Eere zij God” te Jutrijp Hommerts Fries Onderwijscongres te Leeuwarden Gouden Jubileum Chr. Muziekkorps Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRHSERADEEL en IJLST 3e JAARGANG No 85 Raadsvoorstellen Sneek I - - DINSDAG 2 NOVEMBER 1948 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van Nieuwe Sneeker Courant, Sneeker Courant en Drijfhouts Nieuwsblad I redelijke voor- 8 99 ^antoor /oor Abonnementen Fa. KIEZEBR1NK 4 Co. KLEINZAND 7 - Tel. 2872 Verschijnt DJNPDAGS en VRIJDAGS Bureau voor Advertenties: Fa DRLTFHOUT GROOTZAND 55 Telefoon 3005 Advertentieprijs IL ct. per tn.m. Bfl contract handels- adv.) lager. Zeer geslaagde herdenking. SNEEKER NIEUWSBLAD Vorige week Woensdag is te Leeu warden het Friese onderwijscongres 1948 gehouden. Dit congres, waar voor grote belangstelling bestond, werd geopend met een begroetings woord in het Fries van de heer L. F. Kleiterp, hoofdinspecteur van het L.O. te Groningen, die als voorzitter fungeerde. De heer Kleiterp wees er op, dat de Friezen zich gelukkig meer en meer bewust zijn geworden van de grote schat, die zij in hun taal be zitten. Zal dit Friese réveil zich ook in de toekomst voortzetten? Wij zul len hiervoor in de bres moeten staan. Daarvoor hebben wij ons een klaar en duidelijk begrip te vormen, hoe door de opvoeding van het Friese kind de toekomst van de Friese taal zoveel mogelijk te beveiligen. Spr. wees er voorts op, dat het vraagstuk van de tweetaligheid in de school niet zo gemakkelijk is als het wel lijkt. Wij zullen ons echter moe ten laten leiden door de vraag of het Friese kind in de huidige situatie geen onrecht wordt aangedaan en of het in zijn ontwikkeling niet onnodig wordt gehandicapt. Wij moeten deze vraag met een warm hart voor het Fries en tegelijkertijd met rustig ver stand beschouwen. Na hem kreeg de heer P. Post, wetenschappelijk medewerker aan het Nutsseminarium voor paedagogiek aan de universiteit te Amsterdam, het wt>ord voor gijn onderwerp: moeder taal en voertaal bij het onderwijs. Spr. zeide dat bij een onderzoek naar de kennis van de meisjes van de pri maire huishoudscholen, waarbij ook een paar groepen uit Friesland waren betrokken, gebleken is, dat, hoewel deze Friese meisjes toch iets boven het gemiddelde intelligentiepeil ston den, er iets mankeerde aan hun spre ken en schrijven in het Nederlands. De schuld lag in de tweetaligheid. Deze tweetaligheid behoeft evenwel geen grote moeilijkheid te zijn, wan neer men 't onderwijs maar op didac tisch juiste wijze aanpakt. Het is een schandaal en in ieder geval onbe grijpelijk, dat de Friese scholen tot nu tjj? op de oude verderfelijke wijze hebb«,n doorgedraaid. De ervaringen in België en Indonesië hebben geleerd, dat, wanneer bij het onderwijs niet wordt uitgegaan van de moedertaal, ernstige gevolgen ontstaan. Spr. noemde o.m. veelvuldig doubleren, ten onrechte vaak geweten aan een intelligentietekort, remmingen en ver schillende complexen. De heer Post zette vervolgens uiteen aan welke voorwaarden het onderwijs in twee talige gebieden zal moeten voldoen. Het onderwijs in rekenen, lezen en schrijven zal in de eerste twee klassen in het Fries moeten worden gegeven. Het Fries zal in die klassen ook de voertaal moeten zijn. De tweede taal, het Nederlands, kan reeds in de laagste klassen worden geleerd. Hier bij zal moeten worden uitgegaan van de woordenschat der moedertaal en het begrip van het bekende milieu. In het derde leerjaar kan de kennis van het Nederlands dan zo zijn, dat men dit dan definitief kan gaan gebruiken als voertaal. Het Fries zal echter de gehele schooltijd als leervak moeten worden gehandhaafd. Des middags werd de algemene ver gadering voortgezet en kregen de gasten uit Wales het woord. Dr. W. Thomas zette uiteen, dat ook het Welsh in zjjn strijd om het voortbe staan ups en downs heeft gekend. Om twee redenen is het Welsh door de eeuwen heen blijven bestaan. Ten eerste door de vertaling van de Bijbel in het Welsh in 1488 en ten tweede, doordat het steeds is gebruikt in de kerkdiensten en de Zondagsscholen. Vijftig jaar geleden moch er geen Welsh op de scholen gesproken wor den, laat staan onderwezen, Door een langdurige, hardnekkige strijd is ech ter veel ten goede veranderd. Kinde ren, die uit een Welsh milieu komen, krijgen thans in de leeftijd van 5 tot 7 jaar alleen onderwijs in hun moe dertaal. Van 7 tot 9 jaar is het Welsh eveneens voertaal, maar daarbij wordt elke dag aan de kinderen 1 uur les in het Engels gegeven. Vervolgens is er een stadium, waarin beide talen als voertaal worden gebruikt. Dr. J. W. Powell gaf vervolgens een interes sante uiteenzetting over de metho diek, welke in Wales wordt toege past en tenslotte gaf dr. W. Kok een kort overzicht van het congres. ƒ0.10 per m2, is sindsdien ten bate der gemeente gekomen. De staat heeft bij de verkoop ten behoeve van de erfpach ters bedongen, dat de gemeente de erf pachten slechts geheel of gedeeltelijk kan doen eindigen indien en voorzover dat in het verkeersbelang nodig is en dat de gemeente in het laatste geval verplicht is de aanwezige hekken en planten op haar kosten te verplaatsen. Voor het uitvoeren in de vorige winter van een plan tot het aanbrengen in het verkeersbelang van verbeterin gen aan de dr. Boumaweg, was het noodzakelijk, dat de gemeente de vrije beschikking kreeg over een tot bedoelde voortuinen behorende strook grond ter breedte van 1.20 meter en grenzende aan het toen ter plaatse bestaande trot toir. De erfpachters van de voortuinen is de erfpacht, voo zoveel betrof de bij de openbare straat te voegen gedeelten, met Ingairr van 1 October 1947 opge- zegd, terwijl de aanwezige hekken en planten cfoor en op kosten der gemeente zijn verplaatst. Tengevolge van deze op zegging is het nu nodig de overeen komst van erfpacht tussen de gemeente en de erfpachters van bedoelde voor tuinen te wijzigen, waartoe B. en W. een voorstel doen. Voorstel van B. en W. tot het aangaan van een overeenkomst van ruiling van landerijen bij de Oppenhuizerweg, met het Old Burger Weeshuis alhier. B. en W. adviseren: In het ontwerp- uitbreidingsplan dezer gemeente zijn de landerijen, gelegen ten zuiden van de Oppenhuizerweg, bestemd voor indus trieterrein. Het is zonder meer duide lijk dat de aldaar gelegen landerijen, welke slechts voor een klein deel aan de gemeente behoren, in de nabije toe komst niet alle voor de uitgifte als industrieterrein in aanmerking zullen komen. In het algemeen zal de vraag, zoals uit de enkele verzoeken om in lichtingen, die ons zo af en toe bereiken, blijkt, in de eerste plaats uitgaan naar de meer in de onmiddellijke nabijheid van de bestaande bebouwing gelegen terreinen. Aan de andere kant is het echter gewenst een plan tot exploitatie verkaveling van bouwterreinen in groter verband te bekijken, zowel wat de oppervlakte der in beslag te nemen terreinen betreft, als wat het tijds bestek, waarin de te verkavelen per celen vermoedelijk zullen worden uitge geven, aangaat. De gemeente moet te allen tijde aan eventuele aanvragen om industrieterrein kunnen voldoen. Om deze reden leek het B. en W. gewenst, dat de gemeente de beschikking ver kreeg over de ten zuiden van de Oppen huizerweg gelegen landerijen. Deze lan derijen behoren voor het grootste deel tot de boerderij „Wigledam”, waarvan meente behoren, zal moeten worden be ëindigd. B. en W. stellen voor aldus te beslui ten. weten wat er onder de bevolking leeft erurwat er gebeurt. Met Gods hulp is het met jullie vereniging goed gegaan en dat is van groot belang voor het culturele leven in deze dorpen. Spr. hoopte dan ook dat het succes van de j een aansporing zal zijn jubileum van het muziekkorps „Eere nog hoger te komen. Daarop richtte zij God” mee I ge zinnetje vertolkte op treffende wij ze dé gevoelens van de dorpsgemeen schap tegenover haar jubilerende vereniging en illustreerde duidelijk welk een voorname plaats het korps in de harten van de inwoners 'n- neemt. In een intieme en hartelijke sféer, zoals men die alleen op het platteland aantreft, hebben beide dor pen het gouden jubileum herdacht, met als hoogtepunt het aanbieden van een vaandel namens alle vereni gingen en de mededeling van Burge meester Tjaberings dat de nestor vjn het korps, de heer Jelle van der Hoek, de eremedaille in brons, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, was toegekend. Hoogtepunten, die een golf van enthousiasme veroorzaakten in het eivolle zaaltje, dat alle belang stellenden nauwelijks kon bergen. De leiding berustte bij het erelid, de heer Jan Cnossen, die na het zin gen van jubelpsalm 150 en gebed, zich er over verheugde, dat 50 jaar geleden de jongelingschap van de verkeerde gebruiken van die tijd af stapte en de muziek ging beoefenen ter ere van God. Ups en downs waren .het deel der vereniging, maar dank zij de courage en offervaardigheid der leden is het de laatste tien jaar steeds excelsior gegaan en het corps heeft thans de le afdeling bereikt. Moge het de kracht van God ontvan gen om voort te gaan naar het dia manten jubileum en moge het nog eens de klas van uitmuntendheid be reiken, niet ter ere van zichzelf, maar ter ere van God. Spr. richtte zich daarop tot de heer Jelle van der Hoek, die hij prees om zijn toewijding en die hij als voorbeeld stelde voor allen. Hij wenste hem veel geluk in zijn verdere levensavond. De heer J. v. d. Hoek erelid. In dezelfde geest sprak de voorzit ter, de heer Pier Hoekstra. Ook hij constateerde, dat ’t korps niet alleen tijden van grote bloei heeft meege maakt, maar ook tijden van inzinking, waarin de vereniging vaak aan een zijden draadje hing. Zij kon echter te allen tijde op de kern rekenen en tot die kern behoorde Jelle van der Hoek, die weer of geen weer, en, of hij nu in Lippenwalde of in Abbegasterketting was, steeds de repetities meemaakte. Thans is hij van plan het bijltje er bij neer te leggen en hoewel wij het res pecteren, stemt het toch weemoedig omdat wij ons de vereniging bijna niet zonder hem kunnen voorstellen. Hij bracht hem hartelijk dank voor alles wat hij voor het korps heeft gedaan en stelde voor de heer v. d. Hoek tot erelid te benoemen. Dit voorstel werd door de aanwezigen met geestdrift aanvaard. Tenslotte overhandigde hij de jubilaris als blijk van waardering een rookstel. Burgemeester Tjaberings sprak in het Fries en zeide dat het gemeente bestuur gaarne de uitnodiging heeft geaccepteerd om hier aanwezig te zijn, want het stelt er veel prijs op te lichting en voor doortrekking van de waterleiding tot de haven. Gehoopt wordt echter, dat als de haven in ge bruik wordt genomen ziening in deze kan woYden getroffen. De haven zal een lengte van 120 meter en een breedte van 20 meter verkrijgen. Langs de walkant van de haven zullen ongeveer 15 tot 20 woonschepen lig plaats kunnen vinden. De toegangsweg, ter breedte van 2.50 meter, wordt met sintels verhard. De kosten van een en ander bedragen met uitzondering van de sociale lasten en toeslagen op het loon rond 22400.waarvan wegens loon 13400.en wegens andere kosten 9000.De lonen komen voor 90 ten laste van het Rijk, terwijl de sociale las ten en in het algemeen ook de toeslagen voor een subsidie van 100 in aanmer king komen. Ten laste van de gemeente blijft derhalve ƒ9000.— 10% van 13400.is 10350.of afgerond 10500.—. Dit bedrag zal door een geld lening, af te lossen in 10 jaar, worden gedekt. Het werk, dat geheel met hand- kracht zal worden uitgevoerd, geeft naar schatting arbeid aan 25 man gedurende 19 weken. Bij uitvo-'ring van het plan komt ongeveer 2500 M3 grond vrij, wel ke kan worden gebruikt bij de demping van de Sperkhemmeropvaart. De grond kan dienen als deklaag op het spuitzand. De pacht van de percelen weiland, die voor de aanleg van de haven worden ge bruikt, en die in eigendom aan de ge- Voorstel van B. en W. tot het ophogen van een terrein aan de Oppenhuizerweg en tot het dempen van de Sperkhemmer opvaart. Vanwege de provincie Friesland zal binnenkort worden overgegaan tot het op diepte brengen van het kanaalvak Sneekermeer—Uitwellingerga. Het hoofd van de Provinciale Kanalendienst heeft naar aanleiding daarvan gevraagd of de gemeente gading maakt naar het uitkomende zand, dat ter beschikking kan worden gesteld tegen de kosten, welke levering op een door de gemeente gewenste plaats meer vraagt dan in de beschikbare grondopslagplaatsen van de dienst langs het te verbeteren ka naal. Deze meerkosten zijn, het maken van wallen om de gemeentelijke opslag plaats inbegrepen, 1.20 per M3., het geen aanmerkelijk minder is, dan nor maal voor zand moet worden betaald. B. en W. hebben er zich over beraden of van deze uitzonderlijke aanbieding ge bruik kan worden gemaakt. Hoewel de gemeente het zand niet voor onmiddel lijk gebruik nodig heeft, zou het kun nen worden benut voor een tweetal ob jecten, t.w. de ophoging van industrie terrein aan de Oppenhuizerweg en het dempen van de Sperkhemmeropvaart ter verkrijging van bouwterrein, werken die binnen afzienbare tijd voor uitvoe ring in aanmerking komen. In het voor stel tot ruiling van enige percelen land met het Old Burger Weeshuis, ter ver krijging van terrein voor industrie vestiging is reeds betoogd, dat het voor het bevorderen van industrievestiging van belang is, dat over een zekere „voorraad” industrieterrein wordt be schikt, teneinde aan eventuele aanvra gen om koop of reservering onmiddel lijk te kunnen voldoen. Het spreekt van zelf, dat voor dit doel opgehoogd ter rein voor gegadigden de meeste aan trekkelijkheid bezit, vooral als dit tegen een redelijke prijs beschikbaar kan wor den gesteld. Van de langs de Oppen huizerweg gelegen voor industrievesti ging bestemde terreinen zou een deel gelegen ten westen van de boerderij „Wigledam” met zand kunnen worden opgespoten. Het is voorts gewenst, nu het zand voor een lage prijs is te ver krijgen, een zanddepöt aan te leggen, waaruit naar behoefte voor aHerlei doeleinden, b.v. voor onderhoud van straten en pleinen en voor stadsuitbrei ding, kan worden geput. Aangezien niet valt te verwachten, dat het gehele op te spuiten terrein in korte tijd zal Lening van 880.910. Ten slotte stellen B. en W. voor een geldlening groot 880910.met de Rijkspostspaarbank aan te gaan. aan te voeren, dan voor de bebouwing nodig is, het terrein mede dienst doen als zanddepöt. In verband hiermede en rekening houdende met inklinking van de specie, ware de grond op te hogen tot 1.25 meter F.Z.P. Teneinde in de toekomst een verdere stadsuitbreiding aan de zijde van het Sperkhem mogelrjk te maken zal voor het verkrijgen van een aansluitende be bouwing de Sperkhemmeropvaart moe ten worden gedempt. De eerste maat regel om hiertoe te geraken is de ver plaatsing van de woonschepenhaven, welk plan in deze vergadering mede aan de orde is gesteld. Weliswaar zijn deze werken niet van een zodanige urgentie, dat zij onder de huidige omstandigheden binnenkort ter hand zouden worden ge nomen, doch nu, wat de demping van de opvaart betreft, deze op voordelige wijze kan worden verkregen, door het gebruikmaken van de aanbieding der provincie, menen wij, dat hiertoe thans moet worden overgegaan. Weliswaar zal ook evenals bij de ophoging van het industrieterrein en de vorming van een zanddepöt enig renteverlies zijn te duchten doch vergeleken bij de bespa ring, welke door de aankoop van het zand tegen een zo lage prijs wordt ver kregen is het renteverlies van weinig betekenis. Alvorens de opvaart met zand kan worden gevuld zal eerst de aanwezige slatmodder moeten worden uitgebaggerd. De kosten hiervan zijn in de aan de gemeente in rekening te bren gen prijs van 1.20 per M3, zand be grepen. Voor de bovenomschreven doeleinden, t.w. ophoging van industrieterrein, het vormen van een zanddepöt en het dem pen van de Sperkhemmeropvaart zal in totaal worden aangevoerd 52000 M3, spuitzand. Hiervan zal op het terrein aan de Oppenhuizerweg worden gebor gen pl.m. 37000 M3., waarvan gerekend kan worden bestemd te zijn voor herstel en verbetering van straten en pleinen 8000 M3, en voor toekomstige stadsuit breiding 9000 M3. De kosten van 20.000 M3, blijven derhalve ten laste van het industrieterrein. De demping van de Sperkhemmeropvaart, waarvoor 15000 M3, zal worden gebruikt, komt ten laste van de stadsuitbreiding. In totaal zal worden aangevoerd 52000 M3, a ƒ1.20 is 62400.Voor bijkomende kosten Wordt geraamd 2600.zodat met het geheel een uitgaaf is gemoeid van 65.000.Hiervan zal worden gebracht ten laste van: 1. de post straten en plei nen van de gewone dienst der gemeente begroting voor het aandeel van 8000 M3, 10.000.2. de aanleg van in dustrieterrein voor 20000 M3, ƒ25.000; 3. toekomstige stadsuitbreiding voor 24000 M3 30.000.De uitgaven sub 2 en 3 worden ten laste van de kapi- taaldienst der gemeentebegroting ge bracht en zullen door een geldlening, af te lossen in 30 jaar, worden gedekt. Voor de jaarlijkse last wegens rente en aflossing en voor de sub 1 genoemde post kan op de gewone dienst dekking worden gevonden door een hogere ra ming van de uitkeringen uit het ge meentefonds. Deze uitkeringen zullen hoger zijn dan aanvankelijk werd ver wacht als gevolg van de meerdere op brengst der belastingen, welke aan het fonds ten goede komen. B. en W. stel len voor tot het bovengenoemde te be sluiten. Ab.prijs j 2.50 per hall jaar Franco per post ƒ3.75 per half jaar In de raadsvergadering van heden avond komen behalve de reeds in ons vorig nr. samengevatte, ook nog de vojgende voorstallen van B. en W. aan de orde: Verhuring gemeente-eigendom- men bij de Franekervaart. Door aankoop van de heer S. Gronin ger verkreeg de gemeente o.a. de eigen dom van enige opstallen aan en nabij de Franekervaart. B. en W. stellen thans voor te verhuren aan de heer H. Koop- mans, IJlsterkade nr. 65 alhier: 1. De schuur, staande op het perceel, kad. bekend gemeente Sneek, sectie A, no. 3405, 210 per jr.2. De veestalling, staande op hetzelfde kadastrale per ceel 210 per jr.; 3. Het houten afdak en de houten garage 15 per jr.; 4. Een houten hokje ƒ10 per jr.; 5. De gierput 60 per jr. Totale huurprijs 505 per jr. met bepaling dat het volledig onderhoud voor rekening van de huurder komt. Behalve de hiervoren vermelde opstal len, is de gemeente eigenares geworden van de volgende percelen: 1. Het ge deelte water met schiphuis, kadastraal bekend gemeente Sneek, sectie A, no. 999; 2. De schuur staande op het per ceel, kadastraal bekend gemeente Sneek sectie A, no. 693; 3. De woning, plaatse lijk bekend Franekervaart no. 23; 4. De woning, plaatselijk bekend Franeker vaart no. 25. Het is gewenst, dat B. en W. gemachtigd worden tot verhuring van deze eigendommen. De huurprijzen kunnen worden bepaald op de bedragen, welke tot dusver door de tegenwoordige huurders worden betaald. Deze huur- som is voor perceel 1 50 per jaar, on der voorwaarde dat het onderhoud van het schiphuis en het op diepte houden van het water voor rekening van de huurder komen. Voor de percelen 2 t.e. m. 4 bedraagt de huur resp. ƒ2, 4 en 2.50 per week. B. en W. stellen voor aldus te besluiten. Beëindigen erfpacht gedeelten van aan de Dr. Boumaweg ge legen voortuinen. Om, in de naaste toekomst, nodig gebleken straatverbeteringen te kun nen aanbrengen, heeft de gemeente bij een in Februari/Maart 1941 verleden on derhandse overeenkomst, van de staat der Nederlanden aangekocht een aan tal zg. voormalige spoorweggronden. In deze overdracht waren begrepen ge deelten van verschillende aan de dr. Boumaweg gelegen voortuinen, welke deel uitmaakten van de grond, die de eigenaren van de daar staande panden deswege tot wederopzegging in erfpacht van de staat hadden ontvangen. Als gevolg van deze aankoop is de ge meente ten aanzien van de bedoelde erf pachten in de rechten van de staat ge treden. De voor de percelen verschul digde jaarlijkse erfpachtscanon ad AUTORIJDEN OP 5 DECEMBER TOEGESTAAN. De minister van verkeer en water staat heeft bepaald dat op Zondag 5 December (St. Nicolaasdag) onthef fing wordt verleend van het Zondags- rijverbod voor motorrijtuigen. DE POSTZEGELS VOOR HET KIND. Van 15 November tot 31 December zullen de nieuwe Nederlandse post zegels „voor het kind” worden ver krijgbaar gesteld, welke tot 11 De cember 1949 frankeerwaarde hebben. Ze zijn naar ontwerp van André van der Vossen in koperdiepdruk uitge voerd door de grafische inrichting Joh/Enschedé Zn. te Haarlem. De serie omvat vijf zegels: 2 2 c. geel achtig groen, jongen in kano; 5 3 c. blauwgroen, zwemster; 6 4 c. grijs, kind op slee; 10 5 c. rood, meisje op schommel; 20 8 e. blauw, jongen op de schaats. Redacteuren L. KIEZEBRINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 SNEEK het Old Burger Weeshuis, alhier, eige- worden uitgegeven, kan door meer zand naar is. Om deze landerijen als bouw terrein in exploitatie te kunnen nemen is derhalve de medewerking van Re genten van deze instelling vereist. B. en W. hebben genoemd college verzocht deze medewerking te verlenen, door een aantal percelen weiland aan de ge meente te ver! pen. Bij de daarop ge volgde c.nderhandelingen bleek, dat Re genten i.iet bereid waren aan een ver koop als door ons was voorgestel»!, mede te werken. Als voornaamste be zwaar daartegen gold bij dit college de vrees, dat bijv de boerderij „Wigledam” te weinig land zou overblijven om een rendabeie exploitatie van dit bedrijf te waarborgen. Zij gaven daarom in over weging na te gaan of niet door een rui ling op beperkte schaal, het door de ge meente beoogde doel kajr worden ver wezenlijkt. Met de bezwaren en wensen van het college van Regenten rekening houdende, hebben B. en W. getracht een oplossing in deze richting te vinden, waardoor voorlopig in de behoefte aan industrieterrein zal kunnen worden voorzien. Deze oplossing, waarmede Re genten zich kunnen verenigen, is gevon den in de volgende transactie: De aan het Old Burger Weeshuis toebehorende landerijen, welke de gemeente voor het bovenomschreven doel nodig acht, zul len worden geruild tegen aan de ge meente toebehorende landerijen in deze omgeving. Deze ruiltransactie zal ge schieden op basis van eenheidsprijzen, welke door de opzichters der landerijen van de gemeente en van het Old Bur ger Weeshuis zullen worden geschat. Deze schatting heeft inmiddels plaats gehad. Blijkens het bij de stukken ge voegd rapport zal het door de gemeente overte dragen terrein worden ingé bracht voor 20 cent per m2, en de lan derijen van het Old Burger Weeshuis voor 21 cent per m2. Het eventueel te verrekenen bedrag zal worden afgeleid uit de kadastrale oppervlakten der over te dragen percelen. Deze oppervlakten zijn respectievelijk ongeveer 22800 m2., wat de bij de gemeente in eigendom komende grond betreft en 23770 m2., wat de door de gemeente af te stane grond aangaat. Gerekend naar de hier genoemde prijzen en oppervlakten zal de gemeente derhalve moeten bijbetalen 22800 X 0.21 verminderd met 23770 X 0.20 is 34.Het dempen van de bestaande en het graven der nieuwe scheidingssloten zal van gemeentewege geschieden, evenals het leggen van een dam, waarover de pachter der boerderij „Wigledam” de in het bezit van het Old Burger Weeshuis komende percelen zal kunnen bereiken. Deze pachter zal voorts in de gelegenheid gesteld warden de bij de gemeente in eigendom ko mende percelen te pachten tot het tijd stip, waarop de gemeente tot bebou wing of ophoging zal overgaan. De kos ten der op te maken overeenkomst ko men voor rekening van de gemeente. B. en W. stellen voor aldus te be sluiten. Voorstel van B. en W. betref fende de aanleg van een woon schepenhaven a. d. Woudvaart. Toen in 1940 grote werkloosheid dreigde te ontstaan, werd teneinde daar aan het hoofd te kunnen bieden, gezocht naar werkverruimingsobjecten. Een in die tijd ontworpen plan voor het maken van een nieuwe woonschepenhaven met woonwagenpark, dat als werkverschaf- fingsobject met steun van het Rijk zou worden uitgevoerd, kon als gevolg van de oorlogsomstandigheden niet worden verwezenlijkt. Ook een in 1944 gemaakt plan van gelijke strekking kon geen doorgang vinden. Naar aanleiding van een verzoek van de Rijk^jenst tot uit voering van werken, dat B. en W. enige tijd geleden werd gedaan, om na te gaan welke werken de gemeente zou kunnen aanwijzen om als werkobject door werk lozen te laten uitvoeren, hebben B. en W. zich opnieuw beraden in hoeverre er aanleiding bestaat aan de reeds vroeger ontworpen plannen uitvoering te geven. Overwogen werd, dat hoewel verplaat sing niet urgent is op de duur de woon schepenhaven van de plaats waar zij zich thans bevindt, in verband met de voort schrijdende bebouwing, zal moeten verdwijnen. Een en ander gaf B. en W. aanleiding een nieuw plan te ontwerpen tot verplaatsing van de woonschepen haven, een plan waarin om financiële redenen het woonwagenkamp niet is op genomen. Na nauwgezette overwegingen zijn B. 'en W. tot de conclusie gekomen, dat als meest geschikte plaats een ter rein langs de Woudvaart moet worden beschouwd. Een aanvraag om het plan tot het verplaatsen van de woonschepen haven aan te wijzen als zogenaamd „werkobject” van de rijksdienst voor uit voering van werken heeft inmiddels de goedkeuring van de Minister van Volks huisvesting en Wederopbouw verkregen, zodat B. en W. thans kunnen voorstellen het werk ter hand te nemen. De nieuwe woonschepenhaven za! bereikbaar zijn langs een tftegangsweg vanaf de Johan Willem Frisostraat. In verband met de slechte materialenpositie is in de begro ting geen bedrag opgenomen voor ver- „Hulde oan üs korps”, deze woor den trokken direct onze aandacht, toen wij Vrydagavonod het fleurig versierde lokaal te Jutrijp binnen stapten om de viering van het gouden laatste jaren 11 Cl HlUóicnnui f o „xjviv --x- te maken. Dit eenvoudi- hij zich met waarderende woorden tot J- --- de heer v. d. Hoek, wien hij vervol gens onder grote bijval van de aan wezigen het ereteken op de borst speldde. De heer v. d. Hoek bracht daarop de burgemeester dank voor zijn vriendelijke woorden. De heer drs. J. J. van Wering bracht de gelukwensen over van de Fryske Kultuerrie. De plaatselijke verenigingen nemen een belangrijke plaats in het dorpsleven in, vooral in deze tijd, nu er op het platteland ver vlakking dreigt, doordat de grote ste den meer kunnen geven. De krachten, die deze vervlakking moeten verdrij ven, liggen in jullie midden, zeide spr. en dat het korps actief aan de verdieping van het culturele leven werkt, verdient aller waardering. De heer Rienstra, sprekende na mens de Chr. Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen, brak een lans voor de muziekverenigingen in het alge meen en voor deze vereniging in het goud in het bijzonder, waarbij hij wees op de grote opofferingen die de leden en ook de vrouwen der leden zich ge troosten voor hun korps. Het is van de hoogste orde dat een degelijk mu ziekleven in de dorpen door de inwo ners wordt gesteund en hij deed in dit verband een dringend beroep op de aanwezigen om steeds achter hun korps te staan. Ook deze spreker bracht de beste wensen over. Het oud-lid, de heer Bergsma, wenste de jubilerende vereniging van harte geluk met het 50-jarig bestaan, en wierp vervolgens een terugblik op de afgelopen periode, waaraan hij de meest prettige herinneringen be waart. De commissie uit de plaatse lijke verenigingen heeft bij haar po ging om de vereniging bij haar jubi leum een huldeblijk te kunnen aanbie den, een spontane medewerking van de burgerij mogen ontvangen en als resultaat daarvan overhandigde hjj aan dé voorzitter een prachtig vaan del, dat door het lid Hille Vellinga is ontworpen. De voorzitter nam het prachtige cadeau met enkele harte lijke woorden in ontvangst. Vervol gens stelde de heer Bergsma voor om het bedrag dat nog over is van de in zameling aan de vereniging te schen ken voor het aanschaffen van nieuwe instrumenten. Ook dit voorstel had de volle instemming van de talrijke aan wezigen. Vele afgevaardigden van verenigingen en zusterverenigingen brachten daarna nog gelukwensen over. De sprekers werden afgewisseld door zang van een drietal leden, waarin telkens op aardige wijze de historie der vereniging werd weerge geven, terwijl het korps onder de kun dige leiding van zijn directeur, de heer Jan Schuurmans van Heeg, van zijn niet geringe kunnen blijk gaf. Daar bovendien de tractaties niet ont braken, verliep de avond in een pret tige en uiterst opgewekte stemming en het was cpk reeds twaalf uur, toen de voorzitter het zeer geslaagde feest sloot.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1