„ueiiio verheer" Buitenlands Overzicht Waarom een Ambachtsschool „De dood op de weg” Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Welvaartsrapport Sneek VRITDAG 22 OCTOBER 1948 3e TAARGANG No. 82 I 4 Contra Redacteuren: L. KIEZEBRINK en G SMIT Redactie-edresKLEINZAND 7 SNEEK Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van Nieuwe Sneeker Courant, Sneeker Courant en Drijfhouts Nieuwsb’ad OFFICIËLE BONNENLIJST f 250 „VEILIG van 125 'veuigverkeep SNEEKER NIEUWSBLAD 800 gram brood 400 gram brood 100 gram vlees Verschfjnt DINSDAGS en VRIJDAGS Bureau voor Advertenties: Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 Telefoon 3005 Advertentieprijs 15 et per m.m. Bij contract (handels- adv.) lager. WAT EXTRA’S VOOR DE FEEST DAGEN. Voor de nog in ver verschiet liggende feestdagen van St. Nicolaas en Kerst mis zal, in plaats van de gebruikelijke 120 gram olie, in het laatst van Novem ber een bon voor 180 gram spijsolie wor den aangewezen, aldus het Alg. Dag blad. Ook zouden voor deze beide gele genheden elk 200 gram versnaperingen beschikbaar worden gesteld en wel voor ieder. Zo dit laatste juist zou zijn, zou echter daaruit volgen dat de suiker dan nog niet vrij zal zijn, wat ook al werd AVONDCURSUSSEN HUISHOUDSCHOOL. Half -November begint aan de Huis houdschool een avondcursus koken bur gerpot. Vaak blijkt de mening te be staan als zou deze cursus slechts ge schikt zijn voor hen die generlei erva ring op kookgebied bezitten. Dit is even wel niet juist. Hoe vaak toch worden gerechten onvoldoende smakelijk bereid en opgediend, niet op de juiste wjjze ge kookt, waardoor veel voedingsstoffen verloren gaan, restjes vlees, vis, brood e.d. zonder meer aan de huisgenoten voorgezet, terwijl met weinig moeite hier een volledig maal uit zou zijn sa men te stellen. Het bereiden van dran ken en vevenaperingen voor huiselijke feestjes, verschillende vormen van in maak, eenvoudige ziekenkostjes e.d. be horen alle tot het terrein van de burger pot. Laat iedere huisvrouw, die, na dit kingen geen deel, het verkeert als kleine buur van Rusland in een te moeilijke positie ofschoon de regering toch uit tal van openbare diensten de communis ten wel durft weg te werken. Men vraagt zich eigenlijk af of Moskou in dezen nog lang lijdelijk zal blijven toe zien. En in Zuid-Europa blijft Grieken land de aandacht vragen. Marshall heeft van zijn verblijf in Parijs gebruik ge maakt om daar en in Italië ook een belangrijke post aan de Middellandse Zee persoonlijk eens een kijkje te nemen, de Griekse regering wenst nl. meer steun dan ze tot nog toe van de Ver. Staten ontving. Hoewel ze de op standelingen vrijwel de baas is vreest de regering bij dé toenemende spanning in Europa, zware druk van Rusland en zijn satellieten zodat ze militair paraat wil blijven. Bovendien is de economische toestand er in de war, vooral doordat Griekenland zich militair zo moet in spannen. Het is trouwens niet onmoge lijk dat het steeds verder opvoeren van de bewapening dezer dagen hebben ook de leden der West-Europese Unie over de kosten daarvan overleg ge- overwegingen bij de ouders als ze voor hun jongens een beroep kiezen, al te vaak ook de voorliefde dezer ouders voor een bepaald beroep en niet de aan leg van de jongen zelf. Hoe nuttig kan hier de afdeling Beroepskeuze van de Arbeidsbureaux werken! Te weinig nog maken de ouders van die Instelling ge bruik. Kantoor voor Abonnementen Fa. KJEZEBRJNK Ca KLEINZAND 7 - Tel. 2872 AUTOBANDEN VRIJ. Het ministerie van Economische Za ken meldt, dat met ingang van 19 Octo ber de distributie van banden voor motortractie (auto’s, motorrijwielen, autobussen enz.) is opgeheven. De rege ring acht de grondstoffenpositie, de bin nenlandse productie en de aanvoer uit het buitenland voldoende om tot deze opheffing over te gaan. TEXTIELKAARTEN VA 705. Deze textielkaarten en de punten daarvan verliezen hun waarde. gelezen te hebben meent, haar kermis te moeten uitbreiden, niet schromen en zich opgeven voor bedoelde cursus. Men zie de advertentie in dit nr. KERSTPAKKETTEN-ACTIE VAN DE N.I.W.I.N. IN DE GEMEENTE WIJMBRITSERADEEL. Door de plaatselijke Niwin-Comité’s in de gemeente Wijmbritseradeel werd in de afgelopen week een inzameling ge houden voor de Kerstpakketten-actie van de N.I.W.I.N. De opbrengst van deze collecte bedroeg ruim 3600. Evenals vorige jaren blijkt uit dit prach tige resultaat weer zeer duidelijk het medeleven van de ingezetenen dezer ge meente met onze militairen in Indië. Dank zij dit grote bedrag kunnen ruim 700 Kerstpakketten, vermeldende de na men van de afzenders uit de gemeente Wijmbritseradeel aan de jongens over zee worden toegezonden. De opbrengst over de gemeente verdeeld was als volgt: Abbega ƒ152.25; Folsgare ƒ127; Gaastmeer-Nijhuizum 207.95; Gauw, Goënga en Offingawier ƒ302.90; Heeg 349.75; Hommerts-Jutrijp 466.15; Nijland 239; Oosthem 242.30; Oppen huizen—Uitwellingerga 336.50; Oude- ga, Idzega en Sandfirden 249; Schar- negoutum-Loënga 361.55; Westhem 23.75; Wolsum 100.50; Woudsend, In dijk, IJpecolsga en Smallebrugge ƒ233.15; IJsbrechtum, Tirns en Tjalhui- zum ƒ226.30. Totaal ƒ3618.05. in de hoogste timmerklas waren de leerlingen bezig met het construeren van een kap, de outillage van de afd. machinaal timmeren was een lust voor de ogen, zij het niet voor de oren. En we kunnen ons voorstellen dat er onder de jongens zo’n geweldige belangstelling voor de afd. auto-reparatie en montage bestaat. In de garage zagen we verval len wagens, uit Canadese dumps aange kocht tot als nieuwe, met prachtig lo pende motoren, omgetoverd! En nu heb ben we nog niet eens stilgestaan bij het werk in al die tekenlokalen, waar een voorwerp eerst volkomen tot geestelijk eigendom van de jongens wordt, voor ze het zelf in de werkplaats gaan maken. mogendhedenconferentie komen”. De besprekingen in de Raad zijn nog niet geëindigd, heden zouden ze worden voortgezet. President Truman zeide in een persconferentie dat er een lichte verbetering in de algemene toestand en in de Russische houding te constateren viel. Een conclusie welke vermoedelijk gegrond is op het feit dat Rusland zo wel als de Ver. Staten vermijden de toe stand verder op de spits te drijven; men hoort niet meer van een Amerikaans voornemen de blokkade met de wapenen te breken en de Russen belemmeren het vliegtuigverkeer der Westelijke gealli eerden met Berlijn nog niet op zodanige wijze dat dit verkeer onmogelijk wordt of er incidenten ontstaan. Men wil dus van geen van beide zijden nu oorlog, an derzijds ook de tegenstander zo weinig mogelijk toegeven en zo neemt nu de spanning eens af en dan weer toe, maar verandert er in de grond van de zaak weinig, de betrekkingen tussen beide partijen blijven even slecht omdat het onderling wantrouwen niet verminderd is. In het voorjaar van 1949 zou de cri sis in de verhouding tussen de mogend heden een nieuw hoogtepunt bereiken, zo verwacht men in Washington, omdat Marshall dan genoeg van zijn politiek en militair program uitgevoerd hoopt te hebben „om een duidelijk standpunt te kunnen innemen in de koude oorlog met Rusland”. Truman heeft dan ook aangekondigd dat de begroting voor oorlog en marine voor het volgend jaar 14% milliard dollar zal omvatten, en zjjn minister van defensie opgedragen alle militaire reserve-eenheden zo spoe dig mogelijk te organiseren. Het enorme bedrag voor deze defensiebegroting is echter niet het enige, dat de Ver. Sta ten aan bewapening gaan besteden, want Washington zal waarschijnlijk vol gend jaar, als het Congres zijn toe stemming geeft, ook een zeer groot be- Nu we toch het woord onderwijs neer- schrrjven, mag er nog wel eens op ge wezen worden, dat dit door zijn aard aan deze school voor 75 individueel is, en dat het lerarencorps in zijn bijeen komsten na schooltijd dikwijls onderling van gedachten wisselt over zijn erva ring en het eventueel invoeren van nieu we methodes. Zo zagen we dan ook bij een rondgang door de school in een lokaal een eerste klas machine bank- werken opleiden volgens een nieuwe Zwitserse methode, twee andere volgen de oude en door vergelijking der resul taten zal men trachten het beste te kiezen. Zeer dynamisch is immers ook dit onderwijs, dat een voortdurende aan passing aan de eisen van de praktijk vraagt. Natuurlijk is dit onderwijs niet voor ieder die> zes klassen der lagere school afliep, geschikt. De leerling van de Ambachtsschool moet immers technisch aangelegd zijn, het doel is im mers hem in de richting van de tech niek op te leiden en zelfs het algemeen vormend onderwijs, dat men er ook geeft, heeft een technische inslag, staat dus in verband met het vakonderwijs dat de leerling aan deze school volgt en dat is een voordeel want het houdt ook bij deze lessen de aandacht van de leer ling gespannen. Maar is dit onderwijs niet voor allen geschikt, nog te velen, die er wel voor geschikt zijn, volgen het niet! En dat is jammer voor die velen zelf, maar ook voor de maat schappij omdat dezen niet op de plaats komen, waar de gemeenschap het meest van hen kan profiteren. Zo is voor velen het gewone lager on derwijs nog al te vaak eind-onderwijs, daarna gaan ze naar fabriek of werk plaats en blijven verstoken van enige vakopleiding, terwijl ze op de A.B.S. een goed figuur zouden hebben gemaakt. Daar zijn soms financ. bezwaren, en dan keert de wal het schip, maar met enige opoffering der ouders zou het vaak nog gaan, omdat dit onderwijs niet veel kost en goede vakopleiding altijd haar rente afwerpt. Bovendien kunnen er studie beurzen beschikbaar worden gesteld, waaruit schoolgeld, reiskosten en kosten van boeken kunnen worden bestreden. Dan zijn er heel wat leerlingen van het l.o. die naar een Ulo gaaan, en daar falen en veelal dan ook voor het vak onderwijs verloren zijn. In de regel zijn dat jongens, dip geen gevoel voor talen hebben, wel voor de wiskunde vakken, dezen zouden op de A.B.S. stellig op hun plaats zijn. Een andere oorzaak dat ouders hun jongens niet naar de A.B.S. zenden is een kwestie van de waarde ring van de vakman. Het is maar al te vaak zo dat de jongeman van de Ulo die later op kantoor een factuur voor een meubelleverantie uitschrijft veel meer gewaardeerd wordt dan de jongeman die de meubelen maakte. *n Wit boord gaat bij een groot deel van het publiek nog altijd boven een niet altijd schone Het Economisch Technologisch Insti tuut voor Friesland zal een z.g. wel- vaartsrapport voor de gemeente F reek samenstellen. Een dergelijk rapport be oogt een duidelijk beeld te verschaffen van de economische en demografische structuur der gemeente. Bij het onder zoek wordt aandacht geschonken aan de historische ontwikkeling der bronnen van bestaan, terwijl over een lang tijd vak geboorte, sterfte, vestiging en ver trek worden nagegaan. Zodoende is het mogelijk een overzicht te verkrijgen van de wijze, waarop de bevolking der ge meente in haar onderhoud voorziet en van de verdeling der bevolking over de verschillende beroepen. Het rapport geeft een overzicht van de verwachte loop en de toekomstige samenstelling der bevolking, zodat een schatting ge maakt kan worden van de waarschijn lijke behoefte aan terreinen voor wo ningbouw en industrievestiging. Tevens geeft het rapport een richtlijn voor de mate, waarin industrialisatie wenselijk is in verband met de beschikbare ar beidskrachten. Tenslotte kan het rapport de aanda'cht vestigen op een eventuële onharmonische ontwikkeling op enig ge bied, waarvoor direct voorzieningen no dig zijn. Het bezit van een rapport als hierboven beschreven zal voor Sneek en speciaal voor de handeldrijvende en industriële middenstand, van groot be lang blijken en een wegwijzer zijn br het treffen van allerlei maatregelen voor de toekomst. Aan de samenstelling van een dergelijk rapport dient uiteraard een omvangrijke voorbereidende arbeid voor af te gaan. Met deze arbeid is inmiddels een aanvang gemaakt en wel in die zin, dat een enqueteur van genoemd insti tuut bezig is bij de Sneker winkeliers gegevens te verzamelen, welke voor de samenstelling van het welvaartsrapport onontbeerlijk zijn. Teneinde dit rapport zoveel mogelijk aan zijn doel te doen be antwoorden is het gewenst, dat deze ge gevens zo nauwkeurig en volledig moge lijk worden verstrekt. In verband hier mede wordt bij deze een dringend beroep gedaan op degenen aan wie inlichtingen worden gevraagd om bij bezoek van de enqueteur, aan deze alle gewenste ge gevens te verschaffen. Het kan in deze tijd, welke om in- overall. Al te vaak beslissen dergelijke dustrialisatie schreeuwt, en dus om goed opgeleide vaklieden, zijn nut heb ben, nog eens de aandacht te vragen voor de betekenis van de Ambachts school in die opleiding. De ambachts school in het algemeen en meer in het bijzonder ook de Sneker Ambachts school, die nu al bijna 50 jaar van 1902 bestaat en in onderwijs- en vak kringen zo’n uitstekende naam geniet. Wat aan het goede lerarencorps te danken is maar ook aan het feit dat deze inrichting zo goed en modern ge outilleerd is, zodat bijv, wat de afd. machinale houtbewerking betreft vaak bestuursleden en directeuren van an dere scholen en ook architecten er eens een kijkje komen nemen om er hun voordeel mee te doen, ook de afd. ma chine bankwerken en voor autorepara- tie en montage is uitstekend voorzien. En pas is er al weer wat nieuws geko men ook, nl. een lokaal ingericht voor electrisch en autogeen lassen, waar 18 leerlingen nu onderricht ontvangen in het las-onderwijs, dat tot nog toe in Friesland nog wat stiefmoederlijk be deeld was en dat men wil trachten mede door dit onderwijs hier op hoger peil te brengen. Ziet men eens in de bedrijven rond dan treft men daar op 8 A 10 geschoolde vaklieden 1 man, die administratief werk doet. Het is dus een wanverhou ding in Nederland dat er naast 150 am bachtsscholen 890 uloscholen fcijn, de eersten bevolkt door 35000 leerlingen (waarvan 1400 in Friesland), de ulo scholen door 126000 leerlingen, waarvan 67000 mannelijke. Hier in Sneek telt de Ambachtsschool wel 400 leerlingen en dus ongeveer evenveel als het aantal mannelijke leerlingen op onze ulo scholen, maar dat komt omdat deze A.B.S. voorziet in de behoeften van een groot rayon, terwijl er meerdere ulo scholen in de omtrek zijn. De verhou ding is in het algemeen dus ongunstig, want reeds is er op administratief ge bied een teveel aan werkkrachten, ter wijl er vraag is naar geschoolde arbei ders. Dat komt ook in de lonen uit, leer lingen die in April onze Ambachtsschool verlieten verdienen nu van 10 tot 20 per week, dus 40 tot 80 per maand, voor administratieve krachten van der gelijke leeftijd is de beloning ƒ40 tot 50 per maand. De laatste jaren is de toevloed van leerlingen naar de Ambachtsscholen on gunstig beïnvloed door de bepaling, dat jongens die 6 klassen van een lagere school hadden gehad, wel naar H.B.S. of Ulo mochten, maar nog niet naar een ambachtsschool. Dat voorschrift is ge lukkig ingetrokken, zodat de Ambachts school nu ook jongens die 6 jaar lager onderwijs hebben genoten, mag toelaten en concurreren kan. De leerling, op de school toegelaten, volgt dan een 2- of verwacht. 3-jarige cursus, 2 jaar bijv, een grond- opleiding als metaalbewerker en even tueel dan nog een jaar de speciale op leiding voor auto-monteur, electriciën enz. Heeft men een diploma A.B.S. dan kan men voor alle vakrichtingen met de patroons een zg. leerovereenkomst sluiten, welke 2 jaar duurt, waarna men een leerovereenkomstdiploma kan verwerven. Ab.prije ƒ2.50 per half jaar Franco per post ƒ3.75 per half jaar Tabak- en versnaperingenkaarten enz. QA, QB, QC 808 121, 122, 125 Tabak 2 rantsoenen siga retten of kerftabak 123 Versnaperingen 200 gram versna peringen of 200 gram suiker, bo- terhamstrooisel enz., of 400 gram jam, stroop enz. 126 Versnaperingen 100 gram versna peringen of 100 gram suiker, bo- terhamstrooisel enz., of 200 gram jam, stroop enz. Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 812 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen van strook T. Deze bonnen zjjn 14 dagen geldig. De niet-aangewezen bonnen van strook 4 van de bonkaarten 810 kunnen worden vernietigd. Europa. Finland nam aan deze bespre- pleegd ook in West-Europa een te- I rugslag veroorzaken zal op het econo misch herstel. Deze kwestie schjjnt ook onder het oog gezien op de bijeenkomst van de ministers van de staten van het Engelse ^éemenebest te Londen waar een ander belangrijk onderwerp was het streven van de Ierse Vrijstaat om de laatste band met dit Gemenebest, het gemeenschappelijk staatshoofd, los te maken. De Ieren zouden dan in Enge land de positie van vreemdelingen krij gen, het handelsverkeer zou op geheel andere basis moeten geschoeid, kortom er zouden heel wat verwikkelingen ont staan. De Ieren denken dat die te ont gaan zjjn door een reeks speciale ver dragen, maar het is ook het slechte voorbeeld, dat de Engelsen ongerust maakt, want Zuid-Afrika, India en Pa kistan voelen ook niet al te veel voor de band en zouden het kunnen volgen. Ten slotte: dat in Japan het nieuw gevormde kabinet uitsluitend uit liberale zaken lieden bestaat is, gegeven het feit dat het de Verenigde Staten zijn, die er de lakens uitdelen, zo’n wonder niet, met zakenlieden kunnen zij het best óp schieten. De Ambachtsschool leidt niet op tot geschoold vakman, doch legt alleen een grondig fundament, geschoold wordt men pas in de praktijk. Met een góede aanleg kan men ook na de Ambachts school via een 1-jarige voorbereidende cursus naar de M.T.S. of machinisten school. Op al deze mogelijkheden mag wel eens gewezen, de Friese jeugd kan bij lange na niet geheel emplooi vinden in landbouw of veeteelt. Velen zullen een onderkomen in andere vakken moe ten vinden en voor de technisch aange- legden onder hen verdient de Ambachts school belangstelling, voor een goede vakman toch is er steeds plaats in de maatschappij. Nadat de directeur der Ambachts school alhier, de heer van Gelder, in een persconferentie het bovenstaande had uiteengezet, hebben we nog eens een rondgang door deze school, met al haar bedrijvigheid gemaakt. We kunnen daar bij thans niet uitvoerig stilstaan, mis schien is er gelegenheid er later nog eens op terug te komen. We moeten thans het geziene zeer summier in en kele punten samenvatten. In de schil- dersafdeling, die met' 25 leerlingen zeer gunstig afsteekt bij de toestand elders, bleek ons dat ook de spuitmethode al wordt onderwezen, fraaie ontwerpen op het gebied van reclame bewezen voorts hoe ver dit onderwijs zich wel uitstrekt, in de meubelafdeling troffen ons o.a. enkele fraaie voorbeelden van draai- werk van begaafde leerlingen en zagen we meubilair voor een kleuterschool te Joure gereedmaken. Prettig 'doet het ook aan dat verschillende afdelingen ge reedschappen enz. vervaardigen welke in andere afdelingen worden gebruikt, in de afd. machine bankwerken en sme derij zagen we daar voorbeelden van; kade opgeheven en dan kan er een vier- j tot het lot, dat de bevolking van het door de Russen bezette Duitse gebied ondergaat. Er zijn weer geruchten dat de Russen bereid zouden zijn Oost- Duitsland, na er de communistische partij stevig in het zadel te hebben ge zet, te ontruimen, als de andere gealli eerden dat West-Duitsland doen. Gene raal von Seydlitz, bevelhebber van het in Rusland gevormde Duitse leger van Paulus, zou in Oost-Duitsland aange komen zijn om uit de communistische volkspolitie een volksleger te ontwikke len dat de vooruitstrevende regering van dit gebied zou moeten verdedigen. Als daar in Oost-Duitsland inderdaad dergelijke dingen gebeuren, zullen de Westelijke geallieerden er minder dan ooit aan denken West-Duitsland te ont ruimen, daar dit gelijk zou staan met het prijs te geven aan een invasie uit Oost-Duitsland. Dat Oost-Duitsland schijnt ook een rol te zullen moeten spelen in de Oost-Europese federatie, welke Rusland schijnt te willen vormen tegenover de West-Europese Unie. Po len, Hongarije, Roemenië, Bulgarije en Tsjecho-Slowakije zouden er in wor den opgenomen zolang Tito in Zuid- Slavië de baas is mag dat land natuur lijk niet mee doen maar de Russen zullen er de nodige zorgen mee hebben, daar enige dezer landen allerminst ge steld zijn op een samenwerking met Oost-Duitsland. Maar de pas plaats ge had hebbende zuivering van de Poolse communistische partjj heeft Polen, dat vooral zeer naijverig is op Oost-Duits land, vaster in de greep van Moskou ge bracht dan ooit. Wat de opbouw van de West-Europese defensie betreft, de be sprekingen tussen de Scandinavische ministers over een gemeenschappelijke verdediging hebben het verwachte re sultaat opgeleverd. Zweden wil deze de fensie wel, mits een neutraal blok wordt gevormd. Denemarken en Noor wegen willen het doen leunen op West drag besteden aan het verstrekken van wapenen aan West-Europa en China, er wordt een cijfer van 1% milliard dollar genoemd, van de ongeveer 8 mil liard welke voor hulp aan het buiten land zouden worden bestemd. De eco nomische hulp aan West-Europa zou dan iets minder worden, omdat het her stel daar zover gevorderd «is, dat er ook iets minder steun kan worden ge geven. Daarbij wordt er ook op ver trouwd dat de onderlinge economische samenwerking der West-Europese lan den, alle die landen wat zal ten goede komen. Dezer dagen is door de betrok ken 16 landen, en de Amerikaans Engelse en Franse zóne van Duitsland en Triëst juist een verdrag getekend ter verruiming van het onderlinge beta lingsverkeer. Feiteltjk is daarmede het Marshallplan officieel gëstart, omdat men het nu onderling eens is over de verdeling van de toegewezen Marshall- bedragen. De Amerikanen behoeven dus geen dwang om deze samenwerking te bereiken, te gebruiken, waarop ze al eens hadden gezinspeeld. En dat is maar gelukkig ook, want in de Ver. Staten bestaat weinig begrip van, en eerbied voor de historisch gegroeide toe standen in het oude Europa, een ver andering daarin te forceren zou allicht averechtse gevolgen hebben. Het gaat speciaal de Fransen nu toch al hard ge noeg, in het bijzonder wat het Ameri kaans—Engelse streven betreft West- Duitsland weer krachtig te maken, zij hadden het gaarne veel langer onder de duim gehouden, maar Frankrijl is te zwak om zowel militair als economisch het centrum van een West-Europees blok te vormen, en ten deze hebben Washington en Londen meer vertrouwen in een hersteld West-Duitsland. De Fransen hebben nu hun toestemming reeds moeten geven voor een economi sche fusie van hun bezettingszone met de AmerikaansEngelse, en zij zullen gaandeweg nog heel wat meer over de brug moeten komen. Frankrijk speelt nu eenmaal slechts een ondergeschikte rol, politiek en economisch voos als het is. Het heeft de frank weer moeten de valueren, die nu nog ongeveer 1 cent waard is, en ofschoon de stakingsgolf weer minder hoog loopt, veroorzaakt het feit, dat enige communistische vak verenigingen sleutelposities innemen grote bezorgdheid. Zo Heten de bevei ligingsploegen van een aantal mijnen deze in de steek, waardoor ze dreigden onder te lopen, de regering zond toen speciale troepen. De verkiezing door de gemeenteraadsleden van de kiesman nen, die op 7 November de nieuwe Raad van de Republiek (Senaat) zullen kie zen, wijzen overigens er nog eens op dat de communisten slechts ongeveer 10 van het Franse volk achter zich hebben, voor de Gaullisten zou dat 13 zijn, maar deze betwisten dat cijfer, nieuwe algemene verkiezingen zouden een ge heel ander beeld geven zeggen ze. Maar In ieder geval hadden de partijen van de zg. derde macht: katholieke democra ten, sociaal-democraten, sociaal radica len nog 60 der stemmen, het is alleen jammer dat ze nog nimmer in staat zijn gebleken een hechte regering te vor men. In een deel van West-Duitsland, in Noordrijn Westfalen, zijn verkiezin gen gehouden voor de gemeenteraden, de sociaal-democraten en christelijk de mocraten bleken er de sterkste partijen, de communisten verloren er geweldig, speciaal in de grote steden van het Roergebied. De West-Duitse bevolking voelt zich dus allerminst aangetrokken Men heeft kunnen lezen, dat elke schooldag een schoolkind het slacht offer wordt van „de Dood op de Weg”. Dat is meer dan 300 per jaar! Wat doet „VEILIG VERKEER” hiertegen? Tegenover deze 300 schoolkinderen stelt „VEILIG VERKEER” dit jaar het enorme aantal van 30.000 scho lieren die verkeersexamen hebben ge daan en van wie ongeveer 25.000 kin deren het diploma VERKEER” hebben behaald! Als men bedenkt, dat thans dank zij het streven van „VEILIG VER KEER” honderdduizenden schoolkin deren van hun onderwijzrs verkeers- onderricht ontvangen, dan mag men gerust aannemen, dat het volgende jaar een legioen van meer dan 50.000 gediplomeerde scholieren zal worden afgeleverd. Zó bindt „VEILIG VERKEER” de Strijd aan tegen „de Dood op de Weg”! Alleen al hierom verdient „VEI LIG VERKEER” de volle belangstel ling van de ouders. In het volgende artikel zal een be langrijke vraag aan de orde komen! voor het tijdvak van 24 October t.’m 6 November 1948. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van Bonnen voor brood en vlees 324—1, 324—2 Brood 325, 326 Brood 321, 323 Vlees 322 Vlees 300 gram vlees Alle bonkaarten 328 Algemeen 250 gram boter of mar garine of 200 gram vet 327 Algemeen 200 gram bloem of zelf rijzend bakmeel of kindermeel Bonkaarten KA, KB, KC 812 831 Algemeen 500 gram boter of mar garine of 400 gram vet 332 Algemeen 200 gram kaas of gram korstloze kaas 333 Algemeen 50 gram cacao 334 Algemeen 750 gram suiker, boter- hamstrooisel enz., of 1500 gr. jam, stroop enz., of 750 gram versna peringen 335 Algemeen 250 gram waspoeder B 345, C 347 500 gram boter of mar garine of 400 gram vet Bonkaarten KD, KE 812 337 Algemeen 250 gram boter of mar garine of 200 gram vet 338 Algemeen 100 gram kaas of gram korstloze- kaas 339 Algemeen 100 gram cacao 340 Algemeen 500 gram suiker, boter- hamstrooisel enz., of 1000 gram jam, stroop, enz., of 500 gram versnaperingen 341 Algemeen 500 gram waspoeder E 351 400 gram brood E 352 500 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel of kinder- biscuits Terwijl Palestina een onderwerp van besprekingen in de alg. vergadering der Ver. Naties was, is de strijd tussen Joden enzArabieren, ondanks de door de Veiligheidsraad opgelegde wapenstil stand weer opgevlamd. En speciaal in de Negebwoestijn, een gebied dat bij het plan Bernadotte aan de Arabieren werd toegewezen, maar waarvan de Joden geen afstand willen doen omdat ze het als een belangrijk kolonisatiegebied be schouwen. Zij hebben hier enkele neder zettingen, waarvan de verbindingen, door de Arabische bezetting van dit ge bied, met de rest van de staat Israël waren verbroken. De Joden trachten die verbindingen te herstellen, de Arabieren pogen dat te verhinderen, en hebben ook aanvallen op Joodse convooien gedaan. Het Joodse optreden valt in zekere mate te verontschuldigen omdat de Ver. Naties reeds eerder de Negeb aan Is raël hadden toegewezen, en Bernadottes voorstel, dit gebied aan de Arabieren toe te wijzen, dus een teleurstelling voor hen bracht. Maar het feit dat de strijd weer kon ontbranden ondanks het ver bod van de Veiligheidsraad wijst er wel op hoe weinig gezag dat lichaam ook in dit deel van de wereld geniet, omdat het niet over de macht beschikt eerbied voor zijn besluiten af te dwingen, elk machts middel ontbreekt de raad, hetgeen te wijten is aan het onderlinge wantrou wen der grote mogendheden. En zo schijnt het Palestijnse vraagstuk nog even onoplosbaar als voorheen. De Ara bieren streven een hersenschim na als zij denken het bestaan van de Joodse staat Israël weer ongedaan te kunnen maken, die is en blijft er. Wel heeft de uit de wereldoorlog beruchte ex-Moefti van Jeruzalem uit zekere leidende krin gen van de Palestijnse Arabieren een regering voor geheel Palestina gevormd, doch deze geniet alleen enig gezag in Gaza in het Zuiden, waar ze de steun van de Egyptische regering en haar leger heeft. In de rest van de door de Arabieren bezette gedeelten van Pales tina erkent men het gezag van Koning Abdullah van Transjordanië, die zich van de regering van de ex-Moefti niets aantrekt, en er op uit is alle niet Jood se gebied van Palestina met zijn eigen land te verenigen, waarbij hij de steun van Engeland schijnt te hebben. Mis schien Is deze tegenstelling in de krin gen der Arabische Liga zelve nog het enige lichtpuntje, er is een kans dat een dezer partijen zich tenslotte ver staan zal met de Joden over een ver- deHng van Palestina, en dat zal dan wel de partij van koning Abdullah zijn, die niet ongeneigd schijnt een deling te erkennen. Naar men zegt neemt ook in Joodse kringen de bereidheid toe met Abdullah te onderhandelen en zouden zij dan ook vermijden tegen diens troe pen op te treden, hun actie in de Negeb geldt de Egyptische legermacht. In een buitengewone zitting van de Veilig heidsraad heeft deze ten slotte beide partijen gelast de vijandelijkheden on- middellrjk te staken. Misschien heeft deze poging tijdelijk succes, maar tel kens weer zal de strijd losbranden, en de Veiligheidsraad zal in deze kwestie even machteloos blijken een oplossing aan partijen op te leggen als in de Ber- lijnse kwestie, waarvan geen groot nieuws is te melden. Ze is enige keren in <Me raad aan de orde geweest. Wi- sjinski sprak wel maar hij betwistte slechts het recht van de Raad zich met deze zaak in te laten, terwijl de andere grote geallieerden ook hun standpunt handhaafden, nl. „eerst moet de blok-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1