Kunst aan Allen te Sneek Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Buitenlands Overzicht 3e TKMRGKNGNo. 86 e VRIJDAG 5 NOVEMBER 1948 Fet Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van Nieuwe Sneeker Courant, Sneeker Courant en Drijfhouts Nieuwsblad 400 gram vlees ge- op- taak die hem wacht op het terrein van Kerk, Staat en Maatschappij. Met eni ge welgekozen woorden droeg hij hier na de voorzittershamer over aan de nieuwe voorzitter de heer S. Boek hout. Deze aanvaardde de functie in het vertrouwen dat de leden hem zul len steunen en dat God ook hem de COLLECTE DRAAGT ELKANDERS LASTEN. De Dinsdag gehouden collecte ten bate van ’t tuberculosefonds „Draagt Elkanders Lasten” heeft opgebracht 644.15%. DE ONDERHANDELINGEN MET DE INDONESISCHE REPUBLIEK. Gisteren heeft mr. Stikker te Kalioe- rang een eerste ontmoeting met de mi nister-president van de republiek, Hat- ta, gehad. dat in Rusland in gevangenschap heeft verkeerd en waarvan delen nu in de Russische zóne van Duitsland zijn ver schenen, hebben ingeprent dat het voor schadeloosstelling voor verloren grond gebied in het Oosten uit moet zien naar gebiedsvergroting in het Westen, in Frankrijk en de landen aan de monden van Rijn, Maas en Schelde. Dat getuigt niet van vredelievende bedoelingen, of schoon men het directe oorlogsgevaar ook niet moet overdrijven. In het alge meen neemt men aan dat de Russen nog lang niet zover met hun voorbereidingen zijn, dat ze een oorlog in de nabije toe komst durven riskeren. Pandit Nehroe, de bekende leider van India, heeft in de vergadering der Ver. Naties nog pas gezegd, dat er z.i. geen oorlog in het verschiet lag, doch vroeg wel speciale aandacht voor het ontwakend Azië. Wat de binnenlandse politiek in de Ver. Sta ten betreft, verwacht men dat Truman, nu hij de meerderheid in het Congres achter zich heeft, zal trachten een voor uitstrevend program door te voeren. JAARVERGADERING GEREF. JONGEL.VER. „PAX”. De Geref. Jongel. Vereniging „Pax” kwam in feestelijke jaarvergadering bijeen, tevens om afscheid te nemen van de heer J. v. d. Goot, die meer dan 20 jaren bestuurslid is geweest, waarvan de laatste 10 jaar als voor zitter fungerend. Na enige huishou delijke zaken, toespraken van afge vaardigden en een inleiding van het lid W. Jaarsma over Simson, volgden enige feestelijke nummers. De heer v. d. Goot nam hierna afscheid van de vereniging. Hij meende nu de tijd ge komen om de voorzittershamer aan een ander over te dragen. Hij is dank baar voor hetgeen hjj heeft geleerd op de J.V. en wekt de leden op getrouw te blijven aan de roeping die ieder christen-jongeling heeft nl. om zich De bijslag wordt uitgekeerd boven de thans rechtens geldende lonen, zo dat hij geen wijziging brengt in de be dragen van de tijd- en basisionen. De bijslag voor weekloners moet voor het eerst worden uitgekeerd over de loonweek, waarin 1 Novem ber valt. Volledigheidshalve zij nog vermeld, op de jeugdver, te bekwamen voor de dat over de bijslag sociale lasten en loonbelasting moet worden betaald. Omdat de loonbijslag in het alge meen niet tot prijsverhoging mag lei den, hebben de ministers van Econo mische Zaken en van Landbouw een beschikking afgekondigd, waarbij de doorberekening van de extra-loonkos- ten in de prijzen zonder voorafgaande goedkeuring wordt verboden. De algemene bond van ouden van dagen (Nederland) heeft zich gewend tot de minister van Sociale Zaken en de Stichting van den Arbeid met het verzoek in verband met de voorgeno men verhoging der prijzen van enige artikelen, een toeslag te verlenen op uitkeringen ingevolge de Noodwet- ouderdomsvoorzienir.g. Kantoor /oor Aoonnemenlei Fa. KIEZEBRJNK Ca KI.ETNZAND 7 - Tel 2872 welke voren in de sterke anti- de dag treedt, WET TOT AANVULLING VAN RENTEN KRACHTENS DE INVALIDITEITSWET EN KINDERBIJSLAGWET VOOR INVALIDITEITS-, OUDERDOMS- EN WEZENRENTETREKKERS. Zoals bekend is gemaakt, zijn deze wetten op 1 October 1948 in werking getreden. Aangezien in verband hier mede velen zich om inlichtingen tot de Raad van Arbeid wendden, wordt medegedeeld, dat alleen in de volgen de gevallen, onder vermelding van de volledige naam en geboortedatum van de betreffende kinderen, een aan- raag om kinderbijslag bij het Be stuur der Rijksverzekeringsbank te Amsterdam moet worden ingediend: a. De invaliditeits- en ouderdoms rente! rekkers krachtens de Invalidi teitswet, die in hun gezin school gaande kinderen hebben in de leeftijd van 16 t.e.m. 20 jaar. b. De vertegenwoordigers (voog den! van zulke kinderen, als die al leen op grond van hun leeftijd geen vez< nrente krachtens de Invaliditeits wet en /of een der Ongevallenwetten ("'eer') genieten. c. De vertegenwoordigers (voog den) van kinderen, die voor hun we zenrente krachtens de Invaliditeits wet een afkoopsom hebben gekregen, zowel als deze nog geen 16 jaar zijn, als wanneer ze schoolgaande kinde ren van 16 t.e.m. 20 jaar zijn. d. de ouderdoms- en invaliditeits- rentetrekkers krachtens de Invalidi teitswet, die op 1 October 1948 65 jam of ouder waren en in hun gezin kinderen hebben, jonger dan 16 jaar. e. De weduwen, die in de maand October 1948 de 65-jarige leeftijd nog niet hebben bereikt en die in het ge not zijn van een weduwenrente krach tens de Invaliditeitswet, indien zij schoolgaande kinderen van 16 t.e.m. 20 jaar in hun gezinnen hebben. Deze weduwen kunnen voor zich zelf een gezinstoeslag aanvragen bij de Rijksverzekeringsbank te Amster dam. In alle overige gevallen behoeft geen aanvraag om gezinstoeslag of verhoging van rente te worden in gediend, aangezien deze, evenals de kinderbijslag, automatisch wordt be taalbaar gesteld. Opgemerkt zij, dat de uitbetaling van kinderbijslag voor schoolgaande kinderen van 16 t.e.m. 20 jaar zal ge schieden na het verstrijken van een kalenderkwartaal over dat kwartaal en wel voor elk kind apart. In alle overige gevallen behoeft geen aanvraag om kinderbijslag bij de Rijksverzekeringsbank of de Raad van Arbeid te worden ingediend, aan gezien deze automatisch door meer genoemde Bank wordt uitbetaald. Ieder wachte dus rustig zijn beurt af en schrijve niet aan de Raad van Arbeid of Rijksverzekeringsbank. Brieven, waarin wordt aangedrongen op afdoening van bepaalde gevallen, hebben geen nut en worden onbeant woord gelaten, omdat het voeren van correspondentie over dergelijke ge vallen de gang van zaken zou ver tragen. Verscngnt DINSDAGS en VRIJDAGS iure.au voor Advertenties: <’a. DRIJFHOUT GROOTSPAND 55 Telefoon 300.’ advertentieprijs It ct per n m Bij nontract handels- idv i lavet KINDERBIJSLAG GROTE GEZINNEN. De regering heeft enige dagen leden medegedeeld, dat een wijziging van de Kinderbijslagwet in het bij zonder ten bate van de grote gezin nen een verhoogde mate van urgentie heeft verkregen. Over dit ontwerp wordt thans overleg gepleegd tus sen de Stichting van de Arbeid en het ministerie van Sociale Zaken. Zo dra dit overleg is beëindigd, hetgeen vermoedelijk nog deze week het ge val zal zijn, aal de minister de indie ning van een Wetsontwerp tot wijzi ging van de Kinderbijslagwet met spoed bevorderen. EDO J. BERGSMA f Te Arnhem is Maandag in de ouder dom van 86 jaar overleden de heer Edo J. Bergsma, die 36 jaar burgemeester van Enschedé is geweest, maar zijn grote bekendheid dankte aan het feit dat hij de stuwkracht van de A.N.W.B. vormde bij de opkomst van dat lichaam en meer dan 50 jaar zijn voorzitter was. INSTALLATIE DR. GREEP ALS RECTOR VAN H’ T CHR. LYCEUM Het was Dinsdag een belangrijke dag voor het bestuur, de leden en de leerlingen van het Chr. Lyceum al hier, daar Dr. Greep, overgekomen van Zwolle, geïnstalleerd werd als rector van dat Lyceum. De voorzitter der vereniging, de heer A. L. J. Wyt- zes, opende de bijeenkomst, die ge houden werd in de bovenzaal van Aere Perennius, met gebed en het lezen van een Namens het bestuur schrijft men ons: Het programma voor het vol gende seizoen is thans als volgt vast gesteld: 25 November Toneelvoor stelling door „Comedia” (Cor Her- mus)7 December Kamermuziek, Piano-recital doör Theo van der Pas; 20 Januari Symphonie-concert Gro ninger Orkest Vereniging; 10 Febr. Toneelvoorstelling door „Het Vrije Toneel” (Cor Ruys)25 Maart Ka mermuziek, Jaap Stotyn met het Haagse Blaaskwintet. De kamermuziek-avonden hebben voldoende belangstelling getrokken, de beide toneelavonden nog niet. Aan gezien evenwel a priori niet ingezien kan worden waarom te Heerenveen een reeks voorstellingen mogelijk is (met een wachtlijst voor nieuwe lief hebbers!) en te Sneek voor slechts twee avonden niet voldoende publiek te vinden zou zijn, werd besloten het risico voor de Vereniging te aanvaar den, ofschoon er nog een tekort van 200 toeschouwers bestaat. Op de eerste toneelavond wordt gegeven „De Tram genaamd Verlangen” (En gelse naam „The Streetcar named De sire”) van T. Williams, de auteur van „Het Glazen Speelgoed”, welk stuk in het vorig seizoen een opvallend suc ces werd. Het thans te geven stuk heeft in het buitenland een voortref felijke pers gehad; hier te lande gaat de première op 17 November te Haar lem, dus krijgt Sneek wel een uiter mate actuele vertoning. Inzake het stuk te geven door Cor Ruys moet de keuze nog bepaald worden. Het is evenwel volstrekt noodzakelijk, dat nog velen uit Sneek en omgeving zich melden bij de Administrateur, de heer Schurer, Leeszaal, Marktstraat te Sneek; immers wij hebben een grote belangstelling nodig, zowel om de ver plichtingen in het lopende seizoen te kunnen nakomen, als om met opge wektheid en enthousiasme het werk voort te zetten. De leden krijgen bin nen enkele dagen een postkwitantie aangeboden voor de avonden die zij besproken hebben. gedeelte uit Gods Woord. Hierna gaf spr. een uit eenzetting, van de geschiedenis van het Chr. onderwijs. De heer Wytzes heeft zelf een groot aandeel gehad in de strijd voor dat onderwijs. Na deze rede had de installatie plaats van Dr. Greep. De voorzitter heette Dr. Greep hartelijk welkom en sprak de wens uit dat de nieuwe rector veel zegen op zijn arbeid zal mogen onder vinden. Dat onder zijn leiding het Lyceum een grote plaats mag inne men op het terrein van het Chr. Mid- delbaai onderwijs. Dr. Greep, zijn ambt aanvaardend, dankte het be stuur voor het vertrouwen dat in hem is gesteld. Met Gods hulp hoopt hij dit vertrouwen niet te beschamen. Daarna richtte hij zich tot collega’s, ouders en leerlingen. De omgang met de collega’s wil hij beschouwd zien niet als ene van meerdere en mindere, doch echt als collega’s, samenwer kende tot heil van het Lyceum. Zich tot de ouders richtende gaf Dr. Greep hun de verzekering, dat alles zal wor den gedaan wat is in het belang van de leerlingen. Dr. Westerveld sprak hierna als inspecteur van het Middel baar onderwijs. Namens de leraren sprak Dr. H. Hofstra, de wens uit sprekend dat er een prettige samen werking moge .ijn tussen rector en leraren. De heer W. Nauta, secr. der vereniging, dankte de heer Wytzes voor hetgeen deze heeft gedaan voor het Lyceum, zowel voor als na de op richting en inzonderheid voor de tij delijke waarneming van het rector schap. Tot slot werd een film van het Lyceum vertoond, welke vooral voor de leerlingen leuke momenten te zien gaf. HET STEDELIJK MUZIEKCORPS. Met ingang van 1 October is als di rigent bij het „Sted. Muziekcorps Sneek” benoemd de heer A. Feenstra van IJlst. een langere tijdsruimte wordt uitbe taald 4.50 per maand, bij uitbeta ling over een kortere tijdsruimte 1 per week. Voor werknemers, die in niet-volledige dienst van de werkgever zijn bedraagt de bijslag 2 cent per uur. Met werknemers in niet-volledi- ge dienst worden b.v. bedoeld werk nemers, die geen volledige dag- of weektaak in dienst van de betrokken werkgever verrichten. Geen recht op een bijslag hebben ongehuwde werknemers, aan wie van wege de werkgever kost en inwoning of volledige kost wordt verstrekt. Eveneens hebben geen recht op deze bijslag werknemers, wier inkomen uit loonarbeid hetzij bij één hetzij bij meer werkgevers in de regel een be drag van 308 per maand of 71 per week (in totaal) te boven gaat. Wat in dit verband onder inkomen uit loonarbeid moet worden verstaan wordt in de beschikking met enige voorbeelden nader aangeduid. Uit de ze voorbeelden bljjkt, dat hieronder zijn begrepen het vaste tijdloon, pro visie, tariefverdienste, premies en an dere toeslagen verband houdende met de arbeid, alsook vaste en gegaran deerde tantièmes, terwijl buiten be schouwing blijven de kinderbijslag, vacantiebonnen, de 2 pet. gratificatie, winst uitkeringen, rijwielvergoeding Ab.prjjs ƒ2.50 per halt jaar Franco per post ƒ3.75 per half jaar SLEEKER NIEUWSBLAD ft edacteurenL. KIEZEBRINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 - SNEEK TIJDELIJKE LOONBIJSLAG. Rijksbemiddelaars kondigen -en reis- en verblijfkosten, beschikking af. Het dezer dagen uitgegeven rege- ringscommuniqué, dat in verband met de verlaging van subsidies op levens middelen en brandstoffen een tijde lijke bijslag op lonen en salarissen aankondigde, is thans na overleg met de Stichting van de Arbeid gevolgd door een bindende beschikking van het College van rijksbemiddelaars, vastgesteld op grond van het buiten gewoon besluit arbeidsverhoudingen 1945. De tijdelijke bijslag bedraagt voor werknemers van 23 jaar en ouder die in volledige dienst van een werkgever zijn en wier loon per maand of over kracht zal mogen geven deze taak te vervullen. De heer S. de Jong, 2e voorz., dankte de heer v. d. Goot voor hetgeen hij voor de vereniging is ge weest. Hij overhandigde hem namens de ver. het tweedelig boekwerk „Zon dagskinderen” van Ds. H. Veldkamp. De heer v. d. Goot dankte voor dit bij- zonder mooi cadeau. Het zal door hem steeds in hoge waarde worden gehouden. Het slotwoord werd ge sproken door ds. E. N. van Loo, voorzitter van de Geref. Jeugdcen- trale. OFFICIËLE BONNENLIJST voor het tjjdvak van 7 t.e.m. 20 Nov. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van Bonnen voor vlees. 361 Vlees 100 gram vlees. 362 Vlees 363 Vlees 150 gram vlees Alle bonkaarten. 367 Algemeen 1 ei 368 Algemeen 250 gram boter of margarine of 200 gram vet Bonkaarten KA, KB, KC 812 371 Algemeen 250 gram boter of margarine of 200 gram vet 372 Algemeen 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 373 Algemeen 250 gram zachte zeep 250 gram soda 374 Algemeen 125 gram koffie 375 Algemeen 50 gram thee B 385 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas Bonkaarten KD, KE 812 377 Algemeen 125 gram boter of margarine of 100 gram vet 378 Algemeen 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas 379 Algemeen 500 gram zachte zeep 500 gram soda Tabak- en versnaperingenkaarten QA, QC 808 127, 131 Tabak 2 rantsoenen siga retten of kerftabak. Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD. MF, MH 812 (bjjz. arbeid, a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen van de strook V. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. De tussentijds aangewezen bon 336 Algemeen voor 100 gram vlees is gel dig t.e.m. 6 November. De niet-aan- gewezen bonnen van strook 1 kunnen worden vernietigd, evenals de bonnen 115 Tabak van de Tabakskaart. horen, betekent dat, dat het de invloed van de Ver. Staten, Engeland, Australië en andere niet Zuid-Amerikaanse lan den uit het Zuid-Poolgebied wil weren. De Argentijnen zijn nu zover dat ze dit gebied „nationaal erfgoed” noemen; de rijkdom aan kolen-, misschien ook uraniumlagen welke er verondersteld worden te zijn, hebben de Argentijnse regering blijkbaar eerst op het idee dat er nog zo’n erfenis was, gebracht. Washington dat wel voelt, dat deze kwestie nog een grote rol kan gaan spelen in haar verhouding tot Zuid- Amerika heeft onlangs al eens voor gesteld een internationaal bestuur van 8 mogendheden over het Zuid Pool gebied in te stellen, maar dat is stellig niet wat Argentinië wil. De Ameri- kaaanse minister van oorlog heeft dan ook al eens verklaard dat Buenos Aires, dus Argentinië, hem meer slapeloze nach ten bezorgt dan Berlijn. Van deze Ber- lijnse kwestie is er op het ogenblik geen nieuws van betekenis te vertellen, en van het in oprichting zijnde Noord At lantisch verdedigingsverdrag slechts dat er kans is dat Noorwegen en Dene marken er zich bij zullen aansluiten, Zweden zich echter zal onthouden, zo dat van een Scandinavisch verdedi- gingsblok wel niets zal komen. Ook Por tugal zou zich officieel niet willen aan sluiten, doch dit is door zijn verdrag met Engeland practisch toch reeds in het West-Europees verdedigingsfront opgenomen. Nu er zulke belangrijke onderhandelingen over de gemeenschap pelijke defensie plaats vinden, spreekt het dat de Franse regering noch haar bondgenoten er op gesteld zijn dat de Franse communisten via de commissies uit de nationale vergadering, waarin ook dezen zitting hebben, kennis van de plannen betreffende die verdediging krijgen. Het is de bedoeling dezen dan ook uit die commissies te weren. De staking in de Franse mijnen is verlopen, de communisten werpen zich nu weer op andere bedrijven om doo- stakingen daar het economisch herstel en de Mar shallhulp te saboteren en doen daardoor hun vaderland in ieder geval grote schade. Daarentegen blijft Engeland een beeld van rustige economische ont wikkeling bieden, al zal daar echter het pas ingediende ontwerp voor de natio nalisatie van de ijzer- en staal-industrie tot een heftige parlementaire strijd met de conservatieven onder aanvoering van Churchill leiden. Wat de buitenlandse politiek van Engeland betreft valt het maar steeds ^>p dat in de Palestijnse kwestie de Engelsen er nog altijd op uit zijn de Arabieren wat te ontzien, de Russen komen echter meer en meer op voor de Joden. Dit verschil in standpunt kwam aèn het licht, toen in de Veilig heidsraad de Negebkwestie aan de orde kwam en een EngelsChinees voorstel dat met maatregelen van de Raad dreigt als de Joden niet bereid zijn terug te trekken op de stellingen welke zij voor hun aanval innamen. De Russen verzet ten zich tegen dit voorstel en dreigden met een veto. Toen de Arabieren Pales tina binnenvielen was immers ook niet met dergelijke maatregelen gedreigd. Ondanks de zg. wapenstilstand gaat het de Joden overigens lang niet slecht in het krijgsbedrijf! Zij hebben in Gali- lea nu ook een Arabisch leger verslagen en Noord-Palestina is dus ook in han den van Israël. Voldongen feiten waar aan de Ver. Naties, ook al zouden zij willen, niet veel kunnen veranderen bij de huidige verdeeldheid harer leden, waarvan de Ver. Staten zich aan de vooravond van de verkiezingen kramp achtig onthielden een definitief stand punt ten opzichte dezer feiten in te ne men, ook al ging Marshall naar Londen om speciaal over de Palestinakwestie met Engeland te spreken. Truman wilde uiteraard de Joodse stemmen niet ver spelen. Of hij dit toch gedaan heeft weten wij niet, maar in ieder geval zijn hem de massa der stemmen van de ar beiders wel ten goede gekomen. Want tegen aller verwachting in heeft Tru man de democratische partij naar een klinkende verkiezingsoverwinning ge leid. Niet alleen behaalde de tegen woordige president zelf ongeveer 20% millioen stemmen, tegen zijn republi keinse concurrent Dewey ongeveer 19 millioen, maar zowel de Senaat als het Huis van Afgevaardigden gingen „om”. In het nieuwe Huis van Afgevaardigden krijgen de democraten 242 zetels (nu 185) de republikeinen 192 (nu 243), in de Senaat 54 (nu 45) en de republikei nen 42 (nu 51). Truman, die tot nog toe met een republikeins, dus tegen strevend, Congres moest werken, krijgt het wat dat betreft dus in 1949 gemak kelijker. Toch blijft zijn taak zwaar ge noeg ook in de buitenlandse politiek, in verband met de verhouding tot Rusland. Men gelooft hier en daar dat Truman thans eerst opnieuw zal trachten het met Stalin op een accoordje te gooien, waartoe hij kort geleden reeds neiging vertoonde. De vraag blijft of ook Sta lin en zijn omgeving daartoe bereid zijn. Zo dit niet het geval mocht zijn zal het vraagstuk van de Amerikaanse steun aan China o.a. vermoedelijk scherp op de voorgrond komen, de verslagen pre- sidentscandidaat Dewey heeft daarvoor reeds de bijzondere aandacht van Tru man en de Amerikaanse regering ge vraagd. Een somber verschijnsel in de verhouding tussen de Ver. Staten of liever het gehele Westen en Rusland is het feit dat de Russen het Duitse leger De Marshallhulp, zowel als de plan nen voor een Noord Atlantisch defensief verbond hebben ons Europeanen al de bittere les geleerd, dat ons werelddeel niet meer is, zoals we het vroeger zo graag zagen, het middelpunt waarom alles in de wereld draaide. We weten nu maar al te goed dat het machtscentrum verplaatst is naar de nieuwe wereld, naar de Ver. Staten. Het had misschien anders kunnen zijn als ons werelddeel eensgezind was en West- en. Oost- Europa elkaar verstonden, maar dat is een illusie gebleken. Scherp blijven zij tegenover elkaar staan. Stalin heeft de vorige week mèt de Ver. Staten ook Engeland en Frankrijk er nog eens van beschuldigd naar een oorlog met Rus land te drijven en een overeenkomst over Berljjn te hebben gesaboteerd, be schuldigingen prompt van Westelijke zijde têruggewezen maar die de hope loze verdeeldheid van Europa bewijzen. Een verdeeldheid die West-Europa noopt op de Ver. Staten te steunen, uit vrees voor Rusland, terwijl op hun beurt de Ver. Staten West-Europa weer sterk willen maken om een wal te vormen tegen het opdringend Rus^’sch com munisme. We hebben er in ons vorig overzicht reeds op gewezen dat er ech ter ook zo’n wal moet zijn in Azië en dat de regering-Truman in dezen vol gens de republikeinen niet genoeg had gedaan omdat zij de zg. nationale re gering van China niet voldoende had ge steund in haar strijd tegen de commu- nisten. Die kwestie is plotseling scherp op de voorgrond gekomen door de val van Moekden in Mantsjoerije, waardoor de Chinese communistische troepen ge heel Mantsjoerije in handen hebben en nu hun volle kracht kunnen werpen^e- gen de regeringstroepen in Noord- China. Ofschoon de uitslag van deze strijd zich nog niet laat voorspellen, be staat toch de mogelijkheid dat ook dit deel van China in handen van de com munisten zal vallen en dat dezen dan gaandeweg in Midden- en Zuid-China zullen doordringen, en dus verbindingen zouden ontstaan met de communistische groeperingen in Z.O. Azië. Daardoor zou geheel Azië in gisting geraken, waarvan Rusland zou kunnen profiteren. Het zal een zware taak voor de Ver. Staten worden, dit alles te voorkomen. Ze zul len moeten beginnen met een grotere en meer directe steun aan een Chinese re gering, welke blijkt de zaken aan te kunnen. Tot nog toe heeft Tsjang Kai Sjeks bewind dat niet bewezen, wijzi gingen in de regering, die onder de druk der omstandigheden nu aan de orde zijn, kunnen misschien enige verbetering in deze brengen. Ofschoon het twijfelach tig is. En dat is juist het allerergste. In West-Europa kunnen de Ver. Staten bij hun politiek rekenen op de welwillende medewerking van gelijk gestemde rege ringen, dat vergemakkelijkt hier de taak van Washington. In China is dat niet het geval en moet zij werken met een bewind dat corrupt is en weinig vooruit strevend. Eigenlijk zouden de Ver. Sta ten hier zelf de leiding moeten nemen, maar dat is een wel veel te zware taak. In menig opzicht lijkt de toestand in China op die in Griekenland, waar wel is waar de opstandelingen heten ver slagen te zijn, doch toch voortdurend weer onlusten uitbreken. Ook fl-"r gaat de huidige Griekse regering stellig niet vrij uit en spelen allerlei onderlinge kuiperijen van de diverse politieke par tijen een rol, waarbij vaak goed willende en politiek vooruitstrevende figuren voor communist worden uitgekreten om gerechtvaardigde verlangens der bevol king te onderdrukken. Zoals bekend is Marshall er persoonlijk geweest om eens. poolshoogte te nemen nu de Griekse re gering om meer steun had gevraagd. Dat hij erg bemoedigende indrukken mee naar huis nam betwijfelen we, maar zoals aan China blijven de Ver. Staten ook aan Griekenland gekluisterd, omdat deze gebieden van zo enorm be lang zijn in de positie tegenover Rus land. Alleen als Washington terug zou keren tot een politiek van isolationisme zou het af kunnen zien van bemoeiin gen met deze landen, doch die terugkeer is niet te verwachten, de huidige om standigheden drijven haar integendeel tot een dieper ingrijpen. Thans zijn China en Griekenland al te zwakke schakels in het Amerikaanse verdedi- gingsstelsel tegen het communisme, dat de wereld wil omspannen. Trouwens er zijn ook elders landen die zich daar niet gemakkelijk bij laten indelen, nl. de Zuid-Amerikaanse staten. Niet omdat deze het communisme zouden willen be vorderen, in Peru heeft zich bijv, nog pas een revolutie afgespeeld sterk conservatieve figuren naar heeft gebracht, maar omdat meeste dezer landen een Washington-neiging aan d.w.z. een zeer nationalistisch element met Spaanse inslag, waardoor men niet aan de leiband van Washington wil lo pen. Men is er ook ontevreden over het feit, dat de Amerikanen zo weinig van hun dollars beschikbaar stellen voor aankopen in Zuid-Amerika ten behoeve van de Marshallsteun aan Europa en van deze vrij algemene ontevredenheid tracht Argentinië onder dictator Peron gebruik te maken om de Z.-Amerikaan se landen in. een tegen Washington ge richt front mee te krijgen. Als het daar bij dan de slagzin gebruikt dat het Zuid-Amerikaanse vasteland ook werke lijk geheel aan Zuid-Amerika moet be- DR. VAN MOOK DRAAGT GEZAG OVER. Woensdag heeft dr. van Mook het ge zag in Indonesië overgedragen aan dr. Beel. Dinsdag had de scheidende It. gouver- neur-generaal in een radiorede reeds af scheid genomen. Hij zeide daarin o.a. dat indien de republiek de kracht had gehad om de onverantwoordelijke en on gedisciplineerde elementen en avontu riers onder bedwang te houden, de Ver enigde Staten van Indonesië in feite reeds zouden zijn gevormd. In een klaarblijkelijke aanval op de critiek in Nederland dankte hij zijn medewerkers in de volgende bewoordingen: „Daar mede bedoel ik niet een paleiskllek, die slechts bestaat in de verbeelding Van die jaloerse toeschouwers op een af stand, die in de bekrompenheid van hun geest de grote gebeurtenissen niet kun nen appreciëren, die rondom ons en aan ons zich hebben voltrokken. Tegen de revolutionnaire stromingen, die ons ver trek eisten en tegen de koloniale in stincten, die wensen, dat Holland de hoogste gezagsdrager blijft, hebben wij het ideaal van de NederlandsIndone sische samenwerking geplaatst en ik geloof, dat dit ideaal in kracht wint, ondanks alle gemaakte fouten en onder vonden tegenslagen”. TABAK 1 JANUARI VRIJ? Er zijn geruchten dat de tabaks artikelen 1 Jan. a.s. geheel vrij ko men. Deze opheffing van de distribu tie van tabak zou voorafgegaan wor den door een verhoging van het ta baksrantsoen van gemiddeld 5 tot 6 rantsoenen per 14 dagen in November of December. Het vrij komen van ta bak zou mogelijk worden door rui mere aanvoer van Balkan en andere tabakken uit het Oosten, waarvoor een deel van de Virginia-tabak, die dollars kost, het veld zou moeten rui men. De prijs der sigaretten zou stij gen, en de vraag er naar doordat men aan Virginia de voorkeur geeft zou dalen en met minder rooklust zou dus dan de distributie kunnen worden geheven.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1