Buitenlands Overzicht Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Aan onze Abonné’s 3e JAARGANG No. 94 VRIJDAG 3 DECEMBER 1948 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van Nieuwe Sneeker Courant, Sneeker Courant en Drijf houts Nieuwsblad BIJZONDER GERECHTSHOF LEEUWARDEN. DE ADMINISTRATIE. Z. Ab.prijs 2.50 per half jaar Franco per post 3.75 per half jaar DOODSTRAF BEVESTIGD. De bloednacht te Sneek. De Bijzondere Raad van Cassatie heeft de doodstraf, te Groningen en Leeuwarden opgelegd aan de student EIERPRIJS VERLAAGD. De prijs van verse kippeneieren ge- wichtsklasse I is met 2 cent verlaagd en dus nu weer gebacht op 16 cent. De overige vijf prijsklassen dalen met 1 cent af tot 11 cent voor prijsklasse 6. Kantoor voor Abonnementen Fa. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 Tel. 2872 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Bureau voor Advertenties: Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 Telefoon 3005 Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handels- adv.) lager. a.s. ge- vormt dat «e werkelijk het volk ver tegenwoordigd- Maar of eventuele steun zo omvangrijk en snel kan verleend, dat ze ook doeltreffend zal zijn, blijft een vraag. Een andere netelige kwestie, die betreffende Palestina, te in een nieuw stadium gekomen nu Engeland en de Ver. Staten het eens zijn geworden over him houding ten opzichte van de de lingsplannen welke bij de Ver. Naties aanhangig zijn. Bovendien is in de Vei ligheidsraad thans de aanvraag van Israël aan de orde om als lid tot de Ver. Naties te worden toegelaten. Zou dat geschieden dan zou Israël als natie erkend zijn en zouden de Arabische sta ten voor een voldongen feit staan, dat hen zou kunnen noodzaken onderhan- delingen met de Joden te beginnen. In India heeft de voorlopige volksverte genwoordiging een artikel goedgekeurd van de ontwerp-grondwet, waarbij de „onaanraakbaarheid” wordt afgeschaft, een instelling, die de sociale achterstel ling van 50 millioen Indiërs van „lage kaste” met zich brengt. Gandhi heeft zijn gehele leven gestreden voor ver zachting van het lot dezer pariahs. GRATIE VERLEEND. Bij K. B. is gratie verleend aan S. E. Koopmans, tot de doodstraf ver oordeeld bij sententie van het Bijzon der Gerechtshof te Leeuwarden. De doodstraf is in levenslange gevange nisstraf veranderd. POPULAIR CONCERT „DE BAZUIN”, SLOTEN. De Chr. muziekvereniging „De Ba zuin” uit Sloten gaf Dinsdagavond in het Gebouw voor Chr. Belangen een concert. Het actieve bestuur van deze vereniging had voor een uitgebreid en afwisselend programma gezorgd. Be halve muziek van het corps was er declamatie van mej. Oppedijk van Westhem en de heer H. G. de Boer van Sneek. Als feestleider trad op de heer K. de Grooth, hoofd van de Ju- lianaschool, die de avond op de ge bruikelijke wijze opende en sloot en de aanwezigen enkele psalmen en ge zangen liet zingen. Ondanks deze goede organisatie'en voorbereiding was de zaal nog niet voor de helft gevuld met een voor het merendeel jeugdig publiek, dat boven dien na een half uur al vergeten scheen te zijn, waarvoor het gekomen was. Een beetje meer eerbied voor het gebodene had men wel kunnen to nen, te meer waar de uitvoering der verschillende nummers de aandacht ten volle waard was. „De Bazuin” is een fanfarecorps, dat ongeveer 20 leden telt en een eer volle plaats in de afdeling Uitmun tendheid inneemt. De heer J. W. Nij- dam, die de vereniging nu drie jaren onder zijn hoede heeft, wist reeds vele eerste prijzen met het corps te beha len en ook deze avond werd er keurig gespeeld. Alles kwam er gediscipli neerd en muzikaal verzorgd uit. De dirigent deed geen tot mislukking ge doemde pogingen de klankkleur van een symphonie-bezetting na te boot sen, maar hield alles fris en echt fanfare-achtig. De vele nummers apart noemen is onmogelijk en onno dig. We kunnen volstaan met te zeg gen, dat „De Bazuin” een goede in druk heeft gemaakt en zeker groter belangstelling had verdiend, waarbi; het meestampen van de maat door sommige aanwezigen gerust achter wege had mogen blijven. De voordrachten van mej. Oppe dijk en de heer de Boer vielen bij de toehoorders zeer in de smaak. De eerste had o.a. veel succes met „Sa wie üs mem” van Thijs Polstra, ter wijl de heer de Boer het meer in het lichtere genre zocht en o.a. met „De motorrit” de lachspieren in beweging bracht. Het was al zeer laat, toen met to ündersykjen oft Fryslan finansjeel in lêstpost is foar it Ryk. In foar- lopich rapport waerd gearstald troch biropsekonomen, dy’t dêr 600 wurk- üren oan bistegen. Alle sifers binne wittenskiplik forantwurde. Yn in normael foaroarlochsk jier lyk as 1938 koe Fryslan himsels réd de foar 94 oannommen dat it Ryk yn Fryslan per ynwenner likefolle jild bistege as yn oare dielen fan it lan. Yn hoefier dat it gefal is. sil nou ündersocht wurde. Lykwols kin al oannommen wurde, dat it Ryk hjir gans minder bisteget. Sunder it Ryk en sünder Hollan soe Fryslan him dus finansjeel wol rédde kinne, en hwan- near’t it folie profyt hie fan de for- keap fan bgl. syn setters en syn molkprodukten seis tige goed. It docht dus bliken dat it argumint dat Fryslan êfhinklik is fan „Hollan” al- hiel gjin groun hat. Spr. broeht fier der nei foaren, dat it trochsneed- folksynkommen per haed yn de Fryske Walden f 260 jiers bidraecht, SJARIFOEDDIN ZOU GEVANGEN wylst it yn de greate stêdden fan Hollan mear as trije kear sa heech is, ntl. f 750 a f 800. Sokke sifers meitsje jin diidlik, dat de klassifikaesje oan kant moat, dat der yn ’e Walden mear mooglikheit ta it folgjen fan fak- ünderwiis komme moat, en dat der mear yndustry fêstige wurde moat. By it neipetear kaem nei foaren, dat it Ryk as it jild ynbart, de bilês- ting per haed omslacht, mar as it jild ütjowt inkeld rekken haldt mei de utiliteit. Soks liedt ta greate ünbinlik- heden, binammen foar Fryslan oer. De ynlieder wiisde der noch op, dat it jowne sifermateriael net tsjinnet om Fryslan los to meitsjen fan it Ryk, mar om de Friezen mear selsbi- trouwen to jaen. It sifermateriael sil as brosjure ütjown wurde, is it doel. Nei it skoft, die de skriuwer for- slach fan it wurk fan it Bistjür, en lies er in skriuwen foar, dat de nije keninginne by de troansbistiging ta- stjürd is. De Fryske saek wurdt dér wiidweidich yn bihannele. In soartge- likens oersjoch sil ynkoarten yn it Frysk en yn it Ingelsk it Ijocht sjen. Ek wurdt der arbeide oan in brosjure, dêr’t it doel en de histoaryske efter- groun fan it Striidboun neijer yn ta- Ijochte wurde. Ta bislüt waerd de propaganda yn de kommende winter bisprutsen. VLEESRANTSOEN WEER OP 200 GRAM. Met ingang van 3 December wordt het vleesrantsoen weer bracht op 200 gram per week voor de leeftijdsgroepen A, B en C en op 100 gram voor de groepen D en E (kleine kinderen en babies). Deze terugkeer naar het basis rantsoen is noodzakelijk om de con sumptie in overeenstemming te bren gen met de binnenlandse aanvoer en de import van slachtvee. Handhaving van het indertijd voorshands verhoog de rantsoen van 250 gram per week zou een tè grote aantasting van de voorraad ingevroren vlees betekenen. des lands, o.a. in de beruchte bloed nacht te Sneek. Onder zijn bevel brachten medeplichtigen eveneens vele Nederlanders ter dood. Tot 20 December a.s. geven wij gaarne aan onze postabonné’s de ge legenheid het abonnementsgeld voor het eerste halfjaar 1949 ad 3.75 op onze girorekening 50748 (ten name van Firma E. J. Drijfhout) bij te schrijven. Na deze datum wordt door ons ge disponeerd. Voor de abonné’s in Sneek bedraagt het abonnementsgeld 2.50. Desgewenst kunnen ook zij dit be drag voor het le halfjaar 1949 op genoemde girorekening storten. In de dorpen wordt het abonne mentsgeld door de agenten geïnd. EERSTE DUITSE OORLOGS MISDADIGER VOOR HET LEEUWARDER BIJZONDER GERECHTSHOF. Op 21 Dec. zal voor dit Gerechts hof voor het eerst een Duits oorlogs misdadiger terecht staan nl. de 45- jarige Carl H. R. E. Himstedt, Zoll- beamte. Hij wordt beschuldigd van mishandeling van Nederlanders en plundering van en diefstal uit wonin gen te Dokkum en omgeving. bijstand van de Ver. Staten en Canada zal verzekeren als er oorlog uitbreekt, maar hen ook in staat moet stellen zich voldoende te bewapenen om hun aan deel in de defensie van het Westen te leveren, spreekt. Een ontwerp voor dit verdrag is thans door de West-Europese Unie aan Washington voorgelegd. Als men het daar goedkeurt en ook de Ca nadese regering dat doet, al het ter be krachtiging aan het Ameiikaanse Con gres worden aangeboden. Men schat echter dat dit niet eerder dan eind Februari het geval zal zijn en dat de Ver. Staten te voren ook niet in staat zullen zijn materiële steun voor de Europese herbewapening te verlenen. En dat laatste vooral is jammer. Zolang de Ver. Staten zelf in Duitsland zitten zullen ze, Atlantisch pact of niet, toch direct bij een oorlog met de Russen be trokken zijn. Maar de West-Europese landen zijn niet in staat zich voldoende te bewapenen om zelf ook hun aandeel aan de defensie te leveren, daarvoor moet een overeenkomst met de Ver. Staten gesloten worden, en het is jam mer dat deze eerst in het voorjaar tot stand kan komen. Noch België, waar tussen twee haakjes de kabinetscrisis is geëindigd door de verschijning van een nieuw kabinet-Spaak, waarin katholie ken en s.d. weer samenwerken, noch Nederland of Frankrijk beschikken over voldoende middelen zichzelf van wape nen te voorzien. Dit alles veroorzaakt vooral in Frankrijk, ook in de regering goed gezinde kringen, een zekere onbe haaglijke stemming, welke de ontevre denheid, reeds teweeggebracht door het AmerikaansEngelse besluit om aan de Duitsers het recht van eigendom van de Roerindustrie terug te geven, ver hoogt. Het besluit van Washington en Londen om Frankrijk ook een zetel in de contróle-organen over het beheer dier industrie toe te "taan heeft de Franse ongerustheid niet weggenomen. Die contröle eindigt immers als de be zetting eindigt en Frankrijk wil een voortdurend toezicht of liever nog een internationalisatie van het Roergebied, maar Amerikanen noch Engelsen zullen, daar zij de bevolking van West-Duits- land willen winnen voor samenwerking met het Westen, daarin toestemmen en de Franse regering staat, terwijl wij dit schrijven, voor een heet vuur in haar Nationale Vergadering, nu daar deze kwestie aan de orde is. Het is heel jammer dat het Noord Atlantisch pact nog niet in kannen en kruiken is, dat Frankrijk een groter garantie voor vei ligheid zou bieden, dan het ooit gehad heeft, maar zoals wij hierboven hebben gezien, zal dat nog wel even duren en als het juist is wat Amerikaanse bladen melden, dat het slechts voor 10 jaar zou gelden, zou het ook wat de duur betreft een teleurstelling opleveren. De Ameri kanen zouden bovendien indirecte steun van Denemarken, Ijsland en Portugal aan dit pact nodig achten, en eigenlijk het liefst een pact van alle landen die Marshallhulp ontvangen tot stand zien komen. Deze landen samen zouden dan moeten bepalen wat zij zelf kunnen presteren, en de Amerikanen zouden dan in het ontbrekende willen voorzien zonder zich al te vast aan Europa te binden. Nu, deze kwestie kan aan de orde komen bij de voorstellen welke de vijf landen van de Westerse Unie thans opstellen om tot een nauwere Europese samenwerking te komen. De Engelsen wensen een soort van Raad van Minis ters van al deze landen, de Fransen een soort Europees parlement. Maar dit is een plan dat naast net Atlantisch pact staat en, naar Europese begrippen veel meer tijd van voorbereiding zal vergen en zich ook minder snel zal kunnen ont wikkelen, dan met dat pact het geval moet zijn. Van een doeltreffende Atlan tische defensie zal binnen afzienbare tijd niets komen, als de Amerikanen er op zouden staan dat alle l'nden, die Marshallhulp ontvangen er direct aan moeten meedoen. Washington ervaart op het Westelijk Halfrond zelf hoe moei lijk samenwerking van een groot aantal landen is te verwezenlijken. Ofschoon daar de historisch gegroeide tegenstel lingen veel geringer dan in Europa zijn is het daar ook heel moeilijk tot prac- tische samenwerking te komen tussen Washington en de Zuid-Amerikaanse staten. Gedeeltelijk komt dat ook omdat die staten vaak weinig stabiele rege ringen hebben en een deel er van door dictatoren geregeerd wordt, die het met Washington maar moeiljjk kunnen vin den. Er heerst nu bijv, te Washington ernstige bezorgdheid over de toestand in Venezuela, de grootste olieleverancier van de Ver. Staten, waar we schre ven er de vorige keer reeds over de nieuwe door een revolutie aan het be wind gekomen regering de politiek van het werkelijk democratische regime van de weggejaagde president Gallegos volkomen heeft afgeschaft. Groter be zorgdheid echter heerst er te Washing ton nog over de Chinese puzzle. Truman staat voor de beslissing of hjj het wan kele Tsjang Kai Sjek-bewind dat nog steeds de communistische opmars niet heeft weten te stuiten zal afschrijven als bondgenoot bjj het begrenzen van de communistische uitbreidingszucht of kordaat met alle macht waarover de Ver. Staten beschikken deze Chinese re gering moet steunen. Er zijn tekenen DE DROOGTE IN AUSTRALIË. De schapenteelt, welke nog steeds de beste bron van inkomsten is der Australische volkshuishouding, wordt thans door een van die regelmatig terugkerende perioden van droogte geteisterd, welke soms de dood be tekent van vele millioenen schapen. Ook thans zijn er van de ongeveer honderd millioen schapen in enkele weken tijds al meer dan vijf millioen door de droogte, zoals Australië die deze eeuw nog niet heeft gekend, ge storven, schrijft het Alg. Dagblad. Het betreft thans een der in het al gemeen regenrijker, vruchtbaarder streken bij de Oostkust, nl. Queens land, waar ook zuivelbedrijven met melkvee zijn. In deze streek zitten ook Nederlandse immigranten. Grote ge deelten van de grasgebieden van West Queensland en het meer Noor delijk gelegen gebied krijgen al drie jaar heel weinig en onregelmatig re gen, terwijl de neerslag al die tijd ver beneden het gemiddelde is gebleven. Alleen in Queensland worden de bin nen enkele weken gestorven schapen al op vier millioen geschat. De uiterst geringe regenval, die in de kustgebieden in het algemeen vrij overvloedig is en landinwaarts gelei delijk afneemt is er dan ook oorzaak van dat in deze noordelijke gebieden de schapenboerderijen soms uitge- strekter zijn dan een hele Nederland se provincie. Zij vormen maatschap pijtjes op zich zelf met vaak een eigen electrische centrale, wasserij, slacht huis, smidse en vliegveld. Uit Sydney, waar de grootste wol- beurs ter wereld gevestigd is, komt het bericht, dat door de enorme droogte grote gebieden veranderen in streken, waar alle planten reeds zijn afgestorven en welke tengevolge van de hevige stormen het aanzien krijgen van een dorre woestijn waarboven zwarte stofwolken hangen. Duizenden tonnen zand worden door de lucht in zee gedreven. Berichtgevers uit Oednadatta, in het centrum van Australië, maken melding van zandstormen zo hevig, als bij mensenheugenis nog niet zijn voorgekomen. Zij bereiken een snel heid van 120 km. per uur en richten grote verwoestingen aan. Hier en daar worden de schapen levend onder het stuifzand bedolven. Dieren die deze verstikkingsdood kun nen ontlopen kunnen vaak hun wol- vacht niet meer tillen, aangezien die volkomen onder het zand zit. Uitge put vallen zij onder het gewicht neer en sterven eveneens. In het Noorden van Queensland is de droogte ook voor de bewoners cri- tiek gewordenrond Tononsville waar 35000 mensen wonen is nog slechts watervoorraad voor enkele dagen. De overheid heeft speciale treinen be schikbaar gesteld, waarmee water wordt aangevoerd in de droogtegebie- den. Enkele eigenaars der grootste schapenboerderijen werken dag en nacht met vliegtuigen, tractors en Toen enige maanden geleden de Ber- lijnse kwestie aanleiding gaf tot oor- logsvrees in tal van landen, werd deze vrees zowel van officieel Westerse als Russische zijde belachelijk genoemd. De ervaring heeft geleerd dat dit juist was, er kwam geen oorlog, en in de Veilig heidsraad meende men een uitlaat voor de spanning gevonden te hebben. Men kwam er wel niet tot elkaar maar men had er door bemiddeling van de zg. neutralen contact met elkaar en die neutralen spanden alle krachten in een voor beide partijen bevredigende rege ling te ontwerpen en men is daar tot de laatste dagen nog mee bezig geweest. Intussen bleef de toestand te Berlijn ongewijzigd, de luchtbrug werkte bevre digend, en al kondigden de Russen wel eens scherpe maatregelen aan, in de praktijk bleven die achterwege. En dat was ook geen wonder, want gesteld dat de Russen met geweld de toegang van vliegtuigen tot Berlijn hadden verhin derd, en Amerikaanse en Engelse vlie gers waren daarvan het slachtoffer ge worden, dan zouden deze' grote Weste lijke geallieerden die maatregelen stel lig met geweld hebben beantwoord en t had men de poppen aan het dansen ge had. En oorlog willen de Russen niet, maar wel willen ze Berlijn. En ze den- ien dat ook nu nog te kunnen krijgen zonder oorlog. Als ze een gewapende botsing tussen Russische en bijv. Ameri kaanse vliegers hadden veroorzaakt, zou Amerika eenvoudig niet terug kunnen van militai 3 maatregelen, maar de Russen speculeren er op dat noch Ame rika noch Engeland om Berlijn zelf oor log zullen maken, als de Russische be- zettingsautoriteiten dat langs indirecte weg, zonder dus direct militair optreden tegen de andere geallieerden, in handen zouden kunnen krijgen. En zij willen dan ook voor het volgend voorjaar een po ging doen om door de bezetting van ge heel Berlijn hun deel van bezet Duits land af te ronden. De Amerikanen heb ben immers reeds lang geleden aange- kondigd, dat zij in dat voorjaar gereed zouden zijn met nog meer kracht hun positie te Berlijn te handhaven, daarbij gesteund door de Berlijnse bevolking zelf, die door de vrij voorspoedige econo mische ontwikkeling in West-Duitsland ook zou weten aan welke kant haar boterham gesmeerd was. In de maan den voor het voorjaar aanbreekt moeten de Russen als zij Berlijn willen hebben dus trachten zich op niet-direct mili taire wijze van de stad meester te ma ken en men kan zeggen dat de poging daartoe thans is begonnen. Zoals be- »kend zullen op 5 December in de door de Westelijke mogendheden bezette zónes van Berlijn gemeenteraadsver kiezingen worden gehouden, welke door de Russen in hun sector verboden zijn omdat ze weten dat de communisten daar een nederlaag zouden lijden. De Ru/sische opperbevelhebber heeft tegen hef houden van gemeenteraadsverkie zingen in de andere sectoren bij zijn Westelijke collega’s geprotesteerd o.a. bewerend dat deze onder druk der po litie staan en dat ze beogen het stads bestuur uiteen te scheuren, hij zou daar entegen voortgaan met zijn streven naar eenheid in Berlijn. Dat streven kwam dan in de praktijk er op neer dat de Russen de communistische minder heid uit de gemeenteraad in Oost-Berlijn Dinsdag in de gelegenheid stelden een nieuw stadsbestuur te vormen met als burgemeester de communist Ebert, zoon van wijlen Friedrich Ebert de eerste s.d. president van de Duitse republiek na 1918. Deze machtsovername ging ver gezeld van de nodige demonstraties in Oost-Berlijn, en het nieuwe, volkomen onwettige, stadsbestuur eist het gezag over geheel Berlijn op, bewerend dat de gemeenteraadsverkiezingen van 5 De cember beogen de stad in tweeën te scheuren. Het beloofde de Berlijnse be volking allerlei, o.a. brandstof voor leder gezin, maar het wordt natuurlijk in West-Berlijn niet erkend, en zo heeft Berlijn dus nu twee stedelijke besturen En dus hebben de Russen hiermede nog niet geheel Berlijn in handen, maar ver moed wordt dat nu de communisten totaal de baas in Oost-Berlijn zijn zij van daaruit door gewapende overvallen van benden op West-Berlijn en door ter reur zullen trachten het de geallieerden in het Westen zo zuur te maken en de bevoorrading zo in de war te sturen, dat Amerikanen, Engelsen en Fransen er de brui aan zullen geven en Berlijn ver laten. De Russen menen zelfs dat deze gelegenheid die geallieerden welkom zal zijn om zich uit een netelige zaak terug te trekken. En dit nu is een redenering, welke de Berlijnse kwestie in de nabije toekomst weer zo gevaarlijk zal maken. De Russische opperbevelhebber moet zelfs hebben gezegd dat de Amerikanen waren „als een wrat. Als men er een draadje om heeft gedaan dan moet men maar blijven trekken. De wrat valt dan ten slotte van zelf af”. Het zal nog te bezien zijn of de Amerikanen werkelijk zo zijn, maar als de Russen zich dit idee in het hoofd hebben gestampt vrezen we in de komende maanden voor weer grote spanning in Europa. Het gebeur de heeft verdere bemiddeling van de neutralen uit de Veiligheidsraad in de Berlijnse kwestie practisch onmogelijk gemaakt. Dat, nu de kans op een nieuwe crisis weer toeneemt, de West-Europese FRYSLAN KIN HIMSELS BIDRIPPE. Sneon 27 Nov. waerd der yn Ljou- wert in bisletten gearkomste halden fan it Striidboun „Fryslan Frij!” De foarsitter E. B. Folken.sma iepene wei derop to wizen, dat efter alle aksjes, hoe saeklik ek opset, in idé sitte moat. De idé dy’t it Striidboun bisielet is dy fan de Fryske frijheit. Dizze twingt ta forset tsjin de hjoed- deiske tastan yn Fryslan, dy’t skand- lik is en üntearjend. It is üs plicht, dat oan it Fryske folk düdlik to meitsjen. It tal meistanners dat it Striidboun stadichwei kriget, wiist derop, dat aloan mear minsken ta dit ynsjoch komme. De skathülder A. M. Sustring broeht yn in lêzing forslach üt oer it SNEEKER NIEUWSBLAD RedacteurL. KIEZEBRINK Redactie-adresKLEINZAND 7 - SNEEK Bonkaarten KD, KE 812 457 Algemeen 250 gram boter of margarine of 200 gram vet 458 Algemeen 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas Tabak- en versnaperingenkaarten QA, QC 808 139, 143 Tabak 2 rantsoenen siga retten of kerftabak Bonkaarten ZA, ZB, ZO, ZD, ZE, MD. MF, MH 813 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen van strook Deze bónnen zijn 14 dagen geldig. De tussentijds aangewezen bonnen 414 Algemeen en 420 Algemeen voor 500 gram resp. 1 kg. sinaasappelen moeten uiterlijk 4 December bij een handelaar in groente en/of fruit wor den ingeleverd. GENOMEN ZIJN. Reuter meldt, dat Amir Sjarifoed- din door de republikeinse troepen is gevangen genomen bij de kampong Klamboe, waarheen hij na de arresta tie van Djokosoejono was gevlucht. Nog andere communistische leiders zouden tegelijk met Sjarifoeddin ge vangen genomen zijn o.a. Soeripno. Reuter zegt hierbij, dat door deze arrestaties vrijwel een einde is geko men aan de republikeinse veldtocht tegen de communistische opstande lingen. MINISTER MARSHALL ZIEK. Minister Marshall is ter observatie in het Walter-Reed ziekenhuis te Washington opgenomen. DE ZEEP IS VAN DE BON. Op de bonnenlijst komt geen bon meer voor voor zeep. Met ingang van 3 December zijn alle soorten zeep zon der bon verkrijgbaar. Gelijktijdig zijn de prijzen voor de diverse soorten zeep verhoogd. Huis houdzeep kost in plaats van 25 cent 34 cent, de prijs van zachte zeep stijgt van 36 tot 52 cent. Ook toiletzeep en waspoeder zijn in prijs verhoogd. OFFICIËLE BONNENLIJST voor het tijdvak van 5 t.e.m. 18 Dec. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van Bonnen voor vlees 441, 443 Vlees 100 gram vlees 442 Vlees 300 gram vlees Alle bonkaarten 447 Algemeen 100 gram rijst 448 Algemeen 250 gram boter of margarine of 200 gram vet Bonkaarten KA, KB, KC 812 451 Algemeen 500 gram boter of margarine of 400 gram vet 452 Algemeen 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 453 Algemeen 125 gram koffie 454 Algemeen 50 gram thee B 465 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas Eis tegen Paul Kies twintig jaar. Tegen de thans 53 jaar oud zijnde Paul Charles Joseph Kies is Dinsdag 2(T jaar geëist. In zijn requisitoir schilderde de pro- cureur-fiscaal mr. Nube de kronkel paden van Kiès’ politieke loopbaan. Van beroepsmilitair werd Kiès fana tiek anti-militairisttoen de Duitsers ons land bezetten, ging zjjn militaire hart weer feller kloppen en hij deed de Duitse legerleiding een voorstel, om Nederlandse jongens te ronselen voor het front. Aan Rauter bood Kiès zich aan als majoor van diens politie. Van huis uit katholiek zijnde, be streed verdachte als revolutionair socialist, de katholieken op de lieder lijkste wijze. Nu hem het water tot da lippen komt, is er geen groter en vu riger katholiek dan Paul Charles Jo seph Kiès. Een psychiatrisch rapport beschrijft de verdachte als een ijdel, eerzuchtig en fanatiek man, iemand met dictatoriale neigingen, die er op uit was, anderen te beïnvloeden. De psychiater noemt Kiès evenwel volko men toerekeningsvatbaar. Mr. Nube is van mening, dat Kiès in het geheel geen idealist was. Zijn gewetenloze capriolen duiden op het tegendeel. De verdachte probeert de verbroede ringspogingen met de Duitsers te ver klaren uit zijn naar Kiès’ mening onrechtvaardige internering van vier dagen tijdens de Meidagen in 1940. Kiès had echter voor de oorlog reeds innig contact met hoge Duitse SD-spionnen. Daarom was zijn inter nering terecht, aldus de openbare aanklager. Dat de Duitsers niet meer gebruik gemaakt hebben van de on tegenzeggelijk grote capaciteiten van deze verdachte, schrijft de procureur- fiscaal toe aan het feit, dat Kiès door de Nazi’s als politiek koorddanser! werd beschouwd. Een Paul Kiès, die evenwel Duitser dan de Duitsers was. „Het idealisme, waarop deze verdachte zich beroept”, aldus mr. Nube, „wordt wel op komische wijze gelogenstraft door zijn aankoop van een fabriek van bouwmaterialen, waarin hij zijn goud wilde beleggen. Deze fabriek leverde alleen aan de Duitse Wehrmacht. Deze man nu noemt zich een voorvechter in de strijd tegen het kapitalisme”. Ten slotte noemde de procureur-fiscaal het merkwaardig, dat deze gladde Amsterdammer kans gezien heeft in Friesland zijn meeste slachtoffers te maken. Eis 20 jaar. In het langdurig getuigenverhoor verklaarde o.a de voormalige secreta ris van J. H. Woudenberg, de heer Ter Schiphorst, dat Kiès op order van de S.D. het hele archief van het N.V.V. doorzocht om bezwarend ma teriaal te vinden tegen de S.D.A.P.- en N.V.V.-bestuurders. Hij kreeg hiervoor 30 per week. Hedenmorgen kwam de verdediger mr. J. T. H. Buiel aan het woord en ten slotte beklaagde zelf, die Dinsdag, al mededeelde dan 3 uur nodig te zullen hebben. pleegde in dienst van de S.D. talrijke Silbertanne-moorden in het Noorden naar de tot standkoming van het Noord Atlantisch pact dat hun niet alleen de raadgevers voor het laatste zijn, mits Tsjang Kai Sjek zjjn regering zo her- De kommisje hat oan it Ned. Econ. Institüt to Rotterdam opdracht jown, schapen te redd 'n. De catastrophe is vreselyk. dank betalen” deze uitvoering beslo ten werd. L. G.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1