HEN Franks Race naar het Geluk Een romn uit e automobielwereld door STN VAÏ KAMPEN. Nederland en de Indonesische Republiek f Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST ERG 4e JAARGANG No. 1 k •a i en. voor DINSDAG 3 JANUARI 1949 Het Sieeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van Nieuwe Sneeker Courant, Sneeker Courant en Drijfhouts Nieuwsblad r, V. verschul- 3. JR. sals XII. FEUILLETON. 18 mr. g ge- oten NEEK Wordt vervolgd. dr. Ab.prjjs ƒ2.50 per half jaar Franco per post 3.75 per half jaar Republikeinse 'ficieren melden zich. Te Djokja hebben zich Ifrepubli- keinse officieren vrijwillig de Ne derlandse autoriteiten gemc. AZIATISCH CONGRESVER INDONESIË. Pandit Nehroe, de miner-presi dent van India, heeft mededeeld dat zijn regering de andere ziatische landen had uitgenodigd vo een con ferentie, waar het Indoneche pro bleem zou worden besjken. Hij hoopte dat ook Australian Nieuw Zeeland aanwezig zoude zijn. Hij hoopte dat de Veilighei aad nog afdoende maatregelen zonemen en achtte terugtrekking vanle Neder landse strijdkrachten op linies van voor de actie, een ondei ze verlening aan Nederlai pen van Indonesische republiek NIWD RADIO’S TE DJOKJA Uit eei dezer dagen op het Ci- traal Bureau NIWIN ontvangen te- gram bljkt, dat te Djokjakarta rds thans 8 NIWIN-radio’s zijn verstrt, nl. 4 accu-toestellen en 4 lichtnet-e- stellen. Daarenboven werden 00 pakjes shag-tabak uitgereikt. eniging voor de provincie Friesland en jarenlang penningmeester van het Friese district dier organisatie. Met hem is een bekwaam en toegewijd Bos, Haren; 3e Joh. Bulsing, Sneek; 4e Th. de Jong, Bolsward; z.e.v. v. d. Meulende Vries, Sneek; e.v. Th. H. v. d. Meulen, Bolsward. Klasse Xin. Doffers jong (200 k.m. en meer): le H. W. Bos, Haren (Gr.); 2e A. Zeldenthuis, Joure; 3e Joh. Rege ling, Joure; z.e.v. S. Spoelstra, Sneek; e.v. E van Houten, Rotsterhaule Klasse XIV. Duiven jong (200 k.m. en meer): le S. de Ree, Sneek; 2e S. Mole naar, Sneek; 3e C. J. Werkhoven, Wit- marsum; z.e.v. H. W. Bos, Haren; e.v. E van Houten, Rotsterhaule. In aanmerking nemende het minder gunstige weer, was het bezoek zeer be vredigend te noemen. de de len ee- Verschflnt DINSDAGS en VRIJDAGS Bureau voor Advertenties: Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 Telefoon 3005 Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handels- adv.) lager. Kantoor voor Abonnementen Fa. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 Tel. 2872 raar :n’b F 7.50 andel vIES- ipend ner ik de ;e- ;e- 12. 14 >r- id- Evelyne lachte bitte „Ik weet wat u zeggt wilt. Ht ontbreekt mijn vader aan doelbewuste kracl hij wert onder de dwang van luimen en stemmingeniet sprekt van zelf, dat dit ge brek op de gehele orgdsatie va invloed is. Maar wat moeten wij daaraan da?” „Zeer juist, miss Elyne. Ik zal het u zeggen. De mensen, die niet deugt, moeter er uit. Een krachtige organisatie en een geqaniseerde beveiliging tegen sa botage, opdat wij de ion kumen vinden. De politie heeft niets kunnen böken. Dm moeten wij het zelf doen. Daar hebt u bijvrbeeld Older, een vent, die uw vader bij de gewichtife dingei zou moeten bijstaan. Wat doet uij? Wat beikt hg?’ „Ik weet, dat Oldenar niet op ztfn plaats is. Maar door wie zouden we In moeten vervangen?” De ruim honderd lectuurhuisjes brachten van deze hoeveelheid op 1.400.000 tijdschriften en ongeveer 35.000 boeken. DE ONTWERPER VAN DE B.M. OVERLEDEN. Op Oudejaarsdag is te Bergum de heer Bulthuis overleden, de bekende constructeur van de B.M. waarmee hij de watersport een ontzaglijk grote dienst bewees. Later volgde nog de vergrote B.M. Voor zijn werk kreeg Bulthuis in 1941 de zelden verleende Lucassenpenning en in 1947 de gou den medaille van de Oranje Nassau - orde. Bulthuis is 56 jaar geworden. heren S. de Ree, voorz.; P. v. d. Meu len, seer.; H. Tippersma, penningm.; H. Buitenpost en Sj. Molenaar, conun. In totaal waren op de tentoonstelling 330 duiven ingezonden. Hieronder be vonden zich zeer fraaie exemplaren. De jury, bestaande uit de h.h. K. Dülema en J. Antonides te Groningen kende de navolgende prijzen toe KRYSTGEARKOMSTE FAN IT KRISTLIK FRYSK SELSKIP. De Krystgearkomste fan it Krist- lik Frysk Selskip is dizze reis net hélden yn Ljouwert, mar yn Snits yn it Gebou fan Kristlike Bilangen op Nijjiersdei. Nei wenstige iepening spriek de foarsitter in koart iepe- ningswurd, hweryn hy under oare.n ek bitocht it forstjerren fan de Fryske dichter A. M. Wybenga, ien fan de leden, dy’t sünt de oprjochting fan it Selskip lid west hat. Steande hearde de gearkomste dizze wurden oan. Dêrnei hat de hear Sjoerd Rusci- cus to Drachten in taspraek halden oer: Hwat wolle wy mei Fryslan en hwat moatte wy mei Fryslan Hy hat der binammen klam oplein, dat wy mei Fryslan alles wolle. En der- om ferget Fryslan üs ek op alles. Tink dêrom om it lytse wurk. Wurdt der by jimme gjin Frysk jown op naar de- actie, het stopzetten v alle hulp- ’t schep- voorwaarden, ^ronder de kunnen werkeii, ets jmxxxiintu. «are-gcóiJv3®’ worden. In een dagorder aan de t>epen deelde generaal Spoor mede *t de militaire actie op Java op 31 ec. is geëindigd, behoudens dan tegeienke- lingen en benden die de vegheid verstoren of de bevoorrading er be volking met levensbehoeften lichten te beletten. Voor Sumatra writ een dergelijke order verwacht. Onze verfren. Sedert het begin van de sie be droegen de Nederlandse verlzen 66 doden en 172 gewonden. voor onze landgenoten in göftifg’ over de gehele we- voor f zijn rede als volgt: en d« wij het juist in deze dederheid getuigen, het is b^m Nederlander te zijn. Al jin de rij der volkeren niet xats in, die de Zeven Pro- de 17e eeuw bekleedden, heel de wereld getuigen onze scheepvaart en onze luchtvaart van de betekenis van ons land en de ener gie van zijn bevolking. Wij zijn uit de oorlog gekomen als het zwaarst ge teisterde land van West-Europa en de wederopbouw zal nog tal van jaren eisen, maar de buitenlander die ons land gezien heeft vlak na de bevrij- ding en er nu terugkomt, getuigt van zijn verbazing over de opbloei van ons volk en de herleving van de bedrij vigheid. Wij weten van ons zelf, dat wij een sterk verdeeld volk zijn, maar daar tegenover is toch weer treffend de mate van economische en sociale sa menwerking, die na de oorlog verkre gen was, en de eenheid waarvan wij blijk kunnen geven als het om grote dingen gaat. Laten wij dan ook met vertrouwen verder gaan bij de vervulling van onze taak. Een taak in Oost-Azië, waarbij tegenslag noch succes ons mag doen afdwalen van de rechte weg naar vrijheid, tezamen met recht en veilig heid. Een taak in ons land tot ver dere voltooiing en van het stoffelijke h-cl-morele herstel, .als-een taak in de wereld waar wij, ook als wij tijdelijk worden misverstaan, het ons tot een ereplicht rekenen bij te dragen tot het waarborgen van recht, vrijheid en vrede”. NIEUWE TEXTIELPUNTEN Vijf en dertig op 1 Januari. Geen verdere aanwijzing vóór 1 Mei. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat 35 punten van de textielkaart VA 804 worden geldig verklaard. Met ingang van 1 Januari zijn gel dig de bonnen gemerkt „Textiel Q één punt” en „Textiel R één punt”, „Textiel Q vijf punten”, „Textiel re serve Q” ter waarde van tien punten en „Textiel reserve R” eveneens ter waarde van tien punten. De aandacht wordt er op gevestigd, dat deze puntenaanwijzing nagenoeg geen verruiming betekent vergeleken bij de voorgaande aanwijzingen van 25 punten, daar het niet in de be doeling ligt vóór 1 Mei wederom pun ten geldig te verklaren. De thans aangewezen punten zullen dus voor een periode van vier maanden in plaats van voor een kwartaal moeten dienen. PRIJSVERHOGING GAS EN BRANDSTOF. Met ingang van 1 Januari is de prijs voor anthraciet verhoogd met 60 cent per hl. Eierkolen blijven gelijk in prijs. De prijs van gas-cokes, voor zover be treft kleine huisbrandleveringen is met 25 cent per hl. verhoogd. In verband met de stijging der kolen- prijzen zullen de gastarieven in het al gemeen met ongeveer 2 cent per m3 worden verhoogd. UNIFORME PRIJS VOOR CITROENEN. Daar de aankoopprijs van de uit Italië geïmporteerde citroenen hoger is dan verleden jaar is de consumptieprijs met 2 cent per kg. verhoogd tot 76 ct. per kg. Deze prijs geldt thans ook voor Su rinaamse citroenen hetgeen voor deze vruchten een belangrijke prijsverlaging betekent, n.l. van 1 op 76 cent p. kg. skoalle, gean dan hinne en skelje oan ziekleraar en heeft vele tientallen leerlingen uit Sneek en omgeving onderricht. De heer Rijpkema heeft 37 jaar de functie van organist der Zuiderkerk vervuld en was sedert Mei 1946 alszodanig verbonden aan de Doopsgezinde Gemeente alhier. Tot aan zijn heengaan heeft hij deze gemeente gediend. Onder zijn colle ga’s en in de organisatie der organis ten was de heer Rijpkema een geziene figuur. Hij was permanent vertegen woordiger in de Algemene Vergade- deze hem vol verwachting aan. „öaat u zitten, mijnheer Horn. Ik heb een zaak van het grootste belang met u te bespreken. Gisteren hen ik mijn eerste secretaris de heer Older ontslagen. Hij deugde niet. Wat zal ik er lang over praten? Ik houd niet van lange speeches. Kort en goed, ik benoem u tot mijn privé-secretaris. Neemt u de zaak ernstig op. Er zullen hoge eisen aan u worden gesteld. Mijn privé- secretaris is mijn eerste minister en er staan grote ver anderingen voor de deur, voor alles een grondige in wendige verandering en hervorming van de gehele fa briek en daarnaast de reclame. U wordt, als eerste secretaris eveneens de leiding van de persafdeling toe vertrouwd”. Nadat Frank, na een gesprek, dat zeker twee uur had geduurd, weer op het hoofdkantoor was terugge keerd, waar hij die dag voor het laatst zou werken, drukte hij Millner krachtig de hand, terwijl hij tot hem zei: „Ik weet, dat ik deze bevordering aan u te danken heb, Millner”. „En aan Evelyne, mijnheer de secretaris”. Frank bloosde, terwijl hij aan het voorval van zo even dacht. „Hoe kan ik u mijn dank betuigen „Mijnheer Horn, u kunt mij uw dank betuigen, door naast mjj te staan bij de veranderingen, welke ik mij voorstel door te voeren. Zonder onbescheiden te willen zijn, kan ik u wel zeggen, dat zonder Pradly en mij de zaak al lang scheef zou zjjn gegaan. Mijnheer Woodley ontbreekt het aan doorzettingsvermogen. Hij heeft steun nodig. Die moet u hem geven en daartoe kunt u op mjjn medewerking rekenen. Miss Evelyne staat ge heel aan onze zijde”. Die avond kwam Frank gelukkig thuis. Toen hij Son- ja’s kamer binnentrad, sprong zij vlug op van haar sofa. Zij voelde, dat er met haar vriend iets belangrijks was gebeurd. De reis van ministt Drees. Onze regering heeft aan dia en Pakistan faciliteiten gevraai voor de reis per vliegtuig van linister Drees. De voorzitter van d Veilig heidsraad, daarover door flia ge hoord, had geen bezwaar, och de beide landen pleegden gisten nog overleg. LECTUUR VOOR DE IILITAIEN. De grote medewerking van de NIWIN-comité’s, het Irotestaniln- terkerkelijk Thuisfront, de Ba’n(Ne derlandIndonesië, de U.V.V. e de plaatselijke afdelingen vm het Tier- landse Rode Kruis, diwrse paicu- liere en grote bedrijven maaktihet mogelijk, dat samen met da de NIWIN aangekochte niuw verbe nen lectuur het LectiurdepöNI- WIN—Rode Kruis, in .948 22300 boeken en 6.733.500 tijdshrifteikon verwerken. Deze lectuur kwam te goedéaan de militairen in Indonesi, Suri|me. Curasao en de Nederlarise Atjllen en aan de zieke milita-en hit te lande. by it haed fan dé skoalle. Praet der oer -mei it skoalbistjür. Bring it op de alderjounen. Freegje de alderlingen en durnnys om in Fryske preek. Brük yn hüs de Fryske Bibel. Koart- om, wêz Frysk yn alles. Net om Fryslan, en net om üs seis, mar by einsluten om God, de Skepper to loovjen en to priizgjen. Ulbe van Houten hat de gearkomste forteld fan it moedsume wurk, hwer’t hy mei dwaende is. In bernebibel skriuwe, dat haldt yn, dat men de Bibel tichte by it ring der Nederlandse Organisten Ver folk bringe wol. Dat is net in kwesje fan tariedend ündersyk, mar soms ek fan in wachtsjen op ynspiraesje. De fantasije fan de skriuwer is boun, it giet om de hillige histoarje. Deun oanq musicus heengegaan, hwat de Bibeltekst üs jowt moat it neiforteld wurde. Hoe’t de skriuwer syn taek opfette bliek ek üt it foar lézen fan in fortelling üt it Side Tes tamint: De reis nei de Godsberch Stil is der troch de gearkomste nei harke. It koar to Waldsein wie oerkom- men en hat twaris in stik of fjouwer lieten hearre litten. Dit foel der tige yn. It koar sjongt goed. Dat it hoecht üs gjin nij to dwaen, dat it langlêsten op it Priissjongen de Selskipspriis, de goudene Noardske Balke, woun hat. Oan it ein fan de gearkomste hat de foarsitter de hear S. E. Wendelaer Bonga fan Dokkum in ófskiedswurd sprutsen. Yn greate halen en streken gie der nei hwat der sunt de oprjoch ting fan it Selskip nou likernöch fjir- tich jier lyn, foroare wie. Doe binam men in striid om it bihald fan de tael, nou hoe langer hoe mear in biweging, dy’t de swetten folie fierder ütleit. Yn prinsipe, dêr woe Bonga op üt, is de taelstriid woun. Nou komt it op in nije oriëntearring oan. Binammen sille wy dat foaroer de ffarse under eagen sjen moatte. Sa’n foech 25 jier hie hy nou de lieding fan it Selskip yn hannen hawn. Mei Folkertsma en Visser hie hy altyd foaroan yn de rige stien. Hy miende, dat it nou tiid waerd, dat jongere krêften syn wurk oernamen. Tank waerd brocht oar allegearre, dy’t him yn dat wurK by; stien hiene. Tank ek oan God, dy’t him derfoar de krêft jown hie. Ut namme fan it haedbisjür hat de twadde foarsitter de hear Wendelaer Bonga tasprutsen. Derby die hy de gearkomste it ütstel, om de skiedende foarsitter to bineamen ta lid fan f o r t s j i n s t e. It is de earste kear yn de histoarje fan it Selskip, dat dit bart. Mar sa wolle wy noch profyt hawwe fan de ervaring, dy’t de hear Bonga opdien hat, om’t in lid fan fortsjinste it rjocht hat de gearkom- sten fan it haedbistjür by to wenjen. Nei it sjongen fan Ps. 27 7, gie de foarsitter foar it lést foar yn tankbea. Dêrnei waerd de gearkomste gluten, dy’t troch sa’n foech fjouwer- hündert minsken bisocht wie. „L’ESTAFETTE” 25 JAAR. De Sneker Postduivenver. ,,1’Estafet- te” die voor 25 jaar werd opgericht, heeft dit feit herdacht met het organi seren van een tentoonstelling van Post duiven op 1 en 2 Januari j.l. in de bo venzaal van hotel Leeuwen. Tot een van de oprichters van deze vereniging be hoort de heer H. Tippersma, die ver schillende bestuursfuncties heeft be kleed. Hij is nog steeds de stuwende kracht en nooit tevergeefs heeft men een beroep op hem gedaan als ’t zijn ge liefde Postduivensport betrof. Ook aan de heer H. W. Bos, thans te Haren (Gr.) is „l’Estafette” veel digd. Vijf jaar achtereen is deze met zijn duiven „generaal-kampioen” ge weest op alle vluchten. Daarmee heeft hij de Sneker Postduivenver. groot ge- OUDEJAARSAVOND-REDE 17 AN DE MINISTER PRESIDENT. Voor beide zenders van radio- Nederland Wereldomroep, heeft op Oudejaarsavond de Minister-Presi dent, dr. W. Drees, een rede uitge sproken Oor eve- relü jen- wat v n- neme, ■e meer a vinciën over MEER VET, VLEES EN TABAK IN 1949. Volgens een rapport der 16 Marshall-landen aan de leider van het Marshall-plan zal Nederland in 1949 meer ”et; vlees, en tabak ver bruiken, resp. 26 35 en 37 vergeleken bij 1948. In het geheel heeft Nederland om ongeveer even veel hulp gevraagd als vorig jaar nl. 400 millioen dollar. SNEEKER NIEUWSBLAD RedacteurL. KIEZEBRINK Redactie-adresKLEINZAND 7 SNEEK JOHANNES RIJPKEMA f. Oudejaarsavond is hier ter stede vrij onverwacht overleden onze stad genoot de heer Joh. Rijpkema. Hij be reikte de leeftijd van 55 jaar en 11 maanden. Nadat de thans overledene een tijdlang werkzaam was geweest aan de secretarie der gemeente Wijm- britseradeel onder wijlen burgemees ter Tromp vestigde hij zich als mu- andere kant drukte het haar enigszins, dat de jonge man van nu af dichter bij haar zou staan dan vroeger. Millner onderbrak haar gedachten. „Mag ik er dus op rekenen, dat u mijn bondgenote bij de door mij gewenste hervormingen zult zijn en de weg hiertoe bij mr. Woodley zult effenen?” „Ik zal u in ieder opzicht hierbij ondersteunen!” Zo gebeurde het, dat Frank enige dagen later onver wacht telefonisch bij dr. Woodley werd geroepen. Toen Millner het hem meedeelde, zei hij glimlachend: „Doet u een beetje flink en niet al te verrast, als Woodley u een gewichtige mededeling doet”. Frank knikte begrijpend. „Nu, vooruit dan maar en denk aan mijn tip”. Nadenkend klom Frank de trap in Woodley’s privé- woning op, klopte aan en trad gedachtenloos de kamer binnen, zonder op de stem van zijn directeur te wachten. Een lichte kreet deed hem opzien. Wat was dat? Hij had zich in de deur vergist!! Hij keek in een in lichte kleuren gehouden boudoir en daar zat in een kostbaar neglige Evelyne voor een hoge spiegel. Haar blanke schouders glansden; verbaasd keek zij de in dringer aaii, die zich, alle mogelijke verontschuldigin gen stamelend, snel terugtrok. Toen hij radeloos er over nadenkend, hoe hij zyn domheid weer goed kon maken, achter de deur bleef staan, hoorde hjj binnen een schaterlach. Hjj kwam wat tot bedaren en zjjn lippen vertrokken tot een glimlach. Gelukkig nam zij het niet ernstig op. Maar hij moest toch voortaan beter opletten. Hoe kon hij ook zo in gedachten zijn, dat h« een étage te hoog was gegaan. Dan maar weer vlug naar beneden. Later kon hij nog wel formeel zijn ver ontschuldigingen aanbieden. De vlammen sloegen hem uit. Wat een vrouw was dat. Deze koninklijke blonde, jonge verschijning de dag zelf en daartegenover Sonja, wat was Sonja? de melancholie van de nacht Toen EEN REUZE-EI. Een jonge N.Holl. Blauwe hen, broed 1948, van de heer Th. P. de Vries, Kleinzand 40 alhier, legde een ei van 170 gram. Een zeer zeldzaam geval! En een goede inzet van het nieuwe jaar. om haar heen legde en haar kuste. „Heb je een lot uit de loterij getrokken?” „Neen, ik ben benoemd tot eerste secretaris van dr. Woodley. Dat is een van de grootste vertrouwenspos- ten op de fabriek. Wij zijn weer een trapje hoger ge klommen Sonja. Ik ben gelukkig!” Maar het meisje kon zijn vreugde niet delen. „Dan zal wel spoedig het ogenblik komen, waarvoor ik heb gevreesd”. „Welk ogenblik?” „Het ogenblik van scheiden”. „Wat? Scheiden?Hoe kom je daarbij?” „Och, zeg maar niets! Gauw genoeg zul je met dr. Woodley en de mooie Evelyne hier en daar heengaan”. „Hoe ken jij Evelyne?” Er voer een schok door haar heen. Deze spontane uitroep had haar getroffen. „Hoe ken jij Evelyne?” Het was duidelijk. Frank hield van haar, hoe kon het ook anders. Het was helemaal Franks type. Frank verbleekte. Sonja voelde heel goed, wat er achter dit gezicht school en ze voelde een groot ver driet over haar komen. Ze ging zitten en staarde voor zich uit. Er trokken visioenen aan haar voorbij, het traag vloeiende water van de Wolga, en daarbij de ge sluierde klanken van een balalaika, het zwaarmoedige gezang van een bootsman. Zij voelde plotseling heim wee en tipte een traan uit haar ooghoeken. „Wat heb je Sonja? Ben je niet blij?” Ze zweeg. Het was een tijdlang stil in de kamer. Langzamerhand werd het donker en plotseling klonk uit het duister Sonja’s stem. „Ga hier vandaan, Frank. Je moet je leven nu anders inrichten. Je bent onder een beter gesternte geboren dan ik. Ga weg, ik ga ook, misschien naar Rusland”. „Sonja, bljjf bij me! Waarom wil je van me weg?” door wie zouden „Door Horn!” Verrast keek Evely op. Zij dacht een ogenblik na. „Mijnheer Horn jnat snel promotie!” „Hjj heeft verstandnitiatief, energie en is een be hoorlijk mens. Zo ietni hebben wjj nodig. Wij moeten de gelegenheid te batigmen, welke zich voordoet. U zult zien, dat Horn aaie .verwachtingen beantwoordt, ïeveel mensenkennisij flj’ wel”. «Wat mij betreft, ed! Hfrds mjj niet onsympa thiek antwoordde Eyne, snef besloten. Aan de ene kant deed h,et.haar g, dat Frank*'succes had, aan de Vliegklassen. Klasse V. Doffers oud (80250 k.m.) le Jan de Ree, Joure; 2e H. W. Bos, Haren (Gr.); 3e R. Blom, Workum; 4e E. van Houten, Rotsterhaule; 5e S. Mo lenaar, Sneek; z.e.v. M. de Leeuw, St. Johannesga; e.v. D. J. Jager, Oudehaske. Klasse VI. Duiven oud (80250 k.m.) le R. Blom, Workum; 2e C. J. Werk hoven, Witmersum: ?e W PeMne, Balk; 4e Th. de Jong, Bolsward; z.e.v. D. Kroeze, Workum; e.v. C. J. Werkhoven, Witmarsum. Klasse VII. Doffers oud (250500 k.m.) le L. Hooghiemstra, Joure; 2e B. de Jong, Joure; 3e H. W. Bos, Haren (Gr.)4e F. Haagsma, Joure; z.e.v. v. d. Meulende Vries, Sneek; e.v. H. W. Bos, Haren (Gr.) Klasse VHI. Duiven oud. (250500 k.m.) le H. W. Bos, Haren (Gr.); 2e L. Hooghiemstra, Joure; 3e H. de Ree, Joure; z.e.v. S. Molenaar, Sneek; e.v. D. Houben, Bolsward. Klasse IX. Doffers oud. (500 k.m. en meer), le A. Zeldenthuis, Joure; 2e Gebr. Siemonsma, Workum; 3e v. d. Meulende Vries, Sneek; 4e H. Buiten post, Sneek; z.e.v. S. Faber, Sneek; e.v. S. Spoelstra, Sneek. Klasse X. Duiven oud. (500 km. en meer), le F. Haagsma, Joure; 2e IJ. Grabal, Sneek; 3e v. d. Meulende Vries, Sneek; z.e.v. H. Tippersma, Sneek; e.v. IJ. Flapper, Workum. Klasse XI. Doffers jong (80200 km) le H. W. Bos, Haren (Gr.); 2e F. Haag sma, Joure; 3e A. Zeldenthuis, Joure; 4e v. d. Meulende Vries, Sneek; 5e A. v. d. Weg, St. Johannesga; z.e.v. A. J. Algera, Workum; e.v. S. van Aalzum, Joure. Klasse XII. Duiven jong (80200 k.m.) le F. Haagsma, Joure; 2e H. W. maakt. Ook de krachtige steun van de oud-leden H. Meines, W. L. Kroon en G. de Haan heeft het zijne er toe bijge dragen dat deze vereniging niet alleen in Nederland, maar ook in 't buitenland een goede naam heeft verworven; men denke slechts aan de vluchten van Or leans en Chateauroux. Hoewel het be stuur dit jubileum gaarne op grotere schaal had willen vieren, had men hier tenslotte van moeten af zien daar ’t te genwoordige ledental (26) te klein is, en bovendien voor het houden van een grotere tentoonstelling geen zaalruimte in Sneek beschikbaar was. Men had zich moeten beperken tot een rayon-tentoon- stelling uit de plaatsen Bolsward, Wor kum, Balk, Joure, St. Johannesga en Sneek zelf. Alleen aan de heer H. W. Bos van Groningen, als oud-lid, was het toegestaan zijn vogels op deze show in te zenden. Er zijn nog veel moeilijkheden te overwinnen in verband met de af slachting van de postduiven gedurende de bezettingsjaren, waardoor het voor oorlogse peil nog lang niet is bereikt. Maar vol moed gaat dit kleine groepje ’t gouden jubileum tegemoet. „l’Esta fette” was jaren op ’t gebied van post duivensport de toonaangevende vereni ging van Friesland en geniet veler mede werking, wat blijkt uit de fraaie collec tie ereprijzen die men haar bij dit zil veren feest vanwege particulieren en sportver. heeft aangeboden. Het te genwoordige bestuur bestaat uit de Ere-prijzen Mooiste jonge duiven, S. de Ree, Sneek; mooiste jonge doffer, H. W. Bos, Haren (Gr.); mooiste oude duiven, F. Haagsma, Joure; mooiste oude doffer, Jan de Ree, Joure; mooiste duif der ten toonstelling, Jan de Ree, Joure. Onbevlogen klassen. Klasse I, Doffers oud le P. Venema, Workum; 2e v. d. Meulende Vries, Sneek; 3e L. Hooghiemstra, Joure; z.e.v. A. Zeldenthuis, Joure; e.v. Jac. Spoel stra, Sneek. Klasse II. Duiven oud le H. Tipper sma, Sneek; 2e S. Molenaar, Sneek; 3e H. W. Bos, Haren (Gr.); 4e D. Houben, Bolsward: z.e.v. E. van Houten, Rotster haule; e.v. D. Houben, Bolsward. Klasse lila. Doffers jongle Th. Meijer, Bozum; 2e H. Buitenpost, Sneek; 3e P. Venema, Workum; 4e Gebr. Wier sma, Workum; 5e D. Kroeze, Workum; z.e.v. H. Buitenpost, Sneek; e.v. S. J. Kuperus, Witmarsum. Klasse IHb. Doffers jong: le S. Spoel stra, Sneek; 2e S. Molenaar, Sneek; 3e C. J. Werkhoven, Witmarsum; 4e J. v.d. Woude, IJlst; 5e T. H. Ligthart, Sneek; z.e.v. v. d. Meulende Vries, Sneek; e.v. J. Spoelstra, Sneek. Klasse IVa. Duiven jong le H. Bui tenpost, Sneek; 2e D. Houben, Bols ward; 3e Th. H. v. d. Meulen, Bolsward; 4e H. Buitenpost, Sneek; z.e.v. B. Heins, Sneek; e.v. D. Eiling, Workum. Klasse IVb. Duiven jong le A. v. d. Sluis, Sneek; 2e M. de Leeuw, St. Jo hannesga: 3e S. B. Bos, Sneek; 4e A. d. Weg, St. Johannesga; z.e.v. S. de Ree, Sneek; e.v. S. J. Kuperus, Wit marsum. 9 3 I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1