Modelvliegersreünie te Sneek Buitenlands Overzicht Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST f 3e JAARGANG No. 102 I ,TAN VRIJDAG 31 DECEMBER 1948 OCEAAN - |DE SITUATIE OP JAVr ffe,- Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van Nieuwe Sneeker Courant, Sneeker Courant en Drijfhouts Nieuwsblad BLITAR [40116 11 De Nederlandse verliezen. rsa 2] FEDERATIEF GEBIED 23ONDER NEDERLANDSE CONTR. Volgens een Nederlands communiqué bedragen de Nederlandse verliezen se dert het begin van de actie in Indonesië 41 doden en 99 gewonden. Toegevoegd wordt, dat vier vliegtuigen verloren gin gen, waarvan twee waarschijnlijk wer den neergeschoten door luchtafweerge schut, dat bediend werd door ongeveer 30 Japannezen. de en ons /an Kantoor voor Abonnementen Fa. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 Tel. 2872 Ab.prijs ƒ2.50 per half jaar Franco per post 3.75 per half jaar Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Bureau voor Advertenties: Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 Telefoon 3005 Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handels- adv.) lager. VREDE IN CHINA GEZOCHT. Reuter meldt uit betrouwbare bron te hebben vernomen, dat de Chinese rege ring tracht tot directe onderhandelin- gen met de communisten te komen over een vreedzame regeling van de burger oorlog. AMBAftAW/dL SALATIG* éboewÉnV’ F5**™ o 4 ws en beweren dat deze overeenkomst een ernstige hinderpaal zal vormen bij de samenwerking tussen West-Duitsland en de Westelijke geallieerden; de Engel se bladen staan ook gereserveerd tegen over dit besluit, dat nog de goedkeuring van alle betrokken regeringen nodig heeft. DE SITUATIE OP JAVA. Deze kaart geeft een overzicht van de gebieden welke thans door de Nederlandse Militairen worden gezuiverd, sedert de zuiveringsactie een aanvang heeft genomen. Het leek Dinsdag onheilspellend toen de Veiligheidsraad, nadat dr. van Royen had verklaard nog geen definitief be sluit van de Nederlandse regering om trent de eisen, de vorige week door de V.R. gesteld, te kunnen meedelen, een Chinese resolutie aannam. Die resolutie eiste nu immers onmiddellijke vrijlating van Soekarno en de andere republikein se leiders en rapport binnen 24 uur over die vrijlating. Deze resolutie werd met 8 stemmen voor en 3 onthoudingen aan genomen. Alleen Engeland, Frankrijk en België onthielden zich, de Ver. Sta ten en Rusland behoorden tot de voor stemmers en trokken dus één lijn. Zon- der meer de republikeinse leiders, wie ergens een verblijfplaats in berghotels was aangewezen, in dit stadium in vrij heid te stellen leek wel heel moeilijk.' Maar de Nederlandse regering heeft in deze kwestie bekwaam gemanoeuvreerd en een uitweg gevonden, welke het ge vaar van een breuk met de Veiligheids raad afwendde. In de Woensdag gehouden vergade ring van die Raad deelde dr. van Royen nl. mede: lo. dat de vijandelijkheden op Java op zijn laatst heden te 24 uur zou den eindigen en die op Sumatra, wegens de ingewikkelde toestanden daar, 2 of 3 dagen later. Het zou natuurlijk nodig blijven tegen elementen, die de rust ver storen, op te treden; 2o. de beperking der bewegingsvrijheid van vooraan staande figuren der republiek was al leen nodig wegens de militaire actie en zou nu worden opgeheven, onder het voorbehoud, dat ze zich onthouden van activiteiten, die de openbare veiligheid zouden kunnen verstoren; 3o. minister president Drees zal binnen enkele dagen naar Indonesië vertrekken ter bevorde ring van een snelle vestiging van een federale regering voor geheel Indonesië, GESCHIL OVER ITALIË. Tussen Montgomery en de V. S. Volgens U. P. zou er een menings verschil bestaan tussen de Amerikaanse militaire deskundigen en Montgomery over deelneming aan het Atlantische Pact door Italië. Daar de regering der V. S. vóór samenwerking met Italië zou zijn, zou de Britse regering moeten be slissen, of zij Montgomery zal onder steunen bij zijn verzet. ANDERE FRACTIEVOORZITTER DER COMMUNISTEN IN DE PROVINCIALE STATEN. De heer C. Oppers heeft in de verga dering van de Provinciale Staten van jl. Dinsdag meegedeeld dat de commu nistische fractie hem tot haar voorzitter had benoemd, inplaats van de tegen woordige, de heer G. Roorda te Tijnje. De verandering was nodig om te waar borgen dat de lijn door de partij uitge stippeld, ook in de Staten wordt door getrokken. KASJMIR. India en Pakistan zouden het eens ge worden zjjn over een volksstemming in Kasjmir onder toezicht van de Ver. Na ties, aldus wordt gemeld. Atencasan ^SO6|AKARTj •cjaZarta ^c: fAK SXREMè XX>'YV iANG SNEEKER NEEUWSBLftD wildtn verstaan en van wie hij wist dat er ook in de Russische regering zit ting hadden. Met de Indonesische, was ook de Palestijnse kwestie deze week weer onderwerp van bespreking in de Veiligheidsraad, de Egyptenaren be schuldigen er de Joden van de wapen stilstand te hebben geschonden, in ieder geval is de strijd weer opgevlamd en tracht Israël de gehele Negeb in handen te krijgen. Het Egyptische leger heeft tot nog toe heel weinig gepresteerd en dat is een geduchte knauw voor het Egyptische nationalisme, dat zeer te leurgesteld is, ook over het feit dat de Soedankwestie nog nimmer opgelost is en de Egyptische souvereiniteit over dat land niet erkend. Het gist zowel in de bovenste als onderste lagen der Egyp tische maatschappij, de moord op de premier door een student gepleegd, ge tuigt daarvan. In zijn Kerstboodschap heeft de Paus o.a. ook nog eens voor een oplossing van het Palestijns probleem gepleit, mede om veiligheid te geven aan de heilige plaatsen, welke onder in ternationaal beheer dienden te staan. Canada heeft de staat Israël en zijn re gering thans ook officieel erkend. BANG yaQGjdNEGORO V DJOMBANG 0’ I XV^AD1O€H< KEDIRI^ FONOOlRf BON&5WOSO Tot slot memoreren we nog even, dat de heer H. Terpstra, oud-voorzitter van de S.L.C., vóór de heer Viruly aan het woord kwam, op aantrekkelijke wijze, toegelicht door geestige lantaarn plaatjes, een overzicht gaf over het tienjarig bestaan van de S.L.C., die in het noorden baanbrekend werk heeft verricht, o.a. ook door het oprichten van een groot aantal clubs, en door het be oefenen van de modelbouw geen kin derspel zoals vaak gemeend wordt, maar interessante studie waarvan jon gens met aanleg voor techniek veel kunnen leren en waarbij grote steun ondervonden werd van wijlen de heer ie Haas, directeur der R.H.B.S. alhier, die, weer of geen weer, altijd op de avon den van de club aanwezig was. Na hem sprak nog de heer A. L. As- selbergs, secretaris van de Vakafd. Mo delvliegsport van de Kon. Ned. Ver. v. Luchtvaart, die wees op de grote ver diensten en het baanbrekend werk van de heer Terpstra hier in het noorden, waarvoor hij hem als blijk van dank en waardering een boek over de luchtvaart aanbood. aandacht op gevestigd, dat de Ver. Staten nu wel hun plicht jegens de Ver. Naties hebben gedaan, maar zich nu verder maar wat moeten matigen in hun houding tegenover Nederland en er ze ker niet aan moeten denken bijv, de Marshallhulp aan dat land in te trek ken. Deze Amerikaan wijst er dan op, dat Nederland de sluitsteen vormt van het militaire en economische veilig- heidsstelsel in West-Europa, dat voor de Verenigde Staten van levensbelang is. Het net tegen het Russische communis me, dat zo moeizaam wordt gesponnen en nog steeds ver van afgemaakt is, zou gemakkelijk kunnen worden vernield door de Amerikaanse poging om Neder land te isoleren. Hiervan geeft de Ame rikaanse regering zich op onbehaaglijke wijze rekenschap, evenals van de hard nekkigheid van het Nederlandse volks karakter en van het Russische voorne men uit deze episode alle mogelijke munt te slaan. Dientengevolge is de Amerikaanse regering in een dilemma gevangen. Zij hoopt op een spoedige op lossing, maar zij weet niet hoe deze kan worden bereikt. Aldus deze commenta tor en het kan heel goed zijn dat der gelijke overwegingen de Amerikaanse houding bij de verdere behandeling van het Indonesische vraagstuk zullen be-' invloeden en deze wat gematigder zal worden. Washington toonde al geen nei ging Nederland al te snel tot een beslis sing over de eisen van de Veiligheids raad te dwingen, zoals de Russen en niet te vergeten ook de Australiërs wil den, die zich in deze kwestie haast Aziaten toonden, zozeer namen zij het voor de Indonesische republiek op. De Engelsen beginnen echter ook na te denken, enkele Engelse bladen stellen, haast verontschuldigend in het licht dat Engeland de leiding der Ver. Staten in de Indonesische kwestie wel moest vol gen, mede om Pakistan en India, doch ook begrip heeft voor het Nederlandse standpunt en ook beseft dat de nieuwe staten in het Verre Oosten, die niet de leiding van de Westerse landen genie ten, licht tot het communisme verval len. Hoe dit alles ook zij, het gebeurde heeft nog weer eens duidelijk de positie van de Ver. Naties aangetoond, het is een lichaam waarin politieke overwe gingen de doorslag bij een beslissing geven en niet het recht. Voornamelijk komt dat thans door de strijd om de macht tussen het Westen en Rusland, die beide partgen dwingt naar de gunst van allerlei landen te dingen om de schaal in evenwicht te houden. Een symptoom daarvan is ook dat de Ame rikaanse opperbevelhebber in Japan thans zelfs een groep van de voornaam ste Japanse oorlogsmisdadigers uit hun gevangenschap heeft ontslagen, waar schijnlijk met geen andere bedoeling dan hun medewerking en die van met hen sympathiserende groepen in dat land te verwerven voor de economische en militaire opbouw, welke Japan tot een sterke pion tegen Rusland moet ma ken, vooral nu China in deze zo faalde. De Amerikanen blijven ook hun deel van Korea bezet houden, hoewel de Rus sen Noord-Korea nu ontruimd hebben, maar er een volksrepubliek hebben ach tergelaten, welke een haar door Moskou geleerde rol in het drama in Azië moet spelen. Een dergelijke rol in Europa is o.a. toebedeeld aan Bulgarije, waar op het congres der communistische partij, premier Dimitroff er nog eens op ge wezen heeft, dat de Bulgaarse volks republiek ten nauwste met Rusland moest samenwerken. De nationalisatie van de grond durfde hij echter blijkbaar nog niet aan, om de sympathie van de kleine boeren niet te verspelen, „die na tionalisatie was onder de huidige om standigheden nog niet nodig”, zeide hij. Men weet dat Tito in Zuid-Slavië die maatregel ook afwees. Dimitroff heeft trouwens *óok over Tito gesproken, maar niet op een prettige manier. De Bulgaar rekende op vorming van een Slavische Statenbond in Zuid-Oost Europa zodra „de verrader Tito ten val was gebracht”. Dat klinkt nogal on heilspellend, maar Tito trekt zich van dergelijke uitlatingen niet zoveel aan. Nog pas heeft hij in het parlement ver klaard dat als de Cominformlanden hun handelsverdragen met Zuid-Slavië niet nakomen, zijn land zijn grondstoffen naar het Westen zal uitvoeren en daar ook machines kopen. Straks zullen we nog horen dat Zuid-Slavië in het Marshallplan wordt opgenomen! Enge land heeft al een handelsverdrag met Tito gesloten. In Hongarije, gehoorza mer satelliet van Rusland, dan het land van Tito, is de strijd tegen de katho lieke kerk thans openlijk uitgebroken, de r.k. primaat kardinaal Mlndszenty is er gearresteerd onder beschuldiging van hoogverraad, de kerk wordt verweten dat ze het fascisme steunt. Uit dit deel van Europa is voorts te melden dat de Grote Vier in Februari nog eens zullen bijeenkomen om de mogelijkheid te on derzoeken nu eindelgk eens tot een vre desverdrag met Oostenrijk te komen. Resultaat lijkt hoogst twijfelachtig, zo lang de Berlijnse kwestie hangt zullen de Russen ook wel niet bereid zijn hun troepen uit Wenen terug te trekken. En hoelang zal die Berlijnse kwestie nog slepen? Truman heeft in een kerstrede de Russen verweten dat ze onhandelbaar zijn, maar hij zou desnoods de gehele vier jaar van zijn nieuwe bewind wijden aan pogingen om het eens te worden met die leiders, die zich met Amerika RedacteurL. KIEZEBRINK Rcdactie-adresKLEINZAND 7 - SNEEK Het is zo langzamerhand al radRie geworden, dat het Noordelijk District der Kon. Ned. Ver. v. Luchtvv.irt tus sen Kerstmis en Nieuwjaar een model vliegersreünie in onze stad houdt. Ook thans is dat weer het geval, en zo kwa men Maandagmorgen een 30-tal afge vaardigden van de Noordelijke Lucht- vaartclubs in de Jeugdherberg bij elkaar om hier, onder leiding van onze oud- stadgenoot H. Terpstra, een week lang de modelvliegsport te bestuderen, waar bij door de inleiders niet alleen aan dacht wordt geschonken aan de zweef modellen, maar ook aan de rubber- motor- en verbraridingsmotormodellen. Bovendien weiden nog vraagstukken van algemeen belang en interne dis- trictsaangelegenheden behandeld, ter wijl ook voor de nodige ontspanning van de reünisten werd gezorgd. Vrjjwel tegelijk met deze reünie viert de Sneker Luchtvaart Club haar tien jarig bestaan, en ter gelegenheid hier van organiseerde deze Club in samen werking met het Nut, V.V.V., de Ned. Reisver. en de Rotary Club tevens een Luchtvaartavond, die Dinsdagavond in de foyer van Amicitia gehouden werd. Dat deze avond een klinkend succes zou worden stond reeds bij voorbaat vast, want voor deze gelegenheid kwam nie mand minder dan de bekende vlieger- schrijver A. _Viruly, algemeen chef-vlie- ger van de K.L.M., naar Sneek om over zijn belevenissen in zijn langdurige en succesvolle vliegersloopbaan te vertel len. Alleen zijn naam reeds oefende ó’n grote aantrekkingskracht uit, dat de zaal geheel met een grote schare be langstellenden gevuld was. En die wer den in hun hooggespannen verwac tin- gen niet teleurgesteld, want wat de heer Viruly vertelde was zó interessant, en hij deed dat op zó boeiende en geesti ge manier, dat de tijd veel te hard ging en iedereen nog wel uren naar hem had willen luisteren. De verleiding is heel groot om hier uitvoerig weer te geven wAt de heer Viruly allemaal vertelde, maar dat is helaas niet mogelijk, en bovendien zou den we het nooit zo aantrekkelijk en geestig kunnen weergeven als hij het vertelde, en daarom bepalen we maar tot een vluchtig overzicht alles wat hij op zo’n smakelijke wijze voor zijn toehoorders opdiste. Hij begon te vertellen dat het eigenlijk een mee valler was dat hij zijn belofte aan de heer Terpstra had kunnen houden zo zei hij het wel niet, maar dat was het wel' want er stond voor deze avond een vlpcht naar Batavia via een nieuwe route over het eilandje Mauritius op het programma. Op het laatste traject van deze route moet. 13 uren over zee naar Java gevlogen worden met enkel de sterren als hulpmiddelen voor de navi gatie. Het is opmerkelijk hoe weinig voor bereidingen er voor deze tocht die vermoedelijk tot Wöensdagavond uit gesteld moest worden, gemaakt behoef den te worden, een geweldig verschil met 23 jaar geleden toen spr. zijn lucht- vaartloopbaan begon en een toch vaa Staveren naar Enkhuizen veel meer voorbereidingen vergde dan thans zo’n lange ruk van 5000 mijlen over zee. In die tijd hadden we motortjes van 100 P.K. met 30 draaiuren die ze lang niet altijd haalden thans halen we belangrijk meer uit één cylinder en brengen de 2500 P.K.’s van de moderne Constellations-ons enige malen heen en terug naar Batavia alvorens ze gere viseerd behoeven te worden. Er is in die ruim 20 jaar zóveel veranderd in de vliegwereld, dat ieder, die het vak voor 20 jaar leerde, eigenlijk al driemaal een ander vak geleerd heeft, omdat zich tel kens nieuwe evoluties op het gebied van de navigatie, de bediening der motoren, de instrumenten enz. enz. voordeden. Het lijkt nog maar pas geleden dat de K.L.M. als we naar Londen vlogen, de kustlijn en alle mogelijke gebouwen en voorwerpen op de grond moest volgen en het Kanaal over het nauwste ge deelte tussen Dover en Calais moest oversteken. Thans duurt de tocht van Londen naar Amsterdam maar 55 mi nuten. Het vliegen over water is ook hoe lan ger hoe eenvoudiger geworden, en in verband hiermede vertelde spr. zeer in teressante dingen over zijn oceaanvluch- ten met voor passagiersverkeer zeer gebrekkig ingerichte Liberator bom menwerpers, waarin op zeer grote hoogte en in felle koude gevlogen moest Het aangekondigde bezoek van minister-president Drees aan Indonesië maakt een goede indruk In de Veilig heidsraad. Deze gaat tot 5 Januari uiteen zonder ver dere maatregelen te nemen. Militaire actie op Java wordt uiterlijk 31 December te 24 uur gestaakt, op Su matra enkele dagen later. Republikeinse leiders worden onder voorwaarden in vrij heid gesteld. FCIciLONOAH IN PALESTINA. De Veiligheidsraad heeft Joden en Arabieren opnieuw gelast het vuren te staken. worden om ijsafzetting op de vliegtui gen te voorkomen. In deze machines deden hij en enkele collega’s ervaringen op over het oceaanvliegen, dat thans regelmatig door de K-L.M. beoefend wordt met Constellations die op» 78000 M. hoogte vliegen, en waarvan de ca bines door de motoren van zuurstof worden voorzien, zodat het gebruik van de primitieve zuurstofmaskers zoals in de Liberators niet meer nodig is. Ook deelde hij tal van bijzonderheden en be levenissen mee over de luchtlijn van de K.L.M. van Londen op Lissabon tijdens de oorlogsjaren, opgebouwd door zijn verongelukte collega Parmentier, die hij schetste als een groot organisator, aan wie de K.L.M. heel veel te danken heeft. In de Liberators leerden de K.L.M.-vliegers tevens het navigeren on de sterren, waardoor het mogelijk is binnen 20 minuten de positie van het vliegtuig boven zee te bepalen. Wij heb ben daar dus veel van kunnen leren, al dus spreker, waarmee we latter de K.L. M., die in geen vijf jaar vliegers kon op leiden, van dienst konden zijn. Na de pauze beantwoordde de heer Viruly nog een serie vragen, waarbij hij o.a. gelegenheid kreeg iets te ver tellen over zijn tochten met wijlen Graaf Bernadotte, bemiddelaar voor de Uno in het geschil tussen de Joden en de Arabieren en over de persoon van deze grote Zweed, die geen persoonlijke ge varen telde, en zich geheel voor de ver werkelijking van de idealen der Ver. Naties inzette en daarvoor zijn leven gaf. Voorts gaf hij nog een uiteenzetting over het landen van vliegtuigen bij mist of laaghangend wolkendek, waarvoor van verschillende technische hulpmidde len, o.a. morseseinen, op bepaalde golf lengten werkende verkeersbakens en radar, gebruik wordt gemaakt. Hij besloot zijn causerie met het voor lezen van een hoofdstuk uit een zijner boeken, waarin hij de eenzaamheid van de vliegeniers en het overnachten van een 70-tal geallieerde vliegers tijdens de oorlog in een kleine hut op Ijsland b’- schrijft, welke episode een prachtig sloj; vormde van zijn vertellingen die van begin tot eind boeiden en deze'* avond, waaraan tevens een kleine ten toonstelling van modelvliegtuigen c.d. verbonden was, tot een groot succes maakten. RUSLAND EN HET WESTEN. Volgens de Londense „Star” zouden de voornaamste Sovjet-Russische lei ders, die overeenstemming met het Westen zouden voorstaan, Maisky, am bassadeur der Sovjet-Unie te Londen, tijdens de oorlog, Litwinofvóór Molotoff volkscommissaris van buitenlandse za ken, en enige hooggeplaatste militairen, onder wie Zjoekof, zijn. Bonkaarten KD. KE 901 537 Algemeen 125 gram boter of mar- garine of vet 538 Algemeen 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas Tabak- en Diversenkaarten QA, QC 901 Tabak, 14 Diversen 2 rantsoenen tabak Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZE, MD, MF, MH 901 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen van strook B. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. Het is eigenlijk overbodig aan het eind van 1948 nog eens uiting te geven aan de teleurstelling welke de Ver. Na ties en haar organen in dat jaar in de wereld hebben gewekt. Maar nu een der laatste besluiten door de Veiligheidsraad genomen, Nederland direct betrof, wil len we er toch even bij stilstaan, omdat dit besluit zo duidelijk in het licht stelde wat de Ver. Naties wél, wat zij niet zijn en wat zij behoorden te zijn. Onom stotelijk staat vast dat de Nederlandse actie tegen de Indonesische republiek een binnenlandse kwestie is, waarmede de Veiligheidsraad zich volgens het Handvest niet mag bemoeien. Ook bij de eerste behandeling van die kwestie voor de Raad heeft Nederland dat stand punt terecht ingenomen, doch evenals nu lapte die Raad dit juridisch juist betoog ook toen aan zijn laars en even min als toen ging de Raad nu in op het Nederlandse aanbod de kwestie van zijn bevoegdheid door het Hof van Interna tionale Justitie te Den Haag te laten uitmaken. De Belgische vertegenwoor diger in de Veiligheidsraad, van wie Nederland krachtige steun verkreeg, heeft er terecht op gewezen dat de an dere leden een dergelijk geding niet aan durfden. De tegenstanders zeggen dat een dergelijk juridisch betoog uit de tijd is, en dat men daarmee de vrijheids drang van de Aziatische volken niet in bedwang kan houden, maar dit laatste is toch immers ook niet de bedoeling van Nederland. Wil men recht handha ven dan zullen er rechtsregelen moeten zijn, en nu die van het Handvest be palen, dat de Ver. Naties zich niet mo gen bemoeien met binnenlandse kwes ties had men de vraag der bevoegdheid eerst maar eens voor-het Internationale Hof moeten doen uitkienen. Dan was men tejr minste bij een college terecht gekomerf; waar recht gesproken wordt, inplaats van dat deze kwestie nu in het zog geraakte van de strijd om de macht welke zich in de Ver. Naties afspeelt. Wat zouden de Ver. Staten er van zeg gen als de Ver. Naties het opnamen voor de negers, die in Amerika nog altijd achtergesteld worden bij blanken, al zijn ze Amerikaanse staatsburgers en wat zouden de Russen doen als de Ver. Na ties zich eens trachtten be bemoeien met het lot der dertien millioen mensen die in Russische concentratiekampen zijn ondergebracht, van wie wel 9 mil lioen Russen zijn, maar ook een paar millioen Duitsers en van andere natio naliteit. Engelsen noch Amerikanen, de eersten onze bondgenoten in de Wes telijke Unie, de laatsten onze a.s. bond genoten in het Atlantisch pact, hadden echter oog voor het rechtstandpunt en kozen om zuiver politieke redenen par tij tegen ons, Frankrijk en België deden het gelukkig anders. Engeland had re kening te houden met zijn partners in het Gemenebest; India en Pakistan, die scherp tegenover ons staan, de Ver. Staten willen om politieke redenen hun sympathie tonen met de nationalistische bewegingen in die gebieden van Azië welke voor de grondstoffenproductie van groot belang zijn. Men hoort hier en daar wel de mening dat de Ameri kaanse kapitalisten rekenen op voor keur in een eventuele handel met deze nationalisten en dat zij in die handel andere blanke naties willen verdringen. Zover zouden we zeker niet willen gaan, we geloven eerder dat de Amerikaanse politiek er op gericht is de Russische bedoelingen te doorkruisen, die op de productie dezer gebieden ook een oogje hebben en de volken daar in het gevlij trachten te komen. De Ver. Staten zijn nu eenmaal van mening dat als men het Aziatisch nationalisme niet tegemoet komt, het zich naar het communisme zal richten en offeren een rechts- en Nederlands belang als het in hun kraam te pas komt zonder meer aan die me ning op. Opgemerkt moet echter wor den dat de Engelsen Birma volkomen onafhankelijkheid schonken, maar het nationalisme daar, ondanks dat binnen ’t jaar tot communisme werd. De Russen hebben in de Veiligheidsraad een ver klaarbare houding aangenomen, al lijkt het op het eerste gezicht wat vreemd dat zij niet voor de Amerikaanse reso lutie stemden, die terugtrekking van on ze troepen op hun uitgangsstellingen eisten en daardoor aanneming voorkwa men, terwijl ze toch zelf een resolutie voorstelden, waarin nog veel scherper tegen Nederland van leer werd getrok ken. Deze Russische resolutie werd ver worpen en ook de Amerikanen onthiel den zich. Daardoor kunnen de Russen de Ver. Staten aan de Aziaten voor - stellen als de oorzaak dat tegen Neder land niet de scherpste maatregelen wer den genomen. Zij kunnen dat mede, om dat later toen Nederland de eisen van de Veiligheidsraad niet direct inwillig de, een resolutie van Rusland en de Oekraïne waarin directe terugtrekking van de Nederlandse troepen werd ge ëist, weer werd verworpen, doordat o.a. ook’ Amerika zich van stemmen ont hield. Doordat Rusland dat deed ten opzichte van de Amerikaanse resolutie, welke vorige week werd aangenomen, wilde het op de Ver. Staten de volle verantwoordelijkheid laten rusten voor een maatregel tegen een bondgenoot van Amerika, om daardoor wrijving tussen de a.s. partners in het Atlantisch pact te veroorzaken en dat eventueel zelfs te torpederen. Ook in Amerika zelf begint men dat te beseffen. Een zeer bekend commentator daar heeft er reeds de OVEREENKOMST OVER HET ROERGEBIED. De vertegenwoordigers der Ver. Sta ten, van Engeland, Frankrijk en de Be nelux zijn het te Londen eens geworden dat er een contróle-orgaan voor het Roergebied zal worden ingesteld. Dit moet er voor waken dat de hulpbronnen van dit gebied steeds in het belang van de vrede zullen worden gebruikt en niet voor agressieve doeleinden. De Ver. Sta ten, Engeland en Frankrijk zullen er elk 3 stemmen in krijgen, elk der 3 Bene- luxlanden één. Duitsland zal er ook 3 krijgen als er een vredesverdrag is ge sloten. De regeling is toeschietelijk je gens de Fransen, die altijd een soort internationale controle hebben gewild, maar alle Duitse partijen zijn ontstemd Nederland en de Indonesische Republiek waaraan alle delen kunnen medewerken; 4o. Aan de militaire leden van de Com missie van Goede Diensten zullen alle mogelijke faciliteiten verleend worden om zich op de hoogte te stellen van de militaire toestand. Dat de vertegenwoordigers van Indonesische republiek, India, Syrië Australië deze verklaring onvoldoende achtten, was, gegeven hun standpunt jegens het Nederlandse optreden begrij pelijk. Maar zelfs Australië maakte een klein vriendelijk gebaar door te herin neren aan onze gemeenschappelijke strijd in de tweede wereldoorlog. Het Nederlandse besluit om minister Drees naar Indonesië te doen gaan had op de Engelse afgevaardigde een uitstekende indruk gemaakt en hij achtte het niet nodig dat de raad zich nog met de In donesische kwestie bezig hield voor hij naar Lake Success vertrok, waar hij op 5 Januari weer bijeenkomt. De Ameri kaanse afgevaardigde was niet geheel voldaan, maar wenste nu toch geen ver dere maatregelen te nemen en in zijn voetspoor verklaarde de Chinese gedele geerde, die 24 uur geleden nog onmid- dellrjke invrijheidstelling van Soekarno c.s. had geëist, dat hjj er geen nut in zag nu de besprekingen voort te zetten. De Russische en Oekrainse vertegen- woordigers keurden de Nederlandse j houding af, maar toch eindigde de Raad zijn besprekingen te Parijs zonder verdere besluiten te nemen. Ongetwij feld een succes voor Nederland en zijn bekwame vertegenwoordiger dr. van Royen. Een andere bekwame Nederlandse di plomaat, onze ambassadeur te Londen, mr. Michlels van Verduynen, gaat bin nenkort naar Indonesië, blijkbaar om ook mede te werken aan de moeilijke onderhandelingen welke nog nodig zijn met de vertegenwoordigers der diverse Indonesische groeperingen. Maar enigs zins opgelucht inzake het Indonesische vraagstuk en de Veiligheidsraad gaan we toch wel het nieuwe jaar in. OFFICIËLE BONNENLIJST voor het tijdvak van 2 t.e.m. 15 Jan. ’49 Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: Bonnen voor vlees 521, 523 Vlees 100 gram vlees 522 Vlees 300 gram vlees Alle bonkaarten 901 527 Algemeen 250 gram boter of mar garine of vet Bonkaarten KA, KB, KC 901 531 Algemeen 250 gram boter of mar garine of vet 532 Algemeen 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 533 Algemeen 125 gram koffie B 545 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas cHeaiaoN®^; PoéRflbuNGOoZ

Sneeker Nieuwsblad nl | 1948 | | pagina 1