DE KWESTIE BERLIJN DE CANADESE ERFENIS naak de Veitufteiduaad Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST DINSDAG 28 SEPTEMBER 1948 3e JAARGANG No. 75 1 TWEE NEDERLANDSE SOL DATEN VERMOORD OP WEST- JAVA. NIEUWE OPDRUK OP KAARTEN VOOR AANSTAANDE MOEDERS. feuilleton. V kleintjes IhMfrlZj worden bereikt. Met de mogelijkheid moet dus rekening worden gehouden, dat crisis en incidenten elkander zul len blijven opvolgen. De rest van de wereld zal er het verstandigst aan doen haar kalmte te bewaren: crisis en nogmaal crisis hoe ernstig ook is nog geen oorlog. Glenora-lane Farm was mooi. Al te mooi, vond Eric. Een oprijlaan met jonge maples ter weerszijden, een machtig complex van gebouwen, een woonhuis als een villa, schuren en stallen alsof ze zo van een tentoon stelling of uit een prijscourant waren gekomen; een indrukwekkende serie stenen silo’s voor de opberging van de wintervoorraden, een melkkamer met gegla zuurde tegels, een machinekamer, pijnlijk zindelijke melkmachines. Alles was „model”. Hij voelde zichzelf als een landloper in een paleis. De melkknechts in hun witte overalls leken niet „echt”. Het was een perjna- reeds-in- verholen A.b.prijs ƒ2.50 per half jaar Franco per post 3.75 per half jaar Verschijnt DTNP^AGS en VRIJDAGS Bureau voor Advertenties: Fa. DRLTFHOUT GROOTZAND 55 Telefoon 3005 Advertentieprijs 15 et per tn.m. Bij contract (handels- adv.) lager. MAX VAN POLL, t In de leeftijd van 67 jaar is te Eind hoven overleden de heer M. J. van Poll, oud-lid der Tweede Kamer en van de Commissie-Generaal. DE STRIJD MET DE COMMU NISTEN IN DE INDONESISCHE REPUBLIEK. Hoewel er hier en daar op Java nieuwe communistische opstanden uitbraken, vordert het republikeinse DE WONINGBOUW. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr. dr. J. in ’t Veld, heeft meegedeeld dat er in de eerste zeven maanden van dit jaar 15.700 woningen werden gebouwd, en er is een stijgende lijn waarneembaar in Januari 2000, in Juni 3000 en de verwachting is, dat wij dit jaar niet ver van de 30.000 af zullen zijn. Voor 1949 heeft de minister een bedrag van 400 millioen gulden losgekregen, ten behoeve van voorlopige bouwplannen om dat jaar 38.000 woningen tot stand te brengen. De ministerraad heeft besloten onder geen omstandig heden aan dit bedrag te zullen tornen. Natuurlijk is deze productie nog niet voldoende om het evenwicht tot stand te brengen, doch intussen wordt ook steeds meer gewerkt vol gens het systeem van duplexwonin- gen, woningen voor twee gezinnen, die later, als de markt ruimer is ge- VLEESBON AANGEWEZEN. Bon nr. 244 vlees is geldig ver klaard voor aankoop van 100 gr. vlees spanning en wellicht uittarting zal. °f vleeswaren. GAS, ELECTRICITEIT OF HUIS BRANDOLIE VOOR JONGE EN A.S. MOEDERS. Het C.D.K. deelt ons mede, dat a.s. en jonge jpoeders die in plaats van vaste brandstoffen een hoeveelheid gas, electriciteit of huisbrandolie wen sen te ontvangen, de bon voor brand stoffen, welke op de hun verstrekte CA-kaart voorkomt, bij de distributie- dienst moeten inleveren. Deze dienst zal hun een verklaring terzake uit reiken, waarmede zij zich tot resp. het gas- of electriciteitsbedrijf of tot het Rijksbureau voor Aardolieproduc ten te ’s-Gravenhage dienen te wen den. ZOON VAN EX-KEIZER GESTORVEN. Prins Adalbert Ferdinand, de der de zoon van ex-keizer Wilhelm H, is 64 jaar oud te Montreux overleden. Sedert 1939 woonde hij met zijn vrouw in Zwitserland. Bovendien zal het Rijk 45 pet. bedra gen in 1948 tot een bedrag van zes, in 1949 tot een bedrag van acht millioen gulden in de kosten van splitsing van woningen. Ook die ge splitste woningen kunnen aan de wo ningvoorraad worden toegevoegd. Zo doende kan ik, aldus minister In 't Veld, heel wat pleizieriger cijfers ge ven, dan men uit sommige beschou wingen en adressen zou kunnen af leiden. Nu er grotere aanvoeren bouwma terialen komen, zoals hout uit Rus land en Finland, is er hoop dat de sttfgende lijn zal kunnen worden door gezet in de komende jaren, hetgeen ook moet, wil men het woningpro- bleem tot oplossing kunnen brengen. Want van 40.000 woningen moet men naar 60.000 woningen per jaar, een getal dat in 1951 kan worden bereikt. Een ander vraagstuk is de wanver houding tussen de gestegen bouwkos ten en huren, die in verhouding daar toe te laag zijn. De regering heeft volle aandacht voor dit probleem en heeft aanvaard, dat verhoging van huren niet te ontkomen zal zijn. Zij heeft zich echter op het standpunt ge plaatst, dat een huurverhoging nooit mag worden toegepast, indien de ar beidende bevolking daarvan de last niet zou vermogen te dragen en is van opvatting, dat het vraagstuk van huurverhoging derhalve moet worden bezien in het kader van de loon- en prijspolitiek. Bij dit vraagstuk dient ook te worden opgemerkt, dat er een verlaging van de bouwkosten thans waarneembaar is. nente tentoonstelling, maar geen boerderij, zoals hij die het liefst zag. Er was niets huiselijks, niets zorgelijks. Alleen de boekhouder zou hier kunnen zeggen, of de zaken al of niet goed gingen; dat ging hier buiten de mensen om. Precies nu wist hij, wat er aan mankeerde de boerderij was hier geen besloten familie, waar ieder zijn deel droeg van de verantwoordelijkheid en zijn deel kreeg van de successen. Zo’n groot bedrijf als dit, had alweer alle eigenschappen van een fabriek of van iedere andere industriële onderneming. Het lokte hem niets aan op dit reclame-achtige modelbedrijf te blijven. Alles was er gericht op het overbluffen van het publiek. De koeien moesten er de hoogstmogelijke melkopbrengst geven, omdat er met die cijfers geadverteerd moest worden. De kalveren kregen de zonderlingste en inge wikkeldste namen, omdat daarmee indruk op de kopers gemaakt werd. De boeren moesten het als een hele eer beschouwen, als ergens in hun veestapel bloed van de Glenora-lane Farm-stal stroomde. Al deze fraaiigheden van luxueuse stallen en blinkende machinerieën waren slechts onderdelen van de kunstmatige opbouw van een grote naam; een naam, die verkoopt; een naam, die duizenden dollars waard is. Achteraf merkte Eric eerst, dat zijn hele reis een onderdeel van een reclamecampagne was geweest. „Wel, Mr. Lindquist”, zei de voorman van het fok- bedrijf op een middag, „we hadden aardig gezorgd voor publiek onderweg, is ’t niet?” „Meer dan me lief was. Maar ik moet toegeven, dat ze de naam van deze stal dwars over heel Canada kennen”. „Ja, dat was keurig voor elkaar. We hebben ons eerst suf zitten denken, hoe we de mensen naar de Ujn zou den trekken. Adverteren is te duur en dan komen de mensen toch niet. En veel aanknopingspunten hadden we daar in de graanprovincies ook niet”. „Was dat dan nodig?” VRAGEN OVER ONTSLAG VAN GENERAAL DURST BRITT. Wat is de reden, die tot ontslag en ver anging geleid hebben van gene raal Diirst Britt als commandant van de Zeven-Decemberdivisie Aldus vraagt het Tweede Kamerlid Bruins Slot (a.r.) Het ontslag heeft, zo zegt hij, in Indië grote ontstemming ge wekt en wordt daar geweten aan ern stige wrijving tussen de leiding van het Kon. Ned. Indische Leger en de Kon. Landmacht. In verband hiermee dringt hij aan op bespoediging van de fusie tussen beide. De Ver. Staten, Engeland en Frank rijk hebben de Berlijnse'kwestie bij de Veiligheidsraad aanhangig gemaakt. We geven de namen der klagers maar in de volgorde, waarin de geneigdheid om tot deze procedure over te gaan bij hen geringer wordt. De Ver. Sta ten hebben reeds lang het plan gehad tot deze stap over te gaan, Frankrijk voelde er al bitter weinig voor en En geland stond zo’n beetje tussen beide in. Vorige week toen bleek dat de on- derhandelingen te Moskou even vast waren gelopen als die te Berlijn zelf, was op aandringen speciaal van Frankrijk nog een laatste nota naar Moskou gezonden waarin onomwon den werd gevraagd of Rusland nog steeds het grondbeginsel van het vier- mogendhedenbestuur in Berlijn er kent, ook wat verkeer en financiën betreft. Zo niet, dan zou er een an dere weg moeten worden gekozen om het geschil te regelen. Daarmede was bedoeld het aanhangig maken van dit geschil bij de Veiligheidsraad. Het Russische antwoord was van Westers standpunt gezien onbevredigend; de Russen hebben practisch een Rus sische controle op alle verkeer vanuit Berlijn met het Westen, het vliegver keer inbegrepen, geëist. Daarop is het besluit gevallen de zaak voor de Vei ligheidsraad te brengen, waar de Rus sen de behandeling door een veto kun nen treffen, betogend dat de Raad on bevoegd is in deze een oordeel te vel len, daar bij het verdrag van Pots dam is bepaald dat alle geschillen over de bezetting van Duitsland door de Grote Vier onderling moeten be slecht. Dat is het minste wat zij zullen doen, maar niet gering wordt de kans geacht dat zij en hun satelliet staten de Ver. Naties zullen vaarwel zeggen; en de landen die dan in de V. N. achterblijven zouden dan dus feitelijk een Westelijke groepering vormen, die tegen het Oosten stelling neemt, een Westerse groepering wel ke behalve pro-Russische ook nog tal van andere staten zou kunnen ver liezen, welke neutraal wensen te blij ven. In hoever de Ver. Staten er dus in zullen slagen hun bedoeling een be roep op de wereldopinie te doen te ver werkelijken staat nog te bezien, de Russen zullen trouwens nauwelijks onder de indruk komen van de mobi- satie van die opinie. En dat een der gelijke groepering op grond van de Berlijnse kwestie bereid zou zijn ge zamenlijk de wapens tegen Rusland op te nemen lijkt onwaarschijnlijk en zal allicht ook niet de bedoeling van de Ver. Staten zijn, dat ’t initiatief tot een oorlog waarschijnlijk aan de Rus sen zal willen overlaten, nl. als dezen op een of andere wijze zouden willen trachten» de Westelijke geallieerden gewapenderhand uit Berlijn te verja gen, of het Westelijk vliegverkeer zo danige belemmeringen in de weg te leggen, dat dit niet meer mogelijk wenj, waardoor de grote Westelijke geallieerden om hun positie in Berlijn te handhaven de blokkade zouden moeten forceren. Daarom spreken de Kantoor voor Abonnementen Fa. KTEZEBRJNK Co. KLEENZAND 7 Tel. 2872 BRANDSTOFFENBONNEN VOOR KAMERBEWONERS. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat van de brandstoffen- kaart TB 806, welke aan kamerbewo ners wordt uitgereikt, de bonnen 01 en 03 zijn aangewezen voor het kopen van drie eenheden vaste brandstoffen per bon. periode zal zijn, waarin het vleesrant- soen van 400 gram over drie weken moet worden uitgestrekt. Mocht de aanvoer de komende da gen zeer meevallen, dan zal nog een in de box zat en haastig was ze naar de weg gelopen. Het was haar brief; straks mocht Jack hem lezen. Ze las en herlas, totdat ze eindelijk het papier op vouwde en in de enveloppe stak, omdat ze het grote nieuws niet langer alleen voor zichzelf kon houden. Dan ging ze terug naar huis. Ging ze? Liep ze de helling op? Klom ze naar boven? Neen, ze zweefde langs de langzaam stijgende akkers, langs de statige sparren; haar hand streelde in het voorbijgaan een in herfsttinten verkleurd blad; ze riep dwaze groetjes naar de kalkoenen, die in de laatste stoppels rondscharrelden, en glimlachte tegen haar grauwe huis, dat zo vertrouwd en innig en tegen de hoge bosrand aan lag. Dat huis was veranderd. Het was nu geen gedachten-verlaten woning meer, maar een haven, die op de thuisvaart wachtte. Weg waren ge dachten aan Quakers Bridge, aan zagerjj en aan ver kopen van Mac Intosh Valley. Eric kwam en het huis Evelyns huis zou hem ontvangen. Vergeten was ze zelfs dat ze de boerderij aan Edmond verkocht had. Voor het ogenblik was het huis nog van haar. Wat daarna kwam boezemde haar op dit ogenblik van on gewone luchthartigheid geen belangstelling in. SNEEKER NIEUWSBLAD RedacteurenL. KIEZEBRINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 SNEEK extra bon voor 100 gram worden aan gewezen. Hierna zal het rantsoen weer op 400 gram per twee weken worden te ruggebracht, met dien verstande, dat, in verband met het tekort aan koel huisruimte, een enkele maal 250 gram inplaats van 200 gram per week zal worden verstrekt. Eerst in September van het volgend jaar zal de varkensstapel op een der gelijk peil zijn gekomen, dat een defi nitieve verhoging van het vleesrant- soen kan worden verwacht. aan Rusland, waarin zij het hun be slissing meedelen, ook van dat terwijl zij de kwestie voor de Veiligheidsraad brengen, zij te Berlin hun positie zul len handhaven. We bewonderen de keus van het geschil, waarop d Wes telijke geallieerden de strijd met Rus land willen uitvechten, niet, Berlijn behoort practisch tot de Russische zóne, maar de opvatting is natuurlijk dat als men het op deze kwestie niet doet, er toch spoedig een andere volgt. De beslissing oorlog of vrede valt dus te Berlijn en niet in de Veiligheidsraad te Parijs. Over het algemeen is men echter van oor deel dat ook de Russen het niet op het uiterste zullen laten aankomen en een oorlog vermijden. Het best wordt de toestand vermoedelijk gekenschetst in een artikel van de correspondent der N. R. Crt. te New-York waarin hij schrijft dat men vermoedelijk weder zijds zal pogen tè drastische stappen, die onherstelbare consequenties mee brengen, te vermijden. Hiermede zal echter de kritieke faze niet voorbij zijn. Zij, die het best tot oordelen be voegd zijn geloven dus niet dat Euro pa aan de rand van een oorlog staat; tevens koesteren zij de hoop, dat na verloop van tijd, als de bewindheb bers te Moskou de overtuiging heb ben verkregen, dat de Westelijke mo gendheden zich niet verder in de hoek zullen laten dringen, een basis voor wezenlijke overeenstemming zal kun nen worden gevonden. Doch evenzeer zijn zij er van overtuigd, dat dit punt niet zonder verdere periodes van LUCHTPOST OVERZEE. Met ingang van 1 October is ten aanzien van het luchtpostverkeer overzee het volgende bepaald Van militairen aan militairen p o r t v r ij mogen worden verzonden enkele briefkaarten en brieven tot en met 10 gram, geschreven op lucht postpapier en gesloten in luchtpost- enveloppen van burgers aan militairen tegen binnenlands tarief mogen worden verzonden enkele briefkaar ten, militaire luchtpostbladen en brie ven als boven omschreven, tot een maximum gewicht van 10 gram. Tegen het in brieven insluiten van foto’s, krantenknipsels en dergelijke bestaat geen bezwaar, als ze maar niet zwaarder worden dan 10 gram. Voor de luchtpostverzending van nieuws-, sport-, kerkelijke en contact bladen van thuisfronten komt nog een nadere regeling. 44 Eindelijk had hij dus zijn ongelijk erkend. En al die tijd had hij erover gedacht. Hij was haar niet vergeten, maar hij had niet geweten, hoe en wat hij moest schrij ven. Had ze dat maar begrepen in al die zware maan den, die achter haar lagen! Hoeveel lichter was dan alles te dragen geweest. Maar dat deed er nu niet toe. Nu wist ze het en een zoete pijn zwol in haar hart. Jammer, dat ze nu de boerderij aan Edmond had be loofd. Ze was toch nog te vlug geweest. Was die brief maar een dag eerder gekomen'. Maar had Eric niet indertijd zelf gezegd, dat ze te hokvast was en dat ze er goed aan zou doen haar bezitting te verkopen? Wat deed het er eigenlijk toe, of ze nog over de boer derij beschikte of niet; ze had in ieder geval de be slissing over de paarden aan hem gelaten. Hoe zou hij nu terugkomen? Las ze niet te veel in de brief? Was er wel aanleiding voor haar zich te verheugen over zijn terugkomst? Het kon best zijn, dat hij alleen maar de paarden en zijn koffer kwam halen. Doch deze vrees woog niet op tegen de zekerheid van zijn terugkomst. Als hij alleen maar zijn bezittingen kwam terughalen, zou hij zo niet schrijven, berede neerde ze. Ze proefde uit de regels, dat hij om héér kwam, al stond het er met geen enkel woord in. Wat een geluk, dat dit juist moest komen, nu ze opgegeven had! Ein delijk eens geluk voor haar. De bitterheid van de neder laag was volkomen weggespoeld door het besef van „toch niet vergeten” te zijn. Ze zat op de grond naast het postkistje. Uit de verte op het land had ze meer geraden dan gezien, dat er iets stond er brand door het spelen met van bran dende lucifers of sigaretten veroor zaakte 271 branden. Deze cijfers hebben zo’n omvang aangenomen, dat de hoofdinspecteur van het Brandwezen, de heer P. L. van Boven, besloten heeft een actie onder het publiek te gaan voeren, waarbij niet alleen tot voorzichtigheid zal worden aangemaand, maar waar bij men tevens jong en oud wil voor lichten om brand te voorkomen. Sedert de bevrijding heeft de scha de tengevolge van brand een steeds grotere omvang aangenomen. In 1946 bedroeg die in totaal f 60 millioen, in 1947, zodfe opgemerkt, f 100 millioen en de heer Van Boven schat de scha de in 1948 nog weer groter. De actie zal op ruime schaal wor den gevoerd, waarbij jeugdorganisa ties en de radio-omroep zullen worden ingeschakeld. Het publiek kan op zeer eenvoudige wijze helpen bij de beperking van brandschade, aldus de heer Van Bo ven. Het stelle zich bijv, op de hoogte van het telefoonnummer van de brandweer en in voorkomende geval len dient men een duidelijke melding door te geven. Hoe vaak gebeurt het niet, dat men in de agitatie vergeet de brandweer mede te delen waar de brand is. Dikwijls weet het publiek ook niet waar de dichtstbijzijnde tele foon is. En alleen als de brandweer spoedig ter plaatse is, kan de schade veelal worden beperkt. De heer Van Boven vertelde ontstellende feiten van onwetendheid van het publiek om trent de eenvoudigste brandveilig- heidsmaatregelen. In een koloniehuis, waar zestig kinderen waren onderge bracht, wisten de leidsters niets van de aanwezige blusmiddelen en bleken de deuren, die naar de brandtrappen leidden, op slot te zijn DE HANDEL MET OOST-EUROPA. West-Europa heeft altijd een leven dige handel gedreven met de Oost- Europese landen, doch deze is, door de Russische overheersing van de Oos telijke streken ireel moeilijker en daar door doorgaans van geringer omvang geworden. Deze handel omvatte in het bijzonder de volgende producten: hout uit Finland, Polen, Tsjecho-Slowakije en Joego-Slavië, steenkool uit Polen, kali uit Oost-Duitsland, granen uit Polen, Roemenië, Hongarije en Joego- Slavië, zink, lood en koper uit Joego- Slavië, enz. Natuurlijk sluiten thans alle West-Europese landen handels- verdragen met deze landen af, maar ook is men bezig de Marshall-hulp hierbij in te schakelen. Tot nu toe zijn 7.293.000 dollar voor aankopen in die oostelijke landen uitgetrokken. Zij zijn besteed aan steenkool uit Polen, goe derenwagons uit Hongarije en Tsje cho-Slowakije en kali uit Duitsland. De orders worden betaald met West- Europese goederen, die geen militaire betekenis hebben. Rechtstreeks in Rusland doet de Marshall-hulp-admi- nistratie geen aankoop. 5 ha f 240 6 haf 240 7 haf 140 8 ha f 0 Voor de oppervlakte groenten en fruit zal deze toeslag worden vermin derd met f 2,50 per are. Voor het aantal kippen of eenden, dat mag worden aangehouden boven het aan tal van 50 stuks, zal een aftrek wor den toegepast van f 1.per kip of eend. De dienst legercontacten te Bata via maakt bekend, dat op 18 Septem ber op West-Java de ernstig vermink te lichamen zijn gevonden van twee Nederlandse soldaten. Een van hen leefde nog toen hij werd gevonden, doch overleed spoedig daarna. Zij had den deel uitgemaakt van een patrouil le, die op 14 September in een hinder laag viel, waarna zij waren gevangen genomen. De vorige week had het Ned. leger in Indonesië 7 gesneuvelden. Het C.D.k. deelt ons mede, dat be halve de CA-kaarten (voor a.s. moe ders) uitgevoerd in de kleuren grijs en rood met zwarte opdruk, ook CA- kaarten in dezelfde kleuren grijs en rood met b-1 a u w e opdruk in omloop zullen worden gebracht. Beide soorten zijn geldig. MEER VLEES. In antwoord op mondelinge vragen van de heer Suurhoff (arb.) in ver- band met de vleesschaarste heeft mi- eSer 0 a loen- i nister Mansholt in de Tweede Kamer DE TOESLAG VAN 40 MILLIOEN worden, tot woningen voor één gezin i o.a. medegedeeld, dat dit de laatsteVOOR DE LANDBOUW, kunnen worden teruggebracht. Hier door komen pok duizenden woningen meer beschikbaar, zodat reeds aan het einde van 1949 van een inhalen op het Westelijke geallieerden er in hun nota woningtekort sprake zal kunnen zijn. VERTRAGING DEMOBILISATIE IN INDONESIË. In verband met de gespannen toe stand in de Republiek heeft de leger commandant zich genoodzaakt gezien, een tijdelijke maatregel te treffen ten aanzien van de repatriëring der in In donesië aanwezige troepen. Tengevol ge hiervan is de uitvoering van het demobilisatie- en recuperatieschema tijdelijk vertraagd. HONDERD MILLIOEN BRAND SCHADE IN HET VORIGE JAAR. Enkele grote branden, die de laat ste tijd in ons land hebben gewoed, zoals die in de Amsterdamse en Rot terdamse havens en die in Stadska naal, hebben er nog eens de aandacht op gevestigd, dat het vuur vaak grote' materiële schade kan aanrichten. Maar men beseft daarbij meestal niet, dat de totale schade door verminder de productie en door werkloosheid b.v. altijd veel groter is. Zo is de totale schade, welke in 1947 door brand is aangericht, opgelopen tot een bedrag van f 100 millioen. En dan te weten, dat in 70 a 80 pct. van de gevallen de brand veroorzaakt is door onvoor zichtigheid, onachtzaamheid, roeke loosheid of onbekendheid met de aan wezigheid van blusmiddelen. In 1947 kwamen ruim 9600 branden in ons land voor, of gemiddeld 26 per dag. Geheel of gedeeltelijk gingen» ver loren 3725 woningen, 1595 kleine be drijven, 605 boerderijen, 597 in dustrieën en 215 hotels, scholen e.d. De regering heeft met enkele ver- In 1436 gevallen was een vuile schoor- eenvoudigingen het voorstel van de steen de oorzaak, 895 keer bleek er te stichting voor de landbouw betreffen- j fel gestookt te zijn, de baldadigheid de de verdeling van f 40 millioen toe-van de jeugd was in 435 gevallen oor- slag voor het jaar 1947 overgenomen.1 zaak van brand en ruim 600 maal ont- Nodig? Daarom was ’t juist begonnen! De moeder van Archibald heeft in het afgelopen jaar een melk- reccrd gevestigd. Beste geefster van heel Canada!” „Dat weet ik en dat is bekend genoeg. Waren jullie nog niet tevreden?” „Wel nee! Dat was niet voldoende. Wat geven die Westerlingen aan de andere kant van Winnipeg om een record in Ontario?” „Ze wisten er anders overal van”. „Omdat wij de mensen voorgelicht hadden. En hoe! Jongens, wat een mop is dat geweest!” Verbaasd keek Eric de voorman aan. „Voel je 't nu nog niet! Man, wat ben je groen! Je hebt toch wel gehoord van die verzekering?” „Dat Archibald verzekerd was? Ja, dat wist ik. Overal vroegen ze je, of het heus waar was, dat de verzeke ringspremie voor het transport bijna even hoog was als de transportkosten”. „Nou, was ie goed! Voor tien duizend dollar was dat beestje verzekerd. En dan te bedenken, dat hij eerst als klein kalf zonder veel omslag naar Alberta is ge stuurd!” „Maar waarom maken Jullie dan ook al die omslag?" „Alleen om hem weer terug te kunnen sturen! Dat was de beste manier om hem aan het publiek te presenteren. Op een tentoonstelling kun je hem hoogstens driemaal de ring rond laten lopen. Maar deze keer hadden we een tentoonstelling van een paar duizend mijl lang. Van Alberta tot Ontarto. Wie doet je dat na!* „En de verzekering als lokaas?” „O, begin je er achter te komen? Zoveel zul je toch wel van dit land weten, dat alleen een stunt de mensen in beweging brengt. Een kalf zien de mensen vaak genoeg en een duur kajf ook nog wel, en voor een zoon van een beste melkkoe maken ae geen drukte. Maar verzeker een kalf duurder dan de tenen van een filmster en ze laten hun ploegen in de steek om dat ponder te be- kijken”. Wordt vervolgd. Er zal worden uitgekeerd a. Een compensatietoeslag voor alle I lucifers. Het wegwerpen bedrijven gelegen op zandgrond en b. een overbruggingstoeslag voor de bedrijven van 18 ha., welke gele gen zijn op niet-zeekleigronden. De overbruggingstoeslag voor de bedrijven van pl.m. 18 ha. op alle niet-zeekleigronden zal voor de hier onder vermelde oppervlakten op het daarachter vermelde bedrag worden bepaald 1 haf 38 2 haf 84 3 haf 138 4 ha f 200

Sneeker Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1