Kunst aan Allen - Sneek Buitenlands Overzicht Fnesche Maatschappij van Landbouw OMicieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST 3e TAKRGANCNo. 90 w.- VRIJDAG 19 NOVEMbET 1 48 RedacteurL. KIEZEBRINK Redactie-adresKLEINZAND 7 - SNEEK Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitcrave van Nieuwe Sneeker Courant, Sneeker Courant en Drijfhouts Nieuwsblad verkeersstremmin g. in 250 si- denkt. d. v. I I avonden Ab.prijs 2.50 per half jaar Franco per post ƒ3.75 per half jaar 401 Vlees 402 Vlees 403 Vlees OFFICIËLE BONNENLIJST voor het tijdvak van 21 November tot en met 4 December 1948. de Meester uitzonderlijke is besteed aan de vele décors, die de 11 taferelen van het spel nodig Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Bureau voor Advertenties: Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 Telefoon 3005 Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handels- adv.) lager. Kantoor voor Abonnementen Fa. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 Tel. 2872 voor het Nanking reeds heeft 1 Verre Oosten verantwoordelijk moeten zijn Eenmaal aan het bewind, zou De kwartieren op te slaan. In de politieke I Gaulle de huidige militaire regeling der commissie der Ver. Naties heeft de Chi- I West-Europese Unie niet erkennen. EIEREN VRIJ MET 1 JANUARI. Minister Man'holt heeft in de Twee de Kamer medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt de distributie van eieren per 1 Januari a.s. op te heffen. SNEEKER NIEUWSBLAD zonder bezwaar voor de bezetting. De dirigent ander met de nodige vlot- oogstte dan ook veel succes. Speciaal de tango’s van Malando (waar- een, ook onze regering, gedacht had. België werd gemakkelijker en met veel minder kosten en rampen bevrijd dan ons land, terwijl ons land ook veel ster ker werd uitgeplunderd dan België. Ne derland heeft dus veel meer geleden dan België, wat ook invloed gehad heef' op de economische toestand in beide lan den. België heeft veel aan de geallieerde legers verdiend, wat aan de Belgische economie zeer ten goede is gekomen; in Nederland was dat niet het geval. De economische toestand in België is daar door veel beter dan die in ons land. Dat werd mede veroorzaakt door de kolo niale verhoudingen. België had nl. geen last met haar koloniën in Afrika, die haar grote revenuën opleveren, terwijl Nederland ernstige moeilijkheden in In- dië ondervindt en inplaats van voordelen te genieten grote economische offers moet brengen. België is door dit alles een rijk land, Nederland een van de armste van Europa. Dat komt vooral uit in de muritverhouding die voor Ne derland t.o.v. België buitengewoon on gunstig is. Onder deze omstandigheden is het lo gisch dat het streven naar een econo mische unie buitengewoon moeilijk is. Eerst moeten we nl. een gelijke, vast staande muntwaarde hebben, maar zo ver is het nog lang niet. Maar er zijn nog andere moeilijkheden. De in- en uit voerrechten bijv, moeten voor beide lan den gelijk zijn. Dit technische detail is reeds ten dele geregeld, maar er moe ten nog meer zaken geregeld worden, bijv, die der sociale voorzieningen. Het loonpeil en de sociale lasten moeten voor beide landen eveneens gelijk zijn opdat er geen verkeerde concurrentie ontsta. In Nederland nu is de sociale regeling buitengewoon gecompliceerd en heeft ze een heel andere ontwikkeling gehad. Ook dit moet gelijk gemaakt worden. De grootste moeilijkheid is echter de kwestie van de muntverhoudingen, maar niettegenstaande al deze moeilijkheden wordt er toch krachtig gestreefd naar een economische unie, omdat het wen selijk is dat er een grotere economische eenheid in West-Europa tot stand komt. De allerbelangrijkste factor is misschien wel de visie die de Ver. Staten op deze zaak hebben. Voor Amerika is het nl. onmogelijk dat alle West-Europese lan den allen een afzonderlijke economische eenheid vormen waardoor dit deel van Europa verzwakt wordt. Daarom oefe nen de Amerikanen door het Marshall plan pressie uit om de eenheid te bevor deren, en dat er tussen de lage landen reeds een eenheid groeiende is heeft in Amerika een goede indruk gemaakt en goodwill gekweekt, omdat daaruit op Het hoofdbestuur zond de afdeling twee vraagpunten ter bestudering. Het eerste betreffende de oprichting van coöp. verenigingen tot het exploiteren van landbouwwerktuigen werd in han den gesteld van een commissie, bestaan de uit de h.h. P. Falkena, Sneek; S. Hui- tema, directeur zuivelfabriek te Oost- hejn en J. F. de Jong te Oppenhuizen. Vraagpunt twee handelt over de aan sluiting van de cursussen der lagere scholen bij die der Ulo-scholen. In de commissie hiervoor werden benoemd de h.h. v. d Mark, leraar R.L.W.S., Sneek; S. v. d. Wier Alberda, Goënga en S. Bootsma, Oppenhuizen. De agenda der algemene vergadering te Leeuwarden gaf geen aanleiding tot besprekingen. De afd. zal op deze ver gadering opnieuw vertegenwoordigd worden door de heer D. Zeilstra te Op penhuizen; bij diens verhindering door de heer H. Andela te Nijland. De leden welden krachtig opgewekt deze belang rijke vergadering, waarin de heer Louwes een inleiding zal houden, te bezoeken. Landbouwpolitiek in verband met Benelux. Over dit onderwerp hield de heer Dr. Ir. J. B. van der M e u 1 e n te Leeu warden vervolgens een inleiding. In con crete is hierover volgens spr. nog een bedroefd beetje te zeggen. In de bezet tingsjaren werden in Londen reeds be sprekingen gevoerd om te komen tot een stevige band tussen de drie lage landen waarbij betrekkelijk vérgaande besluiten werden genomen. In elk geval zou men zo spoedig mogelijk een economische unie tot stand brengen, waarbij alle ver keer van goederen, personen en geld vrij zou zijn. Toen later de bevrijding kwam, had deze een ander verloop dan menig- RIJST, VET EN OLIE IN DECEMBER. Ter gelegenheid van de feestdagen in December zal aan alle leeftijdsgroepen honderd gram rijst op bon ter beschik king worden gesteld. Deze rijstbon wordt opgenomen in de bonnenlijst van 2 December. In dezelfde bonnenlijst wordt een bon opgenomen voor 250 gram boter of margarine of 200 gr. vet boven het normale rantsoen voor de leeftijdsgroepen A, B en C. De leeftijds groepen D en E ontvangen een extra bon voor de helft van deze hoeveelheid. Tenslotte zal in de bonnenlijst van 16 December een bon worden aangewezen voor alle leeftijdsgroepen voor 180 gram spijsolie. In verband hiermede wordt het publiek aangeraden, teneinde stagnatie in de aflevering te voorkomen, ledige tpijsolie-flessen bij zijn leverancier in te leveren. Amicitia. Het programma, minder dan 23 veelal algemeen bekende nummers L liefhebbers van i. en pittige rhythmen Het viel dan c Men schrijft ons Ter inleiding van de Toneel-avond op Donderdagavond door de Toneelgroep „Comedia” uit Amsterdam moge het volgende dienen. Het stuk „Begeerte” speelt in de beroemde oude binnenstad van New-Orleans, van oudsher bezocht door de schrijvers, musici, gastronomen en pretmakers. Het is een bonte buurt met giet-ijzeren balconnetjes, waar alle rassen en standen door elkaar wonen en waar het leven dag en nacht voortgaat in stampend rhythme. Het is de geboorte plaats van de jazz en heeft tot achter grond gediend voor vele romans en sto ries. Toen de schrijver van het stuk daar woonde, liep er een electrische tram langs zijn huis, een schamel geval, dat hortend en stotend iedere zoveel minu ten voorbij rammelde naar het eind punt Begeerte (Desire). Rond die tram heeft de schrijver Williams, die in de ba naalste zaken eeuwige symbolen weet te ontdekken, een stuk geschreven over ons allemaal, zoals wij nog maar steeds, met roerend optimisme, altijd weer de zelfde weg op en af gaan, altijd weer voortgedreven door de levensdrang tot eindelijk de laatste halte wordt bereikt. Het spel heeft een zeer grote bezet ting, er werkt nl. meer dan een dozijn acteurs en actrices in mede, in de hoofd rollen Ank van der Moer, Lous Hensen, Guus Hermus en Henk Rigters, terwijl door Johan zorg voor zijn. kwam o.a. nog aan van het Hoofdbestuur omeer in het vereni- te betrekken en op die ma- nieuw kader te vormen. Bij de discussies werd de vrees cursussen schade zullen :ra bevatte, had voor de zoet-vloeiende melodieën veel aantrekkelijks. ook niet te verwonderen, dat een groot aantal, voor een deel jon gere mensen naar Amicitia getogen was, wellicht mede aangetrokken door het voor dergelijke avonden traditionele „bal na”. De heer Staten en I Vergadering der Ver. Naties de Austra liër Evatt en de secretaris-generaal Trygve Lie er bij de regeringen van Frankrijk, Rusland, Engeland en de Ver. Staten dezer dagen op aangedron gen, besprekingen te openen, eventueel met bijstand der Ver. Naties, ter oplos sing van de Berlijnse kwestie en ten einde aldus te komen tot het sluiten van vredesverdragen met Duitsland, Oostenrijk en Japan. Deze kopstukken der Ver. Naties baseerden zich bij hun actie op een onlangs door de Algemene Vergadering aangenomen Mexicaanse resolutie waarin een beroep op de grote mogendheden wordt gedaan ter hernieu wing van de pogingen hun meningsver schillen op te lossen en een duurzame vrede te vestigen. Uit deze stellig goed bedoelde poging de besprekingen tus sen de Grote Vier weer op gang te bren gen, blijkt wel hoe belangrijk overeen stemming tussen partijen voor de vrede en het algemeen herstel wordt geacht. Maar veel zal er niet terecht komen van die poging. Reeds direct werd ze bij de grote Westelijke geallieerden vrij koel ontvangen, en na onderling overleg werd bekend gemaakt dat ze er aan vasthielden dat de Russen eerst de Ber lijnse blokkade moesten opheffen voor er verder overleg kon gepleegd, ook Truman heeft dit nog eens bevestigd. Het Russische antwoord kon uiteraard tegemoetkomender zijn; de Russen ach ten persoonlijk overleg tussen de Grote Vier om alle kwesties op te lossen van het grootste belang zeggen zij, ze willen dus eigenlijk precies wat de kopstukken der Ver. Naties willen, aldus betoogt Moskou De Russen zouden trouwens om hun ogenblikkelijke vredelievendheid te bewijzen ook nog kunnen wijzen op het feit dat het Russische bezettingsle ger in Duitsland zijn winterkwartieren heeft betrokken, dus niet aan actie Eigenlijk hebben Evatt en Lie de zaak vrij schutterig aangenakt, zij hebben nu de Russen gelegenheid ge geven het zo voor te stellen dat het Westen geen overeenstemming wil, dat stelt imr ers voorwaarden voor men wil praten. De heren hadden vermoedelifk verstandiger gedaan de zaak maar aan de Veiligheidsraad en de zes neutrale leden daarvan over te laten, tenslotte ligt er toch ook nog altijd het besluit van die Raad dat onmiddellijke opheffing van de blokkade van Berlijn vraagt en besprekingen der vier militaire gouver neurs om de muntkwestie op te lossen. De Westelijke geallieerden wijzen trou wens in hun antwoorden aan Evatt en Trygve Lie op dat besluit. Het is te ho pen, ofschoon ook niet waarschijnlijk, dat een ander initiatief van de Ver. Naties grefter succes heeft We bedoelen de besprekingen welke, onder directe leiding van de Ver. Naties, thans tus sen Griekenland, Bulgarije, Zuid-Slavië en Albanië begonnen zijn om te trach ten een betere verstandhouding tussen de Grieken en hun ’Uren te scheppen. Tenslotte zijn deze landen slechts pion nen van de grote mogendheden; een deel hunner geschillen wordt alleen met deze pionnen uitgevochten. En zolang de groten het niet eens worden, zullen de kleinen daarin ook niet slagen. Van pionnen gesproken: het spel in China ontwikkelt, zich nog altijd ten gunste van Rusland. De Chinese communisten maken nog steeds snelle vorderingen en het kan best zijn dat als dit overzicht j groter af- —1 wat kwali' eit voorsprong op de landen zullen behouden. Enige vragen werden door Ir. Meulen uitvoerig beantwoord. Bij de rondvraag de orde het plan om de jongeren gingswerk t_ --- nier een u.- Schuil beeft met zijn groep accordeonisten heel wat bereikt en het strekt hem tot eer, dat hij niet gepro beerd heeft kwasie-serieus te doen door met bewerkingen van zg. „zware mu ziek te komen. De gespeelde nummers leenden zich onderhavige leidde een en heid en DE GAULLE CRITISEERT DE ANGLO-AMERIKANEN. Op een persconferentie heeft Generaal De Gaulle de Anglo-Amerikanen er van beschuldigd, dat zij een Duits Rijk wil den oprichten, waarvan geenszins zeker is, dat het niet met de Russen zal sa mengaan tegen het Westen. De Gaulle zeide, niet bereid te zijn voor de Mar- shall-hulp (die hij overigens toejuichte) te betalen met erkenning van het Duit se herstel. „Wij hebben eeuwen lang ge leefd zonder Marshall-plannen”. De ge neraal meende, dat het centrum der Westerse defensie in Frankrijk moest liggen, dat de band zou vormen met Noord-Afrika. Engeland zou voor het 'het licht ziet de Chinese regering haar j Nabije Oosten en de V. S. bedreigde zetel ontruimd om in het Zuiden haar hoofd- - - -Bij de - geuit dat de van de Jongerein hierdoor ondervinden, waarom ge pleit werd voor overleg met de Jonger- ein. Het bestuur verklaarde zich daartoe bereid. Voorts werden nog enkele aangelegen heden o.a. de muizenplaag bespro ken waarna de voorzitter, nadat de heer Hoekstra een afscheidswoord had ge sproken waarin hij het bestuur, e in zonderheid de voorzitter, dank bracht voor de aangename samenwerking, d goed bezochte vergadering sloot. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van Bonnen voor vlees 100 gram vlees 400 gram vlees 150 gram vlees Alle bonkaarten 407 Algemeen 250 gram bo’er of mar garine of 200 gram vet Bonkaarten KA, KB, KC 812 411 Algemeen 200 gram kaas of gram korstloze kaas 412 Algemeen 250 gram boter of mar garine of 200 gram vet 413 Algemeen 225 gram huishoud zeep of 180 gram toiletzeep B 425, C 427 500 gram boter of mar garine of 400 gram vet Bonkaarten KD, KE 812 417 Algemeen 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas 418 Algemeen 125 gram boter of mar garine of 100 gram vet 419 Algemeen 450 gram huishoud zeep of 360 gram toiletzeep Tabak- en versnaperingenkaarten enz. QA, QC 808 133, 134, 137 Tabak 2 rantsoenen garetten of kerftabak. Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 813 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen van de strook X Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. De niet-aangewezen bonnen van strook 2 kunnen worden vernietigd. Dinsdagavond is van de brug over de Koopmansgracht bij Woudas Meel fabriek, nadat een schip was gepasseerd, het brugdek door het breken van een onderdéel neergeploft, en de brug ge heel verwrongen over de gracht kom te liggen. .Verkeer door en over deze brug werd daardoor ónmogelijk. Een groot ongerief zowel voor de scheep vaart als voor de bewoners van het buiten deze gracht gelegen stadsgedeelte. CONCERT SNEKER ACCORDEON ORKEST. Woensdagavond gaf het Sneker Ac cordeonorkest onder leiding van de heer G. Schuil een populair concert in de’zaal van Amicitia. Het programma, dat niet Het besluit van de Ver. Engeland om de steenkoolmijnen en de ijzer- en staalindustrie in West-Duits- land, dus in het Roergebied, weer aan de Duitsers terug te geven heeft niet al leen in Frankrijk ongerustheid veroor zaakt, België heeft reeds verklaard in deze dichter bij het Franse, dan bij het Amerikaans-Engelse standpunt te staan en in Nederland zal men er over het al gemeen wel precies zo over denken. De Amerikanen hebben wel gezegd dat het alleen gaat om de kleinere ondernemin gen en niet om de grote, die over het algemeen met Hitler hebben samenge spannen, terwijl de West-Duitse rege ring zelve straks zal mogen beslissen of men de zware industrie zal nationalise ren, maar in ’t algemeen ziet men in dit begin toch een Amerikaans streven de gehele industrie weer in particuliere Duitse handen te spelen en de eventuele nationalisatie tegen te werken. Kenmer kend is dan ook wel dat zelfs de Duitse soc. democraten tegen de Anglo-Ameri- kaanse maatregel hebben geprotesteerd. De Amerikanen verwachten nu eenmaal met hun afkeer van staatsbemoeiing met de productie dat de Duitse in dustrie haar grootste rendement zal op brengen als ze door Duitsers en als par ticulier eigendom geëxploiteerd wordt. De Engelse regering heeft zich terwille van de samenwerking met de Ver. Sta ten mede op dit pad begeven, hoewel ze in haar eigen land een geheel andere politiek volgt nl. die van de nationali satie van de sleutelindustrieën, er wor den juist in deze dagen in het Engelse Lagerhuis harde noten gekraakt over de regeringsplannen met de Engelse staalindustrie. Maar dit kan ten slotte de vastelandsmogendheden in West- Europa nog koud laten, hun gaat het er om dat waarborgen worden verkre gen dat de machtige Duitse industrie niet weer misbruikt wordt voor een aan valsoorlog tegen hen. Die waarborgen kunnen nauwelijks anders gegeven wor den dan door een Amerikaanse garantie van de veiligheid der landen van West- Europa, dus door een verbond van dezen met de Ver. Staten. Zoals bekend is men bezig met de voorbereiding van zo’n verbond. Amerika en Canada wer ken aan een plan voor samenwerking met de Westelijke Unie in een Noord Atlantisch pact, deze Westelijke Unie is ook bezig haar ideeën daaromtrent te ontwikkelen en in de naaste toekomst hoopt men dan overeenstemming er over te bereiken, waarna het nog aan het nieuwe Amerikaanse Congres ter goedkeuring zal moeten worden voor gelegd. Als dit een dergelijk pact dan ook goedkeurt, heeft West-Europa iets in de rug, waarop het met vertrouwen kan steunen. Al is het dan ook waar, dat daarmede nog niet eens vast zou staan, dat als West-Europa werd over vallen, de Ver. Staten direct te hulp zouden snellen, want geen enkel ver drag dat de Ver. Staten sluiten, kan de verplichting bevatten dat ze zich auto matisch in een oorlog zullen werpen. Im mers het Congres, dat op het moment dat een dergelijk geval zich voordoet, zitting heeft, heeft alleen dé bevoegd heid een oorlogsverklaring goed te keu ren. Maar dat is tenslotte maar theorie, in de practijk zou West-Europa met zo’n pact vast kunnen vertrouwen op Amerikaanse bijstand. De gehele kwes tie waarom het o.i. thans gaat is dat de Amerikanen in Duitsland de teugels vieren op een tijdstip dat zij de veilig heid van West-Europa nog niet gega randeerd hebben. Na wereldoorlog I heeft Europa ten deze lelijke ervarin gen opgedaan; bij de vredesonderhande lingen had de toenmalige Amerikaanse president Wilson de verplichting voor de Ver. Staten aanvaard, de veiligheid van Frankrijk te garanderen, maar hét Congres weigerde later die garantie. Met het gevolg dat «'rankrijk, er op uit ging de Duitse heropbouw zoveel mo gelijk tegen te werken, en stellig ook met het gevolg dat litler later heel wat meer ondernam dan hij zou hebben ge durfd als Washington zich wel resoluut achter Frankrijk had geschaard. Men kan zich echter ook de haast, welke de Amerikanen thans betrachten met hun maatregelen in Duitsland wel voor stellen. Zowel voor het slagen van de Marshallhulpactie als vooi’ een behoor lijke verdediging van West-Europa is een snelle heropbouw van West-Duits- land nodig,. Als de Amerikaanse rege ring bij het nieuwe Congres komt om verlenging van de Marshallhulp en om een Atlantisch pact zal zij dus dit Congres gaarne iets willen laten zien van het succes van baar maatregelen in West-Duitsland, mede vandaar de spoed, welke zij betracht. Het Westen zit hier dus in een heel lelijke knoop, welke niet zo gemakkelijk is te ontwar ren en waarvan men ook maar niet zo di rect kan zeggen wie het hier eigenlijk bij het rechte eind heeft. Heel jammer blijft het echter dat er enig verschil van inzicht tussen de Westelijke lan den is ontstaan, terwijl de grootste eendracht onder hen in verband met de verhouding tot Rusland, zo dringend nodig is. Wat die verhouding betreft, principieel is die nog steeds even slecht, de tegenstellingen zijn nu eenmaal on overbrugbaar. Maar dat behoeft nog niet te betekenen dat men niet in vrede naast elkaar zou kunnen leven. Blijk baar uitgaande van deze gedachte heb ben de voorzitter van de Algemene schot aan aardappelen zitten, wat de regering veel geld zal kosten. Een beroep op de Benelux gaat hier volgens spreker echter niet op. Welke gevolgen de Benelux op de landbouwpolitiek zal hebben, daarvan is nog weinig te zeggen. We zitten nl. m een moeilijke dwangpositie omdat Ame rika op meer eenheid aandringt. Maar toch gelooft spr. dat het, op lange ter mijn gezien, voor onze landbouw een heel gelukkige ontwikkeling tot gevolg zal hebben omdat wij er een zetgebied door krijgen, en v._ en kosten betreft, een andere De afdeling Sneek van de Friesche Maatschappij van Landbouw kwam Woensdagmorgen onder voorzitterschap van de heer I. de Boer in ledenvergade ring bijeen in de bovenzaal van Hotel Hanenburg. Bij de ingekomen stukken werd o.a, de aandacht gevestigd op de landbouw kundige leergang van de Friesche Mij., op de cursusssen in melkmachines en machinaal melken en op die voor land bouwwerktuigen en motorkennis, waar bij de leden werden opgewekt zoveel mogelijk aan deze cursussen deel te nemen. Medegedeeld werd, dat sedert de laatste vergadering in Mei 4 gewone en 4 buitengewone leden zijn toegetreden, tegenover welke winst een verlies stond van 1 lid dat vertrok, een buitengewoon lid dat naar een andere afdeling werd overgeschreven en 1 buitengewoon lid dat overleed. In de plaats van de heer J. Hoekstra, die periodiek aftrad en niet herkiesbaar was, werd na enige stemmingen tot be stuurslid benoemd de heer G. Brekeveld te IJlst. Aan het afgetreden lid werd door de voorzitter dank gebracht voor het werk dat hij voor de afdeling heeft gedaan. De begroting voor 1949 werd vastge steld op een bedrag van 900.in ont vangst en uitgaaf. De heer D. Zeilstra bracht een uit voerig en overzichtelijk verslag uit over de laatstgehouden vergadering van de Fr. Mij. te Leeuwarden, waarvoor de voorzitter hem dank bracht Tot leden der commissie tot het na zien der rekening 1948 werden benoemd de h.h. K. Heerschop, Tj. Douma en H. Jager. nese gedelegeerde voor het eerst de Russen openlijk steun aan de Chinese communisten verweten. De Russen de den, volgens hem, zelfs nog meer. Ze hadden duizenden Japanse krijgsgevan genen, die in Russische handen waren geoefend en gewapend en tegen de wet tige Chinese regering in het veld ge zonden. De Russische vertegenwoordi ger zeide dat hij op deze beschuldiging nog wel terug zou komen, waarna hij zich stortte in het in die commissie ge voerde ontwapeningsdebat, dat natuur lijk niets tastbaars zal opleveren. De Veiligheidsraad heeft zich voor de zo veelste maal beraden over de Palestijn se kwestie en nu Joden en Arabieren be volen een wapenstilstand te sluiten en onderhandelingen over een duurzame vrede te beginnen. De Joden hebben be zwaren dat ze tijdens die wapenstilstand op de oude stellingen moeten terug trekken en dus bezet gebied prijs geven, ze willen alles houden wat ze hebben en de Arabische staten willen geen directe besprekingen met de Joden omdat dit alleen al erkenning van de Joodse staat mee zou brengen en daar willen zij, ten minste het merendeel hunner, niet aan. De regering van Zuid-Afrika ligt ook al overhoop met de Ver. Naties, ze wil niet dat dat lichaam zich bemoeit met het voormalige Duits Z.W. Afrika, dat die regering zonder meer bij haar ge bied wil Inlijven. Dr. Malan heeft zelfs gedreigd dat Z.Afrika zich desnoods uit de Ver. Naties zou terugtrekken. In het Ier: parlement wordt thans het rege ringsvoorstel behandeld de laatste ban den met het Britse Gemenebest te ver breken en in het Franse heeft de rege ring nog eens uiteengezet dat achter de grote stakingen de Cominform zat. DE ACTIE VAN DE KOMINFORM IN FRANKRIJK. De Franse minister van binnenlandse zaken Jules Moch heeft in de nationale vergadering zijn requisitoir tegen de Kominform uitgesproken. Deze heeft de Franse communistische partij vele hon derden millioen francs verstrekt om te trachten de regering omver te werpen. Uit de Russische satellietstaten kwa men zeer belangrijke bedragen, vaak langs diplomatieke kanalen, d. w. z. dat dus regeringsinstanties uit die landen er direct bij betrokken waren. Bemid deling verleende een Franse bank te Parijs, welke echter in handen is van Russische staatsbanken. Deze bank ver leende grote voorschotten aan de Franse communistische partij. De mi nister zeide dat ook uit Engeland, Ne derland, Italië en Zwitserland steun aan de stakingen w°s verleend nl. tot een totaal bedrag van 3% millioen francs. Er zullen nu krachtige maatregelen worden genomen tegen saboteurs en on ruststokers. voor de de duur een grotere eenheid Europa kan voortkomen. Onder deze omstandigheden wordt er alles opgezet om tot deze economische unie te komen, en deze zomer heeft er op het ChS-teau d’Ardennes een bespre king plaats gehad tussen de regeringen van Nederland, België en Luxemburg, waarin is vastgelegd dat per 1 Januari 1950 de economische unie haar beslag moet krijgen. Of dit werkelijk zal sla gen wordt door velen betwijfeld, en wat de .gevolgen er van zullen zijn is ook nog zeer onoverzichtelijk. Door deskundi gen wordt er vooral aan getwijfeld of het mogelijk is op zó’n korte termijn de munten tot elkaar te brengen. Neder land zal zijn munt nl. in hoofdzaak moe ten aanpassen aan de Belgische frank, wat volgens spreker een vrij sterke waardevermindering van de Nederlandse gulden zal betekenen, met als gevolg stijgende prijzen. De gevolgen voor de landbouw politiek. Welke gevolgen heeft dit landbouwpolitiek In eerste instantie niet zo heel veel. Het landbouwprotocol van de Benelux geldt maar tot 1 Jan. 1950. Voor het overgangsstadium zijn bepaalde regelen getroffen, waaruit blijkt dat de Bel gische landbouwer bang is voor deze regeling, omdat de Belgische productie lager is dan die van Nederland, wat vol gens de Belgen een moordende concur rentie met onze landbouwproducten zal verwekken. In het landbouw-protocol is daarom bepaald dat de invoer van land bouwproducten in België zoveel be perkt kan worden dat de prijzen op peil blijven, terwijl tevens heffingen op de in gevoerde producten toegepast kunnen worden. Als deze regeling bestaan blijft, zou dat voor onze landbouw een grote ramp betekenen. Voor Friesland als exporte rend landbouwgewest kan het echter ook voordeel opleveren omdat onze pro ducten veel beter zijn dan de Belgische, al doen ook de Belgen hun uiterste best hun landbouwproducten te verbeteren. Momenteel hebben wij echter nog een voorsprong. Het landbouw-protocol heeft ons echter enigszins bevreesd gemaakt, omdat België alle moeite doet de in voer van onze producten te beperken. De nieuwe koers in de landbouw politiek. Een ander gevolg van de onderhan delingen is wat doo de regering ge noemd wordt de nieuwe koers in de 'andbouwpolitiek, wat hierop neerkomt dat de regering zich wat minder met de landbouw bemoeit, wat heel vaak ver dedigd wordt met een beroep op de Benelux. België, zo wordt gezegd, heeft een geheel andere economische struc tuur als Nederland. België is meer libe raal en wil zo weinig mogelijk van re geringsmaatregelen weten. In de derti ger jaren echter heeft België wel der gelijke maatregelen voor de landbouw gekend, maar veel eenvoudiger dan die in Nederland. België heeft eigenlijk al leen invoerbeperkingen ingevoerd en heffingen geheven, waardoor de Bel gische boer zijn boter in het eigen land kon plaatsen en daardoor de prijs op peil houden. Nederland heeft een’heel andere en veel omslachtiger regeling ge had. De reden daarvan is dat de Bel gische landbouw veel eenvoudiger is dan de Nederlandse. De Belgische land bouwer produceert alleen voor de eigen bevolking, Nederland is echter voor een heel groot deel een exportland en heeft altijd een veel krachtiger ondernemings geest getoond dan België. De regering ziet wel in dat wij dit niet kunnen bestendigen, maar een eenvou diger, i.c. het Belgische systeem, moeten volgen, waarbij zij zich veel minder met de landbouwproducten bemoeit. De kant van de vrije economie maar wat uit, in de richting van de economische unie. Spr. heeft echter een vermoeden dat dit momenteel een weinig het karakter draagt van een uitvlucht en meer theorie dan werkelijkheid is. De regering inte resseert zich niet meer voor de aardap pelen, en ook niet te veel meer voor de melkprijs, waarop een cent beknibbeld kon worden. Toch moet de werkelijke achtergrond niet zo ernstig gezien wor den, want de Belgische landbouw ver keert in dezelfde positie als die waarin wij in de dertiger jaren zaten. België zal dus ook maatregelen moeten nemen om zijn landbouw op peil te houden, en al hoewel België ons altijd geschetst wordt als een industrieland is het spr.’s indruk dat de Belgische landbouw altijd reeds behoorlijk door de Overheid beschermd is. De Nederlandse overheid zal de boe ren eerder in de steek laten dan de Bel gische en daarom zullen in de econo mische unie maatregelen genomen moe ten worden om de prijzen op peil te houden. In heel Europa is thans een grote overvloed van aardappelen. Daarorif worden in alle W.Europese landen maat regelen genomen de prijzen op peil te houden teneinde de boer niet de dupe te laten worden van de zegen die over het gewas en de natie heeft gelegen. Ook in België zien we daarom een heel gelukkig prijspeil, maar in Nederland trekt de regering zijn handen van de aardappelen af, niettegenstaande alle toezeggingen, waardoor de prijzen thans beneden een redelijk peil zijn gedaald. Ook de melk prijs van 17% cent is te laag. Het enige waarvoor we op dit ogen blik gesteld worden is de concrete ver andering in de landbouwpolitiek, omdat we op dit moment met een groot over- van Malando (waar bij Olé Guapa niet ontbrak) vielen zeer in de smaak, terwijl ook nummers als de Barcarolle van Offenbach en Voor spel tot de opera La Traviata van Verdi een dankbaar onthaal vonden. Enkele accordeonsoli, die veelal knap gespeeld werden, wisselden het pro gramma af. Verder verraste Mieke Damhuis de toehoorders met het zin gen van Operette- en filmmelodieën. Zij deed dit op bewonderenswaardige wijze en haar heldere, gevoelvolle stem heeft zeker veel tot het welslagen van dit concert bijgedragen. Zoals gezegd, werd de avond besloten met een gezellig bal, waarvoor grote be langstelling bestond. L. G.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1