Een belangrijke gebeurtenis op komst! Lonen en Prijzen Buitenlands Overzicht Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Vijftigjarig bestaan Chr. Muziekkorps Eere zij God” te Jutrijp-Hommerts. Raadsvoorstellen Sneek 3e TA SR GA NG No. 84 K I Brood en Suiker spoedig van bon j VRIJDAG 29 OCTOBER 1948 RedacteurenL. KIEZEBRINK en G. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 SNEEK Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van Nieuwe Sneeker Courant, Sneeker Courant en Drijf bouts Nieuwsblad zullen in het al- I! Heilig verkeer van margarine, zullen niet ver in de tweede. Volgende directeuren de heer A. Feenstra van Ijlst en de huidige de heer Jan Schuurmans uit Heeg slaagden er in het korps nog worden genoemd, die enige tientallen jaren de leiding had en uit de latere jaren de heer S. Hoekstra Sr., met wie de eigenlijke vakkundige leiding haar intrede deed. Toen begonnen na hard aanpakken en ernstig studeren de successen op concoursen te ko men. Na een veertigjarig bestaan, versctqjnt tZl-NSDAGS en VRIJDAGS Bureau voor Advertenties: Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 Telefoon 3005 Advertentieprijs 15 ct. per cn.m. Bij contract (handels- adv.) lager. EXTRA VLEESBON. Bon 336 algemeen is met directe ingang tot 6 Nov. a.s. geldig voor de aankoop van 100 gram vlees. ACHTER DE WOLKEN. We vestigen gaarne nog even de aandacht op het hoofdnummer dat van hedenavond af t.e.m. 4 Novem ber in de Amicitia-bioscoop draait, de film „Achter de wolken”. Na de aan beveling in het vorig nr. opgenomen behoeven we er nu niet veel meer van te zeggen. U weet het echter: na af loop van elke voorstelling collecte ten bate van de UNAC, de organisatie welke zich het lot van millioenen kin deren, die in ellende leven, aantrekt! OPLICHTING. Door de politie alhier is aangehou den ter zake verduistering in dienst betrekking van een vrij groot gelds bedrag de 27-jarige E. W. alhier. Hij is ingesloten en zal t.z.t. ter be schikking van de Officier van Justitie gesteld worden. TUBERCULOSEBESTRIJDING. Naar men ons mededeelt zal het personeel van de belastingdienst te Sneek op Maandag 1 November a.s. worden doorgelicht ter bestrijding van de tuberculose. Hoe langer hoe meer gaat men over dit bedrijfsmatig te doen. Het is een gunstig teken dat de overheid ook langs deze weg een voorbeeld geeft. Vanzelfsprekend is de Inspectie der belasting die dag ge sloten omdat de doorlichting in het gebouw plaats heeft. Ter voorkoming van stagnatie wordt het publiek drin gend verzocht die dag geen bezoeken af te leggen. BENOEMING. Tot agent van politie bij het corps te Sneek is benoemd, ingaande 1 Nov. a.s. de gedemobiliseerde O.V.W.er H. volgden mag vooral de heer W. Nauta de Jong van Oenkerk. Kantoor /oor Abonnementen Fa. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 - Tel. 2872 invoering van de Sovjetmark. Men acht het mogelijk, dat de Ver. Staten, Enge land en Frankrijk nu de kwestie in de algemene vergadering der Ver. Naties zullen brengen om daar een uitspraak te krijgen dat Rusland de vrede in ge vaar brengt, dus willen trachten de wereld tegen Moskou te mobiliseren. Intussen is ogenschijnlijk het verschil tussen de standpunten inzake Berlijn' nog zo ge ring, dat de mogelijkheid van nieuwe be middelingspogingen niet is uitgesloten, of dat Rusland zelf zal voorstellen de zaak buiten de Ver. Naties om te rege len. Beiderzijds is er eigenlijk wel een verlangen dit bijzondere geschil te likwideren, maar zonder dat men aan prestige verliest. Dat verlangen is er omdat men van geen van beide kanten op dit moment oorlog wenst. Maar de werkelijke kloof zal men toch niet kun nen overbruggen, want die wordt ge vormd door het onderlinge wantrouwen en het feit dat het Westen vermoedt dat achter het Russisch optreden te Berlijn het streven verscholen gaat ten slotte geheel Duitsland onder commu nistisch bewind te brengen, en vandaar uit verder in West-Europa dooi te sto ten. Met hulp dan van de vijfde colon nes in die andere West-Europese lan den, waarvan die in Frankrijk wel zeer actief optreedt. De stakingsbeweging in de mijnen is daar ontaard in een opstan dige beweging, doch de regering grijpt thans ook stevig in en laat door grote troepenmachten de mijnen, waarin ge staakt wordt, bezetten waarbij reeds doden zijn gevallen om ze voor onderlopen te behoeden, het enorme ko- lenverlies door de staking zelve is ech ter op zichzelf al een grote economi sche ramp. Behalve met de Berlynse kwestie hield de Veiligheidsraad zich ook weer bezig met de Palestijnse, om dat de wapenstilstandsorder niet over al was opgevolgd, zoals we reeds eerder betoogd hebben zal, zolang de Ver. Na ties niet over machtsmiddelen beschik ken en Israël en Transjordanië elkaar niet in een schikking vinden dat wel zo blijven. De politieke commissie der Ver. Naties heeft thans de Balkan- kwestie, de verhouding tussen Grieken land en zijn buren aangesneden, een even moeilijk probleem, want het gaat eigenlijk weer om de verhouding Weste lijke geallieerden, wier pion Grieken land is en Rusland dat de buren van dit land aanzet tot het verlenen van steun aan de Griekse opstandelingen. De meerderheid in de commissie wil een beroep doen op Albanië, Zuid-Slavië en Bulgarije om deze steun te staken, doch dat beroep zal natuurlijk vruchte loos zijn. PUDDINGPOEDERPRIJS VRIJ. De prijzen van pudding- en custard- poeder, sauspoeder, maïzena, aard appelmeel, aardappelsago, stijfsel, koffiestroop, dextrine en ouwels zijn vrijgelaten, in verband met het feit, dat deze producten niet meer schaars zijn. Hoewel de in deze sector tot nu toe bestaande kleine subsidie thans wordt ingetrokken wordt verwacht dat door de zich op dit gebied reeds voordoende concurrentie de consu mentenprijzen niet of nauwelijks zul len stijgen. Woensdagavond heeft de minister van Sociale Zaken, mr. Joekes, voor de radio een communiqué van de re gering ingeleid betreffende de lonen en prijzen. Zoals bekend wil de rege ring komen tot vermindering der sub sidies op levensmiddelen en brand stoffen. Dat is nodig om straks tot een behoorlijke regeling van de eco nomische voorwaarden voor de ver wezenlijking van de Benelux te ko men, maar ook omdat de schatkist die subsidiëring niet verder toelaat. Het overleg over de prijsverhoging, welke het gevolg van de subsidieverminde- ring zal zijn en de daarnevens komen de loonsverhoging, dat door de rege ring is gevoerd met de Stichting voor de Arbeid, waarin werkgevers en werknemers zijn vertegenwoordigd,, heeft tot overeenstemming geleid. In totaal zal, wanneer het verbruik ongeveer gelijk blijft, het leven voor een gezin van 4 personen ongeveer één gulden per week duurder worden. Er zal deswege van 1 November af een loontoeslag van één gulden per week gegeven worden aan alle arbei ders die ouder z(jn dan 23 jaar en die minder dan 71 gulden per week ver dienen. Werknemers, ouder dan 23 jaar, die een maandloon hebben van 308 gulden of minder krijgen een bij slag van 4.50 per maand. Een ver hoging van de kinderbijslag voor de grote gezinnen is in voorbereiding. Ook voor van overheidswege gepen- soinneerden is een kinderbijslagrege- ling in voorbereiding. De regering ziet de wenselijkheid van kinderbijslag voor kleine zelfstandigen in. Brood en suiker gaan binnenkort van de bon. De vermindering van de prijs- toeslagen op levensmiddelen en kolen brengt de volgende prijsverhogingen mee: brood 4 cent per 800 gram; sui ker ongeveer 17 cent per kilo; var kensvlees 53 cent per kilo vlees zon der been; boter 20 a 25 cent per half pond; anthraciet 60 cent per mud. De melkprijs zal met één cent per liter dalen. De prijzen rundvlees en kaas anderen. De loontoeslagen gemeen niet in de prijzen mogen wor den doorberekend, doch tegenover de verhoging der lasten voor ’t bedrijfs leven zal een verlichting staan door een herziening van de belastbare winstvaststelling. CONCERT L.O.F. Dirigent: Kor Ket Soliste: Mien Peters (sopraan) Ons Friese symphonieorkest is in het seizoen 1948-’49 onder leiding van zijn dirigenten Willem Steijn en Kor Ket een nieuwe koers gaan varen. Voortaan zal het orkest in zijn zelf standige concerten werken ten gehore brengen, die voor kleinere bezetting (kamerorkest) zijn geschreven. Dit nieuwe standpunt biedt belangrijke voordelen: Er ontstaat een goede taakverdeling tussen G.O.V. én L.O.F. en het publiek krijgt gelegenheid ken nis te nemen van de belangrijke ka- merorkestwerken, die er sedert de 17e eeuw in zo groot aantal zijn ge schreven. Aan de andere kant is het brengen van deze muziek voor een ensemble, dat artistiek en materieel zijn plaats nog moet veroveren, geen gemakkelijke taak. Deze composities mogen dan al een minder grote be zetting eisen, technische tekortkomin gen vallen bij de veelal tere orkestra tie des te meer op. Werken als Sinfo- nia van Joh. Chr. Bach en Pelléas et Melisande van Gabriel Fauré b.v. zijn zeker moeilijker goed uit te voeren, dan menig ingewikkeld en groots op gezet orkeststuk. Daarbij is het de vraag, of de muzikale smaak van het publiek genoeg ontwikkeld is, om de meer intieme schoonheid van de meeste kamerorkestwerken te kun nen waarderen. Volle zalen zal men niet gemakkelijk trekken. De zaal van Amicitia wekte Woensdagavond in dit opzicht geen illusies. In artistiek opzicht was dit wel het geval. Het programma bevatte zeer mooie wer ken en vormde een smaakvol geheel. De uitvoering stond over ’t geheel op zeer hoog peil. Met name de Suite voor strijkers van Henry Purcell en sommige delen van de Sinfonia van Joh. Chr. Bach kregen een correcte vertolking. In Pelléas et Melisande mankeerde er te veel aan de zuiver heid, dan dat deze echt Franse, sub tiele stemmingsmuziek volledig tot haar recht kon komen. Beter vlotte het in de Oud-Nederiandse dansen van Julius Röntgen en de Roemeense volksdansen van Bela Bartók. Deze karakteristieke en knap geschreven muziek kwam er onder de bezielende leiding van Kor Ket alleszins ver zorgd uit. Mien Peters maakte in een viertal goed gekozen liederen een uit stekende beurt. Zowel het liefelijke Tu manedvi van de Italiaanse opera componist Cesti en de Aria uit de opera Ottone van Handel, als de meer oppervlakkige, romantische lie deren van Bohm en Huberti, werden door haar knap naar voren gebracht. Het is wel jammer, dat een stad als Sneek voor een dergelijke mooie avond niet meer dan een honderdtal belangstellenden weet op te brengen. H. B. Aan de Rijksuniversiteit te Lei den slaagde voor het artsexamen 2e ged. de heer K. W. Hoogslag, geb. te Sneek. nasium, cursus 1948/49 wordt door curatoren aanbevolen ds. H. van der Veen te Oppenhuizen, thans Donker broek. Voor de benoeming van een onderwijzeres aan o.l. school 1, vaca- ture mej. T. Kuiken, dragen B. en W. kwam het korps in 1938 van de vier- voor: 1. mej. E. Sipma, tjjd. onderw. de in de derde afdeling, een jaar later o.l.s. 1 alhier; 2. mej. H. Halma, idem o.I.s. 10 te Leeuwarden; 3. mej. C. Huitema, idem o.l.s te Lieve Vrou wenparochie. GESLAAGD. De adspirant-politieagent H. Faber slaagde bij het laatst gehouden exa men voor het politie-diploma. Ook een jubileum voor de heer Jelle v. d. Hoek. Vanavond is er feest in Jutrijp Hommerts, het bloeiende chr. muziek corps „Eere zij God” gedenkt dan immers in het lokaal te Jutryp zijn 50-jarig bestaan en de bevolking de zer dorpen leeft van harte mee. En zal dat tonen ook, want 30 vereni gingen uit die toch betrekkelijk kleine gemeenschap zullen het jubilerende corps een vaandel aanbieden, en daar door getuigen van de waardering wel ke „Eere zij God” geniet bij de dorps genoten en van de betekenis welke zo’n korps voor de dorpsgemeenschap heeft. Opgericht werd het korps in October 1898, in het „verfhok” van win. Bouke Wielenga, die een belang rijk aandeel in die oprichting had en ook de eerste directeur werd, ener giek bijgestaan door meester Koster. Van de directeuren die Wielenga op- zegen kan Engeland dus volledig mede werken aan de uitbouw van de West- Europese Unie. De ministers van bui tenlandse zaken dezer Unie zijn deze week bijeen geweest te Parijs en daar zijn alle internationale problemen be sproken. Voorop heeft het punt gestaan van de uitbreiding van de West-Euro pese Unie tot 'n N. Atlantisch defensief verbond, door aansluiting van de Ver. Staten en Canada. De vijf landen zullen dezer dagen een verzoek tot Washing ton richten dit verbond te sluiten. Ge zien de huidige omstandigheden lijkt dit punt wel het meest dringend- Terwijl evenzeer belangrijk is de verbreding der Unie door toetreding van andere Euro pese staten, waarbij 'wel vooral gedacht zal zijn aan Scandinavië en Italië. Spanje schijnt, nu Engeland en Frank rijk de opname van dat land niet wen sen, voor het ogenblik ter zijde gelaten te zijn. Te Madrid verkondigt men dan ook al dat Spanje in geval van oorlog neutraal zal blijven en de Russen doen al niet zo vijandig meer tegen Franco- Spanje, blijkbaar hopend op die neutra liteit evenals op die van een aantal Spaans sprekende landen in Zuid-Ame- rika, vooral Argentinië. Ook het bijeen roepen van een Europese Assemblée, een soort Europees parlement, dat een begin zou zijn van een Europese fede ratie schijnt in de minister-conferentie der West-Europese Unie besproken te zijn. Frankrijk voelt daarvoor sterk, ook al omdat in een dergelijke grote organi satie de positie van Duitsland minder overwegend zou zijn dan in een kleinere, Londen is ten deze de laatste tijd ook wat minder koel geworden. Toch is enige voorzichtigheid gewenst, men kan ook te veel hooi op zijn vork nemen, wat er gemaakt wordt dient vooral een krachtig lichaam te zijn, dat snel han delend, kan optreden. Dat klemt te meer nu de bemoeiingen van de Veiligheids raad om tot een oplossing van het Ber- lijnse geschil te komen mislukt zijn. Het bemiddelingsvoorstel der zes zg. neu trale leden van de Veiligheidsraad werd daar met 9 tegen 2 st. aangenomen, maar daar, met de Oekraine, ook Rus land tegenstemde, en laatstgenoemd land het recht van veto heeft was het van de baan. Het struikelblok was dat Rusland eiste dat tegelijk met de op heffing der blokkade, de Sovjetmark in geheel Berlijn moest ingevoerd, terwijl het bemiddelingsvoorstel bepaalde dat de blokkade onmiddellijk zou worden opgeheven, en dan eerst zouden de ver tegenwoordigers der Grote Vier te Ber lijn beginnen met onderhandelen over de wijs in de Friese taal als facultatief leervak aan het programma van het gemeentelijk gymnasium toe te voegen èn omdat de Friese taal de moeder taal is van het merendeel der leerlin gen van deze onderwijsinstelling, èn omdat het onderwijs in het Fries vol gens het oordeel van deskundigen het onderwijs in de andere talen ten goe de zal komen. Thans is er een leer kracht die dit onderwijs kan geven, nl. de heer A. S. Wadman, leraar in de Nederlandse taal aan deze school, erkend Fries literator, en bijzonder geschikt het onderricht in de Friese taal te geven, ook al omdat hij Oud- Fries als bijvak van zijn doctoraal examen had, en op grond daarvan volledig bevoegd is dit vak te doce ren. Bovendien is de minister van On derwijs thans bereid gunstig te be schikken op aanvragen tot het toe voegen van het onderwijs in de Friese taal als facultatief leertak aan de programma’s van scholen van voor bereidend hoger en middelbaar onder wijs en de kosten van deze lessen eventueel voor subsidie in aanmerking te brengen, mits aan dit leervak niet meer dan een uur per week zou wor den besteed. De minister heeft thans op een daartoe door B. en W. gedane aanvrage gunstig beschikt. Ook het college van curatoren staat sympa thiek tegenover deze aanvulling van het programma. Mede in verband met de mogelijkheid van het invoeren van dit onderwijs hebben curatoren inder tijd de heer Wadman als no. 1 op de aanbeveling voor leraar in het Ne derlands geplaatst. B. en W. stellen dus thans voor het reglement voor het gymnasium zodanig te wijzigen, dat daarin het onderwijs in de Friese taal wordt opgenomen. Deze voorstellen worden behandeld in een vergadering van de gemeente raad op Dinsdag 2 Nov. a.s., ’s avonds 7*4 uur. Op de agenda ko men voorts o.a. voor voorstellen van B. en W. nopens het beëindigen van de erfpacht van gedeelten v. a. de Dr. Boumaweg gelegen voortuinen; tot ruiling van landerijen bij de Oppen- huizerweg met het O.B.W.; tot het ophogen van een terrein aan de Op- penhuizerweg en het dempen van de Sperkhemmer Opvaart en een voor stel betreffende de aanleg van een woonschepenhaven aan de Woud- vaart. Voor de benoeming van een leraar in het Hebreeuws aan ’t gym- SNEEKER NIEUWSBLAD Bij het onlangs gehouden exa men te Tilburg voor Kommies der Invoerrechten en Accijnzen slaagden onze stadgenoten de heren D. en S. Horjus. OPPENHUIZEN. 22 Oct. hield de afd. Oppenhuizen van de N.C.V.B. in zaal de Jager haar tweede vergade ring in dit seizoen. Spreker was Ds. van Niel van Sneek met het onder werp: „Jehovagetuigen”. De vergade ring was flink bezocht en men genoot van een boeiende leerzame rede, waarop ’n drukke bespreking volgde. Ab.prijs ƒ2.50 per halt jaar Franco per post ƒ3.75 per half jaar De oprichting van een Vereniging voor Veilig Verkeer voor Sneek, Wijmbritseradeel en IJlst is aan staande. - Wie heeft gekozen vóór „VEILIG VERKEER” tegen „de Dood op de Weg” zal straks gelegenheid ontvan gen zijn keuze met de daad te be krachtigen en zich in de gelederen van de Vereniging voor Veilig Verkeer voor de gemeenten Sneek, Wijmbrit seradeel en IJlst te laten opnemen. Reeds heeft zich uit de burgerij een Comité van Oprichting gevormd op brede basis. Een spreker van het Verbond van Verenigingen voor Veilig Verkeer te Utrecht zal overkomen om in een openbare bijeenkomst te laten horen en zien, wat „VEILIG VERKEER” doet om „de Dood op de Weg” on schadelijk te maken. Tevens zal wor den besproken, hoe in ’t bijzonder in bovengenoemde drie gemeenten de veiligheid op de weg kan worden be vorderd. Teneinde iedereen in de gelegenheid te stellen deze voor onze omgeving zo belangrijke bijeenkomst bij te wonen, zal aan alle belangstellenden vrij toe gang worden verleend. De bijeenkomst zal worden gehou den in de Foyer van „Amicitia” op Vrijdag 5 November a.s., des avonds 7.45 uur. Leermiddelen R.K. Ulo. B. en W. stellen voor in te willigen het verzoek van het R.K. Kerkbestuur alhier om gelden uit de gemeentekas beschikbaar te stellen voor het aan schaffen van schoolboeken en leer middelen ten behoeve van de R.K. school voor uitgebreid lager onder wijs alhier (St. Josephschool). Er zal naar raming een bedrag van 450. mee zijn gemoeid. Electrische lichtinstallaties in een aantal met rijks- voorschot gebouwde wo ningwetwoningen. B. en W. zijn er in geslaagd een financieringsplan te ontwerpen dat aan de bewoners van 88 gemeentewo- ningen in 250 dier woningen wordt nog gasverlichting gebruikt elec trische verlichting kan brengen. Hoe wel de moeilijkheden met betrekking tot de materialenvoorziening nog niet mogen worden onderschat, is de ver wachting gewettigd, dat geleidelijk voldoende materialen beschikbaar zul len komen om de uitvoering mogelijk te maken. De minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting heeft op verzoek van B. en W. goed gevonden dat voor dit doel gelden worden ge put uit ’t „gemeenschappelijk fonds” gevormd uit exploitatie-overschotten van de met rijksvoorschot gebouwde woningwetwoningen. Woningen zon der steun van het rijk gebouwd, kun nen derhalve hier niet van profiteren. Voor laatstgenoemde woningen, waar van nog 160 geen electrische verlich ting hebben, zal op een later tijdstip; zodra de omstandigheden zulks mo gelijk maken, een oplossing moeten worden gevonden. In het gemeen schappelijk fonds is thans 32614.09 aanwezig. De kosten gemoeid met het aanbrengen van deze electrische in stallaties worden geraamd op in to taal 17780 of per woning f 202.50. Deze gelden zullen met rente in het fonds moeten worden teruggestort en teneinde de daarvoor nodige middelen te vinden, zal tot huurverhoging van de desbetreffende woningen moeten worden besloten, deze zal rond 0.40 per woning per week moeten bedra gen. Voorgesteld wordt tot een en ander te besluiten. Fries facultatief leervak op het gymnasium. Reeds geruime tijd, aldus B. en W. werd de wens gekoesterd het onder- Deze week eindigt in de Ver. Staten de verkiezingscampagne, a.s. Dinsdag heeft de presidentskeuze plaats. Of schoon men de republikeinse candidaat Dewey nog steeds de beste kansen geeft, blijft de uitslag toch onzeker' om dat ook de arbeiderskringen nu begin nen warm te lopen. Aanvankelijk ver wachtte men, dat dezen in de mening dat het voor hen toch lood om oud ijzer was, wie gekozen werd, Truman dan wel Dewey, slechts in geringe getale naar de stembus zouden gaan, maar de laat ste weken hebben hun leiders een zeer duidelijke voorkeur voor Truman aan de dag gelegd en de kiezers opgewekt voor hem te stemmen. Doen de arbeiders dat in massa dan kon Truman, zo hij al niet gekozen wordt, toch wel eens minder dan verwacht werd in stemmenaantal bij Dewey ten achter blijven. Voor Euro pa op zichzelf schijnt de uitslag geen groot verschil te zullen maken, men neemt aan dat Dewey de politiek van Truman, dat is die van Marshall, ten opzichte van Europa zal voortzetten, al kunnen zich wel eens scherper moeilijk heden voordoen over het vraagstuk van geleide of vrije economie. De republi keinen zijn over het algemeen iets con servatiever dan de democraten en dus nog vuriger bewonderaars van het laatste stelsel, terwijl in West-Europa thans over ’t algemeen voorstanders der geleide economie aan het bewind zijn. Dat kan misschien tot wrijving lei den bij het verlenen van verdere Mar shallhulp en ook een meer op de voor grond tredend geschil worden tussen West-Europa en Amerika bij de her opbouw van West-Duitsland. Voor Azië zal een eventuele presidentswisseling in de Ver. Staten echter meer betekenen, de republikeinen zijn, overtuigd dat Rusland in dat werelddeel dezelfde doeleinden nastreeft als in Europa om tenslotte de wereldheerschappij voor het communisme te verwerven, voor veel krachtiger steun aan China, d.w.z. aan Tsjang Kai Sjek dan de democra ten. In democratische kringen is lang het inzicht gehuldigd dat de Chinese communisten eigenlijk alleen maar uit waren op een hervorming op landbouw gebied, om de arme boeren eigen land te verschaffen, en geen werktuigen in de hand van Moskou. Thans komt men ook daar wel van dat Inzicht terug, doch de republikeinen zijn steeds van mening geweest dat Roosevelt de Rus sen in Azië te veel vrij spel liet en van hen mag men een consekwenter op treden tegen het Russisch opdringen in Azië en tegen Li Li San, de werkelijke leider der Chinese communisten, die 18 jaar in Moskou verbleef, verwachten. Dewey zal, als hij gekozen wordt, daar om ook nog krachtiger pogen Japan weer op de been te helpen, om het zo als West-Duitsland in Europa, een gro tere rol in Azië als bolwerk tegen de Russen te doen spelen. Daarvoor is in de eerste plaats economisch herstel, d.w.z. herstel van de buitenlandse han del nodig en nu door de laatste kabi netswisseling in Japan practisch daar de grote zakenlieden, die er voor de oorlog de lakens uitdeelden, weer de leiding hebben, kan men op een sterke AmerikaansJapanse samenwerking rekenen, al zal de Japanse activiteit op handelsgebied zich dan wel vooral op de naaste buren, vooral Zuid-Oost-Azië richten, waar het gebrek aan dollars de landen noodzaakt elders dan in de Ver. Staten te kopen, Japan is in deze de natuurlijke leverancier. Al met al kan men dus verwachten dat als Dewey ge kozen wordt de krachtsinspanning der Amerikanen om de wereld weer op de been te helpen en tegeh Rusland te mo biliseren zich meer evenwichtig zal ver delen over Europa en Azië, met speciale aandacht in Europa voor West-Duits land en in Azië voor China en Japan. Natuurlijk biedt dit zijn kwade kansen, vroegere sterke vijanden weer krachtig te maken. Zoals de Fransen in het bij zonder hun bezwaren hadden tegen een snelle heropbouw van West-Duitsland, welke zij thans onder de druk der om standigheden min of meer hebben laten varen, zal bijv. Australië dat hebben in zake het op de voorgrond brengen van Japan door de Ver. Staten. Maar ook hier spreekt de noodzaak een woordje mee, nu het communisme zo agressief optreedt. In het communiqué dat uit gegeven is over de conferentie der mi nisters van het Britse Gemenebest werd er van gesproken dat alle delen van dat Gemenebest zullen samenwerken met elkander en andere regeringen om de wereldvrede op een democratische basis te stellen en alle nodige maatregelen te nemen om agressie te voorkomen en te bestrijden. Dit betekent dat het com munistisch gevaar gezamenlijk zowel in Europa als Azië zal worden bestreden en de Dominions hun eigen militaire macht zullen versterken, zodat niet overal in deze dominions ook troepen uit het moederland, zoals in de beide wereldoorlogen het geval was zullen be hoeven te worden ingezet. Zodat Enge land zijn aandacht meer kan wijden aan West-Europa, m. a. w. de West-Euro pese Unie heeft in deze conferentie de zegen van de dominions, gekregen. Het communiqué drukt uit als volgt uit: „de aansluiting van het Verenigd Koninkrijk bij zijn Europese naburen is in overeen stemming met de belangen van het Ge- ^menebest, de Ver. Naties en de bevorde ring van de Wereldvrede”, Onder deze verder op het pad der ere te voeren, en onder leiding van laatstgenoemde bereikte het dit jaar op het concours te Oosterend de eerste afdeling en wel met het hoogst 'aantal punten! Wel hebben JutrijpHommerts dus reden trots op de prestaties van hun korps te zijn, dat ze bovendien dank baar zijn voor de jaarlijkse gezellige en mooie uitvoeringen en zijn optre den op hoogtijdagen in ’t dorpsleven. De bloei van het korps wordt in niet geringe mate gesteund door de 150 donateurs welke het telt. Het aantal werkende leden bedraagt thans 28, waarvan 3 adspiranten. Vele andere namen van dorpsgenoten, die in het1 leven van het korps een rol ge speeld hebben, komen naast de reeds genoemde op een dag als deze in de herinnering terug. We zullen ze thans hier niet noemen, maar een is er die met de gehele geschiedenis van het korps verweven is en dat is die van de 72-jarige heer Jelle van der Hoek, mede-oprichter der vereniging, gedu rende de eerste 11 jaar haar pen ningmeester en 50 jaar ook werkend lid en een zeer ijverig lid die altijd meeleefde en wel heel weinig repeti- tie-avonden in de vervlogen halve eeuw heeft verzuimd. Ook voor hem, is het dus een jubileum. Het tegen woordig bestuur is als volgt samen gesteld, de h.h. Pier Hoekstra, voor zitter, Ids Bergsma, vice-voorzitter, Willem Vellinga, secretaris, Cornells Bosma, penningmeester en Haye Bergsma algemeen adjunct.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1