Franls Race naar het Geluk Buitenlands Overzicht P. SIKKES 70 JAAR De Nederlandse actie tegen de Republiek Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST 3e JAARGANG No. 100 feuilleton. 15 Een roman uit de automobie'wereld door STAN VAN KAMPEN. VRIJDAG 24 DECEMBER 1948 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitcrave van Nieuwe Sneeker Courant, Sneeker Courant en Drijfhouts Nieuwsblad - het Wordt vervolgd. Ab.prijs ƒ2.50 per half jaar Franco per post 3.75 per half jaar HOOFDSTUK VL Het nieuwe type. De grote dag was aangebroken. Op het proefterreln van de fabriek stond de grote slanke racewagen, de nieuwe „Evelyne”. Er stonden ca. 50 mensen om heen, monteurs, ingenieurs, arbeiders, die aan de wagen ge- Kantoor voor Abonnementen Fa. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 Tel. 2872 LOONTOESLAG OOK VOOR GEHUWDEN BENEDEN 23 JAAR. Minister Joekes heeft in de Tweede Kamer de bereidheid van de regering betuigd, alsnog ook de gehuwden bene den 23 jaar voor de loontoeslag van 1 per week in aanmerking te doen komen. Dit zal echter niet voor kostwinners kunnen gelden. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Bureau voor Advertenties: Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 Telefoon 3005 Advertentieprijs 15 ct. per jn.m. Bjj contract (handels- adv.) lager. Er kwam een droeve blik in haar ogen, terwijl ze zich op de lippen beet. „Laten we daar niet over spreken, Frank. Waarom zouden we ons kwellen met het verleden? Lees door”. Op deze wijze leefde Frank zich meer en meer in de nieuwe wereld van de rusteloze arbeid in en kwam hij in de ban van het dreunen van de hamers, het suizen van de motoren, het zingen van de machines, de gehele geweldige symphonic van de techniek. En er was nog iets. Als Frank van zijn kantoor uit op de grote binnen plaats keek, zag hij dikwijls tussen blauwe overalls een vlasblond kopje opduiken en op een dag betrapte hij zich zelf er op, dat hij op een vel papier gedachtenloos de naam „Evelyne” krabbelde. Snel streepte hij hem door, tot er niets meer van te zien was. Hij schreef er Sonja over heen, verkreukelde dan, geërgerd over zijn eigen kinderachtig gedoe, het papier, wierp het weg in de prullemand en boog zich weer over zijn arbeid. Op een keer, het was de tweede week, dat hij op kan toor was, ging de deur open en trad Evelyne binnen. Zij wendde zich tot Frank. „Mijnheer Horn, ik heb een bijzondere opdracht voor U. Wij zijn nu klaar met de nieuwe wagen en morgen zal zij ten doop worden gehouden en tegelijk zal dan de eerste proefrit plaats hebben. Wilt u nu met direc teur Millner de snelheidsberekeningen maken en deze WOUDENBERG LEVENSLANG. De vroegere leider van het N.A.F., Woudenberg, is tot levenslang veroor deeld. KERKNIEUWS. PATER N. VERHEY. f Na een langdurig ziekbed is Woens dagmorgen in het R. K. Ziekenhuis St. Johs. de Deo te Den Haag op ruim 71- jarige leeftijd overleden pater N. Verhey van de Congregatie Mill Hill, rector aan het Sint Bonlfatiusgesticht alhier. Pater N. Verhey werd, nadat hij jarenlang in de missie op de Philippijnen was geweest en vandaar om gezondheidsredenen naar ons land terugkeerde, in 1924 als rector aan het Bonifatiusgesticht benoemd. Deze zomer ging zijn gezondheid zien derogen achteruit en begin September werd hij daarom opgenomen in het Zie kenhuis te Den Haag waar hij nu is overleden. UITWELLINGERGA. Ned. Herv. Kerk. Herkozen als Kerkvoogd U. R. de Jong; als Notabel C<?rn. Landman en in de vacature-A. L. Atsma gekozen Tj. A. de Jong. welke de tegenspeelster van koning Ab- doellah is. En Abdoellah heeft nu prompt een andere Moefti van Jeruzalem, nl. zekere sjeik Jarrallah, die zeer gebeten is op de ex-Moefti, benoemd terugtrek- onze troepen opmars in de TOCH GEEN MARSHALL-HULP MEER VOOR CHINA. De administrateur van het Marshall plan, Paul Hoffman, heeft naar aanlei ding van een persoonlijk onderzoek de hulp aan China opgeschort. wat er na Wanneer er schendingen zijn geweest, dan had Ne derland ze direct aan de Veiligheidsraad moeten rapporteren. Hij diende een door Columbia en Syrië gesteunde resolutie in waarin directe staking van de vijan- SNEEKER NIEUWSBLAD achter zit, dan zo maar losweg een waarschuwing. Zoals bekend had men van Engelse militaire zijde aanvankelijk het plan een eventuele vijand die met groter troepenmachten dan de Atlan tische Unie aanvankelijk daartegenover zou kunnen stellen, uit het Oosten kwam aanstormen, eerst vanuit de flan ken, nl. de Pyreneën en Noorwegen te bestoken tot de Westelijke Unie en haar bondgenoten krachten genoeg hadden ver zameld om een tegenoffensief te ont ketenen. Op protesten van Frankrijk en de Benelux is daar later een ander plan voor in de plaats gekomen. Het hoofd kwartier van Montgomery werd ten be wijze daarvan in vredestijd in Fontaine bleau in Frankrijk gevestigd en we horen nu dat de Westelijke Unie bij een eventuele aanval zal worden verdedigd aan de Rijn. Dat betekent dus in Duits land. Ook dan lijkt dit plan niet erg aantrekkelijk. Men behoeft alleen maar te overwegen dat op deze wijze blijkbaar het Roergebied aan de vijand zou worden overgelaten. Deze zou er misschien niet veel mee kunnen doen omdat dat Roer gebied voortdurend doelwit van lucht aanvallen zou zijn, maar de Westelijke Unie zou beroofd zijn van een geweldig productiegebied. Militaire deskundigen achten het echter waarschijnlijk dat de uitdrukking „aan de Rijn” moet ver staan als een „over de Rijn” en de ver dediging dus zal worden gevoerd tussen Elbe en Rijn. Er is echter ook een nog beperkter uitlegging van het begrip „verdediging aan de Rijn” mogelijk, nl. verdediging langs de gehele Rijn, dus tot de riviermonden in Nederland, ter wijl alles wat van Nederlands gebied Noordelijk daarvan ligt voorlopig prijs zou worden gegeven aan de vijand; m.a.w. een toestand als bestond in de winter 1944’45 toen de geallieerden zich zuidelijk van de Rijn in Nederland gereed maakten voor de stoot naar het Oosten en Noorden. Het is nu niet ón mogelijk dat Montgomery met zijn woor den „de consekwenties van een even tueel onvoldoende bijdrage van Neder land aan de defensie der Westelijke Unie” er op gedoeld heeft dat dan een dergeltfk voor Nederland zeer weinig aantrekkelijk plan zou moeten worden uitgevoerd. Intussen zouden de grote Westelijke geallieerden, als zij er thans van spreken dat Nederland eigenlijk de zwakke stee in het Westelijk verdedi gingssysteem is, er ook eens aan moeten denken dat zij ons jarenlang in Indone sië in de steek lieten niet alleen, maar totnogtoe ook geen spoor van bereidheid tonen Nederland dergelijke correcties van zijn grenzen ten koste van Duits land toe te staan, dat zijn verdediging vergemakkelijkt wordt. Dat de Ver. Sta ten en Engeland daarvoor alsnog te vin- d<'” zouden zijn, nu zij, we zouden bijna willen zeggen, een wit voetje bij Duits land trachten te krijgen, is vermoedelijk een illusie. Men kan zich die houding der grote Westelijke geallieerden, ge geven de huidige toestand, wel voorstel len, maar dan dienen ook verwijten dat Nederland zich eigenlijk niet zelf kan verdedigen, achterwege te blijven. Ove rigens behoeft niet alleen Nederland zich achtergesteld te voelen in de gunst der grote geallieerden, vergeleken bij Duits land, men weet hoe Frankrijk over de Amerikaans-Engelse Roerpolitiek denkt! Het merkwaardige '’conomische herstel van West-Duitsland zal trouwens straks nog wel aanleiding tot meer ongenoegen geven, daar deze voor een deel de uit breiding der’ zo nodige industrialisatie in de buurlanden zal drukken en in ieder geval de concurrentie op de wereldmarkt groter zal doen worden. Dezer dagen hebben zowel de Benelux als Engeland hun productieplannen tot 1952 gepubli ceerd. Op papier zitten zij prachtig in Vertrouwen van de Kamer de Ver. Staten eisen in de V eiligheidsraad king van snelle opmars in de repu bliek, geringe verliezen. De regeringsverklaring, welke minis ter Drees Maandag in de Tweede Ka mer aflegde, bracht uiteraard geen nieuws en de Kamer stemde algemeen in met het gevoerde beleid, met 80 te gen 8 stemmen der communisten, werd een motie der laatsten om de actie der troepen direct stop te zetten verworpen. Voor heter vuren kwam Nederland ech ter in de vergadering van de Veilig heidsraad, welke Woensdag een aan- aan de pers ter hand stellen? Zoudt u dat kunnen?” Frank had zich snel van zijn verwondering hersteld en haastte zich te antwoorden: „Ik dank u voor uw vererende opdracht. Ik zal mij echter vooraf in de zaak enigermate moeten inwerken”. „U kunt u to? uw chef, mr. Millner, wenden. Die zal u dan de nodige aanwijzingen geven. Goedenmiddag!” De deur viel achter haar in het slot. Met geen woord had het trotse meisje verraden, dat Frank blijkbaar deze bevooi rechting aan haar te danken had. Geen blik had hem laten vermoeden, dat zij zich voor hem in teresseerde. Frank leunde achterover in zijn stoel. Hij was als be toverd en zich nauwelijks meester. Het bescheiden par fum, dat er van Evelyne uitstraalde, hing nog in de lucht en bracht hem steeds weer haar slanke gestalte voor de geest, het edele beschaafde gezicht met de blauwe ogen, de fijn besneden lippen en het prachtige golvende blonde haar. „Hé Hom. Ze bevalt je wel, hè?” De zalvende stem van zijn buurman verbrak de droomtoestand, waarin hij zich bevond. Frank mompelde iets onverstaanbaars en ging, on aangenaam getroffen, weer aan het werk. Altijd hier onder deze alledaagse mensen te blijven, zou hij ook nooit uithouden. Wat dat betrof, had Sonja gelijk. SonjaHij plaatste in gedachten de donkere schoon heid van Sonja tegenover het onbevangen blonde type van Evelyne. RedacteurL. KIEZEBRINK Redactie-adresKLEINZAND 7 - SNEEK elkaar. Maar er zijn zo talloos^vele on zekere elementen welke ze in de praktijk zullen beïnvloeden, dat men er niet te zeer op mag vertrouwen dat ze ook wer kelijk volledig zullen kunnen worden uit gevoerd en dat in 1952 deze landen zich zelf zullen kunnen redden >en geen Marshallhulp meer behoeven. Er zijn trouwens geruchten dat het zelfs ’t vol gend jaar al enige moeite zal kosten van het Amerikaanse Congres de nieuwe toewijzing van Marshallhulp los te krij gen. De Amerikaanse industrie komt meer en meer in actie tegen het plan omdat zij zich op de wereldmarkt be concurreerd voelt door landen, die dat alleen dank zij de Marshallhulp kunnen. Het is nl. zo dat terwijl in het eerste jaar de geholpen landen voor een zeer belangrijk deel levensmiddelen enz. als Marshallhulp betrokken, zij deze dank zij toegenomen eigen productie minder no dig hebben en liever machines hebben, die voor de export werken en dus voor de concurrentie met de Amerikanen zelf. Men moet de moeilijkheden die hieruit kunnen voortvloeien niet te licht schat ten. De Amerikanen beginnen ten deze wat minder gemakkelijk te worden. Dat ondervindt ook Japan, dat dezer dagen een waarschuwing uit Washington kreeg dat het soberder moet leven en zich in spannen, wil het verzekerd blijven van Amerikaanse steun. Overigens zal het met het intrekken van die steun niet zo’n vaart lopen, want Amerika heeft Japan meer dan ooit nodig, nu de Ame rikaanse invloed in China taant. Daar is nog geen verbetering voor Tsjang Kai Sjeks positie ingetreden. Wel is er nu een nieuw kabinet gevormd, waarin ook figuren zitting hebben, die ook bij de Chinese communisten enig vertrou wen genieten. Het is dus mogelijk dat dit nieuwe kabinet, al belooft het de strijd te zullen voortzetten, op een com promis zal aansturen, al blijft het twij felachtig of de communisten daarvoor nu te vinden zullen zijn. De Ver. Staten hebben toegezegd hun hulp aan Tsjang Kai Sjek te zullen voortzetten. Wellicht enigszins onder invloed van het gebeu ren in China is het besluit van de Na tionale congrespartij m India tot stand gekomen, om de regering van dat rijk volledig vrijheid te geven haar tegen woordig plan uit te voeren om India binnen het kader van het Britse Ge menebest te houden. Nu door het ge beurde in China het communistisch ge vaar ook India’s grens wat meer na dert, heeft aansluiting in een groter verband betekenis De regering van In dia tracht voorts haar aandeel om de rust in Azië te verzekeren bij te dragen door een groot aantal aanhangers van de extremistische Hindoe-beweging, wel ke sterk tegen de Mohammedanen is, achter slot en grendel te zetten. Nu de verhouding van India tot de Mohamme daanse buurstaat Pakistan toch al niet verbetert, is dat van betekenis. In een ander deel van de Op Zondag 26 De cember a.s. hoopt onze stadgenoot de heer P. Sikkes zijn zeventigste verjaardag te vie ren. We schrijven „stadgenoot”, we mogen ook schrij ven onze „erebur ger”, immers de heer Sikkes werd destijds, toen hij afscheid nam als gemeente-secreta- ris, de gouden ere penning van Sneek aangeboden als blijk van waarde ring voor zijn vele verdiensten voor onze stad. Waar dering niet alleen verworven in zijn ambt, maar ook op velerlei ander terrein, hier bren gen we slechts in herinnering de pe riode van zijn re gentschap van het Old Burger Wees huis; voortreffe lijk werk deed hij ook in vele vereni gingen. Maar de a.s. jubilaris is een man van groot, in een stad van klein formaat. Groter gemeenschappen legden dus beslag op hem. Hij is lid van de Provinciale Staten geweest, Gedeputeerde zowel als Eerste Kamerlid; ridder is hij in de orde van de Nederlandse Leeuw. Eenmaal vooraanstaande figuur in de voormalige S.D.A.P., was hij het later in de Partij v. d. Arbeid; het Instituut v. Arbeidersontwikkeling heeft prettige herinneringen aan. hem. Erkend autoriteit op het gebied der gemeente-administratie, is hij vice-voorzitter. van de Ned. Ver. v. Gemeentebelangen, voorzitter van verschillende examencommissies, docent aan cursussen voor gemeente-administratie, schrijver van tal van toon aangevende werken op dit gebied. Ook is hij nog hoofdredacteur van het Tijd schrift voor Overheidsadministratie. We zijn niet volledig, maar we sluiten ook geen rekening af. Terwijl we de a.s. zeventigjarige nu reeds onze hartelijke felicitatie aanbieden spreken we de wens uit dat hij nog vele jaren in goede gezondheid zijn velerlei werk zal mogen voortzetten. Wij geloven dat de man, die de vader van ons gemeentelijk reservefonds is, dat zo nuttig werkte in voor oorlogse tijd en waarvan de omvang aan het eind van een somber lijkend be grotingsjaar toch altijd weer meeviel, ook zelf over voldoende „stille reserves” beschikt om de gemeenschap in de meest brede zin nog lang van zijn grote capaciteiten te doen profiteren. De gemeenschap, die hem kan gelukwensen op een receptie a.s. Maandag van 3 tot 5 in café Piso. delijkheden en terugtrekking van dè troepen op hun uitgangsstellingen werd geëist. Dr. van Royen had in zijn rede reeds aangekondigd, dat Nederland niet van zijn koers zal afwijken. Donderdag werd de bespreking voort gezet en verwacht werd dat heden de beslissing zou vallen. Het is wel duide lijk dat de toestand zeer ernstig is en dat we misschien aangewezen zullen zijn op het vetorecht van Frankrijk om het allerergste de eis tot terugtrekking van onze troepen te voorkomen. De eis, inzake het staken van het vuren zal misschien niet zo belangrijk meer zijn, omdat onze troepen geweldige vor deringen maken en spoedig alle belang rijke punten in handen zullen hebben. Tot eergisteren waren onze verliezen totaal 8 man aan doden. Intussen heb ben de Ver. Staten hun Marshall-hulp aan Indonesië stopgezet, op het moment is dat niet zo belangrijk als een even tueel stopzetten van die hulp aan Ne derland, waarmede officieel nog niet is gedreigd. In Australië boycotten de ha venarbeiders onze schepen voor Indone sië weer. Trouwens de Australische af gevaardigde in de Veiligheidsraad is ook hevig tegen ons te keer gegaan en dreigde als wij de orders van de V.R. niet opvolgden, met uitstoting uit de V. N. STRIJDKRACHTENPROGRAMMA BRENGT LAATSTE NIEUWS. In verband met de ontwikkeling van de situatie in Indonesië yestigt de Le- gervoorlichtingsdienst de aandacht op het radioprogramma voor de Ned. Strijdkrachten, dat dagelijks nieuws over de troepen overzee brengt. Dit programma is elke dag van 18.3019.00 uur te beluisteren via Hilversum I. Bovendien kan men dagelijks van 17.0017.30 een rechtstreekse uitzen ding uit Batavia horen op golflengte 1875 m., welke uitzending tevens door de radiodistributie-centrales in vele plaatsen wordt doorgegeven op de derde lijn. Het belangrijkste uit deze uitzen ding wordt herhaald in het Strijd krachtenprogramma. Verder geeft het Strijdkrachtenpro gramma elke Zaterdag van 13.0013.30 uur via Hilversum I een rechtstreekse uitzending uit Batavia door. Langzaam rolde de wagen, terwijl de motor zacht ronkte, op de ingang van de eigenlijke renbaan toe, welke wijd open stond. De toeschouwers rekten in gespannen afwachting hun halzen uit. Duncker stuurde het monster langzaam de baan op, waar Frank op hem wachtte. „Alles Ó.K., mr. Duncker, u kunt starten!” „Allright”. De motor ronkte iets luider, een ruk en weg vloog de machine. Dr. Woodley had zijn gasten naar de eerste bocht gebracht, want hier moesten zij zien, hoe de „Evelyne” de bocht nam. De wagen kwam in een tempo van 100 K.M. nader. Niemand sprak een woord. Vijftig harten klopten bijna hoorbaar. In een dergelijk tempo door de bocht! Enke len verloren plotseling het vertrouwen in de mogelijk heden van de racewagen en de journalisten zochten reeds uitdrukkingen alsde onmogelijkheid na tuurwetten te breken is weer eens gebleken”. Doch er bleef geen tijd tot denken overdaar was de wagen al in de bocht-ogen vol angstige spanning staar den over de bocht, daar kwam hij aan, vloog er dooren reed in een steeds vlugger wordend tem po op de rechte baan verder. Er was geen woord van instemming te horenhet was veel te snel gegaan. Ontnuchtering over het bijna vanzelfsprekende verloop van wat zoeven nog onmogelijk had geschenen, tekende zich op veler gezichten af. De wagen was intussen reeds bij de tweede bocht aangekomen. Sealson wierp een blik op de snelheids meter, die op 150 stond. Duncker schakelde op automa tisch en in snel, doch regelmatig tempo, liep de wijzer terug op 110 1O- 120. Zij waren reeds door de bocht. Mohammedaanse wereld, de Arabische landen, wordt de verdeeldheid over Palestina steeds scherper. Terwijl koning Abdoellah van Transjordanië, tegen de wil der andere Arabische landen, blijft streven naar het koningschap van Palestijns Arabië, is hij nu ook met vredesonderhandelingen met de Joodse staat Israël begonnen, die tussen twee haakjes, door de Veilig heidsraad nog niet als lid tot de Ver. Naties is toegelaten. Er waren te wei nig voorstemmers, maar zowel de Ver. Staten als Rusland varen voor toelating, hierin waren ze het dus eens, en men zal Israël stellig ook niet lang meer buiten de V. N. kunnen houden. Wel schijnt echter de sympathie van Rusland voor deze Joodse staat wat te bekoelen en be gint Moskou nu vooral aandacht te schenken aan de ex-moefti van Jeruza lem, fel vijand van Engeland, eenmaal de grote vriend van Hitler en hoofd van de zg. Palestjjns-Arabischo regering, Onder de commentaren van Engelse bladen op de gebeurtenissen in Indonesië trof er ons één waarin zeker verband werd gelegd tussen het Nederlandse mi litaire optreden daar en de militaire paraatheid der Westelijke Unie. Het blad betoogde dat in Indonesië het grootste deel van het Nederlandse leger nl. on geveer 100.000 man werd vastgehou den en dat de militaire actie er mis schien toe kan leiden tot daar spoedig meer rust kwam 'en een groot deel van dit leger naar het vaderland zou kunnen terugkeren, waar het een welkome bij drage tot de militaire kracht van de Westelijke Unie zou zijn. Of inderdaad het verloop der gebeurtenissen zal leiden tot een spoedige terugkeer van een groot deel van ons leger is een vraag, welke niemand op dit moment kan be antwoorden, maar juist is stellig dat een pacificatie in Indonesië een versterking van de Westelijke Unie ten gevolge zou hebben, niet alleen trouwens op militair gebied maar zeker ook op economisch terrein. Niet alleen zouden de grote eco nomische mogelijkheden van Indonesië dan tot hun recht komen, maar de hui dige toestand stelt ook zeer zware finan- tiële en economische eisen aan Neder land en doen de pogingen van ons land, om er met behulp van het Marshallplan bovenop te komen, afbreuk. En ook dat betekent tenslotte een ernstige verzwak king van de Westerse Unie. Het is dan ook begrijpelijk dat kort geleden van half-officiële Nederlandse zijde er op werd gewezen dat Nederland rekende, wat er dan ook In Indonesië zou ge beuren, op steun vr zijn bondgenoten in West-Europa, zowel omdat zijn zaak rechtvaardig was als omdat die zaak eigenlijk alle partners van de Westelijke Unie aanging. Terwijl we dit schrijven weten we nog niet hoe het precies in de Veiligheidsraad met de Indonesische kwestie zal gaan en of de Nederlandse hoop op steun van zijn partners waarbij eigenlijk ook de Ver. Staten nog horen als deelhebber in het a.s. Atlan tisch pact in vervulling zal gaan. Het verband echter dat het bovenaangehaal de Engelse blad legde tussen onze actie in Indonesië en onze militaire paraat heid in eigen vaderland, dient ook gezien in het licht van het bezoek dat Mont gomery kort geleden aan de bondgeno ten op het West-Europese vasteland bracht. Montgomery heeft toen ook in Den. Haag een onderhoud met de voor onze defensie verantwoordelijke autori teiten gehad en daarbij welomschreven verlangens kenbaar gemaakt over een naar zijn mening in Nederland noodza kelijke troepenmacht en de periode, waar in dit leger gereed zou moeten zijn. Hij moet hebben verklaard dat het aan pit rusting niet zou ontbreken en dat de fi nanciële voorwaarden billijk zouden zijn, doch dat, wanneer Nederland in gebreke mocht blijven, de consekwenties daarvan voor eigen rekening waren. Blijkbaar naar aanleiding van dit overleg met Montgomery kon men dezer dagen in de memorie van toelichting op onze be groting van buitenlandse zaken lezen dat Nederland niets onbeproefd zou la ten om de Westelijke Unie zoveel mo gelijk te versterken en dat onze re gering zolang zij in verband met de toe stand in Indonesië daar een belangrijke troepenmacht nodig heeft, overweegt Nederland een extra offer op te leggen teneinde de belangen van de Westelijke Unie niet te kort te doen. Men ziet dus dat onze regering overtuigd is van de noodzakelijkheid haar aandeel tot de kracht van de Westelijke Unie te leve ren. Dit is te meer van belang omdat als Montgomery er op wijst dat bij een in gebreke blijven onzerzijds de conse kwenties voor onze eigen rekening zou den blijven, daar waarschijnlijk meer werkt hadden, journalisten, persfotografen en natuur lijk ook de onvermijdelijke politie. In hun midden, vlak bij de auto, stonden dr. Woodley, Duncker en Sealson. De laatste verklaarde juist in een korte toespraak het ontstaan van het nieuwe type en zijn bijzondere eigen schappen. „Nog is de nieuwe vinding van de automatische schakeling niet volkomen geperfectioneerd”, zei hij onder meer. „Misschien zouden wij het doel, waaraan wij met de grootste energie werken, de optische in schakeling van de curve, hebben bereikt, als niet een afschuwelijke misdaad ons van de man had beroofd, in wiens plaats ik vandaag het woord voer”. De journalisten noteerden ijverig. Sealson sprak snel en toen hij uitgesproken had, werd er krachtig ge- applaudiseerd. Nu trad Evelyne naar voren. Ademloze stilte heerste er, en toen Duncker haar een glas champagne reikte, sprak ze met een duidelijke stem: „Three cheers for England! Klaterende bijval volgde op haar woorden. Het kristallen champagneglas versplinterde. Toen applaus was geluwd, nodigde Woodley de aanwezigen uit hem naar het proefterrein te volgen en de eerste start van de racewagen bjj te wonen. Opgetogen volg den allen hem in levendig gesprek. Dr. Woodley en zijn dochter waren door een twaalftal persvertegenwoordi gers omringd, die over verschillende dingen ingelicht wensten te worden. De dikke fabrikant transpireerde, doch ondanks de drukte, gaf hij alle gewenste inlich tingen. Duncker, Sealson en een paar monteurs bleven bij de wagen. Duncker, reeds in race-costuum, ging achter het stuur zitten. Sealson deed zijn colbert en vest uit en stapte in de klaarliggende overall. Daarna nam hij naast Duncker plaats. „Vooruit dan maar”, vang nam, te staan. Onze vertegenwoor diger, dr. van Royen, sprak het eerst en in een uitstekend betoog belichtte hij alle aspecten van de Indonesische kwes tie om aan het slot in een juridische uiteenzetting te doen uitkomen waarom Nederland dit een binnenlandse kwestie acht en dus de Veiligheidsraad niet be voegd. Palar, de vertegenwoordiger van de republiek, kwam vervolgens aan het woord, uitte allerlei beschuldigingen te gen Nederland en kondigde een guerilla- strijd aan en de politiek van de ver schroeide aarde. Vervolgens was het de vertegenwoordiger van de Ver. Sta ten prof. Jessup, die van mening was, dat de politiële actie wel een ernstige bedreiging van de vrede was en een ^overtreding van vroegere voorschriften van de Raad. Er zijn onvoldoende pogin gen gedaan om onder auspiciën van de commissie van goede diensten een op lossing te vinden en hij wou gaarne een rapport van deze commissie hebben over 12 December is gebeurd, inderdaad zoveel bestands-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1