Franks Race naar het Geluk Waarheen met de producten? Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Aan onze Abonné’s ,1 3e JAARGANG No. 95 Wordt vervolgd. NIEUWE VOORSCHRIFTEN VOOR HET HOUDEN VAN VARKENS. Een roman uit de automobielwereld door STAN VAN KAMPEN. DINSDAG 7 DECEMBER 1948 Redacteur L. KIEZEBRINK Redaetle-»dre« KLEINZAND 7 SNEEK Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van Nieuwe Sneeker Courant, Sneeker Courant en Drijfhouts Nieuwsblad DE ADMINISTRATIE. I te- 10 HOOFDSTUK IV. Een getuige. Tot 20 December a.s. geven vrij gaarne aan onze postabonné’s de ge legenheid het abonnementsgeld voor het eerste halfjaar 1949 ad 3.75 op onze girorekening 50748 (ten name van Firma E. J. Drijfhout) bij te schrijven. Na deze datum wordt door ons ge disponeerd. Voor de abonné’s in Sneek bedraagt het abonnementsgeld ƒ2.50. Desgewenst kunnen ook zij dit be drag voor het le halfjaar 1949 op genoemde girorekening storten. In de dorpen wordt het abonne mentsgeld door de agenten geïnd. Ab.prijs ƒ2.50 per half jaar Franco per post 3.75 per half jaar De heer R. S. Dijkstra, tijdelijk onderwijzer aan school IV alhier, is benoemd tot onderwijzer aan de open bare lagere school te Baflo. Kantoor voor Abonnementen Fa. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 Tel. 2872 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Bureau voor Advertenties: Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 Telefoon 3005 Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handels ad v.) lager. V mogelijke geval van hun verhindering zijn twee vervangers aangewezen, Sophie Elizabeth Vos, te Bennekom en Wiebe van der Veen, te Den Haag, als tweede-prijswinnaars. Na het bekendmaken van de uit slag sprak de ambassadeur der Ver. Staten, de heer Herman B. Baruch, hen toe. de hoofdcommissaris: „Bent U het, mijnheer Woodley?” „Ja, chef. Mag ik naar de uitslag van het onderzoek informeren U begrijpt „Ja, ja, ik begrijp, dat het u ten zeerste interesseert. Ik zal u in het kort het gewichtigste meedelen; u moet mij verontschuldigen, dat ik voor langere uiteenzettin gen geen tijd heb. Het onderzoek is nog niet geheel be ëindigd. Maar als onze laatste proef klopt wat onze chemicus beslist aanneemt dan zal blijken, dat dr. Pradly vergiftigd is”. „Dus toch vergiftigd?” „Ja, en wel met het vrijwel onmiddellijk werkende gif van 't sap van de upasboom”. i,Hoe zegt u?” „Dat is een inlands plantengift uit Indië. Wij waren zelf ook verwonderd. In mijn 32-jarige praktijk is het nog nooit voorgekomen, dat een misdadiger dit, uit Java afkomstige en bij ons bijna niet bekende vergift, heeft gebruikt. Maar deze omstandigheid geeft ons juist een vingerwijzing”. „Hoezo?” „Wij kunnen gerust aannemen, dat van de dader een spoor naar Java loopt. Wij zullen vanmiddag, ongeveer om twee uur, nog eens bij u komen. Het is noodzake lijk, dat u ons nog enige andere vragen beantwoordt”. Er werd geklopt. Een bediende trad binnen en over handigde Woodley, die een afwijzende beweging maakte, een briefje. o. „Pardon, mijnheer, de brenger wacht buiten en zegt, dat de brief van het grootste gewicht is”. Terwijl de directeur door de telefoon verzocht, de stand van het onderzoek voor ieder geheim te houden, opende hij de brief en las: INSTALLATIE GRIFFIER KANTONGERECHT SNEEK. In een buitengewone openbare rechtzitting van het Kantongerecht te Sneek, gehouden op 2 December jl. en gepresideerd door Mr. A. W. Haan als oudste Kantonrechter-plaatsver- vanger, vond de installatie plaats van Mr. R. M. Westerink als griffier van het Kantongerecht te Sneek, daartoe benoemd bij koninklijk besluit. Na voorlezing door de waarnemend-grif- fier Jr D. Kooi van de acte van de door de benoemde afgelegde eed ter terechtzitting van de Arrondisse mentsrechtbank te Leeuwarden van 2 December 1948, verklaarde de kanton- rechter-plv., dat Mr. Westerink als zodanig wel en wettig is geïnstalleerd. Hierna richtte Mr. Haan zich nog met een persoonlijk woord tot de be noemde, waarbij hij o.m. opmerkte, dat het ambt van griffier van een kantongerecht meestal de eerste tree is op de ladder in de rechterlijke van de bezwaren, die dikwijls aan par tij en partlj-politiek verbonden zijn. Dat de Mienskip, die op deze wijze de toekomst der Jongerein en het be staan der boeren dienen wil, rekent op een grote belangstelling voor deze bijeenkomsten, ligt voor de hand. Be halve de Kamerleden, zal nog een spreker van de Striidboun dit onder werp behandelen, en zal tenslotte nog een lid van *t Ned. Emigratie-bureau spreken over landverhuizing. Voor de verdere bijzonderheden betreffende de data enz. dezer cursussen, wordt naar de in dit blad voorkomende ad vertenties verwezen. Geslaagd aan de rijksuniversiteit te Utrecht voor tandarts onze vroe gere stadgenote mej. M. van der Poel. Blijkens de laatste cijfers over de bevolkingsdichtheid in de verschil lende Europese landen staat Neder land op het ogenblik met 291 per vierkante kilometer bovenaan, wat vrij wat hoger is dan België, dat vroe ger het dichtst bevolkte land van het Europese continent was. De Neder landse bevolking blijkt in de tien jaar van 1938 tot 1948 ondanks oorlogs verliezen met niet minder dan 12 te zijn gegroeid en het spreekt van zelf, dat het een hele zorg is om voor al deze mensen bestaansmiddelen te vinden. Toch zit er in deze groei ook iets gunstigs en wel in het bijzonder voor de'landbouw, die daardoor im mers steeds meer binnenlandse afne mers krijgt De bevolkingsaangroei zal vrijwel geheel moeten worden op genomen in de industrie, transport en handel, zodat procentsgewijs het aan tal verbruikers van landbouwproduc ten snel toeneemt Dit betekent, dat de Nederlandse landbouw geleidelijk minder afhankelijk wordt van de uit voer. De toenemende dichtheid van de bevolking zal meer afzet brengen in het eigen land voor groenten en aardappelen, fruit, eieren, vlees, kaas en consumptiemelk. De verzwakking van de botermarkt tengevolge van de hoge productieprijs en de naar ver houding zeer lage margarineprijs zal daardoor voor een groot deel kun nen worden opgevangen door een toe nemend verbruik van melk. Dit ver bruik was voor de oorlog met 0.3 liter per dag en per hoofd van de bevol king heel laag en is, juist door de dis tributie, op een hoger niveau ge bracht. Wij hadden voor de oorlog ongeveer een milliard liter melk als consumptiemelk nodig, wat ongeveer een vijfde van de totale productie was. Kunnen wij het verbruik blij vend opvoeren tot 0.4 liter per per soon, dan zal dit bij een bevolking, die 12 groter is, de consumptiemelk- behoefte doen toenemen van 1000 tot 1500 millioen liter per jaar. Boven dien zal waarschijnlijk veel melk als roomijs kunnen worden verkocht. Toch zullen wij nog altijd een be- EXTRA KAAS MET KERSTMIS. De goede melkgift van het vee en de daaruit voortvloeiende ruimere kaasproductie maakt het mogelijk aan alle leeftijdsgroepen 100 gram kaas extra ter beschikking te stellen, waar voor in de bonnenlijst van 16 Decem ber een extra-bon wordt opgenomen. Desgewenst kan men op deze bon 125 gram korstloze kaas kopen. Met ingang van 5 December zijn de aankoopvergunningen en geleidebil- jetten voor biggen afgeschaft, behal ve in ’t gebied langs de Belgische grens, waar alle bepalingen betref fende het vervoer en het verhande len onverminderd van kracht blijven. Land- en tuinbouwers, niet-land- en tuinbouwers, die gerechtigd zijn een fokzeug aan te houden, alsmede erkende handelaren in fokvarkens, mogen biggen in voorraad of voor handen hebben, zonder dat zij in het bezit van een aankoopvergunning be hoeven te zijn. Andere personen mo gen slechts biggen in voorraad heb ben, voorzover zij hiervoor een mest- contract hebben afgesloten of een huisslachtingsvergunning hebben ver kregen. Zij dienen dus met het aan kopen van een big te wachten, tot op hun aanvraag om een huisslachtings vergunning dan wel op hun verzoek een zg. contractvarken te mogen op leggen gunstig zal zijn beslist. De zg. gewichtsgrens voor biggen is voor het geheele land vastgesteld op 35 kg. levend gewicht. Voor het aanhouden en het vervoer van var kens, zwaarder dan 35 kg. blijven de voorschriften als tot nu toe gelden voor varkens van 25 kg. en meer, on gewijzigd van kracht. FEUILLETON. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK, SNEEK. De openingsuren van lees- en stu diezaal worden van heden af enigs zins uitgebreid. Voor bijzonderheden zie men de publicatie op het raam. AFSCHEID DS. H. STEENHUIS. Zondag nam Ds. H. Steenhuis, se dert Maart 1932 predikant bij de Geref. Kerk alhier, afscheid van zijn gemeente, daar hij als majoor-veld- prediker gaat wonen te Huis ter Hei de (U.). De scheidende leraar had tot tekst 2 Tim. 2 810, waarin hij be handelde de afscheidswoorden van de apostel Paulus aan zijn leerling Ti- motheus. Na de predikatie sprak de scheidende leraar een persoonlijk woord, waarin hij dank brengt voor al het goede dat hij en zijn gezin in deze gemeente heeft ontvangen. Een nieuwe taak is door hem thans aan vaard, nl. leiding te geven aan een Prot. Chr. Militair Centrum, waarin het nieuwe kader en het jonge kader gevormd wordt tot geestelijke weer baarheid in het leger. In de Noorder- kerk werd Ds. Steenhuis toegespro ken door ouderling A. Langenberg, in de Oosterkerk door ouderling A. L. J. Wytzes en in de Zuiderkerk door Ds. E. N. van Loo. Al deze sprekers gewaagden van de bijzondere arbeid van Ds. Steenhuis by zieken. macht, wil men opklimmen. Hij hoopte, dat zijn benoeming hem veel voldoening mocht geven en wenste hem by zijn werk Gods onmisbare zegen toe, waarna namens het Open baar Ministerie het woord werd ge voerd door Mr. H. W. Kuipers te Leeuwarden. Namens de Sneker balie sprak Mr. J. H. Cornells nog een woord van gelukwens, waarna deze buitengewone terechtzitting door de Kantonrechter-plv. werd gesloten. INTERN. OPSTELLENWEDSTRIJD Nederlandse prijswinnaars. Enige tijd geleden hebben wij mel ding gemaakt van een door de New York Herald Tribune met medewer king van New Yorkse onderwijs- autoriteiten in de zestien „Marshall- landen” benevens Zwitserland uitge schreven prijsvraag voor leerlingen van gymnasiale en middelbare scho len: de vraag was een in het Engels geschreven opstel over „De wereld zo als wij haar zouden wensen”, „The world we want”. Elke school moest de beste twee opstellen, een van een jongen en een van een meisje, ter deelneming aan de competitie inzen den; de jury voor ons land, bestaande langrijk exportoverschot overhouden, ook al omdat de productie per ha ver groot zal worden. Wij verwachten in de komende jaren een stijging van de melkproductie tot boven het peil van 1938 en tevens een groter aanbod van vlees, vet en eieren. Het pluimvee- bedrijf groeit met grote snelheid en op de Veluwe zien we bijv, weer een enorme toeneming van het aantal legeenden. Wie in deze winterse da gen van Zwolle naar Amersfoort reist, kan daarvan het bewijs zien in de grote zwermen meeuwen, die in de buurt van Harderwijk boven de een- denhouderijen rondcirkelen. Waar eenden zijn is visafval en waar vis ge vonden wordt, zijn meeuwen! Naar het buitenland. Het exportoverschot zullen wij in de eerste plaats moeten leveren aan Europese buurlanden. In Noord- en Zuid-Amerika zijn onze kansen maar gering. Daar mogen wat bloembollen heengaan, wat aromatische zaden, zoals karwij en een behoorlijke hoe veelheid pootaardappelen, maar de massa van onze export zal toch zijn markt moeten vinden in België, Duits land en Engeland en verder in Frank rijk, Tsjecho-Slowakije, enz. Deze landen hebben even zwak geld als wij en zullen daardoor gemakkelijker van Nederland kunnen kopen dan van Ar gentinië, de Verenigde Staten of Ca nada, terwijl wij op het gebied van groenten, zaaizaden en pootgoed par tijen kunnen leveren, waar andere landen moeilijk tegen kunnen concur reren. Van deze positie moet gebruik ge maakt worden, waarbij men het oog moet richten op de onvermijdelijk ko mende nauwere samenwerking tussen de Europese Staten, die wellicht op den duur tot de vorming van een Europese Statenbond zal leiden. Mochten deze Ver. Staten van Europa inderdaad tot stand komen, dan zal Nederland als leverancier van hoog waardige producten een afzetgebied tot zijn beschikking krijgen, dat voor onze landbouw een grote toekomst kan openen. uit de heer Ch. Kok, van het departe ment van Onderwijs, een lid van de ambassade der Ver. Staten en de heer William G. Avirett, onderwijs redac teur van de New York Herald Tri bune had 330 opstellen te beoor delen; Woensdag heeft zij elf mede dingers ontvangen, te weten: J_ van Lint, van de Lorentz-h.b.s. te Arn hem; E. van der Kooy, van de derde vijfjarige te Amsterdam; G. A. Sedee, van het Nijmeegs gymnasium; W. van der Veen, van de h.b.s. aan de Nieuwe Duinweg te ScheveningenT. Elzinga van de h.b.s. te Sneek en de meisjes J. Smits, van de Dalton-h.b.s. te Den Haag; H. Molenberg, van de h.b.s. te Enkhuizen; J. E. van Reijen, van de id. te Haarlem; T. van der Leek, van het Herv. lyceum te Am sterdam; S. E. Vos, van het Wage- nings gymnasium en A. J. van Hof stede, van de h.b.s. te Rotterdam. Allen moesten een korte levensbe schrijving inleveren en enige vragen beantwoorden; de twee prijswinnaars waren tenslotte G. A. Sedee en Jenne Ellen van Reijen; zij mogen tien we ken naar de Verenigde Staten gaan; de American Overseas Airlines zal hen kosteloos vervoeren. Voor het lijks in staat haar gevoelens te verbergen. Zij ant woordde op de vragen slechts„Papa schijnt veel haast te hebben”. De stemming daalde intussen steeds meer en de gasten namen, tot Evelyne’s grote opluchting, eerder afscheid dan gewoonlyk. Toen Giulia haar bij het uitkleden hielp, merkte zij, hoe haar meesteres trilde. „Wat scheelt er aan, Signorita, bent u ziek?” „Neen, Giulia, alleen opgewonden. _k heb een slechte tijding gekregen”. ’s Nachts droomde zij zwaar. Zij zag de dode Pradly op haar afkomen. Hy strekte een bovenmenselijk lange arm naar haar uit en uit zijn bleke mond klonk het: „Evelyne, ondanks alles behoor je mij toe Hevig verschrikt en badend in haar zweet werd Evelyne wakker, richtte zich op en stak het licht aan. Het was vijf uur in de ochtend. Zij voelde, dat ze niet meer zou kunnen slapen, kleedde zich aan en ging aan het venster zitten. Grauw kwam de naderende dag over de zee SCHEEPSRAMP. Doof een ontploffing zonk een schip met Chinese vluchtelingen in de mond van de Jangtse Kiang. 700 pas sagiers zijn gered, maar meer dan 1000 verdronken. Evelyne had zich uit het gesprek teruggetrokken en keek, tegen een slanke zuil leunend, naar buiten over de zee. Pressman, de journalist, kwam op haar toe. Zij draaide zich om. „U leek niet zeer opgetogen over onze nieuwe vin ding, mr. Pressman?” „Ik was het en ben het nog, maar „Wel, hebt u nog een maar?” „Tot mijn spijt wel, want ik ben bang, dat een ander 4 met deze uitvinding voor geweest is. Vanochtend las ik in een der bladen, dat Sinnisfaere reeds een nieuwe wagen met precies dezelfde uitvinding heeft uitge bracht”. „Sinnisfaere? Dat bestaat niet!” „Toch schijnt het waar te zijn”. Stilte drukkende stilte was er tussen hen. Eve lyne’s goede bui was als bij toverslag verdwenen. Som ber staarde zij voor zich uit. Zij begreep, dat datgene, wat Pressman haar meedeelde, waar was, ook al wilde zij het duizendmaal bestrijden. „Signorita, een telegram!” Verwonderd keerde Evelyne zich om. Giulia presen teerde haar op een zilveren blad het telegram. Evelyne trad iets dichter onder het licht en opende het. Nadat zij de inhoud snel had gelezen, tuurde ze verslagen in ZEER GESLAAGDE NUTSAVOND. Georgette Hagedoorn en Pierre Verdonck. Vrijdagavond bood ’t Departement Sneek van de Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen zijn leden een zeer bijzondere kunst-avond aan. Men was er in geslaagd de voordrachtkunste nares Georgette Hagedoorn voor Sneek te engageren. In Frankrijk en België en ook in het Westen van ons land geniet Georgette Hagedoorn reeds grote bekendheid en treedt zij regelmatig met groot succes op. En dat de zeer waarderende persversla gen geen woord te veel hebben ge zegd, is de betrekkelyk kleine groep bezoekers van de foyer van Amicitia duidelijk gebleken. Aan de vleugel begeleid door Pierre Verdonck bracht Georgette Hagedoorn Nederlandse (Vlaamse), Engelse en vooral Franse chansons op buitengewoon originele wijze. Diep-religieuze balladen, gees tige volksliedjes en speelse minnelie deren werden alle met zeer sterk dra matisch talent uitgebeeld. Door ka rakteristieke gebaren en suggestieve mimiek wist zij, ondanks haar niet zeer grote stemmiddelen en zangtech niek een voordracht te bereiken, die op zeer hoog peil stond. Hoe prachtig werd ons „La fuite en Egypte” ge schilderd en welk een kostelijke ver toning kregen we te genieten in bv. „La fête au paradis” en „Madame Arthur” Het publiek was opgetogen en vooral het moderne Geuzenlied „Tien kif me Hollanders”, dat een aangrijpend beeld gaf van de verzets strijd, maakte diepe indnik. We kun nen het Nut dankbaar zijn, dat het deze begenadigde kunstenares in Sneek heeft geïntroduceerd en even tuele plannen tot herhaling zuilen zeker door velen met grote vreugde begroet worden. L. G. ke partijen in ons land. De vaststel ling der richtprijzen, de export der landbouwproducten, import van krachtvoer en landbouwmachines, re geling van pacht- en koopprijzen, be- lastingpolitiek, bouwonderwijs, emigratie, deze allen behoren min of meer tot het terrein der overheid. Over het karakter van deze maat regelen, of zij van tijdelijke of blijven de aard moeten zijn, gaan de menin gen uiteen. Bovendien vindt de wijze waarop en de vorm waarin zij wor den toegepast, bij de boeren geen on verdeelde instemming. Dit bleek op een onlangs gehouden vergadering te Leeuwarden waar men zich o.a. hef tig verzette tegen de vastgestelde melkprijzen. Het is daarom gewenst, dat de belanghebbenden zich in directe verbinding stellen met onze volksver tegenwoordiging, die mee al deze za ken heeft te regelen en te contro leren. Te dien einde zullen nu in de te houden cursusvergaderingen de land- bouwspecialisten der Tweede Kamer fracties met uitzondering van de communistische, waarover Kravchen- kO' ons voldoende heeft ingelicht de landbouwprogramma’s van hun partij behandelen. Bovendien hebben de aanwezigen alle gelegenheid door het stellen van vragen of het maken van opmerkingen hun instemming of be zwaren kenbaar te maken. Er is hier derhalve in de meest brede zin een direct contact tussen het volk en zijn vertegenwoordigers, met uitsluiting de donkere nacht. Discreet trok Pressman zich terug. „Pradly vermoord. Sf. heeft de uitvinding. Kom onmiddellijk. Papa”. Dat was de bevestiging. Daar te Londen scheen alles verkeerd te gaan. Pradly vermoord. Sinnisfaere had hem laten vermoorden en daardoor de Woodley-Works zijn beste kracht ontnomen. Zij zag de hoge gestalte van de ingenieur voor zich, zijn teruggetrokken na tuur, zijn koele, blauwe ogen. Pradly had zijn leven in dienst van de machine gesteld en deze onnatuurlijke eenzijdigheid had zijn tragisch einde bewerkstelligd. Wie weet, of anders niet zijn genie hem door de don kere poort van de*waanzin geleid had? Merkwaardig. Een bevrijdende zucht in Evelyne’s ziel was sterker dan de diepe smart over het ontzettende verlies, dat de Woodley-Works hadden geleden. Dr. Pradly was een donkere schaduw in het leven van Evelyne geweesf. Nooit had haar vader een woord met haar gewisseld over een hechtere verbinding van Pradly met de fabriek en toch wist zij, dat het haar vaders innigste wens was, Pradly door een huwelijk met Evelyne aan zijn levenswerk te binden. Deze toch voelde dat en behandelde haar steeds met de grootste voorkomendheid, welke haar des te pyn- lyker was, omdat zij met het van haar vader geërfde nuchter zakelijke inzicht begreep, dat deze verbintenis noodzakelijk was. Zij voelde grote achting voor Pradly, doch zij had hem niet lief. En toch had zij hem reeds door haar optreden te verstaan gegeven, dat te gelege ner tijd- niets de zaak in de weg zou staan. Daarbij had zij echter de stille, onvermoeibare werker geen toe speling kunnen ontlokken, dat hy van haar hield. Deze pijnlijke siuatie was nu uit de wereld geholpen. Geen noodzakelijkheid kon haar nu meer dwingen, doch deze vrijheid was duur, zeer duur gekocht Verstrooid keerde zy naar de gasten terug, nauwe- SNEEKER NIEUWSBLAD Dr. Woodley stond bij de telefoon. „Mag ik Scotland Yard?” Nerveus rokend wachtte hij, tot het uiterste ge spannen. Eindelijk klonk een stem: „Hier Scotland Yard!” „Met Woodley. Wilt u mijnheer Ryder even voor mij roepen Weer een pauze. Toen klonk de krakende stem van inpoldering, land- ruilverkaveling en ST. NICOLAASFEEST VAN DE O. L. S. Donderdagavond werd in Amicitia de „generale” gegeven van het to neelspel „Ali’s Avonturen” en als im mer was de belangstelling groot. De ouders hebben weer een prettige avond beleefd en uitermate genoten van dit aardige stuk. Geboeid en in grote spanning volgden zij de lotge vallen van de op avontuur beluste kleermaker Ali en doodstil was het in de zaal tijdens de slotscène, toen Ali de kleine prins zo aan het schrikken bracht, dat deze zijn spraakvermogen terugkreeg. Hulde aan de regisseuse, de actrices en acteurs voor het keu rige spel, dat in het laatste bedrijf zelfs op hoog peil stond. Aan de de cors, costuums en regie was verder de uiterste zorg besteed, zodat een prachtig geheel Werd verkregen. De commissie kan met grote voldoening op deze uitvoering terugzien. Ook verder viel er veel te genieten en de intieme stemming werd niet weinig verhoogd door een vlotte ver loting en de gemeenschappelijke zang van Nederlandse en Friese liedjes on der leiding van de heer Niemeijer, die er de slag van Heeft een gezellige sfeer te scheppen. Ook de komst van St. Nicolaas met zijn knecht werkte in dit opzicht stimulerend. De Heilige had echter nog al wat wensen in zijn grote boek staan, zo zou hij gaarne zien dat Volksonderwijs in sommige wijken wat meer leden kreeg, terwijl hij ook een balletje opwierp voor meer schoolruimte voor het fröbelonder wijs, want hieraan bleek volgens Sint een dringende behoefte te bestaan. Zwarte Piet dreigde al brutaal met zijn zak!!! De voorzitter van de St. Nicolaas- commissie, de heer S. Koopmans, be dankte aan het slot alle medewerken den, die tot het welslagen van de avond hadden bijgedragen, o.a. ook „Apollo”, dat als vanouds het muzi kale gedeelte verzorgde. Bij de aanvang had hij dit reeds ge daan aan het adres van de intekena ren, de lijstlopers en aan de heer Mie- dema voor het gratis afstaan van zijn theater voor het feest der kinderen. Daarbij deed hij ook nog een goed woordje voor de openbare school en daarmee annex voor de vereniging „Volksonderwijs”. Voorts memoreerde hij het ver scheiden van een goed vriend van de commissie, nl. de heer C. Smit, die een lange reeks van jaren de regie voerde en op wie nooit tevergeefs een beroep werd gedaan, zelfs niet wan neer de commissie geen toneelstuk had. Hij was een nobele kindervriend en de commissie zal zijn nagedachte nis in hoge ere houden. Vrijdagmorgen hebben de derde en vierde en ’s middags de hoogste klas sen hun St. Nicolaasfeest gevierd. De jeugd heeft natuurlijk met volle teu gen genoten van ’t prachtige sprook jesspel en werd daarbij met ruime hand getracteerd op allerlei lekkers. MIENSKIP „SNITS”. Men schrijft ons: In verband met de uitgebreide regeringsbemoeiingen met de agrarische bedrijfsvoering, is het de bedoeling van de Lanbou- Jongerein Mienskip, waarbij alle boe ren en boerinnen-jongèren-organisa- ties te Sneek e. o. zijn aangesloten, deze winter een cursus te houden over de landbouwprogramma’s der politie-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1