DE CANADESE ERFENIS Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST De dood op de weg! GEVAAR!.... Hoe met Rijksgeld in 1947 werd omgesprongen. DINSDAG 12 OCTOBER 1948 3e TAARGANGNo. 29 ia I Nieuwe onderhandelingen met de Indonesische Republiek. OVER VEERTIEN DAGEN CACAO EN EXTRA VOEDINGSVETTEN. FEUILLETON. 48 de de eenmaal altijd draaien, waar komen. In die en In de bonnenlijst, welke op 21 Oct. wordt gepubliceerd, zullen wederom bonnen worden aangewezen voor ca cao, en wel 50 gram voor houders van A-, B- en C-kaarten en 100 gram voor houders van D- en E-kaarten. Voordt wordt per dien datum een extra rantsoen voedingsvetten (boter, margarine of vet) gegeven, t.w. 250 gram voor de leeftijdsgroepen boven 5 jaar en 125 gram voor de overige leeftijdsgroepen. Kantoor /oor Abonnementen Fa. KIEZEBKLNK Co. KT.TCTNZAND 7 - Tel 2872 Verspügnt DINSDAGS en VRIJDAGS 3ureac voor Advertentie^: Fa. DRL’FHOUT GROOTZAND 55 Telefoon 3005 Advertentieprijs 15 ot per m.m. Bij contract handela ar! v.) lager. PRINSES WILHELMINA RIDDER M.W.O. Op de Sonsbeekweide te Arnhem is Donderdag voor het eerst het Grootkruis der Militaire Willems orde de hoogste onderscheiding voor moed, beleid en trouw in het openbaar uitgereikt. Het was H.K.H. Prinses Wilhelmina aan wie die hoge eer te beurt viel. Zij werd door Haar die door middel van luidsprekers over het gehele veld was te horen, nam Koningin Juliana een parade af op de Sonsbeekweg, waar de mensen in trossen uit de vensters hingen om de jonge vorstin luidkeels te begroeten. Daarna reed de koninklijke familie per auto door de versierde en be- vlagde straten van Arnhem naar Ho tel Bilderberg te Oosterbeek, waar zij met de zoeven negen geridderden aan een noenmaal aanzat. DE NIEUWE DISTRIBUTIE KAARTEN. Nu de mogelijkheid bestaat dat de suiker vrij komt, worden de nieuwe distributiekaarten daarop ingericht. Met de suiker zouden ook de versna peringen immers vrij komen, maar ’t kan zijn dat later de suiker distributie Naar het A.N.P. van betrouwbare zijde verneemt heeft de Nederlandse regering nieuwe constructieve sugges- van de daaruit vloeide weer een hele serie verdere verwikke lingen voort. Wat heb ik ook weer aan Evelyn ge schreven daarover? O ja, dat ik mezelf wel een draai om de oren kon geven, als ik eraan terugdacht. Ik mag wel oppassen dat ik niet weer zo dwaas doe Ik heb natuurlijk wel gelijk, maar laat ik nu maar inbinden; ^e begrijpen het toch niet „En?” zegt Evelyn, als hij binnenkomt. „Nou, hij wil niet”. „Dat dacht ik wel”. Even brandt een scherp antwoord op zijn tong, maar dan bedenkt hij zich. Die geschiedenis van het voorjaar moet zich niet herhalen. „Maar wat dan?” „We zouden voorlopig best op de zagerij van Jack kunnen gaan wonen en dan uitkijken naar iets goeds voor ons”. „Die zagerij?” Wonderlijk zijn vrouwen toch'. Eerst heeft ze twee jaar gevochten om de boerderij en nu laat ze zich er zo maar afdwingen door een overhaaste belofte. „We kunnen het daar toch ook gezellig maken”. „En je wou daar maar tijdelijk gaan zitten. Om uit te kijken naar iets anders, zeg je”. „Nou ja, maar ondertussen is daar toch ook een hele boel werk te doen. Als we er samen werken, zal het ons best bevallen”. „Ik begrijp jou niet. Hoe kun je je zo maar van de plaats laten dringen door een buurman. Jij hebt toch de meeste rechten. Praat jij nou eens met Beautier”. „Nee, dat vind ik niet eerlijk. Ik heb hem de boerderij afgestaan en daar kom ik niet meer op terug. Als hij mezelf aanbood de koop ongedaan te maken, zou ik het aannemen, maar er om vragen, of hij ’t alsjeblieft doen wil, dat doe ik niet”. Eric haalt zjjn schouders op. „Ik zie niet in, waarom wij ons in dit geval zouden opofferen voor een ander”. Wordt vervolgd. toch weer moet ingevoerd. Daarom komen er: a. Versnaperingskaarten, die worden uitgereikt aan alle perso nen beneden 18 jaar. Mocht door om standigheden bv. het uitvallen van de import van suiker de suikerdis- tributie niet worden opgeheven, of de suiker later in het jaar weer „op de bon” gaan, dan zullen van deze kaar ten bonnen worden aangewezen voor versnaperingen; b. Tabakskaarten, die worden uitgereikt aan alle man nelijke personen boven 18 jaar; c. Di verse kaarten, die worden uitgereikt aan vrouwelijke personen boven 18 jaar. Van deze kaarten zullen regel matig bonnen ter verkrijging van rookwaren worden aangewezen. Gaan de versnaperingen niet van de bon, dan zullen keuzebonnen voor tabak en versnaperingen worden geldig ver klaard. vordering van auto’s is 45.844 be taald, voor tien gevallen van ont vreemding van auto’s 19.325, voor acht gevallen van brand of explosies 162.084, voor diverse andere geval len samen 33.167. In totaal een be drag van 476.482, dat nog verhoogd moet worden met 240.151 voor 1017 gevallen van schadevergoedingen, welke de Rekenkamer niet vooraf stuk voor stuk heeft beoordeeld, zo dat het totaalbedrag stijgt tot bijna driekwart millioen gulden. Een ander geval. In 1945 had de re gering, in de verwachting, dat de schade aan de steenfabrieken niet spoedig zou zijn te herstellen, het oor geleend aan aanbiedingen van een Ne derlandse handel in bouwmaterialen om met gebruikmaking van een Zweeds procédé uit puin metselsteen te vervaardigen. Door verschillende omstandigheden was een jaar later de behoefte aan stenen uit puin vervaar digd veel geringer dan bij het afslui ten van de overeenkomst werd ver wacht. Deze stenen konden ook moei lijk de concurrentie met de gewone soort volhouden, omdat zij van afwij kend model waren. Toen is het Rijk overgegaan tot ontbinding van de overeenkomst. De wederpartij vroeg een schadeloosstelling van 110.000. Dat was de regering wel wat al te gortig en het einde der onderhande lingen was, dat ten slotte een bedrag van 30.000 werd uitbetaald. De Algemene Rekenkamer heeft haar controle ook uitgestrekt tot de Rijksbureaux voor handel en nijver heid; verschillende van die bureaux bleken aanzienlijke saldi bij particu liere banken aan te houden. Op 30 April 1947 beliepen de deposito’s bij vijf banken samen rond 36 millioen. Aangezien de banken voor een deel in schatkistpapier beleggen, krijgt het Rijk, tegen betaling van rente, langs een omweg de beschikking over eigen kapitaal. HoeweLbij sommige bureaux een zekere weerstand was te overwin nen, zullen bij enige bureaux nu de bankrekeningen worden geliquideerd. Nadat wij er kennis van genomen hebben dat een voorraad van 7.3 mil lioen Zuid-Amerikaanse sigaretten destijds door het publiek bij de distri butie van dat artikel niet zijn opgeno men, zodat de distributie werd stop gezet, vernemen wij dat ten slotte de ze voorraad in de vrjje handel is ver kocht en de daarin geïnvesteerde Rijksgelden zijn vrijgekomen. Het verslag behandelt ook thans weer verschillende klachten over on rechtmatig gebruik van dienstauto’s. Met voldoening lazen wij dat autorei- zen naar voetbalterreinen en feesten bij de C.C.D. niet meer in de stukken werden aangetroffen. De Algemene Rekenkamer merkt echter op, dat het haar onmogelijk is om alle misbruik Er kan geen sprake van zijn af te zien van de koop, die eerlijk tot stand is gekomen. „Maar man, je kan geen enkel recht laten gelden. Er is nog geen prijs bepaald en er staat niets op schrift. In werkelijkheid heb je helemaal niet gekocht”. „O, nee? Dat zal je dan eens zien! We waren overeen gekomen, dat ik de boerderij zou laten schatten en ik heb al twee mensen daarover gesproken”. Edmond denkt even na. Als Eric voet bij stuk houdt, kan hij zijn aanspraken natuurlijk niet handhaven, maar het is Evelyn, die hier te beslissen heeft, en hij vertrouwt er op, dat zij haar woord niet zal terugnemen. Daar staan ze tegenover elkaar met boze, rode koppen en maken zich driftig over elkanders koppigheid, tot dat Eric zich eindelijk kwaad omkeert. „Best, dan zal jij je zin hebben. Er is nog meer land in de wereld en nog heel wat beter dan dit ook!” Wat een onzin eigenlijk om zich om deze uithoek zor gen te maken. Woedend loopt hij over het land naar Evelyns huis terug; woedend, omdat die Frans Canadees hem behandelt als een vagebond; woedend, omdat hij plaats moet maken voor een ander, voor een ander, die alleen maar een hokvaste boer is, die niets van de wereld heeft gezien. Woedend is hij, omdat Evelyn hem dit figuur heeft laten slaan. Hij wist ’t wel vooruit, dit had zijzelf moeten proberen. Dat was zijn zaak niet. Nu heeft hij zich belachelijk gemaakt tegenover al de boeren uit de streek. Beautier zal 't ze wel vertellen en als hij straks thuiskomt, zal Evelyn nog zeggen: „Zie je wel! Dat wist ik wel. Edmond houdt natuurlijk aan de koop vast en ik kan hem geen ongelijk geven”. Maar het is een flink eind naar huis terug en het loopt niet gemakkelijk over de losse sneeuw. Eric heeft alle ttjd om te kalmeren. „Wel verdraaid, ik schijn hier in de vallei altijd blunders te moeten makenIs nu weer net als in ’t voorjaar. Ja, dat was anders een stomme streek, dat gejaag toen met die paarden. En Honderdduizenden verkeersovertre dingen, Jenduizenden verkeersonge vallen, duizenden zwaar en licht ge wonden, honderden doden en invali den, millioenen guldens materiële schade Elk jaar opnieuw zijn dit de onver teerbare vruchten van een o n v e i- 1 i g verkeer. Er is gevaar. Een sombere figuur doemt achter dit alles op: „de Dood op de Weg”. Overal vindt men hem, die ouder dom noch jeugd genadig is. Die de kleinste fout, de geringste onvoor zichtigheid op de weg in onheil kan doen verkeren. Hierbij behoeft niet steeds aan het drukke verkeer te worden gedacht. „De Dood op de Weg” houdt niet voor stille wegen halt. Ook niet voor de grenzen van een provincie, van een gemeente, waar het verkeer minder is dan in andere gewesten van ons land. „De Dood op de Weg” heerst even goed in Holland als in Friesland en kan op een kwade dag ook weer hier, in Sneek, Wijmbritseradeel of IJlst z’n slag slaan Als het gevaar dan zó dichtbij is (en dat is het!), moet het dan niet worden toegejuicht, dat thans overal pogingen worden aangewend om het publiek voor „de Dood op de Weg” te waarschuwen èn te behoe den? Hierover in een volgend artikel meer. ties gedaan om tot hervatting politieke onderhandelingen met Republiek te komen. Door het Amerikaanse lid van commissie van goede diensten, heer Cochran, was begin September aan de Nederlandse regering en de Republiek vertrouwelijk op informele wijze een plan voorgelegd voor de re geling van de geschillen, welke tus sen partijen bestaan. Naar aanleiding van dit zogenaam de Cochran-plan heeft de Nederland se regering een geamendeerd plan op gesteld, hetwelk door de Nederlandse delegatie te Batavia aan de heer Co chran is overhandigd. Dit plan wijkt o.m. ten aanzien van de kwestie van de te houden verkiezingen af van de gedachte, welke de heer Cochran had geformuleerd. Terwijl het plan van de heer Co chran voorziet in vrijwel onmiddellijk te houden verkiezingen, stelt de Ne derlandse regering zich op het stand punt, dat algemene verkiezingen slechts mogelijk zijn, wanneer orde en rust in zoverre hersteld zijn, dat de bevolking zonder vrees voor represail les en terreur vrij aan verkiezingen kan deelnemen. De Nederlandse regering, zo wordt verklaard, neemt met bezorgdheid de toenemende bestandsschendingen en infiltraties van de Republiek uit naar de deelstaten en de communistische activiteit in tal van centra in de Re publiek waar en acht het noodzakelijk voor de hervatting van nieuwe be sprekingen, welke zij gaarne op de kortst mogelijke termijn zou willen openen, dat aan deze infiltraties en bestandsschendingen eerst een einde wordt gemaakt. Eisen van Djokja. Politieke kringen te Djokja, zo meldt Aneta uit Batavia, hebben nog maals als een der eisen voor het deel nemen aan een interim-regering ge formuleerd, dat de interim-regering verantwoordelijk moet zijn aan de constituante, gekozen door het gehele Indonesische volk. Volgens genoemde kringen toont deze voorwaarde duide lijk aan, dat de Republiek niet bereid is de eis op te geven, dat de vorming van de constituerende vergadering aan de vorming van de interim-rege ring moet voorafgaan. Dit stemt overeen met het besluit van de republikeinse delegatie om vast te houden aan de voorstellen- Critchley-Dubois, waarin ook wordt gezegd, dat de vorming van de consti tuante aan de vorming van de interim- regering moet voorafgaan. SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteuren L. KIEZEBRINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 - SNEEK ren. Zij allen mochten de hand op de linkerschouder van Prinses Wilhel mina leggen. De luitenant® ter zee eerste klasse Steinmetz, adjudant van Prins Bern- hard, las vervolgens de mutaties voor van de zes-en-dertig mannen, die daarna werden gedecoreerd, hetzij met het kruis van verdienste, hetzij met de bronzen leeuw, het bronzen kruis en het vliegerkruis. Na afloop van deze plechtigheid, Er was eens een bakker die zijn producten aan het leger leverde en daarvoor rekeningen indiende bij de kwartiermeester-generaal. Na con trole bleek dat deze rekeningen niet geheel juist waren; de bakker werd dus uitgenodigd verbeterde rekenin gen in te dienen. Toen kwam de Al gemene Rekenkamer, controleerde de boekhouding van de kwartiermeester- generaal en stelde vast, dat behalve het bedrag van deze nieuwe rekenin gen ook dat van de afgekeurde reke ningen was betaalbaar gesteld, tenge volge waarvan de bakker het niet te versmaden bedragje van 11.982.85 te veel had genoten. De man zweeg, maar de Algemene Rekenkamer was paraat: het bedrag is teruggevorderd. Blijkens het verslag van de werk zaamheden van de Algemene Reken kamer over 1947 komt het euvel van dubbele betalingen nogal eens bij Rijksdiensten voor. Zo lezen wij, dat in de boekhouding van de kwartier meester-generaal nog verschillende andere dubbele betalingen werden ge constateerd tot een totaal van 2112.56. Door toedoen van de Algemene Re kenkamer werd bij controle op het commissariaat voor oorlogsschade ontdekt, dat een voorschot op toe te kennen bedrijfsschade van 30.000 dubbel was betaald. Dit bedrag werd teruggevorderd. Een organisatie voor liefdadigheid te Parijs had ten behoeve van de on dersteuning van Nederlanders twee maal een bedrag van 10.000 van het Rijk ontvangen, hoewel haar voor dit doel slechts éénmaal dat bedrag was toegekend. Ook dit bedrag is nu te ruggestort. Zeer bedenkelijk is het, dat er offi cieren zijn geweest, die bij de tweede uitbetaling van de toelage bij entrée de campagne een verklaring hadden getekend, inhoudende dat zij nog geen toelage uit dezen hoofde hadden ont vangen. Op deze wijze was het nodig een bedrag van 1500 terug te vor deren. Voorts werd vastgesteld dat op het hoofd Marine drie dubbele beta lingen tot een totaal bedrag van 3992.09 waren verricht. Door onvol doende administratie bij een Voedsel- commissaris werd een bedrag van ruim 2500 ten onrechte voor de tweede maal betaald. Het verslag van ruim tachtig pa gina’s bevat meer interessante mede delingen. Wij doen hier en daar een greep. In het afgelopen jaar werden we derom zeer belangrijke bedragen we gens schadevergoeding door het de partement van Oorlog betaald: alleen voor aanrijdingen in 127 gevallen een bedrag van 216.063.met een jaar lijks terugkerend bedrag van 22.128. Voor 23 gevallen van onrechtmatige Even later suist zijn bijl weer door de lucht en het regent spaanders om hem heen. Nauwkeurig heeft hij de plaats uitgezocht, waar de keep in de stam moet worden gemaakt. Als die groef diep genoeg Is, neemt hij de zaag en begint van de andere kant af de boom aan te vallen. Als de tanden zich tot vlak bij de in keping doorgevreten hebben, zal de stam plotseling even gaan hellen, dan kraken en onmiddellijk daarop met een aangierende slag tegen de grond gaan. En de boom zal precies vallen op de plaats, die de houthakker ervoor uitgekozen heeft. Eric kent het werk en hij geniet ervan. Gewoonlijk doet hij dit werk met een kameraad. Zonder hulp een trek zaag hanteren is niet gemakkelijk, maar vandaag is hij alleen en dan redt hij zich toch wel. Hij is al weer gewend aan het leven en het werken in het kamp, al had hij de eerste dagen verschrikkelijk het land. Maar hij kon het niet aanzien, dat Edmond zich daar op de boerderij gedroeg als heer en meester. Was hij daar voor een paar duizend kilometer uit het westen komen reizen? En de verhouding tot Evelyn werd zo pijnlijk. Het beste zou zijn geweest om zo gauw mogelijk te trouwen, maar het stootte hen beiden af te trouwen, terwijl ze geen toekomstplannen hadden. „Edmond moet je de boerderij teruggeven”, had Eric* gezegd. „Dat kan ik toch niet vragen. Hij heeft er zolang om gelopen en al zijn plannen zijn nu op de boerderij ge vestigd”. „Maar hij moet toch begrijpen, dat de toestand voor jou nu heel anders is geworden!” bij gebruik van auto’s in de Rijks- dienst te signaleren. Zij heeft integen deel de overtuiging, dat hetgeen in haar gezichtskring geraakt, slechts een relatief klein deel is van al het geen aandacht verdient. Het schijnt wel, zo merkt de Rekenkamer in haar verslag verder op alsof de behoefte, om publica ties betreffende het geven van een overzicht en documentatie omtrent de werkzaamheid van een tak van Over heidsdienst het licht te doen zien, in een tijd als de onze steeds groter wordt. De kosten van geschiedschrij ving voor alle Rijksbureaux gezamen lijk, welke bijvoorbeeld de Accoun tantsdienst van het departement van Economische Zaken vervaardigde, kan op rond 44.000 worden gesteld. De hoogste kosten werden gemaakt voor de gezamenlijke textielbureaux van het Rijk (ongeveer 10.000). De ambtenaar, die dit werk ver richtte en daaraan ongeveer een jaar arbeid besteedde, vatte het geheel sa men in een proefschrift, waarop hij de graad van doctor in de handels- wetenschappen verwierf. Met goed keuring van de minister van Econo mische Zaken werden van dit boek werk 119 exemplaren aan openbare instellingen en personen uitgereikt, wat het Rijk 1500 kostte. En toen besteedde het Rijk ook nog eens 1250 voor het drukken en verzenden van 40.000 circulaires, waarin het werk onder de aandacht werd ge bracht van de ingeschrevenen bij de textielbureaux. De geschiedschrijving van het Mili tair Gezag kostte voor 2200 exempla ren 50.000 a 60.000 aan uitgaven. Gerekend wordt op een verlies op de ze post van rond 5000. Minister Lieftinck heeft zijn ambt genoot van Landbouw voorgerekend, dat een bloembollenboek, dat door diens departement werd uitgegeven, rond 58.000 aan uitgaven vergde, waartegenover een bedrag aan in komsten stond van rond 24.500 en dat van de 1600 exemplaren nog meer dan de helft onverkocht is gebleven, nadat het boek twee jaar in de handel was geweest. De minister vreesde een vrees die zeker niet ongegrond is dat de weinig zakelijke en kost bare opzet van dit werk het Rijk op een belangrijk geldelijk nadeel zou ko men te staan. En inmiddels had men by Landbouw plannen gemaakt voor de uitgave van een boek over de tuin bouw. Die plannen gingen nu echter niet door. Maar het Rijk moest toen een bedrag van ruim 12.000 betalen voor onnutte zetkosten! Uit een overzicht, dat de Rekenka mer heeft samengesteld van bij de Rijksuitgeverij aanwezige niet ver kochte boekwerken, bleek, dat een veel te grote oplaag was vervaardigd. De Kamer stelt nu voor de hele boel maar op te ruimen, waardoor ten min ste een voordeel wordt verkregen meer magazijnruimte. Geen antwoord. „Maar wil je dan niet zelf veel liever hier blijven? Eerst was je juist zo onverbiddelijk”. „Ik wil natuurlijk het liefst hier blijven. Dat weet je wel. Bqna twe. jaar hebben we hier gewerkt. Ik heb er niet om gevraagd weg te gaan”. „Nou dan!” „Ja, maar ik vind, dat ik nu niet op mijn woord aan Edmond mag terugkomen”. „Dat is weer echte vrouwenkoppigheid. Het ligt toch voor de hand, dat je nu niet weggaat”. „Vraag jij ’t dan aan Edmond”. „Ik? Dat is onzin, De boerderij is niet van mij, wat heeft die Beautier met mij te maken? Hij zal me vra gen, waar ik me mee bemoei”. „Wat moeten we dan? Ik kan ’t niet en jij wilt niet. Ga jij naar Edmond; je kunt toch uit mijn naam ko men, als mijn aanstaande man!” Eric was gegaan. Mannen hadden nu voor de vervelende karweitjes op te vrouwen zelf geen kans zagen uit te stemming kwam hij praten met de jonge Beautier het lag voor de hand, dat het gesprek geen resultaat had. Het zou toch beter zijn geweest, als Evelyn het zelf gevraagd had. Zou Edmond aan zijn buurmeisje hebben kunnen weigeren de koopbelofte als ongedaan te beschouwen? Waarschijnlijk niet. Maar nu kwam daar een man, een die veel rondzwierf nog wel! En die maakt daar aanspraak op de boerderij. Waarom? Omdat hij Evelyn het hoofd op hol heeft gemaakt! Moet Edmond daarvoor zijn boerderij loslaten? Het volgend jaar heeft die zwerver er misschien al weer genoeg van en dan trekken ze samen weg, terwijl Edmond dan noodgedwongen op een boerderij zou zitten, die hem niet zo goed naar de zin is als deze. Neen, Edmond moet nu aan zijn eigen toekomst denken. Hij heeft voor Kate te zorgen en dat zal hij doen ook. Hier is het beste plekje voor hun tweetjes. Ab.prijs f 2.50 pet HaU jaar Franco per post ƒ3.75 per half jaar dochter, Koningin Juliana, tot ridder geslagen. H. M. de Koningin, die ook andere dapperen hun onderscheiding over handigde, sprak daarbij als volgt: „Vandaag”, zeide H. M., „zijn wij bijeen om de grote daden uit het jongste verleden te herdenken en te eren. Voor de eerste maal in de ge schiedenis zal het Grootkruis van de M.W.O. voor de troep worden uitge reikt. Prinses Wilhelmina wordt hier geridderd; zij, die aan anderen ver trouwen wist te geven in tijden van de grootste nood. Terecht heeft de volksmond haar, tijdens de jongste feestelijkheden ter gelegenheid der troonswisseling, Moeder des Vader lands genoemd. Negen dapperen, die zich in oor logstijd op zeer uitnemende wijze heb ben onderscheiden, worden bij deze gelegenheid gedecoreerd. Het ver heugt mij”, zo zeide de Koningin, „dat zij, die de onderscheiding ontvangen wegens zeer moedige daden, behoren zowel tot de Koninklijke Marine als tot de Koninklijke Landmacht en tot de Luchtstrijdkrachten, tot de Koop vaardij, tot het verzet en tot de in lichtingendienst op vijandig gebied. Het gehele volk is trots op hen. Zij strekken Nederland tot eer. Mogen de a.s. officieren, die ik hier om mij heen zie, wanneer zij eens wat God verhoede in dezelfde omstandig heden zouden komen te verkeren, hun lichtend voorbeeld steeds voor ogen zien”. Daarop las vice-admiraal Rost van Tonningen de mutatie van Prinses Wilhelmina voor en de luit, ter zee 1ste klasse C. baron van Boetzelaer deed hetzelfde ten aanzien van de ne gen mannen, die tot ridder vierde klasse der M.W.O. werden benoemd. Van allen werden de heldendaden voorgelezen. Over de gehele weide werden die daden bekend gemaakt, trotse daden. Maar eenvoudig stonden zij daar, roerloos, zij aan zij met hun oude Koningin, voor wie zij alles heb ben veil gehad. Deze negen waren dr. G. M. H. Veeneklaas te Utrecht, oud- stuurman der koopvaardij C. B. Bak ker, die thans luit, ter zee 1ste klasse is, te ’s-Gravenhage, kol. W. C. J. M. van Lanschot, te Vught, van het wa pen der cavalerie; ritmeester G. A. van Borssum Buisman, te Wassenaar, van het wapen der cavalerie; kapt. H. G. de Jonge, te ’s-Gravenhage, van het wapen der artillerie; reserve eer ste luit. M. J. Knottenbelt, te Londen, van het wapen der infanterie; en de heren C. P. van den Hoek, te Werken dam, en J. de Landgraaf, te Slie- drecht. Nu weerklonk het bevel „Presen teert het geweer”. Koningin Juliana las de eed voor en helder klonk over het veld de fiere stem van Prinses Wilhelmina „Zo waarlijk helpe mjj God almachtig”. Tot ridder geslagen. Terwijl het Wilhelmus werd ge speeld, begaf de Koningin zich naar voren, hing haar vorstelijke moeder het lint om en gaf haar de ridderslag op de linkerschouder. Prinses Wilhel mina schudde haar dochter en de Prins der Nederlanden hartelijk de hand. Daarna werden degenen, die naast haar stonden, geridderd. Na Koningin Juliana volgden allen, die reeds vroeger tot ridder geslagen wa-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1