Buitenlands Overzicht Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST GEVAAR !..m De dood op de weg! 3e JAARGANG No. 80 1948 «- f /1TTDKG 15 OCTOBER I BIJZONDER GERECHTSHOF LEEUWARDEN. RUSLAND TRACHT RUBBER TE KOPEN. INGEZONDEN. ER IS IETS BIJZONDERS OP TILII DEKEN VAN GALKOM ZEVENTIG JAAR. Redacteuren: L. KIEZEBRINK en C. SMIT Redactfe-adresKLEiNZAND 7 SNEEK Het Sneeker Nieuwsblad Is een gecombineerde uitgave van Nieuwe Sneeker Courant, Sneeker Courant en Drijfhouts Nieuwsblad IS GEEN DAG ZONDEK PROOI West-Europese verdedigings- K HET MOOISTE TER WERELD. Deze ietwat gedurfde titel draagt de nieuwe film van de Ned. Reisver- eniging, welke Woensdagavond voor de afd. Sneek in de foyer van Ami- citia werd vertoond. Wat is nl. het mooiste ter wereld Daar zullen allen, aan wie deze vraag gesteld wordt, het zeker lang niet over eens zijn omdat smaken nu eenmaal heel veel ver schillen. De N.R.V. heeft de beant woording echter op haar eigen terrein gezocht en een film samengesteld over de natuur, stedebouw, folklore enz. in een aantal landen ter wereld, met name Amerika, Canada, Denemarken, Engeland, Zwitserland en Nederland, in welke landen in tricolore zulke schitterende opnamen zijn gemaakt dat de film boeit van begin tot eind, waar de rustige en duidelijke expli catie van de heer Groen, die haar ver- SCHILDERIJ VAN PIETER BRUEGHEL VERKOCHT. Een schilder^ van Pieter Brueghel, de Kindermoord, heeft op een veiling te Brussel 31000 gulden opgebracht. Kantoor voor Abonnementen Fa. K1EZEBRINK Co. KLEUNZAJSTD 1 - Tel. 2872 Ab.prijs 2.50 per halt jaar Franco per post ƒ3.70 per half Jaar W - 'TM—UWg. - - I Verschijnt ■jiNFDAGg en VRIJDAGS Bureau voor Advertenties: Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND Ö5 Telefoon 3005 Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. DE PRIJSSTIJGING. Volgens „Trouw” zullen door af schaffing of vermindering der subsi dies de kosten van het levensonder houd 50 ct. per week hoger worden, welke zullen worden gedekt door een loonsverhoging van ongeveer 1 Aan een derde loonronde wordt niet gedacht. De huren gaan niet omhoog. GEEN VERHOGING TEXTLEL- PRIJZEN. Voor een verhoging der textielprij- zen behoeft bij het publiek geen on gerustheid te bestaan; wel zijn de grondstofprijzen sterk gestegen, maar die stijging is vrijwel geheel in de huidige prijzen verwerkt. DR. VAN MOOK ZAL ONTSLAG AANVRAGEN. Dr. van Mook heeft, naar thans of ficieel wordt meegedeeld, besloten ontslag te vragen als It.-gouverneur- generaal. Er schijnt tussen de regering en dr. v. Mook wrijving en ontstemming te heersen. Dr. van Mook wenst ontslag per 1 Nov. a.s. GEEN VERGUNNINGSSTELSEL VOOR UITLEENBIBLIOTHEKEN. Het Openbaar Ministerie bij de rechtbank te Maastricht heeft in de zaak van de vervolging van een biblio- theekhouder, die zijn bibliotheek zon der voorafgaande vergunning vah B. en W. opende, de gem.verordening, die deze vergunning voorschrijft, niet verbindend geacht. Deze verordening werd in strijd met de grondwet ge acht, daar zij voorafgaande censuur op geschriften zou betekenen. DIERENVRIENDEN VOOR! Dezer dagen heeft in het Asyl van de afd. Sneek der Ned. Ver. tot be scherming van dieren een aldaar op genomen hazewindhond niet minder dan 17 jongen ter wereld gebracht. Het arme dier was zwervende aan getroffen, omdat zijn baas het, zo als helaas veel vaker gebeurt, in drachtige toestand de straat had op gejaagd. De jongen, die niet raszui ver waren, zijn afgemaakt, ook al om dat de zeer beperkte financiën van het Asylfonds het niet toelaten zoveel jonge dieren op te fokken. Maar dit lot bedreigt helaas ook de moeder, want ofschoon het bestuur voor haar een uitzondering heeft gemaakt en haar daarom iets langer dan de ge bruikelijke tien dagen verzorgt, kan zij toch niet altijd in het asyl blijven. Er moet dus een nieuw tehuis, en liefst een beter dan het vorige, voor haar gezocht worden. Is er onder on ze vele lezers een liefhebber (ster) voor deze wel niet geheel raszuivere, maar toch mooie en lieve hazewind? De voorzitter, de heer dr. J. P. Otto, Leeuwarderweg 50A geeft gaarne na dere inlichtingen. Dinsdag stond o.a. terecht de 46- jarige Arie Ruighaver, gewezen op perwachtmeester der Staatspolitie te Warmond, die als lid van een „Einsatzkommando” tal van misda den in Drente bedreef. Hij werkte mee aan de arrestatie van tal van personen uit de-illegale beweging, van wie meerdere niet uit gevangenschap terugkeerden. O.a. had verdachte op dracht een geheime brievenbus te vin den in de woning van tandarts J. Haytink te Meppel. Op een avond na 8 uur trok hij met twee anderen naar de woning van deze tandarts. Hij zou kiespijn voorwenden. Toen hij had aangebeld en de heer Haytink de voordeur had geopend, ontstond in de gang een worsteling, waarbij deze in de borst werd geschoten en verd. in de voet. De heer Haytink werd ge vangen genomen en via Assen en Apeldoorn naar de Woeste Hoeve ge transporteerd, waar hij met talrijke andere goede vaderlanders werd dood geschoten. Eis: 15 jaar. Doodstraf geëist tegen Evert Drost. Voor de Groninger Kamer van het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwarden stond terecht de 42-jarige onderluite nant der staatspolitie te Zeist Evert Drost, een lid der zg. „Amsterdamse recherche”, die talloze wandaden in bezettingstijd op zijn geweten heeft. O.a. vertrok verdachte op 7 April 1944 in gezelschap van het hoofd der Groninger S.D. Lehnhoff naar Mak- kum, waar na razzia’s de heren El- gersma, Falkema, Lemzen, Dijkstra, Keiler én Adema werden gearresteerd en na onmenselijke behandeling ach ter de marechaussee-kazerne neerge schoten. Eis: de doodstraf. man en E. Piersma, wijlen de hoofd boekhouder S. Hoekstra, de oud-voor- zitter B. K. v. d. Berg en de oud- directeur Eriks. Een woord van hulde wijdde hij ook aan de verdiensten van de huidige bekwame directeur, de heer S. Nijholt. Deze laatste gaf het historisch overzicht. Was de gezamen lijke melkaanvoer bij de oprichting per jaar slechts 30 millioen kg., déze bedroeg 10 jaar later 130 millioen en 40 jaar later 377 millioen kg.bij een peil van de productie gelijk aan 1939 zou dit thans 475 millioen zijn. Er zijn nu plannen voor de stichting van een omvangrijk gebouwencomplex te Wolvega, waar de deelgenoten uit het zuiden van de provincie hun produc ten zullen kunnen leveren. Mr. J. Linthorst Homan, voorzitter der F.N.Z., sprak de feestrede uit. „Moge het schitterende resultaat, dat de Fri- co bereikte over het tijdvak der rege ring van Koningin Wilhelmina door de Frico worden voortgezet, door an deren worden gevolgd en gezamenlijk worden uitgebouwd onder een voor spoedige regering van Koningin Juli ana”, aldus besloot deze spreker zijn rede. Na deze rede voerden nog het woord de Commissaris der Koningin mr. H. P. Linthorst Homan en tal van andere sprekers, ’s Avonds werd in de Harmonie de jubileumrevue „de Gouden Kroade” (de kruiwagen is het over de hele wereld bekende handels merk van de Frico) van de heer J. P. Wiersma met groot succes opge voerd. de Ve». Staten meer steun, militaire v> we! als financiële aan Tsjqpg Kat Sjeks bewind zullen verlenen, maar van de fi nanciële steun tot nog toe verleend is het meeste ten voordele van de kliek rond de maarschalk gebruikt en weinig voor de opbouw van het rijk. En, al zijn de Ver. Staten machtig, met al zoveel verplichtingen Jegens Europa, is het de vraag of ze op militair gebied nog veel voor Chipa kunnen doen. En toch is dat zeer grote rijk van ontzaglijke beteke nis voor de politieke ontwikkeling in Azië, val het ten prooi aan het com munisme, waar is dan het eind, nu ver der Zuidwaarts Siam als een soort bond genoot der communisten paradeert, en deze elders overal wroeten. Zo is dan de verdediging van het Aziatisch gebied van het Britse Gemenebest een der be langrijkste onderwerpen op de Londen- se conferentie en meer dan voorheen treedt de betekenis van Australië daar bij naar voren. De Engelsen hebben zelfs een ogenblik het plan gehad daarheen hun eigen en de West-Dultse sleutel- industrieën voor de bewapening te ver plaatsen om ze bulten het kwetsbare West-Europa te brengen. Dat plan schijnt opgegeven, maar belangrijk blijft de conferentie te Londen toch voor ge heel West-Europa omdat het er ook gaat om de kwestie van de hechtheid van de band tussen Engeland en de an dere landen in West-Europa. Vooral de conservatieven staan op het standpunt dat boven alles het onderlinge verband der delen van het Gemenebest gaat en andere verbintenissen daaraan onderge schikt moeten zijn. DE VEILIGHEIDSRAAD HEDEN BIJEEN VOOR DE BERLIJNSE CRISIS. Compromis mislukt. De Veiligheidsraad vergadert he denmiddag over de Berlijnse crisis. De Argentijnse voorzitter nam het besluit voor deze vergadering Woens dag toen hij een Russisch antwoord ontving op bepaalde vragen door hem aan Moskou gedaan. Dit antwoord kwam hierop neer dat de Russen in zake de Berlijnse crisis terug wensten te keren tot de toestand in Augustus toen aan de vertegenwoordigers der vier mogendheden te Berlijn werd op gedragen de technische kwestie der opheffing van de blokkade te onder zoeken en er over te rapporteren, en op 30 Augustus de besprekingen daar werden afgebroken. De Russen wen sen dat Berlijn van de agenda van de Veiligheidsraad wordt geschrapt. De zes niet direct bij het conflict betrok ken leden van de Veiligheidsraad zul len niet gezamenlijk een voorstel in de Raad doen. Ieder land zal zijn eigen standpunt en eventueel eigen voorstel naar voren kunnen brengen. Dit alles betekent eigenlijk, dat de bemidde lingspoging der zes landen mislukt is. De drie grote Westelijke geallieerden wensen thans een duidelijke uitspraak van de Veiligheidsraad. STAKING IN DE FRANSE MIJNEN VERLOOPT. De staking in de Franse mijnen ver loopt, nu de regering de mijnwerkers enige financiële toezeggingen heeft gedaan. De Russen trachten de gehele rub- beroogst van Ceylon tegen een prijs, welke boven de markt ligt, op te ko pen. De Amerikaanse regering bestu deert deze kwestie. DE FRICO VIJFTIG JAAR. Nadat in 1897 op een oproep van Th. M. T. van Welderen baron Ren- gers de besturen van zes coöpera tieve Zuivelfabrieken besloten hadden te trachten tot georganiseerde afzet der producten te komen en de h.h. K. Eriks en J. R. Kuperus daarover een rapport hadden uitgebracht, volgde in 1898 de oprichting van de Friesche Coöperatieve Zuivel Export Vereeni- ging, nu algemeen bekend als de Fricp. In 50 jaar tijds heeft deze ver eniging het tot grote bloei gebracht, zij werd eigenlijk de belichaming van de idee der coöperatie, haar produc ten zijn bekend over de gehele wereld en van de 77 coöperatieve zuivelfa brieken in deze provincie zijn thans 48 bij haar aangesloten. De Frico al leen zorgt er voor dat dit jaar 25 mil lioen gulden aan deviezen uit de zui- velexport worden ontvangen. Dinsdag is het 50-jarig bestaan op indruk wekkende wijze te Leeuwarden in de Harmonie, waar een overstelpend ge tal bloemstukken al een zeer feeste lijke indruk maakte, herdacht. De voorzitter der ver., de heer W. J. Schenk, herdacht de mensen die „in het verleden met onverpoosde ijver en toewijding de belangen van onze mooie en belangrijke boerenorganisa tie hebben behartigd en die voor ons steeds een voorbeeld zijn geweest”, wijlen de heer Th. v. Welderen, baron Rengers, op wiens graf door het be stuur als stille en eerbiedige hulde een krans was gelegd, wijlen de oud- voorzitters J. R. Kuperus, R. M. Vee- In deze wereld is zo het een en an der kapot, en overal staan heelmees ters op, maar desondanks is de oplos sing tot nu toe, niet gevonden. Zal er een oplossing gevonden kunnen wor den? Ja, zegt de Christelijke Vakbe weging, vernieuwing van de samen leving is mogelijk, maar alleen dan, als de mensen luisteren willen naar het grote gebod: God hef te hebben boven alles en de naaste als zichzelf. Onder de titel: „Gij zjjt bedrijfsge- noot” gaat de Christelijke Vakbewe ging dit belangrijke onderwerp in een propaganda-vergadering bespreken. Ook hier in Sneek zal een vergade ring gehouden worden. Men zie de advertentie in dit blad. Het loont ze ker de moeite deze vergadering te be zoeken. Zondag a.s. wordt de Hoog Eer waarde heer 3. van Galkom, Deken en pastoor te Sneek 70 jaar. Meer dan een derde van dat 70-tal jaren bracht de a.s. jubilaris hier door en wijdde hij aan de voortdurende zorg voor de geestelijke belangen van parochie en •dekenaat. 24 jaren, dag in dag uit, van *s morgens vroeg tot *8 avonds laat was hfj steeds in de weer, steeds klaar staand voor een ander, en met weinig behoeften voor zich zelf. Al wenst Deken van Galkom zo weinig mogeïijk gerucht om deze verjaardag, dit mag toch nu reeds worden ge zegd, hopelijk zal dat alles het vol gend jaar bij een zilveren jubileum dan openlijk mogen worden herdacht en gevierd; thans blljve het bij een welgemeende gelukwens. De Hoogmis om half negen wordt door de jubilaris opgedragen met de intentie „Het geestelijk en lijdelijk welzijn der Pa rochie”. ONDERSCHEIDING. Bij Kon. Besluit van 28 Sept. no. 29 is door H. M. de Koningin de ere medaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau, in brons, toegekend aan L. d’Heer, van 1906 tot Aug. 1948 werkzaam bij N.V. Lankhorst Touwfabrieken alhier. achter de Pyreneeën, en een legergroep te vormen tn Noorwegen. Flankstanden tegenover de Russen dus, van waaruit tegen hen een offensief zou worden geopend als de Amerikaanse troepen In voldoende aantal In Europa waren aangekomen. Engeland, Spanje, Portugal, Noord-Afrika, Turkije en Noorwegen zouden de bases zijn waar uit zou worden geopereerd. Frankrijk, België, Luxemburg, Nederland zouden tijdelijk aan de vijand worden overge laten. Op hevige protesten van Franse zijde zou later van dit plan zijn afge- zien, maar daar zowel de Ver. Staten als Engeland slechts betrekkelijk ge ringe troepenmachten tn West-Dults- land hebben, moet dit plan ongetwijfeld hebben bestaan, omdat de Franse, Bel gische en Nederlandse strijdkrachten onvoldoende werden geacht de eerste stoot der Russen op te vangen. Frank rijk is trouwens bezig zich zelf te ver nietigen door de steeds maar aanhou dende stakingen, welke er enorme eco nomische schade aanrichten. De Franse regering heeft volgens Franse bladen de bewijzen in handen dat de Franse communisten met him stakingen op be vel van Moskou handelen, de Comin- form zou deze financieren en de be doeling zou zijn het plan Marshall te saboteren en West-Europa totaal te verzwakken. Wat hier van waar is, laten we daar, maar ook de Engelse regering heeft in een witboek over Ber lijn verklaard, dat de Russen er alleen maar op uit zijn de wederopbouw van West-Europa te saboteren om het rijp te maken voor het communisme, daar om willen ze ook medezeggingschap over het Roergebied, aldus het Witboek. Dat onder deze omstandigheden, nu er, zeer terecht, van de zijde der West- Europese vastelandsmogendheden op wordt aangedrongen dat ook hun ge bied eventueel bij een oorlog niet zon der meer zal worden prijsgegeven, door de Ver. Staten getracht wordt West- Dultsland zeer snel op de been te helpen is begrijpelijk, want dan zal West- Europa aan Rijn en Elbe moeten wor den verdedigd. Paul Hoffmann, de Ame rikaanse leider van de Marshallhulp is dan ook nu naar Europa gekomen om een eind te maken aan de ontmanteling der West-Duitse fabrieken ten bat? der oorlogsschaderegeling en hij meent daarvoor thans meer begrip in West- Europa te zullen ontmoeten dan nog kort geleden. De Duitsers hebben zich bereid verklaard als van deze ontman teling wordt afgezien, machines in hun fabrieken vervaardigd, op oorlogs- schaderekening aan West-Europa te le veren. Wat West-Duitsland betreft, zij nog vermeld dat a.s. Zondag in een deel der Engelse zóne gemeenteraadsverkie zingen zullen worden gehouden, welke een kijk zullen geven op de politieke verhoudingen daar. In Engeland zelve wordt op het ogenblik een conferentie van het Gemenebest gehouden, Enge land, Canada, Nieuw Zeeland, India, Pa kistan, Ceylon, Zuid-Rhodesia, Austra lië en Zuid-Afrika zijn er vertegenwoor digd. Zeer vele vraagstukken ook van de nieuwe opbouw van het Gemenebest komen er aan de orde, maar in deze spannende tijd natuurlijk ook vooral de gemeenschappelijke verdediging. En in het bijzonder ook die van de gebieden in Azië, waarbij ook Australië zo groot belang heeft. Met bezorgdheid volgt men zowel in de Ver. Staten als te Londen de successen der communisti sche legers in Noord-China, die de Rus sische positie in Azië practisch verster ken. In republikeinse kringen te Washington dringt men er op aan dat Zoals de lezer allicht moe zal worden voortdurend te worden bepaald bij de Berlijnse kwestie, de atoombom en de aankleve van dien, zo zal het de gehele wereld wel gaan. Men wordt het voort durend gekijf tussen de mogendheden moede, en een dergelijke vermoeidheid z brengt de kans mee dat een der par tijen, uitgeput en ten einde raad en on der de druk van een zeer somber alter natief, bezwijkt en toegeeft aan de eisen der tegenpartij. Drukte ook Truman de verantwoordelijkheid te zwaar, toen hij vorige week het plan opvatte een spe ciale vertegenwoordiger naar Moskou te zenden om het direct contact te her vatten? Zoals bekend is de Amerikaan se president en niet het kabinet, zoals in de meeste West-Europese landen, verantwoordelijk voor de gehele poli tiek, hij beslist, zelfs over het gebruik maken van de atoombom, dus over oor log en vrede, al moet de president dan met zijn besluit nog voor het Congres verschijnen. Was het dit drukkende ge voel van verantwoordelijkheid of alleen een verkiezingsmanoeuvre om als demo cratisch candidaat voor het president schap straks voor het Amerikaanse volk te kunnen optreden als redder van de vrede, die Truman tot dit plan bracht? Het valt moeilijk uit te maken, al be weren de republikeinen in de hitte van de strijd om het presidentschap dat Tru man een verkiezingsstreek wilde uit halen. Maar in ieder geval was het plan een blunder van de eerste grootte. Marshall heeft Truman wel terugge bracht van zijn plan, maar de vraag rijst of het uitlekken er van al niet vol doende kwaad heeft gesticht. Het heeft bij de grote West-Europese gealli eerden enige twijfel doen rijzen aan de stabiliteit van de Amerikaanse politiek en de vrees voor ’n tweede München ge wekt, 1 heeft ook doen twijfelen aan de oprechtheid van het Amerikaanse be sluit de Berlijnse kwestie voor de Vei ligheidsraad te brengen, en bij de Ver. Naties enige verstoordheid gewekt over het feit dat Truman dat lichaam feite lijk wilde passeren. Maar het ergste is dat Moskou uit het plan van Truman zou kunnen afleiden dat het door het been Stijf te houden tenslotte toch zijn zin zou krijgen, en dat het dus niet tot concessies bereid zal blijken in het over leg dat al geruime tijd ’s binnenkamers, aan de gang gebracht door de groep naties in de Veiligheidsraad die niet di rect bij het geschil betrokken zijn, ge pleegd wordt. En daardoor zou juist de vrede in gevaar kunnen komen, nu, na dat Marshall Truman van zijn ongelijk heeft overtuigd, deze Amerikaanse mi nister weer naar Parijs is teruggekeerd met groter gezag dan ooit bekleed en, om de kwade indruk weg te nemen, waarschijnlijk vastbeslotener dan ooit, zich door de Russen geen concessies te laten afdwingen. Leek het er aanvanke lijk op dat de Westelijke geallieerden be reid zouden zijn een Viermogendheden- conferentie te aanvaarden tegelijk met de opheffing der blokkade van Berlijn door de Russen, later werd dit dan ook weer ontkend, en zo blijft op het mo ment dat we dit schrijven de toestand nog zeer gespannen. En terwijl Truman de verantwoordelijkheid voor het even tueel gebruik maken van de atoombom zo zwaar scheen te drukken dat hij een speciale afgezant naar Moskou wilde zenden om nog eens met de Russen te praten, verkondigde Churchill op het congres der Engelse conservatieve partij dat tussen vrede en oorlog nog slechts de atoombom stond, daarmee bedoe lende dat alleen de wetenschap dat de Ver. Staten over het atoomwapen be schikken de Russen er van weerhield een aanval op West-Europa te doen. Dat er onder deze omstandigheden het wederzijds wantrouwen is immers ten top gestegen niets terecht kart* komen van de voorstellen tot beperking der bewapening door Rusland zowel als andere landen gedaan, is duidelijk en we volstaan dan ook met de blote ver melding, dat daarover weer fel gedebat teerd is in de politieke commissie der vergadering van de Ver. Naties te Pa rijs. Integendeel, de bewapeningswed loop is nu in volle gang en daarbij het uitkijken naar bondgenoten. Wij heb ben in eën vorig overzicht reeds gewag gemaakt van het feit dat bepaalde Ame rikaanse kringen Franco-Spanje gaarne in het systeem zouden zien opgenomen. De Spaanse dictator solliciteert daarnaar en naar Marshall-hulp hevig. Hij heeft nog pas een zeer felle anti-communisti- sche redevoering gehouden en is naar Portugal gegaan, welk land door een bondgenootschap met Engeland wel tot dit systeem behoort en waar wel over leg gepleegd zal worden over concessies, welke Franco zou moeten doen om ook Spanje ingevoegd te krijgen. Bepaalde Zuid-^nerikaanse staten hebben ook weer diplomatieke betrekkingen met hem aangeknoopt, ondanks het destijds door de Ver. Naties gedane verzoek die relaties met hem af te breken. Men brengt echter de pogingen Spanje weer in de West-Europese gemeenschap óp te nemen in verband met de Ameri kaanse strategische plannen als er een oorlog zou uitbreken. Het zou het aan vankelijk plan geweest zijn ook dat van Montgomery als de Russen in derdaad naar het Westen optrokken, de vastelandslegers der Westelijke gealli eerden tijdelijk te doen terugtrekken ST.O.P. BAZAR (Steunt’ onze padvinders.) Wat initiatief, durf en voortva rendheid vermogen, laat U deze bin nenkort door onze padvinders te hou den bazar zien, in het St. Jozef- gebouw, op Donderdag 21, Vrijdag 22, Zaterdag 23 (met speciale kinder- middag. Half geld, en altijd prijs) en Zondag 24 Oct. a.s. Een gezamenlijke krachtsinspanning, van vele jonge handen, brengt hier iets tot stand, wat uniek is op dit gebied. Vaak leek de opzet de ondergang nabij. Maar de moedigsten wisten altijd weer de energie te vinden, om hun zwakkere broeders te bezielen. Het uiteindelijk resultaat overtreft dan ook de stout ste verwachtingen. Attractief, span nend en afwisselend zijn de verschil lende spelen w.o. geheel nieuwe voor het noorden. Om een enkele greep te doen, het nieuwe behendigheidsspel „PRESTO”, waarvoor een zeker oog, vaste hand en stalen zenuwen vereist worden en „MONTE CARLO”, het spel met de duizend mogelijkheden, U houdt er Uw hart bij vast. En de prijzen, zult U zeggen. Verschillende firma’s hier ter plaatse en ook daar 'buiten hebben spontaan reeds hon derden cadeaux toegestuurd w.o. polshorloges, dames- en herenschoe nen, gebruiksvoorwerpen, rookartike len. Speciale vermelding verdient wel een Amsterdams Modehuis, dat zo enthousiast was over de geleverde prestaties der jongens en zonder meer een fraaie Wintermantel (New Look) schonk. De traditionele theetuin met prima consumptie en het gramofoon- platen verzoekprogramma comple teert het geheel. Een genotvolle avond met voor „ELCK WAT WILS” vindt U bij onze padvinders. SNEEKER NIEUWSBLAD In ons land wordt Iedere dag, iedere schooldag, een schoolkind het slachtoffer van „de Dood op de Weg". Dat is meer dan 300 per jaar! Bovendien sterft een groot aantal volwassenen op de weg een geweld dadige dood. De statistieken van de verkeers ongevallen wijzen er steeds weer op, dat het merendeel der ongelukken wordt veroorzaakt doorja, door wie? Door de weggebruikers zelf! De weggebruikers zelf zorgen er maar steeds weer voor, dat „de Dood op de Weg” geen dag zonder prooi is. Daar is een schoolkind, dat plotse ling de rijweg oversteekt, een voet ganger, die zonder uit te kijken het voetpad verlaat, een wielrijder, die verzuimt het teken van richtingver- andering te geven, een automobilist, die z’n tegenligger de weg afsnijdt Daar is „de Dood op de Weg”, die actief is en waakzaam! Een ooggetuige van een ernstig verkeersongeval riep uit: „Wat een toestand! Wat een toestand! Maar dat moet anders!” Inderdaad, dat moet anders, wént het kan anders! Daarover in een volgend artikel. toont, ook veel toe bijdraagt. In Ame rika viel de keuze op New-York, de grootste stad ter wereld met haar wolkenkrabbers, uitgebreide haven complexen en lichteffecten bij avond; van Canada wordt de onuitspreke lijke schoonheid van dit land zowel in de herfst als in de winter en in het voorjaar getoond, waarbij tevens schitterende opnamen zijn gemaakt van het moeizame werk der „lumber jacks”, de stoere houthakkers in de uitgestrekte Canadese bossen die niet alleen zeer bedreven zijn in het hak ken van de bomen maar ook in het vervoeren van de grote houtvlotten over de wild stromende rivieren. In Denemarken waren het de typische boerderijen, de schilderachtige oude huizen, de klederdracht en het glan zende vee dat door de operateur als het schoonste werd uitverkoren, ter wijl hij in Engeland magnifieke opna men maakte van de oude kastelen en de prachtige parken, plantsoenen en tuinen met hun rijke kleurenpracht van bloemen waarop iedere Engels man verzot schijnt te zijn. De opna men in Zwitserland betreffen natuur lek hoofdzakelijk de bergen, glet- schers, rivieren en watervallen van dit aan natuurschoon zo rijke landje, waarop echter ook ons eigen land kan bogen, zoals aan het slot van dit zeer aantrekkelijke en prachtig gekleurde filmwerk wordt vertoond. Vooraf draaide de heer Groen de zeer inte ressante en belangwekkende film „Sie tun ihr Bestes”, opgenomen in een van de grote Zwitserse horlogefabrie ken, die van Meyer Stüdeli S.A., waarin het ontstaan van het horloge van begin tot eind wordt vertoond, terwijl daarnaast veel aandacht is be steed aan de voortreffelijke sociale voorzieningen, die door deze firma voor haar personeel zijn getroffen. Aan het begin van de avond sprak de voorzitter, de heer G. v. d. Pijpekamp, een kort inleidend woord waarin hij z’n tevredenheid uitsprak over het bezoek ofschoon dat eigenlijk op zo’n avond nog veel groter had moe ten zijn en de aandacht vestigde op de aan deze filmvertoning verbon den prijsvraag, waaraan mooie reizen als prijzen zijn verbonden. De voor waarde om één nieuw lid aan te bren gen is niet moeilijk te vervullen, want er bestaat weer grote belangstelling voor reizen naar het buitenland, zo dat er zelfs in verband met de devie zenpositie om geloot moet worden. De N.R.V. doet echter haar uiterste best om de mogelijkheid van buitenlandse reizen te vergroten. Sedert 1 Januari 1948, aldus voegde de heer Groen hier later aan toe, zijn al bijna 12000 nieu we leden ingeschreven. Aan het eind van de avond sprak de heer v. d. Pij pekamp nog hartelijke woorden van dank tot de heer Groen en wekte hij de aanwezigen op met de N.R.V. op de beste, billijkste en mooiste manier het vele schone in de wereld te be zien.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1