Franks he naar het Geluk Een roman uit de automobie’wereld door STAN VAN KAMPEN. Dertigjarig bestaan afd. Sneek Katholieke Arbeidersbeweging lutie in de verhouding tussen kapitaal en arbeid te constateren. Gezamenlijk overleg en niet de klassestrijd rnöet de oplossing brengen. Thans zal, als het lukt de extreme groepen van links en rechts in toom te houden, de grondwet gelegenheid geven voor het ontwikkelen van een nieuwe maatschappelijke orde waarin kapitaal en arbeid niet meer tegenover elkaar maar naast elkaar zul len staan. De K.A.B. heeft ook het hare tot het vormen van principiële katholie ken bijgedragen, de Kerk kan op de ar beiders rekenen, dat is hier ook in be zettingstijd gebleken. Laat men niet geloven dat, zoals wel eens wordt ge zegd, principiële vak- en standsorgani- saties over haar hoogtepunt heen zijn. Integendeel er was nimmer meer werk voor haar dan nu, de gehele gemeen schap dient van de chr. geest doordron gen te worden, waaronder wij niet an ders kunnen verstaan dan de doorvoe ring van onze katholieke beginselen op elk levensterrein. Ons werk gaat dus pas beginnen, moge het steeds ge dragen worden door kerels, als die, wel ke hier ’t werk aanpakten en voortzet ten. De heer F r. T r o m p gaf namens ’t R.K. Armbestuur uitdrukking aan de waardering van die zijde voor al het werk, door de K.A.B. hier verricht. In het bijzonder heeft spr. dat werk tijdens de bezetting gerespecteerd. Hartelijk dank voor alles wat de jubilaresse in het belang der Parochie en onze mooie, goede stad Sneek heeft gedaan. Namens de Sneker Bestuurdersbond bracht de heer P. van der Veen gelukwensen over. Jarenlang en tot wederzijds ge noegen heeft men samengewerkt. Spr. heeft in het boekje ter gelegenheid van het jubileum gelezen, dat de afd. met 260 leden nu bijna alle katholieke ar beiders hier ter stede omvat. Dat bracht spr. tot de verzuchting: „was het zo maar over het hele land met alle arbeiders”. Het is immers nog altijd zo dat van de 3% millioen personen in het productieproces werkzaam, maar 1 mil lioen, dus ongeveer 30 georganiseerd is, 70 niet. Het zou al mooi zijn als die percentages omgekeerd waren, en dt» veel minder niet-georganiseerden zouden profiteren van het werk der georganiseerden. Maar gezien de ver houdingen in het land, is het werk der K.A.B. hier wel een dubbele gelukwens waard. Spr. hoopt dat in de toekomst de samenwerking steeds hechter zal worden, hier, in ’t gehele land en zo mogelijk over de grens. Namens de afd. Bolsward bood de heer P. Bijvoets gelukwensen aan, terwijl de heer J. J. Tromp namens de kring Friesland van de diocesane Werkgeversorganisa-' tie het woord voerde. Hij wees op de ge wijzigde mentaliteit van werkgever en werknemer in de laatste tientallen ja- ren, welke ook voerde tot een nieuwe verhouding, zoals die in de Stichting v. d. Arbeid tot uiting komt. Spr. prijst' de arbeid van de afd. hier en hoopt dat de jongere generatie bereid en be kwaam zal zjjn straks het werk hier over te nemen van hen, die het thans met zoveel succes doen. Namens de kring biedt spr. zijn gelukwensen en een geschenk in enveloppe aan. De heer W. P 6 ‘sz sprak namens de afd. stof feerders en namens de retraitever. en bood voor de bestuursvergadering een kistje sigaren aan, de heer R. Graaf- s m a sprak een persoonlijk woord, de heer S j. B o s m a namens de afd. R.K. Bouwvakarbeiders, de heer A. Heins C. SMIT -j- Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST 3e JAARGANG No. 89 en 1 Wordt vervol ffd- 4 Het Pree’ Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van Nieuwe Sneeker Courant, Sneeker Coulant en Driifhouts Nieuwsb’ad DINSDAG 16 NOVEMBER 1948 ïöF. VHH SnOKSF 1^8^8(1811 jPlaatsNU is hier tijdensPde Martini show de productiekeuring gehouden, die bleek aan een behoefte te voldoen. Vandaar dat men er nu weer een uit schreef die technisch uitstekend slaagde. Financieel werd ze een strop, want het bezoek liet te wensen over tengevolge van allerlei oorzaken, ook de keuze van de data. Maar als Sneek met deze productiekeuring niet door gaat, begint Leeuwarden er mee, daarop dient men hier bedacht te zijn. Men is op de goede weg en zal daar voor uit algemeen belang voor de Z. W.hoek en Sneek zich enige financiële offers moeten getroosten. Het markt bezoek dient ook gezelliger gemaakt te worden, alle bedrijfsbenodigdheden dienen daarom op de. markt uitge stald, wat nu dan ook al zoveel mo gelijk geschiedt en ook de stalletjes in de stad zijn van belang, al weet spr. dat hij hier op gevaarlijk terrein komt. Spr. hoopt dat de commissie kan rekenen op de steun van allen als het gaat om het belang van de Sneker markt. Naar aanleiding van een opmerking uit de vergadering, zeide spr. nog dat natuurlijk ook het gemeentebestuur in deze het zijne moet doen. Het bestuur recipieert. FEUILLETON. HOOFDSTUK II. 4 Schaduwen. Ab.prijs 2.50 per half jaar Franco per post 3.75 per half jaar Kantoor voor Abonnementen Fa. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 Tel. 2872 Verscnijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Bureau voor Advertenties: Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 Telefoon 3005 Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handels- advj lager. wist hij. Zijn spel was juist voldoende om de beperkte eisen van het voorstadspubliek te bevredigen. Hij haatte het instrument, waar hij aan was overgeleverd om niet te verhongeren. En toch dankte hij dikwijls zijn vader, die hem tot dit vioolspel had gedwongen, want het behoedde hem ten slotte voor de ergste nood. Voor de ergste nood? Alsof het nog erger kon. Een smalle, donkere, met een paar oude meubelen smakeloos inge richte kamer, een onzeker en niet geliefd beroep, als men zijn bezigheid zo wilde noemen, geen meevoelende ziel, geen ouders, zijn broer gevallen in de oorlog. Hij had geen vriend, geen liefhebbende vrouw, welke aan zijn leven het zo zeer gewenste doel kon geven, want Sonja Alfieri, zijn kamerbuurvrouw had hem wel door haar donkere schoonheid betoverd, maar zij was straat arm, als hijzelf en haar donkere melancholieke Rus sische natuur bezwaarde zijn ziel meer, dan haar liefde hem bevrijdde. Was het niet erg genoeg? Frank Horn had als student en officier betere tijden gekend. De oorlog had hem uit zijn veelbelovende studie gestoten; daarna was hij werkloos geworden, het vermogen van zijn vader was geheel opgeteerd, waarna hij in wanhoop naar zijn viool had gegrepen. Dikwijls legde hij zichzelf op zijn nachtelijke weg naar huis de vraag voor: „Waarom maak ik geen einde aan dit hongerleven Sonja kon hem slechts met moeite van deze sprong in het niets terughouden, haar warme treurige, grenzeloze liefde liet hem soms enkele uren het zin- en waardeloze van zijn leven vergeten. Soms, in een plotseling opko mende optimistische bui, was hij zelfs in staat aan een mogelijke verbetering te geloven. Maar hoe hij ook zijn best deed in een ander beroep te ko n, het gelukte hem niet. Terwijl hij over dit alles nadacht, was Frank Horn onder de hoge muur van Woodley’s huis aangekomen. De storm was heviger opgestoken. Grote regendruppels kletterden op de stenen. Frank verborg zijn gezicht nog dieper in de beschermende jas. Bij de inrijpoort, die tussen de woning van Dr. Woodley en de kantoorruim ten lag, stond hij stil. In de benedenverdieping van het kantoorblok was nog een venster verlicijJ. Hij wilde Redacteurs L. KIEZEBRINK Redactie-adresKLEINZAND 7 SNEEK SNEEKER NIEUWSBLAD Nadat Zondagmorgen 8.30 een Hoog mis tot intentie voor de K.A.B. was op gedragen de mis van kwart voor zeven was opgedragen voor de over leden adviseurs en leden van de K.A.B. afd. Sneek recipieerde het bestuur dezer jubilerende afd. ’s nam. 4 uur in de foyer van Amicitia. Er was grote be langstelling in de feestelijk aangeklede zaal met zijn vele bloemstukken en er werden voortdurend nog meer aange dragen ook. De rij der sprekers werd geopehd door de heer D. ten Dam, die als ceremo niemeester optrad, allen welkom heette, in het bijzonder pater Coenen van Bols ward, die het Tridium had geleid en het oud-lid R. Graafsma, uit Velsen, die zoveel voor de afd. heeft gedaan. Spr. gedacht daarna namens de Sneker afd. van de R.K. Bond van Handels- en Kantoorbedienden met dankbaarheid het pionierswerk van het eerste bestuur en zijn geestelijk adviseur, kapelaan Wilens, met piëteit de overledenen uit die kring en huldigde de huidige voor zitter, de heer J. de Vries, wiens onder grondse strgd met die van zijn mede bestuurders tijdens de bezetting o.a. alle lof verdient. Moge het hun gegeven zijn nog lang mee te werken aan de bloei van de K.A.B. Wijzend op de verscheur de toestand in Europa, waar organisa ties woelen, die godsdienst opium voor het volk achten, wekte spr. allen op daartegenover de R.K. standsorganlsa- tie zo sterk mogelijk te maken. Geve God dat dit moge worden bereikt. Z.E. Deken van Galkom herin nert aan het ontstaan van de afd., nu 30 jaar geleden. Zoals alle begin, was dat ook hier moeilijk, maar dank zij de verstandige leiding van het hoofdbe stuur, flinke plaatselijke bestuurders en de geestelijke adviseurs is er bloei ge komen, is het geloof bewaard en veel geestelijke en stoffelijke vooruitgang bereikt. Mede namens het Kerkbestuur wenst spr. de afd. daarmee geluk, mo ge zij steeds in bloei toenemen en de gevolgde koers bestendigd blijven. Vol bewondering is spr. voor het mooie werk tijdens de bezetting door het be stuur zo moedig volbracht. Moge Gods zegen steeds met u blijven. De districts- bestuurder de heer B. Hermsen biedt namens het bondsbestuur geluk wensen aan. Er is reden voor hulde, want 30 jaar geleden werd hier begre pen dat men niet volstaan kon met prin cipiële vakorganisaties, doch dat tot meerdere persoonlijke vorming van de leden er ook een standsorganisatie dien de te zijn. Nu, na 30 jaar is er mede dank zij die organisatie een evo- F. ,rn liep haastig door de donkere storm achtige Aprilnacht naar zijn huis, dat aan de uiterste rand van Londen lag. De klokken sloegen reeds drie uur, toen hij eindelijk de geweldige steenmassa’s van de Woodley-fabriek zag opduiken, in welker nabijheid de oude ongezellige huurkazerne lag, waar hij een kamer bewoonde. In deze buurt was het geweldige complex van de autofabrieken het enige, dat eraan herinnerde, dat men zich niet in ’n smerige doodse kleine plaats bevond, doch in een rusteloze millioenen stad. De wind floot ijskoud over de daken en door de nauwe straten van de voorstad. Windwijzers piepten in hun verroeste hengsels en een dichte koude motregen waaide de late wandelaar in het gezicht. In donkere schaduwen verdoezelden de omtrekken van ’t gebouw, geen mild maanlicht toverde een verzachtend schijn sel op de nuchtere doelmatigheid van het voorstads- complex. Frank was zeer vermoeid en moest zich dwingen om niet in ’n apathisch slaperige tred te vervallen. Elke nacht legde hij dezelfde afstand af van ’t kroegje, waar hij tot 2 uur ’s nachts, dikwijls ook langer, viool speel de, naar zijn ongezellige woning. Elke nacht was afijn ziel van dezelfde gedachten vervuld. Het was een hon denleven, dat het noodlot hem opdrong. De klank van de viool stond hem evenzeer tegen als de eeuwige thee met belegde broodjes, welke zijn lunch en middagmaal vormden.' Hij was geen musicus, geen kunstenaar dat VLOOTMANOEUVRES BIJ NEW FOl .XDT.AM). Amerikaanse vlooteenheden houden manoéuvres ter hoogte van New-Found- land, waarbij 36.000 manschappen en 500 vliegtuigen zijn betrokken. Er werd een amphibielanding uitgevoerd, on danks de aanwezigheid van 8 duikboten van het Duitse type, die met ee~ „SchnorkeF’-installatie waren uitgeri en tot taak hadden de ontscheping beletten. Hij schudde ’t hoofd, Woodley keek afwezig naar ’n groot schilderij, dat tegenover hen tussen twee vensters aan de muur hing. Duncker zei hem goedendag. Wood- ley reikte hem slap de hand. Toen de renner weg was, probeerde hij zich te herstellen en schreef een tele gram. Daarna belde hij. Een bediende verscheen. „Brengt U dit direct naar de post”. Tien minuten later stond hij buiten in de grote ruimte, die tussen de kantoren en hal H lag. Juist kwam Pradly met twee ingenieurs aan. Woodley hield hem staande. „Pradly, de gedachte, dat mijn gehele personeel van avond in de kranten leest, dat de Zweed ons weer eens te slim afgeweest is, is mij zeer onaangenaam. Zou men niet kurnien „Maak U maar geen zorgen, mijnheer Woodley, de ingenieurs zijn voor zover nodig reeds van het voor gevallene in kennis gesteld, overigens staat niet in de kranten, dat Sinnisfaere de zaak van ons heeft gestolen en wij zeggen het niet, omdat wij het niet bewijzen kunnen. Alleen maar kalm blijven. Ik zal voor een in dit verband passende verklaring zorgen en voor de verspreiding van het bericht, dat wij Sinnisfaere reeds ver vooruit zijn”. Dr. Woodley keek zijn chef-ingenieur ongelovig en verbaasd aan. „Maar Pradly, van U word ik nog gek. Ik kan er niet meer bij. Vroeger kon men geen woord uit U krijgen en nu maakt U de zaak dusdanig tot gemeengoed, dat de spion van de Zweed er zeker van moet horen”. HERDENKING GEVALLENEN. Ook in onze stad zijn Zaterdag de ge vallenen uit verzet en oorlog herdacht. Op de Algemene Begraafplaats en het Katholieke Kerkhof werden door de leerlingen van de onderscheidene onder wijsinrichtingen bloemen op de graven der slachtoffers gelegd, terwijl Ds. van der Meulen, Doopsgezind Predikant op de Algemene Begraafplaats en Kap. J. H. Janning op het kath. kerkhof in korte toespraken wezen op de betekenis van deze herdenking. Beide sprekers wezen op het grote offer, het hoogste wat men voor God en Vaderland kan brengen, dat door deze helden is gebracht Zij wekten op om, niet alleen op een dag als deze, deze helden te gedenken doch altijd omdat juist zij door hun offer voor ons de vrijheid hebben be vochten. STUDIEBEURS VOOR DE CONSERVATOR VAN HET FRIES SCHEEPVAART MUSEUM. Onze oud-stadgenoot H. Halbertsma. onze lezers door zijn vele publicaties in ons blad wel bekend, assistent aan het Biologisch Archaeologisch Instituut van de Rijks Universitelt te Groningen, en conservator van het Fries Scheepvaart Museum alhier, heeft van de Italiaanse regering een studiebeurs verworven, waardoor hij in de gelegenheid wordt gesteld vier maanden ,in Italië de oud heidkunde te beoefenen. Sinds verleden jaar wordt elk jaar één zo'n beurs ter beschikking gesteld. De heer Halbertsma gaat naar Flo rence, en wel van April tot September. VERHOGING UITKERINGEN. De minister van Sociale Zaken heeft aan de gefrieentebesturen mede deling gedaan van een wijziging in de uitkeringen ingevolge de overbrug- gingsregeling en de sociale bijstands- regeling. De maxima van de uitkeringen in gevolge de overbruggingsregeling, die een percentage vormen van het loon, dat betrokkene in zijn beroep kan ver dienen, worden met 0.15 per dag verhoogd. De normen voor de sociale bijstandsuitkeringen worden met 1 per week verhoogd. reeds weer doorlopen, toen plotseling de schijn van een dievenlantaarn oplichtte. Frank zag, hoe een man lenig uit het venster sprong, hij hoorde een lichte droge tik, alsof een slot dichtsprong en daarna vernam hij stappen, welke op de poort toekwamen, waarbij hij stond. De stromende regen en de slagschaduwen van het huis beletten hem de gestalte te herkennen. Vlug trad hij in de donkere schaduw van de poort terug. Op dat moment was de vreemdeling daar ook reeds. Frank hoorde, hoe hij met een sleutel het hek opende, voor zichtig naar buiten trad en het hek weer sloot. Daarna verwijderde de man zich in de richting van de stad. Hem voorzichtig naglurend, zag Frank wazig een hoge, slanke gestalte, die echter snel in het donker was ver dwenen. Hoofdschuddend liep Frank door. De zaak was beslist merkwaardig. Volgens zijn optreden moest de geheimzinnige man een medewerker of employé van de Woodley-Works zijn. Doch waarom koos hij dan deze ongebruikelijke weg door het raam? Frank deed moeite deze ongerijmdheden te ontwarren, want aan misdadige opzet geloofde hij niet. Hij dacht aan de mogelijkheid, dat een van de ingenieurs nog laat in de nacht werkend zijn sleutel kon hebben vergeten en daar hij de huis meester niet wilde wekken, de weg door het venster van de benedenverdieping had gekozen. Maar hij voel de zelf, dat deze verklaring niet zeer aannemelijk klonk. Was het venster dan niet getralied geweest! Ja...., nu kwamen hem duidelijk de gebogen staven van het helder verlichte raam voor de geest. En de vreemde had er zich niet met moeite doorheen gewrongen, doch was snel naar buiten gesprongen. Hoe was dat te ver klaren? Frank rilde. Het verdachte van de zaak wond hem op. Toch een misdaad? Was het niet zijn plicht direct de politie te waarschuwen? Besluiteloos stonl hij stil. Doch het bleef in stromen doorregenen en ril lend en doornat besloot hij naar huis te gaan. Hij zou morgenochtend wel zien, wat hij deed. Indien er niets was gebeurd, dan had hij zich tenminste niet gebla meerd. En in het tegenovergestelde geval kon hij ?ich altijd nog gaan melden. de h.h. L. Brandenburgh, A. Jansen, P. Postma en S. Ruiter. In de vaca- ture-van Drimmelen werd gekozen de heer P. Bjjlsma. Bij de rondvraag werd nog aange drongen op ruime reclame voor de St. Nicolaas-actie ook buiten de stad en op beperking van het risico voor de ver. bij de veekeuring. Donderdagavond a.s. zal voor cfèze ver. in samenwerking met de R.K. Middenstandsver. afd. Sneek optre den drs. H. J. Neefs met een rede over de Benelux. Men zie de adv. in dit nr. Op 65-jarige leeftijd overleed Maan dagochtend alhier de heer C. Smit, re dacteur van ons blad. Reeds geruime tijd ondermijnde een zeer ernstige kwaal onze ogenschijnlijk zo sterke col lega, zijn heengaan kwam dan ook niet onverwacht voor familie en z’n grote vriendenkring. Met Smit gaat, zo mo- gen we gerust zeggen, een der be kendste figuren uit onze gemeenschap heen. Hier geboren op 18 Juni 1883, zich gemakkelijk bewegend en met een open oog voor al die kleine dingen, die een gemeenschap haar eigen aard ge ven, kende hij Sneek en kende Sneek hem, zoals slechts weinigen gegeven is. Ofschoon met weinig schoolse opleiding heeft hij zich met een verwonderlijk aanpassingsvermogen als redacteur van het destijds hier verschijnend Drijfhout’s Nieuwsblad, dat nu in het Sneeker Nieuwsblad is versmolten, een grote bekendheid verworven, o.a. als de schrij- ver van de bekende „Praathoekjes” in het Sneker dialect. Dialectstudie, was trouwens een zijner liefhebberijen en als zodanig was hij een gewaardeerd mede werker van het Instituut voor dialect kunde te Amsterdam. Maar als we het terrein zijner liefhebberijen betreden, mogen we constateren dat zijn grote voorliefde uitging naar het amateur* toneel. Niet alleen verschenen van zijn hand tal van stukken voor dit toneel, maar hij was een knap speler en in wijde omgeving een zeer gezocht regis seur. Ontelbaar zijn wel haast de uit voeringen, welke hij regisseerde. Als we enkele ver. noemen welker uitvoeringen hij geregeld verzorgde dan doen wij slechts een greep: die van de Krite en voor de bondsdag van het N.J.V. Nim mer deed ook de St. Nicole ascommissie voor de openbare scholen tevergeefs een beroep op de regisseur en toneelschrij ver Smit, want hij schreef dikwijls de kinderoperettes voor deze uitvoeringen ook nog. Een warm hart had hij ook voor de historie van stad en omgeving, menig belangrijk feit daaromtrent ont trok hij aan de vergetelheid en het is dus geen wonder dat hij ook algemeen bestuurslid van het Fries Scheepvaart Museum was. Geziene figuur was hij ook in de kring zijner collega’s, hij was jarenlang voorzitter van de afd- Fries land van de Ned. Nieuwsblad Pers. Nog op een ander terrein heeft Smit zich ge ruime tijd bewogen, nl. dat der drank bestrijding, speciaal onder de jeugd. Na de eerste wereldoorlog maakte hij van de hier bestaande afd. van de Jeugd bond voor Onthouding een zeer bloeien de en vele thans ouderen herinneren zich hc4? uit die tijd als „Vader” Smit. Ook daarin klinkt de waardering voor de bonhomie welke deze mens ken merkte, hij was prettig en gemakkelijk in de omgang ook met collega’s. Velen zullen zich „Kees” Smit nog lang her inneren. Hg ruste in vrede. De teraardebestelling heeft a.s. Vrij dag te 2 uur vanuit de Mennozaal plaats op de Algemene Begraafplaats alhier. De secretaris bracht daarna het verslag over 1947 uit, dat ge waagde van het vele dat de ver. in dat jaar had ondernomen. Daarna volgde het financieel verslag van de penningmeester, de heer T j a 11 e- m a. Inclusief het saldo van het vorig boekjaar ad 715.38, bedroegen de ontvangsten 4346.62, de uitgaven waren 1528.62, zodat er aan het eind van het boekjaar een kassaldo was van 2818.De heer S. d e Wolf bracht namens de financiële commissie, waarin ook zitting had den de h.h. Ament, Wilmink en Zijl- stra, verslag uit, adviseerde, daar al les in keurige orde was bevonden, tot décharge van de penningmeester on der dankbetuiging voor het uitstekend beheer. Aldus werd besloten. In de kascommissie voor het boek jaar 1948-1949 werden benoemd de h.h. S. de Wolf en Schreuder, tot plaatsvervangers de h.h. Ligthart en v. d. Horst. De voorz. zette daarna het plan be treffende de St. Nicolaasactie uiteen, door een commissie opgesteld en be val de actie warm aan. De K.L.M. zal een lezing met film over een vlieg tocht AmsterdamBatavia houden, voorts zal de hoofdinspecteur tit. der belastingen de heer Wisselink worden uitgenodigd om een avond over de be lastingen te komen spreken, de heer Priester over het leven in Z.Amerika. Getracht zal worden met enige andere ver. deze lezingen gezamenlijk te doen houden. Besloten werd aan de leden een bordje te verstrekken, waarop het verbod is afgedrukt om cadeaux aan bazars te verstrekken. Na uitvoerige discussie werd bij stemming uitgemaakt dat het bestuur het gemeentebestuur zal adviseren de winkels gelegenheid te geven op Vrij dag 3 en Zaterdag 4 Dec. a.s. tot 8 uur open te blijven. Bij acclamatie werden herkozen de periodiek aftredende bestuursleden „Misschien ligt dat juist in mijn bedoeling”, ant woordde Pradly met klem, „tot nu toe heeft zwijgen niet geholpen, dus proberen wij het nu maar eens met ’t tegenovergestelde. Heeft Londen vandaag vernomen, dat Sinnisfaere een grote uitvinding heeft gedaan, dan zal het morgen vernemen, dat wij een nog veel belangrijker gedaan hebben”. als oud-bestuurslid en mede-oprichter. De heer N. J. deVries sprekend na mens de K.V.P. zeide dat hij de samen werking in het bestuur van die ver. met de afgevaardigden der K.A.B. steeds zeer heeft op prijs gesteld en ge denkt de verdiensten van enkele pio niers als de heer Heins en win. Broer Frankena. Spr. hoopt dat K.V.P. en K.A.B. in dezelfde lijn samen zullen voortwerken. En daarna had de voorzitter de heer J. deVries de lang niet gemakkelijke taak al deze sprekers te beantwoorden en te danken. Hij deed dit in een hartig en enthousiast betoog, bewogen toen hij de overleden pioniers herdacht. Hij dankte ook hen, die bloemen hadden gezonden en hen die verhinderd waren persoonlijk aanwezig te zijn en schrifte lijk hadden gelukgewenst als B. en W. van Sneek, kapelaan Noordman, de h.h. Hylke Tromp en Voulon. Spr. eindigde met de wens uit te spreken dat de geest van samenwerking welke zich hier open baarde, zich ook in het verdere werk zal uiten tot heil van Kerk en Maat schappij. Een strijkje en zang van de gem. zangver. W.I.K., de jongste telg der K. A.B. hier, onder leiding van de heer Joh. de Boer, luisterden de plechtig heid op. Vrijdagavond hield bovengenoemde ver. een alg. ledenvergadering in ho tel Hanenburg. Nadat de voorz. de heer H. P. Timmermans een woord van welkom had gesproken en toegezegd, dat in het vervolg de ver gadering in Mei zal worden gehouden, zoals statuair is voorgeschreven, las de secretaris de heer W. Visser de notulen welke onveranderd werden vastgesteld. Ingekomen was een schrijven van de heer J. Stellingwerf, protesterend tegen de contributieheffing van zijn vakgroep, doch nadat de heer T h. Zandstra er op had gewezen dat dergelijke bezwaren ter alg. vergade ring van de vakgroep dienen behan deld, werd dit stuk voor kennisgeving aangenomen. Plaatselijk Belang te Workum vroeg, nu de N.S. de lijn Leeuwarden Zwolle willen electrificeren, een gezamenlijke actie om ook meer aan dacht te vragen voor de verbinding LeeuwardenAmsterdam via Stave ren. Het gevaar dreigt dat op den duur deze lijn opgeheven wordt, maar het is van het grootste belang voor de aanliggende plaatsen, dat deze verbinding gehandhaafd blijft. Naast actie bij de Spoorwegen zal, zo werd uit de vergadering opgemerkt, echter actie bij het publiek gevoerd moeten worden opdat er van deze verbinding zoveel mogelijk gebruik gemaakt wordt, want de N. S. hebben alleen oog voor de rendabiliteit van een lijn. De te vormen commissie zou dus ook voor dit laatste aandacht moeten heb ben. De heer Zandstra stelde voor hiervoor een commissie door het be stuur te doen benoemen, waartoe werd besloten. De heer Wind hield hierna een causerie over Veetentoonstelling en Veekeuringen, een groot belang voor Sneek. Deze causerie hield verband met het feit dat de gehouden keurin gen in 1947 en 1948 in financieel op zicht niet gunstig voor de ver. zijn ge weest, al waren ze technisch een groot succes. De heer Wind zeide dat de com missie ingesteld tot bevordering van de bloei van de Sneker markt reeds het initiatief voor verschillende ver beteringen nam. Deze commissie be staat uit de h.h. Timmermans, de Kok, Salverda, Faber, Koopmans en spreker. Epn ideale toestand als te Den Bosch, waarheen een excursie ge maakt is, is niet direct bereikbaar, maar de commissie zal enige voorstel len doen. Sneek moet verzorgings centrum voor de Z.W.hoek blijven en zal er rekening mee moeten houden dat dit gebied is ingesteld op de vee houderij. Met het snellere verkeer maakt afstand niet veel meer uit en dat brengt voor Sneek mee dat het zich moet inspannen om verzorgings centrum te blijven, en moet letten op de zuigkracht van Leeuwarden, waar heen al heel wat vee ter markt gaat, hetgeen er toe kan leiden dat men daar ook meer zijn inkopen gaat doen. Leeuwarden heeft in het voorjaar de «ent rale stieren-, in de herfst de cen- Tale stamboekkeuring, er centrali- I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1