Jubileum Chr. Oratorium Vereniging, Sneek Buitenlands Overzicht 4 Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST 3e JAARGANG No. 92 VRIJDAG 26 NOVEMBER 1948 Sneeker Courant en Drijfhouts Nieuwsblad Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van Nieuwe Sneeker Courant, twee-sanatoria-collecte. Geanimeerde Receptie en geslaagde Uitvoering van „De Messias”. I I 1 Ab.prijs ƒ2.50 per half jaar Franco per post ƒ3.75 per half jaar den in de binnenkort te houden verga dering, waar het definitieve besluit zal vallen, hun houding kunnen bepalen. De penningmeester, de heer P, Oltj, kon een optimistisch geluid laten horen, want dank zij het garantiefonds voor de ge- BONNEN VOOR SINAASAPPELS. Bon 414 algemeen van de A-, B- en C-kaarten en bon 420 algemeen van de D- en E-kaarten kunnen tot 4 Decem ber bij de winkeliers ingeleverd worden. T.z.t. krijgt men op eerstgenoemde Va K.G., op laatstgenoemde 1 K.G. sinaas appelen. Als er citroenen komen zullen deze bonvrij beschikbaar worden ge steld. Namens het Comité, Mevr. NOOITGBDAGT—Oranje D. WIERSMA. Kantoor voor Abonnementen Fa. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 Tel. 2872 Het plaatselijk comité: Zr. Eysinga, Mej. J. Eizema, Mevr. H. C. van den Heuvell Grootjans, Mej. W. Mo^s, Mevr. M. O. van Nielvan Keule, Mej. H. Stegenga. Bekend is, dat de tuberculose, door allerlei omstandigheden van de oorlog en de bezetting, weer fel om zich heen heeft gegrepen en dat het aantal patiën ten sterk is toegenomen. Hieruit volgt, dat de t.b.c.-Sanatoria zich voor een zwaardere taak zien gesteld. De bezet tingstijd bracht bovendien nog een sterke achteruitgang in middelen. Wil len de Sanatoria dus tegen hun toege nomen taak behoorlijk opgewassen zijn en de nodige vernieuwingen, aanvullin gen en verbeteringen kunnen aanbren gen, dan is extra geldelijke hulp onmis baar. Moge de opbrengst der voorgeno men collecte daarin een ferme steun geven. BELANGRIJKE MEDEDELING VOOR DE JEUGD. Het St. Nic. comité der Sneker Za kenlieden Ver. bericht ons dat St. Ni- colaas a.s. Zaterdag met de trein van 4.09 in de middag aan het station te Sneek arriveert. Met muziek trekt hij met gevolg naar het stadhuis waar een grote" schare van kinderen onder leiding van de heer Doodkorte de Sint zal toe zingen de Burgemeester zal Sinter klaas ontvangen5 en de aubade af nemen. Na afloop rijdt St. Nicolaas door de stad en neemt zijn intrek in Hotel de Wijnberg om van de vermoeiende tocht uit te rusten. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Bureau voor Advertenties: Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 Telefoon 3005 Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handels- adv.) lager. dat verkeer is al belangrijk. Het herstel van West-Duitsland verliest men wel en.s al te veel uit het oog. De productie ir het algemeen is er reeds tot een peil van 70 van dat van 1938 gestegen, de steenkoclprodi ctie bedraagt er al meer dan 2 mill'oen ton per week, de staalproductie 7 millioen ton per jaar, oe invoer 2 milliard gulden. Het gaat dus voocult, ai moet er nog veel gebeu ren. Desondanks heeft natuurlijk ook West-Duitsland zijn problemen, men liet er bijv, de prijzen na de geldzuivering vrij en ze stegen veel sneller dan de lonen, met het gevolg dat er onrust in de arbeiderswereld heerst, er dreigt in flatie en de boeren houden hun pro ducten weer vast. Er zjjn dus zowel hoopvolle als minder mooie verschijn selen op economisch gebied in een aan tal West-Europese landen, welke presi dent Truman en Marshall aanleiding kunnen geven tot onderling overleg, nu het nieuwe Congres in Januari over het vervolg van het Marshallplan zal moe ten beslissen. Opmerkelijk is nog, en dit kan een rol spelen bij die beslissing, dat de vooruitstrevende groepen in de beide grote Amerikaanse partijen, de demo cratische en republikeinse, neiging to nen tot hechte samenwerking in de steun aan Trumans politiek. Het belang rijkste vraagstuk dat Marshall met Tru man behandelt schijnt de hulp aan China te zijn. Ondanks papieren over winningen van de regeringstroepen, dringen de Chinese communistische le gerscharen China steeds verder binnen. Er zijn deskundigen in de Ver. Staten die menen dat alle verdere Amerikaanse hulp aan Tsjang Kal Sjek thans nutte loos zou zijn en dat Truman die enige zeer bekwame Amerikaanse militairen ter beschikking van Tsjang Kai Sjek zou willen stellen om de operaties te leiden het best zou doen te bemidde len tussen beide partijen om tot vrede te komen. Of de Chinese communisten en het hun steunende Rusland daarvoor te vinden zouden zjjn nu zij aan de win nende hand zijn is een andere vraag. Maar het lijkt een heel moeilijke opgave zelfs voor de Ver. Staten om tegelijk West-Europa, op de been te helpen en te voorkomen dat het communisme een groot deel van China overstroomt. Daarnaast is dan een andere vraag, zij het misschien onder de gegeven om standigheden van ondergeschikt belang of Tsjang Kai Sjeks corrupt en dictato riaal bewind een waardig partner van de Westerse democratieën is. Te Washington zal men hem wel als de minste van twee kwaden beschouwen, en zit men nu eenmaal met dit bewind in één schuitje. Zoals dat ook in Grie kenland het geval is, waar de Ameri kaanse regering tegen wil en dank een regering steunt, die ook nauwelijks aan spraak op de titel democratisch mag maken. De leider der conservatieve par tij Tsaldaris heeft er thans weer een nieuw kabinet gevormd met steun van de liberale leider Sofoelis, die echter daardoor de sympathie van het grootste deel zijner partij heeft verloren. Het nieuwe kabinet kreeg slechts een enkele stem meerderheid in de Griekse Kamer en misschien maakt het ’t dus niet lang en zullen de vooruitstrevende partijen, die een werkelijk democratisch Grieken land willen nog eens een kans krijgen. De huidige regering maakt, als die in China al te zeer misbruik ’"an de Ame rikaanse dwangpositie om haar eigen doeleinden na- te streven. Terwijl in twee werelddelen de worsteling tussen Westen en Oosten in volle gang is, zijn er al geruchten dat Rusland ook reeds het oog heeft geslagen op Afrika. Zo als bekend zijn vooral de Engelsen met Amerikaanse steun bezig het zwarte werelddeel in snel tempo te exploiteren en te ontginnen, opdat het in 1952, wan neer de hulp van het Marshallplan op houdt, kan dienen als leverancier van grondstoffen en als pijler voor de West- Europese economie. Het past uiteraard in het Russische plan te tract' -> deze pijler te vernietigen en ook het Noord Atlantische Pact een belangrijke defen sie basis te ontnemen, en geheel Afrika voor de Russische economie te ontslui ten. Men zou, zo wil het gerucht, in de nabije toekomst ook het communisme in Zuid-, zowel als Noord-Afrika de kop zien opsteken. Uit Zuid-Amerika komt het bericht dat binnenkort te Havanna 14 Amerikaanse landen in een confe rentie de positie der in Amerika lig gende gebiedsdelen van Europese naties zullen bespreken. Ook Nederland is door Suriname, Curasao enz. daarbij betrok ken, en het zal oppassen zijn! Neder land, Engeland en Frankrijk zullen dan ook waarnemers naar die conferentie zenden. In dit verband is ook een be richt van belang dat in Venezuela hoge officieren de president, die een vooruit strevende partij vertegenwoordigt, van zijn grondwettige rechten hebben be roofd en de macht in handen genomen om de conservatieve invloed op de re gering te vergroten. Een optreden dat te Washington weinig sympathie zal ontmoeten, allicht meer echter in Ar gentinië bij president Peron, die het voor zijn politiek van verzet tegen de overheersende positie der Ver. Staten op het Westeljjk halfrond van derge lijke elementen moet hebben. Overigens moet gezegd, dat de Argentijnse verte genwoordiger bij de Ver. Naties, thans voorzitter van de Veiligheidsraad, dr. Bramuglia zeer nuttig werk te Parijs SNEEKER NIEUWSBLAD Redactie-adresKLEINZAND 7 SNEEK doet door onvermoeid te trachten een oplossing voor de Berlijnse kwestie te zoeken. Er zou nog heel wat te schrij ven zijn over de Ver. Naties en Parijs; maar van #at daar besproken en be sloten werd, zal zeer weinig terecht komen, omdat de grote mogendheden verdeeld blijven. Zo nam de Algemene Vergadering het Westelijk plan tot ont wapening aan, met 43 tegen 6 st., die van het Sovjetblok, maar zonder Rus sische medewerking komt er toch niets van terecht. In de politieke commissie wordt hevig over het verdeelplan van Palestina gediscussieerd, en in de „klei ne” politieke commissie over de toela ting van nieuwe leden tot de Ver. Na ties, het Westen wil zijn vrienden er in hebben, het Oosten die niet maar wel nieuwe satellieten. De ziekte van de En gelse koning, wiens rechterbeen door een storing in de bloedcirculatie, ge vaar schjjnt te lopen, heeft de ko ninklijke familie moeten doen afzien van de voorgenomen reis naar Austra lië in Februari a.s. Men bereidde daar al een grootse ontvangst voor, welke die destijds het staatshoofd en zijn familie in Zuid-Afrika ten deel gevallen, moest evenaren en een pleister op de wonde zou zijn geweest door de Ierse Vrijstaat toegebracht, die de laatste band met het Britse Gemenebest verbrak. RedacteurL. KIEZEBRINK a INGEZONDEN. TUBERCULOSEBESTRIJDIN G. Het is U, lezer, voldoende bekend, dat de tuberculose één van de meest ge vreesde ziekten is. In en na de oorlog heeft deze ziekte zoveel slachtoffers ge maakt, dat men reeds van een tuber- culose-epidemie spreekt. Wat is het, dat deze ziekte zo gevreesd maakt? Geluk kig niet meer het aantal sterfgevallen, de tuberculose is tegenwoordig een zeer geneeslijke ziekte. Maar dan moet men lange jaren geduld hebben en een deskundige behandeling in een sana torium ondergaan. De lange duur ervan maakt deze ziekte zo gevreesd. En wie heeft de middelen voor een jarenlang verblijf in een sanatorium? Slechts zeer weinigen. Maar de anderen moeten toch ook hun kans op genezing h'ebben? Gij, lezer, kunt daarvoor zorgen door de collecte-bussen niet voorbij te lopen, die U op 27 November a.s. voorgehouden zullen worden. De opbrengst van deze twee-sanatoria-collecte wordt geheel besteed tot steun van die patiënten, die zelf hun verpleging (die duizenden guldens kost) niet kunnen betalen. En dat is verreweg het grootste deel van de patiënten. Daarom doen wij een be roep op Uw verantwoordelijkheidsgevoel en bevelen deze collecte van harte bij U aan. IJLST, Nov. ’48. Zaterdag, 27 November a.s., zullen de van de K.N.S.B., opdat de afgevaardig- t.b.c.-Sanatoria „Sonnevanck” en „Zon negloren” gezamenlijk met één en dezelf de collecte een beroep doen op de offer vaardigheid der burgerij van onze stad, ten bate van het verplegingswerk dezer Sanatoria. DE VERFILMING VAN OLIVIER TWIST. Van heden 26 Nov. af vertoont Ami- citia in een première voor het Noorden een verfilming van Charles Dickens” meesterwerk „Olivier Twist”. Wij we ten, dat het dikwijls een waagstuk is, om een meesterwerk der literatuur te verfilmen. En zeer zeker bij Dickens. Hij toch was een- meester-verteller, die zijn karakters zodanig beschreef, dat ze voor de ogen van de lezer leefden. Een ieder maakt zich andere voorstellingen van de personen over wie hij leest. In een interview verklaarde de regisseur David Lean, dat het uitbeelden van een bepaalde sfeer en het beschrijden van de karakters, de voornaamste opdrach ten bij het maken van een film dienen te zijn. Door volgens deze visie te werk te gaan, slaagde Lean er in, om, zonder ook maar ergens te tornen aan artistie ke waarden, naar Dickens’ roman een film te vervaardigen, die een cinemato grafisch juweel genoemd mag worden en voor de bezoeker onvergetelijk zal blijven. Het verhaal stond borg voor een spannend en dramatisch geheel. Figu ren bijvoorbeeld als Bill Sikes en de sinistere Fagin werden meesterlijk ge speeld door Robert Newton en Alec Guinnes. Terwijl de kleine John Ho- ward-Davies een creatie geeft van Oli ver Twist, die bijna aan het ongelooflij ke grenst. Ook de andere creaties zijn zeer loffelijk. Een zeer goede film. CONCERT DE BAZUIN. Zoals wij reeds eerder meldden komt de bekende Chr. Muziek Ver. „De Ba zuin” van Sloten in Sneek een concert geven. De advertentie in dit blad wijst er nog eens op; het programma, dat wij inzagen doet een zeer mooie avond ver wachten. Men ga dit eorps eens beluis teren. Ter afwisseling is er declamatie van mej. A. Oppedijk van Westhem en de heer H. G. de Boer van Sneek. De na men dezer declamatoren beloven dat ook dit gedeelte van het programma op hoog peil zal staan. VOOR DE NIWIN. Zaterdag 20 Nov. gaf de S.H.J.O.club in de foyer van Amicitia een dansavond ten bate van de Niwin. Het resultaat was, zo kon de voorz. de heer Henk Stuurop meedelen, dat 300.aan de Niwin kon worden overgemaakt. Be langloze medewerking verleenden het orkest-G. Schuil, radio Bosscha, de Wailuki Hawaiians, terwijl de foyer gratis beschikbaar was gesteld. Er was een zeer geslaagde verloting, dank zij het feit dat Sneker zakenlieden diverse geschenken hadden beschikbaar gesteld. dames mevr. FaberBrons van der MeulenDethmers. De heer R. Beintema was de eerste, die het door talrijke bloemstukken om geven bestuur complimenteerde en op zijn beurt van het bestuur de hartelijke gelukwensen in ontvangst kon nemen, omdat hij 25 jaar lang als directeur van het koor heeft gefungeerd. De heer Beintema heeft èn bij de oprichting èn vlak na de oorlog voor de zware taak gestaan, een vaste kern van geoefende zangers en zangeressen samen te stel len. Hij heeft zich echter niet bepaald tot zijn werkzaamheden als directeur alleen, maar tijdens de oorlog, toen de vereniging was „ondergedoken”, ook een Kerstoratorium gemaakt, dat elk jaar tegen Kerstmis een 50-tal malen in Nederland wordt uitgevoerd. Het ^suc- ces van dit oratorium blijkt overigens ook voldoende uit het feit, dat het even eens in Amerika zal worden uitgegeven. Verder heeft de heer Beintema ook nog een Nederlandse vertaling gemaakt van Handels „Messias”. Dit stuk bestaat uit 52 Bijbelteksten; velen is dit echter niet bekend, daar door de vertaling van het oorspronkelijk Engels in het Duits en in Nederland wordt het practisch altijd in het Duits gezongen heel veel van de bedoeling is verloren gegaan. Een Nederlandse vertaling van de „Mes sias” bestond tot op heden nog niet. Mocht deze vertaling tot het publiek spreken, dan zal ze worden uitgegeven. De voorz., dhr. Wamelink, sprak er zijn voldoening over uit, dat er zich in deze woelige tijden gelukkig toch nog af en toe momenten voordoen, waarop de ene mens de ander zjjn waardering kan be tuigen. Gaarne wil hij dat de directeur, de heer Beintema, doen, die immer vol moed de vereniging leidde, ook in don kere tijden. Mevrouw Beintema heeft ook altijd meegeleefd met de vereniging en er haar man vele avonden en vaak nachten aan afgestaan. Als tastbaar blijk van waardering bood spr. namens het bestuur mevrouw Beintema een boeket bloemen en de heer Beintema een fraaie actetas aan. De heer Beintema sprak er zijn te vredenheid over uit, dat hij de vereni ging 25 jaar had mogen leiden, dankte voor de samenwerking en hoopte, nog vele jaren in het belang van het koor werkzaam te mogen zijn. Burgemeester L. Rasterhoff compli menteerde de vereniging namens het Sneker Gemeentebestuur, en betoogde dat het een voorrecht voor de stad was, dat de C.O.V. Sneek 25 jaar had mogen bestaan. Immers, het is maar al te vaak zo, dat een vereniging, die streeft naar de culturele verheffing van de mens, een zeer kort leven leidt Daarom dankt spr. de vereniging voor wat zij voor Sneek en de wijde omgeving gedaan heeft. Dat tenslotte de heer Beintema er in mag slagen, zijn plaats te consoli deren en zo mogelijk vergroten, en dat hij nog lang het koor mag leiden. Ook spraken nog de heer Steensma namens de Leeuwarder zustervereni ging, die er.'op wees, dat de C.O.V.’s niet alleen streven naar ontspanning maar daarnaast ook een roeping heb ben te vervullen, welk besef veel moei lijkheden tot oplossing brengt, en de heer G. v. d. Pijpekamp, die gelukwen sen kwam aanbieden namens het Sne- bistjüren, mar as opengedaan in de Nationale ring, die haar vertrouwen in de ring-Queuille uitsprak, al had een deel der afgevaardgden graag nog scherper optreden tegen de communisten ge wenst dan waartoe deze regering bereid is. In het bijzonder de Gaullisten, of lie ver, die menen dat deze regering eigen lijk niet in staat is de nodige maatrege len te nemen en dat zij zelven aan de macht moeten komen of ,er afdoende te nemen. Ook de Russen schijnen er ech ter helemaal niet huiverig voor te zijn als de Gaulle in Frankrijk aan de macht zou komen. Moskou zou er nl. op hopen dat een bewind-de Gaulle zich zo fel tegen de Anglo-Amerikaanse plannen inzake het Roergebied zou ver zetten, dat dit de gehele samenwerking tussen Frankrijk aan de ene en de Ver. Staten en Engeland aan de andere zijde zou verstoren, m.a.w. de Westelijke Unie en Noord-Atlantisch pact zouden er misschien door kunnen worden ge torpedeerd, en zeker de heropbouw van een krachtig West-Duitsland. Door dit alles zou West-Europa zowel militair als economisch zwak blijven en zou dus de kans voor Rusland om de Ver. Staten spoedig te evenaren op beide terreinen groter worden dan wanneer Amerika verbonden was met een weer bloeiend en sterk West-Europa. De Russen zouden dus nu ze geen kans meer zien West- Europa via een communistische over winning in Frankrijk van de Ver. Sta ten te scheiden, op hetzelfde hopen via een Gaullistische victorie. Hoe dit ook zij, het is duidelijk dat de Gaulle’s kan sen stijgen naarmate de chaos in Frank rijk groter wordt. De economische ont reddering daar heeft natuurlijk ook een ongunstige invloed bij de buurlanden. In België stijgt het aantal werklozen met de dag, het is er nu al 180.000. Een der redenen is de toestand in Frankrijk, die de uitwisseling van goederen met dat land belemmert, andere zijn dat wegens gebrek aan deviezen verschillende lan den in het dure België niet kunnen ko pen. Meer dan ooit is een vast rege ringsbeleid ook bij onze Zuiderburen no dig, waar echter de twee grote partijen, de katholieke en de s.d., zulke verschil lende inzichten over het te voeren be leid inzake de grote problemen hebben, dat al regeren ze samen, dat beleid toch weinig kracht heeft. Een regeringscri sis, ontstaan doordat de minister van justitie twee collaborateurs de dood straf kwijt schold, zal wel niets aan deze toestand veranderen. Regeren is practisch niet mogelijk zonder samen werking der genoemde partijen en een ingrijpende wijziging in het politieke be leid is dan ook nauwelijks te verwach ten. Het blijft dan ook de vraag of het herstel van België, dat zo schitterend begon, wel zal doorzetten. De Benelux kan in deze natuurlijk enige uitkomst brengen, evenals het herstel van het transito-verkeer van Duitsland via de Belgische en Nederlandse havens. Want Minister Marshall heeft zijn taak als vertegenwoordiger der Ver. Staten in de algemene vergadering der Ver. Na ties te Parijs overgedragen aan een plaatsvervanger om in Washington de vele vraagstukken van de buitenlandse politiek te gaan bespreken met presi dent Truman. Men noemt o.a. de uit voering van het Marshall-plan, het Franse verzet tegen de teruggave van de Duitse industrie aan haar vroegere eigenaars, de toestand in China en het Palestijnse probleem. Men zou zich kun nen voorstellen dat minister Marshall niet even tevreden is over de uitvoering van zijn plan, als we het hier bijv, in ons eigen land zijn, waar de gunstige invloed van de Amerikaanse hulp duidelijk is te merken, al staat dan de invoer van Marshallgoederen tijdelijk stop door de staking der Amerikaanse zeelieden. En al zijn er wel moeilijkheden over al lerlei formaliteiten tussen Nederland en de Ver. Staten gerezen, zodat er een achterstand in de Marshalldollar-ver- strekking aan ons land is van 60 mil lioen, maar dat is tenslotte slechts een kwestie van organisatie. Geheel anders is het echter in Frankrijk, waar de voortdurende stakingen eigenlijk alles doen verloren gaan, wat er met de Marshallhulp kon worden gewonnen. En nu is het jammerlijke dat de gevol gen daarvan niet alleen op het hoofd van het Franse volk neerkomen, maar op de bevolking van geheel West- Europa. Want het Marshhallhulpplan beoogt niet elk land afzonderlijk een inspuiting te geven waardoor het weer op eigen benen kan staan, maar ziet West-Europa als één geheel, dat door die hulp en onderlinge samenwerking van al de landen die dit gebied vormen, als geheel weer economisch zelfstandig moet worden. En dat doel loopt ernstig gevaar omdat de hulpactie aan Frank rijk dreigt te mislukken door de ge noemde stakingen. Zoals men -zich geen weer bloeiend West-Europa kan voor stellen zonder West-Duitsland, kan men het zich ook niet zonder Frankrijk. Evenmin als men zich bijv, een succes volle militaire verdediging van West- Europa kan denken zonder Franse me dewerking. De Cominform, eigenlijk dus Rusland, heeft dat goed ingezien en ze concentreert nu haar krachtsinspanning om het Marshallplan te doen mislukken, op Frankrijk, waar een sterke commu nistische partij zich als haar werktuig laat gebruiken. Vorige week heeft de Franse regering daarover een boekje opengedaan in de Nationale Vergade- rege- Het receptie houden ter gelegenheid van het zo- en zoveel jarig bestaan van een vereniging schijnt de laatste tijd in onze stad in de lucht te zitten. Woens dag was het de Chr. Oratorium Ver. Sneek, die om het 25-jarig bestaan te gedenken een receptie hield in Aere Perennius. Velen hebben gebruik gemaakt van de gelegenheid om hun ge lukwensen aan te bieden aan het be stuur, bestaande uit de heren J. H. Wa melink, voorzitter, J. Dethmers, secre taris, G. de Boer, penningmeester en A. Jansen („de man, die ’t werk doet”, zo als de voorzitter hem betitelde) en de en mevr. houden hardrijderij en de steun van enkele heren is het nadelig saldo ver anderd in een voordelig van 88.57. De inkomsten waren 635.09 en de uit gaven met inbegrip van het nadelig saldo van vorig jaar ad 83.96, 546.52. Namens de kascommissie, bestaande uit de heren Th. Pasma en G. S. Hofstra, bracht laatstgenoemde verslag uit. De commissie stelde voor de penningmees ter te dechargeren, waartoe werd be sloten. In de nieuwe kascommissie wer den benoemd de heren G. S. Hofstra en J. Olij Pzn. De aftredende bestuursleden de heren D. v. d. Werf en U. Faber werden herkozen. Als er ijs komt, zal eerst een hardrijderij voor meisjes van 13 en 14 jaar worden gehouden en daar na zo mogelijk nog één voor jongens. Bij dit punt vertelde de voorzitter, dat de kampioensrijdereij voor jongens dit jaar nog niet in Sneek, maar in Grouw wordt gehouden, omdat deze rijderij daar vorig jaar niet kon doorgaan. Bij de rondvraag brak de heer P. v. d. Baan een lans voor een beplanting om de baan, terwijl de heren Th. Pasma en W. L. Kroon hetzelfde deden ten op zichte van langebaanwedstrijden. Al gemeen was het gevoelen dat Sneek met betrekking tot de langebaanwedstrijden niet achterwege kan blijven en de voor zitter zegde dan ook toe dat beide pun ten de aandacht van het bestuur zullen hebben. Als zijn persoonlijke mening gaf de voorzitter nog te kennen dat het niet goed gaat met de ijssport in Sneek, want z.i. behoren de toerwedstrijden niet buiten de ijsclubs om georganiseerd te worden. Een gezellige verloting om wild vormde het slot van de vergade ring. Achte redaksje, Meije wy, nei oanlieding fan üs ad- fortinsje, foarkommende yn dit blêd en üs gearkomste halden op 23 Nov. yn Hotel Piso to Snits, as bistjür fan de liswegen-cintrale SnitsWymbritsera- dielDrylts, efkes it folgjende ünder de oandacht bringe? Ut de rayons wiene der noch al inkel- den, dy’t klagen oer it forkeapjen fan kaertsjes. „Dizze klacht", sei der ien, „mei en kin net bistean”. Ien kwartsje de persoan, foar it skjin- haiden fan de baen in hiele winter!! Goed hündert baenfagers moat dit hiele rayon ha. Hja krije stipe fan de Gemeente- it skielk winter is mei baenfagers, en hja sille in fatsoen- like deihier ha, hwat ütbltelle wurde moat, dan fielt elts wol, dat dit direkt in kaptael is. Wy meitsje in baentsje, bine de re dens ünder, ride fan Snits nei Langwar, Heech oer Drylts wer op Snits oan. Hoefolle baenfagers binne wy dan foarby gien, dy’t foarhinne röppen: „As jeblief, denk om ’e baanfeger”, of seine „soene je him de biezem net foar syn bonken goaije, dy bitellet noait”. Mar ja, elke baenfager hwat jaen gyng foar el knet, en hwat in üngerief altiid mar wer ta de büse en soe it nou barre, kin men ek net mear mei ien sint ta, dat moat nedich trije wurde, of in stür. En nou giet men foar ien kwartsje mei alle frijmoedigens hiel Fryslan troch, mei in kaertsje op it boarst, en it stimpel „W y wurkje mei oan it greate gehie 1”. Yn nije wike wurde de kaertsjes roun- brocht en boppesteande biswieren binne oplost. ‘Eltse sportleafhabber keapet fansels ien? De heit as it haed fan it gesin, de soan of dochter boppe de 16 of 18 jier foa - baren seis. Ofpraet? Dit ali-m sille jimm allegearre mei ynstimme, en wy ride fan ’t win ter frank en frij foar ien kwartsje. Foar it bistjür: P. KRAMER, Foarsitter». L. RASTERHOFF, Skriuwer. IJSVERENIGING „DE FRIESCHE JEUGD”. In de jaarvergadering van bovenge noemde vereniging, welke Dinsdag avond in Hotel Hanenburg werd gehou den, herdacht voorzitter S. Oppenhui zen in zijn openingswoord de overleden erevoorzitter F. v. d. Meer, die veel voor de vereniging heeft gedaan. Verder wees hij op de vriendschappelijke be trekkingen, welke met de zustervereni ging „Friso” worden onderhouden. Het jaarverslag van de secretaris, de heer D. v. d. Werf, herinnerde aan de ge slaagde kampioenswedstrijd van meis jes, welke in de vorige winter onder Zeer bijzondere omstandigheden werd gehouden. De temperatuur was nl. 10 graden boven nul, maar ondanks het zachte weer slaagde de rijderij volko men, al was ze geen financieel succes omdat er geen publiek op de baan kon worden toegelaten. Bij het punt inge komen stukken deelde de voorzitter mede, dat het oude archief der vereni ging vroeger is weggeraakt, zodat niets over de oprichting van Friesche Jeugd bekend was. Gelukkig bracht het ru briekje „Uit het verleden” in het Snee ker Nieuwsblad opheldering, want daar in kon men lezen, dat de vereniging op 15 December 1882 met aanvankelijk 70 leden werd opgericht en dat op 1 Jan. 1883 de eerste rijderij op de Geeuw werd gehouden. De le prijs een zilveren hor loge behaalde Herman Stoelinga, ter wijl Pieter Wouda de 2e prjjs, een paar schaatsen, won. Het eerste bestuur werd gevormd door de heren G. W. Vis ser, voorzitter, Th. Pasma, A. Nauta, Th. Tijsma en I. A. Bouma. Keurmees ters waren S. T. de Jong, U. Faber en H. Molenaar. Over de beslissing van de vergadering van de Bond van Ijsclubs om aansluiting te zoeken bij de Kon. Ned. Schaatsenrijdersbond werd daarna uitvoerig van gedachten gewisseld. Men vond de gang van zaken onbevredigend en het resultaat was dat een motie aan de aangesloten Friese clubs zal worden gezonden, waarin de wens wordt uitge sproken, dat de clubs tijdig kennis kun nen nemen van het nieuwe reglement ker Cantate Koor, het „jongere zusje in de kunst”. Verder werd het bestuur van de C.O.V. Sneek nog gecomplimenteerd door vertegenwoordigers van de zusterver eniging „Gloria Deo” te Drachten, de Chr. Gymnastiekver. „Advendo”, van Aere Perennius, door talrijke leden, oud- leden enz. Door een aantal vrienden uit de vereniging werd de heer Beintema nog een heel mooi schilderij aangebo den, als dank voor het vele, dat hij voor het koor heeft gedaan. Des avonds vond in het Gebouw voor Chr. Belangen de jubileum-uitvoering van de „Messias” in de Nederlandse vertaling van de heer Beintema door de C.O.V. Sneek plaats, waaróver onze muziekmedewerker*t volgende schreef: Het was in 1742 dat Handel’s orato rium „The Messiah” in Dublin zijn eer ste 'uitvoering beleefde. Het omvang rijke werk was het jaar daarvoor in het korte tijdsbestek van 24 dagen gereed gekomen als eerste van een groot aan tal oratoria, die Handel gedurende de’ laatste periode van zijn leven schreef. Verschillende van deze composities wor den tot op de dag van vandaag regel matig uitgevoerd en zo zijn behalve de Messias, ook Judas Maccabaeus, Jozua en Jephta voor het hedendaagse publiek geen onbekenden.^ Weliswaar stelt een onverkorte weergave dikwijls te hoge eisen aan het uithoudingsvermogen van de toehoorders, om welke reden men veelal enkele coupures aanbrengt. De Messias neemt in Handels uitge breide oeuvre een bijzondere plaats in en wordt algemeen als zijn beste werk beschouwd. Het heeft geen dramatische handeling, maar de tekst door de heer Beintema voor deze gelegenheid uit het Engels in het Nederlands ver taald bestaat uit een reeks georden de bijbelwoorden over de voorspellingen van de verwachte Messias, zijn lijden, dood en opstanding en de verlossing der wereld door de Heiland. De muziek is van een frisse eenvoud, die steeds be koort en enkele koren en aria’s behoren tot de schoonste, welke ooit geschreven zijn. De heer Beintema heeft /an deze uit voering, in verband met het jubileum van het koor, iets bijzonders willen ma ken en hij is daarin ook geslaagd. De koren zaten er goed in, enkele onzekere inzetten daargelaten, en er werd met overtuiging en ambitie gezongen. De be geleiding was opgedragen aan de L.O.F. en deze vervulde" haar taak op uitste kende wijze. Het orkest krijgt langza merhand een zekere routine in dit soort werk. De aria’s werden door de „eerste lessenaars” begeleid en dit kwam de juiste sfeer en klankverhouding zeer ten goede. De solopartijen waren bij Mien Peters, mevr. Goldsmeding, Gerard v. d. Berk (die Louis van Tulder moest vervangen) en Guus Hoekman in goede handen. Speciaal de laatste gaf ons veel te genieten en de mooie ,bazuin-aria” werd, mede door de knappe prestatie van de trompettist, een van de hoogte punten van de. avond. In de pauze kregen de beide dames- solisten en de dirigent bloemen, wat aan de geheel gevulde zaal van het Gebouw voor Chr. Belangen een ware ovatie ontlokte. H. B.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1