h mei j KEUK GANG KAME F COUR I 'e ööiT Av KAPFIE en het Nie 0 I Telei J I Gr S.Di k” „Olifantenkerkhof” VE No. GEDOOD TEN GEVOLGE VAN ROEKELOOSHEID. Bela 1 I s I tegen EEN ENGELSMAN OVER SNEEK. ^De As AM i *1 PROPAGANDA-VERGADERING CHR. NAT. VAKVERBOND. <3^ t< I Al I Zu docli H. se kt vs O. De r <4 pla; Din Hee f diet DE TEXTIEL. Het N.V.V. heeft bij de betrokken minister geprotesteerd tegen het feit dat de kledingindustrie te weinig kle ding in de goedkope prijsklasse af levert. Een vergaand roekeloos spel met munitie heeft Zaterdagmiddag het leven gekost aan twee vijftienjarige jongens, B. Kramer uit Santpoort en G. Visser uit IJmuiden. In een bunker in de duinen stookten zij een vuurtje onder een aantal patronen en een gra naat. Toen deze projectielen ontplof ten, werd Kramer op slag gedood en Visser zo zwaar gewond, dat hij in ’t St. Anthoniusziekenhuis is overleden. ‘ij ai en ?ei alk nel de- a e cl GEVONDEN VOORWERPEN WMMBRIT3ERADEEL. Rozenkrans, Klaas Kroeze, Schar- negoutum 48; nieuwe plank, Sj. Baar- da, Scharnegoutum 104. M harte vele ontvi Uit 11 Ijlst. U b bedi Mae Oct. grot Een renr Misschien nog een kwartiertje lopen”. „Ikke geloven, dat jij gelijk hebben. Ikk., nog een kleine kwartiertje lopen, maar geen stappie meer. Ikke moe veel erg moe!” Kappie had gelijk. Voordat er een kwartier verstreken was, zagen ze door de struiken heen een grote open plek. Maar in plaats van het olifanten kerkhof, zagen ze op die open plek een hoge muur met een gesloten poort erin. „Watte isse datte nou?” riep de Kei- DE DIAMANTEN IN HET VERONGELUKTE K.L.M.- VLIEGTUIG. Het blijkt nu dat op de vrachtlijsten van de Nijmegen geen diamanten wa ren vermeld, zodat de gevonden dia manten ter waarde van 150.000. waarschijnlijk smokkelwaar waren. EEN EN TWINTIG JAAR TEVERGEEFS GEWACHT. Onder de omgekomen passagiers van het K.L.M.-vliegtuig Nijmegen was mevr. Gamanova uit Tsjecho- Slowakije, wier echtgenoot 21 jaar geleden naar Amerika vertrok. Thans zou zij zich daar bij hem voegen, maar op reis naar de Ver. Staten ver ongelukte zij. Al 1 BORS' KAPS bloe: JAMP KOEK 6 THI SCHII PAPH BROO In G1 Schale OOSTHEM. Benoemd tot 2e machi nist aan 4de Coöp. Zuivelfabriek de „Gemeenschap” te Bontebok de heer A. Hazenberg, thans in geljjke be trekking werkzaam aan de Coöp. Zuivelfabriek „de Hem” te Nyezijl. f l Cll it* da Vc w< 'ge to va te 1 N tv O v< I Vl k Betaal DE VERNIELING VAN ONZE HAVENS. Hitler gaf er zelf bevel toe. Reeds in October 1939 zeven maan den voor de inval in Nederland had den dë Duitsers de uitgewerkte plannen gereed liggen voor de instelling van een militair bestuur in Nederland. Deze plannen zijn aan het daglicht gekomen tijdens een onderzoek, dat het rijksinsti- tuut voor oorlogsdocumentatie heeft uit gevoerd in belangrijke, zich in Engeland bevindende archieven. Daarbij is voorts gebleken, dat de Duitsers de functie van Seyss Inquart oorspronkelijk toegedacht hadden aan Terboven, die later rijkscom- missaris van Noorwegen werd. Tevens blijkt uit de documenten, dat Hitler reeds in Mei 1940 overwoog alle radio toestellen in Nederland te confiskeren. Bekend is nu ook, dat de bevelen voor de vernieling van de havens van Am sterdam en Rotterdam, uitgevoerd in de herfst van 1944, van Hitler persoon lijk afkomstig zijn geweest. A.B.S. OUD-LEERLINGENBOND. Op initiatief van enkele oud-leer- lingen van de Ambachtsschool te Sneek werd het plan gevormd om zoals in verschillende plaatsen reeds het geval is een oud-leerlingenbond op te richten. Met goedkeuring van het Bestuur en de Directeur der school, die het plan ook toejuichten, werd een tijdelijk bestuur gevonhd, dat bestaat uit de h.h. H. Moedt, Th. Woudstra, ,P. Kingma, H. IJntema en B. Rienstra. Het doel van deze vereniging zal zijn de banden die tus sen de jongens op de school gelegd zijn, te hernieuwen en voor het ver dere leven te behouden. Dit door mid del van lezingen, leerzame- en feest avonden. Dat dit plan bijval vindt, blijkt wel uit het aantal leden dat zich reeds heeft opgegeven, maar bij dezen moet het niet blijven. Eigenlijk moesten alle md-leerlingen van de Sneker Ambachtsschool zich aan melden. Een der leden van de Engelse Sit well familie, bekend door hun lite raire begaafdheid en kunstzin, Sache- verell, heeft Nederland na de oorlog bezocht en er een boek over geschre ven „The Netherlands”. Geen klein deel daarvan is aan Friesland gewijd en het Vrije Volk vertelt daarvan iets. Bolsward valt deze Sitwell tegen, vooral het stadhuis, waarop hij zich gespitst had, maar Sneek maakt dat voor hem weer goed. Een prachtig gebouw vindt hij het stadhuis en ty pisch, verrukkelijk en volkomen Ne derlands, naar zijn mening en hij is goed op de hoogte van de Rococo in Oostenrijk en Duitsland naar hij op merkt kon het ook alleen maar Nederlands zijn. En van geen enkele andere nationaliteit. Het interieur heeft evenzeer zijn hart gestolen en hij verklaart, dat de geschilderde ka mers in het stadhuis van Dokkum en Sneek en in het Coulonhuis te Leeu warden niet enkel tot de kunstschat ten van Friesland behoren, maar deel uitmaken van de schoonheden van Europa. Het is uiteraard onmogelijk Sitwell op de voet te volgen op zijn reis, maar we mogen niet nalaten te ver melden, dat hij omtrent Sneek in het voorbijgaan opmerkt dat het een stadje xfi met een sfeer van geluk en tevredenheid eneen verhoudings gewijze groot aantal, knappe jonge vrouwen van typerend Fries-uiterlijk De I El 1 ■‘etu I «moi lang I hun I Kras 1 gewi i 's m Or I va;| in me I tot mi jor go< J Fe liet za: I dit; noj ;l val nat I ziji lee: de H. cor tie v. I gee ma cor in i WOUDSEND. De vereniging Coöp. Electrische Centrale te Woudsend hield een buitengewone ledenvergade ring wegens herziening van enkele art. van het reglement in verband met de verlenging der ver. De ver schillende wijzigingen werden met al gemene stemmen goedgekeurd. Mede was er een bestuursvoorstel om een zwaardere kabel aan te leggen, omdat een gedeelte van het net is overbelast en de uitbreiding van het net zo doende niet verantwoord is. Het be stuur stelde daarom voor =fc 200 me ter kabel aan te leggen, hetgeen on geveer 2800 kosten met zich mee brengt, doch men was van de nood zaak ook algemeen overtuigd. Dit brengt evenwel mee, dat het transfor- matorgebouwtje moet worden ver groot en dat zwaardere transforma toren daarin worden geplaatst. Men kon zich er algenJeen mee verenigen, dat het Provinciaal Electriciteitsbe- drijf deze zaak in orde maakt, daar dit een belangrijk bedrag vordert en het bedrijf gunstige voorwaarden aan de vereniging heeft gesteld. zer. „Op mijne kaartje staat niksniets van een muurtje, alleen maar een open plekkie in die oerwoudbossies, waar allemaal olifantbeest-tandjes van ivoor liggen. Wij zijn fout ge- loopt. En ikke ben zo moe, zo veel, veel erg moe”. „Ik begrijp er niks van”, zei Kappie. Een meter of wat van hen vandaan gluurden twee gestaltetn in een vreemde kledij door de struiken ook naar de hoge muur, maar weer wisten Kappie en de Keizer daar niets van. Een Amsterdams visser ving bij Wilnis een snoek van 20 pond. Het was een hele worsteling, want het snoer brak en de man moest zich te water begeven om het dier machtig te worden. Voor zover bekend waren er tot nog toe geen beverfokkerijen in Friesland. Thans heeft de heer J. Halma te Bolsward een dergelijke fokkerij hoewel nog van beschei den omvang geopend. In Rome is een overeenkomst tussen Nederland en Italië gesloten, voor de werving van Italiaanse mijn werkers voor onze mijnen. De uitspraak in de zaak tegen Rauter, die cassatie van zijn dood vonnis had aangevraagd, waarop de proc. fiscaal tot afwijzing heeft ge concludeerd, is vastgesteld op 15 De cember. Ter gelegenheid van de dag der Ver. Naties heeft Zondagavond de voorzitter van de Eerste Kamer prof. Kranenburg een radiorede uitgespro ken. In Meppel heeft de politie 23000 huiden ter waarde van ruim 200.000 gulden in beslag genomen, die ver borgen waren door de directie van een huidenhandel. Deze en enige an dere personen zijn gearresteerd en het onderzoek wordt ook in andere provincies voortgezet. EEN UNIEKE WERKPRESTATIE. Te Hengelo is een merkwaardig karwei beëindigd. Een riolering van buizen met een doorsnee van ander halve meter moest de spoorlijn Hen geloZutfen doorkruisen, doch de Nederlandse Spoorwegen konden graafwerk niet toestaan. Men besloot toen het geval is uniek in ons land de enorme buizen onder de spoor dijk door te persen. Men gebruikte hiervoor twee vijzels van 75 ton. Ter wijl deze vijzels een grote druk op de buizen uitoefenden en de brokken van bijna 4 ton in de aarde persten, was een werkman binnenin de buis steeds bezig de grond voor de buis weg te scheppen. Twaalf meter betonbuis werd op deze wijze door de spoordijk heengedrukt. De snelheid er werd dag en nacht doorgewerkt bedroeg 25 cm per uur. OPPOSITIE IN DE C.P.N. Van verscheidene kanten, met na me in r.k. en a.r. bladen, zijn berich ten gepubliceerd over moeilijkheden in de C.P.N. De oppositie in de party heeft een „Nederlands communistisch comité” gevormd dat geheime circu laires heeft verspred. Namen van op posanten worden hierin niet genoemd. De oppositie, een soort Tito-bewe- ging, is gericht tegen de partijleiding die de Kominform trouw biyft. Er schijnt by de redactie van De Waar heid een „zuivering” op komst te zyn. OUDERS EN DIENSTWEIGERAARS. Voor de rechtbank te Assen heb ben zich een aantal lieden te verant woorden gehad wegens het verlenen van hulp aan dienstweigeraars. Meestal waren het de vaders, die te- recht moesten staan, omdat zij hun .zoons hadden geholpen onder te dui ken of omdat zij hen van geld, bon nen enz. hadden voorzien. Er werden enige voorwaardelijke gevangenis straffen en geldboeten uitgedeeld, doch in sommigge gevallen vielen er ook definitieve gevangenisstraffen, variërende van 1 tot 6 maanden. INBRAAK IN ZUIVELFABRIEK TE GIEKERK OPGEHELDERD. Als daders van de inbraak in de zuivelfabriek te Giekerk in de nacht van 1 op 2 October waarbij de direc teur werd gekneveld en 4000 werd gestolen zijn 2 Leidenaars gearres teerd. Te Kimswerd werd enige da gen geleden iemand ontdekt, die in contact had gestaan met 2 Hollan ders van slechte reputatie. Uit deze verkregen inlichtingen kon de politie opmaken dat het 2 Leidenaars be trof, die in de gevangenis waarin ze hadden gezeten, van Friese „colle ga’s” een en ander over de toestan den hier hadden vernomen. Een paar dagen voor de overval kwamen de mannen naar Kimswerd, van waaruit de operatie tegen Gjekerk werd on dernomen. Na afloop trokken zij weer naar Leiden, waar ze Donderdag wer den gearresteerd. Hun laatste straf, waarvoor ze in de gevangenis hadden gezeten, betrof 14 inbraken te Was senaar. Waarschijnlijk zal hun arres tatie ook leiden tot onthullingen over inbraken in de provincie Groningen. Gods naam groot te maken. Christus heeft gezegd: Mij is gegeven alle macht in hemel en op aarde. Ook nu, ondanks alle donkerheid. De arbeid roept om schouder aan schouder te staan. In ge hoorzaamheid vervullen wij onze taak. Men vraagt zich af of het nog wel zin heeft om zich in te spannen. Het kan morgen wel afgelopen zijn. Luther heeft eens gezegd: „al wist ik dat Christus morgen kwam, dan ging ik door mijn appelboompjes te planten”. Wij hebben te bouwen en te bewaren. Wjj hebben de roeping tot zegen te zijn voor de we reld. In Gods rijk wordt Gods naam ge diend. Dan wordt alle arbeid zalige vervulling tot lof en glorie van God. Dat de chr. vakbeweging in geloof de chr. sociale actie moge uitdragen in ons volksleven. Een collecte gehouden ten bate van het t.b.c.fonds „Draagt Elkanders Las ten” bracht 17.38 op. Op het te Amsterdam gehouden examen van het Centraal Bureau voor Stenografie Groote en Machine- schryven gehouden op 14 Oct. jl. slaagden de volgende Candida ten: Stenografie: mej. I. Siemonsma; Ma- chineschryven: de dames A. de Jon ge, R. Wobma, C. Tennissen, T. Ten nissen en G. Seinen, allen te Sneek; de heren H. Zuidema te Sneek en G. Hoekema te Koudum. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK, SNEEK. In de afgelopen maand werd de Leeszaal door 1579 personen bezocht en bedroeg het aantal uitgeleende banden 5453. JUBILEUM. Onze stadgenote, mej. L. Meijer, Ged. Neltjeshaven 8, was Zaterdag 23 October ji. 25 jaren als huis naaister in dienst van het Gemeente lijk Verzorgingshuis „Cruycebroe- dershof”, Kruizebroederstraat 36, al hier. Gedurende een kwart eeuw gaf zij reeds haar beste krachten voor deze instelling. Dit was voor het be stuur van de Gemeentelijkke Instel ling voor Sociale Zorg aanleiding de jubilaresse in een gezellig samenzijn in de bestuurskamer van het Verzor gingshuis, waar de bloemetjes uiter aard niet ontbraken, te huldigen. Ook de leden van het voormalig Armbe stuur gaven door hun aanwezigheid blijk, dat zij de arbeid van de jubila resse steeds op prijs hebben gesteld. De voorzitter, de heer J. de Groot, bood namens het bestuur een enve loppe met inhoud aan. Ook de ver pleegden hadden zich niet onbetuigd gelaten. Een prachtige fruitmand en een heel fraai kapgarnituur waren het bewijs, dat de hulpvaardigheid van „Juf” op prijs werd gesteld. On getwijfeld zal zij nog dikwijls met ge noegen aan deze dag terugdenken. DE RAMP MET HET K.L.M.- VLIEGTUIG NIJMEGEN. Er is tenslotte geen enkele over levende van de ramp, ook de heer W. H. Philippo uit Sassenheim, een pas sagier, is met de andere geredden later aan de bekomen verwondingen over leden. Er zijn dus totaal 40 personen omgekomen, nl. de passagiers: Edgar Fuld, 58 jaar, lid van de Raad van be heer van de K.L.M. uit .Naarden; Me vrouw Marie K. FuldWartchauer, 57 jaar, Naarden; Mej. Milly Mary Fuld, 25 jaar, Naarden; Karei Abra ham de Leeuw, 38 jaar, Van Bree- straat, Amsterdam; Arie Philippo, 43 jaar, Sassenheim; Eliazar Pinto, 48 jaar, Amsterdam; Mevrouw Roseth PintoHerzberger, 45 jaar, Amster dam; Generaal-majoor Gysbertus Sas, 56 jaar, militair attaché te Washing ton; Hermanus F. Tol, 61 jaar, Be- noordenhoutseweg, Den Haag; Hen drik Veenendaal, 49 jaar, technisch directeur K.L.M., Wassenaar; Mevr. Katherine Rohrs, 41 jaar, New Yer- sey, Amerika; Mary Badir, 48 jaar, U.S.A.; Henry Finnie, 38 jaar, U.S.A.; Paul Christo Catselides, 67 jaar, Griekenland; Maria Gamanova, 49 jaar, Tsjechoslowakye; David Heumann, 74 jaar, Duitsland; Wil liam Hilarius, 54 jaar, Zuid-Afrika*. Alfred Hohenlohn, 59 jaar, Oosten rijk; Austin Francis Ed Mc Innerny, 46 jaar, Groot-BrittanniëJames Rampas, 70 jaar, U.S.A.; John Rei- chel, 60 jaar, Oostenrijk; Maria Rei- chel, 45 jaar, Oostenrijk; Ludwig F. Rohrs, 44 jaar, U.S.A.; Floriance Schlumpf, 50 jaar, Zwitserland; Wil liam Francis Gale, 37 jaar, U.S.A. Ruppert Wedermeyer, 56 jaar, U.S.A.; Emma Wedermeyer, 51 jaar, U.S.A.; Rubin Radzanowicz, 72 jaar, Polen; Hena Chaja Radzanowicz, 69 jjaar, Pc’?-. De volgende tien leden .St ru v Aarl Vrijt te 6, 6.30 met sterr i E ci oi h NEDERLAND VAN ALLE KANT. Dank zij beter toezicht en scher per orders worden in ons leger geen auto’s meer ontoelaatbaar gebruikt. Ondanks de prijssty'ging van de ben zine is daardoor het verbruik in het leger van 19 millioen tot 7 millioen gulden gedaald. Op de Hengelose straatweg te Enschedé reed een motorrijder tegen een geparkeerde truck. De rijder zelf G. W. en zijn duopassagier H. L., beide uit Enschedé, werden op slag gedood. Een auto waarin drie doktoren uit Bergen op Zooirf gezeten waren vloog by Putten van de weg, toen een band knapte. Een boom werd geraakt en de auto vernield. De kinderarts dr. Bedaux werd op slag gedood, en in ternist Wilberts zwaar gewond, de derde dokter slechts zeer licht. Bij Noordwijkerhout is een vrachtauto bij avond in een sloot ge reden en over de kop geslagen. Zo doende kon men het portier bij de reddingspogingen niet tydig openkrij gen en kwamen de drie inzittenden om. Het waren de 45-jarige W. Duy- venvoorde, vader van 10 en de 52- jarige N. Duyvenvoorde, vader van 7 kinderen en hun 19-jarige neef P. Duyvenvoorde. Het tweede honderdduizendtal voor autonummers in de provincie Noord-Holland, is volgeboekt, zodat aan het derde honderdduizendtal is begonnen. Naast G- en GZ-nummers, zullen dus weldra met GX nummers- auto’s, thuis horende in Noord-Hol- land worden geregistreerd. Te Nederwetten is zekere M. uit Geldrop op heterdaad betrapt, toen hij een offerblok in de R.K. Kerk lichtte. De man heeft bekend 23 dief stallen in kerken te hebben gepleegd. Er bestaan ernstige plannen, Texel en Vlieland aaneen te smeden door middel van een dyk. Dit zou grote sommen besparen, die nu be steed moeten worden aan de oever- verdediging van Noord-Texel; boven dien zouden in de stille bocht achter de nieuwe dijk binnen enkele tiental len jaren, grote stukken land gewon nen kunnen worden. Blijkens de laatst bekende waar nemingen is of> de rijkswegen het ver keer met voertuigen ongeveer tien procent groter dan het vorige jaar. De meeste motor-rijtuigen werden ge-, teld op de weg Den HaagRotterdam nl. ongeveer 10.000 per dag, daarna kwamen UtrechtDe Bilt met 9000, AmsterdamSassenheim en Amster damBussum, elk met bijna 8000 motorrijtuigen per dag. Het rijwiel- verkeer was het dichtst op de weg ArnhemVelp, nl. meer dan 15.000 per dag. Op de Zijlsingel te Leiden reed een tractor, die tegen een lantaarn paal aanbotste het trottoir op en reed 2 kinderen aan, de 9-jarige A. Z. werd gedood, zijn vriendje de 6-jarige J. S. ernstig gewond. Wegens clandestiene eierhandel, het ging om 120.000 stuks, is een Bameveldse firma door de tucht rechter veroordeeld tot 10.000 boete met voorwaardeiyke intrekking der erkenning en sluiting van het bedrijf. Een op scherp gestelde vliegtuig bom van 500 kg. werd door grond werkers te Doorwerth anderhalve meter in de grond nabij de Ver. Rub berfabrieken gevonden. De mijnoprui- 28 Kappie en de Keizer liepen de hele dag. „Nou ikke worden veel erg moe”, klaagde Keizer Napoleon Sneeuwwit, toen het al begon te sche meren. „Nou ikke pyn krijgen van myn spierstelseltjes, veel erg pyn. Nou ikke willen niet lopen verder. Ikke willen liggen en slaappie doen...” „Maar ik geloof, dat we er haast zyn”, zei Kappie. „Laten we even ky- ken”. Kappie vouwde de kaart uit. „Net wat ik dacht”, zei hij toen, „we zijn nu vlak bij het olifantenkerkhof, van de bemanning werden gedood: Gezagvoerder K. D. Parmentier, Bad- hoevedorp, 44 jaar; Tweede piloot C. J. O’Brien, Ierland, 29 jaar; Derde piloot, H. W. W. Parks, Engeland, 25 jaar; Telegrafist H. P. P. Hurts, Am sterdam, 36 jaar; Tweede telegrafist W. Bleuze, Rotterdam, 26 jaar; Boordwerktuigkundige B. Timmer, Veenhuizen, 27 jaar; Steward J. C. Mink, Den Haag, 29 jaar; Stewardess mej. Elsie Fey, 24 jaar; Steward H. J. van Overbeek, 21 jaar; Werktuig kundige J. Y. Beukenkamp, 40 jaar, Amsterdam. Het toestel heeft een electrische kabel, welke een spanning van 120000 Volt had, geraakt. Onmiddeliyk daar op moet een explosie gevolgd zyn. Het electrische licht in de omstreken van Prestwick ging voor enkele se conden uit. Ook in Glasgow, 27 mijl van Prestwick, werd het licht een ogenblik gestoord. De Nijmegen kwam omlaag, schoot door een heg, stak de weg over naar de boerderij van de familie Neill, vernielde de te lefoonlijn en smakte neer. Twee wie len van het toestel werden circa tweehonderd meter van het wrak aangetroffen. Het derde wiel werd nog tachtig meter verder gevonden. Een der motoren lag op ongeveer honderd meter afstand van de ma chine. Het toestel brandde nagenoeg geheel uit. Zes overlevende inzitten den bevonden zich allen in de staart; van hen zijn later in het ziekenhuis de stewardess Elsie Fey, de tweede telegrafist W. Bleuze, de steward H. J. van Overbeek, de werktuigkundige J. Y. Beukenkamp en mevrouw M. Rohrs uit New Jersey overleden. Door het lawaai van het laagvlie- gende toestel kwamen verschillende inwoners van het dorp hun huizen uit. Allen verklaarden vlammen en lichtschynsel te hebben gezien, doch niet duidelijk te hebben kunnen waar nemen in hoeverre het toestel reeds in de lucht in brand stond. De land bouwer Neill, op wiens land het wrak ligt, ging te voet naar het ongeveer anderhalve kilometer verder gelegen dorp. Telefoneren was niet meer mo- geiyk. Alle doktoren werden uit hun bed gehaald, de ziekenhuizen gealar meerd, brandweer en politie snelden naar de plaats van de ramp. De diepe mist werkte zeer belemmerend. Bo vendien moest een moeras gepasseerd worden. De hulpbrigaden waadden tot hun enkels door het moeras met de draagbaren, om hulp te verlenen. Er moest bij gebrek aan ander licht op deze plaats, bij toortslicht en by de koplampen van auto’s worden ge werkt. De hitte die het brandende vliegtuig verspreidde, was zo groot, dat men het toestel eerst slechts tot op veertig meer kon naderen. In een straal van honderd meter rond de machine, was het gras geheel ver schroeid. Na de oorlog is dit de derde ramp welke de K.L.M. heeft getroffen. Op 15 November 1946 kwamen 26 inzit tenden om het leven by een ongeluk op Schiphol, op 27 Januari 1948 22 mensen by een ramp op het Kopen- haagse vliegveld. Al komt er dan herhaaldelijk nog een catastrophe voor, toch lang zo vaak niet meer als toen het vliegver keer nog in de kinderschoenen stond. Gemiddeld kan een mens, zo heeft een Engels deskundige berekend, thans 340 maal de aarde rondvliegen voordat dood of ernstige verwondin gen ook hem gaan bedreigen. In het wrak van de Nymegen is voor 150.000 aan diamant en een grote waarde aan Zwitserse horloges gevonden. Het betrof echter geen smokkelwaar, doch aangegeven vracht. Het vliegtuig was voor 900.000 dollar verzekerd by Engelse maat- schappy’en. Hvi. ligt in het vpornemen om de stoffeiyke resten van de bij de ramp met de „Nijmegen” omgekomen slachtoffers naar het vaderland over te brengen, wanneer hun verwanten daarin toestemmen. Zy zouden dan in de Nieuwe Kerk te Amsterdam wor den opgebaard in afwachting van de begrafenis; het koor wordt in dat ge- mingsdienst heeft het gevap’-1,ike pro- val tot chapelle ardente ingericht i jectiel gedemonteerd. Donderdagavond werd de jaarlijkse propaganda-vergadering van het C.N.V. alhier gehouden onder leiding van de beer L. Wietsma, voorzitter van de Chr. Besturenbond, die na een kort openings woord het woord gaf aan de heer D. C. Dorr, hoofdbestuurslid» van de Ver. van Chr. Kantoor- en Handelsbedien den, die sprak over het onderwerp „Gij zijt bedrijfsgenoot”. Nadat spr. eerst gewezen had op de verschillende onder werpen van propaganda reeds door het C.N.V. behandeld, kwam hij tot zijn onderwerp, waarin hij wijst op de be lijdende taak van de christelijke vakbe weging. Ook in deze donkere tijd wil zij luisteren naar het Evangelie en dit ook uitdragen in het sociale leven. Ook de bedrijfsgenoot heeft dit tot taak. Als christen heeft hij zijn beroep te zien als een Goddelijk beroep. De christelijke vakbeweging is geboren in de strijd tegen de liberale economie van 1868 en de socialistische klassestrijdleer. „Niet door kracht, noch door geweld, maar door Mijn Geest zal het geschieden”, zegt de Here. Dit was ook de belijdenis van de chr. vakbeweging. Veel is er in de loop der jaren bereikt. De moderne vakbeweging heeft de chr. vakbeweging gevolgd in onderscheidene zaken, o.a. C.A.O., Bedrijfsorganisatie, Medezeg- gingschap. De invloed van de chr. vak beweging is groter dan haar numerieke sterkte. Het beginsel dat haar bemoe digde gaf de zekerheid om doelbewust haar roeping uit te dragen. In de toe komst zal nog xeel gevraagd worden van de leiders van de vakbeweging. Doch daarom moet ook de chr. georga niseerde arbeider weten dat hij is: Be drijfsgenoot. D. w. z. dat hij ook in het bedrijf waarin hij werkt weet zijn taak en roeping en uit volle overtuiging de beginselen waaruit de chr. vakbeweging leeft aanvaardt. Talma gaf zich in de sociale strijd: „Voor het volk om Christus wil”. De tweede spreker, de keer J. H. W e r n s e n, penningmeester van het C.N.V., zegt dat de beginselkeus van de chr. vakbeweging door Gods genade de juiste is geweest. Wjj hebben een bood schap aan ons volk maar ook aan de be drijfsgenoot die naast ons staat in het bedrijf. Het beginsel heeft doorgewerkt in de tijd die voorbijging en het moet ook nu nog doorwerken. Wij hebben nu 3 zuilen waarop een basis tot samen werking is gevonden. De doorbraakmen- sen meenden dat nu ook één vakbewe ging kon worden geformeerd. Na de b'e- vrijding waren er zelfs predikanten die tot de ontdekking kwamen dat er een sociale beweging was en dat de chr. vakbeweging moest verdwijnen omdat een christen een roeping had om het evangelie in de wereld uit te dragen. Zij zijn echter in een ander kamp te recht gekomen en heel hun doorbraak poging is mislukt, want zij stichtten een „chr. werkgemeenschap”. Wij zijn ge grepen door de chr. sociale gedachte en willen deze doelstelling bevestigen in de sociale verhoudingen. Het gaat om de kern van het sociale vraagstuk. Dit vraagstuk bestond al in het slaventijd perk, in de Middeleeuwen kwam het naar voren en het was een vraagstuk tijdens de Franse revolutie. Het huma nisme stelt de kern van de verhouding van mens tot mens in de maatschappij en zegt dat de mens goed is en het zelf kan doen. De christen stelt de verhou ding: God tot de mens en de verhou ding: de mens tot God. Wij hebben als christenen een maatstaf, een roeping en een taak. De mens draagt een eigen verantwoordelijkheid. Wij erkennen drie levenskringen, nl. Kerk, Staat en Maat schappij. En elke levenskring heeft zijn gezagsverhoudingen. Waar men Gods gebod niet aaanvaardt, erkent men ook geen gezag. De verhouding van God tot de mens, geeft de mens grote verant woordelijkheid. Neutraliteit wil zeggen het niet dulden van de christelijke be ginselen. De geloofsmoed moet het bin dende element zijn in ons maatschappe lijk leven. Sociale medezeggingschap wil zeggen mede beslissen en verant woordelijkheid dragen. Is de werkgever rentmeester van zjjn bezit tegenover God, zo is ook de arbeider rentmeester van de krachten en gaven die God hem geschonken heeft. Wij komen nu voor vraagstukken te staan gezien op de achtergrond van onze beweging. Bij economische moeilijkheden als er ont slag moet worden gegeven, hebben wij als bedrijfsgenoot mede de verantwoor delijkheid te dragen. De plaats van de bedrijfsgenoot is in de chr. vakbeweging omdat zij de enig juiste grondslag heeft. De boodschap van de chr. vakbeweging moet worden gebracht van deur tot deur en in elke levensgemeenschap. Vernieuwing der samenleving door ver nieuwing des harten.- Dat is Zendings- roeping als beweging en als persoon. De wereld is vastgelopen, geestelijk en zedelijk. Spr. deelt iets mee over het geen de Intern. Chr. vakbeweging heeft gedaan en nog doet om de chr. sociale gedachten uit te dragen In de wereld. In Indië is veel gedaan door de zending doch de sociale gedachte wordt daar niet gevonden. De bruine broeder in Christus moet ook gegrepen worden door de chr. sociale gedachte. Het kruis van Christus moet zijn de bron van alle vernieuwing. Dat de christen dit mag zien als een genade van God. Het slotwoord werd gesproken door ds. C. L. Verbaas, die een persoon lijk woord richtte tot de vergadering. Dit werk heeft mijn volle sympathie, aldus spr. Dat het werk van de chr. vabeweging in begin, voortgang en ein de moge zijn in Gods kracht. De aanval van de eenheidsbeweging is door de vaste overtuiging van de leden der chr. vakbeweging krachtig weerstaan. Wij hebben te beleven: Gods wil te doen en voor Zijn Koninkrijk te getuigen. Het Woord van God geeft ons zelf die op dracht. Deze roep hebben wij door te geven. Alle levensverbanden zonder God hebben geen toekomst. Spr. verwondert zich over de activiteit van de chr. vak beweging en hoe belangrijk ook het ge tal moge zgn, wij hebben de roeping om

Sneeker Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 2