Franks Race naar het Geluk Buitenlands Overzicht Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST r vXiJDZLG 14 JANUARI 4e JAARGANG No. 4 Een roman uit de automobielwereld door STAN VAN KAMPEN. tp49 Redacteur: L. KIEZEBRINK RedactieadresKLEINZAND 7 SNEEK Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van Nieuwe Sneeker Courant, Sneeker Courant en Drijf bouts Nieuwsblad 5 577 21, 21 Wordt vervolgd. Ab.prijs ƒ2.50 per half jaar Franco per post ƒ3.75 per half jaar IN INDONESIË. Bende doet een aanval op Djokjakarta. de nacht van Zondag op Maandag Kantoor voor Abonnementen Fa. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 Tel. 2872 FEUILLETON. De ochtend was van een helderheid en een zuivere rust, als men die alleen in het hooggebergte aantreft. De race zou beginnen. De officials hadden hun posten betrokken. Over de gehele lengte was het parcours door Zwitserse troepen afgezet, op 25 meter afstand van elkaar stonden de waarnemers met rode vlaggen, evenals bovendien nog bij elke bocht. Op het lage platte dak van de hotelgarage hadden Woodley, Evelyne en Frank hun uitkijkpost ingericht. Daar er een radio-reportage van de gehele race, van start tot finish zou worden gegeven, ontbrak bg hen ook het radio-apparaat niet. Aan de rand van het dak staand, keek Evelyne op de mensenmenigte onder zich, die druk heen en weer lopend goede plaatsjes zochten. De geïllustreerde bladen met foto’s van de wagens en hun bestuurders werden de verkopers uit de handen DIEFSTAL. Tegen een 17-jarig dienstmeisje is procesverbaal opgemaakt terzake dief stal, meerdere malen gepleegd, in dienstbetrekking. Nadat haar een ver hoor was afgenomen, is zij weer op vrije voeten gesteld. een wet aangenomen, waarbij de gebieden, die Polen na de tweede wereldoorlog in Indonesië. Elf teams van het Nederlandse Rode Kruis werken op het ogenblik in de pas bezette gebieden van Indonesië. Men kan ze vinden in Djokja, Ëlora, Solo, Tapanoeli, Assahan en Bandoeng. En medische hulp is in die gebieden brood nodig. De teams hebben grote hoeveel heden salversan voor de framboesia- bestrijding nodig, zalf voor schurft en melk voor kinderen, lijders aan t.b.c. en ondervoeden. Maar het kost veel geld om dat allemaal bij elkaar te krijgen. Daarom wordt er een beroep gedaan op het publiek. Bijdragen kan men storten op de girorekening nummer 8540 ten name van het hoofdbestuur. VARKEN BESTEMD VOOR HUIS- SLACHTING VERKOCHT. De veehouder W. B. in Wijmbritsera- deel had vergunning een varken voor eigen gebruik te slachten. Slager B. T. te S. had een dezer dagen het krul staartje geslacht. Tot zover was alles volgens de letter der wet. De politie en C.C.D. kreeg er de lucht van dat iemand een geslacht varken vervoerde. Bij zijn aanhouding bleek deze man te goeder trouw te zijn, het varken was voorzien van de vereiste keuringsstempels en hij zei wie hem dit ten vervoer had meege geven en waarheen hij het moest bren gen. Dit bleek te zijn de slager J. B. te Amsterdam. Het was de politie duide lijk dat dit varken, „het geslachte var ken” van de veehouder W. B. was, doch deze, zowel de slager T. ontkenden hardnekkig. Het onderzoek dat daarna ingesteld werd bij slager B. te Amster dam, waarbij nog 105 kg. spek kon wor den achterhaald, leverde het overduide lijke bewijs dat men juist had gezien. Langer ontkennen van de veehouder en slager alhier gaf toen niet meer. Tegen het drietal is daarna procesverbaal op gemaakt respectievelijk voor het ver kopen, doen vervoeren en kopen van een voor huisslachting bestemd varken. doch zekere gang voor zich zag. Zijn ogen zagen nog slechts het edele en harmonische silhouet van de jonge vrouw voor hem. Evelyne droeg geen hoad en heur haren wapperden in de wind. Nu en dan keek ze om en dan speelde er om haar mond een glimlach, die Frank helemaal van de wijs bracht. Hij bedwong zich met moeite, zijn armen om het meisje te slaan, haar kopje in zijn handen te nemen en de lokkende lippen te kussen Tenslotte kwamen zij weer op de hoofdweg. Enkele wandelaars slenterden in de richting van de Mosabrug. Ook zij kwamen daar nu aan. Terwijl hij in het snel stromende water staarde, werd het Frank duidelijk, dat hg zonder Evelyne nooit gelukkig zou kunnen worden. Een half uur later keerden ze langs de straatweg naar San Bernardino terug. Tijdens een geanimeerd gesprek over de gebeurtenissen, die voor de deur ston den, trof Frank dikwijls een merkwaardig forsende blik in Evelyne’s blauwe ogen. Zou zij voelen, wat er in hem omging? In f heeft een bende getracht van Westelijke richting uit in Djokja binnen te drin gen. Een transformatorhuisje van de lichtleiding is vernield. De hoofdleidin gen zijn echter intact gebleven en de schade is al hersteld, aldus berichtte de dienst voor legercontacten. Ook zijn enkele telefoonleidingen vernield, maar deze zijn eveneens al hersteld. De bende heeft nog gepoogd brand te stichten, maar zij is door Nederlandse troepen uiteengeslagen en grotendeels vernie tigd. Twee Nederlandse soldaten zijn gewond. Nieuw kabinet in Oost- Indonesië. Oost-Indonesië heeft een nieuw ka binet gekregen, Anak Agoeng v» pre mier en minister van binnenlandse za ken. Dr. Soukomil, ir. Diapari en de heer Hamelink, die ook deel van het af getreden kabinet uitmaakten, zijn in de nieuwe combinatie opgenomen. Het ka binet is vermoedelijk iets meer in de richting van de Nederlandse politiek ge richt dan het vorige. In de Veiligheidsraad. Heden zal vermoedelijk, als de Vei ligheidsraad de Indonesische kwestie weer behandelt, ook dr. Van Royen weer aan het woord komen. Onze am bassadeur in de V. S„ mr. van Kleffens heeft de aanval van de Amerikaanse vertegenwoordiger in de Veiligheidsraad op de Nederlandse politiek „bij het bui tensporige af” genoemd. Verwacht wordt dat Cuba heden een gematigde resolutie in de Veiligheidsraad zal voor- irikaanse directe bevatten. Kruis i werk In San Bernardino was al een drukte van belang. Vele gasten bleken reeds te zijn aangekomen. Toen Evelyne de wagen naar de garage bracht, zag Frank, dat zij er opvallend bleek uitzag. „U hebt u toch niet te veel ingespannen?” vroeg hij verschrikt. „Inspannend is een dergelijke rit altijd. Maar dat is zo weer over. Ik ben er nu eenmaal dol op, zelf te rijden. Mijn chauffeur verdient zijn geld met luieren. Enfin, ik heb jullie naar boven gebracht, dat is de hoofdzaak. Morgen rijden we over Mesolcina.” „Is die weg ook zo afwisselend?” „Zo mogelijk nog meer. De bochten van Monte Vig- naia worden als de gevaarlijkste beschouwd”. Na het diner vroeg Evelyne of Frank lust had een avondwandeling naar de Mosabrug te maken, dat hg met plezier aannam. „Blijven jullie niet te lang weg. We moeten morgen vroeg uit de veren!” riep dr. Woodley hen nog na. Zwijgend liepen zij op de bergpas naast elkaar voort, terwijl de ene wagen na de andere hen passeerde. „Laten we het voetpad nemen, het stuift hier "zei Evelyne. Een smal pad bracht hen tussen hier en daar w- spreid staande dennen en rotsblokken. „Ik zou wel eens willen weten, waaraan u denkt”, vroeg het jonge meisje plotseling. zo”, mes Webb. We zullen hier niet stilstaan bij de ontzaglijke verdiensten van Mar shall voor de wereld, slechts de hoop uitspreken dat zijn politiek zoals die in het Marshallplan tot uiting kwam, zal worden voortgezet. Wat de verhouding tot Rusland betreft, wel het hoofdpunt van het Amerikaans buitenlands beleid, heeft de persoonswisseling toch de vraag opgeworpen of de nieuwe figuren misschien lankmoediger tegenover Tru mans pogingen tot een verzoening met de Russen zullen staan dan Marshall. Men weet dat laatstgenoemde kort; voor de Amerikaanse verkiezingen een po ging van Truman om een speciaal ver tegenwoordiger naar Rusland te zenden voorkwam. Op deze vraag is thans ech ter geen antwoord te geven, Trumans rede bij de opening van het nieuwe Congres wierp niet veel licht op de koers van zijn buitenlandse politiek, duidelijker viel dat op die voor het binnenlands beleid, waarin een vooruit strevende richting wordt aangekondigd. De geweldige sommen welke Truman voor het nieuwe begrotingsjaar voor de landsverdediging aanvraagt bewijzen overigens, dat, welke politiek hij dan ook tegenover Rusland wil voeren, de Ver. Staten op hun hoede blijven. Van de 42 milliard dollar welke worden aan gevraagd is meer dan de helft bestemd voor landsverdediging en buitenlandse zaken, terwijl het Congres lat.er nog om een zeker aantal millioenen dollars men verwacht 2 milliard voor de fi nanciering van een militair hulppro gramma voor de bondgenoten in het Atlantisch pact zal worden gevraagd. Voor Tsjang Kai Sjek staat er weinig goed nieuws in de begroting. De rege ring verwacht namelijk in het komende begrotingsjaar 335 millioen dollar uit te geven voor hulp aan China, Grieken land, Turkije en Korea. Dat betekent dus dat de Verenigde Staten niet van plan zijn om Tsjang Kai Sjek op grote schaal te helpen. Verleden jaar heeft het Congres nog een toewijzing van 400 millioen dollar voor de hulp aan China alleen goedgekeurd. Truman geeft dus Tsjang Kai Sjek op en nu diens pogin gen om vrede met de communisten te sluiten ook weinig beloven, is voor hem het ergste te vrezen. Voor het Euro pees herstelprogramma, dus de Marshall hulp vraagt Truman tot 30 Juni 1950 4.3 milliard dollar aan, voor atoomwa pens 216 millioen dollar van de 740 voor de commissie voor de atoomenergie aangevraagd, die dus ook belangrijke sommen krijgt voor haar onderzoek om deze energie voor vredesdoeleinden aan te wenden. Griekenland en Turkije krij gen zoals hierboven bleek nog wel hulp en de Grieken trachten die zich ook meer waardig te maken door hun rege ring te hervormen, waarin nu ook de socialisten zijn opgenomen. Wat de mi litaire hulp aan de deelnemers van het Atlantisch pact betreft, dat zoals be kend nog in de maak is, doch waar voor een ontwerp nog in Februari aan het Congres zou worden aangeboden, verdienen de conferenties deze en vo rige week door de Scandinaafse landen gehouden de aandacht. Blijkbaar zijn deze gepolst over aansluiting aan het pact en hebben ze onderling daarover overlegd. Het bekende verschil van me ning deed zich weer, voor: Zweden, naaste buur van Rusland, wenste neu traal te blijven of eventueel met Dene marken en Noorwegen een blok te vor men dat zich bij geen van beide zijden zou aansluiten, laatstgenoemde landen stuurden blijkbaar op deelneming aan het Atlantisch pact aan. Ook in Noord- Europa dus een verdeeldheid en aarze ling inzake de houding tegenover Rus land aan te nemen, dat zelf een derge lijke aarzelende politiek niet kent. In tegendeel steeds sterker bindt het zijn satellieten aan zich. De R.K. Kerk be- van Duitsland gewonnen heeft, deel worden van de Poolse staat. Deze ge bieden zijn 111.290 vierkante kilome ter groot en hadden een Duitse bevol king van 9 millioen, die nagenoeg ge heel Westwaarts is getrokken. De Westelijke mogendheden hebben nooit Polens Westelijke grens definitief er kend. Dit is volgens hen een kwestie, die op de vredesconferentie met Duitsland uitgemaakt dient te wor den. AMERIKA VRAAGT ENGELAND OM MATIGING. De Amerikaanse regering heeft nog eens een beroep op Engeland gedaan niets te doen wat de vrede in het Mid- den-Oosten zou kunnen verstoren. In tussen heeft het Engelse ministerie van buitenlandse zaken geklaagd dat de Ver. Staten weigeren de Engelse poli tiek in dat gebied te steunen, niettegen staande het gehele Engelse kabinet achter Bevins optreden tegen Israel staat. SNEEKER NIEUWSBLAD Frank streek eens door zijn kuif. „Ik denk aan de ballade van de „ring van Polykra- tes”. „Waarom juist daaraan?” „Ja, dat staat weer in verband met mijn snel succes, zoals dat van de Griekse koning. Maar ook ik ben bang voor de afgunst der Goden”. „Wat hebt u te vrezen? U bent wel vlug vooruit ge komen, maar niemand zou daar meer genoegen van kunnen hebben dan ik. Daar steekt toch niets onna tuurlijks achter? Als academisch gevormd en energiek jongmens betekent dit toch niet meer dan de rehabili tatie, die toch eens moest komen”. „En waaraan mijn vroegere chef, mijnheer Millner, een beetje heeft geholpen”. Evelyne bloosde licht. „Nu, wat zou dat betekenen? U kreeg een aanbeve ling van Millner, welke ik aan vader heb overgebracht. Sedert de dood van Pradly zijn we meer dan ooit op de raad van Millner aangewezen”. „Ik hoop nu maar, dat het mg, nadat het mg is ge lukt, uw belangstelling op te wekken, ook gelukken mag uw vriendschap te verwerven”. „Het voornaamste is, dat u ons helpt Sinnisfaere er onder te krijgen. Daarmee kunt u mg uw vriendschap waard tonen”. Frank zuchtte eens. „Ik wou, dat ik morgen de wagen kon rijden”. Verwonderd keek Evelyne op en ontdekte een gloed in Franks ogen. „Stelt u zich dat niet te gemakkelijk voor, mijnheer Hora, daar moet men stalen zenuwen voor hebben”. Frank was er van overtuigd, dat zijn carrière op de renbaan lag. Dat was het terrein van de daad, en een daad wilde hij volbrengen. Het pad werd steeds smaller, zodat zg tenslotte achter elkaar moesten lopen. Evelyrie ging voor en Franks hart klopte onstuimig, toen hg haar lichte, schuldigt er Moskou thans openlijk van de aanstichter te zijn van de vervolging der kerkelijke hoogwaardigheidsbekle ders in Polen en Hongarije; er zijn be richten over de aankomst van grott convooien Russische wapenen in Alba nië, die misschien voor een beweging tegen Tito bestemd zijn en het ogen blik schijnt te naderen dat in de Rus sische zóne van Duitsland een zelfstan dige communistische regering zal wor den uitgeroepen. Welke natuurlijk niet zal nalaten ook in West-Duitsland te wroeten, waar door generaal Clay ge constateerd oplevend nazisme ook al zorgen baart. Tegenover dat alles in het Westen verdeeldheid ook in de grote lijnen der wereldpolitiek. Inzake de vra gen welke de Palestijnse kwestie daar over opwerpt, wezen we hierboven reeds QP de poging van Engeland om de Ver. Staten nu eens tot een definitieve be slissing inzake zijn politiek in het Mid- den-Oosten te brengen. En wat ’t Verre Oosten betreft heeft de Amerikaanse vertegenwoordiger in de Veiligheidsraad zich bij de behandeling van de Indone sische kwestie, weer een felle aanval op Nederland veroorloofd. Hij drong er op aan dat een definitieve datum voor het houden van verkiezingen in geheel In donesië zou worden vastgesteld en voor de overdracht van de Ned. souvereini- teit aan de Ver. Staten van Indonesië en verklaarde dat de Amerikaanse re gering geen voldoende rechtvaardiging kan vinden voor de ondernomen mili taire actie. De pil werd verguld door een beschuldiging aan het adres van Rusland dat het ook in Indonesië wroette. Dit laatste zal waarschijnlijk het argument voor de Ver. Staten zijn waarop zij tegen een eventuele resolutie van onze felste tegenstanders, waarin di recte terugtrekking van onze troepen wordt geëist, zullen stemmen. De scher pe woorden aan ons adres van Ameri kaanse zijde mogen dan misschien voor al bedoeld zijn om de Aziatische staten wat wind uit de zeilen te nemen, zodat het niet onwaarschijnlijk lijkt, dat als het op stemmen aankomt, de houding der Ver. Staten nog zal meevaller? pret tig voor een bondgenoot in het Atlan tisch pact zijn ze niet. RUSSISCHE PROEFBALLON? In de Franse Kamer heeft de Fran se communistische leider Cachin in een rede betoogd, dat het onjuist is te zeggen dat Rusland en de Ver. Staten onherroepelijk gescheiden zijn en hun verschillende stelsels vreedzame sa menwerking verhinderen. Naar aan leiding van deze gematigde woorden, de gebruikelijke vermelding van de Amerikaanse oorlogshitsers was ook achterwege gebleven, meent men in politieke kringen te Parijs dat Stalin de West-Europese communistische partijen verzocht heeft de weg te effenen voor verdraagzaa^^tób^ st^n-aebaseerd de Awerih gnp tussen het Oosten on Wag- «e afe fbt <5 ten. In welingelichte regerjngskr^ bev gen acht men het vanzctffajglMUffll ■■-»- - JjEw, dat deze rede niet is gehou<wWffl^|| steun enige „richtlijnen” uit Moskou en dat zij beschouwd mag worden als een Russische proefballon. In welk geval die ballon dan wordt opgelaten op het moment dat Truman nieuwe leiders van buitenlandse zaken in de Ver. Staten heeft benoemd, en dus de be doeling is te peilen of ook hij thans zijn toenaderingspogingen kan voort zetten. POLEN ANNEXEERT OOST-DUITSLAND. Het Poolse parlement heeft gerukt. Juist bij de gevaarlijkste plaatsen was de menigte ’t dichtst en de soldaten hadden moeite de belangstellen den op een afstand te houden. „De stantT’ riep Frank de juist naar boven komende dr. Woodley toe. „Welneen, eerst komen toch de lagere klassen”, riep deze terug, terwijl hij dicht bij Evelyne ging staan. Het geduld van de wachtenden werd zwaar op de proef ge steld en de tijdschriften met grote koppen als: „De sensatie van de dag”, „Het duel DunckerHolm” en meer van dat moois werden ettelijke malen doorge bladerd en doorgelezen. Daar kwam de eerste wagen aan! Opgelucht juichte het publiek. Doch toen de ene wagen na de andere in gelijkmatig tempo voorbg suisde, begon de belangstel ling op de uitroepen van enige bekenden der renners na, weer te verflauwen. Eindelijk om half tien, verkondigde Frank vanaf het radiotoestel: „De renwagens van de eerste klasse!” De spanning werd nu weer groter. Kort na 12 uur raasde het eerste gestroomlijnde, laag op de weg liggende monster voorbij, de laatste wagens van de sportklasse met een grote vaart voorbij snorrend. De juichkreten begonnen opnieuw. De men sen sprongen op. Daar kwamen ze, allemaal, de een na de ander. „Wagen RV 12 bij Mesocco verongelukt, rgder zwaar gewond”, meldde een telegram. Elk ogenblik kwam Woodley, opgewonden op Frank toe. Tenslotte kondigde deze aan: „De serie boven 5000 cm”. Om tien minuten over half twee kwam een lang gerekte grgze wagen in zicht. Oorverdovend was het razen van de motor. Nu kon ook Frank zich niet meer houden en vloog naar voren. De moeilijke verhoudingen tussen En geland en Israel hebben eindelijk tot een uitbarsting geleid. Vgf Engelse vliegtuigen aan de Egyptische grens neergeschoten, hebben ze doen kristalli seren. Het feit op zich zelf is ernstig genoeg, maar het zou zeker niet zo grote deining hebben veroorzaakt, als het niet een symptoom was van een zeer gevaarlijke wrijving, door groter krachten veroorzaakt dan enkel een misverstand over de kwestie of die vliegmachines nu boven Egyptisch of Palestijns gebied waren. De betrekkin gen tussen Engeland en de Joden in Pa lestina zijn nooit goed geweest, niet toen Engeland mandataris over dat ge bied was en de Joodse immigratie be lemmerde en nimmer daarna toen het weigerde de Joodse staat Israel officieel te erkennen en de Arabische belangen steeds zoveel mogelijk in bescherming nam. Van Engels standpunt is het te begrijpen, dat men ’t liefst gemene zaak maakte met de machten die de positie in het Midden-Oosten tot nog toe hadden beheerst en die Engeland had den toegestaan zijn geweldige belangen daar op hun gebied veilig te stellen. Egypte laat toe dat Engeland de ver dediging van het Suezkanaal op zijn ge bied organiseert, in Transjordanië zo wel als Irak ontmoet men vliegvelden, die steunpunten voor de Engelse lucht vloot op weg naar het Verre Oosten vórmen. In dat strategisch voor Enge land zo belangrijke gebied ontwikkelde zich nu vrg plotseling het staatje Is rael, dat al direct blijk gaf van een merkwaardige militaire kracht. Het weet zijn Arabische belagers want hoe men de ontwikkeling dezer kwestie ook wil zien, de Arabische Liga en niet Israel is de aanvaller geweest niet alleen van zich af te houden, maar ook nog op hun eigen gebied door te drin gen, zoals de laatste weken gebeurde in Egypte. Die strijdbare staat, door de wijze van zijn geboorte reeds anti- Engels, ontvangt vliegtuigen en andere wapenen uit Tsjecho-Slowakije, een sa telliet van Rusland. Dat is op zich zelf al een reden tot ongerustheid voor de Engelsen. Maar ook het Joodse succes op economisch gebied is dat. De Joden hebben van hun gebied in Palestina een oase gemaakt, terwijl de bodem bij de Arabische buren door groot grondbezit en arme boeren, practisch woestijn bleef. Men voelt dat Israel op zich zelf daardoor eigenlijk een voortdurend ge vaar is voor de rust bij zijn naburen, omdat de volken van deze landen zien dat het ook anders en beter kan dan bij hen. Dat dit gevaar toeneemt naarmate ook Israels leger met groeiend succes tegen het militaire op- paraat der Arabische staten optreedt, spreekt. Immers de veldtocht der Ara bische staten tegen Israel is op weinig minder dan een debacle uitgelopen, en dat vermeerdert de ontevredenheid van de Arabische bevolking tegen haar heersers. En komt deze bevolking in beweging, waar is dan het einde? Zal ook zg dan niet voor steun het oog slaan op Rusland, dat steeds tegen het Westen ageerde, terwijl juist dat Westen de Arabische leiders de hand boven het hoofd hield Bij ontevredenheid onder de Arabische bevolking van het Midden- Oosten kan alleen Rusland garen spin nen, en het zou daardoor misschien in een gebied. Ikunnen doordringen van waar het Engeland op zeer kwetsbare plekken, ja men mag wel zeggen bij de keel, kan aangrijpen. We gaan nu nog maar gebied verondersteld wordt rijk aan Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Bureau voor Advertenties: Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 Telefoon 3005 Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handels- adv.) lager. OFFICIËLE BONNENLIJST voor het tijdvak van 16 t.e.m. 29 Jan. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: Bonnen voor vlees 561, 563 Vlees 100 gram vlees 562 Vlees 300 gram vlees Alle bonkaarten 567 Algemeen 250 gram boter of margarine of vet Bonkaarten KA, KB, KC 901 571 Algemeen 250 gram boter of margarine of vet 572 Algemeen 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas B 585, C 587 500 gram boter of mar garine of vet Bonkaarten KD, KE 901 Algemeen 125 gram boter of margarine of vet 578 Algemeen 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas Tabak- en Diversenkaarten enz. QA, QC 901 22 Tabak, 24 Diversen, 2 rant soenen sigaretten of kerf tabak Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 902 (Bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen van de strook C. Deze bonnen zgn 14 dagen geldig. De niet-aangewezen bonnen van strook 2 kunnen worden vernietigd. RIJST OP DE BON. In de bonnenlijst van Donderdag 27 Januari zal voor alle leeftijdsgroepen een bon voor 250 gram rijst worden aangewezen. Aan Nederland is dit jaar 18.000 ton rijst aangewezen. Voor de aankoop van deze hoeveel heid is al contact opgenomen met Siam en Birma. Het zal echter van de prijs afhangen of de gehele toewijzing zal worden opgenomen. Daarom is het niet mogelijk een enigszins regelmati ge distributie van rijst in te voeren. deel aan de Joden ontnomen omdat het intussen door invallende Egyptische troepen was bezet, welke er nu weer uitgeworpen zijn. O.a. rekent men er olie te zullen vinden. De Amerikanen hebben zich in het Midden-Oosten reeds van een belangrijk deel der oliereserves meester gemaakt, de Engelsen zouden mede daarom, hun aandeel in de rijk dommen van de Negeb, waar Ameri kaanse speculanten de Joodse immi granten nu al geld voorschieten in de hoop op olievondsten niet gaarne ver liezen. Vooral niet nu de slinkende olie reserves elders, het Midden-Oosten voor dit product zeer belangrijk maken en Engeland heeft weinig kansen in de Negeb als de Joden dat gebied geheel in bezit krijgen. Ziedaar dan allemaal re denen waarom Londen het incident met zijn vijf vliegtuigen zo hoog opnam. Het moest om zijn invloed in de Arabische wereld van het Midden-Oosten te hand haven en om zijn strategische en econo mische positie te verdedigen, Israel wel een halt toeroepen en door troepencon centraties zowel aan de Egyptisch Palestijnse grens als aan de Transjor- daansPalestijnse, doen weten dat het zijn verplichtingen als bondgenoot van deze Arabische landen zou nakomen. In cidenteel brengt dit ook nog een ver betering zijner betrekkingen met Egypte mee, die wegens het geschil over de Soedan, waarover Egypte de souverei- niteit blgft opeisen, vrij slecht zgn. On der deze omstandigheden moest Enge land dus wel met de sabel kletteren, wij nemen aan niet met de bedoeling die werkelijk uit de schede te trekken om er Israel het leven mee te benemen, Lon den weet best dat die Joodse staat niet meer van de kaart zal verdwijnen, maar om het wat in te tomen. Misschien ook om de JoodsEgyptische wapenstil standsbesprekingen die door de ver tegenwoordiger van de Veiligheidsraad waren voorbereid nu Egypte blijk gaf strijdensmoe te zijn te saboteren, want een JoodsEgyptisch vergelgk kan nooit gunstig voor Engeland zijn, zomin als een Aziatisch blok het in het Verre Oosten voor de West-Europese mogendheden kan zijn. In ieder geval wilde Engeland de Arabische staten in het gevlij komen en waarschijnlijk ook de Ver. Staten dwingen hun politiek in het Midden-Oosten scherper te omlg- nen. Washington heeft de Joodse staat erkend en ook herhaaldelijk de hand boven het hoofd gehouden, maar de En gelsen hebben door hun optreden de Ver. Staten nu ook eens duidelijk wil len maken dat dit Midden-Oosten stra tegische posities van zo uitnemend be lang omvat, dat Londen, hoewel bereid in het Verre Oosten iets te laten schie ten, hier stand zal houden tot het uiterste en daarbij rekent op Ame- rika’s steun ook. Dat Rusland Israel di rect diplomatieke steun toezegde bij zijn moeilijkheden met Engeland, zal Washington allicht ook wat zeggen, al moet men nu niet direct denken, dat Israel onder één hoedje speelt met Moskou, dat echter steeds opduikt waar het de andere grote mogendheden moei lijkheden kan veroorzaken. De Ver. Sta ten hebben bij Engeland zowel als Israel op matiging aangedrongen en de Joden hebben op Amerikaans verlangen nu ook al hun troepen uit Egypte terugge trokken, maar tevens bij de Veiligheids raad Engeland aangeklaagd als veroor zaker van oorlogsgevaar in het Midden- Oosten. Men moet nu afwachten hoe deze zaak zich verder zal ont- het feit voorbij dat het Negeb- wikkelen. De nieuwe leiding aan buiten landse zaken te Washington wordt dus delfstoffen te zijn. Dat gebied werd al direct voor moeilijke beslissingen ge- door de Ver. Naties eerst aan Israel I steld. Zoals bekend is Marshall en zijn toegewezen, later door een voorstel van [plaatsvervanger Lovett af getreden en win. Bernadotte weer voor een groot I vervangen door Dean Acheson en Ja- s

Sneeker Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1