Teraardebestelling C. Smit Franks Race naar het Geluk I De Benelux Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST 3e JAARGANG No. 91 4 FEUILLETON. Een roman uit de automobielwereld door STAN VAN KAMPEN. V andere afwijking op?” „Neen, niet de geringste. Ik heb hierover ook reeds nagedacht. Zoudt U zich toch nie^ vergist hebben, dokter?” „Ik zeg U, dat ik mij niet heb vergist. Ik geloof wel, dat mijn naam als dokter mij toestaat vast te stellen of dit een geval van hartverlamming is. Maar wat mij betreft laat U een tweede dokter komen”, ant woordde de dokter stug. „Ik vraag excuus, wij zouden de laatsten zijn Uw medische kennis in twijfel te trekken”, sprak Ryder vergoelijkend. „Wel, laat U het lijk dan onderzoeken inplaats van deze bespreking nog langer te rekken. Misschien zult U dan mijn vermoeden bevestigd zien”. „Allright! Commissaris, belt U even op, dat het lijk wordt weggehaald. Dan zullen wij de aanwezigen een verhoor moeten afnemen”. Allen verlieten, de recherchechef volgend, het ver trek. Zonder op Woodley’s vragen te antwoorden, zei Ryder: „Mijnheer Woodley, kunt U ons voor de nood zakelijke verhoren gedurende een uur een kamer ter beschikking stellen?” „Zeer gaarne, Chef. Wilt U mij maar volgen?” „En Peacetown, belt U nu dadelijk op en verzoekt U een agent voor het proces-verbaal boven te komen”. Peacetown knikte en verwijderde zich. Als eerste deed Dr. Woodley zijn relaas. Hij kon niet meer mededelen, dan dat Sealson hem ongeveer 7 uur had opgebeld en hem de verschrikke lijke mededeling deed. Op de vragen of Sealsons stem opgewonden of op enigerlei wijze ongewoon had ge klonken, zeide hij: „Neen, hij sprak rustig, zeer rustig, op de hem eigen zakelijke phlegmatische wijze”. „Hebt U aan Sealson weleens een of andere karakter- fout ontdekt of heeft hij met Dr. Pradly weleens een diepgaand meningsverschil gehad?” „Laat U deze verdenking alstublieft vallen. Sealson is een van mijn beste medewerkers. Ik schenk hem zeer veel vertrouwen. Hij werkte aan mijn nieuwe wagen, op verzoek van Pradly. Dergelijk werk liet Pradly slechts aan goede en absoluut betrouwbare lieden over en dat deze twee hier tezamen werkten kan voor U slechts een bewijs zijn, dat zij goed met elkaar konden opschieten. Pradly duldde slechts de beste karakters in zijn omgeving”. „Zelfs de beste mensenkenner vergist zich wel eens, mijnheer Woodley. Doch wij vroegen niet, of U Sealson verdenkt, doch vragen inlichtingen om zijn persoon aan de verdenkingssfeer, welke bij een dergelijke zaak nu eenmaal aanwezig is, te kunnen onttrekken. Hoe meer het ons gelukt deze kring te verkleinen, des te dichter naderen wij het doel”. „Staat U mij toe, hoofdcommissaris, een vraag te stellen?” vroeg Peacetown nu zijn chef. „Ja, zeker”. „Mijnheer Woodley, U zei zojuist iets over een nieu we wagen. Dat brengt mij op een idee. Had U destijds niet een proces lopen met een concurrerende firma wegens onrechtmatige toeëigening van een Uwer tech nische vindingen? Voor zover ik weet, verloor U dit proces, omdat de aangeklaagde bewijzen kon, de vin ding, waarom het ging, reeds zelfstandig en vroeger gevonden te hebben. Hoe heette deze toch? Was het niet Sinnisfaere in Stockholm?” „Ja, die was het”, antwoordde Woodley. „Sinnis faere hij had de naam langzaam en aandachtig voor zich uitgesproken. Dan schreeuwde hij het plotse ling uit: „Sinnisfaere heeft hem om het leven ge bracht!” Wordt vervolgd. kende in hem de chef van de afdeling moordzaken van Scotland Yard, „en dit is commissaris Peacetown. Hoe staat de zaak, dokter? Een hartaandoening. of?” De dokter schudde het hoofd. „Ik vermoed, dat U hier meer op Uw plaats bent dan ik, chef. De tekenen van een hartverlamming zjjn in het geheel niet aanwezig. De dood is door inwerking van buitenaf en voor zover een oppervlakkig onderzoek het toelaat een dergelijk oordeel te vormen, ingetreden door een snel werkend vergif veroorzaakt, hetwelk een algehele verlamming van het organisme ten gevolge had. Slechts een consciëntieus chemisch onderzoek kan hier volkomen opheldering verschaffen en ik raad U aan hieraan zeer veel aandacht te wijden, daar deze Vergiften zeer zeldzaam zijn en U zeker op een spoor zullen brengen”. „Ik dank U zeer, dokter. We zullen het vertrek eens onderzoeken, commissaris”. Peacetown knikte en beiden begonnen de vloer, de wanden, meubelen en vensters aan een scherp onder zoek te onderwerpen. Tenslotte waren zij daarmede klaar. De Chief glimlachte. „Maar dokter, weet U zeker, dat U zich niet ver gist „Ik geloof niet, dat ik mij vergis”, antwoordde de dokter verwonderd en onaangenaam getroffen. „Hmcommissaris, wat zegt U er van Peacetown schudde het hoofd. „Voorlopig acht ik mij gedwongen de gedachte aan een gewelddadige dood te verwerpen. Men zou toch ten minste enige verdachte vingerafdrukken moeten kun nen constateren. Overigens vertoont het vertrek een absolute orde die elke gedachte aan een worsteling verdringt. Mijnheer Sealson, U bent toch met de toe stand van deze ruimte volkomen bekend. Valt U een of 6 Het onderzoek was afgelopen. Met een peinzende uit drukking op het gezicht trad de dokter opzjj. Sealson keek hem vol verwachting aan. „Was U een vriend van de dode, mijnheer Sealson?” „Dat niet direct. Doch dr. Pradly was voor ons een gewaardeerde meerdere. In zijn privélevfen was hij vrij teruggetrokken. Naar mijn beste weten was mijnheer Duncker zo gelukkig zich zijn vriend te mogen noemen”. „De beroepsrenner?” „Ja onze renner Duncker. Maar wat hebt U kunnen vaststellen „Vertelt U mjj eerst eens mijnheer Sealson, zijn U aan de dode weleens tekenen van afkeer van het leven hoe zal ik het uitdrukken kortom tekenen opge vallen, welke op zelfmoord kunnen wijzen?” „Zelfmoord? U gelooft dus niet aan een natuur lijke dood?” „Mag ik U verzoeken mijn vraag te beantwoorden „Uw vraag? O ja. Neen, Dr. Pradly toonde giste ren, evenals steeds, zijn normale wezen. Hij was vrien delijk, daarbij echter ernstig en gesloten als altijd”. Er werd geklopt. Sealson deed open. Twee heren in civiel traden binnen. „Ryder”, stelde de een zich voor en de arts her- DINSDAG 23 NOVEMBER 1948 Redacteur: L. KIEZEBRINK Redactie-adresKLEINZAND 7 SNEEK Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van Nieuwe Sneeker Courant, Sneeker Courant en Drijfhouts Nieuwsblad .1 Ab.prijs 2.50 per half jaar Franco per post ƒ3.75 per half jaar NIEUWE NEDERLANDSE AFVAARDIGING NAAR INDONESIË TER ONDERHANDELING. MILITAIRE VERLOVEN VOOR DE FEESTDAGEN. De minister van Oorlog en Marine ad Interim heeft bepaald, dat aan militai ren van de koninklijke landmacht verlof mag worden verleend van Zaterdagmid dag 4 December tot Maandagmorgen 6 December. Voorts mag aan een gedeelte van de militairen van ’s avonds 23 De cember tot Maandag 27 December en aan een ander gedeelte van ’s avonds 30 December tot 3 Januari verlof wor den verleend. Kantoor voor Abonnementen Fa. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 Tel. 2872 I Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Bureau voor Advertenties: Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 Telefoon 3005 Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handels- adv.) lager. tot ge- ZES ROTTERDAMSE AGENTEN GEARRESTEERD. Binnen de tijd van enkele weken heeft de Rotterdamse recherche 6 agenten van het politiecorps aldaar gearres teerd, die bij het fouilleren van arres tanten, zich meester maakten van hun bezittingen. er geen stuk voorhanden, dan schreef de heer Smit zelf een stuk. En zijn levens blijheid werkte immer stimulerend. Uit naam van de Jeugdbond voor Onthouding, afd. Sneek, voerde de heer C. Kuipers het woord, die er op wees, dat de vorige oorlog evenals de laatste een losgeslagen jeugd met zich meebracht. De heer Smit was een man, die de jeugd echter begreep, er vertrou wen in had, en wist, dat er onder goede leiding veel mee te bereiken viel. „In ons vaandel liet hij ons schrijven „De Jeugd zij Reinheid”. Op velen heeft hij de hei lige vonk om goed te willen doen en zijn, doen overspringen”. De heer P. W. de Vries, oud-agent van Drijfhouts Nieuwsblad te Sloten, sprak nog als vriend van de heer Smit. Mej. van derVeen bracht de spre kers dank voor hun vele goede woorden en ging voor in gebed. Daarna werd het stoffelijk overschot naar de Algemene Begraafplaats ge bracht, begeleid door vele van Smits vrienden. Aan de open, met bloemstuk ken en kransen overdekte groeve bad mej. van der Veen het „Onze Vader”. VERHOGING KINDERBIJSLAG Te rekenen van het tweede kind. De op 20 October vastgestelde loon- bijslag van 1 per week was berekend als compensatie van de stijging van de kosten van levensonderhoud voor een gezin van vier personen. Thans is een wetsontwerp ingediend, dat beoogt door middel van een aanvullende kinderbij slag een compensatie voor grotere ge zinnen te geven. De kinderbijslag zal in verband hiermee voor het derde kind op 0.44 worden gesteld en te rekenen van het vierde kind op 0.54 per kind. Ook voor het tweede kind wordt de kinderbijslag tot ƒ0.44 verhoogd, zulks om de loonbelasting, welke over de gulden loonbjjslag wordt geheven te compenseren, een punt waarop vooral de Stichting van de Arbeid de aandacht heeft gevestigd. Deze regeling voor het tweede kind heeft een tijdelijk karakter wegens de toegezegde herziening van de loonbelastingtarieven voor de lage in komens. Bij de berekening over de verhogin gen, welke neerkomen op iets minder dan een kwart van 1, is overwogen, dat in het algemeen de waarde van het geen kinderen aan levensmiddelen con sumeren geringer is dan wat volwasse nen voor zich besteden en dat de verho ging van kosten van brandstoffen evenredig toenemen met de grootte van het gezin. De nieuwe regeling zal terugwerken de kracht hebben tot 1 October 1948. Zij vervalt uiterlijk op 1 Januari 1950, zoals ook met de bestaande kinderbijslagen het geval zou zijn. Men onderzoekt na der wat voor regeling na deze datum zal moeten gelden, waarbij ook de loon belastingtarieven in aanmerking zullen worden genomen. VERLIEZEN IN INDONESIË. De regering maakt bekend, dat haar leedwezen op 7 November is sneuveld korp. S. Koopmans, uit Hen- maakte duidelijk hoe het in de toekomst naarderadeel (Fr.), behorende tot de worden moet: leerplicht voor het blinde Koninklijke landmacht. 1 De heer J. van der Werf sprak j namens de Krite Snits fan it Selskip kind, degelijke vakopleiding en arbeids- nazorg om de blinde een hem passende werkkring te bezorgen. Hij wekte de aanwezigen op dit streven van de Ne derlandse Blindenbond zo veel mogelijk te steunen. Het optreden van Gusta van der Heijden en Joop Slegtenhorst bewees, hoe de blinde door de moderne onder wijsmethoden en zijn bijzondere wils kracht in staat is zijn talenten te ont wikkelen. Te zamen voerden zij uit de Sonate voor orgel en viool van Pietro Locatelli, Larghetto van Handel en de Ciaccona van Tomaso Vitali; drie be langrijke werken der Italiaanse school uit het begin van de 18e eeuw. De dank bare vioolpartij werd met gevoel en juist muzikaal begrip gespeeld en de begeleiding sloot daar uitstekend bij aan. Jammer genoeg is het orgel zoda nig ingebouwd, dat de plaats van de violiste ten opzichte van het publiek zeer ongunstig moest zijn. De fraaie klank van haar instrument kwam daar door wel eens te weinig tot zijn recht. Voor orgel alleen hoorden we Toccata en fuga in d van Joh. Seb. Bach, Ro mance van Guilmant en Toccata van Widor, die met opvallende rhythmische duidelijkheid en doorzichtige registratie werden gespeeld. De heer van den Berg droeg nog voor het gedicht „de Zaaier” van de blinde dichter Frits Tingen. Het gehele programma werd door een honderdtal toehoorders met grote aan dacht gevolgd en heeft zeker het begrip en de bewondering voor het werk der blinden en hun actieve bond versterkt. L. G. groot deel is dit te danken aan de ar beid van de socialistische ministers en de houding van de vakverenigingen. In deze moeilijke tijd dienen de problemen echter vooral in internationaal verband te worden bezien en we prijzen ons ge lukkig dat onze partij zich ook op dit punt van haar taak bewust is, getuige de overeenkomst met België en Luxem burg en de totstandkoming van de West-Europese Unie. Misschien ligt juist in deze donkere tijd de kans tot een nieuwe gemeenschap te komen, maar dan moeten we allen actief deelnemen aan de opbouw van een betere maat schappij, die niet op dictatoriale doch op democratische grondslag dient te rus ten. Natuurlijk kwam ook het vraagstuk der lonen en prijzen ter sprake en spr. drong er bij de vrouwen op aan begrip te tonen voor de moeilijkheden, waar mede de regering worstelt, Tenslotte deed zij een dringend beroep op de vrou wen om door een goede besteding van het inkomen de welvaart en vrede in huis te bewaren en daarnaast pal te staan in de socialistische strijd. Na deze rede, welke met grote aan dacht werd gevolgd, kwam een toneel- groepje op de planken met de éénacter „Met een beetje goede wil”, die het ac- tuële probleem van de inwoning behan delde en van propagandistische strek king was. Het stuk oogstte veel bijval en de spelers hebben zich over het alge meen goed van hun taak gekweten, al hadden enkele jongeren soms nogal wat moeite met de te lange dialogen. Ook verder verliep de avond in op gewekte stemming. Mevr, van Meegen zong nog een drietal mooie liederen, ter wijl een verloting met een zeer groot aantal prijzen niet weinig de gezellig heid verhoogde. Zeer voldaan gingen de bezoekers naar huis. KUNSTAVOND NEDERLANDSE BLINDENBOND. Vrijdag jl. organiseerde de Neder landse Blindenbond in de Doopsgezinde Kerk alhier een propaganda-kunstavond. Een drietal blinde kunstenaars: Gusta van der Heyden (viool), Joop Slegten horst (orgel) en Johan van den Berg (spreker en declamator), verleende op deze avond zijn medewerking. In zijn openingswoord zeide Ds. van der Meulen, dat dit concert niet alleen gehouden werd om de toehoorders een uur kunstgenot te verschaffen, een beter begrip van het leven der blinden bij te brengen. Dit thema werd door de heer Joh. v. d. Berg, propagandist van de Blinden bond, in een gloedvolle rede nader uit gewerkt. Toegelicht door vele sprekende feiten en voorbeelden schetste hij het leven der blinden vroeger en nu en CHR. ORATORIU !M-VERENIGING. Men schrijft ons: Morgen 24 Nov. zal de Chr. Orato rium Ver. haar 25-jarig jubileum her denken. 25 jaren Oratorium Vereniging betekenen meer, dan 25 jaren voor elke andere vereniging. Elk jaar een uitvoe ring te geven van werken die steeds kostbare medewerking vereisen van so listen en orkest, zodat elke uitvoering een nadelig slot oplevert, vraagt wel een bijzonder uithoudingsvermogen van bestuur en leden. „De Messias” van G. F. Handel staat thans op het program ma bij dit jubileum. De beste solisten en de L.O.F. zullen hun medewerking verlenen, terwjjl dit werk in de Neder landse taal gezongen wordt. Vele oud- leden en liefhebbers (sters) zullen mor genavond het Gebouw voor Chr. Belan gen bevolken, en hiermede de C.O.V. hun beste wensen bij dit jubileum willen demonstreren. Woensdag van 3 tot 4 hoopt het be stuur receptie te houden in Aere Peren- nius. Vrijdagmiddag 19 Nov. vond op de Algemene Begraafplaats de teraarde bestelling plaats van onze redacteur de heer C. Smit. Vooraf konden zijn tal rijke vrienden afscheid van hem nemen in de Menno-zaal. Velen waren geko men om hiervan gebruik te maken. Rond de baar lag een groot aantal bloemstukken. De rouwdienst werd geleid door mej. J. van der Veen, die na te zijn voorgegaan in gebed enkele delen voorlas uit het N.T., die in zijn leven een richtsnoer moeten zijn geweest voor Kees Smit, nl. het Evangelie van Jo hannes 15 917, het Evangelie van Mattheus 5 1416 en de Eerste Brief van Paulus aan de Corinthiërs 15 53 58, gevolgd door Ps. 121. Elf sprekers voerden, nadat mej. van der Veen nog een en ander had verteld over het sterfbed van de heer Smit het woord. De eerste was de heer W. Schuil uit Huizum, die gewaagde van de grote vriendschap, die er tussen Kees Smit en hem bestond. De heer L. d e J o n g, compagnon van de overledene, bracht de heer Smit nog eens dank voor de 42 jaar van samen werking, waarvan 32 als compagnons, en bracht het altijd jeugdig optimisme van Smit in herinnering. Ook namens de compagnons van ’t Sneeker Nieuws blad bracht spr. dank voor de onder vonden vriendschap. De heer J. Halbertsma bracht de heer Smit hulde voor het vele, dat hfl voor het Fries Scheepvaart Museum heeft gedaan. „Wij hebben hem leren kennen als een geestig en geestrijk man. Hij had een warm kloppend hart voor Sneek”. De heer M. B a n d a uit Kollum sprak als alg. voorzitter van de Nederlandse Nieuwsblad Pers te Den Haag en be toogde, dat Kees Smit het voorbeeld was van een goed collega. De afd. Fries land van de N.N.P. prees zich gelukkig met zo’n voorzitter. Veel heeft hij ge daan voor de afdeling, en veel wist hij door zijn blijmoedige hartelijkheid en grote hulpvaardigheid van zijn collega’s gedaan te krijgen. De heer L. M e ij e r voerde het woord namens het oud-personeel van Drijf- hout’s Nieuwsblad en herinnerde aan wat „Baas Kees” altijd voor hen is geweest. Namens het Krite Toaniel sprak de heer J. M u u r 1 i n g, die grote dank bracht „oan Smit foar datjinge hwat hy as lieder fan it Krite Toaniel lange jier- ren dien hat, en foar hwat hy foar de spylders persoanlik west hat. Mei al syn krêft hat hy it Krite Toaniel op in peil brocht, dat it nou ien mei fan de béste krite toanielen fan Fryslan is. Mar ek strakjes sll hy foar de spylders en foar my as lieder, dy’t it fan him oernommen hat, noch in greate stipe wêze”. De heer A. de Boer, die sprak na mens het N.J.V., bracht in herinnering, dat de heer Smit 15 jaar lang steeds weer bereid gevonden werd te helpen bij de voorbereiding van het toneelstuk, dat te overstromen. In de eerste plaats zijn Nederland en België overeengekomen dat Nederland bij de Wereldbank een lening van 200 millioen dollar zal aan vragen om met dat bedrag via België voor 1 Jan. 1950 het bevoorradingspeil hier ongeveer even hoog als in België te krijgen, zodat de winkels er hier waar schijnlijk tegen die datum ook heel an ders uit zullen zien dan nu en hoven de drie lage landen om in het eco- j dien is onze regering ook niet van giste- -'J ren en zal de belangen van Nederland niet uit het oog verliezen. Wat de land bouwproducten betreft, de kloof tussen België en ons is ten deze voorlopig on overbrugbaar en voor deze producten zal er na 1 Jan. 1950 dan ook nog een over gangsperiode zijn. Spr. gelooft niet dat de middenstand, vooral die hier in het Noorden, veel schade zal ondervinden van het doorvoeren van de Benelux; de zware sanering, welke de middenstand geleidelijk zal ondergaan, zal meer het gevolg zijn van het feit dat deze na de bevrijding in het algemeen te weinig re serveerde. Er is noch voor te groot opti misme noch voor pessimisme aanleiding, maar men mag een zo grote gedachte als de Benelux niet van het standpunt van één branche bezien, doch moet ze zien vanuit het belang van ons gehele volk, ja de gehele wereld, omdat ze is een belangrijke bijdrage tot de vrede. Er werden tal van vragen gesteld, door spr. uitvoerig beantwoord. Een ge deelte van die beantwoording hebben wij in bovenstaand verslag verwerkt. Tal van beeldstatistieken lichtten het ge sprokene toe. De voorzitter van de R. K. Midden standsbond, de heer de G r ij s, had de bijeenkomst geopend met een woord van welkom tot spr. en de talrijke bezoe kers en een, opwekking de protestver- gadering van de gehele georganiseerde middenstand tegen de regeringspolitiek inzake lonen en prijzen, welke op 5 cen traal gelegen punten in het land worden gehouden, te bezoeken. De vergadering werd gesloten door de heer H. P. T i m- mermans, voorz. van de Ver. van Sneker Zakenlieden met een dankwoord tot de spreker. SNEEKER NIEUWSBLAD gaan ontmoeten. De ministers zijn Zondagavond naar Indonesië vertrokken. De Kamerleden zullen nog worden aangewezen en later vertrekken. In een Donderdagavond door de R. K. Middenstand in samenwerking met de Ver. v. Sneker Zakenlieden gehouden vergadering in de foyer van Amicitia sprak drs. H. N e e f s over de Benelux. Spr. betoogt dat de Benelux ge groeid is uit de harde noodzakelijkheid voor nomisch evenwichtsspel in de wereld een sterker machtspositie in te nemen. Als men als grotere eenheid optreedt heeft men op de internationale markt meer kansen en alles wat moet aangewend om die markt te veroveren kan men gezamenlijk ook goedkoper doen, spr. denkt hier aan marktverkenning enz. Groots is echter de idee van de Benelux ook, omdat er economische tegenstellin gen door worden opgeheven, tegenstel lingen welke vaak tot oorlog lelden; de Benelux-gedachte bevordert dus de vrede en opent ook een perspectief op staatkundige eenheid van steeds meer volken. Toch zijn de moeilijkheden welke moeten overwonnen worden om tot het Benelux-huwelijk te komen zeer groot, waarom men zich de verwezenlijking in drie etappes voorstelt. Eerst een douane-unie, welke reeds is ingegaan, daarna een tolunie en ten slotte 1 Jan. 1950 de volledige economische unie. De moeilijkheden liggen vooral op mo netair gebied; de Belgen, die zowel een intern begrotingsevenwicht als een extern betalingsevenwicht hebben be reikt, eisen uiteraard dat eerst ook Ne derland daartoe zal komen en wel zon der overmatige belastingheffing of een inflatoire geldpolitiek. Er moet ook een zekere aanpassing van het wederzijdse loon- en prijspeil komen; in België is dit laatste gemiddeld ongeveer 15 hoger dan in Nederland. Ook op het stuk der belastingen zijn er moeilijkheden, de in directe belastingen spelen in België in het belastingstelsel een veel groter rol dan in Nederland; de Nederlandse en Belgische omzetbelastingen bijv, zullen naar elkaar toe moeten komen, de eerste zal wat omhoog, de laatste wat omlaag moeten en de heffingstelsels moeten aangepast. Behalve op overheidsgebied zijn er ook tegenstellingen in het be drijfsleven. België is een echt industrie land en ons land moet intensief ge ïndustrialiseerd om onze snel groeiende bevolking te kunnen voeden; onze re gering moet dus wel een zekere inves teringspolitiek volgen, de Belgen zijn ten deze na de bevrijding veel vrijer gelaten en wensen ook niet dat wij hier al te veel industrialiseren, omdat zij dan af zetgebied menen te zullen verliezen. Het Nederlandse bedrijfsleven wil daartegen over dat de Belgen hun industrievesti gingen ook wat meer zullen reglemen teren. Nadat spr. dieper op al deze tegen stellingen en hoe men ze denkt op te heffen is ingegaan, staat hij stil bij de gevolgen van het Benelux-huwelijk voor de zakenlieden. -Voor hen, die zich op de internationale markt bewegen kunnen ze belangrijk zijn omdat de Benelux een grote macht op die markt zal vormen en daar de derde plaats innemen, terwijl het voorlichtingsapparaat dat de Bene lux kan vormen veel efficiënter en goed koper zal kunnen werken dan dat, het welk elk der drie landen er nu op na houdt. Het ambacht en de middenstand zullen er misschien, vooral ook hier in het Noorden, niet direct zoveel van mer ken al kunnen ook in him kringen historische verhoudingen verstoord wor den. Men zal immers nu ook eens in België gaan zien wat de leveranciers daar aan te bieden hebben. Men moet dus zijn nieuwe bevoorradingskansen na gaan en daarom tussen nu en 1 Januari 1950 niet al te veel inkopen, omdat men na die datum misschien beter en goed koper in België zal kunnen inkopen. Laat men Belgen in ons land na FEESTELIJKE BIJEENKOMST VROUWENGROEP P. v. d. A. Vaak wordt gezegd, dat waar veel vrouwen zijn, de man niet op zijn plaats is. Desondanks hebben we het er Don derdagavond toch maar op gewaagd deze feestelijke bijeenkomst in het St. Josephgebouw bij te wonen. Spijt heb ben wij er niet van gehad, want het was een gezellige en leuke avond. De belang stelling was groot; ruim twee honderd vrouwen vulden het fleurige zaaltje tot in de uiterste hoeken, toen mevr. Spaan derKok de avond met een kort woord opende. Zij vertelde daarin iets over het geen er in de groep gedaan wordt. De bedoeling is een goede sfeer te scheppen onder de socialistische vrouwen en om tot dit doel te geraken, dienen b.v. de leesclubs waarvan er thans vijf gevormd zijn. Deze clubs houden om de veertien dagen een bijeenkomst en plm. 70 vrou wen komen dan bijeen om artikelen en vraagstukken van algemene en sociale aard te bespreken Hierdoor ontstaat er een band tussen de deelneemsters. Ook verder heerst er activiteit in de groep, de huisbezoeksters zijn steeds druk bezig het ledental uit te breiden en dat zij hiermee succes hebben bewijst wel dat er de laatste tijd 70 nieuwe leden zijn bij gekomen. Mevr, van MeegenJorritsma zong hierna zeer lofwaardig een drietal liede- paar ren, waarbij mej. Dicky de Groot kundig maar tevens om hun begeleidde. Mevr. E. J. WilzenBruins van Mep- pel richtte vervolgens een ernstig en ge voelvol woord tot de vrouwen. Zij schet ste de onrust en de agitatie, welke in de wereld heersen en stelde daartegenover echter ook niet denken dat de de situatie in ons eigen land, waar een staat zullen worden gesteld arbeidsvrede is, die ons land tot een ge- 1 Jan. 1950 met goederen zegend plekje grond maakt. Voor een De Nederlandse regering heeft naar officieel wordt medegedeeld een uitvoerige en diepgaande studie ge maakt van het door minister Stikker gedaan verslag van de door hem in In donesië gevoerde besprekingen. Het ka binet is daarbij tot de conclusie geko men, dat er wellicht nog mogelijkheden zijn om op de grondslag van de gedrags lijn, welke door de regering is vastge steld, op korte termijn de geschilpun ten tussen de regering van het Ko ninkrijk en de regering van de repu bliek langs de weg der onderhandelin- gen op te lossen. Derhalve heeft het ka binet de minister van Overzeese Ge biedsdelen mr. N. J. M. A. Sassen, de minister van Buitenlandse Zaken mr. D. U. Stikker en de gedelegeerde van het opperbestuur L. Neher aangewezen als delegatie, ten einde in Indonesië bespre kingen te voeren zowel met de regering van de republiek, als met de federalisti sche nationalisten voor het tot stand brengen van een definitieve oplossing. De delegatie zal worden bijgestaan door enige vooraanstaande leden der Staten- Generaal als waarnemers, en enige des kundigen uit Nederland, terwijl in In donesië in overleg met de hoge ver tegenwoordiger van de Kroon zodanige andere deskundigen kunnen worden toe gevoegd als nodig zal blijken. Nu de fe- Op <je jaarlijkse Bondsdag moest worden deralistische nationalisten op uitnodi- opgevoerd. Hij was een grote stimulans ging der Nederlandse regering enige j voor de spelers, omdat hij begrepen had, maanden geleden naar Den Haag zijn <jat het leven is dienen en liefhebben, gekomen voor het voeren van overleg dat tot verheugende resultaten leidde, meent de delegatie dat het ditmaal op foar Fryske Tael en Skriftekennlsse en haar weg ligt, hen nu in Indonesië te zei o.a.: „Mei wémoed yn it hert sille wy strakjes nei hüs gean, tankber foar alles hwat hy dien hat foar üs Selskip. Lange jierren is hy in greate stipe west foar it kulturele libben yn Fryslan en foaral foar it Fryske folkstoaniel”. De heer S. Koopmans vertelde, dat de Sinterklaascommissie een reeks van jaren een beroep heeft kunnen doen op de heer Smit voor het opvoeren van de kindertoneelstukken, omdat hij wist, dat hij daarmee de kinderen, waarvan hij hield, een grote dienst bewees. Was

Sneeker Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1