Franks Race naar het Geluk Een roman uit de automobielwereld door STAN VAN KAMPEN. Koningin Juliana Kerstrede uit een spreekt Nederland en de Indonesische Republiek Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Raadsvergadering Sneek 3e JAARGANG No. 101 16 DINSDAG 28 DECEMBER 1948 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van Nieuwe Sneeker Courant, Sneeker Courant en Drijfhouts Nieuwsblad Mevr. Vault vcncJgd. Ab.prrjs ƒ2.50 per half jaar Franco per post ƒ3.75 per half jaar voor ven moet VOORLOPIG GEEN LUCHTPOST NAAR INDONESIË. De P.T.T. is nog niet geslaagd in het vinden van een oplossing voor postver voer tussen Nederland en Indonesië, nu de K.L.M. haar vluchten naar Batavia tot nader order heeft moeten staken. In afwachting van nadere berichten, die zo spoedig mogelijk zullen volgen, doet men er goed aan, zijn lucht^ost-corres- pondentie en luchtpost-pakketten voor Indonesië niet ter post te bezorgen. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Bureau voor Advertenties: Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 Telefoon 3005 Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handels- adv.) lager. Kantoor voor Abonnementen Fa. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 Tel. 2872 Zij willen de vrijheid brengen in de vierledige vorm van de vrijheid van het geloof en van het woord, de vrijheid van vrees en van gebrek. Ze zijn allen in Gods hand en geen haar zal hun ge krenkt worden zonder Zijn weten. Ik wens u en hun toch een werkelijk Kerst feest. Het is niet in de vertrouwde zin, dat dit gevierd kan worden, maar mis schien in diepere zin. De Kerstnacht is schoner dan de da gen en uw nacht van zorg maakt de tegenstelling tot het komende Licht van Kerstmis des te scheller. Kerstmis is zoveel ruimer, lichter, groter, dan dat, waaraan het dagelijkse leven met zijn beslommeringen ons zo vaak maar even laat ^tippen. Maar niets dringt zo diep en ver door in onze levens met hun moeilijkheden. En zo mogen we dan de eeuwenoude woorden in onze oren laten klinken: Ere zij God in de hoogste heme len, vrede op aarde, in de mensen een welbehagen. morgen weg?” „Morgenochtend om zeven uur!” „Goed, ik ga mee!” „Wat zegt u van de wagen?” „Wat zal ik er van zeggen, Duncker? Het en’ge, wat ik hoop, is, dat hij beter loopt dan die van Sinnisfaere”. „Het komt mij voor, dat u over de proefrit niet erg tevreden was”. Evelyne nam hem scherp op. Dan lachte ze. „Nou, nou, beste vriend, je begint geloof ik ijdel te worden. Ja, het is waar, ik heb je een beetje verwaar loosd en je prestatie is meer dan schitterend. Zal ik liever gewoon zeggen: ik feliciteer je? Hier is mijn hand Duncker. Ik weet, wat je voor de fabriek waard bent. Wat je gedaan hebt, sprak voor zich zelf. Een hogere lof kan ik je niet toezwaaien”. Duncker glimlachte gevleid. Het had hem werkelijk getroffen, dat Evelyne zo maar was weggelopen, zon der zich verder om hem of de wagen te bekommeren. Nu was hij gerustgesteld. Hij maakte zich zelf het ver wijt, dat hij Evelyne toch beter had moeten kennen. Maar hij was toch blij, dat hf nog met haar had ge sproken. Stralend van vreugde verliet hij haar en Eve lyne verdiepte zich met het meisje in de keuze van het toilet, dat zij die avond zou aantrekken. Fwik Horn was ze vergeten. Zij kwam pas laat in de nacht thuis. Ondanks dat was ze, toen ze om 6 uur was gewekt, monter als altijd. Het vooruitzicht op de rit met de nieuwe racewagen had gezegevierd over haar te korte nachtrust. „Goedenmorgen, juffrouw Evelyne. Kon u goed uit uw bed komen?” begroette Duncker haar, die reeds voor het huis op haar stond te wachten naast de auto. „Onzin! Zullen we maar gaan”, antwoordde Eve lyne, in de wagen plaats nemend. Voor zich uit starend riep Duncker: „180!” Sealson antwoordde: „In orde!” Toen zij de volgende bocht met 150 passeerden, voelde Sealson, hoe de kracht welke de wagen uit de rijrichting drukte, steeds minder werd en hij zag, hoe Duncker met een onbewogen gelaat de stuurrichting corrigeerde. „Snelheid niet verder opvoe ren”, riep de ingenieur uit, toen zij uit de bocht kwa men. Duncker knikte. Sealson bewonderde de racer, die met grote koelbloedigheid elke phase van de baan van te voren overzag en precies op het juiste punt automatisch inschakelde. Nog tweemaal reden zij het parcours en toen zij aan de finish stopten, renden de toeschouwers dwars over de baan op hen af. Sealson kroop uit de wagen en schudde Duncker de hand. „Je bent een prachtvent, Duncker. Dat is de wagen voor jou. Hiermee rijd je op de Bernardino allen in de modder!” „Laten we het hopen”, lachte de racer. „Voor het ogenblik is 150 voldoende”. „Ja, verder mag je voorlopig niet gaan. Ten hoogste 60 graden afwijking. Dat moet je tijdens de rit onder vinden. Ik zal proberen het tegenwicht nog te ver groten, anders vliegen we er toch nog uit. Je moet deze week nog eens een proef op langere afstand nemen”. Daar werden ze reeds door de opgetogen menigte slag in de lucht. De heer Koolmoes zegt dat mevr. Spaander erkent dat er nood in de gezinnen is, de heer Linde man wil de nieuwe loonronde afwachten, maar dan blijven de gezinnen deze ge hele winter met te lage lonen zitten. Spr. steunt daarom het voorstel-Scha- per om zich tot de regering te wenden. Dr heer Schaper zegt dat pers en opinie-onderzoek hebben aangetoond dat de huidige toeslag te laag is. De winter staat voor de deur; met korter werkda gen betekent dat nog lager loon dan in de zomer, zodat het wel zeer moeilijk Tijdelijke loontoelage deel gemeentepersoneel. De heer D o k k u m meent dat de mi nister de regeling heeft beperkt tot 23- jarigen en ouder, doch in de Kamer heeft toegezegd dat ook de gehuwden onder 23 jaar onder de regeling zullen worden gebracht, terwijl nog werd aan gedrongen de kostwinners er onder te brengen. Volgen B. en W. geheel de richtlijnen van het rijk of heeft men het recht een afwijkende regeling te ma ken De V o o r z. zegt dat de minister inderdaad ook de gehuwden beneden 23 jaar onder de regeling zal brengen; wel iswaar heeft de gemeente het recht een afwijkende regeling te treffen, docji B. en W. stellen voor de rijksregeling hier volledig te volgen, dus zal nu de bedoel- SNEEKER NIEUWSBLAD Evelyne zat in haar boudoir. Zij was ’s avonds voor een feestje uitgenodigd. Maar zij verheugde zich hierop niet zó, als anders het geval was. In ongebreidelde dro men zat zij met het hoofd in de handen in de wit lederen fauteuil voor de spiegel en haar dromen golden de slanke jonge man, die in het vaste gteloof van zijn succes zijn mislukte leven opnieuw begon, Frank Horn. Evelyne kon er niets aan doen, er groeide een genegenheid in haar voor Frank. Dat hij vandaag bij de doop aanwezig was geweest, was geen toeval. Evelyne had hem willen zien. Er schoot een gedachte door haar heen. „Als hij het met zijn fijne intuïtie eens had bemerkt”. Neen, dat was niet mogelijk. Energiek stond zij op en belde het kamermeisje. Deze trad juist binnen en diende Duncker aan. „Laat hem binnen”. Evelyne was verwonderd. Wat wilde die man van haar? Duncker trad de kamer in. „Excuseert u mij, juffrouw Evelyne, dat ik u stoor. Maar ik wilde u vragen, of u morgen een rit met de nieuwe wagen met mij sou willen maken”. Met een schok sprong het meisje op. „Dat is een goed idee, Duncker. Hoe Iaat gaan we OPNIEUW OPRUIMING VAN TEXTIEL ZONDER PUNTEN. In de periode van 17 tot en met 29 Januari 1949 zal de detailhandel op nieuw de gelegenheid kragen, op punten gewaardeerde textielgoederen puntenvrif of tegen verlaagde puntenwaardering, zulks naar keuze van de handelaar, te verkopen, mits een korting van ten min ste tien procent op de verkoopsprijs wordt gegeven. De confectie-industrie en de groot handel kunnen in de periode van 3 tot en met 15 Januari 1949 op gelijke wijze textielgoederen aan hun afnemers le veren, met dien verstande, dat een kor ting van zes procent op de verkoopprijs moet worden verleend, terwijl op de factuur duidelijk moet worden vermeld: zal zijn voor de gezinnen rond te ko- „Opruiming Januari 1949”. men. Spr. verwacht van de raad een De Koningin heeft op Eerste Kerst dag voor de Nederlandse radio de vol gende rede uitgesproken: Het is mij een behoefte een groet te brengen aan allen, die vandaag op Kerstmis in zorg zijn om iemand, die zij lief hebben en om samen aan hen te denken, die in dat verre goede land aan het strijden zijn. Het kan niet anders, of onze gedachten gaan ook uit naar de genen, die zij daarbij tegenover zich vin den. Onze zuiverste wensen gaan naar hen allen uit. Het is het tragische, dat onze maat schappij zo is, dat geweld zo vaak weer een krachtdadig optreden daartegen no dig maakt. We weten het uit de jongste geschiedenis, die van het velzet in ons vaderland tegen onze overweldigers. Onze jongens hebben hier de opdracht onze beloften in te helpen lossen, die we aan alle inwoners van Indonesië de den bij mqpde van mijn Moeder op 7 December 1942 en op 3 Februari van dit jaar. Omdat slechts vijf leden voorstemden en zes zich van stemming onthielden, is het Amerikaanse voorstel om de Neder landse troepen te verzoeken naar him uitgangsstellingen terug te gaan, niet door de Veiligheidsraad aangenomen. De andere punten van de resolutie: uit nodiging om onmiddellijk het vuren te staken, onmiddellijke vrijlating van de .gevangen genomen republikeinse leiders, instructies aan de commissie van goede diensten om direct telegrafisch verslag uit te brengen over de gebeurtenissen sedert 12 December en instructie aan deze commissie om toe te zien op de na koming van de beide eerstgenoemde punten, zijn met zeven stemmen voor en vier onthoudingen aangenomen. Dit wa ren Frankrijk, België, de Sovjet-Unie en de Oekraïne. Engeland heeft voor alle punten van de Amerikaanse resolutie gestemd en terecht heeft onze vertegenwoordiger in de Veiligheidsraad dr. van Royen de Engelse houding teleurstellend voor Ne derland genoemd. Toen het ging om het punt inzake het terugtrekken van onze troepen op hun uitgangsstellingen ont hielden ook Argentinië en Canada zich, zodat we het mede aan Stalin en Peron te danken hebben dat deze voor ons zwaarste eis er niet doorkwam. De Rus sen zelf hadden trouwens een veel scherper resolutie tegen Nederland in gediend, welke echter geen kans maak te. Ze hebben blijkbaar om de Ver. Sta ten dwars te zitten tegen de Am. voor stellen gestemd. Terwijl wij dit schrij ven heeft onze regering nog niet be slist of zij de eisen van de Veiligheids raad zal aanvaarden. In de Kerstdagen vergaderde ze daarover, maar kwam blijkbaar nog niet tot een besluit. Een paar Franse bladen veroordelen het optreden van de Veiligheidsraad tegen Nederland scherp; le Peuple spreekt zelfs van een „schandalige be slissing” en een ander blad zegt dat de Veiligheidsraad alleen een klein land aandurft. Daarentegen noemt het Am. blad, de New York Times de uitspraak zo mild dat ze een kerstcadeau voor Nederland is. Intussen hebben India, Pakistan, Bir ma en Ceylon een verbod afgekondigd voor Nederlandse vliegtuigen daar te landen. Wat de militaire positie op Java en Sumatra betreft, op eerstgenoemd eiland zijn thans alle steden en belang rijke punten in Nederlandse handen, ook op Sumatra werden aanzienlijke vorde ringen gemaakt. Sinds het begin van de politiële actie in Indonesië zijn aan Nederlandse zijde negentien doden en drie en veertig ge wonden gevallen. Deze cijfers tonen aan, dat de Nederlandse troepen geen ern stige weerstand ontmoeten. Ook aan re publikeinse zijde zijn de verliezen ge ring. Een Nederlands vliegtuig is van een vlucht boven Midden-Java niet terug gekeerd. Later werd het verlies van nog 2 jagers gemeld. Wat zal onze regering besluiten Als dit blad verschijnt kennen onze lezers misschien reeds de beslissing der regering. Er werd nl. verwacht dat dr. van Royen die gisterniiddag in de ver gadering van de Veiligheidsraad zou meedelen. Deze zou zowel voor de In donesische als Palestijnse kwestie dan bijeenkomen. Redacteur: L. KIEZEBRINK Redactie-adresKLEINZAND 7 SNEEK FEUILLETON. omringd en gefeliciteerd. Woodley straalde van vol doening. Hij drukte Duncker en Sealson ernstig de hand, terwijl hij zei: „Jammer, dat Pradly dit niet mocht beleven!” Na enige tijd drongen Millner, en Frank door de ver zamelde mensenmassa. Millner reikte dr. Woodley een papier en deze las met gespannen aandacht. „Heren, de bereikte snelheden”. De journalisten has’den hun notitieblocs voor de dag. „100 meter na de start: 80 K.M. „Voor de eerste bocht: 105 K.M. „In de eerste bocht90 K.M. „Voor de tweede bocht: 140 K.M. „In de tweede bocht: 120 K.M. „Voor de derde bocht: 150 K.M. „In de derde bocht: 132 K.M Van de derde bocht af waren de reders in gelijk matig tempo van 150 K.M. baan en 132 K.M. bocht- snelheid gebleven. Het resultaat was een volkomen succes, want dergelijke bochtsnelheden moesten bij langebaanraces een sterk verhoogde gemiddelde snel heid mogelijk maken. De toeschouwers gingen langzaam uiteen. De werk lieden, monteurs en ingenieurs keerden naar hun werk terug met het trotse gevoel iets groots tot stand te hebben gebracht. De journalisten haastten zich hun be richten aan de redacties door te geven, de fotografen borgen hun camera’s op. Ook Frank maakte aanstalten het terrein te verlaten. Dicht bjj het hek van de proef - baan werd hij door Evelyne ingehaald. „En was Mr. Millner tevreden over u, mr. Horn?" „Ik geloof van wel en het zou mij een genoegen zfln, indien u en dr. Woodley evenzeer tevreden waren met mijn werk”. „Ik kan slechts mijn voldoening uitspreken, dat n zo snel en air.’raai hebt gewerkt. Nu xan ik geloven, dat u zich gaarne van de kunst afkeerde. Wie zo goed geen legesverordening. Men werkzaamheden niet onder schatten. De krant wordt er aantrekke lijker door, dus is het een particulier belang. De heer Lindeman zou alleen aan plaatselrjke bladen deze faciliteit willen verlenen, doch de V o o r z. wijst er op dat dit een privilege zou zijn, wat in strijd met de grondwet is. De Voorz. ontraadt het voorstel van de heer Lin deman aan te nemen, waarop deze het intrekt. Legesverordening. De heer Lindeman pleit er voor dat aan plaatselijke bladen de opgave van de burgerlijke stand gratis zal wor den verstrekt evenals een lijst van ge- vestigden en vertrokkenen; het is een algemeen belang dat deze wordt gepu bliceerd. -Wat de huwelijksvoltrekkingen betreft er zijn dagen waarop dit koste loos geschiedt en voor andere dagen zijn er verschillende prijzen. Dat acht spr. niet democratisch; spr. zou de huwe lijksvoltrekking voor iedereen gratis wil len doen zijn, tenslotte wordt iedereen gedwongen naar het stadhuis te gaan. De Voorz.: de heer Lindeman is zelf een sprekend voorbeeld, dat niet iedereen daartoe gedwongen wordt De heer d e Boer aanvaardt de opmerking van de heer Lindeman dat ieder gedwongen wordt naar het stadhuis te gaan, niet als .argument, wat een chaos zou het worden als dit voor de huwelijksvoltrek king niet verplicht was, maar overigens is spr. het met de heer L. volkomen eens. De Voorz. zegt dat er tientallen dingen zijn, waarvoor men verplicht is bij de overheid te komen, doch het is toch een misvatting dat wat men dan van de overheid vraagt, maar gratis door deze zou moeten worden verricht. Wan neer mensen er prijs op stellen op een bepaalde dag te trouwen, waarvoor de gehele apparatuur in beweging moet gebracht, is het toch billijk dat daarvoor betaald wordt; het heeft met democra tie niets te maken. In het hele land is een dergelijke regeling trouwens tradi tie, die waard is in stand te worden ge houden. Wat het verstrekken van bur gerlijke stand enz. aan de bladen be treft, als een particulier diensten van de overheid vraagt is het billijk dat daar- iets wordt betaald, anders behoe- we de kan rekenen, kan geen goede violist zijn. Ik hoop, dat u mij mijn openhartigheid niet kwalijk neemt”, ant woordde Evelyne vriendelijk lachend. „O, nee, i hebt volkomen gelijk. Ik was een ver schrikkelijke krasser. Waarom zou ik de waarheid niet bekennen? Ik ben hier zeer tevreden”. Graag had hij nog lang met Evelyne gesproken, die vandaag, vervuld van de grote gebeurtenis, niets van haar ande.s zo overduidelijke gereserveerdheid liet merken. Het kwam hem zelfs voor, dat zij een meer dan gebruikelijke interesse voor hem aan de dag legde en toen hij reeds op zijn bureaustoel zat, dacht hij hier nog over na Het besluit van de Veiligheidsraad. positieve uitspraak tegenover de nega tieve van de Tweede Kamer, 2.50 is werkelijk niet te veel gevraagd. Spr. hoopt dat de raad de belangen der wer kers van Nederland zal behartigen. De heer de Vries zegt dat het de vak beweging is die voor de belangen in deze van het Ned. volk opkomt. De gulden toeslag nam zeker de nood niet weg, hij ving alleen de prijsverhoging op, doch ook daarvóór was er al nood. Doch het is niet aan de raad hiervan tén opzichte der regering te getuigen. Het voorstel van B. en W. om het adres Voor kennis geving aan te nemen wordt alsnu aan genomen met 14 tegen 2 stemmen. Voor stemden de leden Lindeman, de Boer, Boerjenga, Dokkum, de Vries, Stoelwin- der, de Groot, Knol, de Jong, Blok, Fijl- stra, v. d. Veen, Vis en mevr. Spaander; tegen de leden Koolmoes en Schaper. Esperanto-adres. Bij het verzoek van het bureau voor Esperanto-onderwijs om adhaesie aan een adres aan de min. v. O. K. en W. om deze hulptaal onder de verplichte leervakken van de Kweekscholen op te nemen, dat B. en W. voorstellen voor kennisgeving aan te nemen, breekt de heer F ij 1 s t r a een lans voor het Es peranto. Deze hulptaal wordt al veel ge bruikt en het blijkt bovendien dat de genen die ze leren, ook gemakkelijker vreemde talen leren. Men zou nu eerst dit onderwijs op de Kweekscholen wil len invoeren en later bij het l.o. Espe ranto heeft zijn nut bewezen en spr. stelt voor adhaesie te betuigen. De heer Lindeman acht Esperanto een groot belang, speciaal voor een land met een klein taalgebied en met veel buitenland se handel en In correspondentie met lan den, welker talen moeilijk te leren zijn als Rusland en China. Maar er zijn geen leerkrachten om het onderwijs in deze hulptaal te geven en daarom wil men Esperanto nu eerst als verplicht leer vak op de kweekscholen ingevoerd zien. Adhaesie betuigen zal echter niet meer geven, de minister heeft het al afgewim- peld. Een andere vraag is, kan men dit onderwijs niet op handelsscholen enz. invoeren. De heer Koolmoes onder schrijft wat de h.h. Lindeman en Fijl- stra hebben gezegd en zal het voorstel- Fïjlstra steunen. De Voorz. zegt dat B. en W. van oordeel zijn dat deze zaak zeer ver buiten de sfeer der gemeente- bemoeiing ligt en de kwestie van de invoering op de kweekschool niet door het gemeentebestuur kan worden over zien, zodat zij geen aanleiding zien zich tot de regering te wenden. Ook om trent de betekenis en waarde van deze hulptaal heeft de meerderheid van B. en W. niet de opvatting welke hier tot uiting gekomen is bij de vorige sprekers. Zij meent dat de tijd beter aan andere vakken kan gewijd dan aan deze hulp taal, die nog niet de verbreiding heeft gevonden welke er van werd verwacht. Als zij betekenis zou krijgen, zou zij juist in de landen met grote taalgebie den sterk verbreid moeten zijn; dan zou het van belang zijn ze ook in kleinere landen te leren. De heer F ij 1 s t r a meent dat de kansen van Esperanto steeds groter worden naarmate men het meer op de scholen brengt. De Voorz. vreest dat als men met het Fries op onze scholen nu ook nog het F peranto zou brengen, men het de leerlingen te moeilijk zou maken. Het voorstel van B. en W. om het adres voor kennis geving aan te nemen komt in stemming. Voor stemden de leden Knol, de Jong, Blok, Vis, Lindeman, Boeyenga, Dok kum en de Vries; tegen de leden Stoel- winder, Koolmoes, Schaper, de Groot, Fijlsflfti, v. d. Veen, mevr. Spaander en de Boer. De stemmen staken (88), zo dat de volgende vergadering moet over- een nieuwe woning, of hen deed profi- gestemd. teren van het opschuifsysteem. Adres comité werknemers Lankhorst Touwfabrieken. B. en W. stelden voor dit adres, dat ongetekend was, voor kennisgeving aan te nemen. De heer Blok vraagt» of B. en W. ook met de fa. Lankhorst gesproken hebben of hieraan iets te doen is De heer Koolmoes kan zich indenken dat deze arbeiders zich tot de raad rich ten. Er is Immers hier al herhaaldelijk over gesproken dat de industrie gesteund diende te worden. En hier is er een wel ke door gebrek aan deviezen om grond stoffen te kopen, 27 arbeiders heeft moe ten ontslaan. Spr. hoorde dat er nu weer vier zijn aangenomen en in Januari nog meer zullen worden geplaatst. Spr. vraagt zich af wat de gemeente nu nog kan doen; heeft de burgemeester al met de firma gesproken? Als men stempelen moet, lijdt men bittere armoede; er be staat in Nederland geen recht op werk, men kan met een arbeider doen wat men wil. De Voorzitter zegt dat het hier een niet-ondertekend adres betreft, dat ook niet meer door allen die er deel aan hadden nog wordt gehandhaafd. Het kan geen punt van overweging in de raad zijn. Het verheugt spr. overigens te kunnen constateren dat de heer Kool moes wel gediend is van deviezen, wat dus instemming met het Marshall-plan betekent De heer Blok vindt dit een eigenaardig adres; wel zijn jr enkele namen bekend en officieel is het ook niet ingetrokken, maar sommigen voelen er niet meer voor. De heer Koolmoes is van het Marshall-plan geen voorstan der. Die Amerikaanse Sinterklaas werkt averechts, er staat in het adres dat Amerika deze artikelen niet meer koopt en dat veroorzaakt dus werkloosheid, zo is het ook in België. De Voorz. zegt dat de heer Koolmoes niet maar een gedeelte van het adres moet aanhalen; het noemt duidelijk als eerste oorzaak gebrek aan deviezen, waardoor geen grondstoffen meer gekocht kunnen wor den en daarna vermindering van debiet. De heer Lindeman is van mening dat dit toch wel een zaak is waarmee de raad zich mag bemoeien, het is een belangrijke zaak. Inderdaad vielen Ame rika- en Engeland uit als kopers door dat ze de artikelen nu zelf maken, ter wijl wat de aankoop van grondstoffen betreft, de weinige deviezen daarvoor beschikbaar gesteld moeten over alle touwfabrieken in heel het land worden verdeeld. De Voorz. heeft het belang van de zaak niet ontkend, maar dit adres is niet ondertekend en wordt bo vendien niet meer onderschreven door allen die er bij betrokken waren. De heer Schaper zegt dat nadat dit schrijven was verzonden, enige betrok kenen berouw kregen. Ze wilden zich te rugtrekken wat niet meer kon. Belang rijk blijft de zaak wel. De Amerikanen leveren liever afgewerkte producten dan grondstoffen; het zou dus beter zijn el ders grondstoffen te betrekken, waar door productieve arbeid mogelijk was. B. en W. zullen er goed aan doen niet afzijdig te staan tegenover wat bij een grote industrie gebeurt. De Voorz. kan niet onderschrijven dat Amerika al leen afgewerkte producten hierheen zendt. B. en W. blijven wat de eigenlijke kwestie betreft diligent, doch dit adres kan niet overwogen worden. Nadat de heer Koolmoes had gevraagd wat B. en W. eigenlijk gedaan hebben, waar op de Voorz. antwoordde dat hij hier van geen mededeling zou doen, werd het adres ter zijde gelegd. Verlenging termijn ontruiming onbewoonbaar verklaarde wo ningen. De heer Koolmoes zou willen, nu verbetering dezer woningen niet moge lijk is, dat men volgend jaar deze be- 1 woners in aanmerking liet komen voor een nieuwe woning, of hen deed profi- Spaander sluit zich btj deze wens aan en vraagt speciaal aandacht voor het gezin Ferwerda aan de Geeuwkade, dat is daar een onhoudbare toestand, het is dringend nodig dat dit gezin andere huisvesting wordt toegewezen. De Voorz. zegt dat B. en W. bereid zijn deze zaak met de woningcommissie te bespreken, doch uiteraard kunnen zij geen toezegging doen. De heer Linde man sluit zich aan bij mevr. Spaan der; hij heeft destijds ook voor het ge zin Ferwerda gepleit voor een nieuwe woning. De Voorz. zegt dat de heer Lindeman nog iets meer vraagt dan mevr. Spaander, die vroeg andere huis vesting, de heer Lindeman een nieuwe woning. Spr. heeft echter al gezegd wat B en W. zullen doen. Z.h.s. Wordt het voorstel van B. en W. alsnu aange nomen. Wij geven hier nog de discussie bij verschillende punten van de agenda der raadsvergadering van jj. Donderdag avond gevoerd. Bij de opening der vergadering heeft de Voorzitter de heer Lindeman gelukgewenst met zijn herstel en dat hij zijn werkzaamheden hier weer kan be ginnen; moge hij die bij de voortduur kunnen voortzetten en geen verdere ge volgen van zijn ziekte ondervinden. De heer Lindeman dankte voor deze woorden en de raadsleden voor de bij zijn ziekte getoonde belangstelling, in zonderheid hen, die deze toonden door het zenden van boeken enz. Adres afd. Sneek Ned. Vrouwenbeweging. In dit adres wordt verzocht dat de raad zich tot de minister zal wenden opdat deze de toeslag op de lonen van 1.tot minstens 2.50 p. w. verhoogt. De heer Schaper zegt dat de ge stegen kosten van het levensonderhoud catastrophale gevolgen moeten hebben. Immers 1.toeslag per week is niet voldoende. De vrouwen weten dat het beste, immers zij vooral besteden het in komen. Verschillende gemeenten hebben aan dergelijke adressen adhaesie be tuigd, laat Sneek het ook doen; de ge vraagde verhoging is nodig om de wer kers van Nederland het bestaan moge lijk te maken. De Voorz. wijst er op dat deze aangelegenheid kortgeleden in de Tweede Kamer uitvoerig is besproken en het standpunt der regering bepaald. De door de regering aangevoerde motie ven zijn door de vorige spr. niet weer legd, hij heeft slechts algemene be schouwingen gehouden. Bovendien ach ten B. en W. het ongewenst dat nu de zaak in de volksvertegenwoordiging is behandeld, zich nog tot de regering te wenden. De heer Blok vraagt of als er eens een verhoging van de toeslag kwam, dit niet averechtse gevolgen zou kunnen hebben, nl. voor de collectieve contracten waarin werkgevers en werk nemers thans trachten verhoogde lonen op te nemen; denkt men dat als de toeslagen verhoogd werden, de werkge vers geneigd zullen zgn die verhogingen toch in te voeren De heer Lindeman zegt dat zijn fractie het verzoek op zich zelf niet onredelijk acht, maar adres seren zal geen effect sorteren, de zaak is in de Kamer afgehandeld en de minis ter heeft verdere verhoging afgewezen, maar gezegd dat er straks een nieuwe loonronde zal komen. Daarom is dit adres eigenlijk ook overbodig. Wat het voortzetten der subsidiëring van het levensmiddelenpakket betreft, dat kan niet in verband met het feit dat we deelgenoot in de Benelux zijn. Mevr. Spaandef weet als huisvrouw zeer goed dat het voor een arbeidersgezin wel uiterst moeilijk moet zijn rond te komen en kan zich volkomen indenken dat een groep vrouwen protesteert. Maar zoals dit adres hier ligt heeft het geen zin. In deze moet de vakbeweging in over leg met de Stichting van de Arbeid tre den en deze samen met de regering. La ten de vrouwen hun belangstelling schen ken aan de vakbeweging. Dit adres is een

Sneeker Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1