Officiële Opening Nieuwe Wijkgebouw Groene Kruis U en IJLST Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERAD I 1 Raads vergadering Wymbritseradeel. Hoe „De dood op de weg” te overwinneo 3e JAARGANG No. 81 r 9 i j DINSDAG 19 OCTOBER 1948 I Redacteuren L. KIEZEBRINK en C. SMIT RedactieadresKLEINZAND 7 - SNEEK - Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van Nieuwe Sneeker Courant, Sneeker Courant en Drijf bouts Nieuwsblad Rede van de voorzitter. De ^VEILIG VERKEER i Subsidie aan schoolbesturen in verband met gehouden festiviteiten. ling uitgegaan dat er verband is tussen het feit dat Nederland aan de top staat met zijn gezondheidszorg en het feit dat hier het particulier initiatief op dit ge bied zo bloeit. Er is dus alle reden dit initiatief op peil te houden en op te voeren. Het ontstaan van dit gebouw is een fraaie vrucht van energie1' parti culier initiatief, hier is dus geen sprake van laksheid, moge het nog lange jaren en in stijgende mate aan zijn doel be antwoorden tot heil der volksgezond heid. Ah. prijs 2.50 per balt jaar Franco per post ƒ3.75 per half jaar Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Bureau voor Advertenties: Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 Telefoon 3005 Advertentieprijs 15 et per m.m. Bg contract (handels- adv.) lager. Kantoor /oor Abonnementen Fa. KIEZEBRTNK tk Co. KLEENZAND 7 - Tel 2872 kosten moet worden gezien. De heer Jongstra sluit zich aan bij de me ning van de heer Gerbrandy, verschil lende besturen hebben uitgaven gedaan in de stille hoop, dat zij 75 ct. zouden ontvangen. Het voorstel-Gerbrandy om 75 ct. te geven komt in stemming en wordt aangenomen met 8 tegen 7 st. Voor de leden: Westra, Gerbrandy, Osinga, Schaap, Jongstra, Zwaagstra, P. Dijkstra en Bootsma. Tegen de leden Brouwer, Brandsma, Hofstra, Waltje, G. Dijkstra, v. d. Bos en Jouwsma. Tegemoetkoming reiskosten schoolbezoek. ven streven naar goede samenwerking met het Groene Kruis. Zou het ver schijnsel dat er vroeger veel meer we zen waren dan nu niet verband houden met het feit van de steeds beter wor dende gezondheidszorg? Zo dit aange nomen zou mogen worden is er inder daad een wel zeer overtuigend argument voor samenwerking tussen O.B.W. en Groena Kruis. Nadat d r. v. d. Z ij p p de sprekers in het kort had beantwoord, werd de thee aangeboden en werden de aanwezigen in de gelegenheid gesteld het gebouw te bezichtigen, dat een keurige indruk maakt en een zeer practische indeling heeft. Beneden heeft men de ruimten ingericht voor consultatiebureaus met spreekkamers, kleedcellen enz., boven een zeer ruime bestuurskamer en een hoogtezonkamer. De voorzitter van het Groene Kruis alhier, d r. J. W. v d Z ij p p, gaf, na een woord van welkom tot allen gericht te hebben, een historisch overzicht van de ontwikkeling van de sociaal hygiëni sche zorg in onze stad, welke tenslotte tot de stichting van dit wijkgebouw heeft geleid. De eerste stap op dit ge bied werd in 1899 gedaan toen de Ver. tot Ziekenverpleging werd opgericht door de voorz. van het Ziekenfonds win. P. J. v. d. Horst en enige bekende Sne- kers een belangrijk bedrag stortten om haar werk op gang te brengen. Dat wa ren voor hun tijd vooruitstrevende man nen met sociaal gevoel, die we zullen blijven eren als de pioniers van de zie kenverzorging hier ter stede. Deze ver. stelde een wijkzuster aan, en deed voortreffelijk werk, door legaten werd zij ook kapitaalkrachtig, en dat was nodig ook, want de contributies waren nimmer voldoende om de exploitatie kosten te bestrijden. Teleurstellend was het dat deze ver. haar terrein van werk zaamheid niet uitbreidde, toen de hy giënische toestanden dat eisten, zodat in 1911 een afzonderlijke ver. tot bestrij ding der T.B.C. moest worden opgericht en in 1921 de Ver. voor Kraamverzor- ging. Zo werkten hier drie verenigingen op een gebied, waarvan wij vinden dat het één behoort te zijn. Een der redenen heette destijds te zijn dat 3 verenigingen meer contributie zouden ontvangen dan een enkele, doch dat dit niet juist is, bleek uit het feit dat na de fusie de eerste ronde reeds 1000.aan con tributie meer opleverde dat de drie ver enigingen samen hadden. Reeds in 1927 werden de eerste pogingen van Groene Kruis-zijde ondernomen om tot deze fusie te komen, het zou tot November 1946 duren voor deze pogingen tenslotte slaagden en het tot oprichting van de Groene Kruis Vereniging te Sneek kwam. De kapitalen werden bijeenge voegd en worden beheerd door de Stich ting voor Sociale Hygiëne te Sneek, de rente dezer kapitalen komt het Groene Kruis ten goede en eventueel aan ander werk op dit gebied, Dit was dan een der eerste stappen welke leidden tot stich ting van dit gebouw, waarin nu alle so ciaal hygiënische diensten geconcen treerd zijn met als centrum de Wijk verpleging. Getracht is ook met de Geref. Wijkverpleging, het Wit Gele Kruis en de Ned. Herv. Wijkverpleging tot samenwerking te komen, alleen met de laatste is nauw contact ontstaan, principiële bezwaren hebben dat blijk baar met de andere verhinderd, doch wij hopen, dat in de boezem dezer zusterverenigingen een even warm ver langen naar samenwerking op het ge bied der sociale hygiëne wordt gekoes terd als bij ons het geval is. Moge in de toekomst dan hier ook de juiste oplos sing worden gevonden. Wat onze jonge ver. betreft het ledental steeg in 2 jaar tijd met 550 en thans zijn in dit Wijk gebouw ondergebracht haar diensten: het consultatiebureau voor T.B.C., voor zuigelingen, voor kleuters, voor Rheu- ma-bestrijding. Wij hopen dat ook het bureau voor medische sportkeuring hier zal worden ondergebracht, en met de gemeente wordt onderhandeld over de vestiging van de Schoolartsendienst hier. Op de bovenverdieping is nog een hoogtezonkamer. Het is jammer dat dit gebouw niet is gesticht in goedkoper tijd, toen heeft echter verdeeldheid belet dat tijdig werd voorzien in de dringende behoefte om in één gebouw de gehele sociaal hygiënische zorg onder te bren gen. Nu is het doel bereikt, al heeft het nu aanzienlijke bedragen ge kost waarbij nog eens mag vastge steld dat het zonder de kapitaalvorming van de Ver. tot Ziekenverpleging dank zij het uitstekende beheer van vroegere bestuurders, nooit zo ver zou zijn geko men en al blijven er natuurlijk nog wensen. De gemeente zijn wij zeer er kentelijk dat het dit gebouw aan ons heeft willen verkopen, dat bovendien over een grote tuin beschikt, die uit breiding mogelijk maakt Grote dank zijn wij verschuldigd aan het Old Bur ger Weeshuis, dat ƒ4000.renteloos voorschoot af te lossen in 10 jaar, maar ook een subsidie van 400.per jaar gaf! Dank aan de commissie uit de zakenlieden, welke 3000.bijeen bracht, aan het Rode Kruisbestuur dat materiaal afstond, Sneker Bestuurders- bond en Fryske Krite, die ook het hun ne deden, de krite toonde daarmede te verstaan dat de Friese strijd niet alleen ’n strijd om de taal maar ook voor soc. hygiëne en cultuur fes. Dan brengt spr. dank aan architect Leeman, uitvoerder Doevendans, schilder Geertsema en zo vele anderen die het hunne bij droegen tot de vernieuwing van dit gebouw. Mo gen alle Sneker ingezetenen hun sym pathie en steun in steeds toenemende mate aan het Groene Kruiswerk schen ken en alle diensten van sociaal hygiëni sche zorg io dit-huis op doeltreffende SNEEKER NIEUWSBLAD Zaterdagmiddag had de officiële ope ning plaats van het nieuwe Wijkgebouw van de Ver. Het Groene Kruis alhier aan de Westersingel 27. Onder de tal rijke genodigden merkten we o.a. op de wethouders van Sneek de h.h. Boeijenga en de Groot en de gemeentesecretaris de heer K. Koster, de inspecteur van de Volksgezondheid dr. B. Wartena, hoofd bestuursleden van de Prov. Friese Ver. Het Groene Kruis, regenten van het O.B.W. en een aantal doktoren. wijze hun taak vervullen. Spr. verklaart het gebouw officieel geopend. Rede loco-burgemeester Boeijenga. Loco-burgemeester Boeijenga wenst de Ver. namens het gemeentebestuur geluk met het verkrijgen van dit mooie Wijkgebouw. Zij, die het gebouw in de' oude desolate toestand gekend hebben, zullen het een dubbele gelukwens waard achten omdat dit gebouw ook voor Sneek als centrum van een bepaalde omgeving meer dan plaatselijke beteke nis heeft. Deze dag zet een kroon op het werk der drie verenigingen, welke hier nu in het Groene Kruis samenwerken. Spr. persoonlijk heeft de tijd gekend, nu 50 jaar geleden, dat hier op het ge bied der sociaal hygiënische zorg niets was, en weet nog goed dat de Ver. tot Ziekenverpleging hier haar eerste wijk verpleegster aanstelde in de persoon van Zuster Pen, wier portret spr. hier opmerkt, zij was metterdaad „de liefde zuster” en mede door haar arbeid en die van haar opvolgsters is de wijkverple ging hier populair geworden, zodat we hier op dit gebied nu niet één ver., maar meerdere hebben. Ook de Ver. tot bestr. der T.B.C. en Kraamverzorging hebben veel en goed werk gedaan, dat de kin dersterfte tot een minimum is terugge bracht is mede te danken aan de consul- tatiebureaux op dit gebied. Het moet eigenlijk zo worden dat geen jonge- dochter het huwelijksleven meer durft in te gaan, zonder een cursus in kinder verzorging te hebben gevolgd. Het Groene Kruis weet dat wij veel belang stelling hebben voor deze vereniging en haar werk, moge zij en andere ver. op dit gebied haar zegenrijke werk ook verder met kracht kunnen voortzetten en nog veel kunnen doen voor de volks gezondheid. Spr. geeft gaarne de verze kering dat het gemeentebestuur steeds met grote belangstelling haar werk zaamheden zal volgen. De inspecteur der Volks gezondheid over het parti culier initiatief. inspecteur der Volksgezondheid d r. B. W a r t e n a uit Leeuwarden zegt dat er geen gebied van gezondheidszorg is dat niet tot de taak van het Groene Kruis behoort en de gebouwen, waarin dit zijn taak verricht, moeten daarop zijn ingesteld, van eenvoudig magazijn zijn geleidelijk de Groene Kruisgebou wen goed geoutilleerde inrichtingen ge worden, waar de verenigingen haar aan deel in de sociaal hygiënische zorg zo wel op preventief als curatief gebied kunnen vervullen. Bolwerken van de ge hele preventieve en curatieve gezond heidszorg zijn deze gebouwen geworden. Spr. staat dan even stil bij het gevaar dat het Groene Kruiswerk te veel in de ambtelijke sfeer raakt, te veel gaat steunen op de overheid; het moet trach ten de overheid in zijn werk steeds voor uit te zijn, dus de overheid te vlug af te zijn en met haar een wedloop durven aangaan in initiatief. De tijd Is ook rijp voor hogere contributies, men moet niet vragen „wat krijg ik er voor?”, doch zeggen „dit is belangrijk werk van het Groene Kruis, wat kan ik er voor geven?” Het werk der gewone leden zelve dient ook energieker te worden. Ter vergadering komen meestal alleen het bestuur en de pers. Men vergete echter niet dat van het particulier initiatief niets terecht kan komen als de leden niet van harte medeleven, door vergaderingbezoek, 't zich beschikbaar stellen als lid van commissies, voor col lectant, voor het houden van een inlei ding enz. Er komt een reorganisatie van de gezondheidszorg, waarin aan het particulier initiatief een buitengewoon omvangrijke taak zal worden toebe deeld. Blijkbaar dus wordt van de stel- De heer A. Tromp complimenteerde het bestuur namens het Wit Gele Kruis met het verwerven van deze inrichting, waarvan het Groene Kruis ongetwijfeld onder de bezielende leiding van dit be stuur groot genoegen zal beleven. Men weet dat het Wit Gele Kruis zich op enigszins ander standpunt stelt en meent dat deze verzorging moet ge schieden in de harmonische sfeer van eenzelfde geloofsovertuiging, maar dit neemt niet weg dat spr. hoopt op sa menwerking op practische punten. De heer B. Engelsma, vice-voor- zitter van het college van Regenten van het Old Burger Weeshuis wijst er op dat het O.B.W. naast zijn directe zorg voor wezen en half-wezen nimmer zijn sociale taak uit het oog verloor en spr. twijfelt er niet aan of dat zal in de toe komst zo blijven en daarom zullen de opeenvolgende colleges ook steeds blij- Vergadering van de raad der ge meente Wijmbritseradeel op Maandag 18 October, ’s voorm. 9.30 uur. Voor zitter: de heer F. T j a b e r i n g s, bur gemeester; secretaris de heer K. Vis ser; aanwezig alle (15) leden. Na opening op de gebruikelijke wijze worden de notulen der vergaderingen van 23 Aug. en 6 Sept, op advies der commissie onveranderd vastgesteld. Ingekomen zijn o.a. diverse besluiten van Ged. Staten tot goedkeuring van raadsbesluiten, en een aantal jaarver slagen van instellingen. In handen ge steld van B. en W. om advies worden verzoeken van het bestuur der Her vormde School te Hommerts, der Her vormde School te Scharnegoutum en der bijzondere school te Oosthem, de eerste twee om medewerking te verlenen voor de aanschaffing van leermiddelen, het laatste voor de aanschaffing van 2 nieu we schoolkachels. Dit laatste verzoek wordt echter op advies van de inspec teur direct ingewilligd, in verband met de dringende aard. Een verzoek van het bestuur van het Fries Scheepvaart Museum te Sneek om een vast jaarlijks subsidie zal bij de begroting 1949 wor den behandeld. Voorts zijn ingekomen: Een adres van het bestuur van de Ver eniging Dorpsbelangen te Nijhuizum, om medewerking voor het verkrijgen van een aansluiting op de waterleiding. Een adres van het bestuur van de Ver eniging Dorpsbelangen te Nijhuizum om medewerking te verlenen voor het verkrijgen van aansluitingen op het electriciteitsnet van de woningen te Nijhuizum. Burgemeester en Wethou ders delen naar aanleiding van deze adressen mede, dat een adhaesiebetui- ging verzonden is aan de N.V. Inter communale waterleiding Gebied Leeu warden te Leeuwarden en aan het Prov. Electriciteitsbedrijf in Friesland te Leeuwarden. Van de N.V. Intercommu nale waterleiding gebied Leeuwarden te Leeuwarden werd inmiddels bericht te rug ontvangen, dat het dorp Nijhuizum ten gevolge van zijn ongunstige ligging voorlopig niet aan het waterleidingnet zal kunnen worden aangesloten. Rheumatlekbestrijding. Dr. de Blécourt, leider van het consultatiebureau voor Rheumatiekbe- strijding spreekt als vertegenwoordiger van deze jongste tak van het Groene Kruiswerk, die dankbaar is ook voor zijn bureau in dit mooie gebouw een plaats te mogen vinden. Ook de rheuma- tiek is een volksziekte, waarvan de be strijding hier in ’t Noorden ook langs de weg van het particuliere initiatief is aangepakt, het is nodig ook want Scan dinavië en Engeland staan in deze stel lig boven ons. Toen de overheid besloot hier deze zaak aan te pakken kon zij dan hier in 't Noorden aansluiten bij het Groene Kruiswerk op dit gebied, zodat we hier een interprovinciale rheumatiek- bestrijding hebben, met in Friesland consultatiebureaux te Leeuwarden, Sneek en Heerenveen. Die draaien nu, hier in Sneek al bijna een jaar en de bestrijding is een succes, maar het eigenaardige is dat terwijl de andere bureaux in het Noorden steeds een overvloed van patiënten hebben, in Sneek zich slechts enkele nieuwe pa tiënten per keer aanmelden, en toch komt in deze omgeving rheuma in niet mindere mate voor dan elders. Mis schien speelt de onbekendheid van het bureau een rol, want stellig zal het ook hier in een behoefte kunnen voorzien. Andere sprekers. De heer P. Jongejans Wedt na mens het bureau Medische Sportkeuring zijn felicitatie aan, moge het werk dat in dit gebouw wordt verricht, de volks gezondheid in deze omgeving ten goede komen. De Voorz. der Prov. Friese Ver. aan het woord. D r. J. H. K r u i s i n g a, voorz. van de Provinciale Friese Ver. Het Groene Kruis ziet in dit gebouw het tastbaar bewijs dat in het Kruiswerk een krach tig particulier initiatief tot uitdrukking komt, alleen in de allergrootste ge meenten met hun G.G.D. speelt de over heid de eerste rol, elders doen de Kruis verenigingen het met haar particulier initiatief. Spr. hoopt dan ook dat men dit gebouw wil zien als een mijlpaal berekt in het particuler initiatief op het gebied van de sociaal hygiënische zorg voor Sneek, moge het zich steeds meer doen gelden in het preventieve werk, dat in de toekomst steeds groter om vang zal krijgen. Een gelukwens van de Ver. tot Ziekenverpleging in likwidatie. De heer G. H. ter Horst, voorz. van de Ver. tot Ziekenverpleging in li kwidatie, herinnert er aan dat toen dr. v. d. Zijpp tot bestuurslid var s ver. werd gekozen hij de functie aanvaardde onder voorwaarde dat hij in de richting der likwidatie der ver. zou mogen wer ken, daar hij het Groene Kruis werk hier wenste. Dat de andere bestuursleden deze voorwaarde aanvaardden bewijst dat ook zij voelden dat het die kant uit moest. Spr. heeft niets dan bewondering voor het initiatief van deze voorzitter met wie de samenwerking steeds zo aangenaam was, en biedt namens zijn ver. als blijk van hulde een voorzitters hamer aan. B. en W. stellen voor op diens ver zoek aan J. v. d. Pol te Heeg een tege moetkoming uit de gemeentekas te ver strekken tot een maximum van 25. per kind per jaar, ter vergoeding van de reiskosten welke hij moet maken om zijn zoon de R.K. Ulo-school te Sneek te doen bezoeken, en aan C. G. Visser te Woudsend eenzelfde bedrag om zijn dochter de openbare Ulo te Sneek te doen bezoeken. Zij stellen voor afwij zend te beschikken op een dergelijk ver zoek van P. Been te Abbega om zijn kind de R.K. school te Sneek te doen bezoeken, daar de inkomsten van dit gezin zodanig zijn, dat de financiële toestand geen aanleiding voor een tege moetkoming geeft. Z. h. s. overeenkomstig de voorstellen van B. en W. besloten. Exploitatievergoeding bijz. scholen over 1947. B. en W. stellen voor deze exploitatie vergoedingen voor iedere school vast te stellen en het bedrag der door de schoolbesturen werkelijk gemaakte kos ten. De vergoeding per leerling is voor 1947 bepaald op 14.met inachtne ming van de factor „kosten instand houding schoolgebouwen” en zonder deze kosten op 12.dit laatste geldt voor de bijzondere school te Jutrijp, waar het schoolgebouw in huur is ge geven door de Kerkvoogdij aldaar. Op hun verzoek heeft de minister voor enkele scholen hogere vergoedingen vastgesteld nl. Geref. school, Gauw 20, Geref. school Hommerts 20, Hervorm de school Scharnegoutum 18, Her vormde school Hommerts 19.75 per leerling. Z. h. s. aldus besloten. B. en W. stellen voor medewerking te verlenen tot de aanschaffing van twee nieuwe schoolkachels voor de Geref. school te Scharnegoutum. Z. h. s. aldus besloten. Subsidie kleuteronderwijs. B. en W. adviseren: Door u werden in onze handen om advies gesteld de adressen van de besturen der kleuter scholen te Woudsend en Hommerts d.d. 3 Mei j.l. om een subsidie uit de ge meentekas in de exploitatiekosten van deze scholen. Uit de door deze besturen verstrekte gegevens blijkt dat het zon de:; een gemeentelijk subsidie niet mo gelijk is een sluitende exploitatie-opzet te verkrijgen. De schoolgelden worden tot redelijke bedragen geheven en overi gens is de opzet van dit kleuteronder wijs zeer sober gehouden. Onnodige uit gaven worden niet gedaan. Tot nog toe subsidiëerde de gemeente dit onderwijs niet. Waar het fröbelonderwijs de laat ste jaren steeds meer de belangstelling geniet van onderwijsautoriteiten wij herinneren slechts aan het in de pers gepubliceerde rapport-Bolkestein menen wij, dat de gemeente Wijmbrit seradeel zich in deze niet langer af zijdig mag houden en dat dit onderwijs, hetwelk door particulier initiatief tot stand is gekomen, financiëel gesteund dient te worden. Wat de grootte van een eventueel toe te kennen subsidie betreft, zijn wij van mening wij delen hier het standpunt van heren Gedepu teerde Staten dat in geen geval meer subsidie wordt verleend dan nodig is om een onvermijdelijk nadelig saldo te dek ken, waarbij dan een maximum bedrag per leerling dient te worden vastgesteld. Dit maximum bedrag zouden wjj willen bepalen op 10.per leerling per jaar, en wel voor die leerlingen uit de ge meente Wijmbritseradeel afkomstig die de leeftijd van 4 jaar hebben bereikt. Het onderwijs aan kipderen beneden de leeftijd van 4 jaar zal naar de mening van heren Gedeputeerde Staten niet als een de subsidie rechtvaardigend ge meentebelang kunnen worden aange- merkt. Wij merken nog op dat de kleu terschool te Woudsend bezocht wordt door ruim 80 leerlingen en die te Hommerts door 35 leerlingen, zodat In verband met de gehouden jubile um- en inhuldigingsfeesten hebben meerdere schoolbesturen zich tot de raad gewend met het verzoek om ter bestrijding van de uitgaven verbonden aan het houden van schoolfeesten en het verstrekken van een aandenken enz. aan de schoolkinderen, een tegemoetko ming uit de gemeentekas te mogen ont vangen. Destijds werd op deze verzoe ken door de raad nog geen beslissing genomen, hoewel deze zich in principe met het verlenen van een dergelijke te gemoetkoming wel kon verenigen, aan gezien het bedrag van de bijzondere uitkering nog niet was vastgesteld en derhalve een desbetreffende begrotings wijziging niet de goedkeuring van heren Gedeputeerde Staten zou hebben ver worven. Nu echter de bijzondere uitke ring op een bedrag van 97.000.voor lopig is vastgesteld, is de gemeente begroting voor 1948 reëel sluitend. Thans kan dus op bovenbedoelde ver zoeken een definitieve beslissing worden genomen. B. en W. stellen voor aan de schoolbesturen ter tegemoetkoming in de gemaakte kosten ter gelegenheid als bovenbedoeld een bijdrage uit de ge meentekas toe te kennen tot een be drag van 0.50 per leerling. Voorzover de kosten van deze schoolfeesten voor rekening van de Oranjeverenigingen of andere feestcommissies zijn gekomen, omreden de schoolbesturen zelf terzake geen middelen ter beschikking hadden, kunnen de schoolbesturen deze kosten dan gaan afwikkelen met die organisa ties. In totaal zal met een en ander ten hoogste een bedrag van 900.ge moeid zijn. De heer Gerbrandy meende dat een vorige keer hier 75 ct. was genoemd en de raad daarmede ook accoord was gegaan. Spr. voelt er veel voor het bedrag daarop te brengen. De V o o r z. ontkende dat de raad een bedrag van 75 ct. aanvaard had en achtte 50 ct. vol doende. De heer Gerbrandy stelt echter voor 75 ct. beschikbaar te stel len, omdat verschillende schoolbesturen uitgegaan zijn van de gedachte dat 75 ct. zou worden gegeven, wat in deze tijd ook een zeer bescheiden bedrag is. De Voorz. zegt dat de bijdrage der ge meente als een tegemoetfeppiing in de Stonden de vorige artikelen onder het toepasselijke teken van het ge vaar, dit artikel verschijnt onder het embleem van „VEILIG VERKEER Een hoopvol teken, door een bekende illustrator eens voorgesteld als het beproefde schild tegen „de Dood op de Weg”, en niet ten onrechte. Want „VEILIG VERKEER” is de organisatie, die onder de weggebrui kers een levendige en doeltreffende propaganda voert voor groter veilig heid op de weg. Door het oprichten van steeds meer plaatselijke Verenigingen voor Veilig Verkeer en het instellen van Veilig Verkeersconsulaten wordt ge tracht de weggebruikers van de Vei lig Verkeersgedachte te doordringen en tot medewerking aan te sporen. Een sprekend voorbeeld van de wijze, waarop „VEILIG VERKEER” z’n taak vervult, zal in het volgende artikel worden gegeven! voor deze per 1 Januari 1948 ingaande subsidieverlening een bedrag van 1150 over 1948 te ramen is. Z. h. s. aldus besloten. Bijzondere uitkering. Begroting 1948 sluitend. Was aanvankelijk de begroting 1948 sluitend gemaakt met de raming van een bijzondere uitkering van het rijk groot 150.000.de minister van Bin nenlandse Zaken heeft dit bedrag ten slotte vastgesteld op 97.000.dus 53.000.lager. Daartegenover staat echter dat de uitkering ondernemlngs- belasting aanvankelijk geraamd op 28.260.nadien kon worden vastge steld op 72.000.dus een meerdere opbrengst van ƒ43740.terwijl de zg. jaarweddenuitkering van 3000.op 4500.kon gebracht. Het nadelig verschil van 53.000.is door deze verhogingen dus teruggebracht tot 7760.of rond 8000.Dit bedrag kon echter worden gevonden door een verhoging van de post schoolgelden, welke aanvankelijk op 13.000.ge raamd was, doch waarvan de kohier- ontvangsten 1947 20.204.89 hebben bedragen, beneven^ een verhaalbaar be drag van 8957.03. Op deze wijze is een reëel sluitende begroting 1948 verkre gen. Wordt een desbetreffend wetsont werp aangenomen dan zou de algemene en de bijzondere uitkering voor 1948 nog worden verhoogd met 10 en voor 1949 met 20 wat dan nog een mee valler voor 1948 zou betekenen van 22500.en voor 1949 van 45.000. aannemende dat de garantie-uitkering hierdoor geen verlaging ondergaat. De heer Gerbrandy wees er in verband met een eventuele verhoging van de post schoolgelden op, dat er straks misschien schoolgeld moet terug betaald, omdat de inkomens nu lager zijn, dan enige jaren geleden en de aan slagen vertraagd zijn. De Voorz. ant woordt dat er 2 jaar achterstand in de aanslagen is, B. en W. menen echter er mee toe te kunnen. Z. h. s. wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Garantieverlening bouw- spaarders. Ten aanzien van de vier voor 1948 aangewezen bouwspaarders van de N.V. Bouwkas Noord-Nederlandse Gemeenten t.w.: Th. Visserman te Heeg, K. Kroese te Scharnegoutum, W. Bouma te Nij- land en J. van der Meer te Westhem, zijn thans de bedragen, na gehouden aanbesteding, bekend van de door hen te bouwen woningen en de financiële verplichtingen welke daarvan het ge volg zijn. B. en W. stellen thans voor garantie voor deze verplichtingen aan de N.V. Bouwkas te verlenen. De heer Jongstra heeft reeds vroeger verklaard principieel tegen deze zaak te zijn, maar gezien de omstandig heden, zal hij nu van twee kwaden h?t minste kiezen en voorstemmen. De heer Brandsma vraagt welke vo-m is ge kozen, waarop de Voorz. antwoordt dat het die van hypothecair verband zal zijn. De bouwkas geeft het geld, de gemeente stelt zich garant. De heer Gerbrandy had evenals de heer Jongstra wat een zwaar hoofd in deze zaak en verzoekt duidelijk te doen no tuleren dat er in de raad enige bezwa ren zijn te berde gebracht, opdat het nageslacht niet de gedachte krijgt, dat de raad zo maar over deze kwestie heenhuppelde. Het voorstel van B. en W. wordt alsnu z. h. s. aangenomen. Rekening Woningstichting 1947. Deze rekening is'door ene commissie bestaande uit de h.h. R. Schaap, Tj. Brouwer en J. Jongstra nagezien en in orde bevonden. Zij stelt voor uit de ge meentekas beschikbaar te stellen de ge vraagde bijdragen over het jaar 1947 nL de vaste bijdrage vanf 5142.19 en een extra bijdrage van 2315.55 ter dekking van het nadelig expkritatle-saldo. Even als andere jaren is geschied meent de commissie ook dit jaar wederom de aandacht te moeten vestigen op de noodzakelijkheid en de billijkheid van verhogiog der woninghuren, gezien de ■W. F""' r'i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1