Begroting 1949 Gemeente Wymbritseradeel Nieuwjaarswensen Buitenlands Overzicht Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST 3e JAARGANG No. 98 VRIJDAG 17 DECEJWB en In ons Inzendingen gaarne vóór 27 December a.s., Bureau Grootzand 55 ,R 1948 RedacteurL. KIEZEBRINK - Redactie-adresKLEINZAND 7 SNEEK Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van Nieuwe Sneeker Courant, Sneeker Courant en Drijfhouts Nieuwsblad nr. dat Oudejaarsdag 31 December a.s. verschijnt, bestaat gelegenheid tot het plaatsen van een NIEUWJAARSGROET van 4 regels voor f 1,50 NEDERLAND EN DE INDONESISCHE REPUBLIEK. voor Arbitrage L. G. JEUGDCONCERT. Ab.prijs ƒ2.50 per half jaar Franco per post 3.75 per half jaar 487 Algemeen 488 Algemeen Tegelijk met de uitreiking van de nieuwe bonkaarten voor levensmiddelen zullen nieuwe tabakskaarten worden uitgereikt. Deze uitreiking zal uitslui tend geschieden tegen inlevering van een bon van de tabaks- en diversenkaar ten QA en QC 901, welke op 17 Dec. a.s. in gebruik worden genomen. Tegen inlevering van bon „Tabak 07” van de tabakskaart QA 901 wordt een tabaks- kaart QA 903 voor mannen uitgereikt, tegen inlevering van de bon „Diversen 10” van de diversenkaart QC 901 een tabakskaart QC 903 voor vrouwen. er van viel ook inderdaad zeer te loven. Een trio gaf een aantal muzieknummers ten beste en zes gymnasiasten en een wel zeer goede niet-gymnasiale invalster brachten Roelvink’s „Freuleken” over het voetlicht. Voor de keuze van het stuk niets dan lof, al bracht het een paar zware rollen. En wat de vertolking betreft, die was zo dat de aanwezigen er inderdaad van hebben genoten. Al was natuurlijk de ene speler beter dan de andere en wonnen over het algemeen in ongekunsteld spelen de dames het van de heren, maar wat kan men an ders verwachten van een gymnasiasten ver. die zelfs een dame tot presidente heeft? Er waren heel wat plichtplegin gen na het derde bedrijf, toen een dave rend applaus was verklonken. Veel bloe men voor de dames en geschenken voor allen die hun medewerking hadden ver leend, ir. A. P. W. Münch die de regie had, moge hier met name genoemd. Dr. P. J. Nieuwkamp las een schrijven van de rector om gezondheidsredenen af wezig waarin deze o.a. alle gymna siasten opwekte lid der ver. te worden (hoe is ’t mogelijk dat er nog zoveel niet-leden zijn?) en vertolkte ook zijner zijds zijn waardering voor het gebodene. Een gezellig bal na! Kantoor voor Abonnementen Fa. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 Tel. 2872 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Bureau voor Advertenties: Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 Telefoon 3005 Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handels- adv.) lager. SNEEKER NIEUWSBLAD GUNNINGEN. Aan de fa. Krikke te Heerenveen is door B. en W. van Wymbritseradeel op gedragen de grond-, bagger- en zandop- spuiting van de wegverbetering Rijks- straatweg bij Wellebrug naar Wouds- end en IJpecolsga tot de grens van Gaasterland voor de som van 466.900. B. en W. van Gaasterland hebben die fa. ook het weggedeelte tot Harich op gedragen voor de som van 279.300. Terwijl de directie van het Kanalenplan aan die firma opdroeg het uitbaggeren van de hulpweg bij de nieuwe brug te Uitwellingerga en het baggeren van zand uit het Nieuwe Kanaal aldaar, het zand moet geleverd aan de gemeente Sneek. P.T.T.DIENST. Er is een nieuwe brievenbus geplaatst in de „Gijsbert Japikstraat” (perceel no. 34 van de heer L. Buding). FEESTAVOND DICENDO DISCIMUS. De Sneker Gymnasiastenvereniging Di- cendo Discimus hield Dinsdag haar feestavond. De praeses mej. J. Wisse- link wees er in haar openingswoord, waarin ze een talrijk publiek kon wel kom heten, op dat door allerlei oorza ken D.D. enige jaren niet in staat was geweest een dergelijke avond te geven. En zelfs deze was ’n ogenblik bedreigd al was het gevaar door welwillende invallers bezworen want zowel een der musici van het trio, dat zou op treden als een der toneelspelers moest plotseling in het ziekenhuis worden op genomen. Het Dicendo lied, dat op uit nodiging van de praeses het publiek na dit openingswoord zong, scheen ook wel uit die inrichting te komen, we hebben zelden zo kwijnend horen kwelen, maar deze kritiek op het publieksnummer blijft de enige, welke we zullen uiten. We willen, om met de Lehar van het programma te spreken, alles wat het wakkere troepje van D.D. ten beste gaf De regering van de Indonesische re publiek zegt in een communiqué dat alleen nog arbitrage het geschil tot op lossing kan brengen. voor 1949 betreft, is B. en W. bekend dat bij 7 particulieren te Woudsend het voornemen bestaat bij toewijzing van voldoende bouwvolume flinke burger woningen aldaar te bouwen aan het Reedje naar het zg. Koetshuis. Voorts zal te Jutrijp het aan de gemeente be horende bouwterrein bouwrijp moeten worden gemaakt: te Oppenhuizen kan tot verdere arbeiderswoningbouw wor den overgegaan als het beschikbare bouwvolume zulks toelaat. Ook Heeg en Woudsend zijn nog niet verzadigd wat arbeiderswoningen betreft. In Blauw huis kan, wanneer met alle grondeige naren overeenstemming is bereikt, tot het bouwrijp maken van de aange kochte grond enz. worden overgegaan. Dit alles is uiteraard afhankelijk van het toe te kennen bouwvolume en van de beschikbare arbeidskrachten en ma terialen. Wat de jaarwedden betreft zegt de nota dat waarschijnlijk in 1949 de vol ledige doorwerking van de resultaten der commissie Ubink kan worden tege moet gezien. Het effect dat dit zal hebben voor de salariëring van het per soneel dezer gemeente hopen B. en W. t.z.t. in een afzonderlijk voorstel aan de raad aan te bieden, voorlopig is voor de meerdere uitgaaf een bedrag van 1900 geraamd. Wat binnengekomen adressen betreft stellen B. en W. voor de autotoelage van de directeur van gemeente—»rken in gaande 1 Jan. 1949 vast te stellen op ƒ1500 per jaar (thans ƒ700). Voorge steld wordt aan het Fries Scheepvaart Museum tot wederopzegging een jaar lijks subsidie toe te kennen van 50. Wat het kostencijfer bijzonder lager onderwijs voor 1949 betreft stellen B. en W. voor dit op 25 per leerling in clusief de factor „kosten instandhouding schoolgebouwen” en op 22 zonder die factor vast te stellen. (Het verslag van de raadszitting ge ven wij in het volgend nr. Red.) OFFICIËLE BONNENLIJST voor het tjjdvak van 19 December 1948 tot en met 1 Januari 1949. De Parijse zitting van de algemene vergadering der Ver. Naties is met een droevige balans geëindigd. Men heeft uitgerekend dat er 10 millioen woorden zijn gesproken, dat is veel, maar daden waren er zeer weinig. De kwestie van het atoomwapen werd opnieuw aan de atoomcommissie overgelaten, van de ontwapeningsbesprekingen kwam niets terecht, het veto-recht der grote ge- alllieerden bleef als het was, in de Ber- lijnse kwestie werd niets bereikt noch in de Griekse; de bespreking om 10 nieuwe leden toe te laten leidde tot niets, de beslissing over het lot der Italiaanse koloniën werd tot later uit gesteld en voor Korea en Palestina kwamen er weer nieuwe commissies! De Palestijnse kwestie zal misschien zich zelf oplossen. De Joden zullen waar schijnlijk wel in hun nopjes zijn met de verdeeldheid der Arabische landen, nu koning Abdoellah van Transjordanië zich tot koning van het Arabisch ge deelte van Palestina heeft laten uitroe pen en Saoedie Arabië, Egypte en Syrië daar alvast fel tegen hebben geprotes teerd. Wat de Algemene Vergadering der Ver. Naties wel heeft gedaan is een niet bindende verklaring van de rechten van de mens aannemen. Rusland en zijn satellieten, Zuid-Afrika en Saoedië Ara bië hebben zich daarbij van stemming onthouden. De Russische groep wilde een speciale anti-fascistische strekking aan de verklaring geven, die naast de politieke ook de sociale en economische grondrechten van de mens omvat, en dus ver strekt. De 48 staten welke vóór de verklaring stemden hielden echter in het oog, dat ook het communisme geen rechten geeft aan politieke tegenstan ders. Zuid-Afrika onthield zich omdat het voor kleurlingen niet dezelfde rech ten wenst te erkennen, welke blanken hebben. De algemene vergadering nam ook een conventie tegen groepsuitroei- ing aan en wel verheugend ver schijnsel éénstemmig. Daarmede is dus een misdaad als Nazi Duitsland je gens de Joden beging, veroordeeld. De conventie heeft anders dan de verkla ring van de rechten van de mens, ook bindende kracht voor de staten die haar ondertekenen. Maar ook dan zal ze pas betekenis krijgen als een internationaal strafgerechtshof eventueel een klacht kan behandelen en zijn uitspraak ook kan worden uitgevoerd, desnoods met de sterke*arm. Aan beide ontbreekt het nog, maar aansluitend aan de conventie werd een Nederlands voorstel aangeno men, dat de commissie voor internatio naal recht verzoekt een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van een internationaal strafgerechtshof. Waar intussen het orgaan der Ver. Naties nog zo onbevredigend werkt al is het nog altijd gelukkig dat het er is omdat daar tenslotte nog voeling is tussen alle par tijen en omdat de georganiseerde we reldopinie daar ook tot uiting kan ko men valt uiteraard steeds meer de nadruk op de blokvorming en de macht van dergelijke blokken. In deze laatste dagen is vooral het Noord-Atlan- tisch pact over de tong gegaan. In het Engelse Lagerhuis heeft de Britse mi nister van buitenlandse zaken, Bevin, er over gesproken; er op wijzend dat thans in Washington da besprekingen daar over gaande zijn, betoogde hrj dat als de onderhandelingen slaagden, waaraan hij niet twijfelde, een groot en belang rijk deel van de wereld de gelegenheid kreeg tot een stelsel van collectieve vei ligheid toe te treden. Blijkbaar doelde Bevin hiermede op meer landen dan thans te Washington besprekingen hou den de Ver. Staten, Canada, Enge land, Frankrijk en de Benelux en in derdaad lopen er geruchten dat ook Denemarken, Noorwegen, Ijsland en Portugal zullen worden uitgenodigd. Zweden is hier niet genoemd, het toont ook steeds meer neiging zich neutraal te houden o.a. naar aanleiding van een niet onduidelijke wenk van Rusland, dat als Zweden zich aan een Noord Atlan tisch pact onder Amerikaanse leiding zou verbinden Rusland Finland meer in zijn sfeer zou moeten opnemen. En wat dat betekent leert bijv. Tsjecho-Slowa kije, dat met handen en voeten aan Moskou is gebonden. Er is thans weer een Tsjechische delegatie daar voor het voeren van handelsbesprekingen; de ge hele economie van Tsjecho-Slowakije is in de war geraakt toen ze zich van het Westen naar het Oosten moest richten en men tracht dat nu weer wat in het reine te brengen. Men zegt dat de Russen wensen dat Praag ook zijn han del met Zuid-Slavië vermindert en be reid zijn de Tsjechen daarvoor in een of andere vorm schadeloos te stellen; de Amerikanen en Engelsen zijn reeds bezig de handelsrelaties met het land van Tito uit te breiden. Naast Zweden ontbreekt ook Spanje in de rij der lan den welke genoemd worden als waar dige partners in het Atlantisch pact. Bevin heeft te kennen gegeven dat de Engelse regering tegen Opneming van Spanje bezwaar bleef koesteren, Chur chill pleitte er voor om ook Spanje toe te laten. Van militair standpunt gezien is het ongetwijfeld juist ook Spanje in een Westers blok in te lijven, maar een bezwaar is de antipathie welke men in West-Europese landen tegen ’t Franco regime koestert. Een soortgelijke kwes tie, zij het om enigszins andere motie ven speelt een rol in de verhouding der Westelijke geallieerden tot West-Duits- land. De Fransen voelen ook wel dat een BEVERFOKKERIJ IN SNEEK. In navolging van de plaatsen Bols- ward en Leeuwarden bezit thans ook onze stad een beverfokkerij. De heer J. Bakker heeft nl. stallen voor een der gelijke fokkerij ingericht achter het pand Kleinzand 42 en op zijn vriénde lijke uitnodiging hebben we er Maan dagmiddag eens een kijkje genomen. Daarbij hebben we ons er van kunnen overtuigen, dat hij de zaak prima voor elkaar heeft. Er zijn vijf stallen van beton met bassrfs en hokken en in één er van waren de eerste bewoners reeds ondergebracht. Ma lag met een kwaad gezicht in haar miniatuurbad, terwijl de kinderen de warmte hadden opgezocht onder het stroo in het hok. Na de bezichtiging hebben we nog een uurtje in de gezellige huiskamer van onze gastheer vertoefd en daar met aandacht geluisterd naar de ervaringen en mededelingen van de Leeuwarder beverfokker, de heer F. Schootstra. Momenteel zijn er ongeveer 800 van deze kostbare knaagdieren in ons land en de fokkers hebben reeds een eigen vereniging en een eigen blad. De vereni ging is genoemd naar de beversoort in Nederland „Nutria”. De maaltijd van de bevers bestaat uit plantaardig voed sel: brood, koolbladen, rode biet en wor tels. Vooral op wortels zijn ze verzot en hiervoor laten zij al het andere eten staan. De dieren zijn zeer zindelijk en het voedsel krijgt voor de maaltijd eerst een flinke schoonmaakbeurt. Ze zijn gewend aan schemer en hun gezicht is daarom slecht, maar horen en rui ken doen ze des te beter. De vrouwtjes werpen twee keer per jaar vier a acht joongen en deze zijn na een half jaar pels- en paarrijp. De dichte pels is het donkerst op de rug en is zeer gezocht als bont. De kleuren variëren van licht bruin tot bruinzwart, terwijl de witte haren, die door de andere heenlopen, granharen worden genoemd. De pels vertegenwoordigt een waarde van ƒ40 tot 70. Wie belang stelt in de eerste Sneker beverfokkerij, kan zo deelde de eige naar ons mede er ’s Zaterdagsmid dags tussen twee en vier uur wel een kijkje nemen. wat aanvankelijk nogal moeilijkheden opleverde, daar het gehele gezelschap nu reeds ’s morgens in Sneek aanwezig moest zijn. De moeite, die de organisa toren zich hebben getroost is echter ruimschoots beloond. B*ide keren was de zaal van het Gebouw voor Christe lijke Belangen geheel bezet met een aahdachtig publiek, dat veel heeft kun nen leren en genieten. Het programma bestond uit kamer- muziekwerken voor verschillende com binaties. De keuze die men gemaakt had was, gezien het speciale doel van een jeugdconcert, een zeer gelukkige. Zonder uitzondering waren het werken, die naar vorm en inhoud binnen het be vattingsvermogen van de jeugdige toe hoorders lagen. Begonnen werd met twee delen: Adagio en Presto, uit een duet voor fluit en viool van Georg Phi lipp Telemann, een tijdgenoot van Bach, die een onnoemelijk aantal meest een voudige en prettig klinkende muziek stukken heeft geschreven. Op het eerste gehoor iets moeilijker te begrijpen was het Kwartet voor viool, fluit, cello en piano van onze land- en tijdgenoot Hugo Godron, een knap, niet al te zwaarwichtig stuk, dat vooral door zijn originele rhythmiek interessant is. Voor fluit, viool en cello hoorden we een Divertimento van Joseph Haydn. Lau rens Bogtman liet in de bewerkingen van twee Schotse volksliederen een ge heel andere kant van Beethovens genie horen, dan men gewoonlijk te verwerken krijgt. Hij zong met begeleiding van viool, cello en piano: „The Soldier” en „The pulse of an Irishman”. Verder bracht hij met pianobegeleiding een viertal oude Kerstliederen uit verschil lende landen, o.a. het bekende „Nu syt wellecome”. De uitvoering was in één woord af. De leden van het Goois Kamermuziek- Ensemble bleken uitstekend op elkaar ingespeeld en toonden zich stuk voor stuk knappe instrumentalisten, waarbij de fraaie toon van de violist en de zeer muzikale stijl van de fluitist opvielen. Dat ook Laurens Bogtman aan alle eisen voldeed, spreekt welhaast vanzelf. De heer Komter verzorgde het in structieve gedeelte op bescheiden, maar toch doeltreffende wijze. Uiterlijk effect en pakkende virtuosi teit bleven van dit concert verre en dat desondanks de jongens en meisjes van begin tot eind rustig hebben zitten luis teren is zeker een compliment waard. L. G. De Commissie voor Goede Diensten heeft haar rapport aan de Veiligheids raad uitgebracht en was van oordeel dat door het afbreken der onderhandelingen groot gevaar voor het uitbreken van vijandelijkheden op grote schaal be stond. Inmiddels deed zich echter een nieuw feit voor, Hatta zou aan het Amerikaapse lid der Commissie een brief hebben geschreven, waarin hij o.a. verklaarde bereid te zijn de souvereini- teit van Nederland in de interim-periode te erkennen. Maar uit niets blijkt dat de regering te Djokja en de politieke par tijen ook achter deze concessies staan. Intussen schijnt deze nieuwe ontwikke ling het onderwerp van enige buiten gewone vergaderingen van het Neder landse kabinet te zijn geweest en is daarom tot het moment dat we dit schrijven nog geen besluit tot vorming van een interimregering zonder de re publiek afgekondigd. De Amerikanen voelen zich blijkbaar opgelucht door het gebeurde, doch voe len veel voor het verzoek van Palar, de vertegenwoordiger van de republiek bij de Ver. Naties, om de Veiligheidsraad bijeen te roepen voor de behandeling van de Indonesische kwestie. Heden wellicht zal dit verzoek in de Veiligheidsraad, die bijeenkomt om de Palestijnse kwes tie, besproken worden. De Engelen schijnen van mening, dat de Indonesi sche zaak niet zo’n haast heeft. Intussen kwamen in de week van 8 t.e.m. 15 December weer 330 incidenten op Java voor. politiek, economisch en militair hersteld Duitsland een zeer waardevolle factor in een Westers blok tegen Rusland zou vormen, maar zij vrezen dat dit Duits land op de duur toch ook weer een ge vaar voor hen zelf zou maken. De En gelsen en Amerikanen trachten die Franse vrees thans op te heffen door hun een plaats in een zg. Veiligheids raad te beloven, gevormd uit de drie Westelijke bezettende mogendheden, welke contröle zou oefenen dat het nieu we Duitsland geen gevaar voor het Westen werd. Een dergelijk voorstel lijkt op papier aardig, de ervaring in het verleden heeft echter geleerd dat een zodanige contröle in de praktijk geen cent waard is, vooral niet bij een volk als de Duitsers, dat nu al weer zo zelfbewust optreedt. Het West-Duitse parlement heeft dezer dagen een resolu tie aangenomen waarin de bezetters eigenlijk maar eens precies werd verteld waaraan ze zich hebben te houden en dat de ontwikkeling van Duitsland geen strobreed mag in de weg gelegd. Soort gelijke moeilijkheden krijgt men natuur lijk straks ook in het Verre Oosten. Men heeft de verslagen vijanden nodig om het opdoemend gevaar van een nieuwe Rusland in toom te hou den. Volgens Engelse bladen bestude ren de Amerikaanse krijgskundigen nu een plan om Japan te herbewapenen als tegenwicht tegen de communistische veroveringen in China. „Men is het er over eens, dat de Japanse herbewape ning beperkt en streng gecontroleerd moet worden, opdat dit land niet op nieuw de wereldvrede kan bedreigen”, aldus de berichten. Ook hier dus het denkbeeld van die contröle, dat theore tisch zo aantrekkelijk lijkt en practisch zo weinig betekenen zou. Maar de toe stand in Oost-Azië is inderdaad ook zo moeilijk voor het Westen geworden, dat het geen wonder is dat men aan derge- lijke tfranhoopsmiddelen gaat denken. De Chinese communistische legers blij ven. aan de winnende hand, er zijn zelfs geruchten dat Tsjang Kai Sjek zal af treden. Misschien zou dit de Ameri kanen nog niet eens zo onwelkom zijn, want zij hebben het idee dat met een In samenwerking met de V.A.R.A. werd de Sneker scholieren Woensdag het tweede jeugdconcert in dit seizoen aangeboden. Het werd dithiaal gegeven door het Goois Kamermuziek Ensemble, bestaande uit Jan Maarten Komter, fluit, Jo van Helden, viool, Bert Hoog, cello en Charlotte Komter—Loeber, pia no, met medewerking van Laurens Bogtman, zang. De belangstelling voor dit concert was weer zeer groot, zodat men twee Renjn. - uitvoeringen had moeten organiseren, siceren te komen. In het kerkconcert, SNEKER CANTATE KOOR. Wie zich, zoals het Sneker Cantate- koor, tot doel stelt de werken voor a-capella-koor der grote polyphonisten uit de 16e en 17e eeuw te doen voort leven, heeft een zeer schone doch zware taak op zich genomen. Om werkelijk tot de geest van deze scheppingen door te dringen moet men over een fijne muzi kale intuïtie en smaak beschikken. En bovendien stelt het uitvoeren van deze vier- of meerstemmige werken zulke hoge eisen aan de techniek van de zan gers, dat een volmaakte weergave wel haast tot de onmogelijkheden behoort. Het Sneker Cantatekoor heeft onder leiding van Gezinus Schrik in de afge lopen jaren bewezen tot zeer goede din gen in staat te zijn. Voordracht, klank- gehalte en zuiverheid konden dikwijls aan hoge eisen voldoen. Eenmaal een dergelijk peil bereikt hebbende, is het des te moeiljjker het juiste inzicht en de nodige kracht te vinden om tot een wer kelijk verf’ind en volkomen correct mu- VEREENVOUDIGING IN DE DISTRIBUTIE. Aantal leeftijdsgroepen teruggebracht tot drie. In de periode van 20 December 1948 t.e.m. 12 Februari 1949 zullen de dis- tributiediensten nieuwe bonkaarten voor voedingsmiddelen uitreiken, t.w. een bonkaart KA of LA 903 aan degenen, die in 1928 of vroeger geboren zijn; een bonkaart KB of LB 903 aan degenen die geboren zijn in de jaren 1929 t.e.m. 1944' en een bonkaart KD 903 aan degenen die geboren zijn in 1945 of later. Deze bonkaarten worden uitgereikt tegen in levering van de inwisselingsbon van de bonkaarten, welke op 17 December a.s. ir. gebruik worden genomen en wel een bonkaart KA of LA 903 tegen de Inwis- sefingsbon van de kaarten KA of LA 901, een bonkaart KB of LB 903 tegen de inwisselingsbon van de kaarten KB, LB, KC of LC 901; een bonkaart KD 903 tegen de inwisselingsbon van de kaarten KD of KE 901. Hieruit blijkt, dat de tegenwoordige leeftijdsgroepen B en C worden samen gevoegd tot één groep (nieuwe B-groep) met de rantsoenen van de tegenwoordi ge B-groep. Hetzelfde geldt voor de be staande D en E-groepen, welke gecom bineerd worden tot een nieuwe D-groep. Nieuwe tabakskaarten. coalitieregering, waarin ook communis ten zouden zijn opgenomen nog wel iets in China te bereiken zou zijn. Men acht het nl. mogelijk dat er onder de Chinese communisten een belangrijke stroming is, die nationalistisch is gezind naar het model van Tito en niet bereid zou zijn naar Moskou’s wil te handelen, als ze een kans kregen China mee te be sturen. Meer dan speculatie lijkt dit niet en tenslotte is de ontwikkeling in dit enorme, in chaos verkerende rijk, niet te voorspellen. Wel kan men zeggen dat de Ver. Staten, nu China niet het hechte bolwerk tegen het communisme bleek te zijn dat men te Washington hoopte, met nog meer klem zullen aandringen op een vreedzame regeling tussen Ne derland en de Indonesische republiek, er zijn daar al zorgen genoeg in het Verre Oosten. Bij de behandeling van deze zaak voor de Veiligheidsraad, zullen we, hoezeer het gelijk ook aan Neder landse zijde is, allicht voor een heet vuur komen te staan. In eigen huis heb ben de Amerikanen trouwens zelf nog wel wat te beredderen. De raad van Amerikaanse staten te Washington heeft thans de klacht van Costa Rica te behandelen, dat van uit het buurland Nicaragua door opstandelingen werd binnengevallen tien dagen nadat het zich vrijwillig ontwapend had. Het is een landje van 770.000 inwoners, maar de behandeling dezer kwestie kan een proefgeval zijn voor de samenwerking der Amerikaanse staten. De inval schijnt verband te houden met de wens van een deel der bevolking van Costa Rica om Calderon, een vroegere ver bannen president, weer aan het bewind te brengen. Er zit zoals veelal bij derge lijke gebeurtenissen in Zuid- en Midden- Amerikaanse landen een persoonlijke kwestie tussen. Maar toch is ze belang rijk omdat er de laatste tijd geruchten lopen over intriges, welke ook andere Zuid-Amerikaanse staten tegen hun na- buurstaten uitbroeden. In een andere Midden-Amerikaanse republiek San Sal vador, met 2 millioen inwoners, heeft een revolutie de militaire partij aan het bewind gebracht, ook dat is een ver schijnsel dat hand over hand toeneemt in de Spaans-Amerikaanse landen. Ui de nota ten geleide van de ge meentebegroting 1949 der gemeente Wijmbritseradeel, delen B. en W. dier gemeente de Raad mede dat het hun dank zij de wet Noodvoorziening ge- meentefinanciën, gelukt is ook deze be groting, evenals die voor 1948, reëel sluitend te maken. Weliswaar zijn de fi nanciële mogelijkheden als gevolg van de noodwet nog beperkt en nog te zeer gebonden aan het subjectieve inzicht van hogere instanties, maar dit neemt niet weg dat binnen het raam van een, met behulp der bijzondere uitkering verkregen sluitende begroting, de ge meente toch weer de nodige bewegings vrijheid heeft gekregen om haar eigen huishouden te behartigen op de wijze als haar dat goeddunkt, binnen de per ken van het normale begrotingstoezicht van Gedeputeerde Staten. Anderzijds maant dit op eigen benen staan ook tot voorzichtigheid bij het financieel beleid, inzonderheid wat het voteren van nieu we uitgaven betreft. Door een ruimere toevloeiing van de rijksmiddelen wordt het gemeentefonds dermate gevoed, dat de uit dit fonds ter beschikking van de gemeenten komende uitkeringen hoger worden dan aanvan kelijk geraamd was. Zo zullen ten aan zien van 1948 en 1949 de algemene en bijzondere uitkeringen resp. 10 en 20 hoger zijn dan het oorspronkelijk berekende bedrag, wat voor 1949 een voordelig verschil van rond 45000 uit maakt, zódat met enige meerdere arm slag mag worden gerekend. De begro ting 1949 kon zonder een geraamd te kort dan ook in evenwicht worden ge bracht, hetgeen ook met de begroting 1948 mogelijk bleek, toen de bijzondere uitkering nader werd vastgesteld op 97000. Wat de wegen betreft wordt voor 1949 op een totaal bedrag van 51000 aan onderhoud gerekend. Een opper vlaktebehandeling zullen ondergaan het weggedeelte Goëngahoek school; Tirns—Zijltje Statum; Folsgaredrie sprong Hyl.; Hemdijk—Abbega; Oude Schatting; en een gedeeltelijke opper vlaktebehandeling bij Sandfirden. On der profiel gebracht met oppervlakte behandeling is gedacht voor het weg gedeelte VerverspolleRemswerd (Fols gare) en walsen en oppervlaktebehan deling over 2 K.M. weg Indijk. Voor uitvoering in werkverruiming bij wijze van D.U.W.-object komen o.m. in aanmerking niet beslist urgente weg- verbredingen, zoals: a. de weg van Scharnegoutum naar IJsbrechtum; b. de z.g. Eeuwige Laan; c. de weg vanaf de weg sub a naar Tirns. Contact hierover is reeds opgenomen met de D.U.W. Wat de woningbouw betreft te Schar negoutum zijn 34, te Woudsend 9, te Heeg 8 woningen gereed gekomen en op 14 na alle bewoond, nog dit jaar zullen waarschijnlijk alle in gebruik zijn. Het bouwprogramma 1948 is in de loop van het jaar uitgegroeid van 8 tot 20 wo ningen, nl. 12 woningwetwoningen (Op penhuizen 4, Folsgare 4, IJsbrechtum 2 en Tirns 2); particuliere bouw 4, bouw- spaarders 4. Wat het bouwprogramma j door een „merry window” zien en veel dat het koor Woensdagavond in de Grote Kerk te Sneek gaf, is het dirigent en zangers althans niet gelukt de illu sie te wekken, dat men tot nog betere prestaties, dan reeds in vorige uitvoe ringen geleverd zijn, in staat is. Wel kon men vaak genieten van de wonderbaar- Ijjk mooie samenklank der nagenoeg ge- lijkwaardige melodische steAmen, die als een machtige stroom het kerkge bouw vult, maar te vaak werd deze stroom door kleine onzuiverheden in tenor en alt, ongelijke inzetten of een even onbeheerste klank in de bassen, onderbroken. Ook deed zich zo nu en dan een gemis aan homogeniteit gelden, waar individuele krachten te solistisch op de voorgrond traden. Dit alles neemt niet weg, dat men bij het luisteren naar dit koor altijd er van overtuigd blijft met een zeer goed ensemble te doen te hebben, dat er ernstig naar streeft het hoogste te geven wat er op dit gebied te bereiken valt. In de koralen van Bach b.v., in ’t bij zonder bij Ich freue mich im Herrn en ook in de liederen van Bruckner wist de heer Schrik het vrij talrijke publiek zeer zeker te boeien. De nodige afwisseling werd gebracht door enkele orgelsoli van de heer Schrik. Hij speelde de Echo-fantasie van J. P. Sweelinck en twee praeludia en fuga van Joh. Seb. Bach en bleef daarmee geheel in stijl met de overige nummers van het smaakvolle programma. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: Bonnen voor vlees 481, 483 Vlees 100 gram vlees. 482 Vlees 300 gram vlees. Alle bonkaarten 180 gram spijsolie 250 gram boter of mar garine of 200 gram vet Bonkaarten KA, KB, KC 901 491 Algemeen 250 gram boter of mar garine of 200 gram vet 492 Algemeen 300 gram kaas of 375 gram korstloze kaas B 505, C 507 500 gram boter of mar garine of 400 gram vet Bonkaarten KD, KE 901 497 Algemeen 125 gram boter of mar garine of 100 gram vet 498 Algemeen 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas Tabak- en diversenkaarten QA, QC 901. 01, 02, Tabak, 04 Diversen 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD. MF, MH 901 (bijz. arbeid, a,s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen van de strook A. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. De niet-aangewezen bonnen van strook 4 van de bonkaarten 812 kunnen wor den vernietigd.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1