachtsinspanning konden worden bereikt, tot dankbaar heid stemmen, moet nog een moeilijke weg worden afgelegd. Nog steeds moet in belangrijke mate een beroep worden gedaan op vreemde hulpmiddelen. In dien de Amerikaanse hulpverlening niet tijdig ware ges hied, zou een ernstige terugslag in het herstel van de volks welvaart onvermijdelijk zijn geweest. Ons land is dan ook grote dank ver schuldigd aan het Amerikaanse volk, dat op grootse wijze zijn daadwerke lijke belangstelling voor Europa toont. Zowel uit een oogpunt van export bevordering als ter waarborging van voldoende werkgelegenheid voor de steeds groeiende bevolking is krachtige industrialisatie dringend noodzakelijk. Hoewel de regering de technische vraag stukken, die hierdoor worden opgeroe- pr-, geenszins onderschat, is zij van mening, dat het industrialisatie vraag stuk in de eerste plaats een economisch probleem is. Zij acht het daarom een belangrijk deel van haar taak, voorzo ver dat in haar vermogen ligt, econo mische omstandigheden te scheppen, die het bedrijfsleven tot een gezonde uit breiding der industriële capaciteit prik kelen. Op het gebied der productie en der consumptie zal al het mogelijke worden gedaan om meer normale verhoudingen te herstellen, een en ander naarmate de deviezenpositie zulks toelaat. Afneming van de schaarste zal het mogelijk ma ken de overheidsbemoeiing met het be drijfsleven te verminderen. Beperking van de invoer zal echter, als gevolg van het tekort aan buitenlandse betaalmid delen, nog onvermijdelijk blijven. De indiening van verschillende wets ontwerpen op het gebied van de mid- denstandspolitiek is in de loop van dit zittingsjaar te verwachten. Gestreefd wordt naar verbetering van de materiaalpositie in de bouwnijver heid en mede daardoor naar opvoering van de arbeidsproductiviteit, teneinde het bouwprogramma, speciaal voor wat betreft woning- en bedrijfsbouw, te kun nen vergroten. te Parijs verschijnt niet Molotoff maar zijn plaatsvervanger Wisjinski. Aalglad zijn deze Russen al schrijft men Mo- lotoffs afwezigheid wel toe aan een strjjd om de macht in Moskou zelf hun meest verantwoordelijke personen blijven achter de schermen als him te genstanders de kaarten op tafel trach ten te krijgen. Er wordt gezegd dat Amerika deze algemene vergadering der V. N. zal gebruiken om, zo Rusland zijn houding niet wijzigt, de wereldopinie te gen het Oosten te mobiliseren, maar wij vermoeden dat Moskou zich daarvan al bitter weinig zal aantrekken. Het zou, wanneer het daarvoor gevoelig was, al in menige kwestie bakzeil hebben ge haald, onbegrijpelijk als zijn houding vaak voor wie democratisch denkt is. De bekende Amerikaanse staatsman Dulles is dan ook een geheel andere me ning toegedaan, hij is van oordeel dat Moskou telkens slechts zoveel zal wij ken als nodig is om nog juist een oor log te vermijden, d. w. z. het zal alleen iets terugwijken voor bedreigingen en dat is een zeer gevaarlijk spel, dat, ter wijl geen van beide partijen oorlog wil, daarheen drijft. Als men de dingen te gen een dergelijke sombere achtergrond ziet kan men nauwelijks veel van deze algemene vergadering der Ver. Naties verwachten, al is het nog gelukkig dat er een orgaan is waar de tegenstanders voeling met elkaar kunnen houden en dat op het tweede plan, dat zijner huma nitaire activiteit, stellig al veel nuttig werk heeft gedaan; men denke maar aan het onderdak brengen van de zg. ontheemden en bijv, ook -eens aan de succesvolle bestrijding van de dreigende cholera-epidemie in Egypte. Maar voor het politieke spel luistere men minder naar wat er te Parijs gezegd zal wor den, en zie men meer naar wat er in de 1 wereld gebeurt. Niet alleen in Europa maar in het bijzonder ook in Azië waar Ruslands laatste zet de aankondiging van de ontruiming door zijn troepen van Noord-Korea vóór 1 Jan. 1949, is. Het heeft er ondertussen een communistische volksrepubliek met een sterk leger op gebouwd. En als het de Ver. Staten thans herinnert aan hun verplichting om nu ook Zuid-Korea te ontruimen is dit kennelijk met dé bedoeling, dat straks dat Zuid-Korea door Noord-Korea on der de voet zal worden gelopen opdat er een verenigd communistisch Korea worde gevormd, dat de Sovjetmacht in Azië zal moeten versterken. Men zie ook naar de communistische bewegingen in Malakka, in Birma, waar de nationa listische leider Oe Tin Toet door een bomaanslag gedood is, en in Indonesië. De Ver. Staten zullen natuurlijk Zuid- Korea niet prijs geven, zij hebben al gezegd dat de gehele Koreaanse kwestie eerst maar eens door de algemene ver gadering der Ver. Naties moet worden behandeld. In Washington zowel als in Australië en Engeland heeft men thans een open oog voor de bedoelingen van Rusland in het Verre Oosten, al vindt het Westen mede als gevolg van de ko loniale politiek van vroeger jaren daar minder steun bij het nationalistische deel der Aziatische volken dan het wel zou wensen, getuige bijv, het feit dat de regering der Indonesische republiek hulp van Nederland bij de bestrijding der communisten heeft afgewezen. In Euro pa zelf werkt men gestadig voort aan de opbouw der wederzijdse fronten. Via de Cominform trachten de Russen hun greep op de satellietstaten, door zuive ring der communistische partijen daar en fel optreden dezer partijen tegen an dersdenkenden, steeds te versterken. En in het Westen bouwt men voort aan de organisatie der gemeenschappelijke ver dediging. Dezer dagen zijn de ministers van defensie der Westelijke Unie bijeen geweest, men verwacht dat een volgen de bijeenkomst te Parijs een nauwere vereniging van de Ver. Staten met de militaire plannen der Westelijke Unie zal opleveren. Een onprettige indruk blijft het maken dat de Ver. Staten het Engelse protest tegen het Amerikaanse plan minder Duitse fabrieken te ont mantelen hebben afgewezen, maar men zal dit wellicht ook moeten zien als een poging West-Duitsland tot een zo waarde vol mogelijke schakel in de Wes terse samenwerking te maken. Voor een Middellandse Zeepact naar het model van de Westelijke Unie, waarvoor Tur kije propaganda maakt, blijken de Ver. Staten nog niet te voelen. Misschien wil men Zuid-Slavië niet afschrikken, dat naar het gerucht wil voelhorens voor contact met Washington uitstak. Ook met Spanje weet men nog geen weg. Langzamer nog dan de opbouw der Wes telijke Unie, vorderen de pogingen om ook tot ’n Scandinavische Unie te komen. In Zweden is van de drie Noordelijke landen nog altijd de meeste aarzeling om tot internationale afspraken te ko men. In dat land hebben algemene ver kiezingen de soc.dem. die tot nog toe 115 van de 230 zetels in de Tweede Ka mer bezet hielden, minder verliezen ge bracht dan algemeen verwacht werd, ze kregen er nu 112. Sterk vooruit ging echter de liberale volkspartij die 31 zetels won en nu met 57 de sterkste partij is na de s.d., de conservatieven daalden met 17 tot 22 zetels, de agrari sche partij kwam van 35 op 30 zetels en de communisten van 12 op 9. In België komt de koningskwestie weer op de I voorgrond en dreigt deze een gevaar voor de regeringscoalitie der K.-.tholie- l ken en soc.dem. te worden. Redacteuren i L. KIEZEBRINK en De sociale politiek. Met het oog zowel op de voorberei ding van de economische unie met de Benelux-partners als op de noodzake lijkheid tot verlichting van de lasten voor de schatkist, zullen de subsidies op levensmiddelen worden verminderd of beëindigd. De regering zal daarbij nauwgezet rekening houden met de ge volgen daarvan voor de kosten van le vensonderhoud en bij de te volgen loon- en prijspolitiek de instandhouding van sociaal gerechtvaardigde en economisch verantwoorde loon- en prijsnormen blij ven bevorderen. De zorg voor de behoeften van de kinderrijke gezinnen heeft de bijzondere aandacht van de regering. Overwogen wordt op welke voet aan daartoe door werkgevers in 't leven geroepen fondsen gelegenheid is te geven uitkeringen te doen in individuële gevallen, waarin mede als gevolg van de omvang van het gezin de inkomsten beneden hec sociaal gerechtvaardigde peil blijven Voorts is er een wijziging van de wette lijke kinderbijslagregelingen in overwe ging, teneinde in die regelingen de no dige correcties aan te brengen. In aansluiting aan een enkele maan den geleden uitgebracht rapport wordt een algemene herziening van de sociale ve^j ekeringen ter bevordering van meer eenheid en tot uitbreiding dier verzeke ringen tot daarvoor in aanmerking ko mende groepen van zelfstandigen verder voorbereid, mede teneinde te voorzien in een duurzame regeling ten behoeve van ouden van dagen bij beëindiging ven de thans geldende tijdelijke voorzie ning De voorbereiding van een wets ontwerp op de ziekenfondsen zomede van een nieuwe wettelijke organisatie van de gezondheidszorg, zal met be kwame spoed worden voortgezet. De landbouwpolitiek. De landbouwpolitiek van de Regering zal gericht zijn op verhoging van een rationele bodemproductie, op intensive ring van het landbouwbedrijf, alsook op het verzekeren van bestaanszekerheid van boeren en tuinders in goed geleide bedrijven, mede door een zekere mate van productie- en marktordening, waar bij in het bijzonder aandacht zal worden geschonken aan het vraagstuk van de kleine boeren. Door voorstellen tot verbetering van de ruilverkavellngswetgeving en van de pachtwetgeving, alsmede door het be heersen van pacht- en koopprijzen ver wacht de regeering een doelmatig ge bruik van de grond te bevorderen. Ge zien de gunstige ontwikkeling van de binnenlandse productie en de toestand op de wereldmarkt mag een voort gaande verbetering in de voedselvoor- wachtgeld- ziening worden verwacht. De grote verwachtingen, die de sa menwerking der geallieerden in de strijd had opgewekt ook ten aanzien van sa menwerking in de vrede, zijn niet in vervulling gegaan. Scherpe tegenstellin gen blijven zich openbaren. De Rege ring zal voortgaan om in hef kader der Verenigde Naties te streven naar ver sterking der internationale gemeen- schapsgedachte. Bijzondere aandacht wjjdt zij aan de ontwikkeling van de kernen van internationale aaneenslui ting, die in de unie tussen Nederland, België en Luxemburg en de samenwer king der vijf-mogendheden ingevolge het verdrag van Brussel, reeds haar levens vatbaarheid hebben bewezen. Een spoedige totstandkoming van de economische unie met België en Lu xemburg acht de regering van groot gewicht. Zij werkt met kracht mede aan het wegnemen van de hinderpalen, die aan de realisering dier unie in de weg staan. Ook op sociaal-cultureel gebied wordt nauwer samenwerking binnen de Bene lux, zowel als in verband met het vijf- mogendhedenverdrag voorbereid. In het bijzonder op het gebied van de gezond heidszorg is de werkzaamheid van Ne derlandse zijde in de internationale sfeer toegenomen, mede door de totstandko ming van de Wereld Gezondheids Orga nisatie. De toestand van ’s lands financiën noopt er toe de militaire krachtsinspan ning, voor wat betreft de landmacht, vrijwel uitsluitend te blijven richten op het in Indonesië onderhouden van een voor haar taak berekende krijgsmacht. Voor zover betreft de Koninklijke Ma rine en de luchtstrijdkrachten wordt daarnaast een begin gemaakt met de vorming van een bijdrage aan de ge meenschappelijke verdediging van de vijf door het Pact van Brussel verbon den West-Europese mogendheden. De verhoudingen binnen het Rijk. In aansluiting aan de kortelings tot stand gekomen grondwetsherziening zal krachtig worden voortgewerkt aan het scheppen van een nieuwe rechtsorde tussen Nederland, Indonesië, Suriname en de Nederlandse Antillen, ter verwer kelijking van het gerechtvaardigde stre ven der volkeren overzee naar vrijheid, gelijkwaardigheid en zelfstandigheid. Met verheuging mag worden gecon stateerd, dat de staatkundige opbo1 w van de federalistische gebieden in Indo nesië gestadige voortgang heeft gevon den. In al deze gebieden kan ook een bevredigend, zij het onderling gevari eerd, herstel van het economisch leven worden waargenomen. De verhouding tot de republiek blijft bij voortduring zorg baren. De op grond van de Renville-beginselen ge voerde onderhandelingen hebben nog niet de zozeer gewenste oplossing kun nen brengen. De herhaalde bemoeienis van de Veiligheidsraad met de Indone sische kwestie, ook nadat een commissie van goede diensten in Indonesië haar werkzaamheden was begonnen, heeft niet steeds bijgedragen tot een weloverwogen behandeling van de ingewikkelde vraag stukken, welke zijn ontstaan door de groei van nieuwe verhoudingen in Zuid oost Azië. Vertrouwd mag intussen worden, dat onze ernstige wil om aan de gerechtvaardigde vrijheidsaspiraties der volkeren overzee te voldoen op een wijze, die tevens waarborg biedt voor recht en veiligheid, ook internationaal in toenemende mate begrip ontmoet. Nog steeds moeten in Indonesië zware offers worden gebracht Hulde zij hun gebracht, die en hierbij denk ik in het bijzonder aan de strijdkrachten ter zee, te land en in de lucht veelal onder zeer moeilijke omstandigheden met geduld en volharding hun plicht vervullen. Met eerbied gedenk ik hen, die daarbij het offer van hun leven brachten, terwijl mijn warme mede gevoelen uitgaat naor hun nabestaan den. Een krachtig optreden tegen orde- en rustverstorende elementen blijft noodzakelijk. Een regeling van de rechtspositie van ambtelijke en particuliere werknemers onder het nieuwe bestel is in voorbe reiding. De Nederlandse en Surinaamse rege ringen beraden zich op een nauwere De financiële toestand. Ofschoon de financiële toestand moei lijk is, vertoont de begroting voor 1949 een belangrijk gunstiger beeld dan die over het lopende jaar, een resultaat, dat ten dele werd verkregen door gunstiger verwachtingen met betrekking tot de middelen en anderdeels door beperkin gen in de uitgaven. Met vooropstelling, dat de bevordering van de volkswelvaart van primair belang is en dat aan de eisen der sociale rechtvaardigheid niet te kort mag worden gedaan, zal aan een verdere inkrimping van de heidsuitgaven bij voortduring aandacht moeten worden geschonken. dient er op te worden gerekend, dat voor het herstel van Indonesië ook in het komende jaar een beroep op Neder land voor financiële hulp In de vorm van credietverlening zal worden gedaan. Hoewel dank zij de buitenlandse crediet verlening en het verbeterde begrotings- beeld het gevaar voor inflatie is gewe ken, dient te worden voorkomen, dat opnieuw inflatoire krachten de over hand krijgen. Zo zal met name in ver band met de verdere afwikkeling der geldzuivering voorzichtigheid moeten worden betracht. Op het gebied der belastingheffing zal worden voortgegaan met een herzie ning in sociale en economische zin. Eni ge verlaging van het tarief van de in komsten- en loonbelasting is in over weging, evenals een tegemoetkoming aan het bedrijfsleven met betrekking tot de berekening van de belastbare winst. Voorts zal gestreefd worden naar een vergroting van de rechtszekerheid voor de belastingplichtigen en naar een vereenvoudiging van de bestaande be lastingwetgeving. De geboden uiterste soberheid leidt er toe, dat in het ko mende jaar in hoofdzaak slechts werk zaamheden, die nodig zijn voor behoud van bestaande verkeersverbindingen en andere waterstaatswerken of ter vol tooiing van reeds aangegane overeen komsten, zullen kunnen worden uitge voerd. De indijking der Zuiderzee wordt verder voorbereid. Nieuwe wetgeving. Op korte termijn kan de indiening worden verwacht van een wetsontwerp betreffende samenwerking van gemeen ten onderling en van gemeenten met andere lichamen. De regeling van de verdeling van de taak en van de organisatie van de po litie zal opnieuw onder het oog worden gezien. Daartoe zal een commissie wor den ingesteld, welke de regering op korte termijn advies zal hebben uit te brengen. Voorstellen zullen worden gedaan ter uitvoering van artikel 195a der grond wet. Aan een in te stellen commissie zal worden opgedragen de regering van ad vies te dienen omtrent vereenvoudiging der pensioenwetgeving. Werden in het voorjaar 1948 enkele maatregelen tot verbetering van de salarispositie van het rijkspersoneel aangekondigd en reeds ten dele geëffectueerd, de verwe zenlijking van de toegezegde technische herziening kan, naar het zich laat aan zien, binnenkort worden verwacht. Het probleem der politieke delin quenten heeft de voortdurende aandacht der regering. Een aanvang wordt ge maakt met de behandeling der gevallen van jeugdige delinquenten, ten aanzien van wie een onderzoek naar de moge lijkheid van reclassering zal worden in gesteld. Liquidatie van de buitengewone maat regelen op het gebied van het recht en de rechtsbedeling zal met kracht wor den nagestreefd. Wettelijke voorzieningen betreffende het gevangeniswezen zijn in gevorderde staat van voorbereiding. Tekort van 1300 millioen gulden over 1948 terug gebracht tot 365 millioen over 1949. De minister van financiën heeft ter begeleiding van de stukken inzake de ontwerpen van wet tot vaststelling van de Rijksbegroting voor het dienstjaar 1949 de jaarlijkse millioenennota aan de Tweede Kamer overgelegd. Hij kon in deze nota gewag maken van een ver betering van de financiële toestand, die er weldra toe zal leiden, dat de buiten gewone dienst I (uitgaven van aflopend karakter, uit oorlog en bezetting vol gend) nagenoeg geheel uit de gewone middelen kan worden bestreden. Zeer duidelijk springt de verbetering in het oog bij een vergelijking van de cijfers van genoemde dienst en van de gewone dienst voor 1948 en 1949. Deze beide diensten tezamen lieten over 1948 een nadelig saldo van 725.415.360 zien, welk saldo bij de raming voor 1949 tot 704.629 wordt teruggebracht. Met het geraamde nadelige saldo van het land- bouw-egalisatiefonds ad 364.833.000 komt de minister voor 1949 tot een to taal nadelig saldo van ƒ365.537.629, te gen 1.327.650,360 het vorige jaar. Het nadelig saldo van de kapitaalsuitgaven en -ontvangsten, voor 1948 geraamd op ƒ423.016.484, beloopt thans ƒ294.141.617. Het thans zoveel gunstiger eindresul taat is voor een belangrijk deel een gevolg van de omstandigheid, dat het voor 1949 verantwoord kan worden ge acht de middelen 440 millioen hoger te ramen dan voor 1948. Daarnaast zijn de uitgaven 285 millioen lager gesteld. Op de gewone dienst 1949 wordt ge raamd 3156 millioen aan inkomsten en 2417 millioen aan uitgaven, voordelig saldo 739 millioen, tegenover 1948 3191 aan inkomsten en 2367 aan uitgaven met een batig saldo van 824 millioen. Op de buitengewone dienst I wordt over 1949 aan uitgaven geraamd 816 milli oen en aan middelen 76 millioen, tekort 740 millioen, tegenover in 1948 uitgaven van 1141 millioen, middelen 54 millioen, tekort 1087 millioen. Zoals uit deze cij fers blijkt heft over 1949 het overschot op de gewone dienst, het tekort op bui tengewone dienst I ongeveer op, er is nog ongeveer 1 millioen tekort, precies is het 704.629 gulden. Evenals het vorig jaar roept de mi nister het Nederlandse volk op tot be sparing en uiterste zuinigheid in de ver- bruikssfeer en voor wat de productie bedrijven betreft tot matigheid in de winstuitkeringen en voorzichtigheid bij het aanhouden van voorraden, gezien het daaraan verbonden prijsrisico. De fi nanciële toestand laat zijns inziens toe deze oproep thans te doen vergezeld gaan van de aankondiging van enkele tegemoetkomingen op belastinggebied, die hierop zullen aansluiten. In een overzicht van de vermogens positie van het rijk komt de minister tot de conclusie dat tegenover de staats schuld, in ruimste zin genomen, van 34.6 milliard gulden, 19 milliard aan be zit, ook in ruime zin genomen, staat. Het tekort van rond 16 milliard moge op het eerste gezicht ongunstig lijken, als men overweegt dat het ongeveer het nationale inkomen van 1 jaar voorstelt, geeft dit cijfer een andere indruk.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1