Franks Race naar het Geluk Nieuwjaarswensen Nederlandse Militaire actie tegen de Republiek Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRIISERADEEL en IJLST 3e JAARGANG No. 99 SNEEK en Een roman uit de automobielwereld door STAN VAN KAMPEN. Redacteur L. KIEZEBRINK Redactie-adresKLEINZAND 7 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van Nieuwe Sneeker Courant, Sneeker Courant en Drijfhouts Nieuwsblad DINSDAG 21 DECEMBER 1948 In ons nr. dat Oudejaarsdag 31 December a.s. verschijnt, bestaat gelegenheid tot het plaatsen van een NIEUWJAARSGROET van 4 regels voor f 1.50 Inzendingen gaarne vóór 27 December a.s., Bureau Grootzand 55 FEUILLETON. 14 Aan de Handelshogeschool te Rot terdam slaagde voor het candidaats- examen economie de heer H. Walda al hier. Voor het examen Wijkverpleegster slaagde te Amsterdam mej. R. T. Walda van hier. Dat toen OPPENHUIZEN. Met ingang van 1 Jan. is benoemd tot besteller in vaste dienst bij P.T.T., L. Fabriek alhier. Ab.prfls 2.60 per half jaa» Franco per post 13.76 per half jaar den 3e kosten ƒ2000.3000.hoger komen. Vanuit de vergadering kwamen nog al enige bezwaren uit finantieel en schoon- heidsoogpunt. Ook het terrein aan de Jachthavenstraat achtte men niet juist voor een der gelijk gebouw. De heer B. v. d. Zee gaf een tech nische uiteenzetting omtrent het gebouw De kerkeraad zal met de gemaakte opmerkingen rekening houden, voordat hij in deze een beslissing neemt. Van de zijde der gemeente was zeer veel belangstelling voor deze zaak. Kantoor voor Abonnementen Fa. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 TeL 2879 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Bureau voor Advertenties: Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 Telefoon 3005 Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handels- adv.) lager. Sonja scheen verrast. „Zag jij de moordenaar? Heeft men hem al?” „Nee, het moet een geraffineerde vent zijn, die niet gemakkelijk te pakken zal zijn”. Hij vertelde Sonja van de merkwaardige tralies en de andere bijzondere omstandigheden van de misdaad. Zij hoorde opmerkzaam toe. Toen hij klaar was met zijn verhaal, vroeg ze met bewogen stem: „Frank, waren we niet gelukkig?” De jongeman streed zichtbaar met zich zelf. Alsof hij bang was voor zijn eigen woorden, stootte hij half luid uit: „Ik niet, Sonja! Ik wil niet in vuil en armoe onder gaan!” „Het gehele leven is vuil en armoede, Frank!” „Neen lieveling, o neen! Dat kan niet waar zijn”. „Frank, dikwijls ben ik bang voor mezelf. Er is iets in me, dat me wil vernietigen. Frank, geloof me, een onvermijdbaar noodlot beslist over ons leven en daar tegen zijn we machteloos. Wij kunnen het niet breken of buigen. Wie onder een ongelukkig gesternte is ge boren, vangt nooit een straal van de gelukszon op. Lees onze grote Dostojewski eens en je zult begrijpen, hoe schuld en noodlot samenwerken om ons hart met dodelijke onrust te vervullen. Frank, ook vopr ons is IJLST. Te Groningen slaagde voor het doctoraal examen letteren en wijs begeerte oude talen onze vroegere plaatsgenoot de heer R. ten Kate, leraar Chr. Lyceum te Stadskanaal. GEREF. KERKBOUW. Donderdagavond werd, onder leiding van Ds. J. G. de Leeuw, een gemeente- vergadering van de Geref. Kerk gehou den. Hoofdpunt van deze vergadering was Kerkbouw. Tekeningen en begro ting voor het bouwen van een hulpkerk waren aanwezig. De heer M. Knol gaf een toelichting op de finantiële zijde van dit zeer belangrijke onderwerp. Het ge bouw is opgetrokken van betonnen pla ten, biedt ongeveer 500 zitplaatsen, ter- op ge- wijl ook nog 2 vergaderlokalen tot het behoren. De kosten worden be- HET HOGELAND. De Ver. Het Hogeland heeft Donder dag j.l. in het Geb. v. Chr. Bel. een propaganda-avond gehouden, waar ds. C. L. Verbaas na samenzang, gebed en Schriftlezing een kort openingswoord sprak, waarin hij er op wees, dat de Ver. in de tijd van haar bestaan een antwoordde glimlachend: „Iets heel moois, maar dat vertel ik je nog niet”. Met een lange, hartstochtelijke kus dankte Sonja hem en in de warme volle lippen verzonk voor Frank de wereld vol zorgen. Toen hij een week later achter een grote schrijftafel op zijn bureau zat en konto-uittreksels maakte, was hij met zijn lot zeer tevreden. Hij vond zijn werk interes sant en daar het nieuw voor hem was, moest hij zich met veel geduld inwerken. Daarbij verzocht hij, indien hem iets niet duidelijk was, niet een van zijn drie col lega’s om hulp neen, die zouden niet weten, dat er aan zijn kantoorroutine nog veel ontbrak. In de biblio theek van de fabriek had hij een groot aantal werken op handelsgebied ontdekt. Hg nam er enige mee naar huis en bestudeerde ze ijverig met hulp van Sonja. Ze had, zoals Frank tot zijn verwondering ontdekte, voor deze nuchtere dingen een vlug begrip. Toen ze hem weer eens een moeilijk te begrijpen kwestie uitvoerig en juist verklaarde, vroeg hg: „Was je vroeger al eens in een zakelgke betrekking „Wat? Neen! Waarom vraag je dat?” Plotse ling was ze vuurrood geworden. „Wat is er. Je verbergt iets voor me. Er is in je leven een geheim, dat je me nooit verteld hebt”. „Je bent een dromer!” Sonja had zich weer hersteld en glimlachte. „Zoek toch geen romantische geheimen, waar er geen zgn!” Er lag plotseling een drukkend zwijgen tussen hen. Plotseling vatte Sonja het gesprek weer op. „Je vraag heeft een oude wonde in mij geraakt. Je hebt me vroeger al eens herinnerd aan de mooie zaak van mijn vader, waar ik zulk ’n gelukkige jeugd heb gehad, tot deze door de oorlo" >1 te gronde ging en jn t.-.?j;nTTT5t v v Wordt vervolgd. SNEEKER NIEUWSBLAD te diep in hun beurs getast? We weten het niet, maar in leder geval lieten velen van hen Donderdagavond verstek gaan op de jaarlijkse uitvoering van bovengenoemde vereniging. De wegblijvers hebben deze keer echter wat gemist, want het program ma was met veel zorg samengesteld en het gepresteerde stond op een zeer be vredigend peil. Bovendien was alles van een rustig en stijlvol gehalte en op vele punten won deze uitvoering het glans rijk van die van vorig jaar. Een vlotte opmars op het door een schijnwerper verlichte toneel, deed reeds vermoeden dat de leiding weer naar nieuwe wegen had gezocht en dit vermoeden werd later bevestigd, want bijna alle num mers werden „belicht”. Vooral bij de voortreffelijk uitgevoerde dansfanta- sieën op muziek van het Coppelia ballet van Delibes, werden hierdoor prachtige effecten verkregen en al zagen de da mes er by een enkele kleur wat onvoor delig uit, dat namen we gaarne op de koop toe. Nu we toch met het vrouwelijk ge slacht bezig zgn, het voerde ook de al gemene vrfle oefening van het a.s. Pinksterturnfeest van de Turnkring „Friesland” en de hoepeloefening pri ma uit, terwijl dit ook het geval was met de nummers „bewegingsscholing” met en zonder knots. Ook bij de knots oefening, het ringenzwaaien en aan de brug leverden de dames keurig werk. Aparte vermelding verdient verder de knap gedanste polka van de meisjes ad- spiranten. Subliem waren voorts de personele knotsoefening van mevr. E. VlaskampJoustra en de vrije oefening van mej. W. Smink. Ook de heren werkten bij de vrije oefeningen en de toestelnummers met grote accuratesse, met als hoogtepunt natuurlijk het rek- stoknummer. Vooral de heren van de le afdeling met de cracks J. C. Kan, A. Postma en W. Monsma lieten prachtige staaltjes zien, terwijl ook de „baas” zelf af en toe zijn grote capaciteiten de monstreerde. De heren Monsma en Postma bevestigden nog hun klasse door een uitstekend uitgevoerde personele vrije oefening. De pianist G. Schuil zorgde bij ver schillende nummers voor de muzikale begeleiding. Het publiek heeft terdege genoten van de mooie uitvoering, welke o.a. werd bijgewoond door de burgemeester, het erelid mevr. Kan en vertegenwoor digers van de Turnkring Friesland, Bu reau voor Medische Sportkeuring, Gem. Comm, van Lich. Opvoeding en diverse zusterverenigingen. Een gezellig bal be sloot de uitvoering. KERSTWIJDINGSDIENST. Donderdag 23 Dec. a.s., ’s avonds 8 uur zal er in de grote zaal van het Ge bouw voor Christelijke Belangen een Kerstwijdingsdienst plaats vinden, uit gaande van de „Jonge Kerk”. Er zal een Kerstspel worden opgevoerd, dat geheel en al op het Kerstgebeuren betrekking heeft. Een zangkoortje zal hierbij z’n medewerking verlenen. Verder zal één der predikanten een Kerstmeditatie hou den, afgewisseld door declamatie en sa menzang. In deze dienst hebben niet al leen de Jonge lidmaten van de Ned. Herv. Kerk toegang, die geregeld de „Jonge Kerk”-avonden bezoeken, maar alle gemeenteleden boven 16 jaar. Ook zij die zich voor deze avond interesseren zijn van harte welkom! DE „JONGE KERK”. Geduld uitgeput. Djokja door luchtlandingstroepen bezet. Soekarno, Hatta, andere leiders CHR. FII.MACTTE. Het was een grote schare die Vrijdag avond in het Gebouw voor Chr. Be langen bijeen gekomen was om te luis teren naar wat de heer G. Hoek, de be kende man van de familie-competitie der N.C.R.V., zou mededeelen over de mogelijkheden van een chr. filmactie. Ds. C. L. Verbaas opende na sa menzang met gebed en Schriftlezing de samenkomst en wees er op, dat de actie om te komen tot de oprichting van een chr. filmvereniging wel tegenstand on dervond, maar dat mocht niet weerhou den toch door te gaan, want ook hier ligt voor ons ook een taak en een roe ping. Hij heette allen, in ’t bijzonder de heer Hoek, hartelijk welkom, waarop hg deze het woord gaf. De heer G. Hoek wees er op, dat de kwestie, waar het hier om gaat, niet allereerst de film zelve, maar veel meer het filmvraagstuk is, waarover men zich beraden moet. In Groningen heeft men dit allereerst aangevat in een illuster gezelschap van professoren, rec toren van onderwijsinrichtingen en an dere belangstellenden. Tal van vragen zgn toen gesteld, die van groot belang zijn, doch die spr. hier nu niet zal be handelen. Het is een onloochenbaar feit dat de film in zgn tegenwoordige ver schijning, onder de jeugd doch ook on der de ouderen slachtoffers maakt. Het is bij de tegenwoordige exploitatie vaak meer om de kassa-opbrengst dan om de vraag of het een goede of een slechte film Is te doen. Dat standpunt is voor ons dus geen maatstaf om de film te gpan zien. Als wij ons nu niet met de film bemoeien, zal zij het zich wel met ons doen. Willen wij een verantwoorde film geven, dan zullen wij een harde strgd te voeren hebben met de interna tionale machten op filmgebied. Voor al les is nodig dat het kaf van het koren wordt gescheiden. Hieraan kan mede gewerkt door lid te worden van onze vereniging. Wanneer we 100.000 leden hebben kunnen we beginnen. Er is, zo wordt gezegd, een grote achterstand en die halen we niet meer in. Doch spr. is het hier niet mee eens. Als ieder zijn verantwoordelijkheid en roeping jegens de jeugd bewust wordt, zullen we sla gen. De oorlog heeft op het gebied van de smalfilm zulke vorderingen gebracht, dat er voor ons mogelijkheden geopend zijn, die we kunnen benutten. De vraag is nu: kunnen en willen wij hieraan mee werken. Hierna werd de film Marie Louise ge geven, het probleem van de evacuatie van kinderen behandelend. Ds. de Leeuw drong in een kort slotwoord op aansluiting aan, waarop hij in dankgebed voorging. deze actie wellicht een snel einde aan alle gevaar kan gemaakt. Naast de militaire resultaten welke uit deze actie kunnen voortvloeien en welke gunstig beloven te zijn, staan echter politieke. In de eerste plaats die in Indonesië zelf. Zullen thans de andere deelstaten, bg welke ook ontegenzegge- lijk sympathie voor de republiek heers te nu ten volle bereid zijn met Nederland samen te werken totvorming van de Ver. Staten van Indonesië? Dat er eni ge verwarring heerst blijkt uit het feit dat zowel het kabinet van Oost-Indone- sië, als ’t kabinet van Pasoendan 2 belangrijke deelstaten zijn afgetre den. Een tweede vraag blijft de internatio nale reactie, welke tot uiting zal komen in de Veiligheidsraad. Op verzoek van de Ver. Staten en Australië is deze reeds te Parijs bijeen. Zoals men kon verwachten heeft de regering van India het vroegere Brits Indië de actie der Ned. rege ring scherp veroordeeld. Het is thans, terwijl wg dit schrijven nog te vroeg om alle gevolgen van een en ander te overzien. De verklaring, welke de regering gisteren in de inder haast bijeengeroepen Tweede Kamer af legde, kon uiteraard daarover ook nog geen licht werpen. Terecht stelt de Ne derlandse regering zich op het stand punt dat de actie een zuiver binnen landse kwestie Is. Doch zoals bekend erkende de Veiligheidsraad bij vorige gelegenheden dit standpunt niet. Spoedbgeenkomst Veilig- heidsraad verdaagd tot Woensdag. Daar er Maandag in de Veiligheids raad 3 leden ontbraken nl. Rusland, de Oekraïne en Colombia, werd de ver gadering uitgesteld tot Woensdag ochtend. Volgens het Ned. legercommuniqué werd Zondag Poerworedjo, 60 K.M. ten W. van Djokja, door onze troepen be reikt. De tegenstand is gering. In de eerste 36 uur van de opmars vielen aan Ned. zijde 6 doden en 8 gewonden. Zoals na de ontwikkeling der laatste weken verwacht kon worden is Neder land, door die ontwikkeling in een dwangpositie gebracht, Zaterdag een militaire actie tegen de Indonesische republiek begonnen. Toen deze republiek weigerachtig bleef de souvereiniteit van Nederland in overgangstijd te erkennen en de Nederlandse regering de regeling van het Bewind in Overgangstijd afkon digde, moest het wel tot dat ingrijpen komen. Immers de kans was groot dat de andere deelstaten uit angst voor de republiek niet zouden willen meewerken aan dit bewind, als Nederland geen blijk gaf tegen de onwillige staat te durven optreden. Een laatste kans werd de republiek nog geboden in de vorm van een ulti matum, maar toen bleek dat Soekarno op dat gewichtige moment juist van plan was een reisje naar India te onder nemen en Hatta ziek heette te zgn en 14 dagen niet te spreken, kwam er een eind aan de Nederlandse lankmoedig heid, die ook al te lang op de proef was gcrteld door de daden van terreur, moord en infiltratie waaraan republi keinse strijdkrachten zie i aan en over de status quo lijn schuldig maakten. Hoi derden Indonesische bestuursambte naren de laatste maanden niet min der dan 300 en particulieren op fe deraal gebied werden daarvan het slachtoffer en de lankmoedigheid waar mede wij dit aanzagen maakte op de bevolking der federale gebieden ook al een onprettige indruk en deed hun vrees toenemen dat tenslotte de republiek toch de baas zou blijven. Het is vermoedelijk wel aan te nemen dat ook de besten onder de republi keinse leiders die terreur niet hebben gewild en ook ernstig streefden naar overeenstemming met Nederland, maar steeds weer bleek dat him goede wil niets vermocht tegen de republikeinse militaire er extremistische leiders, die elke poging tot overeenstemming sabo teerden en doorkruisten. Zaterdag is toen de knoop doorge hakt, het bestand werd opgezegd, waarvan zowel de Commissie van Goede Diensten als de republikeinse delegatie te Batavia mededeling werd gedaan. Een half uur later overschreden Neder landse strijdkrachten de status quo lijn en daalden parachutisten op een vlieg veld bij Djokja, dat onbeschadigd in hun handen viel. Daarna konden uit Se- marang luchtlandingstroepen naar dit vliegveld worden gevoerd, die op hun beurt Djokja bezetten. Een prachtig ge-, slaagde operatie dus. Zij bracht ook nog deze verrassing dat Soekarno, Hatta, Sjahrir en andere republikeinse leiders nog in de republikeinse hoofdstad aan wezig bleken en dus nog niet naar In dia vertrokken. Thans zijn deze leiders geïnterneerd, doch worden behandeld overeenkomstig hun rang. Ook de op perbevelhebber der republikeinse strijd krachten, Soedirman, is in Nederlandse handen gevallen. Deze actie dus belooft op zich zelf, zo goed ingezet, een groot succes te wor den, al zal zij aan beide zijden slacht offers vergen en zijn er weer angstige tijden aangebroken voor al degenen, wier familieleden bij de strijdkrachten daar in Indonesië zijn. Al zij er wezen dat zij ook bij de ondraaglijke geheel toestand van de laatste maanden met groot, met inbegrip van inventaris, op zijn terreur grote gevaren liepen en SNITSER FRYSK TOANIEL. Yn Ljouwert is mear as ien toaniel- selskip, dat allinne Frysk spilet. Mei it ütlizzen fan ’e Snitser swetten miene party lju, dat de twade stêd yn Frys- ian by de krite-ütfieringen noch bést hwat Frysk toanlel brüke kin. Hja rjochten op it S.F.T. Oft dit ündernim- men toren. Earstens wurde der genöch stik ken skreaun, dy’t yn in stêd as Snits foldwaen kinne. Twadens kin men ge nöch goede spylders(sters) foarmje om dy stikken nei foaren to bringen. Sa sjoen wie de opfiering fan Moarn- dage troch it S.F.T. it bigjin fan bi- sykjen en it sprekt fansels, dat men yn ien kear jins oardiel posityf noch nega- tyf ütsprekke mei. Oan de twade bi- tingst moat Snits foldwaen (it earste giet hiel Fryslên min of mear oan). As men dan sjocht, hwer’t dizze minsken wei bigjinne moatte en men jin goed foar eagen stelt, dat nimmen fan ’e flier op ’e souder stappe kin, dan moat men tajaen, dat hja yn in koarte tiid in bulte ieara na. Mei geouia en unaer uituive tegen- lieding kin hjir wis hwat goeds fan de komme. Oer it stik wol ik mar koart wêze. Sjakrir en geïnterneerd. door I 100.000. Opgetrokken van steen zou de gouden hoorn des overvloeds, waarvan jij droomt. Onze rijkdom ligt in ons zelf, maar jg hebt ons noodlot gebroken. Probeer niet tegen de stroom van het fatum op te roeien. Je zult er door worden verpletterd. Wat was je? Een kunstenaar. Wat ben je nu? Een slaaf, een kantoorbediende!” „Sonja, ik ben geen kunstenaar. Dat heb ik je al zo dikwgls gezegd. Spoedig zal ik, gelukkig, mgn viool kunnen verkopen. Dat is geen leven voor ons, Sonja! O, ik geloof niet aan je duister noodlot. Ook wij kun nen ons een plaatsje onder de zon veroveren!” Sonja antwoordde niet. Een spottende glimlach kwam over haar bekoorlijk gezicht. Het ergerde Frank. Deze vrouw was een zielig product van haar afkomst en geboorte. Sonja’s moeder was een Russin, haar vader een in Rusland wonende Italiaan. Maar in plaats dat in haar de luchtige Italiaanse wereld beschouwing en de Russische zielsverdieping verenigd waren, droeg zij het stempel van de Zuidelijke harts tocht en het Russische nihilisme. En omdat zij in Rus land was opgevoed, had in haar ziel de willoze melan cholie van het land der onbegrensde vlakten de over hand. Stil zaten zij tegenover elkaar, elk in zijn eigen ge dachten verdiept, tot eindelijk, Frank weer zei: Sonja, wij Engelsen hebben een spreekwoord, dat zegt: „Waar een wil is, daar is een weg!” Het leven is niet in zulke starre vormen geperst, als jg denkt. Wie de grote slag gelukt, die overwint. Soms gaat dat plot seling ik zou er je voorbeelden van kunnen noe men, maar ik ben geen fantast meestal is er echter hard werken en taai geduld voor nodig en het is die weg, welke ik stap voor stap wil gaan. Heb vertrouwen in me!” Sonja lachte nog steeds en glimlachend antwoordde ze: „Ja, dat ken ik. Door nachtenlang», moeilijke ar- ZEER GESLAAGDE UITVOERING VAN „THUSNELDAGREATE PIER” leard ha. Mei geduld en Onder bitüfte Is het uitgaansprogramma 1 woordig te overladen of hebben gymnastiekliefhebbers met St. Nlcolaas beid klimt men trede voor trede, zwaar en oneindig langzaam. Eindelgk heeft men een zekere hoogte be reikt. Tot zover gaat alles goed. Doch op een kwade dag komt de onvoorziene slag en men glijdt sneller terug dan men is geklommen. Dan eerst begint het treurspel. Ik blijf maar liever, wat ik ben. Ja, de grote kans. De moordenaar van Pradly is het gelukt. Die is rijk, snel rijk geworden. Wat is echter rijkdom waard, als men oud is?” „Maar Sonja!” riep Frank ontsteld uit door zulk een treurige levensbeschouwing. „Wat is er, mijn jongen? O, je bent sentimenteel. Jij gelooft wel aan de grote kans, hè?” „Weet je wel, wat je zegt Sonja? Je benijdt een moordenaar om de vruchten van zijn verschrikkelijke misdaad!” „Nee, domme jongen, daar denk ik niet aan. Het verlangen naar geluk ik heb dat verlangen ook, zo als je ziet berooft mij van al mijn verstand. Maar ik geloof niet aan geluk, Frank. Jg bent goed en stil en eerlijk. Alleen schoften en loze redenaars worden rijk. Maar, wat praat ik allemaal. Hoeveel ga je bij Woodley verdienen jongen?” Franks gezicht stond somber. Hij dacht er aan, dat Sonja’s woorden toch een kern van waarheid bevatten. Alleen zg, die over Igken gingen, werden in deze tgd rgk. Zg ging bij hem zitten en streek hem vleiend over zijn haar. Het luchtte hem wat op. „Ik denk toch zeker tien tot twaalf pond te verdie nen, als het nog niet meer is”. „Dat is heerlijk voor je, Frans. Zoeven fantaseerde ik een beetje. Soms gaan mijn gedachten buiten mijzelf om. Het spook van mijn moeilijke jeugd drukt mg nog. Wat krijg ik van je, van je eerste salaris?” Frank was uit zijn sombere gedachten or De strekking is goed. Op de ütfiering fan de goede bidoelingen fan de skriu- wer is wol krityk to leverjen, mar dat sille wy op in inkelde opmerking nei mar oersljochtsje. Dy is dan de ynlie- ding yn it earste bidriuw is to lang, tn protte wurdt men yn ft stik wol wer gewaer en der wurdt fierstento folie bt- tanke. It spyljen Wolters, de haedper- soan, hie it net maklik en bihalven dat Elzinga hwat iensidich is yn de titbyl- ding fan smert en oandienens, hat er him der goed trochslein. De gast üt Makkum, dy’t ynfalle moast, hat har frijens nei it earste opkommen al gau foun. Fedde wie bést, syn frou Aeltsje moat gjin karikatuer fan in aid minske jaen. Hja moast as jong froumlnske gans in ein omsmynkt wurde, ek geast- lik, en dat fait net ta. Stiensma’s ka rakter koe ik gjin hdldfêst oan fine. Yn lilkens wie er wünderlik genöch better as yn goedens. De oaren makken it sün- der ütsündering goed. Dat wy kinne for- wachtsje, dat Lantinga’s boike ünder lieding fan Abe Brouwer wol fierder komme sil. P. TL. DEPARTEMENT &NEEK MAATSCHAPPIJ TOT NUT VAN ’T ALGEMEEN. De heer Kees Hana kan gezellig keu velen over velerlei onderwerpen, bleek Donderdagavond ook weer hij voor de leden van het Nut die in verheugende mate waren opgekomen in Aere Perennius een causerie hield over een reis door Denemarken. Of het nu over geologie of gastronomie gaat, over een kei of over het beroemde Deense smorrebrod dat trouwens de Nederlanders wel eens als een kei in de maag blijkt te liggen de heer Hana weet er machtig interessante dingen van te vertellen en op een wijze dat de aan dacht van het publiek steeds geboeid blijft, en de humor ontbreekt ook al niet. En zo heeft de spreker zijn gehoor bij een serie zeer mooie lantaarnplaatjes in een paar uur door Falster, Moen en See- land gevoerd, veel van het natuurschoon laten zien, bijzonderheden uit de plan tenwereld verteld en van de bodem, en zijn gehoor ook naar de kleinere en grote Deense steden geleid. Vooral de kleinere 'zijn veel meer cultuurcentra voor het platteland, dan hier het geval is, dank zij het stelsel der volkshogescho len, waarvan Denemarken er al een 150- tal heeft. Ook de grotere eenheid van het Deense volk en het feit dat dit land groter in oppervlakte is dan Nederland, doch maar 4 millioen inwoners telt, sti muleren de betekenis van deze kleinere cultuurcentra. Spr. vertelde vele goede dingen, ook van het Deense volk, dat gastvrij en eerlijk is en op het platte land, dank zij de invloed der volkshoge scholen, ook de indruk maakt beschaaf der te zijn dan een belangrijk deel der Nederlandse plattelandsbevolking. Maar de laatste moge dan wat meer rund zgn dan de Deense, de plaatjes overtuigden ons dat het Deense rund zelf in bescha ving verre ten achter staat bij het Ne derlandse, dat veel verfijnder is, doch slagje sil, hinget öf fan twa fnk- ZOals spr. vertelde, juist daardoor het ruwer klimaat op de duur niet ver draagt. Nog veel meer wetenswaardigs vertelde spr. van deze reis, die ontijdig, wegens het uitbreken van de oorlog in 1939, op Jutland, veel armelijker dan de andere delen van Denemarken en te vergelijken met onze Veluwe, een einde vond. Het was een allergenoeglijkste avond, die deze voortreffelijke causeur ons be zorgde, waarvoor de voorz., Ds. Palm boom, hem hartelijk dank bracht. zegenrgk werk heeft verricht en aan drong op medewerking en medeleven om deze arbeid verder te kunnen voortzetten. De heer J. B r a n d s m a, de propa gandaleider der Ver. vertelde daarna iets over de pogingen om jongelui, die door afkomst, milieu en slechte vrienden dreigen te ontsporen, een andere opvoe ding, waarbij orde en regelmaat en een omgeving, waarbij men deze slachtoffers tracht te begrijpen, wil geven, om ze te behouden voor de maatschappij en er goede burgers van te maken. Zij zgn als de man uit de gelijkenis van de barm hartige Samaritaan, gevallen in handen van rovers, drank en zedeloosheid en nu wil de Ver. hun een heropvoeding geven, die voor hen prettig en leerzaam is. Er zijn nog zeer veel van zulke jongens, die onder de Duitse bezetting ontspoord zijn en wij kunnen aan alle aanvragen om opname helaas niet voldoen. Voor dit werk is het ook dringend nodig, dat de genen die zich christen noemen, dit niet zijn in naam maar inderdaad. Zg worden als de barmhartige Samaritaan opgeroe pen tot hulpverlening. Men geeft veel geld uit, waarvan men niet weet, waar voor het besteed is, welnu hiervoor ge geven kan men er zeker van zijn, dat het goed besteed is en worden wg in staat gesteld onze vleugels meer uit te slaan. Er zijn in onze tehuizen afde lingen, die dringend uitgebreid moeten worden. Het geld ontbreekt ons, want nieuwbouw en reparatie verslinden schatten geld. Doch niet alleen voor de jeugd openen wij de deuren van onze te huizen, ook aan volwassenen wordt de uiterste zorg besteed ze in het goede spoor terug te brengen. In Beekbergen hebben we vier tehuizen, in Vries (Gr.) zijn er ook een paar. Hier worden de verpleegden in land- en tuinbouw en andere vakken opgeleid, om later in de maatschappij in eigen onderhoud te kun nen voorzien. Van de arbeid der Ver. werden daar na enige films vertoond. De eerste be handelde de geschiedenis van een jongen die ontspoorde, maar door de Ver. weer een goede kans kreeg, de tweede gaf in prachtige natuurlijke kleuren beelden van de tehuizen en de arbeid daar ver richt. Een tweetal films over recente ge beurtenissen werden gedraaid, waarna ds. J. Broertjes, na een kort opwek kend slotwoord, in dankgebed voorging. RAADSVERGADERING SNEEK. De raad der gemeente Sneek komt morgen, Woensdagavond 7.15 uur in openbare vergadering bijeen. EEN KANJER. De heer K. de Vries van hier, ving Zondag bij de Afsluitdijk een snoek van 21 pond.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1