I DE CANADESE ERFENIS Het Fries Onderwijs-Congres Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK; WYMBRHSERADEEL en IJLST 1 „De dood op de weg” of 3® JAARGANG No. 83 FEUILLETON. J „Nee", zei Evelyn, „ik verkoop nfet?” Een donkere blos trok over Edmonds gezicht, een nijdige trek langs zijn neus. Dan gooide hjj het hoofd ochterover en brieste woedend los. „Ben jijben jij gek geworden? Zeg je me dat nu DE TROEPEN VAN PAULUS IN DE RUSSISCHE ZONE. Wat kiest U „Veilig Verkeer DINSDAG 26 OCTOBER 1948 1 I I Redacteuren: L. KIEZEBRINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 SNEEK Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van Nieuwe Sneeker Courant, Sneeker Courant en Drijfhouts Nieuwsbod iemand, die een slapend kind in bed legt. K Na hetgeen I teur stierf 52 Wordt vervolgd. ^VEILIG VERKEER; -- in Op hoorden te worden geplaatst, doch dat dit niet zo zou mogen worden uit gelegd, dat de Republiek het gehele voorstel zonder meer accepteert. Natsir meende, dat de onderhande- lingen hoogst waarschijnlijk zouden kunnen worden hervat, doch hij voeg de daaraan toe: „Over de Nederland se amendementen op Cochrans voor stellen spreek ik niet”. A.P. merkt hierover op, dat het Verschijnt DINPDAGS en VRIJDAGS Bureau voor Advertenties: Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 Telefoon 3005 Advertentieprijs 15 ct per oa.m. Bij contract (handels- adv.) lager. L 7 en blijven voorlopig geldig. niet duidelijk was, of deze laatste op merking van Natsir sloeg op de on- derhandelingen of op een weigering van Natsir om deze amendementen met de pers te bespreken, Is het eer ste het geval, aldus A.P., dan schij nen. de kansen op nieuwe onderhande- lingen gering. Volgens Antara zeide Natsir nog: „Aan de voorwaarden, die wij voor de hervatting der besprekingen hebben gesteld, dient eerst te worden vol daan”. in vorige artikelen reeds over „de Dood op de Weg” en „VEILIG VERKEER” is geschreven, kan het antwoord op deze vraag voor niemand moeilijk zijn. Ook U kiest voor „VEILIG VERKEER”! En als rechtgeaarde Fries staat ge voor Uw keuze en hebt ge er ook iets voor over. Dan wilt ge ook in de ge legenheid worden gesteld om iets te doen, om mee te werken „de Dood op de Weg” onschadelijk te maken. Ze roepen U maar, wanneer ze U nodig hebben! Welnu, daar kunt U binnenkort op rekenen! Zulke mensen heeft „VEILIG VER KEER” nu juist nodig! Daarom is het volgende artikel speciaal voor U. GELDIGVERKLARING WERKKLEDINGBONNEN. Het C.D.K. deelt mede, dat de bon nen voor werkkleding H 8 en L 8 tot nader order geldig zijn voor het ko- agenda van de onderhandelingen he pen van werkkleding. Op de bonnen H 8 kan men kopen: een overall of een werkpak van drill, keper of sa tijn, een lange stofjas, een lange wittjas, een laboratoriumjaj of een mouwschort. Op de bonnen L 8 kan mw kopen: een werkbroek of werk jasje van keper, drill, satijn, beaver- teen, Engels leer, manchester of pi- low, een korte witte jas, een koksbuis of een korte stofjas. De bonnen H 9 t.e.m. H 12 en L 9 t.e.m. L 12 zijn nog niet geldig. De b.onnen H 1 t.e.m. H 7 en L 1 t.e.m. de rantsoenbonnen FC en FD Een internationale, niet officiële, commissie waarin ook Nederlanders zitting hebben constateert in een rap port, dat er van het leger van Paulus thans 300.000 man in de Oost-Duitse zóne zijn samengetrokken, terwijl er bovendien nog 200.000 man politie- troepen zijn. Het rapport dringt er bij de Westelijke geallieerden op aan, desnoods met de wapenen te verhin deren dat dit leger de Westelijke zónes van Duitsland binnendringt. STRENGE WINTER? Op de Rijn zijn reeds ijsschotsen waargenomen, o.m. in de streek van WiesbadenBiebrich. Dit wordt als een voorteken van een strenge win ter beschouwd. Volgens Duitse weer kundigen is dit verschijnsel uiterst zeldzaam in de maand October. Kantoor /oor Abonnementen Fa. KIEZEBRINK Co. KTJT.TNZAND 1 - Tel. 2872 SNEEKER NIEUWSBLA van het onderwijs is al enige jaren ge schreven en daar bestaat reden toe, maar in Friesland zou de noodzakelijkste ver nieuwing hierin kunnen bestaan dat eigen taal en volksgeschiedenis in de school worden gebracht. In ’t rapport wordt uiteengezet, dat ’n kind denkt en voelt en zijn voorstellingen en begrippen heeft in de moedertaal. Zolang ’n be paalde moedertaal, zo gaat het rapport verder, door minder dan een millioen mensen wordt gesproken, zou het te ver gaan, slechts in die ene taal onderwijs te geven. De heer Wytzes sluit zich dan aan bij John Hughes, die in zijn „études faites” schrijft: „Wij zouden willen voor stellen, dat de invoering van de tweede taal wordt uitgesteld tot de leeftijd van negen jaar, want ongeveer dan gaat, onder normale omstandigheden, de cur ve, welke de hoogte van de voorraad woorden en uitdrukkingen aangeeft, meestal plotseling omhoog”. Op grond hiervan mag men concluderen, aldus de heer Wytzes, dat in ieder geval in het eerste en tweede leerjaar alle onderwijs in de moedertaal moet worden ge geven”. MELK EN KARNEMELK OF MOLKE EN SÜPE. HEERENVEEN, 20 October. Heden morgen kwam de zaak tegen de beide Oldeboomster melktappers W. v. d. Hoek en J. de Leeuw voor het kanton gerecht. Beiden hadden de inhoud van hun melkkannen niet op de voorgeschre ven manier aangegeven. In plaats van „melk” en „karnemelk” hadden zij de Friese equivalenten „molke” en „süpe” gebruikt. Door een ambtenaar van de Warenwet was hiervan procesverbaal opmaakt. De ambtenaar van het O. M. achtte in dezen het wettig en overtui gend bewijs geleverd en eiste schuldig verklaring zonder strafvervolging. Hij ging daarbij uit van het feit, dat Fries land tweetalig is. Dat is misschien on aangenaam, maar een keiharde waar heid, die consequenties met zich mede brengt. Om deze consequenties kunnen wij niet heendraaien. Formeel zijn beide melktappers strafbaar. Er bestaat ech ter overeenkomst tussen de bedoeling van de wetgever en de aanduidingen van de melktappers. Ieder inwoner van Olde- boorn kan dit begrijpen en ook de keu ringsdienst moet dat kunnen. De niet- Friezen van deze dienst moeten zo veel wellevendheid hebben, dat zij het leren verstaan en begrijpen. De verdediger, Mr. Van der Schaaf ging uitvoerig de positie van het Fries in het officiële leven na. In onze wetgeving vinden wij weinig gegevens. Alleen in de Onder wijswet en de wet op het notarisambt. In de praktijk heeft men geen bezwaar tegen het Fries in de raad- en staten zaal en ook in de rechtzalen doet het Fries zo nu en dan schoorvoetend zijn intrede. Door de woorden „süpe” en „molke” is volgens de verdediger duide lijk aan de zin van het betreffende wets artikel voldaan. Aan geen enkel rechts belang is schade toegebracht. Verdedi ger kan zich daarom niet accoord ver klaren met de eis van de ambtenaar van het O.M. en vraagt derhalve vrijspraak. De kantonrechter acht deze zaak van weinig belang. Volgens de wet is hg echter gebonden aan de woorden „kar nemelk” en „melk”. Hij sluit zich daar om aan bij de eis van de ambtenaar van het O. M. VERLIEZEN IN INDONESIË. De vorige week zijn in Indonesië 5 Nederlandse militairen gesneuveld onder wie korp. W. Binnema uit Bar- radeel (Fr.). Even later was ze in de keuken en hing dekens om het fornuis. Nu moest hij in een warm bed e,n dan zou ze proberen hulp te krijgen. Hulp móést er komen; een dokter! Maar waar vandaan? Met deze storm was het even onmogelijk, dat er iemand naar de boerderij toe kwam, als het voor haar onmogelijk was hulp te gaan halen. Ze kon Eric ook niet uren lang alleen laten liggen. Urenlang, want door een storm heen hulp halen, betekende een eindeloze worsteling door de sneeuw, al ging ze ook niet verder dan Beautiers huis. Dat kon niet. Ze moest het alleen zien op te knappen, totdat de storm luwde. Drie dagen lag Eric zo. Drie dagen van eindeloze angst, van verwoestende wanhoop en van smeulende hoop. De storm had nog een volle dag geduurd en in de ochtend daarop was het haar eerst mogeljjk geweest door de losse sneeuw, die op sommige plaatsen twee meter hoog opgestoven lag, het huis van Beautier te bereiken. „Normaal gesproken”, zei de dokter later, „had hij dood moeten zijn; hij was zogoed als leeggebloed. En dat in een sneeuwstorm! Ik begrijp n°g niet, hoe hij het overleefd heeft”. Maar Eric overleefde de beproeving. Heel geleidelijk kwamen kracht en kleur terug. DJOKJA AANVAARDT PLAN-COCHRAN. Maar zwijgt over Haagse amendementen. De republikeinse regering heeft, naar Antara mededeelt, het voorstel van Merle Cochran, het Amerikaanse lid van de Commissie van Goede Diensten aanvaard als basis voor on derhandelingen. Premier Hatta heeft het antwoord van de republikeinse regering aan Cochran op zijn voorstel overhandigd. Een republikeinse woordvoerder zeide hiervan, naar Antara meldt, dat de republikeinse regering het voorstel van Cochran als „werkbasis” had ge accepteerd voor hervatting van de onderhandelingen. De republikeinse minister van voorlichting, Moh. Natsir verklaarde, dat de voorstellen van Cochran op de ACHTER DE WOLKEN. Wanneer wjj de film, welke onder bovengenoemde titel van 29 October t.m. 4 Nov. a.s. als boofdnummer in het Amicitia-theater zal draaien, een woord van aanbeveling meegeven, dan doen wij dat niet in de eerste plaats omdat „Achter de Wolken” een uitnemend pro duct van de jonge Zwitserse film industrie is. Ofschoon het ook daarom de aandacht verdient van hen, die tot de geregelde bioscoopbezoekers behoren. Hun zal het feit dat deze film in tal van plaatsen werd geprolongeerd, in Leeu warden zelfs voor de vgfde maal, ook iets zeggen. Maar wij wenden ons met deze aanbeveling gaarne ook fot hen die niet of slechts bg uitzondering in de bioscoop komen. Want deze film heeft allen iets te zeggen. Het is immers een ontroerende verfilming van kinder leed. „Ergens op een in het donker gehuld, verwoest station in Duitsland, stopt knarsend en sissend een goederentrein. Amerikaanse militairen komen het zwaar geteisterde perron op en schuiven de grote deuren open van een goederen wagon. Zaklantaarns knippen aan en de lichtstralen glijden over een trieste hoop kinderen, wier schichtige blikken angstig en radeloos gericht zijn op de uniformen van de militairen. Wezenloos, zonder ge luid of gebabbel volgen zij elk bevel op, komen te voorschijn en verlaten het station. Het is een tragische stoet in lompen gehulde, hongerige slachtoffer tjes, veelal weesjes, waarvan de ouders in de nazi-concentratiekampen zijn afge maakt en die overal worden aangetrof fen”. Dit is dan het aangrijpend begin van „Achter de Wolken”, waarin het pro bleem wordt belicht van de millioenen Europese kinderen, die ouderloos en ver wilderd achterbleven. De camera volgt deze trieste kinderstoel naar het Unnra- tehuis, legt de registratie vast en glijdt over al die kindergezichten. Een poppe- kop en een kammetje zijn de kostbare kleinoden van een meisje, die de herin nering vasthouden aan een vader en een moeder, aan een tehuisDe stumpers kruipen ineen van angst bij het zien van een Rode Kruis-auto, waarin ze vervoerd worden en de gedachte aan vergassing TWEE-SANATORIA-COLLECTE TE SCHARNEGOUTUM, NIJLAND EN TIRNS. Vrijdag 29 October a.s. zal da t.b.c. Sanatoria-collecte een beroep doen op de offervaardigheid der burgerij ten bate van het verplegings- werk dezer sanatoria. Bekend is, dat de tuberculose, door allerlei omstan digheden van de oorlog en de bezet ting, weer fel om zich heen heeft ge grepen en dat het aantal patiënten sterk is toegenomen. Hieruit volgt, dat de t.b.c.-Sanatoria zich voor een zwaarder taak zien gesteld. De be zettingstijd bracht bovendien nog een sterke achteruitgang in middelen. Willen de Sanatoria dus tegen hun toegenomen taak behoorlijk zijn op gewassen en de nodige vernieuwin gen, aanvullingen en verbeteringen kunnen aanbrengen, dan is extra gel delijke hulp onmisbaar. Moge de op brengst der voorgenomen collecte daarin een ferme steun geven. Het Comité: F. W. A. LEKKERKERKER - van Petegem, Scharnegoutum H. DIJKSTRA, Tirns G. SANDSTRA, Nijland. i j malkoar. Men kin jin opjaen foar alle kursussen of foar ien of inkelde dêrfan. len kursus sil jown wurde op twa op- malkoar folgjende Freedtomiddeis. Fan 1 oant 3 üre wurdt „college” jown; fan 34 üre is der gelegenheit om fragen to stellen en foar bisprek oangeande it „college”. De ündersteande kursussen sille jown wurde 1. Dr. W. H. v. Dobben, wnd. Haed êfd. „Akkerbouw” fan it „Centraal In stituut voor landbouwkundig onderzoek” te Wageningen „De Graanteelt”. Freeds 12 en 19 Nov. 1948 fan 14 üre. 2. Drs. G. de Groot, Ekonomysk Kon- sulent Fr. Mij. v. Landbouw to Ljouwert: „Struktuerforoaringen yn ’e wrald en de bitsjutting dêrfan foar de Lanbou”. Freeds 28 Nov. en 3 Des. 1948 fan 14 üre. 3. Met sneeuw wrijven had ze altijd horen aanprijzen als middel tegen bevriezen. Vlug schepte ze buiten een emmer sneeuw en begon eerst het been en later armen en gezicht te wrijvenmaar geen warmte keerde terug in het lichaam, dat nu wel slap was, geworden. Zou ze zich toch vergist hebben? Ze trachtte de pols te voelen, maar kon geen hartslag waarnemen. Ze ging met haar hoofd op zijn borst liggen, maar ook de flauwste echo van een hartek-lop was niet te horen. Ze wendde zich van armen en gezicht weer naar het gewonde been. Met een lange slag begon ze te wrijvenen stopte weer even snel. Vergiste ze zich of trok het been onder haar handen? Ze keek naar de voet, ze keek naar het gezicht, dat nog even onbewogen was, ze keek weer naar het been, naar de wond Plotseling zag ze, dat er iets roods uit de diepe snede druppelde; de wond was beginnen te bloeden. Vreugde en angst vermengden zich. Nu wist ze zeker, dat hij nog leefde, maar zou hij niet tegelijk doodbloeden? Het bloeden zette echter niet door. Was het misschien zijn laatste beetje leven geweest, dat daar wegvloeide? En zij zat hier machteloos. Machte loos! In vertwijfeling kneep ze haar handen ineen. Kon ze maar een dokter bereiken, Met een transfusie sas ST. NICOLAASFEEST O.L. SCHOLEN TE SNEEK. Evenals vorige jaren is de commis sie druk bezig met de voorbereiding van het Sint Nicolaasfeest voor alle klassen der O. L. scholen. Het belooft weer goed te worden, mits de com missie k'an rekenen op de medewer king van de inwoners van Sneek. Deze week wordt een lijstcollecte ge houden. De commissie weet, dat de tijden moeilijk zijn. Toch heeft ze de vrijmoedigheid om deze collecte krachtig aan te bevelen, want ook zij heeft te kampen met de heersende duurte. Tekent daarom met een gul hart! Denkt terug aan uw eigen jeugd! Vaders en moeders, het is voor de kinderen! Dat zegt genoeg! DE COMMISSIE. Op 2T October vangt te Leeuwarden het Fries Onderwijscongres aan en tal van bladen publiceren naar aanleiding daarvan artikelen. Zo schrijft prof. dr. J. H. Brouwer in de Groene „Friesland is een tweetalig land, maar de school is daar nog steeds volledig Nederlands. De resultaten, met name van het taalonderwijs, zijn dienovereen komstig d.w.z. allerminst daverend. De inspecteur van het lager onderwijs, de heer R. J. Sipkens, heeft er onlangs in een radiotoespraak op gewezen, hoe dwaas het eigenlijk is, het kind nieuwe dingen als lezen en rekenen te leren in een vreemde taal; men verdubbelt daar mee de moeilijkheden. Deze uiting be wijst echter ook, dat er verandering op komst is. Allang heeft men in Friese on derwijskringen belangstelling gehad voor onderwijsmethoden in andere tweetalige gebieden en de uitkomsten daarvan ge publiceerd in brochure en tijdschrift. Vooral na het onderwijscongres in 1946 is er hard aan gewerkt; een speciale commissie heeft het vraagstuk aan alle kanten bekeken en is nu bezig aan het ontwerpen van de nodige methoden op de grondslag het\ Fries voertaal in de lagere leerjaren. Een en ander zal uit voerig worden besproken op een nieuw onderwijscongres, dat 27 October Leeuwarden gehouden zal worden, dit congres zullen vrijwel alle takken van onderwijs ter sprake komen. Maar nu al kan worden voorspeld, dat de aandacht voornamelijk zal vallen op de sectie voor het lager onderwijs, omdat daar de voertaalkwestie aan de orde komt. Er zal een schooltype worden ver dedigd, waarbij in de lagere klassen alle onderwijs in het Fries zal worden gege ven. Ook de algemene inleiding (van de heer P. Post, verbonden aan het Nuts- seminarie voor Paedagogiek te Amster dam, over moedertaal en voertaal en van de heer W. Thomas, hoofdinspecteur uit Wales, over de ervaring, die men dóAr in een reeks -van jaren heeft op gedaan) wijzen in dezelfde richting. In specteur Sipkens heeft in zijn radiovoor dracht duidelijk laten uitkomen, dat zo wel hoofdinspecteur Kleiterp als de vier In Friesland werkzame inspecteurs er vóór zijn, dat in een aantal proefscholen deze ideeën en de daarop gebouwde methoden op hun practische bruikbaar heid zullen worden getoetst. Als Den Haag en school- en gemeentebesturen medewerken (en waarom zouden ze niet kan de eerste stap gézet wor den op een weg, die voor de ontwikke ling van het onderwijs in Friesland van het allergrootste belang moet worden geacht. Ik kan me moeilijk voorstellen dat men van hogerhand bezwaar zal maken tegen een proef, die, als ze slaagt (en de ervaring in andere twee talige gebieden maken het waarschijn lijk, dat dit zal gebeuren), aan Friese verlangens op belangrijke punten tege moet komt, terwijl tevens het Neder landse belang daarmee ten zeerste wordt gediend.” In „Trouw” lezen we „De heer A. L. J. Wytzes te Sneek, inspecteur bij het Chr. Nat. Schoolon derwijs heeft een rapport over „De twee taligheid in Friesland en de school” het licht doen zien. Dit rapport is voorzien van een inleiding van dr. W. Kok, voor zitter van de Provinciale Onderwijsraad. In het rapport wordt aangetoond, dat er in Friesland in de loop der tijden twee talen naast elkar kwamen te staan de oude taal en de nieuwe, die de steun kreeg van regering, kerk en school. De Friese kinderen gaan op de lagere school, aldus het rapport, al direct be merken, wat de tweede taal voor hen be tekent. Dikwijls verstaan zij het Neder lands niet of slechts ten dele, want zij hebben hun eigen taal reeds. De groei van het denken in de eigen taal komt op de lagere scholen in Friesland plotseling tot stilstand en van het toenemen van de Friese woordvoorraad is geen sprake meer ér ontstaat een scheiding van bet leven en de school. Over de vernieuwing pas? Laat je me daarvoor een hele winter-verknoeien Waar moet ik nu zo gauw een andere boerderij vinden? Maar dat gaat niet, dat néém ik niet! Hoor je! De boerderij is verkocht en daar hou ik me aan!” Hij schreeuwde nu, maar het meisje tegenover hem schudde slechts halsstarrig het hoofd en herhaalde: „Ik verkoop niet!” Edmond was buiten zichzelf. Nog niet eens zozeer om het verlies van de boerderij, als om de onafwendbaar heid, waarmee hij deze weigering had voelen aankomen. Sinds Eric uit hot westen was teruggekomen, had Edmond geweten, dat hij de boerderij niet zou krijgen en hij had zich aan Evelyns toezegging vastgeklampt, terwijl hij in zijn binnenste niet geloofde, dat ze hem werkelijk ooit het land zou afstaan. Juist daarom had hij al die nodeloze opmetingen op het land gedaan, om te laten zien, dat hij op het land rekende, ondanks Erics terugkomst. Dat was om zijn eigen gevoel van onzekerheid te overwinnen. En nu moest hij eindelijk toegeven, dat hij verloren had; hij moest toezien, dat een wilde zwerver als die Zweed deze boerderij kreeg, die voor hem geknipt was. Voor zo’n fantast moesten hjj en Kate ergens anders heen trekken en al de ge hechtheid van de boer aan de grond, verzette zich tegen zo’n verhuizing. Dit land, dat hij kende, was zekerheid; wat daar buiten lag was iets vijandigs, iets vreemds, iets, waartegen je je verdedigen moest, maar waar je je niet zonder hoogste noodzaak in waagde. Ab.prijs f 2.50 per hall jaar Franco per post ƒ3.75 per half jaar TWAALF DODEN DOOR OPTREDEN VAN TERRORISTEN OP JAVA. Acht personen, onder wie een Nederlandse militair, werden gedood en 23 personen gewond, toen Vrijdag middag de sneltrein van Batavia naar Bandoeng, twee km. ten zuiden van Poerwakarta bij Bendoel ontspoorde, tengevolge van het opbreken van de rails over een afstand van 20 meter. Een bende van 50 man beschoot bo vendien de verongelukte trein, doch dit vuur werd beantwoord door met1 de trein meereizende militairen. Een auto, waarin de administrateur en de boekhouder van de kina-onder- neming „Gedoerhajoe” waren geze ten, werd overvallen door een bende van 40 personen, de boekhouder werd onmiddellijk gedood, de administra- later aan bekomen ver wondingen. Bij Tjilatjap werd een Nederlands militair, die een vracht auto bestuurde, met handgranaten vermoord, evenals een Indonesisch be ambte van een rubberonderneming. het systeem van het nazibewind doet hen in paniek vluchten, de puin hopen op. Uit deze groep wordt een Tsjechisch jongetje, Karel Malik, geko zen. Hg zag kans te ontvluchten en doolt over de ruïnes en onderwgi geeft de film ons een schril beeld van ver woestingen en puinhopen. Zgn verleden? Hg zelf weet het niet, maar de film toont het ons in enkele rake trekken het gelukkig huisgezin in Wenen, de vervolging, concentratiekamp,, geschei den van zgn moeder, alleen.En ter wijl de moeder van kamp tot kamp trekt op zoek naar haar kind, wordt de kleine Karei op de puinhopen gevonden door een Amerikaans soldaat, met brood gelokt en als een vogeltje gevangen en „getemd”. Deze film brengt u dus de trieste wer kelijkheid van het leed van de millioenen kinderen, die overgeleverd aan de diep ste ellende, in tal van landen van Eu ropa rondzwerven. Gij hebt er wel van gehoord, maar zién doet zo veel méér Wij vragen u deze film te gaan zien opdat uw hart bewogen moge worden door dit kinder leed, en opdat gij in deze bewogenheid ook het uwe wilt doen om dit leed te verlichten. Want na afloop van elke voorstelling zal er een collecte zijn ten bate van de UNAC, de organisatie wel ke zoals u bekend is in alle landen werkt om dit kinderleed te verzachten. Steunt dit door uw milde gift Mevr. G. RasterhoffTinga, Leeuwar- derweg 60; Mevr. M. S. SpaanderKok, Oosterdijk 65; H. Lampe, Bolswarder- weg 29; G. Mebius, Schoolstraat 36; J. Haanstra, Harmen Sytstrastraat 1; Mevr, van AndringaLuyking, Stati onsstraat 9; Mevr. G. Karsten-Eelkema, Lindenlaan; Ds. J. N. de Ruiter, Ha- rinxmakade 10; L. Kiezebrink, Bloem- straat 31; L. Flapper, Looxmagracht 25; Mevr. M. J. D. HalbertsmaBlanson Henkemans, Hooiblokstraat 13; S. v. d. Wal, Maria Louisestraat 21; W. Posthu- ma Mant je, Oude Koemarkt 13; Mevr. H. A. Urbande Vries, Bothniakade 7; G. H. Krommendijk, Lindenlaan 3; A. A. Tromp, Jachthavenstraat 4; Deken J. van Galkom, Harinxmakade 12; Mevr. WilminkBoelen, Grootzand 32; dr. W. J. Nieuwenhuis, Stationsstraat 19. LaNBOUKUNDIGE LEARGONG fan de Fryske Akademy. Lykas forline jier sil ek dit winter- healjier wer in lanboukundige leargong fan de Fryske Akademy halden wurde, op forsyk fan en mei stipe fan de Fr. Mij. v. Landbouw. Ek al om de tige greate bilangstelling dy’t der forline jier foar dizze leargong bistie, sille nou net 6 mar 8 koarte kursussen jown wurde. De kursussen steane los fan hij misschien te redden. Haar bloed kon hem er weer bovenop helpen. Maar hier zat ze, geïsoleerd in de storm en het leven ebde weg. Het leven, dat nog slechts een flauwe trilling was Ze kroop naar de andere kant van het lichaam en nam het hoofd in haar schoot. Zacht streelde ze over het klamme haar. „Arme jongen, arme, arme jongen”. Anders kon ze niet zeggen, iets anders kwam haar niet in de gedachten. Iets anders was ook niet nodig; wie hoorde het? Hij niet! Niemand! Zij alleen en ze hoorde zichzelf niet. Zacht ging ze verder het bleke hoofd, dat in de warmte van haar schoot lag, te strelen. Tranen liepen langs haar wangen, zonder dat ze zelf merkte, dat ze huilde. Toen trok even een der oogleden en een zacht gekreun kwam uit het slappe lichaam en eerst daarop brak Evelyns wanhoop in heftige snikken naar buiten. Eerst toen er weer hoop was, voelde ze, hoe wanhopig ze was geweest. De warmte van haar lichaam had zijn weg gevonden door Erics bevroren lijf en langzaam kwam hij bij. Heel langzaam en heel kleintjes kwam het leven terug. En Evelyn koesterde zijn hoofd tegen zich aan, alsof ze zo het leven terug wou lokken in zijn verlamde spieren. Ze dorst haast niet op te staan uit angst, dat hij weer in zou storten. Ze had het gevoel, alsof met haar het leven weer van hem wijken zou. En toch was het nood zakelijk, dat ze opstond; ze moest hem toch verder ver zorgen. Voorzichtig legde ze het hoofd terug van haar schoot In het kussen, met eindeloze voorzorgen, als Ir. H. v. d. Molen, Rykslanbou- konsulint to Snits „Kostpriisbirekke- ning fan molke en hwat dêr mei gear- hinget”. Freeds 10 en 17 Des. 1948, fan 14 üre. 4. Dr. ir. C. Schiere to Den Haech „Tsils”. Freeds 7 Jan. en 14 Jan. 1949. 5. Dr. Th. de Groot, Lektor oan de L§.nbouhegeskoalle to Wageningen „De bioardieling fan de hynsders”. Freeds 21 en 28 Jan. 1949, 14 üre. 6. Ir..J. de Geus, Ryksltlnboukonsu- lint to Drachten: „Het grasland”. Freeds 4 en 11 Febr. 1949, 14 üre. 7. Ir. K. de Haan, Rykskultuerkon- sulint to Ljouwert „De üntwettering fan Fryslan”. Freeds 18 en 25 Febr. 1949, 14 üre. 8. Ir. S. Bosch, „Centraal Instituut voor Landbouwkundig onderzoek”, Wa geningen „It biwarjen fan gêrs”. Freeds 4 en 11 Maert 1949, 14 üre. It plak dêr’t de kursussen jown wurde, sil neijer meidield wurde oan ’e dielnim- mers. Hoewol ’t de leargong uteraerd op akademysk peil stiet, sil der nei stribbe wurde dat de kursussen foar elts to bigripen en mei frucht to folgjen binne. Eltsenien kin him opjaen om de leargong of ien of mear kursussen to folgjen. Foar eltse kursus is it kursus- jild 2.foar de hiele leargong 7.50. Opjeften fan dielnimmers moatte foar 5 Nov. o.s. dien wurde oan Dr. J. B. v. d. Meulen, Lanbouhüs, Ljouwert, foar- sitter fan it Lanboukundich Wurkforban yn de Fryske Akademy.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1