I Buitenlands Overzicht DE CANADESE ERFENIS Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST 3e JAARGANG No. 78 VRIJDAG 8 OCTOBER 1948 245 aan 291 B 309 117 120 t i FEU1LLETON. Wordt vervolgd. BIJZONDER GERECHTSHOF LEEUWARDEN. EXTRA BOTERBON EN WEER CACAO. holen slapen de aardvarkentjes, die nu niet nieuws- korstloze kaas 1 ei 125 gram koffie 50 gram thee 225 gram huishoud- DE LANDAANWAS AAN DE GRONINGER WADDENKUST. Voor de zoveelste maal heeft een rechterlijk college, nu het Leeuwar der Gerechtshof de landaanwas ten noorden van Uithuizen aan de Wad- denkust aan de oevereigenaren toe gewezen. De Staat meent dat het do mein is. De uitspraak is echter voor lopig, een definitief proces volgt nog. Dinsdag stond o.a. terecht Auke Ykema, 40 jaar, te Metslawier, voor het feit, dat hij in de oorlog zich heeft laten benoemen tot burgemeester van Oostdongeradeel en tal van personen heeft doen arresteren en aan de Duit sers overleveren. Zo heeft hij onder anderen Keimpe de Vries, die beschul digd was van mishandeling van de po litieman Roorda, laten arresteren. De Vries werd naar Duitsland vervoerd en keerde niet weder. Ambtenaren en onderwijzers moesten op zijn bevel een verklaring ondertekenen, waarin zij mededeelden wel of niet lid of sympathiserend lid van de N.S.B. te zjjn. De eis luidde tien jaar. Vonnis. Roelof Hulshof, 25 jaar, landarbei der te Veendam werd gestraft met vijf jaar R.W.I. en ontzetting uit het recht bij de gewapende macht te die nen voor het leven. Hij was lid van de Wasserschutzpolizei en heeft in Maart 1945 onder Doniaga een aantal land genoten helpen fusilleren. De eis luid de zeven jaar. Verschijnt DINPDAGS en VRIJDAGS Bureau voor Advertenties: Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 Telefoon 3005 Advertentieprijs 15 et. per m.m. Bij contract (handels- adv.) lager. PINDAKAAS BONVRIJ. Het is mogelijk gebleken opnieuw een hoeveelheid grondnoten ter be schikking te stellen voor de productie van pindakaas. In tegenstelling met de eerste keer zal het artikel, dat dus binnenkort weer op de markt ver schijnt, thans zonder/ bon kunnen worden verkocht. De beschikbaar komende hoeveel heid is nog klein, doch er wordt naar gestreefd, door verdere aanvoer van grondstoffen zo veel mogelijk aan de vraag te voldoen. Op 21 Oct. zal er een extra boter bon worden aangewezen, 250 gram voor volwassenen enz., 125 gram voor jongeren. Ook zal er dan weer cacao beschikbaar worden gesteld, resp. 50 en 100 gram. XIL Vervloeiende schaduwen. Als de zon dood is en de lucht grauw en de hele wereld volgepakt met sneeuw, kan het nooit meer zomer wor den. Radeloos strekken de naakte takken zich ten hemel, maar een ijzige wind fluit honend door het kale geboomte. Het levende water is weggedoken in een kluis van ijs. Van de vogels heeft al wat de stem van het zuiden kan verstaan, de wijk genomen naar milder streken en de weinige hokvaste overblijvers huiveren in hun veren en teren langzaam hun ijverig bij elkaar ge pikte vet op. Geen dier is te zien, geen konijn waagt DE BERLIJNSE CRISIS. Woensdag hebben de Amerikaanse, Engelse en Franse vertegenwoordi gers de klacht der Westelijke gealli eerden tegen Rusland inzake de Ber- lijnse kwestie vooi de Veiligheidsraad toegelicht. Daarna werd de zitting van die raad zonder nat bepaald werd wanneer men weer zou bijeenkomen, verdaagd. De bedoeling was de niet direct belanghebbende leden van de raad gelegenheid te geven een voor stel te formuleren. Blijkbaar tracht men een compromis te bereiken. De Westelijke geallieerden hebben zich bereid verklaard tot een viermogend- hedenconferentie als Rusland de Ber- lijnse blokkade opheft. DE HALVE CENT MAG NAAR BOVEN WORDEN AFGEROND. Voor zover er nog artikelen zijn, waarvan de op de verpakking ver melde prijzen op een halve cent uit komen, bestaat er geen bezwaar, in dien in de desbetreffende prijsvoor- schriften geen afzonderlijke regeling is getroffen, de halve cent naar boven af te ronden, aldus het directoraat- generaal van de prijzen. Iltalre apparaat maar heel slecht ge steld is en dat de leiding van Engeland, dat zich thans grimmig en vastberaden militair voorbereidt, meer vertrouwen inboezemt. De Ver. Staten hebben een balletje opgeworpen voor opneming van Spanje in de militaire samenwerking, maar in West-Europa is daartegen ver zet, het wil blijkbaar niet hand in hand met Franco gaan. Daar gelooft men trouwens dat als Amerika wapens ver strekt aan Spanje en er komt een oor log het best mogelijk is dat een deel van het Spaanse volk zich met die wapens keert tegen zijn regering en er dus een burgeroorlog zal ontstaan. In het stre ven naar Europese samenwerking ver dient ook vermelding de poging van Ita lië om tot nauwer betrekkingen met Oostenrijk te komen, te Wenen is men daar niet van heler harte op ingegaan, daar is men nog niet tevreden over het feit dat Zuid-Tifol bij Italië blijft. Ove rigens kunnen de Oostenrijkers ook nog geen verbintenissen aangaan, omdat er nog geen vredesverdrag met de gealli eerden is. De kansen dat dit er zal ko men, zouden als de internationale toe stand over het algemeen niet zo ge spannen was, iets zijn toegenomen om dat Rusland nu de Zuid-Slavische eisen ten koste van Oostenrijk niet meer steunt. Dat is een deel van de tol welke Tito voor zijn anti-Stalinistische hou ding moet betalen, doch die hem niet weerhoudt op de ingeslagen weg voort te gaan, zijn pers critiseert thans Stalin zelf in hoogst eigen persoon. Tenslotte nog België: het staat thans vast dat alleen de katholieke partij het voorstel steunt om een volksstemming over de terugkeer van koning Leopold te hou den, hierdoor verdwijnt de kans dat dit voorstel wordt aangenomen en zal de koning voorlopig in ieder geval in zijn ballingschap moeten blijven. toch een nieuw huis ergens inrichten?” Nu is het Eric, die aan Mac Intosh Valley hangt. Heel J gierig meer zijn, de zomer heeft hij zich erop gespitst naar dit huis en deze vallei terug te gaan. Nu pas merkt hij op, hoe hij onafgebroken aan deze ontginning heeft gedacht. Hij heeft zich voorgesteld, hoe hij er werken zal en hoe de boerderij zal gedijen, als Evelyn en hij er samen voor gaan zorgen. Met moeite heeft hij zich losgemaakt van zijn zwerversleven. Hij heeft zich van de modelboerderij afgewend, omdat het beeld van dit kleine, onaanzien lijke huis zo sterk in zijn verbeelding leefde en slechts om te horen, dat een ander hier op de plaats zal komen. Als een luchtspiegeling is zijn droomhuis verdwenen. Het meisje heeft hij overgehouden, maar de vrouw, de vrouw-in-het-huis is weg. Hij wordt stil en zorgelijk en de vrolijke stemming wil niet terug komen. En ’s nachts, als hij in de huiskamer ligt, op de rust bank, die Jack onder het venster heeft getimmerd, om dat het nu te koud is voor Eric om op het zoldertje te slapen, zoals in het voorjaar, piekert hij over zijn ge broken verwachting en hij kan er zich nog maar niet mee verzoenen, dat hij voor het huis te laat is gpkomen. Zo kwam Eric slechts thuis om zich dakloos te voelen. zegt ze zacht. „Wat zeg je? Waarom?” Dan komt het hele verhaal los van Edmonds bod, van haar verzet, van haar wanhoop en ten slotte van har. toezegging van een paar dagen geleden. Beiden zwijgen, als ze zover is. Eindelijk zegt Eric: „Ik had gedacht hier een thuis tt vinden”. Evelyn tracht opgewekt te doen. „Maar we kunnen Maar als de natuur verkilt tot ijzige dood, werken de mensen nog. Ze kunnen het niet laten. Ze kunnen niet stilzitten als de sneeuwhoenders en op hun vet teren; zij kunnen niet slapen als de aardvarkens en ze kun nen niet mokkend in een hol liggen wachten als de vossen. Zij werken, en het bevroren bos, dat dood is, leeft door de mensen. De regelmatige bijlslag klinkt ver door de stilte en wordt slechts onderbroken door de dreunende val der stammen. Alleen de specht houdt de mensen bij en roffelt hoog en hard tegen de schuil plaatsen der overwinterende larven. Hoog en hard als ’t vriest en laag en hol als er dooi in de lucht zit. „Dat is dan ook alles”, mompelt Eric, terwijl hij zijn dikke jekker uitgooit, nu hij ’t door het hakken al weer warm heeft gekregen, hoewel het kwik ver onder nul staat. Hij heeft dorst en om te drinken loopt hij naar een plek, waar hij weet, dat een beekje onder een dikke laag ijs en sneeuw murmelt. Hij schopt de sneeuw wat op zij en hakt met zijn bjjl een gat in het ijs. Daar borrelt helder water op en hij gaat er op zijn knieën naast liggen om te drinken. Het water is fris, maar lijkt nauwelijks koud in de felheid van de winter. Niets heerlijkers dan zuiver water voor een dorstig man. Als hr een paar passen terug heeft gedaan naar zjjn werk, hoort hij een licht gesjilp achter zich en hij ziet een zwerm kleine vogeltjes, druk op het drinkplekje ver zameld. Dat zjjn de koolmezen, die heel de winter door bun goed humeur niet verliezen en nu en dan de hout hakkers komen opvrolijken. Eric had ze hier nog niet gezien of gehoord; en daar zijn ze nu plotseling, levendig, onbevreesd. De houthakker blijft even naar de beweeglijke zwartoogjes staan kijken; het doet hem goed die vogeltjes daar te zien. „De natuur is toch nooit zo dood, als je denkt”, en hij neemt een paar handen haver uit de voerzak van zijn paarden om voor de kwetterende troep te strooien. zich buiten, geen vos kruipt er rond en diep in hun Rantoor /oor Abonnementen Fa. KIEZEBRINK Co. KLEENZAND 7 - Tel. 2872 een uitgelezen troepenmacht en scha re genodigden het Grootkruis in de Militaire Willemsorde, uitgereikt aan Prinses Wilhelmina, die bij haar troonsafstand door haar Dochter tot ridder in deze orde werd benoemd. nieuw te bespreken in een viermogend- hedenconferentie, zoals de verdragen van Potsdam en Yalta dat eisen. Zowel in deze nota als in de Veiligheidsraad werd van Russische zijde betoogd dat deze zaak niet thuishoort in de Veilig heidsraad, er is ook allerminst een toe stand ontstaan, die de vrede bedreigt, zoals de Amerikanen beweren, zeggen de Russen. Men heeft in de Russische po ging het Westen iets tegemoet te ko men inzake de atoomenergie-contröle en om in de Berlijnse kwestie toch weer tot een viermogendhedencontact te komen een aarzeling van Moskou gezien het tot het uiterste te laten komen en Rus sische vrees voor het oordeel der wereld opinie. Ofschoon dat helemaal niet blijkt uit het Russische optreden te Berlijn, waar nu hun parachutisten in de lucht corridor oefenen, wat de toestand ver der toespitst en de kans op incidenten groter maakt. In verband met deze schommelingen in de Russische politiek spreekt men ook weer van verschil van inzicht tussen de Russische leiders on derling. Nu eens zou de groep van Stalin, die vredelievender is en zich met het Westen zou willen verstaan, dan weer een militaire groep, waartoe ook Wisjinski behoort, de boventoon voeren. De militaire groep zou op het punt van Berlijn geen enkele concessie willen doen omdat het deze stad niet alleen be schouwt als nodig voor de afronding der Russische bezettingszone, maar ook ziet als de toekomstige hoofdstad van een herenigd Duitsland onder een Duitse communistische regering, op haar beurt gecontroleerd door de Russen. Zij meent dat het ideaal van een weer verenigd Duitsland, gepredikt van uit de oude hoofdstadBerlijn ook een sterke aan trekkingskracht op de bevolking der West-Duitse zóne zou oefenen. Vooral als die communistische regering te Ber lijn een deel van het Duitse grondgebied terug zou krijgen, dat nu aan Polen is toegewezen. De Polen vrezen daar reeds voor, getuige het feit dat Poolse boeren, die zich in de nieuw gewonnen provin cies vestigen, dat bij voorkeur doen aan de rechteroever van de Oder, in de ver wachting dat de linkeroever ten slotte toch weer Duits zal worden. De Russen zijn er ontevreden over dat de Polen uit hun nieuwe gebieden lang niet halen wat er in zit, gal men een deel van Si- lezië weer aan d» van ouds hard wer kende Duitsers dan zou men heel an dere dingen zien en zou de productie daar voor een samenwerkend Duitsland Rusland van enorme betekenis wor den, zo groot zelfs dat ze die van het Marshall-plan voor het Westen in de schaduw zou stellen. Een DuitsRus sische samenwerking is al jaren een lie- velingsidee van vele Russische en Duit se leiders, speciaal ook van militaire, geweest. In dit verband denkt men dan natuurlijk ook aan de geheimzinnige verdwijning van de legergroep van ge neraal Paulus, die zich bij Stalingrad overgaf. Van het grote aantal Duitse krijgsgevangenen dat de Russen daar en elders maakten blijven er honderd duizenden zoek en er wordt beweerd dat die in een leger zijn ingedeeld en achter de Oeral in kleine eenheden over Sibe rië verdeeld zijn en Duitse officieren zo wel in de Russische legers, als lucht vloot en marine een voorname rol spe len, terwijl heel wat Duitse technici bij de Russische wapenindustrie zijn onder gebracht. Met het oog op een derge lijke DuitsRussische samenwerking zouden de Russen in ieder geval de militaire groep Berlijn persé in han den willen trachten te krijgen en er voorts op uit zijn de onderhandelingen over de gehele Duitse kwestie zo lang mogelijk slepende te houden, om te 471 Hij vermoedt niet, dat Evelyn omzichtig elke keer, dat het gesprek op haar eigen leven en op de boerderij dreigt te komen, Eric terug doet keren naar dat grote, voor hen onbekende land tussen twee oceanen, waarin een man eindeloos kan rondtrekken en waarvan hij eindeloos kan vertellen. Ze wil niet over de boerderij praten. Ze schaamt zich ervoor, dat ze nu toch haar land heeft verkocht. Ver kocht? Heeft ze het wel verkocht? Er is toch nog geen prijs genoemd! Ze is nergens aan gebonden. Maar nee, die redenering gaat niet op; ze heeft aan Edmond be loofd, dat hij de boerderij kan krijgen. „Je kunt er op rekenen”, heeft ze gezegd. Nu kan ze niet met goed fatsoen terug. Zo nu en dan maakt Eric door zijn ver halen heen een opmerking over het huis hier in Mac Intosh Valley. Dat hij blij is terug te zijn en dat het hier toch niet zoveel slechter is dan ergens anders. En iedere keer krimpt haar hart ineen. Was Jack er nu maar niet bij geweest, dan had ze het hem verteld. Maar nu kan ze er niet toe komen. Na het avondeten gaat Jack naar Beautier. Hij voelt, dat hij nu beter gemist kan worden, maar hij herinnert zich de gebeurtenissen van het voorjaar nog maar al te goed, om daarover een opmerking te maken en hij weer bungelende voet. „Ik heb de boerderij verkocht”, zegt alleen, als hij de deur uitgaat! „Ik ga nog even met Roger praten”. „Is dat nu wat voor Jack, die samenwerking met Roger Beautier?” vraagt Eric, als de jongen weg is. „Ik denk ’t wel. Ze kunnen goed samen opschieten!” „Maar waarom beginnen ze een zagerij?” „Omdat ze die samen net kunnen betalen, ’t Is niet ver hier vandaan, bij Quakers Bridge. Dat is een mijl of zes naar het zuiden”, DR. BEEL WEER NAAR BATAVIA. Naar het A.N.P. van bevoegde zijde verneemt, zal dr. Beel die enige tijd in Nederland heeft doorgebracht om rapport uit te hengen over zijn be vindingen in Indonesië, over enige tijd weer naar Batavia vertrekken. De tijd die hij nog in Nederland zal doorbren gen, zal hij benutten om zich op de hoogte te stellen van de voorberei dingen inzake de instelling van een federale interim-regering in Indo nesië. Het overleg nierover wordt nog steeds voortgezet. De berichten over de vorderingen zijn nogal optimis tisch. Waarschijnlijk zal deze interim- regering geheel uit Indonesiërs be staan. Gedurende de beide laatste da gen van de vorige week werd beraad slaagd over een nieuw Nederlands voorontwerp. Ongeveer de helft van het uit 68 artikelen bestaande ont werp was reeds artikelsgewijze behan deld en men hoopt deze week geheel klaar te komen. „En ik dacht, dat hij wilde zien”. „Ach. Hij wil vooral machines hebben om mee te wer ken. Een fabriek is zijn lust en zijn leven”. „Maar een zagerijtje is nog geen fabriek. Het lijkt me niet verstandig. Waarom trekt hij niet liever eerst wat rond ’t Lijkt me helemaal niet goed, dat hij zich hier in de buurt nu weer gaat opsluiten op een bedrijfje, dat hem niet minder aan handen en voeten zal binden dan op de boerderij hier”. „Maar hij wil zo graag voor eigen rekening werken”. „En voor eigen rekening tobben en grijs worden van de zorgen”. „Jij trekt liever rond, hé?” ,,’t Heeft me nooit verveeld, totdat ik naar jou begon te verlangen”. En Eric trekt zijn meisje ze is nu toch zijn meisje na alles, wat er in de sneeuwkuil ge beurd is naar zich toe en knuffelt haar in zijn armen. „Nu blijf ik bij jou en wij samen blijven hier op de boerderij, zoals je altijd gewild hebt. Pas in de maanden, dat ik daar in het westen rondzwierf, ben ik een eigen huis gaan waarderen en dan heb ik altijd aan Mac Intosh Valley gedacht”. „Nu, hoe vind ja dat?” zegt hij na een ogenblik, als het meisje met dichte ogen tegen hem aan blijft liggen en geen antwoord geeft. O, nu moet ze het zeggen. Nu mag ze Eric niet langer onwetend laten van haar belofte aan Edmond. Ze richt zich op, staart naar de punt van haar heen en SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteuren: L. KIEZEBRINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 - SNEEK voorkomen dat de Westelijke geallieer den West-Duitsland snel tot een hecht bolwerk tegen infiltrerend communisme trachten te organiseren. Als zo’n poging de zaken slepende te houden schijnen de Ver. Staten en Engeland het nieuwe Russische voorstel nog eens een vier- mogendhedenconferentie te houden dan ook te zien. Zij wilden er niet van we ten tenzij Rugland eerst goede wil toon de door de blokkade te Berlijn op te heffen, de Fransen schijnen bereid ge weest te zijn zonder die voorwaarde het contact te hervatten. Intussen is het de vraag of tenslotte de behandeling voor de Veiligheidsraad toch ook niet weer tot dit contact zal leiden. Met 9 tegen 2 st., die van Rusland en de Oekraine, plaatste de Raad de Berlijnse kwestie op zijn agenda, waarna Wisjinski mee deelde dat Rusland niet aan de bespre kingen over dit punt zou deelnemen, zo als ook algemeen werd verwacht. Dit zou dus de definitieve breuk tussen Westelijke geallieerden en Rusland kun nen betekenen, maar behoeft het niet te zijn. Want, al kan elk besluit van de Veiligheidsraad over deze kwestie door een Russisch veto worden getroffen, de vraag rijst of de Russen dat ook zullen doen als de Raad eens mocht besluiten tot een simpele aanbeveling aan de vier mogendheden het contact te hernemen of een commissie van bemiddeling ter hervatting van het contact te aanvaar den, nu de Russen hebben aangeboden weer overleg te plegen. Moskou heeft weer niet zo gek gemanoeuvreerd in deze kwestie! Intussen blijft de toestand onverminderd zeer ernstig, en Truman heeft ter raadpleging van Marshall deze al uit Parijs ontboden. Het besluit der Russen om buitenlandse diplomaten geen bewegingsvrijheid in Rusland meer toe te staan behalve in Moskou zelf en in een straal van 50 K.M. daarbuiten, moge uit het arsenaal van de zenuwen oorlog afkomstig zijn, het tekent toch de ernst der verhoudingen. En zo komt er onder de druk der gebeurtenissen schot in de organisatie der West-Euro- pese verdediging. De plannen voor een gemeenschappelijke generale staf der West-Europese Unie zijn thans klaar, met Montgomery als chef, een Engels man als hoofd van de luchtmacht en Franse generaals als leiders van de le gers, bijgestaan door hoge officieren van de Benelux. De Ver. Staten en Canada zullen aanvankelijk hun overschotten aan bewapening aan de West-Euronese Unie leveren en grondstoffen om wape nen te maken, later zou dan een stand- daardisatie van de wapenproductie van al deze landen volgen en zou een samen hangende defensie worden opgebouwd. Het Amerikaanse Congres zal echter deze plannen nóg moeten goedkeuren en men verwacht daar enig verzet omdat er tal van leden zijn die tegen grote wapenleveringen aan Frankrijk zijn uit vrees dat het communistisch wordt en men dan eenvoudig de tegenstander van wapenen zou hebben voorzien. In hoe verre die vrees gewettigd is, is niet uit te maken. Wel zijn de Franse commu nisten erg roerig een staking in de Franse mijnen tegen de economische plannen der regering was trouwens al gemeen, ging niet alleen van het com munistisch vakverbond uit en kostte het berooide land een enorme hoeveelheid steenkool maar men geeft de Gaulle over het algemeen toch groter kans dan hun als er wat gaat gebeuren. Maar ook een Gaullistisch Frankrijk is voor de democratische West-Europese landen voor militaire samenwerking niet aan trekkelijk. Bovendien heeft de generaal reeds geëist dat Frankrijk de leiding zal hebben in de defensie der West-Euro pese Unie en niet Engeland dat geen vastelandsmogendheid is. In die rede nering zit iets, maar men kan ook niet ontkennen dat het met het Franse mi- De prijs per potje van ongeveer 370 gram wordt verlaagd van 1.tot 0.90. RANTSOENWAARDE PAARDEVLEES. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat met ingang van Vrij dag 8 October de rantsoenwaarde van paardevlees weer van 125 op 150 gram gebracht wordt. Een bon voor 100 gram (rund)vlees geeft dus recht op 150 gram paardevlees. zo graag wat van de wereld UITREIKING GROOTKRUIS WILLEMSORDE AAN PRINSES WILHELMINA. Gisteren heeft H. M. Koningin Juliana te Arnhem ten overstaan van AJxprijs f2.50 per halt jaar Franco per post ƒ3.75 per half jaar OFFICIËLE BONNENLIJST voor het tijdvak van 10 t.e.m. 23 Oct. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: Bonnen voor Brood en Vlees Vlees 100 gram vlees (reeds aangewezen, geldig t.e.m. 9 October). 284, 286 Vlees 100 gram vlees 285 Vlees 300 gram vlees 2871, 2872 Brood 800 gr. brood 288 Brood 400 gram brood Alle Bonkaarten 289 Algemeen 400 gram brood 290 Algemeen 250 gram boter of margarine of 200 gram vet Algemeen 750 gram suiker, bo- terhamstrooisel enz., of 1500 gram jam, stroop enz., of 750 gram versnaperingen Bonkaarten KA, KB, KC 810 295 Algemeen 250 gram boter of margarine of 200 gram vet 296 Algemeen 200 gram kaas of 250 gram 297 Algemeen 298 Algemeen 299 Algemeen 300 Algemeen zeep of 180 gram toiletzeep 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas B 310, C 311 1 ei Bonkaarten KD, KE 810 301 Algemeen 125 gram boter of margarine of 100 gram vet 302 Algemeen 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas 303 Algemeen 2 eieren 304 Algemeen 450 gram hüishoud- zeep of 360 gram toiletzeep E 315 500 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel of kinderbiscuits Tabak- en versnaperingenkaarten enz. QA, QB, QC 808 Versnaperingen 200 gram ver snaperingen of 200 gram suiker, botarhamst >oisel enz., of 400 gram jam, stroop enz Versnaperingen 100 g am ver snaperingen of 100 gram sui ker, boterhamstroo'sel enz., of 200 gram jam, stroop enz. Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 811 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken). Geldig zijn de bonnen van de strook S Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. De niet-aangewezen bonnen van strook 3 kunnen worden vernietigd. Met gespannen aandacht volgde de wereld deze laatste dagen de besprekin gen te Parijs, waar in de Veiligheids raad die zaak van oorlog of vrede, de Berlijnse kwestie, en in de politieke commissie van de algemene vergadering der Ver. Naties dat gruwelijkste wapen van de moderne oorlog, de atoombom, de orde waren gesteld. Wat de laatste zaak betreft, generaal Mc Naughton, voorzitter van de Canadese commissie van toezicht op de kern-, dus de atoomenergie, heeft er dezer dagen op gewezen, dat de 2 atoombommen, welke destijds op Japan werden gewor pen, dezelfde energie bevatten als 40.000 ton trinitrotolu 1, de ontploffingsstof waarmee „gewone” bommen worden ge vuld. Om deze 40000 ton uit te strooien zouden 10000 vliegtuigen met misschien 100.000 koppen bemanning nodig zijn. En deze atoombommen waren vele ma len minder vernietigend, dan die waar over Amerika thans beschikt! Om het gebruik maken van dit vreselijke wa pen te voorkomen, is echter in vredes tijd een geregelde controle in alle lan den nodig en het onderlinge wantrou wen tussen Oost en West heeft een overeenstemming daaromtrent tot nog toe onmogelijk gemaakt. De Amerika nen hadden een plan gemaakt dat voor een afdoende controle volmaakt scheen. Zij stellen voor een internatiónaal ge- zagslichaam voor de kernenergie te vor men, dat eigenaar zou worden van alle uranium en thorium, (de elementen ge schikt voor atoomsplitsing), dat er op de wereld gedolven wordt en ook op het delven zelf zou toezien. De productie zou beperkt blijven tot het rechtstreeks noodzakelijke voor wetenschappelijke en eventueel industriële doeleinden en op eenhoping van voorraden, welke onge rustheid zouden kunnen baren, zou wor den tegengegaan. De Russen hebben niet aan dit plan gewild, zij wensen nu terwijl zij eerst alleen het gebruik van atoombommen verbieden wilden en de bestaande doen vernietigen dat bestaande voorraden atoombommen te gelijk met hét invoeren van een controle systeem vernietigd zullen worden. Zij zijn dus iets tegemoetkomender gewor den. Maar de controle, die de Russen willen, zou binnen het kader van de Veiligheidsraad geschieden en dus door een veto kunnen worden getroffen en dit stelsel wordt door de Amerikanen niet afdoende geacht om er hun voor sprong op het gebied van het vervaardi gen van het atoomwapen voor prijs te geven. De Russen hebben laten dóór schemeren dat zij ook al iets op dit ge bied hadden, maar men neemt aan dat zij nog lang zover niet zijn als de Ver. Staten. Zweden, een der andere landen dat het verst is met onderzoek op het gebied der kernenergie heeft zich wel bereid verklaard het Amerikaanse voor stel betreffende het instellen van een zelfstandig en ^gezaghebbend orgaan, waarin geen veto zal gelden te aanvaar den. Er zijn in de politieke commissie nog allerlei tussenvoorstellen gedaan, doch het is duidelijk dat bij het bestaan de wantrouwen jegens de Russische be doelingen Amerika alleen genoegen zal nemen met een volmaakt stelsel van contröle en zolang het dat niet krijgen kan zal het, daarbij gesteund door de rest van het Westen, zijn atoomwapen niet prijs geven en zeker niet nu de po litieke spanning en het wantrouwen je gens Rusland zo hoog gestegen zijn door de Berlijnse kwestie. Terwijl deze reeds in de Veiligheidsraad was ge bracht, en enkele uren voor zij daar zou worden besproken, werd een Russische nota aan Washington, Londen en Parijs aangeboden waarin werd voorgesteld deze kwestie en de gehele Duitse op-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1