I Dertigjarig Bestaan afd. Sneek K.A.B. Buitenlands Overzicht Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST 3e JAARGANG No. 88 MONTGOMERY IN NEDERLAND. LESVLIEGTUIG NEERGESTORT. VRIJDAG 12 NOVEMBER 1948 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van Nieuwe Sneeker Courant, Sneeker Courant en Drijfhouts Nieuwsblad het de zul- Arabieren zo weinig hebben in te bren gen, dat men de laatsten moet trachten te overtuigen dat ze wijs zullen doen met de Joden tot overeenstemming te komen. Aan voldongen feiten kunnen de Ver. Naties, welke geen machtsmiddel ter beschikking staat, toch ook niets veranderen. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Bureau voor Advertenties: Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 Telefoon 3005 Advertentieprijs 15 ct. per tn.m. Bij contract (handels- adv.) lager. Veldmaarschalk Lord Montgomery of Alamein, voorzitter van het comité van opperbevelhebbers van de Perma nente Verdedigingsraad der West- Europese Unie heeft hier te lande enige dagen overleg gepleegd met ho ge militairen. Heden verlaat hij ons land weer. VERSCHERPING VAN DE BERLIJNSE BLOKKADE. De Russen hebben de Amerikaanse bevelhebber te Berlijn meegedeeld dat zij ii het vervolg ieder vliegtuig dat buiten de corridor boven Russisch be zet gebied vliegt tot dalen zullen dwingen. De Amerikaan antwoordde dat de Russen aansprakelijk'zouden worden gesteld voor eventuele gevol gen van hun optreden, er zou worden doorgevlogen. Wederom is een Nederlands vlieg tuig neergestort. Voor de tweede maal binnen korte tijd is het vlieg kamp Valkenburg getroffen, doordat Maandagmiddag een lestoestel van de Marineluchtvaartdienst nabij Leiden neerstortte en te pletter sloeg. Beide inzittenden moeten op slag dood zijn geweest. Even buiten Voorhout, vlak achter het raadhuis, liggen de wrak stukken van wat eens een vliegtuig was. Het is niet in brand gevlogen. De piloot kon, naar het schijnt, het toestal niet meer omhoog kragen, waardoor het te pletter sloeg. Enige mannen die op het land werkten za- en het ongéluk vlak voor zich ge beuren. Hun hul£, noch dj.Q y<(n gees- DE NOODVOORZIENING OOK HOGER? De Stichting van de Arbeid heeft in een voorstel aan de regering aan bevolen, de uitkeringen krachtens de Noodvoorziening voor Ouden van Da gen, te verhogen met dertig cent per week voor alleenstaanden en met zes tig cent per week voor gehuwden. RUSSISCHE PROEFBALLON? Radio-Moskou heeft gewag ge maakt van de mogelijkheid van een ontmoeting tussen president Truman en generalissimus Stalin. De radio verklaarde o.a., dat „sommige Ameri kaanse correspondenten menen, dat de president der Verenigde Staten zo zeer een vreedzame oplossing van de internationale problemen verlangt, dat hij, ingeval generalissimus Stalin in de onmogelijkheid zou verkeren Moskou te verlaten, wellicht zelf be reid zou zijn zich naar de Sovjet-Unie te begeven”. Uit Washington wordt intussen ge meld, dat Truman niet bereid is naar Moskou te gaan, Stalin is echter wel kom als hij naar Washington wil ko men. HET ROERGEBIED. Aan de vooravond van de zesmo gendhedenconferentie over het Roer gebied, welke gisteren begon, deelden de Amerikaanse en Engelse bevelheb bers mede dat de kolen- en staal industrie van West-Duitsland aan Duitse bewindvoerders zou worden overgedragen. De Franse regering heeft onmiddellijk tegen dit besluit geprotesteerd. Maar dit protest is ook alweer afgewezen door de Amerika nen. De Rijksverzekeringsbank deelt mede, dat zij vroeger afgewezen of niet ingediende aanvragen voor scha deloosstelling wegens t.b.c.-besmet- ting thans nog moet afwijzen. Een uitspraak van de Centrale Raad van Beroep moet worden afgewacht. De nodige proef-gevallen zijn hiervoor aanhangig gemaakt. NOG GEEN UITKERING VOOR T.B.C.-BESTRIJDING. Rijksverzekeringsbank Kantoor voor Abonnementen Fa. KIEZlEBRXNK Co. KLEINZAND 7 TeL 2872 MR. STIKKER NAAR NEDERLAND TERUG. Toestand iets gunstiger. Onze minister van buitenlandse za ken mr. Stikker is Woensdag uit Ba tavia naar Nederland vertrokken. Hij verklaarde dat het misverstand ont staan door een brief van de republi keinse regering, door Hatta was op- gehelderd en dat de toestand iets gunstiger leek dan toen hij in Indo nesië aankwam. GROOT VERLOF VOOR STUDIE AAN DE UNIVERSITEIT. raijkens een legerorder kan aan dienstplichtige onderofficieren, korpo- raate en soldaten, die de studie aan een wöversiteft of hogeschool wensen aaan te vangen of voort te zetten, on- •g&adht da lichting waarvoor zij voor dienstplicht zijn ingeschreven, groot verlof worden verleend, indien zfl VQO» 1 Januari 1947 voor eerste oefenjng werkelijke dienst zijn ge weest. >TOir.'Mj De legerorder heeft in hef alge\‘ meen op d’enstnlichtigen betrekking,; I uie niet b'.iilAn h "ropa dienen. .2^ zijn. Reeds geruime tijd geleden was trouwens voorspeld dat de Russen, nu ze in het Westen op vastberaden tegen stand zijn gestoten, hun voornaamste krachtsinspanning zouden richten op het Verre Oosten. We vermoeden dat ze zich aan een illusie overgeven, wanneer ze zouden menen dat ze in dat Oosten niet met de Amerikanen te maken zou den krijgen, evenals men zich zelf in het Westen zou bedriegen als men geloofde dat de Russen nu voorgoed in het Wes ten tot rust zijn gekomen. De Russen zullen vermoedelijk hun actie daar wat meer bedekt voeren en niet zo openlijk agressief als tot heden. De voorberei dingen voor een stevig defensiestelsel in het Westen gaan dan ook voort. Bin nenkort wordt er een Noord Atlanti sche conferentie gehouden, waar de Ver. Staten, Canada, Engeland, Frankrijk en de Benelux zullen trachten tot een ontwerp defensief verbond te komen, dat direct het nieuwe Amerikaanse Congres kan worden voorgelegd. Op deze conferentie zal natuurlijk ook de positie van West-Duitsland ter sprake worden gebracht. In deze zijn er reeds moeilijkheden tussen de Fransen ener- en de Amerikanen en Engelsen ander zijds. De Fransen hebben te kennen ge geven dat de grondwet, zoals de West- Duitse staten zich die thans willen aan meten, dezen te veel kansen biedt om weer tot een zekere eenheid te komen en dus tot een machtige staat te wor den. De Ver. Staten en Engeland er kennen die bezwaren niet doch ze ko men op de conferentie der zes landen (Engeland, Frankrijk, de Ver. Staten en de Benelux) welke nu te Londen ge houden wordt, stellig aan de orde, en ze verdienen de aandacht omdat het eigenlijk nog maar via die Duitse ont- werpgrondwet is dat men invloed op de ontwikkeling van West-Duitsland kan uitoefenen. De Fransen hebben ook be zwaren tegen de plannen der Amerika nen en Engelsen om de Duitse industri ëlen nu maar weer het beheer over fa brieken en mijnen in de Roer terug te geven, het verleden heeft de gevaren daarvan geleerd, gevaren, welke ook de Benelux aan de lijve heeft ondervonden. De Franse regering heeft reden te meer om in al deze kwesties stijf op haar standpunt te blijven staan, omdat de beweging van generaal de Gaulle niets van grote concessies aan West-Duits land moet hebben, en die beweging bij de zij het dan indirecte verkiezingen voor de Senaat waarbij dus de volkswil niet direct tot uiting kwam een zeer aanzienlijke macht bleek te vertegen woordigen. Zij veroverde 116 van de 269 zetels, waarover nu gestemd werd, de communisten daalden van 84 op 16 ze tels hetgeen gedeeltelijk ook het ge volg was van het stelsel der verkie zingen de katholieke democraten kregen slechts 14 van hun vroegere 75 zetels terug, de socialisten handhaafden zich met 48 zetels, de radicalen gingen vooruit en kregen 46 zetels. Ofschoon de Gaullisten niet de absolute meerder heid in de Senaat hebben kunnen zij het de regering toch lastig maken, maar misschien is het indirecte gevolg van hun overwinning nog belangrijken De katholieke democraten hebben nl. zoveel zetels verloren, dat het achttal minis ters dat deze partij in de regering heeft, twee hunner zijn zelfs verslagen bij deze verkiezingen zich daar eigenlijk niet meer thuis voelt en zou willen af treden, en een nieuwe kabine' crisis past Frankrijk thans heel slecht. Bij de Franse noorderbuurman, de Belgen, houdt men met kunst- en vliegwerk een al maanden lang dreigende kabinets crisis tegen, de koningskwestie is maar één der vele waarover de grote rege ringspartijen verschil van mening heb ben. Wat die kwestie betreft, prins Boudewijn, die pas ±8 jaar geworden is en daarom recht heeft op een zetel in de Senaat, heeft die geweigerd te bezetten en blijft bij zijn in Zwitserland vertoe vende vader koning Leopold. Minister Spaak tracht thans met een commissie uit de s.d. zowel als de katholieke partij een regeringsprogramma op te stellen voor de tijd, die nog rest tot de verkie zingen in het najaar 1949. Dat zijn dan de moeilijkheden waarmede minister Spaak in zijn eigen land te kampen heeft, als voorzitter der politieke com missie van de alg. vergadering der Ver. Naties te Parijs had hij er ook bij de be spreking van het Balkanrapport. De Balkancommissie der Ver. Naties heeft in dat rapport de steun van enige Rus sische satellietstaten aan de Griekse opstandelingen verleend, veroordeeld en de Westelijke landen hebben op grond van dat rapport een voorstel ingediend waarin zij de Balkancommissie uitnodi gen met haar werk door te gaan en Al banië, Zuid-Slavië en Bulgarije om met haar samen te werken. Die landen voe den daar niets voor en trachtten op al lerlei wijzen te voorkomen, dat een be sluit werd genomen, dat zou leiden tot de instelling van een soort commissie van goede diensten voor de Balkan. Naast deze Balkankwestie, was de laatste dagen te Parijs vooral Palestina aan de orde, maar meestal binnenska mers, men is er op uit inplaats van een wapenstilstand een definitieve regeling te treffen. De vertegenwoordigers der Ver. Naties in Palestina, zowel de poli tieke als militaire schijnen tot de con clusie gekomen te zjjn, dat de Joodse staat Israel militair zo krachtig is en zo vooidelige posities inneemt tinek. Aan het slot van zijn rede onderstreepte hij nog eens, wat hij in de Regeringsverklaring heeft gezegd: De kloof, ontstaan door de oorlog, roof, diefstal, economische moeilijk heden, deviezenproblemen en derge lijke, wordt door het Marshall-plan overbrugd, doch zij kan alleen worden gedempt door eigen kracht van Nederlandse volk. TWEE NEDERLANDSE SOLDATEN GEDOOD. Oostelijk van Tjikampek, in buurt van de plaats, waar 22 Oct. een treinaanslag werd gepleegd, zijn, naar van officiële Nederlandse militaire zijde wordt gemeld, bij een botsing tussen Nederlandse patrouilles en een goed gewapende republikeinse bende, twee Nederlandse militairen gesneu veld. Zestig leden van de bende wer den gedood. Een zware mitrailleur, twee lichte mitrailleurs, een brengun, een stengun en .cn aantal geweren en karabijnen werden in beslag genomen. DE „ONDINA” ALS EERSTE „VERMELD BIJ DAGORDER”. Prins Bernhard heef te Rotterdam op het tankschip Ondina van de tot de Koninklijke Shellgroep behorende petroleummaatschappij La Corona de bronzen plaat onthuld, ten bewijze, dat het schip is onderscheiden met de „Koninklijke vermelding bij dagor der”. De Ondina is het eerste schip, dat deze onderscheiding is ten deel gevallen. In 1942 heeft het tank schip het bestaan op de Indische Oce aan een aanval van twee Japanse hulpkruisers af te slaan en een daar van in de grond te boren. De kapitein, de hoofdmachinist en enige leden van de Chinese bemanning zijn bij deze actie gesneuveld. Het schip werd zwaar gehavend, maar bleef drijven en kon een Australische haven be reiken. SINAASAPPELEN OP KOMST. Aangezien als vaststaand mag wor den aangenomen, dat de onderhande- lingen tussen de Nederlandse en de regering van Israël over de levering van sinaasappelen tot een goed einde zijn gebracht, kunnen hier te lande binnen enkele maanden 30.000 kisten sinaasappelen worden verwacht. De sinaasappelen zullen nog voor het ein de van het jaar de consument be reiken. GERECHTELIJK ONDERZOEK NAAR RAMP VAN DE NIJMEGEN. De Engelse regering heeft besloten een gerechtelijk onderzoek naar de ramp van de Nijmegen bij het vlieg veld Prestwick te doen instellen. Er zal geen verklaring worden afgelegd voor het resultaat van dit onderzoek bekend is. Zij zullen hoofdzakelijk op melk- bedrijven worden geplaatst in overleg met het Nederlands Gezantschap in Nieuw-Zeeland. Het loon is aantrek kelijk, nl. 5.6.6. per week, omgere kend dus ruim 5 pond 6 shilling a 10.70 een pond, dat is pl.m. 58. Bovendien krijgt men kost en inwo ning, of in de zeldzame gevallen waar in men hier zelf voor moet zorgen nog een vergoeding van 1.5.of ongeveer 13.40 per week. Nederlanders zullen zich in Nieuw- Zeeland spoedig thuis gevoelen. Het klipiaat is heerlijk, de positie van de arbeider en de sociale voorzieningen zijn zeer goed, de taal, Engels evenals in Australië en Canada^ leert de Ne derlander gemakkelijk aan. Alleende tijd is kort. 11 De cember vertrekt het schip en voor wie mee wil valt er nog heel wat te re gelen. Wie er iets voor voelt, moet dus niet lang aarzelen, maar zich spoedig opgeven. Men krijgt dan uitvoeriger inlichtingen, waarna men spoedig een besluit zal moeten nemen. Alleen jonge landbouwers tot de leeftijd van ten hoogste 32 jaar ko men in aanmerking, dat is een eis van de Nieuw-Zeelandse regering. Boven dien genieten ongeh. wden de voor keur. Er mogen wel een aantal jonge echtparen bij zijn, maar uitsluitend zonder kinderen. Aanmelding moet geschieden of bij de Stichting Landverhuizing Neder land, Lange Voorhout 20, of bij de Centrale Stichting Landbouw Emi gratie, Raamweg 26, beide te Den Haag. Van ieder moet er een rapport van het Gewestelijk Arbeidsbureau zijn omtrent vakbekwaamheid en an dere dingen. Oih tijd te winnen kan men daar meteen al zelf naar toe gaan. De Arbeidsbureaux zijn inge- licht* VERHOOGDE KINDERBIJSLAG. Voor gezinnen met twee en meer kinderen. Aan alle gezinnen met twee en meer kinderen zal een tijdelijke extra kin derbijslag worden toegekend van 0.24 per kind per week, zo heeft de regering in overleg met de Stichting van de Arbeid besloten te bevorde ren. Deze maatregel zal slechts gel den tot het ogenblik, waarop de reeds door minister Lieftinek aangekondig- de nieuwe loonbelastingtarieven len ingaan. ST. PIETERSBERG WORDT AFGEGRAVEN. In een bijeenkomst van de ministers van Economische Zaken en Onder wijs en de directie van de Enci- Cementfabrieken in Zuid-Limburg is van regeringszijde medegedeeld, dat de regering voornemens is aan de Enci-directie voor zestig jaren con cessie te verlenen tot het afgraven van de St. Pietersberg. De directie is van plan bij de St. Pietersberg een fabriek te bouwen, welke rendabel wordt geacht met het oog op de lange duur der concessie. In verband met de cementvoorziening van ons land, die voor de bouwnijverheid van het hoogste belang is, is de regering over het bezwaar, dat door de afgraving een stuk natuurschoon zal verdwijnen, heengestapt. JONGE LANDBOUWERS GEVRAAGD IN NIEUW-ZEELAND Hoge lonen. De emigratie naar Canada staat bijna stil tot er aanstaand voorjaar weer emigrantenschepen varen. 11 December echter maakt (te „Votesi» dam” voor éénmaal een reis naar Australië. Hiermede Jtunnen ook pel zen zij die een visum voor Nieuw-Zee land hebben en reeds tewtg 0© aseheeps* gelegenheid wachtten* Nu doet zich een moöfe kalft vod®, voor ondernemende jonge landbou wers en landarbeiders. Nïeuw-i&e- land heeft zich namelijk bereid ver klaard ook 100 flinke jonge Neder landse landbouwers die met de „Vo lendam” willen vertrekken een visum te .geven. SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteuren: L. KIEZEBRINK en C. SMIT Redactie-adresKLEINZAND 7 SNEEK Ab.prrjs ƒ2.59 per halt jaar ranco per post ƒ3.75 per half jaar Betekent dt* keuze van Truman tot president der Ver. Staten voor de bin nenlandse politiek van dat land dat er waarschijnlijk op sociaal gebied heel wat in vooruitstrevende richting zal veran deren, in de Amerikaanse buitenlandse politiek wordt er een leegte door ver meden, welke de keuzé van Dewey zou hebben veroorzaakt. Immers de nieuwe president en het nieuwe congres aan vaarden hun taak eerst op 20 Januari 1949. Was Dewey gekozen dan had Tru man de leiding der zaken nog tot die datum gehouden en het is duidelijk dat hij dan geen belangrijke beslissingen meer had kunnen nemen. Daarom is het een voordeel dat Truman aan het be wind blijft, die na 20 Januari bovendien kan steunen op een hem gunstig gezinde meerderheid in het Congres, wat hem vooral in zijn binnenlandse politiek zal te stade komen; op internationaal poli tiek terrein waren de democratische en republikeinse kopstukken het wel zo on geveer eens en dat is gelukkig ook want het lijkt er op dat Truman de steun van het gehele Amerikaanse volk zal behoe ven om met succes op dat gebied te kunnen optreden. De dreigende ineen storting’ van de nationale regering in China, zal, we hebben er de vorige week bij stilgestaan, Washington nopen tot grotere steun en het Amerikaanse volk lasten opleggen. Lasten, welke gevoegd bij die, welke het al draagt om Europa te helpen, het wel eens kan doen vragen of dat alles gerechtvaardigd is en waar het einde zal zijn. En als dergelijke vragen rijzen is het maar goed als de zeer grote partijen gezamenlijk achter de regeringsbeslissingen staan. Er zal, gezien de toestand in China, iets op zeer grote schaal moeten gebeuren, wil de Amerikaanse hulp afdoende zijn en of het bewind van Tsjang Kai Sjek die hulp waard is, bljjft nog een vraag. De generaal wil een „vechtkabinet” vor men en zegt dat hij de strijd met de communisten zal voortzetten tot hij de overwinning zal hebben behaald en hij rekende dat hij daarvoor nog 8 jaar nodig zal hebben, maar verwierp een voorstel van een aantal leden van zijn politieke raad om een duidelijke pro-Amerikaan- se en anti-Sovjet-Russische houding aan te nemen, men moest nog behoedzaam heid betrachten op het gebied der bui tenlandse betrekkingen, zeide hij. Zjjn tegenstanders nemen die behoedzaam heid niet in acht, de Chinese commu nisten hebben Moskou nog pas dank ge bracht voor de van Rusland ontvangen steun; en zij hebben inderdaad meer reden Stalin c.s. te danken dan Tsjang Kai Sjek, wiens regering nog altijd een verdrag van vriendschap en bondgenoot schap met de Sovjet-Unie heeft, en welke op 6 November, toen de Sovjets de verjaardag der revolutie van 1917 vierden, -een gelukwens naar Moskou zond. Bij die herdenking heeft Molotoff het woord gevoerd en de gebruikelijke kritiek op het Westen geoefend, waar, naar hij zeide, tot oorlog tegen Rusland werd opgehitst, waarbij de Ver. Staten de hoogste toon aansloegen. Hij roerde ook nog even de kwestie ven de atoom bommen aan, „een overweldigende meer derheid in de meeste landen is onge twijfeld voor vernietiging van die bom men”, zeide Molotoff, maar dit was in de algemene vergadering van de Ver. Naties niet tot uiting gekomen. Inder daad hadden in deze vergadering juist 40 naties zich verenigd met het Ame rikaanse plan voor controle op de atoomenergie, dat een scherp internatio naal stelsel van toezicht eist. Alleen Rusland en zijn 5 satellietstaten stem den tegen, zij wilden een stelsel dat in de praktijk dat toezicht niet zou waar borgen, zonder hetwelk de Ver. Staten hun voorsprong, welke zij o.a. hebben in hun reeds gevormde voorraad atoom bommen, niet willen prijsgeven. Al heb ben zich nu 40 landen voor het Ameri kaanse plan verklaard, nu Rusland er tegen is en zich dus niet aan het con trolestelsel zal onderwerpen, kan van de uitvoering niets komen. Intussen was daarmee een der grote punten van de agenda der algemene vergadering van de V. N. van de baan, het programma voor deze vergadering en voor de Vei ligheidsraad blijft echter overladen, ze zullen hun werk te Parijs dat resp. 8 en 16 December moet eindigen, stellig niet af kunnen. De Berlijnse kwestie staat aog altijd op de agenda van de Veilig- neidsraad, ofschoon men er niets meer van hoort, er wordt echter gezegd, dat de zg. neutralen nog steeds trachten te bemiddelen in die zaak. Er is heel wei nig gerucht meer om'die kwestie, die enige weken geleden nog zo grote span ning teweegbracht. Wel wordt de blok kade door de Russen gehandhaafd en is ze zelfs al weer iets verscherpt en be letten ook Amerikanen en Engelsen zo veel mogelijk vervoer naar de Russische zóne, hetgeen de Oost-Duitsche indus trie ernstige moeilijkheden schijnt te veroorzaken, maar kwestie na 1 is ze niet meer. Men schrijft dit wel toe aan een zwenking in Ruslands Duitse poli tiek. Nu, ook tegen de verwachting der Russen in, Truman gekozen is tot pre sident, zou men te Moskou de kans aanwezig achten dat door officieel een wat toegeeflijker houding in de Duitse kwestie aan te nemen, men misschien de hand wat vrijer in het Verre Oosten zou kunnen krijgen. En dat zou de Rus sen op het moment dat de Chinese com- munistep zo oprukken heel wat waard MINISTER DREES EN PAUL RIJKENS TOT ERE DOCTOR GEPROMOVEERD. Aan de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotterdam is Maan dag met grote plechtigheid, en in het bijzijn van talrijke genodigden het ere-doctoraat in de economische we tenschappen verleend aan minister president Drees en de heer Paul Rij- kens, president-directeur van de Uni lever. Dr. Drees heeft in zijn dank woord voor die onderscheiding o.a. het volgende gezegd„Ik heb niet het voorrecht gehad, hoger onderwijs te genieten, bijzonder verheugt het mij echter, colleges te hebben kunnen vol gen in het concentratiekamp Buchen- walde, o.a. van geleerden als prof. C J, Gpu.Li prof. Lief- SINTERKLAAS-ACTIE VER. SNEKER ZAKENLIEDEN. De Sinterklaasactie van bovenge noemde ver. bestaat uit een legpuzzle- wëdstrijd. De winkeliers die aan deze actie meedoen, verstrekken aan de be zoekers van hun zaak stukjes van deze puzzle, die, samengevoegd een afbeelding van de Waterpoort moeten vormen. Het publiek moet dus trach ten alle stukjes van de puzzle te krij gen en deze opgeplakt en opgezet in leveren met naam en adres van de inzender bij de heer M. Pel, Schaap- marktplein. Het lot beslist wie nr. 1, 2 enz. is. Er zijn weer prachtige prij zen, zoals radio, rijwiel, schemerlam pen enz. De actie start 22 November en eindigt Zaterdag 4 December. ST. NICOLAASACTIE BUURTVER. N. NOORDERHORNE. Deze buurtvereniging komt weer met een zelfstandige campagne. Men geeft hier bonnen uit, waarop de na men der deelnemende winkeliers zijn vermeld. Aan de achterzijde is een letter afgedrukt uit een der namen. Wie de meeste namen van de betrok ken winkeliers met behulp van die letters vormt komt in aanmerking voor een prijs. De prijzen zijn ter waarde van 50,30.enz. Men zie de raambiljetten. die een leidende rol in de beweging hebben vervuld, in de eerste plaats win. Broer Frankena; wat hij vooral in het begin voor de werkliedenver. en instellingen heeft gedaan, is moeilijk te beschrijven. Ook Eelke Siemensma en Lieuwe Ypma zijn mannen geweest die altijd en overal in de weer waren voor de beweging. H. Silvius heeft ja renlang het secretariaat waargeno men en was de man van de retraite- vereniging, A. Heins, B. Voulon, P. Kingma, H. Agricola, M. Hoekstra, C. Kuipers, J. Jaspers en W. Vogel vanger zijn van de oprichting af lid geweest en hebben menig jaar deel uitgemaakt van het bestuur. De com missie welke het werkje samenstelde wijdt tenslotte een woord van lof aan het werk van het tégenwoordige be stuur, in het bijzonder aan dat van voorzitter en secretaris, die in zo moeilijke tijden de leiding hebben. Dit bestuur bestaat uit de heren: Jan P. de Vries, voorzitter; Joz. Mous, secre taris; A. Eijgelaar, penningmeester; Johs. de Boer, Tj. Ligthart, A. Seinen en L. Flapper, terwijl de weleerw. heer kapelaan J. H. Janning de gees telijke adviseur is. Het programma, dat ter herdenking van dit jubileum is samengesteld, ziet er als volgt uit: Donderdag 11, Vrijdag 12 en Zater dag 13 Nov., telkens ’s avonds 8.15 in de parochiekerk Tridium daf geleid wordt door de weleerw. pater W. Coe- nen O.F.M. van Bolsward. Op Zondag 14 Nov. ’s middags vier uur recipieert het bestuur in de foyer van Amicitia, terwijl ’s morgens of half negen de plechtige Hoogmis zal worden opge dragen tot intentie van de K.A.B. De feestelijke herdenking voor de leden is vastgesteld op Dinsdag 16 Nov. ’s avonds half acht in Amicitia, waar door het Utrechtse Katholiek Revue Gezelschap een non-stop-revue „Met frisse moed” zal worden opgevoerd. Voor de kinderen van leden in twee groepen (510 en 11 t.e.m. 15 jaar) zal Zaterdagmiddag 20 Nov. een feestavond in St. Joseph zijn. Het boekje bevat voorts artikeltjes van Deken J. van Galkom, bondsvoor zitter Jac. Alders en het bestuur van de afd. Sneek K.A.B. Op de feestdag van de H. Willi- brordus, 7 November 1918 werd hier de R.K. Werkliedenvereniging Leo XHI opgericht, aldus ontlenen wij aan een keurig boekje dat naar aanlei ding van dit dertigjarig bestaan van de afd. Sneek van de Katholieke Ar beidersbeweging het licht zag. In de oprichtingsvergadering traden direct 49 leden toe. Het eerste bestuur werd gevormd door de heren: A. Nieuw- hof, voorzitter; W. van Tilburg, secre taris; A. Heins, penningmeester; L. Ypma, B. Voulon, W. de Boer en P. Kingma. De eerste adviseur was ka pelaan Wilens, bode Johs. Flapper. Direct werd de propaganda flink aan gepakt en na enkele maanden was het ledental al de honderd gepasseerd. Naast de organisatorische opbouw werd met voortvarendheid ook aan dacht geschonken aan de instellin gen van de bond, het ontwikkelings werk stond steeds op de voorgrond, primair was echter de geestelijke ver zorging, getuige o.a. de oprichting van een retraitevereniging. Ook de ontspanning werd niet verwaarloosd. Treffend kwam de saamhorigheid der leden tot uiting in de zware crisis jaren, toen er grote werkloosheid heerste, maar ook grote offervaardig heid aan het licht kwam bij de leden om hun werkloze makkers te steunen. Bedroeg eind 1939 het ledental bijna 180, en maakte men reeds plannen voor een feestelijk herdenken van het zilveren jubileum in 1943, de bezet ting sloeg alle verwachtingen ten de ze de bodem in, en alle leden weiger den toe te treden tot de organisatie zoals de bezetter die wilde. Op papier was nu de eigen organisatie dood, maar in werkelijkheid werd er onder gronds, vaak met grote moeilijkheden en veel risico door gewerkt, tot de be- vrijding. Op 18 Sept. 1945 vond onder leiding van de huidige voorzitter, de heer J. P. de Vries, de heroprichtings- vergadering plaats van de katholieke arbeidersver., thans de K.A.B. ge naamd, met aanvankelijk 156 leden, wat thans is opgevoerd tot 260, zodat gezegd kan worden, dat alle katholie ke arbeiders nu lid zijn van hun vak- en standsorganisaties. In het boekje worden dan enkele personen herdacht, telijken of artsen kon meer baten. De verongelukten zijn instructeur offi- cier-vlieger 2e kl. W. A. L’mque en de leerling-vlieger luit, ter zee 2e kl. W. L. H. de Vries. De Vries v>as tijdens de bezetting boven ons land als para chutist naar beneden gesprongen. Voor dit feit kreeg hij onlangs uit handen van Prins Bernhard het bron ;en kruis van verdienste.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1